Jump to content

Android - προτάσεις: Γενικές Εφαρμογές


nervous
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η εφαρμογη υπαρχει στο μαρκετ.Εχω λαβει υποψιν τις παρατησρησεις για το μεγεθος του widget.Για να εγκατασταθει απο το μαρκετ πρεπει να "βγαλετε" την προηγουμενη εκδοση αλλιως δεν θα εγκατασταθει.

 

Με αναζητηση eortologio βγαζει 2-3 αποτελεσματα. Ποιο απ'ολα ειναι?:D

 

edit: Greek eortologio widget

Edited by Viper
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν θα χωρανε παντα οι εορτες σε δυο γραμμες.Εκτος αν δεν καταλαβα καλα τι εννοεις.

 

Αυτό εννοώ.. Μπορεί να μπει σαν option ίσως.. Έτσι όπως είναι έχει αρκετό χώρο ανεκμετάλλευτο και είχα την αίσθηση ότι χωράει.. Αυτό με τα κινούμενα ειναι λίγο έως πολύ υποκειμενικό απλώς εγω δεν τα μπορώ κυρίως αν θέλω να το βάλω σε αρχική οθόνη. Μπράβο για την προσπάθεια σου!

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

ίσως θα έπρεπε να υπάρχει δυνατότητα αποθήκευσης της φόρμας για μετέπειτα αποστολή.

Σωστή παρατήρηση ευχαριστώ.

 

Δεν θα χωρανε παντα οι εορτες σε δυο γραμμες.Εκτος αν δεν καταλαβα καλα τι εννοεις.

Πολύ ωραίο το widget φίλε μου αλλά έχω να προτείνω κάτι.Το μέγεθος του χωράει 3 γραμμές.Μπορείς να κάνεις τις 2 πρώτες στάσιμες και η 3η γραμμή να γίνεται scroll ώστε να χωράνε όλες.Μου φαίνεται ότι το άσπρο πλαίσιο γύρω είναι πολύ χοντρό.2-4 pixel stroke είναι αρκετό.Μπορείς να μη βάλεις και καθόλου πλαίσιο αλλά το άσπρο να είναι gradiend και έτσι θα δίνει αίσθηση του βάθους χωρίς μεγάλο πλαίσιο (Δες το widget του engadget να καταλάβεις τι εννοώ)

Το fade που κάνει δεξιά αριστερά πιστεύω καταλαμβάνει πολύ χώρο όσο λιγότερο τόσο καλύτερο.

Το κείμενο "σήμερα γιορτάζει" πιστεύω δε χρειάζεται , τσάμπα χώρος..Ο χρήστης θα το γνωρίζει αυτό.

Όταν πατάει στο widget να φέρνει τη λίστα στη σημερινή ημέρα του μήνα (listview.setSelection)

Παρακαλώ μη πάρεις αυτές τις πολλές παρατηρήσεις αρνητικά.Εγώ για καλό τις λέω :P

 

Btw έχει δει κανείς το zougla σε διαφημίσεις σε άλλες εφαρμογές? Έπαιζα με το admob Και κατά λάθος (μη ρωτάτε πως ήταν 4 το πρωί) έβαλα 50 ευρώ..Μετά το σοκ είπα να τα ξοδέψω σε διαφήμιση...

Edited by weakwire
Link to comment
Share on other sites

@weakwire: Σωστός.. Αυτά σκεφτόμουν.. Εσύ που είσαι developer μπορείς να τα θέσεις καλύτερα και να συνεννοηθείτε και ευκολότερα λόγω ιδιότητας..:)

 

Όχι, διαφήμιση δεν εχω δει αλλα καλού κακού μετά τις 2 καλύτερα να κοιμάσαι!!:P

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Σωστή παρατήρηση ευχαριστώ.

 

 

Πολύ ωραίο το widget φίλε μου αλλά έχω να προτείνω κάτι.Το μέγεθος του χωράει 3 γραμμές.Μπορείς να κάνεις τις 2 πρώτες στάσιμες και η 3η γραμμή να γίνεται scroll ώστε να χωράνε όλες.Μου φαίνεται ότι το άσπρο πλαίσιο γύρω είναι πολύ χοντρό.2-4 pixel stroke είναι αρκετό.Μπορείς να μη βάλεις και καθόλου πλαίσιο αλλά το άσπρο να είναι gradiend και έτσι θα δίνει αίσθηση του βάθους χωρίς μεγάλο πλαίσιο (Δες το widget του engadget να καταλάβεις τι εννοώ)

Το fade που κάνει δεξιά αριστερά πιστεύω καταλαμβάνει πολύ χώρο όσο λιγότερο τόσο καλύτερο.

Το κείμενο "σήμερα γιορτάζει" πιστεύω δε χρειάζεται , τσάμπα χώρος..Ο χρήστης θα το γνωρίζει αυτό.

Όταν πατάει στο widget να φέρνει τη λίστα στη σημερινή ημέρα του μήνα (listview.setSelection)

Παρακαλώ μη πάρεις αυτές τις πολλές παρατηρήσεις αρνητικά.Εγώ για καλό τις λέω :P

 

Btw έχει δει κανείς το zougla σε διαφημίσεις σε άλλες εφαρμογές? Έπαιζα με το admob Και κατά λάθος (μη ρωτάτε πως ήταν 4 το πρωί) έβαλα 50 ευρώ..Μετά το σοκ είπα να τα ξοδέψω σε διαφήμιση...

Για εξηγησε μου αυτο με τις γραμμες.Οι δυο πρωτες να εχουν τις γιορτες οσο χωρανε εννοεις;To widget engadget το ειδα και ειναι ωραιο και μαζεμενο.Μαλλον θα το εφαρμοσω.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με την ίδια ερώτηση και συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός.

 

Ξέρετε αν το Gesture Search υποστηρίζει ελληνικά;

Link to comment
Share on other sites

Για εξηγησε μου αυτο με τις γραμμες.Οι δυο πρωτες να εχουν τις γιορτες οσο χωρανε εννοεις;To widget engadget το ειδα και ειναι ωραιο και μαζεμενο.Μαλλον θα το εφαρμοσω.

 

Αν κάποια από τις επαφές μας έχει γενέθλια , φαίνεται εκεί;

 

Sent from my Galaxy S

Αντώνης
Link to comment
Share on other sites

Αν κάποια από τις επαφές μας έχει γενέθλια , φαίνεται εκεί;

 

Sent from my Galaxy S

 

Όχι. Είναι εορτολόγιο, δεν σχετίζεται με τα γενέθλια. Αλλά υπάρχουν εφαρμογές γι'αυτό, όπως το ebobirthday.

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, μια εφαρμογή που χρησιμοποιώ τακτικά εϊναι το biz card reader. Το πρόβλημα είναι ότι δεν καταλαβαίνει ελληνικά. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια ρύθμιση ή κάποιο πρόσθετο; αν όχι θα ήταν πολύ καλό αν κάποιος developer ασχολούνταν με μια τέτοια εφαρμογή. Επίσης κάτι που λείπει είναι ένα πρόγραμμα αποστολής και λήψης φαξ αποκλειστικά από το κινητό, χωρίς χρήση ιντερνετ.
Link to comment
Share on other sites

παιδεια πραγματικα αξιζει να αναφερθει κανεις στην εφαρμογη TUNE IN RADIO.ειναι φοβερη εφαρμογη ειδικα αν εχεις γρηγορη συνδεση wifi
Link to comment
Share on other sites

Btw έχει δει κανείς το zougla σε διαφημίσεις σε άλλες εφαρμογές? Έπαιζα με το admob Και κατά λάθος (μη ρωτάτε πως ήταν 4 το πρωί) έβαλα 50 ευρώ..Μετά το σοκ είπα να τα ξοδέψω σε διαφήμιση...

 

Τις νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελάει... :lol:

 

Την πέτυχα σήμερα την διαφήμιση σου και μάλιστα μου έκανε και εντύπωση πως και τόσο γρήγορα. Τώρα μου λύθηκε η απορία... :p

 

παιδεια πραγματικα αξιζει να αναφερθει κανεις στην εφαρμογη TUNE IN RADIO.ειναι φοβερη εφαρμογη ειδικα αν εχεις γρηγορη συνδεση wifi

 

Πολύ καλή εφαρμογή... :)

 

Δεν χρειάζεται να είσαι σε wifi. Εμένα μου παίζει και με 3g χωρίς buffering.

 

Αν ακούτε σταθμούς από το Shoutcast, πολύ καλή εφαρμογή είναι και το Retro Radio Streamer.

Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις να μου πει πως θα κανω εγκατασταση το turbo gps στο wildfire μου? εχω κατεβασει στον υπολογιστη ενα zip αρχειο με το προγραμμα, το εκανα unzip στον υπολογιστη... αλλα μετα τι πρεπει να κανω???
Link to comment
Share on other sites

Για εξηγησε μου αυτο με τις γραμμες.Οι δυο πρωτες να εχουν τις γιορτες οσο χωρανε εννοεις;To widget engadget το ειδα και ειναι ωραιο και μαζεμενο.Μαλλον θα το εφαρμοσω.

