Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες έκανα ένα σχετικό ψάξιμο στο φόρουμ για το 5800 Navigation Edition και δεν βρήκα τίποτα. Ξέρει κανείς πότε θα κυκλοφορήσει?

 

Το ρωτάω αυτό γιατί σκέφτομαι να καθυστερήσω την αγορά του Xpress Music, επειδή θα πέσει και άλλο η τιμή του κινητού με την έλευση του Navigation.

 

Και εκτός αυτού, κοιτάζοντας τα μηνύματα σας είδα ότι πολλοί το πήραν ή θα πάρουν με 300 ευρώ ενώ το βρίσκεις σε πολλά μαγαζιά με 250. Παίζει να υπάρχουν χειρότερες ποιότητες? :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το τελευταιο διαστημα(περιπου 1.5 βδομαδα) αρχιζει και μου κανει κατι παραξενα...Το κινητο το εχω απο τον Απριλιο και μεχρι για το διαστημα που μιλαω δεν ειχα ΚΑΝΕΝΑ προβλημα-παραπωνο...

 

-το πρωτο που εγινε ηταν,οτι ενα βραδυ δεν μπορουσα να στειλω μηνυμα(ενω ειχα καρτα) και δεν μπορουσα να λαβω τηλεφωνο και μηνυματα(ηρθαν ολα το επομενο πρωϊ )

 

-το ακουστικο. δεν ακουω αυτον που μου μιλαει,κλεινω ξαναπερνω/με ξαναπερνουν και ολα οκ.

 

- πριν 5 λεπτα και ενω ειχα μπροστα μου το κινητο κλειδωμενο χωρις να το ακουμπαω, το βλεπω εντελως ξαφνικα να κανει επανεκκινηση!!

 

 

εκτος του ακουστικου που υπηρχε προβλημα στις πρωτες παρτιδες και εμενα δεν ηταν μεσα σε αυτες(εξαλλου τωρα το θυμηθηκε?) εχει συναντησει κανεις αλλος κατι απο τα παραπανω?

 

ναι εχω εγω το δευτερο με το ακουστικο...(πολυ συχνα)

Link to comment
Share on other sites

Αν το εν λόγω product code είναι branded συσκευής (Vodafone Live, MyCosmos etc) ναι, μπορεί να μη βγει ή στη καλύτερη να καθυστερήσει αρκετά να βγει.

Έχει το 0575581: 5800 UK CV R

 

Αν αλλαξω το product code και βάλω κάποιο στο οποίο υπάρχει αναβάθμιση

ώστε να μπορέσω να περάσω το καινούριο firmware και μετά το ξαναγυρίσω στο παλιό,

θα έχω Ελληνικά και αν οχι πως τα ξαναπερνάω;

Link to comment
Share on other sites

Έχει το 0575581: 5800 UK CV R

 

Αν αλλαξω το product code και βάλω κάποιο στο οποίο υπάρχει αναβάθμιση

ώστε να μπορέσω να περάσω το καινούριο firmware και μετά το ξαναγυρίσω στο παλιό,

θα έχω Ελληνικά και αν οχι πως τα ξαναπερνάω;

Αλλαζοντας product code σε καποιο απο τα "καθαρα" της πρωτης σελιδας του παροντος θεματος θα μπορεις να προχωρησεις σε αναβαθμιση του τελευταιου firmware..

 

Φυσικα, θα πρεπει να ξερεις οτι, μ'αυτον τον τροπο χανεις την εγγυηση του κινητου η οποια ομως επαναφερεται ευκολα με αλλαγη σε αυτο που ειχες εξ'αρχης!

