Jump to content

[Επίσημο] Nokia 5800 XpressMusic - Part 2


gianpithio
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλυτερα περιμενε λιγιο να την δοκιμασουμε και μετα απο 2-3 ημερες εαν διαβαζεις το παρον θεμα θα βγαλεις τα συμπερασματα σου..

 

Οποιος εκανε αναβαθμιση το μεσαιο πληκτρο που μπαινεις μεσα στο μενου λειτουργει?

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν άντεξα και έκανα την αναβάθμιση! LOL... Ναι εμένα λειτουργεί! Εμφανισιακά, έχουν αλλάξει τα πλήκτρα, και τα θολά πλήκτρα της αριθμομηχανής έφυγαν με καλύτερα...

 

EDIT: Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά βρήκα αυτό:

 

 

Nokia 5800 XM – Firmware v30.2.11 Is Here – UPDATED

27 07 2009

 

The news many 5800 fans have been waiting for is that the v30.2.11 firmware is now available for 6 product codes, none of them Euro or UK ones, but you might be one of the lucky few. The product codes are :-

 

0581748: Israel Black

0581747: APAC2-AU Black

0561619: Brazil BLACK

0561618: LTA BLACK

0574994: NA BLACK

0581746: Thailand Black

 

These are on NSU for sure, not sure about OTA yet, we’ll keep you updated!

 

UPDATE – Would seem V30.2.11 is available to a lot of codes OTA including some UK ones. Generally our v30 5800 has more free RAM, is speedier and has home screen notifications for email (using the default Messaging App, rather than Nokia Messaging).

 

Πηγη: http://nokiaaddict.com/2009/07/27/nokia-5800-xm-firmware-v30-2-11-is-here/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να προσθεσω οτι μετα απο αναβαθμηση στην 30 τα patches open4all και installserver λειτουργουν κανονικα

 

:)

Λειτουργούν επειδή δεν χάθηκε κάτι από το hack σωστά? Αν όμως κάνουμε format ή απεγκατάσταση του ROMPatcher και HelloOX θα μπορούμε να τα περάσουμε ή θα μας βγάλει σφάλμα?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήθελα να χάσω την εγγύηση μιας και δεν το έχω πάνω από 1 εβδομάδα,θα ήθελα να ρωτήσω όμως κάτι,σε περίπτωση που γίνει βλακεία και γίνει τουβλάκι,ότι και να γίνει θα μπορώ να του περάσω με κάποιο τρόπο πάλι το λειτουργικό;Σε ένα HTC που είχα υπήρχε αυτή η δυνατότητα όπως και στα PSP με την pandoras battery.
Link to comment
Share on other sites

Λειτουργούν επειδή δεν χάθηκε κάτι από το hack σωστά? Αν όμως κάνουμε format ή απεγκατάσταση του ROMPatcher και HelloOX θα μπορούμε να τα περάσουμε ή θα μας βγάλει σφάλμα?

 

Εκανα απεγκατασταση το RomPatcher και ξανα εγκασταση το HelloOX.1.03 και ετρεξε κανονικα. Λογικα δεν θα εχουμε κανενα προβλημα.

 

Αυτο με το πληκρο με εχει ξενερωσει θα κανω αργοτερα format να δω τι θα γινει :worry:

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

εκανα και εγω την αναβαθμιση,email notification δε βρηκα αλλα τουλαχιστον ολα τα hacks ειναι στη θεση τους και δουλευουν κανονικα.και το μεσαιο πληκτρο του μενου δουλευει κανονικα,νομιζω καποιος το ρωτησε αυτο

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα ήθελα να χάσω την εγγύηση μιας και δεν το έχω πάνω από 1 εβδομάδα,θα ήθελα να ρωτήσω όμως κάτι,σε περίπτωση που γίνει βλακεία και γίνει τουβλάκι,ότι και να γίνει θα μπορώ να του περάσω με κάποιο τρόπο πάλι το λειτουργικό;Σε ένα HTC που είχα υπήρχε αυτή η δυνατότητα όπως και στα PSP με την pandoras battery.

Εδώ, στα Symbian S60 σε τέτοιες περιπτώσεις ως ύστατη λύση κάνουμε hard format.

Φλασάρισμα συσκευής κλπ απαιτεί πολλές φορές ειδικό εξοπλισμό.

 

 

ΥΓ: Itchrist86 χρόνια πολλά!

Thanks!

Να σαι καλά.:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Εκανα απεγκατασταση το RomPatcher και ξανα εγκασταση το HelloOX.1.03 και ετρεξε κανονικα. Λογικα δεν θα εχουμε κανενα προβλημα.

 

Αυτο με το πληκρο με εχει ξενερωσει θα κανω αργοτερα format να δω τι θα γινει :worry:

Αφού θα κάνεις φορμάτ αργότερα ξαναδοκίμασε την διαδικασία ώστε να ξέρουμε αν λειτουργεί και μετά από φορμάτ. Thanks!

