Jump to content

Μετανάστευση στην Ελλάδα από ΗΠΑ


smurfgirl
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Would you move yes or no?

 

θα επανεντοπίζατε πίσω στην Ελλάδα από τις ΗΠΑ?

 

ναι ή όχι; ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ;

Link to comment
Share on other sites

Mπαααααα!!!!!!!!

Κυριος λογος για μενα ειναι τα οικονομικα προβληματα εδω στην Ελλαδα.Ειδικα με αυτο που καναν με τα τελη ολοι προσπαθουμε να βρουμε τροπο να τα δηλωσουμε αλλου.Αν εισαι Αμερικη κατσε εκει που εισαι.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει περιπτωση , καλα πλακα μας κανεις , εδω ο κοσμος ψαχνει τροπους να παει στην Αμερικη , βαζει γνωστους ,συγγενεις , παιρνει μερος σε λοτταριες για green card program και εσυ μου λες να γυρισουν . Με τιποτα.

 

Η Ελλαδα το εχουμε ξαναπει χιλιες , ειναι μονο για τον Ηλιο και διακοπες.Τιποτα αλλο .

 

Αν ειναι να παρεις καμια συνταξη απο το Αμερικα , τοτε ναι .. να ερθεις να την φας εδω , να πας σε κανενα χωριο και να αραξεις.Ετσι μαλιστα.

Link to comment
Share on other sites

Με τιποτα όμως. Πριν μερικα χρονια ηρθα Ελλαδα αλλά σε λίγο καιρο θα πάω πίσω...
Current Phones: Apple iPhone, Samsung U600 Gold Edition
Link to comment
Share on other sites

Δεν αξιζει να κανεις μια τετοια κινηση, αν εισαι καλα εκει δεν υπαρχει λογος να ερθεις Ελλαδα!

Οι υποδομες ειναι καλυτερες οι νομοι τηρουνται και οι μισθοι φανταζομαι θα ειναι υψηλοτεροι. Οπως ειπαν κα τα παιδια παραπανω η Ελλαδα ειναι μονο για διακοπες και αν ημουν στην θεση σου θα γυρναγα πισω μονο αν ειχα παρει καμια καλη συνταξη για να αραξω...

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.

Είναι ρητορικό το ερώτημα;

Θα ήθελε κανένας σοβαρός άνθρωπος να γυρίσει ποτέ σε αυτό το...μέρος;

Και ο ήλιος είναι υπερεκτιμημένος. Αμα είναι να μην προλαβαίνω να τον δω από το τρέξιμο, να μην μπορώ να κατέβω από τις διαδηλώσεις και τις διαμαρτυρίες στο κέντρο για έναν καφέ, να πληρώνω και μόνο που τον βλέπω και να με βρίζουν και από πάνω...όχι δεν πειράζε. Ας τον κρατήσουν τον ήλιο τους. :) Εγώ θα προτιμήσω ομίχλη!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.

Είναι ρητορικό το ερώτημα;

Θα ήθελε κανένας σοβαρός άνθρωπος να γυρίσει ποτέ σε αυτό το...μέρος;

Και ο ήλιος είναι υπερεκτιμημένος. Αμα είναι να μην προλαβαίνω να τον δω από το τρέξιμο, να μην μπορώ να κατέβω από τις διαδηλώσεις και τις διαμαρτυρίες στο κέντρο για έναν καφέ, να πληρώνω και μόνο που τον βλέπω και να με βρίζουν και από πάνω...όχι δεν πειράζε. Ας τον κρατήσουν τον ήλιο τους. :) Εγώ θα προτιμήσω ομίχλη!

Well said:)

Κι εμένα το όνειρό μου είναι να φύγω από εδώ... Αμερική με χίλια...

Link to comment
Share on other sites

Μπα...και η Αμερική τα μαύρα της τα χάλια έχει.