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

 

Notice to mods!: Γραφω με greeklish MONO οταν ειμαι σε PC χωρις ελληνικα ή για καποιο αλλο σοβαρο λογο. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα και παλι.Το κινητο εδω και 3-4 μερες εχο παρατιρισει οτι κληνει μονο του οποτε να ναι.Δεν το κανει συχνα βεβαια(π.χ. 1 φορα τη μερα).Μου εχει κλησει την ωρα που ακουγα μουσικη(με το power mp3) και οταν το αφισα στο τραπεζι αφου εβαλα αφυπνιση και επεσα για υπνο,το πρωι παρατιρησα οτι ηταν κλειστο.Αυτο με το ξυπνητιρι εγινε πριν το κανω hard format,μετα το format που εκανα χθες,σημερα μου σινεβει αυτο με την μουσικη καθως ημουν στον δρομο....
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό..

Θέλω η βοήθεια σας σε ένα θέμα..

Το κινητό το έχω περίπου 2 μήνες , χωρίς να έχω διαπιστώσει κάνενα πρόβλημα (εκτός από ένα καμένο pixel) .

Αλλά αντιμετωπίζω πρόβλημα να συνδεθώ σε ασύρματο δίκτυο..

Πολλές φορές βρίσκει το ασύρματο δίκτυο, δεν χρειάζεται κωδικό (παρέχεται δωρεάν δίκτυο από το δήμο) και μετά μου εμφανίζει μήνυμα πως είναι αδύνατη η σύνδεση...

Μήπως έχω κάνει κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις?

Στο σπίτι μου μπαίνει κανονικά ...(μόνο αν είμαι πολύ κοντά στον υπολογιστη... αλλιώς μου κάνει το ίδιο)

Το θέμα είναι πως όταν εμένα μου βγάζει το σφάλμα την ίδια ώρα στο ίδιο μέρος άλλα κινητά συνδέονται ....

Any help? :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό..

Θέλω η βοήθεια σας σε ένα θέμα..

Το κινητό το έχω περίπου 2 μήνες , χωρίς να έχω διαπιστώσει κάνενα πρόβλημα (εκτός από ένα καμένο pixel) .

Αλλά αντιμετωπίζω πρόβλημα να συνδεθώ σε ασύρματο δίκτυο..

Πολλές φορές βρίσκει το ασύρματο δίκτυο, δεν χρειάζεται κωδικό (παρέχεται δωρεάν δίκτυο από το δήμο) και μετά μου εμφανίζει μήνυμα πως είναι αδύνατη η σύνδεση...

Μήπως έχω κάνει κάποιο λάθος στις ρυθμίσεις?

Στο σπίτι μου μπαίνει κανονικά ...(μόνο αν είμαι πολύ κοντά στον υπολογιστη... αλλιώς μου κάνει το ίδιο)

Το θέμα είναι πως όταν εμένα μου βγάζει το σφάλμα την ίδια ώρα στο ίδιο μέρος άλλα κινητά συνδέονται ....

Any help? :)

Δοκιμασες hard format;;

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

 

Notice to mods!: Γραφω με greeklish MONO οταν ειμαι σε PC χωρις ελληνικα ή για καποιο αλλο σοβαρο λογο. Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

έχει παρατηρήσει κανείς σας κάποιο θεματάκι με την οθόνη όταν το κινητό βρίσκεται εκτεθειμένο σε κάποια σχετική υγρασία? εξηγούμαι: 2 φορές βγαίνοντας για καφέ σε μαγαζί που βρίσκεται σε κάποιο υψόμετρο όταν άρχισε να δροσιζει για τα καλά και το ξεκλείδωνα μου εβγαζε οριζόντιες γραμμές για λιγα δευτερόλεπτα αλλά λειτουργούσε κανονικότατα.
Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βοηθεια,

πως μπορω να διαβασω chm αρχεια στο 5800 xm

επισης εχω κατεβασει απο την quickoffice το le reader αλλα δεν μπορει να εγκατασταθει στο τηλεφωνο.

καμια ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Χθες το βραδάκι έκανα την πολυπόθητη αγορά του Nokia 5800. Από ebay, ελαφρώς χρησιμοποιημένο ( 1 μήνας ) και με εγγύηση για άλλους 11 μήνες και χωρίς κανένα πρόβλημα 140€... Από βδομάδα το περιμένω! :D
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν ξερω καθολου μπορείτε να μου πειτε δωρεαν προγραμμα με gps χαρτες για το 5800??

 

εδω http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=228594 ;)

δουλεια δεν είχε ο διάολος....
Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα και παλι.Το κινητο εδω και 3-4 μερες εχο παρατιρισει οτι κληνει μονο του οποτε να ναι.Δεν το κανει συχνα βεβαια(π.χ. 1 φορα τη μερα).Μου εχει κλησει την ωρα που ακουγα μουσικη(με το power mp3) και οταν το αφισα στο τραπεζι αφου εβαλα αφυπνιση και επεσα για υπνο,το πρωι παρατιρησα οτι ηταν κλειστο.Αυτο με το ξυπνητιρι εγινε πριν το κανω hard format,μετα το format που εκανα χθες,σημερα μου σινεβει αυτο με την μουσικη καθως ημουν στον δρομο....
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πέρασα το τελευταίο firmware και ενεργοποίησα το λογαριασμό email με IMAP και δουλεύει μια χαρά μόνο που δεν παίρνει ποτέ δεδομένα μέσω wifi και πάει πάντα μέσω GPRS. Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί?

Γενικά υπάρχει τρόπος να απενεργοποίησω το web μέσω GPRS γιατί με χρεώνει σε ανύποπτες στιγμές!?

Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα και παλι.Το κινητο εδω και 3-4 μερες εχο παρατιρισει οτι κληνει μονο του οποτε να ναι.Δεν το κανει συχνα βεβαια(π.χ. 1 φορα τη μερα).Μου εχει κλησει την ωρα που ακουγα μουσικη(με το power mp3) και οταν το αφισα στο τραπεζι αφου εβαλα αφυπνιση και επεσα για υπνο,το πρωι παρατιρησα οτι ηταν κλειστο.Αυτο με το ξυπνητιρι εγινε πριν το κανω hard format,μετα το format που εκανα χθες,σημερα μου σινεβει αυτο με την μουσικη καθως ημουν στον δρομο....

 

εφόσον έχεις κάνει hardformat, θα έλεγα να κανεις κ μια αναβάθμιση...πολυ μυστήριο παντως, εγω δεν εχω προβληματα !

 

Παιδιά πέρασα το τελευταίο firmware και ενεργοποίησα το λογαριασμό email με IMAP και δουλεύει μια χαρά μόνο που δεν παίρνει ποτέ δεδομένα μέσω wifi και πάει πάντα μέσω GPRS. Υπάρχει τρόπος να διορθωθεί?

Γενικά υπάρχει τρόπος να απενεργοποίησω το web μέσω GPRS γιατί με χρεώνει σε ανύποπτες στιγμές!?

το πιο εύκολο είναι να αλλάξεις τις ρυθμισεις του GPRS, πχ την IP.

Αλλιώς μπορεις να βάλεις προταιρεότητες στη συνδεση του νετ, μενου->ρυθμισεις->συνδεσημοτητα->προορισμοί->διαδύκτιο

στη πρωτη θεση να εχει το router σου !

****************************************

εγώ απο την άλλη, δέν εχω καταφέρει να το συνδεσω με το ιντερνετ μεσω της cosmote internet on the go ! κατεβασα ρυθμισεις, έχω internet on the go το απλο, χωρις παγιο, παρ'όλ'αυτά δέν πιάνω ποτε, μου βγαζει σφάλμα συνδεσεις. ακόμη και στο GPRS.

Ιντερνετ μέσω του δικτυου cosmote δέν εχω μπει ποτε γμτ :mad:

ενώ wifi μιά χαρά

δουλεια δεν είχε ο διάολος....
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια καμια αναβαθμιση θα παρουμε για το δικο μας η θα το παρατησουν επειδη βγηκαν τα "x,y,z series"????με kinetic klp?ξερουμε τιποτα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα.Οταν πάω να μπω στο Internet με το κινητό και εφόσων λέει ότι είμαι συνδεμένος κανονικά οταν παω να μπω σε μια σελίδα μου πέταει πάντα το ίδιο μήνυμα "Καμία απόκριση πύλης"

 

Έχετε καμία ιδέα.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Σε δικό σου ασύρματο συνδέεσαι? Συνήθως αυτό το μνμ το βγάζει όταν υπάρχει πρόβλημα συνδεσιμότητας ή λάθος κωδικός σε ένα προσταυμένο δίκτυο (ή γενικότερα όταν ένα ασύρματο είναι προστατευμένο).
Trust no one!
Link to comment
Share on other sites

Ναι στο δικο μου δικτυο συνδεομαι.Στην αρχη τις πρωτες μερες συνδεοταν κανονικα αλλα τωρα οχι.Βαζω κωδικο κανονικα λεει οτι ειναι συνδεμενο αλλα οταν παω να μπω τπτ.
Link to comment
Share on other sites

Αλλιώς μπορεις να βάλεις προταιρεότητες στη συνδεση του νετ, μενου->ρυθμισεις->συνδεσημοτητα->προορισμοί->διαδύκτιο

στη πρωτη θεση να εχει το router σου !

****************************************

Αυτό έχω κάνει και πάλι συνδέεται μέσω GPRS. Εσάς η σύνδεση στα email γίνεται και μέσω wifi? Εμένα κάτι σαν bug μου φαίνεται!

 

Παιδια αντιμετοπίζω ένα πρόβλημα.Οταν πάω να μπω στο Internet με το κινητό και εφόσων λέει ότι είμαι συνδεμένος κανονικά οταν παω να μπω σε μια σελίδα μου πέταει πάντα το ίδιο μήνυμα "Καμία απόκριση πύλης"

 

Έχετε καμία ιδέα.Ευχαριστώ

 

Αυτό είναι πρόβλημα στο router και όχι στο κινητό. Έλεγξε τη σύνδεσή του router με το internet γιατί συνδέεσαι μεν με το router αλλα αυτό δεν έχει πρόσβαση στο internet

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να σβήσεις και να περάσεις ξανά το σημείο πρόσβασης. Επίσης δοκίμασε να βάλεις σταθερές IP στις ρυθμίσεις του δικτύου αλλά μέσα από το 5800.

Και κάτι άλλο, από το pc έχεις internet μέσω του router?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο δικο μου δικτυο συνδεομαι.Στην αρχη τις πρωτες μερες συνδεοταν κανονικα αλλα τωρα οχι.Βαζω κωδικο κανονικα λεει οτι ειναι συνδεμενο αλλα οταν παω να μπω τπτ.

 

Πρωτου ασχοληθεις και σκαλισεις το ρουτερ σου,κανε ενα Hard reset στην συσκευη.

Νομιζω καποιες σελιδες πριν,ενας ομοκινητος ειχε το ιδιο προβλημα και λυθηκε με το παραπανω..

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να σβήσεις και να περάσεις ξανά το σημείο πρόσβασης. Επίσης δοκίμασε να βάλεις σταθερές IP στις ρυθμίσεις του δικτύου αλλά μέσα από το 5800.

Και κάτι άλλο, από το pc έχεις internet μέσω του router?

 

Πως βαζω ΙP μεσα απο το κινητο?Δοκιμασα χθες να σβησω και να τα ξαναπερασω αλλα τπτ.Μεσω του router εχω internet.Γινεται να εχω και αλλιως¨?Mε modem?

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή κοίτα αν έχεις ίντερνετ στο pc μέσω του router. Αν έχεις κανονικά τότε πήγαινε Ρυθμίσεις > Συνδεσιμότητα > Προορισμοί και σβήσε το σημείο πρόσβασης που αντιστοιχεί στο router σου. Μετά δοκίμασε να κάνεις ξανά αναζήτηση και να συνδεθείς με το wifi.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...