Jump to content

Microsoft Windows 7


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δες τι κάνει το LE (lenovo experience) και θα καταλάβεις.

 

πολλά πράγματα προσφέρει ;)

 

Το Lenovo Experience είναι συνδυασμός EFI BIOS + optimized drivers. Καμία σχέση με ένα απλό BIOS update (γι' αυτό δε μιλάμε τόση ώρα;)

 

Συμφωνώ πως ένα BIOS update μπορεί να προσφέρει κάτι παραπάνω, αλλά όχι τόσο ώστε να κάνει κάποια σημαντική διαφορά και να γίνει λόγος γκρίνιας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

στο δικό μου pc , με bios από τα προηγούμενα μου windows XP , δε δουλεύει το sleep....πάει να μπει σε κατάσταση sleep και ξαναγυρνάει στο logon screen με τον user κλειδωμένο....κοινώς άλλα ντ'άλλων..

σε άλλον υπολογιστή γνωστού με το ίδιο motherboard και bios από vista, δε δουλεύει σωστά το shutdown...

άρα όχι ότι προσφέρει κάτι παραπάνω στο λειτουργικό , αλλά τουλάχιστον δουλεύει σωστά ο υπολογιστής στα πολύ βασικά..:)

Link to comment
Share on other sites

θέλεις οδηγούς.

 

για τα πάντα. μητρική κλπ.

 

Οπότε την κάτσαμε τη βάρκα (προς το παρόν) ....

 

Γιατί.... η ASUS δεν βλέπω να βγάζει συμβατό bios για το P5E3 Premium/WiFi (x48 chipset).

 

H Logitech διατείνεται ότι έχει βγάλει το setpoint 4.80 για x64 επεξεργαστές στα Windows 7, αλλά δεν έκαναν ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ !!!!!!

 

Και ακόμη και στα πέριξ (microsoft κλπ.) δεν υπάρχει κάτι για generic PS/2 πληκτρολόγια....

 

Το ωραίο είναι ότι στο Borderlands (ΦΟ-ΒΕ-ΡΟ παρεπιπτόντως shooter) δουλεύει μια χαρά το πληκτρολόγιο !!!! Οπότε καταλήγω στο συμπέρασμα ότι τα win7 χρειάζονται υποστήριξη και από την κάθε μία εφαρμογή ξεχωριστά (με updates κλπ.), πράγμα το οποίο ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΩΣ ΤΩΡΑ, ΚΑΘΙΣΤΩΝΤΑΣ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ... Α-ΧΡΗ-ΣΤΕΣ (προς το παρόν) !!!!!

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

τώρα που έκανα φορματ με το επίσημο διασκάκι, έκανα activate και έβαλα όλα τα προγράμματα που θέλω μπορώ να κάνω save την κατάσταση του δίσκου C όπως είναι τώρα έτσι ώστε με το επόμενο φόρματ να είναι έτοιμα ΟΛΑ όπως είναι τώρα?
Link to comment
Share on other sites

για δες αν παίζουν σε comp. mode.

 

Kαταρχάς να ευχαριστήσω θερμά το φίλο Alexkass που πάντα έδινε και δίνει απαντήσεις και συμβουλές σε όλους μας.

 

Τελικά βρήκα άκρη, αφού τράβηξα και άλλη μία απογοήτευση με την προσπάθεια μέσα από το compatibility mode καθώς και το compatibility troubleshooting...

 

Κατά πως φάνηκε, τα win7 κατά την εγκατάσταση του x64 upgrade πέρασαν από μόνα τους νεώτερη έκδοση στο COMODO firewall που χρησιμοποιούσα απροβλημάτιστα στα vista, εγκαθιστώντας ΟΛΗ την σουίτα του internet security ΜΑΖΙ μαζί με το antivirus !!!!! Eνώ είχα ήδη μια χαρά να τρέχει το NOD32 !!!!!