Νομίζω θα μετακομίσω Στοκχόλμη. Αν και πρέπει πρώτα να μάθω καμια λέξη στα Σουηδικά. Κρίμα είναι να έχει τόσες καλές "υπάρξεις" εκεί και να μην μπορείς να πεις μια λέξη :p

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

εΠειδη το ερωτημα ειναι λιγο γενικο και πρεπει να προσεξουμε πολλες παραμετρους...στην αμερικη ενας γνωστος μου στα 30 του ειναι σπιτι δουλεια-σπιτι αλλα εχει αρκετα χρηματα και μπορει να εχει αρκετα υλικα αγαθα,,,αλλα απο ποιοτητα ζωης ,τιποτα ,οπως λεει... παιζει ρολο η ηλικια και πολλα αλλα για το που μας αρεσει να μεινουμε,,,πχ στην ελλαδα οι νεοι γουσταρουν αθηνα και γενικα μεγαλα αστικα κεντρα να ζησουν κτλ... αν και αμερικη δεν εχω παει για να πω τη γνωμη μου,,αλλα νοτιος αφρικη ξερω αρκετα πραγματα..και δεν θα εμενα εκει λογω εγκληματικοτητας καθως δεν μπορεις να βγεις απο το σπιτι σου.(το ιδιο ισχυει και σε πολλες περιοχες στην αμερικη οπως εχω ακουσει)

 

ΕΠΙΣΗς οι ξενοι απο αμερικη μην ωραιοποιουν την ελλαδα,,,ας ερθουν να μεινουν ενα διαστημα και μετα μαλλον θ αλλαξουν γνωμη

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ούτε ένας δεν περνάει καλά εδώ; Μήπως μιζεριάζουμε λίγο παραπάνω άπό ότι πρέπει και οπουδήποτε αλλού νομίζουμε ότι είναι τέλεια; Αν νομίζετε ότι θα πάτε εξωτερικό και ξαφνικά θα δουλεύετε 8ωρο, θα έχετε όλο το χρόνο και το χρήμα να κάνετε όλα αυτά που έχετε φανταστεί, θα αναγνωριστούνε οι κόποι σας (άλλο θέμα αυτό το ότι όλοι πιστεύουν ότι παίρνουν ψίχουλα για τις γνώσεις, το χαρακτήρα και όλες τις υπόλοιπες αρετές που διαθέτουν) κ.λ.π κ.λ.π κάτι κάνετε λάθος.
"I ate his liver with some fava beans and a nice Chianti"
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ούτε ένας δεν περνάει καλά εδώ; Μήπως μιζεριάζουμε λίγο παραπάνω άπό ότι πρέπει και οπουδήποτε αλλού νομίζουμε ότι είναι τέλεια; Αν νομίζετε ότι θα πάτε εξωτερικό και ξαφνικά θα δουλεύετε 8ωρο, θα έχετε όλο το χρόνο και το χρήμα να κάνετε όλα αυτά που έχετε φανταστεί, θα αναγνωριστούνε οι κόποι σας (άλλο θέμα αυτό το ότι όλοι πιστεύουν ότι παίρνουν ψίχουλα για τις γνώσεις, το χαρακτήρα και όλες τις υπόλοιπες αρετές που διαθέτουν) κ.λ.π κ.λ.π κάτι κάνετε λάθος.

 

Δεν μιζεριαζουμε καθόλου φιλε μου ή τουλάχιστον πιστεύω οτι δεν μιζεριαζουμε ολοι εμεις που έχουμε ταξιδέψει εκτός Ελλαδας και εχουμε δει "πολιτισμο"!

Η Αμερική ειναι "land of opportunity" και οσο και να μη θελεις να το πιστέψεις, ειναι η αληθεια.

Ναι, δουλεύουν το 8ωρο τους, πληρώνονται πιο καλά, το ΚΡΑΤΟΣ (σου θυμίζει κατι αυτη η λέξη??:cry:) τους παρέχει "ΤΑ ΠΑΝΤΑ", δεν τους γδύνει με φόρους και προσαυξήσεις, έχει πανεπιστήμια, εχει δρόμους, εχει προϊόντα για ΟΛΟΥΣ, εχει σωστό SERVICE (ειτε πας για καφέ ειτε για φαγητό... οχι όπως εδω που σε κοιτάνε με μισο μάτι) και αν μη τι άλλο χαρούμενους ανθρώπους που σου λένε μια "καλήμερα" το δρόμο και ας μη σε ξέρουν!

Δεν θελω να μπω σε Vs για το τι κανει ο Προεδρος τους σε αλλες χωρες - αλλα η καφρίλα που ζουμε - οσοι ζουμε στην Ελλαδα - πρεπει να γινει Case Study για την ...NASA!:lol:

 

Η Ελλαδα ειναι μονο για διακοπες 2 εβδομαδες το χρονο. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ιδεα απο το τι εστι αμερικα, αλλα ενα ξερω, thers no better place like home. