Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

την κάρτα sim από πότε την έχεις?μπορεί να είναι παλιά και αυτός να είναι ο λόγος που δεν την αναγνωρίζει

οκ απλα την σφινωσα μεσα και δουλεψε

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδια...χτες το κινητο μου ηταν φορτισμενο full,το κλεινω μετα απο λιγο το ανοιγω και ειχε κατεβει μια γραμμη η μπαταρια.το ιδιο και σημερα..γιατι???
Link to comment
Share on other sites

γιατί για να σβήσει και να ξανανοίξει απαιτεί ενέργεια
Link to comment
Share on other sites

γιατί για να σβήσει και να ξανανοίξει απαιτεί ενέργεια

Ναι αλλά όχι και να πέσει 1 παύλα, ύστερα από full φόρτιση.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Παιδια...χτες το κινητο μου ηταν φορτισμενο full,το κλεινω μετα απο λιγο το ανοιγω και ειχε κατεβει μια γραμμη η μπαταρια.το ιδιο και σημερα..γιατι???

 

Η μπαταρία σου είναι καινούρια; Μόνο σε αυτή την περίπτωση θα μιλάγαμε για κάποιο ελλάτωμα.

Εγώ την έχω λιώσει τη δική μου μέσα σε 20 περίπου μήνες (πολύ ίντερνετ όταν είμαι σπίτι). Πλέον έχει χάσει αισθητά τα χαρακτηριστικά της.

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Παιδια...χτες το κινητο μου ηταν φορτισμενο full,το κλεινω μετα απο λιγο το ανοιγω και ειχε κατεβει μια γραμμη η μπαταρια.το ιδιο και σημερα..γιατι???

 

εξαρταται απο το ποσο καιρο εχεις την μπαταρια. εχει ημερομηνια ληξης και αυτη.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αντιμετώπιζω ένα πρόβλημα τις τελευταίες μέρες. Όταν το κινητό μου είναι κλειδωμένο και πατάω το μοχλό για να το ξεκλειδώσω δεν μου φορτώνει την οθόνη, βλέπω μόνο κάτι γραμμές, ενώ το κινητό δουλεύει κανονικα. Αυτό το φαινόμενο έχει αρχίσει να μου παρατηρείται και όταν έχω εισερχόμενη κλήση, αλλά και όταν έχω νέο μήνυμα. Η συχνότητα αυτού του φαινομένου είναι πάρα πολύ συχνη και αναγκάζομαι να το κλείνω και να το ξανανοίγω. Τι μπορεί να φταίει ?
Link to comment
Share on other sites

Το είχαν πολλοί χρήστες το συγκεκριμένο πρόβλημα με την οθόνη. Θα πρέπει να το πας σε κάποιο nokia care για να στην αλλάξουν. Κάνε μια αναζήτηση στο παρόν θέμα αλλά και στο Αντιμετωπίσατε προβλήμα στο 5800; και θα δεις αρκετές αναφορές του συγκεκριμένου προβλήματος.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους/ες τους/τις συμφορουμιτες/τισες.

 

Προσφατα αγορασα ενα Nokia 5800 μεταχειρησμενο σε αρηστη κατασταση αλλα απο δικιες λαλακιες εσπασα το γυαλι της οθονης του (εχει κανει ραγισματακι κατω προς τα δεξια). Δεν εννοω οτι εχει σπασει η οθονη αλλα ακομα και η λειτουργια αφης λειτουργει τελεια. Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης.

 

1ον Αλλαζεται μεμονομενα το γυαλι χωρις να χριαστει να αλλαξω σενσορα;

 

2ον Ποσο θα κοστισει ενα ανταλακτικο (μονος μου θα το φτιαξω μιας που εχω ξανααλλαξει οθονη αφης σε ενα σαμσουνγκ)

 

3ον ειναι δυσκολο το DIY σε τετοια θεματα; Εννοω να το επιχειρησω η θα διαλυσω το κινητο;

 

 

Ευχαριστω προκαταβολικα για καθε απαντηση και καθε γνωμη

 

Φιλικα, Ανδρεας

 

Υ/Γ*: Δεν ξερω αν εβαλα το ποστ σε σωστο τοπικ, αν οχι τοτε ας μπει στο σωστο

Link to comment
Share on other sites

Το 5800 δεν έχει γυαλί, έχει digitizer (είναι το πλαστικό που ακουμπάμε για να λειτουργεί η αφή). Για να αλλαχτεί αυτό κάνει 55€ περίπου σε καταστήματα Nokia Care. Μπορείς να το βρεις πολύ φτηνότερα σε διάφορα ηλεκτρονικά καταστήματα (υπάρχουν links στην προηγούμενη σελίδα). Επίσης υπάρχει και η διαδικασία σε βίντεο στο post #4461. Κοίταξε το για να δεις αν μπορείς όντως να το κάνεις ή όχι.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Το 5800 δεν έχει γυαλί, έχει digitizer (είναι το πλαστικό που ακουμπάμε για να λειτουργεί η αφή). Για να αλλαχτεί αυτό κάνει 55€ περίπου σε καταστήματα Nokia Care. Μπορείς να το βρεις πολύ φτηνότερα σε διάφορα ηλεκτρονικά καταστήματα (υπάρχουν links στην προηγούμενη σελίδα). Επίσης υπάρχει και η διαδικασία σε βίντεο στο post #4461. Κοίταξε το για να δεις αν μπορείς όντως να το κάνεις ή όχι.

 

Σ ευχαριστω πολυ φιλε μου. δεν μου λες, δηλαδη θα πρεπει να αλλαξω ολο το συστημα αφης;

 

Εβαλα και φοτο του σπασιματος

 

[ATTACH]17928[/ATTACH]

 

[ATTACH]17929[/ATTACH]

 

[ATTACH]17930[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλά Χριστούγεννα!

Δεν είναι ακριβώς αυτό όλο το σύστημα αφής, είναι απλά το μέσο για να μεταφερθούν οι εντολές στην οθόνη που βρίσκεται από κάτω ακριβώς. Το digitizer είναι κομμάτι πλαστικό με μια μικρή ταινιά την άκρη η οποία κουμπώνει (αν δεν κάνω λάθος) στην ίδια πλακέτα με την οθόνη. Αν πας στα links που είπα χθες θα δεις πως είναι το digitizer.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλά Χριστούγεννα!

Δεν είναι ακριβώς αυτό όλο το σύστημα αφής, είναι απλά το μέσο για να μεταφερθούν οι εντολές στην οθόνη που βρίσκεται από κάτω ακριβώς. Το digitizer είναι κομμάτι πλαστικό με μια μικρή ταινιά την άκρη η οποία κουμπώνει (αν δεν κάνω λάθος) στην ίδια πλακέτα με την οθόνη. Αν πας στα links που είπα χθες θα δεις πως είναι το digitizer.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Απ οτι ειδα εχει τεσσερις επαφες οπως ακριβως και ενα 4-wire touch pad με

+X, -X, +Y και -Y γι αυτο ρωτησα.

Τελος παντων

 

σε λινκ που ειδα απο ebay που παραθετονται σε προηγουμενες σελιδες υπαρχουν ΠΟΛΛΑ Αρνιτικα σχολια (153 τον τρεχον μηνα) και το ψιλοφοβαμαι αν και λενε τα παιδια οτι ειναι ολα καλα. Πιστευεται οτι δεν θα εχω προβλημα αν το παραγγειλω απο εκει η δεν αξιζει (μιας που δεν χρισιμοποιω χρηματα στο νετ και θα το παραγγειλω αν το παραγγειλω μεσω ενος φιλου μου, θα του δωσω τα λεφτα και θα το παραγγειλει);

 

EDIT: Χρονια πολλα και σε εσενα και σε ολους/ες τους/τις συμφορουμιτες/τισες και συγγνωμη για την αγενεια μου. Βλεπετε η κυβερνηση δεν μας αφηνει να δουμε και να ευχαριστηθουμε και καμια γιορτη. ολα μια ρουτινα

Edited by thelegr
Link to comment
Share on other sites

Απ οτι ειδα εχει τεσσερις επαφες οπως ακριβως και ενα 4-wire touch pad με

+X, -X, +Y και -Y γι αυτο ρωτησα.

Τελος παντων

 

σε λινκ που ειδα απο ebay που παραθετονται σε προηγουμενες σελιδες υπαρχουν ΠΟΛΛΑ Αρνιτικα σχολια (153 τον τρεχον μηνα) και το ψιλοφοβαμαι αν και λενε τα παιδια οτι ειναι ολα καλα. Πιστευεται οτι δεν θα εχω προβλημα αν το παραγγειλω απο εκει η δεν αξιζει (μιας που δεν χρισιμοποιω χρηματα στο νετ και θα το παραγγειλω αν το παραγγειλω μεσω ενος φιλου μου, θα του δωσω τα λεφτα και θα το παραγγειλει);

 

EDIT: Χρονια πολλα και σε εσενα και σε ολους/ες τους/τις συμφορουμιτες/τισες και συγγνωμη για την αγενεια μου. Βλεπετε η κυβερνηση δεν μας αφηνει να δουμε και να ευχαριστηθουμε και καμια γιορτη. ολα μια ρουτινα

Επειδή το link το έβαλα εγώ για αγορά από ebay να τονίσω οτι ο συγκεκριμένος πωλητής τον τρέχοντα μήνα είχε 11.918 θετικές ψήφους (καθώς και οτι έχει πουλήσει πάνω από 380 digitizer για nokia 5800).Οι αρνητικές αντιπροσωπεύουν μόλις το 1,15% των συνολικών πωλήσεών του.Και οι περισσότερες δεν αναφέρονται σε ελλατωματικό προϊόν αλλα σε καθυστέρηση αποστολής.Με απλά λόγια αν είχε 1 αρνητική ψήφο στις 100 πωλήσεις λογικά δεν θα το ανέφερες καν.Διότι τόσο αντιπροσωπεύει το ποσοστό των αρνητικών ψήφων.

Ο τύπος δεν είναι ούτε κολλητός μου ούτε γνωστός μου.Αλλά θεωρώ οτι όταν πληρώνεις ένα αντικείμενο 7,5€ αντί για 55€ μάλλον είναι συμφέρουσα αγορά με όποιο ρίσκο μπορεί να εμπεριέχει.

Χρόνια πολλά σε όλους.

Edited by arisk
Link to comment
Share on other sites

Αλλά θεωρώ οτι όταν πληρώνεις ένα αντικείμενο 7,5€ αντί για 55€ μάλλον είναι συμφέρουσα αγορά με όποιο ρίσκο μπορεί να εμπεριέχει.

Χρόνια πολλά σε όλους.

 

Συμφωνώ ! Eμενα οπως ειχα πει σε αλλο ποστ εχει κατι μικρογρατζουνιες απο συχνη χρηση της πενας..ποσο θα μου στοιχισει να το αλλαξω? χρειαζεται αλλαγη μονο το digitizer η και κατι αλλο?ευχαριστω προκαταβολικα !

 

A , χρονια πολλα κιολας :P

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ! Eμενα οπως ειχα πει σε αλλο ποστ εχει κατι μικρογρατζουνιες απο συχνη χρηση της πενας..ποσο θα μου στοιχισει να το αλλαξω? χρειαζεται αλλαγη μονο το digitizer η και κατι αλλο?ευχαριστω προκαταβολικα !

 

A , χρονια πολλα κιολας :P

Είπαμε το κόστος είναι περίπου στα 55€ σε κατάστημα nokia care. Αν το αγοράσεις από κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα θα είναι πολύ φτηνότερο, αλλά θα πρέπει να κάνεις εσύ τι αλλαγή. Δεν γνωρίζω αν μπορείς να το παραγγείλεις από αλλού και να στο αλλάξουν σε κάποιο Nokia Care. Μόνο το digitizer χρειάζεται αλλαγή.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς πως μπορώ να εγκαταστήσω μια συγκεκριμένη γλώσσα στο κινητό...?? συγκεκριμένα δεν έχει ελληνικά :lol: :lol: γίνεται μέσω software update?!?!?

ευχαριστώ!

Edit

ακυρο συγνώμη/// εκτός ότι πήγαινε αλλού υπάρχει και το faq που σα χαζό που είμαι δε το κοίταξα πρώτα!!! συγνώμη για την ενόχληση!

και το 5800 ειναι το καλύτερο κινητό που έχω πιάσει στα χέρια μου ποτέ (από νόκια) το μόνο κινητό που ακόμα δεν έχω δει και μάλλον ίσως είναι καλύρετο...είναι το C6.... Που θα πάει θα το βρώ!!!

Edited by stendor
Yparxoun 10 eidi anthrwpwn panw sti gi...autoi pou katalavainoun to diadiko sistima kai....autoi pou den to katalavainoun....:D
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς πως μπορώ να εγκαταστήσω μια συγκεκριμένη γλώσσα στο κινητό...?? συγκεκριμένα δεν έχει ελληνικά :lol: :lol: γίνεται μέσω software update?!?!?

ευχαριστώ!

 

Εισαγωγή Ελληνικής γλωσσάς και debrand συσκευής.

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,επειδη προσπαθησα πολλες φορες να διαβασω και τις 300 σελιδες του τοπικ αλλα τελικα ειναι αδυνατο,μπορει καποιος να μου πει γιατι ενω περναω καποια τραγουδια στην καρτα μνημης μεσω του nokia pc suite ,μετα δν μπορω να τα βαλω στην "μουσικη" μεσα στο κινητο,αλλα βρίσκονται μονο στην διαχειριση αρχειων και αντιστοιχα στην καρτα μνημης?ευχαριστω :)
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,επειδη προσπαθησα πολλες φορες να διαβασω και τις 300 σελιδες του τοπικ αλλα τελικα ειναι αδυνατο,μπορει καποιος να μου πει γιατι ενω περναω καποια τραγουδια στην καρτα μνημης μεσω του nokia pc suite ,μετα δν μπορω να τα βαλω στην "μουσικη" μεσα στο κινητο,αλλα βρίσκονται μονο στην διαχειριση αρχειων και αντιστοιχα στην καρτα μνημης?ευχαριστω :)

 

Εκανες ανανεωση βιβλιοθηκης ?

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα και χρονια πολλα σε ολους.

Τις τελευταιες μερες το κινητο μου παρουσιαζει ενα προβλημα

με την οθονη του, δλδ οταν πχ χτυπησει η οθονη γεμιζει με γραμμες

απο χρωματα και οταν πατησω ενα πληκτρο ή το κουμπι scrol για

να το ξεκλειδωσω επανερχεται.επισης και τα κολληματακια του τα τρωει

αρκετα συχνα.Το εχω αναβαθμισει στην τελευταια εκδοση αλλα τα κολπα

αυτα τα εκανε και πριν...μπορω να κανω κατι?

 

ευχαριστω!

 

Αντιμετώπιζω ένα πρόβλημα τις τελευταίες μέρες. Όταν το κινητό μου είναι κλειδωμένο και πατάω το μοχλό για να το ξεκλειδώσω δεν μου φορτώνει την οθόνη, βλέπω μόνο κάτι γραμμές, ενώ το κινητό δουλεύει κανονικα. Αυτό το φαινόμενο έχει αρχίσει να μου παρατηρείται και όταν έχω εισερχόμενη κλήση, αλλά και όταν έχω νέο μήνυμα. Η συχνότητα αυτού του φαινομένου είναι πάρα πολύ συχνη και αναγκάζομαι να το κλείνω και να το ξανανοίγω. Τι μπορεί να φταίει ?

 

συγνωμη για το διπλο ποστ αλλα αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με το παιδι

Edited by stendor
Συνεχόμενα μηνύματα - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

@southern_sun

Οι γραμμές στην οθόνη είναι το γνωστό πρόβλημα που έχει παρουσιαστεί σε πολλά 5800. Θα πρέπει να το πας σε κάποιο nokia care για να σου αλλάξουν την οθόνη. Αν κάνεις μια αναζήτηση στο παρόν θέμα ή στο Αντιμετωπίσατε προβλήμα στο 5800; θα βρεις πολλές αναφορές για το συγκεκριμένο πρόβλημα.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Είπαμε το κόστος είναι περίπου στα 55€ σε κατάστημα nokia care.

 

Με την τοποθέτηση;

Xiaomi Redmi note 9s / Xiaomi Redmi 5 plus / Microsoft Lumia 650 / Nokia Lumia 930 / Microsoft Lumia 535 / ZTE Blade III / Sony Ericsson Xperia Neo V / Samsung Galaxy 3 / Nokia 5800
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...