 

Και το πήρα χαμπάρι εντελώς τυχαία όταν άρχισε να γίνεται scheduled antivirus scan στο δίσκο μου από το comodo !!!! :wacko:

 

Το απενεργοποίησα και VOILA !!!!! Tο πληκτρολόγιο, είτε το generic ps/2 είτε το wireless Logitech δούλευαν και ανταποκρίνονταν σε κάθε πάτημα πλήκτρου ΜΙΑ ΧΑΡΑ !!!!! :D :D :D

 

Και να σκεφτεί κανείς ότι είχα φτάσει στο παρά 2 να ξαναγυρίσω στα σβίστα (σώσιμο φακέλων στον άλλο σκληρό, full format, περασμα ξανά vista καθαρά,πέρασμα από πάνω το windows backup και φτου ξανάμανά καθαρά win7 αυτή τη φορά με ό,τι αυτό συνεπάγεται για ρυθμίσεις και, κυρίως, εφαρμογές και μάλιστα πολυάριθμες - πονάει το μυαλό μου και μόνο που το σκεφτόμουν - ευτυχώς που την όλη τη δουλείά την είχα προγραματίσει για το ερχόμενο Σάββατο λόγω δουλειάς από αύριο).

 

ΟΥΦ !!!! :p

 

 

τώρα που έκανα φορματ με το επίσημο διασκάκι, έκανα activate και έβαλα όλα τα προγράμματα που θέλω μπορώ να κάνω save την κατάσταση του δίσκου C όπως είναι τώρα έτσι ώστε με το επόμενο φόρματ να είναι έτοιμα ΟΛΑ όπως είναι τώρα?

 

Φυσικά και μπορείς να κρατήσεις ένα full disc image για το σκληρό με το λειτουργικό σου και τις εφαρμογές. Εγώ, προσωπικά, έφταξα ένα με το native backup εργαλείο των win7 και ένα με το κορυφαίο - ΙΜΟ - Acronis True Image. ;)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να κρατήσεις ένα full disc image για το σκληρό με το λειτουργικό σου και τις εφαρμογές. Εγώ, προσωπικά, έφταξα ένα με το native backup εργαλείο των win7 και ένα με το κορυφαίο - ΙΜΟ - Acronis True Image. ;)

 

έχω 2 σκληρούς. ο ένας με το λειτουργικό επάνω και ο άλλος άδειος.

 

αν κάνω native win7 backup και αύριο/σε ένα μήνα γεμισω τον άδειο δίσκο και κάνω native restore θα μου σβήσει να αρχεία για να τον κάνει όπως ήταν την ώρα του backup?

Link to comment
Share on other sites

για το Acronis? ναι. σου περνάει το Image.

 

γιαυτό κάνουμε κάθε βδομάδα και μάλιστα incremental.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

έχω 2 σκληρούς. ο ένας με το λειτουργικό επάνω και ο άλλος άδειος.

 

αν κάνω native win7 backup και αύριο/σε ένα μήνα γεμισω τον άδειο δίσκο και κάνω native restore θα μου σβήσει να αρχεία για να τον κάνει όπως ήταν την ώρα του backup?

 

To image restore θα επηρεάσει μόνο το δίσκο με το λειτουργικό που έχεις κάνει image backup. O άλλος που έχεις απλά για storage δεν θα πειραχτεί, θα μείνει όπως είναι (γεμάτος αν τον γεμίσεις, όπως λες).

 

Κατά το restore o δίσκος C: με το λειτουργικό και τις "Program Files" εφαργογές σου θα εμφανιστεί ακριβώς όπως ήταν τη στιγμή του backup.

 

Aκόμη και όταν (μετά το αρχικό backup) εγκαταστήσεις νέες εφαρμογές αλλά όχι στον συνήθη "Program Files" folder αλλά σε κάποιο φάκελο στον άλλο σου δίσκο, μην ελπίζεις να τις έχεις 100% σε λειτουργία και μετά το restore, γιατί δεν θα είναι δηλωμένες στη registry του λειτουργικού (αφού δεν ήταν εγκατεστημένες κατά το χρόνο του backup). Απλά θα υπάρχουν ως φάκελοι με τα αρχεία τους στον άλλο δίσκο (όπως είπαμε, δεν επηρεάζεται το περιεχόμενο του άλλου δίσκου από την backup/restore διαδικασία). Βέβαια καμμιά φορά, μπαίνοντας σε αυτούς τους φακέλους και τρέχοντας το βασικό εκτελέσιμο αρχείο μπορεί να δουλέψει η εφαρμογή (ιδίως αν είναι απλή χωρίς ιδιαιτερότητες).

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/w7itproui/thread/a343b94a-d864-4607-a2c1-a5a06c2a79c6

 

Εύγε στην MS :clap: :up:

 

Μάλλον εντάσσεται και αυτό στις μικροαλλαγές που έχουν σκοπό να κάνουν τη ζωή μας πιο εύκολη :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

1)πως μπορω να βαλω την επιλογη που 'ηχογραφει' τον ηχο του pc και οχι απο Mic?

νομιζω στο pc ηταν με την ονομασια 'what u listen' καπως ετσι..

2)εβαλα τα 7αρια και στο λαπτοπ,και με μπαταρια τις περισσοτερες φορες δε μου ανοιγει και θελει να μπω safe mode να κανω επαναφορα κτλ κτλ και μετα θα ανοιξει κανονικα σε κανονικη λειτουργια..ενω με ρευμα μπαινει απευθειας κανονικα..

Link to comment
Share on other sites

θέλει λογικά οδηγούς το λαπτοπ σου.

 

όσο για το μικρόφωνο δες στις επιλογές του.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

http://social.technet.microsoft.com/Forums/en-US/w7itproui/thread/a343b94a-d864-4607-a2c1-a5a06c2a79c6

 

Εύγε στην MS :clap: :up:

 

Μάλλον εντάσσεται και αυτό στις μικροαλλαγές που έχουν σκοπό να κάνουν τη ζωή μας πιο εύκολη :rolleyes:

 

Τα workspaces τα εχω χρησιμοποιήσει αρκετά (desktop-ps3-netbook) και μπορώ να πω οτι είναι ενα απο τα μεγαλύτερα ατού των 7. Εύκολο στο σετάρισμα και πολύ καλο interface, ολα μαζεμένα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δε μίλησα για workspaces :p

 

Παρεπιπτόντως που ακριβώς τα βρίσκουμε; Με λίγο googling βρήκα αναφορές για Workspaces Center αλλά δε βλέπω κάτι στο δικό μου (Professional RTM).

Link to comment
Share on other sites

θέλει λογικά οδηγούς το λαπτοπ σου.

 

όσο για το μικρόφωνο δες στις επιλογές του.

 

οδηγους τους εβαλα ολους απο την αρχη..

Link to comment
Share on other sites

2)εβαλα τα 7αρια και στο λαπτοπ,και με μπαταρια τις περισσοτερες φορες δε μου ανοιγει και θελει να μπω safe mode να κανω επαναφορα κτλ κτλ και μετα θα ανοιξει κανονικα σε κανονικη λειτουργια..ενω με ρευμα μπαινει απευθειας κανονικα..

Εγώ έβαλα πρώτα τα 7 στο laptop της υπογραφής και μετά στο desktop.

Το πρώτο που μου έκανε εντύπωση είναι πόσο καλά δουλεύει το hybernate.Θέλει ελάχιστα δεύτερα για να σβήσει και ελάχιστα για να ξαναγυρίσει στο προηγούμενο state.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα διάβασα οτι τα windows 7 σχεδιάστηκαν έτσι ώστε τα shutdown, hybernate Κλπ να ειναι πολυ γρήγορα για να μην χάνουν χρόνο οι εργαζόμενοι στις εταιρίες. :lol:

 

Εγώ δε μίλησα για workspaces :p

 

Παρεπιπτόντως που ακριβώς τα βρίσκουμε; Με λίγο googling βρήκα αναφορές για Workspaces Center αλλά δε βλέπω κάτι στο δικό μου (Professional RTM).

 

Mπερδεύτηκα με τα homegroups. Για τα workspaces απ ότι έχω καταλάβει θα υποστηρίζονται κάποια στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα διάβασα οτι τα windows 7 σχεδιάστηκαν έτσι ώστε τα shutdown, hybernate Κλπ να ειναι πολυ γρήγορα για να μην χάνουν χρόνο οι εργαζόμενοι στις εταιρίες. :lol:

 

 

 

Mπερδεύτηκα με τα homegroups. Για τα workspaces απ ότι έχω καταλάβει θα υποστηρίζονται κάποια στιγμή.

Ούτε για τα homegroups έλεγα :p Το θέμα είναι το εξαφανισμένο overlay που έδειχνε ποιοί φάκελοι είναι shared.

 

Σχετικά με το άλλο, σύμφωνα με κάποια screenshots που είδα, μάλλον είναι το Control Panel\All Control Panel Items\RemoteApp and Desktop Connections. Απλά άλλαξε η ονομασία...

Κρίνοντας από αυτά που γράφει στο help, φαίνεται ενδιαφέρον: "RemoteApp and Desktop Connections is a feature in this version of Windows that you can use to access programs and desktops (remote computers and virtual computers) published for you by your workplace network administrator".

 

 

Άσχετο, αλλά το παραπάνω path το πήρα με copy paste από την address bar του Windows Explorer. Καλό feature, θα γλιτώνουμε το πολύ γράψιμο για να εξηγήσουμε που βρίσκεται κάτι ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα πρώτα τα 7 στο laptop της υπογραφής και μετά στο desktop.

Το πρώτο που μου έκανε εντύπωση είναι πόσο καλά δουλεύει το hybernate.Θέλει ελάχιστα δεύτερα για να σβήσει και ελάχιστα για να ξαναγυρίσει στο προηγούμενο state.

πολύ γρήγορο boot και shutdown αλλά και η αδρανοποίηση.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

πολύ γρήγορο boot και shutdown αλλά και η αδρανοποίηση.

Σε σχετικά άρθρα βγάζουν πιο γρήγορα τα VISTA στο BOOT.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Σε σχετικά άρθρα βγάζουν πιο γρήγορα τα VISTA στο BOOT.

Which articles? Με τιποτα. Τα 7 ειναι πιο γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Με την αναβάθμιση των Vista στο SP2 τους, τα φέρνει σχεδόν στο ίδιο επίπεδο με τα 7
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα και εγω τα ultimate 32bit στο Netbook με 1GB RAM. Δεν καταλαβαινω κατι ομως, εφοσον ολα τα προγραμματα ειναι κλειστα γιατι μου λεει πως χρησιμοποιω 600MB RAM??:blink::worry:
Link to comment
Share on other sites

Τα netbooks δεν τα σηκώνουν τα ultimate. Χρησιμοποίησε την έκδοση starter. Θα σου βαράνε κόκκινο οι επεξεργαστές σου, οι Atom δεν είναι και ότι καλύτερο κυκλοφορεί.
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες ... να ρωτήσω κάτι ...!

Είχα πάρει πρόσφατα ένα VAIO και έλεγε με μεγάλα γράμματα "ΔΩΡΕΑΝ αναβάθμιση σε win7 .." όταν κυκλοφορήσουν!

Μου έστειλαν mail να συμπληρώσω μια φόρμα και στο τέλος εμφανίζεται η λυπητερή ... 25 ευρώ!

Εντάξει , δεν είναι πολλά λεφτά για ολόκληρο λειτουργικό ... αλλά το "ΔΩΡΕΑΝ" τι το ήθελαν!??

Βασικά ρωτάω να δω τι κάνατε και όσοι άλλοι είστε στην ίδια περίπτωση , μην πιαστώ και κότσος!!

Θέλει πληρωμή με κάρτα .. ούτε αντικαταβολή δεν βάλανε τα λαμόγια!

Δεν πιστεύω να είναι καμιά απάτη-mail...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...