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα και εγώ την 30.0.011. Επιβεβαιώνω, ότι όλα τα patches λειτουργούν μια χαρά. Σε προηγούμενες συσκυές μου, μετά απο αναβάθμιση μέσω FOTA, πολλές εφαρμογές καθώς και τα hacks, δεν λειτουργούσαν και ήθελαν εγκατάσταση εκ νέου. Εδω, τα πάντα έχουν μείνει στην θέση τους και λειτουργούν μια χαρά.

 

Βέβαια, έχουν περάσει μόλις λίγα λεπτά μετά την αναβάθμιση. Στην πορεία, αν ανακαλύψω κάτι άξιο αναφοράς, θα επανέλθω. :)

 

Αυτο με το πληκρο με εχει ξενερωσει θα κανω αργοτερα format να δω τι θα γινει

 

Δηλαδή Γιάννη, πιέζεις το κεντρικό πλήκτρο και δεν μπαίνει στο μενού; Περίεργο. Και σε εμένα λειτουργεί το πλήκτρο αυτό κανονικότατα.

Link to comment
Share on other sites

@CrazyDoc Στο ποστ σου αναφέρεις την έκδοση v30.2.11. Στο δικό σου αυτή πέρασες ή την v30.0.011?

Μόλις τώρα την πέρασα και μου βγάζει την v30.0.011, όπως την ίδια βγάζει και στον mirrorofsorrow και σε άλλα μέλη που έκαναν την αναβάθμιση.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για ένα Nokia 5800 από εξωτερικό κλειδωμένο στο δίκτυο Ο2 στην Αγγλία, υπάρχει δωρεάν τρόπος να το ξεκλειδώσεις;
Link to comment
Share on other sites

Περασα την v30.0.011 και μετα απο το update το πληκτο call (πρασινο) δεν κανει τιποτα δηλαδη δεν με παει στο μενου της κλησης.

Εχει κανεις αλλος αυτο το προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Περασα την v30.0.011 και μετα απο το update το πληκτο call (πρασινο) δεν κανει τιποτα δηλαδη δεν με παει στο μενου της κλησης.

Εχει κανεις αλλος αυτο το προβλημα?

 

Αυτο με το πληκρο με εχει ξενερωσει θα κανω αργοτερα format να δω τι θα γινει :worry:

Και οι 2 έχετε το ίδιο πρόβλημα αλλά σε διαφορετικά πλήκτρα. Στο δικό μου λειτουργούν κανονικά και τα 2. Μήπως έχετε ξεχάσει την εφαρμογή The Pencil και τρέχει στο παρασκήνιο?

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Aπο εκει ξεκιναει το προβλημα. Εκανα εγκατασταση το the pencil για να δοκιμασω εαν λειτουργει το patche του installserver.

 

Tωρα που το εκανα επαγκατασταση ολα ενταξη με το κουμπι κανενα προβλημα :)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση κύλησε ομαλά και εδώ, ασφαλώς πριν την κάνω πήρα αντίγραφα ασφαλείας και μετέφερα ολο το περιεχόμενο της καρτας μνήμης στον σκληρό (γύρω στα 4GB). Mετά την αναβάθμιση έκανα φορμάτ σε κινητό και κάρτα μνήμης και μετέφερα πίσω τα downloads, την μουσική, της φωτο, τα βίντεο και τους φακέλους των προγραμμάτων πλοήγησης. Επανέφερα μονο επαφές και σελιδοδείκτες απο το back up και εγκατέστησα ξανά τα προγράμματα που χρησιμοποιούσα ποιό συχνά. Garmin και Sygic έτρεξαν κατευθείαν γιατι τα αρχεία αδειών υπάρχαν ηδη μέσα στον φάκελλο του κάθε προγράμματος.

 

Αν το κινητό έγινε καλύτερο θα φανεί με τη χρήση, με μια πρώτη ματιά βλέπω οτι λύθηκε το πρόβλημα τα τελευταία εικονίδια των εφαρμογών που δε φαινόντουσαν σε landscape mode.

 

To καινούργιο στη home screen είναι οτι μπορείς να βλέπεις το γραμματοκιβώτιο email (πχ Ηotmail) και την επικεφαλίδα/αποστολέα απο το πρώτο e-mail, η ανανέωση απαιτεί συνεχή σύνδεση wifi ή mobile internet.

 

Tώρα το αν θα σταματήσουν ξαφνικά κολλήματα και επανεκιννήσεις ή αν κάποιες εφαρμογές έγιναν πιο γρήγορες θα το δείξει η χρήση τις επόμενες ημέρες.

Link to comment
Share on other sites

@CrazyDoc Στο ποστ σου αναφέρεις την έκδοση v30.2.11. Στο δικό σου αυτή πέρασες ή την v30.0.011?

Μόλις τώρα την πέρασα και μου βγάζει την v30.0.011, όπως την ίδια βγάζει και στον mirrorofsorrow και σε άλλα μέλη που έκαναν την αναβάθμιση.

 

Την v30.0.011 έχω! Ξέρετε τίποτα για το πρόβλημα που αναφέρω?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση κύλησε ομαλά και εδώ, ασφαλώς πριν την κάνω πήρα αντίγραφα ασφαλείας και μετέφερα ολο το περιεχόμενο της καρτας μνήμης στον σκληρό (γύρω στα 4GB). Mετά την αναβάθμιση έκανα φορμάτ σε κινητό και κάρτα μνήμης και μετέφερα πίσω τα downloads, την μουσική, της φωτο, τα βίντεο και τους φακέλους των προγραμμάτων πλοήγησης. Επανέφερα μονο επαφές και σελιδοδείκτες απο το back up και εγκατέστησα ξανά τα προγράμματα που χρησιμοποιούσα ποιό συχνά. Garmin και Sygic έτρεξαν κατευθείαν γιατι τα αρχεία αδειών υπάρχαν ηδη μέσα στον φάκελλο του κάθε προγράμματος.

 

Αν το κινητό έγινε καλύτερο θα φανεί με τη χρήση, με μια πρώτη ματιά βλέπω οτι λύθηκε το πρόβλημα τα τελευταία εικονίδια των εφαρμογών που δε φαινόντουσαν σε landscape mode.

 

To καινούργιο στη home screen είναι οτι μπορείς να βλέπεις το γραμματοκιβώτιο email (πχ Ηotmail) και την επικεφαλίδα/αποστολέα απο το πρώτο e-mail, η ανανέωση απαιτεί συνεχή σύνδεση wifi ή mobile internet.

 

Tώρα το αν θα σταματήσουν ξαφνικά κολλήματα και επανεκιννήσεις ή αν κάποιες εφαρμογές έγιναν πιο γρήγορες θα το δείξει η χρήση τις επόμενες ημέρες.

 

τελικα απο που γινεται το κολπο με το mail στη homescreen?

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

παιδιά παρατηρώ ότι στην γραμμή επαφών στην αρχική οθόνη η τελευταία επαφή μόλις παταω δεν είναι μπλε αλλά γκρι αυτό συμβαίνει μόνο στην τελευταία. Έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα;

Την v30.0.011 έχω! Ξέρετε τίποτα για το πρόβλημα που αναφέρω?

 

Αν καταλαβα καλα θελεις να πεις για το χρωμα που εχει η τελευταια επαφη οταν την επιλεγεις. Στο δικο μου ειναι μπλε οπως και οι αλλες. Διεγραψε και ξανα περασε μονο την τελευταια επαφη για να δουμε τι θα γινει.

 

Ανεβασε μας ενα screenshot για να καταλαβουμε καλυτερα που ειναι το προβλημα..

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/gianpithio_cp_2012.gif

Συντονιστής συζητήσεων στο forum της Nokia & Samsung @myphone.gr

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβα καλα θελεις να πεις για το χρωμα που εχει η τελευταια επαφη οταν την επιλεγεις. Στο δικο μου ειναι μπλε οπως και οι αλλες. Διεγραψε και ξανα περασε μονο την τελευταια επαφη για να δουμε τι θα γινει.

 

Ανεβασε μας ενα screenshot για να καταλαβουμε καλυτερα που ειναι το προβλημα..

 

Το δοκίμασα και αυτό! Θα ανεβάσω ένα screenshot σε λίγο!

 

 

Εdit:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

τελικα απο που γινεται το κολπο με το mail στη homescreen?

 

Πρέπει να έχεις τις συντομέυσεις στην οθόνη και οχι τις επαφές και να πατήσεις πάνω στο παπάκι για να κάνεις configure ή να πας στο μενού Ρυθμίσεις-->Προσωπικό-->αρχική Οθόνη--> ειδοποίηση e-mail

Link to comment
Share on other sites

Aπο εκει ξεκιναει το προβλημα. Εκανα εγκατασταση το the pencil για να δοκιμασω εαν λειτουργει το patche του installserver.

 

Tωρα που το εκανα επαγκατασταση ολα ενταξη με το κουμπι κανενα προβλημα :)

 

Καλησπερα μπορεις να μου δωσεις τα φωτα σου για το πως ξεπερασες το προβλημα γιατι εχω στοκαρει?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις τις συντομέυσεις στην οθόνη και οχι τις επαφές και να πατήσεις πάνω στο παπάκι για να κάνεις configure ή να πας στο μενού Ρυθμίσεις-->Προσωπικό-->αρχική Οθόνη--> ειδοποίηση e-mail

Μα εδω είναι το τρελό στο ρυθμίσεις-προσωπικό- αρχική οθόνη δεν έχει την επιλογή για εmail. Μόνο τα κλασικα ημερολόγιο και τετοια!τετοια!

-Galaxy S23 green

-Galaxy watch 5 44mm

-Galaxy buds 2

Link to comment
Share on other sites

Είναι κάποιο bug μάλλον CrazyDoc και στο δικό μου το κάνει στην τελευταία επαφή. Ενώ όλο το περίγραμμα είναι μπλε (βάση του θέματος soundwave) το φόντο στην καρτέλα της τελευταίας επαφής είναι γκρι. Ορίστε και 2 screenshots

 

http://imageshack.gr/files/90v22usufnoexx9ev8bd_thumb.jpg http://imageshack.gr/files/3orcfrx0vplgm8ds9yyw_thumb.jpg

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...