Jump to content

Microsoft Windows 7


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

προσπαθω να αντιγραψω καποιους φακελους (για backup) απο εναν σκληρο με windows 7 που εχει προβλημα, σε εναν αλλο με XP και δεν με αφηνει. Λεει δεν επιτρεπεται η προσβαση.

 

Συγκεκριμενα θελω να αντιγραψω τους φακελους εικονες, βιντεο και application data απο τα εγγραφα ομως δεν μου δινει προσβαση.

 

Το θεμα ειναι οπως εγραψα και πιο πανω οτι εχω προβλημα με τον δισκο και δεν φορτωνει καθολου τα windows 7 γι αυτο θα τον κανω φορματ και θελω να κρατησω καποια αρχεια πρωτα.

Βρηκα αυτο http://www.sevenforums.com/general-discussion/7973-locked-folders.html που περιγραφει το ιδιο προβλημα που εχω και εγω με την διαφορα οτι μπορεις να τα ξεκλειδωσεις ανετα αμα τρεχεις τα 7 ομως.

Δε χρειάζεται να τον κάνεις φορμάτ. Απλά clean install και θα σου κρατήσει έναν φάκελο στο root με ονομασία windows.old και θα περιέχει σχεδόν όλα σου τα αρχεία. Google it.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δε χρειάζεται να τον κάνεις φορμάτ. Απλά clean install και θα σου κρατήσει έναν φάκελο στο root με ονομασία windows.old και θα περιέχει σχεδόν όλα σου τα αρχεία. Google it.

 

Δεν κανει φορματ πριν κανει την εγκατασταση? Ποια αρχεια θα κρατησει στο windows.old? Εγκατεστημενα προγραμματα και ρυθμισεις θα χαθουν.

Εκτος και αν βαλεις νεο partition

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα χαθούν τα προγράμματα αλλα τα αρχεία τους θα μείνουν εκεί μέχει να τα σβήσεις εσυ. Δεν χρειαζεται νεο partition.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν το πολυκαταλαβαινω αυτο που λες οτι τα αρχεια θα μεινουν εκει μεχρι να τα σβησω .

Απο την στιγμη που κανεις φορματ χανονται ολα και σε αυτα που διαβασα δεν αναφερονται πουθενα στο windows.old

 

Μαλλον θα μπερδευεσαι με το upgrade install..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

το clean install συνεπαγεται με φορματ σαν να λεμε οτι ο δισκος σου γινεται καινουργιος..

Ριξε μια ματια http://www.sevenforums.com/tutorials/3413-repair-install.html

 

Και επαναλμβανω στα guides για clean install δεν αναφερει πουθενα το windows.old

Αυτο το λεει στο repair install γνωστο και ως upgrade install

 

Να τα ξεκαθαριζουμε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα netbook με win 7 starter και δωρεάν το office 2007 για 1 χρόνο αλλα δεν βλέπω πουθενά το outlook, τι μπορει να συμβαίνει?

Προφανώς η έκδοση του Office 2007 που έχεις δεν περιλαμβάνει και το Outlook.

Αν πάλι εννοείς το Outlook Express που υπήρχε σε παλιότερες εκδόσεις των Windows, πλέον δεν υφίσταται. Έχει αντικατασταθεί από το Windows Live Mail.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Περασα στα windows 7 επιτελους!! Πρωτες εντυπωσεις: ΚΑ ΤΑ ΠΛΗ ΚΤΙ ΚΑ!!! Ευγε!!

 

Μια απορια σε θετικη κατευθυνση: Ενω με τα Vista και τον Media Player Classic ειχα λιωσει στις ρυθμισεις και τους εξτρα codecs για να παιζει ματροσκες με DXVA, με τα 7 και κατευθειαν αφου περασα τον MPC ανοιξα ενα ταινιονι και αμεσως εμφανιστηκε κατω αριστερα η ενδειξη DXVA! Ετσι γινεται???

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

το clean install συνεπαγεται με φορματ σαν να λεμε οτι ο δισκος σου γινεται καινουργιος..

Ριξε μια ματια http://www.sevenforums.com/tutorials/3413-repair-install.html

 

Και επαναλμβανω στα guides για clean install δεν αναφερει πουθενα το windows.old

Αυτο το λεει στο repair install γνωστο και ως upgrade install

 

Να τα ξεκαθαριζουμε

ποιος τα λέει αυτά?

 

για να κάνετε μια αναζήτηση.

 

άλλο format άλλο clean install. στο ένα χάνεις αρχεία στο άλλο όχι.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Περασα στα windows 7 επιτελους!! Πρωτες εντυπωσεις: ΚΑ ΤΑ ΠΛΗ ΚΤΙ ΚΑ!!! Ευγε!!

 

Μια απορια σε θετικη κατευθυνση: Ενω με τα Vista και τον Media Player Classic ειχα λιωσει στις ρυθμισεις και τους εξτρα codecs για να παιζει ματροσκες με DXVA, με τα 7 και κατευθειαν αφου περασα τον MPC ανοιξα ενα ταινιονι και αμεσως εμφανιστηκε κατω αριστερα η ενδειξη DXVA! Ετσι γινεται???

τι είναι το "ταινιόνι"?

 

τα καλύτερα πακέτα codecs είναι το shark007.

 

και πάντα wmp.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

τι είναι το "ταινιόνι"?

 

τα καλύτερα πακέτα codecs είναι το shark007.

 

και πάντα wmp.

ταινιόνι, ταινιούμπα...εκεί κολλάς?? ταινία εννοεί το παληκάρι:lol:

 

klite codecs για μένα, μία και καλή!!

 

και το clean install είναι ό,τι λέει η φράση....το format διαγραφει ό,τι έχει μέσα το διαμέρισμα, αλλα μπορείς να κάνεις και διαγραφή του διαμερίσματος και τότε να έχεις ένα clean disk!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα αυτα τα εγραψα λογω του hardware accelaration στο decoding των mkv.

To οποιο εγινε στα 7 αμεσα χωρις αλχημειες με input codec στον mpc η output οπως παλευα πριν με τα vista.

 

Απλα δν το εχω ψαξει αν ειναι θεμα -οντως- των 7, οι των νεων 10.2 catalyst της ΑΤΙ η ολα αυτα μαζι! Γενικα για codecs και Players δν θα βγαλουμε ακρη, ο καθενας θα λεει το μακρυ του κ το κοντο του. Οπως εχει βολευτει ο καθενας!

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

παιδια ολα αυτα τα εγραψα λογω του hardware accelaration στο decoding των mkv.

To οποιο εγινε στα 7 αμεσα χωρις αλχημειες με input codec στον mpc η output οπως παλευα πριν με τα vista.

 

Απλα δν το εχω ψαξει αν ειναι θεμα -οντως- των 7, οι των νεων 10.2 catalyst της ΑΤΙ η ολα αυτα μαζι! Γενικα για codecs και Players δν θα βγαλουμε ακρη, ο καθενας θα λεει το μακρυ του κ το κοντο του. Οπως εχει βολευτει ο καθενας!

δε μιλάμε από θέμα ταχύτητας αλλά από θέμα αξιοπιστίας.

 

αν είναι να φτιάχνεις ένα πισί και να του βάζεις 30 προγράμματα μέσα ενώ και με τα 10 κάνεις τη δουλειά σου είναι άλλο θέμα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Μα δεν λεω αυτο!! Μπαααααα σε καλο μας.. Ειχα βρει εναν πολυ καλο οδηγο και με 2-3 ρυθμισεις τελικα- αλλα αφου ειχα περασει απο αρκετους codecs πριν- τελκα το ρυθμισα. Ξαναλεω ομως οτι τωρα ΧΩΡΙΣ να περασω κατι περα απο τους Catalyst και τον MPC εχω hardware accelaration.

 

Πιστευω οτι κατι παιζει με τους catalyst και δεν ειναι θεμα windows τελικα.

Θα το ψαξω και αλλο.

Shit Happens!!!
Link to comment
Share on other sites

δε μιλάμε από θέμα ταχύτητας αλλά από θέμα αξιοπιστίας.

 

αν είναι να φτιάχνεις ένα πισί και να του βάζεις 30 προγράμματα μέσα ενώ και με τα 10 κάνεις τη δουλειά σου είναι άλλο θέμα.

αυτό είναι γεγόνος.

από τότε που δούλεψα με το windows live photo gallery, έχω πορωθεί στην αρχειοθέτηση των φωτογραφειών. μπήκε κ μια τάξη.

εμένα με βολεύει το gomplayer, επειδή μπορώ να ρυθμίσω κ τους υπότιτλους καλά.

γίνεται αυτό με το wmp+codecs?

Link to comment
Share on other sites

αυτό είναι γεγόνος.

από τότε που δούλεψα με το windows live photo gallery, έχω πορωθεί στην αρχειοθέτηση των φωτογραφειών. μπήκε κ μια τάξη.

εμένα με βολεύει το gomplayer, επειδή μπορώ να ρυθμίσω κ τους υπότιτλους καλά.

γίνεται αυτό με το wmp+codecs?

να ρυθμίσεις τι ακριβώς?

 

το directvob κάνει δουλειά αλλά και τα settings του ffd show.

 

για δες τα. όλα αυτά στο πακέτο codes.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

κάποιες φορές ανεβάζω την ταινία, κ αφήνω περισσότερο μαύρο περιθώριο στο κάτω μέρος, όπου κ ρυθμίζω τους υπότιτλους, να είναι σε μαύρο φόντο.

Μερικές φορές χρειάζονται κ χρονική ρύθμιση

 

Τα πακέτα που πρότεινες, είναι για τον wmp;

 

για το k-lite, εχω ακούσει ότι είναι καλό, αλλά αυτό εγκαθιστά κ το media player classic, που νομίζω πως είναι περιττό

Edited by mpempoulinos
Link to comment
Share on other sites

Εχω Windows 7 σπασμενα, εχω k lite full mega codec pack, δεν χρησιμοποιω windows live photo gallery, με βολευει το Office 2003 (φανταζομαι πολλους,για αυτο εβγαλαν update να διαβαζει τα .docx)

 

Και ΒΟΥΑΛΑ!!!!!!

το PC μου δουλευει ρολοι!!!!!

 

Στο νετμπουκ εχω Windows XP( αυτα με τις τρυπες) γιατι εβαλα Win 7 και σερνοταν (οποια εκδοση και να εβαλα)

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

εχω αγορασει τα win7 prof,μπορω να τα βαλω σε 2 laptops με τον ιδιο κωδικο που χει η συσκευασια?

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς η έκδοση του Office 2007 που έχεις δεν περιλαμβάνει και το Outlook.

Αν πάλι εννοείς το Outlook Express που υπήρχε σε παλιότερες εκδόσεις των Windows, πλέον δεν υφίσταται. Έχει αντικατασταθεί από το Windows Live Mail.

 

 

thanks φίλε, δεν ήξερα οτι υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...