 

Να προσθέσω κι εγώ τα συγχαρητήρια για την προσπάθεια!... η κύρια παρατήρηση μου είναι ότι χρειάζεται οπωσδήποτε ένα new line μέταξύ σήμερα και αύριο, οπώς είπε ο weakwire χωράει πάνω από μια γραμμή.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

έχει δοκιμάσει κανείς στο titanium backup την επιλογή ''move apps to sd card''?? παίζει κάτι τέτοιο? έχω ήδη froyo και ότι πάει στην κάρτα μνήμης το έχω βάλει ήδη...αλλά αυτό μου βγάζει επιλεγμένες όλες τις εφαρμογές, έτοιμες να τις μετακινήσει...ξέρει κάποιος τί και πως ή να το πάω ''την βρίσκω με το ρίσκο''? :O
Link to comment
Share on other sites

παιδια ξερει κανεις να μου πει πως θα κανω εγκατασταση το turbo gps στο wildfire μου? εχω κατεβασει στον υπολογιστη ενα zip αρχειο με το προγραμμα, το εκανα unzip στον υπολογιστη... αλλα μετα τι πρεπει να κανω???

 

Κατέβασες το .zip, το ξεζίπαρες και εμφανίστηκε ένα αρχείο .apk?

Λογικά ναι.. Τότε πέρασε το στην SD, άνοιξε έναν File Manager (ASTRO πχ) και βρες το αρχείο, πάτα πάνω του και επέλεξε "Install App" και είσαι έτοιμος. ΑΝ είναι η πρώτη φορά που εγκαθιστάς αρχέιο με αυτόν τον τρόπο τότε μάλλον θα χρειαστεί να επιλέξεις και μια ρύθμιση για "'Αγνωστες Πηγές", στο Ρυθμίσεις -Εφαρμογές.

--- Sony Xperia 5 II ---
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω μία εφαρμογή, η οποία να είναι παρόμοια με το google maps, αλλά όταν πατάς σε κάποιο σημείο, να σου δείχνει τις συντεταγμένες.

 

Γνωρίζετε αν υπάρχει κάτι τέτοιο?

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω κι εγώ τα συγχαρητήρια για την προσπάθεια!... η κύρια παρατήρηση μου είναι ότι χρειάζεται οπωσδήποτε ένα new line μέταξύ σήμερα και αύριο, οπώς είπε ο weakwire χωράει πάνω από μια γραμμή.

To να βαλω δυο γραμμες ειναι πολυ ευκολο.Το προβλημα ομως ειναι οτι οταν οι γιορτες θα ειναι πολλες δεν θα εμφανιζονται ολες.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Κατέβασες το .zip, το ξεζίπαρες και εμφανίστηκε ένα αρχείο .apk?

Λογικά ναι.. Τότε πέρασε το στην SD, άνοιξε έναν File Manager (ASTRO πχ) και βρες το αρχείο, πάτα πάνω του και επέλεξε "Install App" και είσαι έτοιμος. ΑΝ είναι η πρώτη φορά που εγκαθιστάς αρχέιο με αυτόν τον τρόπο τότε μάλλον θα χρειαστεί να επιλέξεις και μια ρύθμιση για "'Αγνωστες Πηγές", στο Ρυθμίσεις -Εφαρμογές.

 

φιλε babi κανω unzip αλλα αρχειο apk πουθενα... ανοιγει καποια αλλα συν φακελους αλλα apk δεν υπαρχει, ουτε μεσα στους φακελους... καμια αλλη ιδεα???

Link to comment
Share on other sites

To να βαλω δυο γραμμες ειναι πολυ ευκολο.Το προβλημα ομως ειναι οτι οταν οι γιορτες θα ειναι πολλες δεν θα εμφανιζονται ολες.

 

Και περίμενα πως και πως νέα σου:P

Να σου πω, δεν μπορεί να υπάρξει option ώστε όταν δεν χωράνε οι γιορτές να κινείται η γραμμή? Τρίτη γραμμή δεν χωράει?

ΥΓ: Επίσης, πως θα σου φαινόταν να γινόταν λίγο πιο σκούρο το background του widget?

 

Edit: Για το μέγεθος, σίγουρα το 4x1 όπως ειναι τώρα είναι ιδανικό αλλά το πρόβλημα του αρχικού δεν ήταν το 4x2 αλλά αλλά το ότι ενώ ήταν 4x2 έπιανε χώρο για 4x4.. Το λέω σε περίπτωση που σε προβληματίζει τόσο το να τα χωρέσεις στο υπάρχον μέγεθος:)

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

@ioma κάνε το με 3 γραμμές.(χωράνε άνετα σε 3 γραμμές σε τόσο μέγεθος).Χώρισε τις γιορτές με αυτό το τρόπο.Πχ η πρώτη και η δεύτερη γραμμή να δείχνουν 5 ονόματά η κάθε σειρά ( ή όσα χωράνε..test it σε διαφορετικές αναλύσεις να βρεις το χρυσό αριθμό). Στη 3η σειρά θα είναι τα υπόλοιπα ονόματα.Για να χωράνε όλα κάνε τη 3η σειρά να κάνει scroll όπως το έχεις τώρα
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά γιατι δεν βρίσκω αυτή την εφαρμογή για το εορτολόγιο;! μόνο τις 2 παλιές βρήκα.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά γιατι δεν βρίσκω αυτή την εφαρμογή για το εορτολόγιο;! μόνο τις 2 παλιές βρήκα.

 

Υπάρχει κανονικά ως Greek Eortologio στο market. Πως το έψαξες και δεν το βρήκες?

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

@ioma κάνε το με 3 γραμμές.(χωράνε άνετα σε 3 γραμμές σε τόσο μέγεθος).Χώρισε τις γιορτές με αυτό το τρόπο.Πχ η πρώτη και η δεύτερη γραμμή να δείχνουν 5 ονόματά η κάθε σειρά ( ή όσα χωράνε..test it σε διαφορετικές αναλύσεις να βρεις το χρυσό αριθμό). Στη 3η σειρά θα είναι τα υπόλοιπα ονόματα.Για να χωράνε όλα κάνε τη 3η σειρά να κάνει scroll όπως το έχεις τώρα

Στο 70% των περιπτωσεων τα ονοματα ειναι πολλα και δεν χωρανε με τιποτα σε 2 γραμμες(γιαυτο αρχικα το ειχα κανει τοσο μεγαλο)Δοκιμασα να κινειται η μια απο τις 3 γραμμες αλλα περισσοτερο ζαλιζει παρα βοηθαει(κατα τη γνωμη μου παντα).ScrollView δεν μπορω να κανω σε widget αν εχω καταλαβει καλα.Καποιο κολπο να εχω το ιδιο αποτελεσμα ξερεις;

 

ρε παιδιά γιατι δεν βρίσκω αυτή την εφαρμογή για το εορτολόγιο;! μόνο τις 2 παλιές βρήκα.

Δακτυλος των ανταγωνιστων μου ειναι :p .Μηπως αν κανεις ρεσταρτ στο τηλ. βοηθησει

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά γιατι δεν βρίσκω αυτή την εφαρμογή για το εορτολόγιο;! μόνο τις 2 παλιές βρήκα.

@ioma ίσως χρειάζεται να βάλεις στο manifest "support all screen size". Δες στο dev ακριβώς πως συντάσσεται.

Scrollable widget το ξεχνάς.Ο μόνος τρόπος είναι να μπεις στα άδυτα του htc sense και να βρεις πως το κάναν.

Ένας άλλος τρόπος είναι 3 γραμμές όλα static και βάλε 2 βελάκια για να δεις τις επόμενες η προηγούμενες γιορτές αν δε χωράει

Link to comment
Share on other sites

@ioma ίσως χρειάζεται να βάλεις στο manifest "support all screen size". Δες στο dev ακριβώς πως συντάσσεται.

Scrollable widget το ξεχνάς.Ο μόνος τρόπος είναι να μπεις στα άδυτα του htc sense και να βρεις πως το κάναν.

Ένας άλλος τρόπος είναι 3 γραμμές όλα static και βάλε 2 βελάκια για να δεις τις επόμενες η προηγούμενες γιορτές αν δε χωράει

 

@ioma:

Προσωπική γνώμη: Καλύτερα όλα static. Το συνεχές scroll κουράζει. Πάντως για scrollable δεν ξέρω αν γίνεται γιατί όσα εχω δει να υποστηρίζουν scroll το κάνουν μόνο με άλλο launcher (ADW ή LauncherPro).

Αυτό που λέει ο weakwire καλό ακούγεται. Αν δεν σου βγαίνει με τίποτα σε 4x1 κάντο 4x2 απλώς να πιάνει 2 γραμμές όχι όλη την οθόνη το widget όπως το πρώτο apk.

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...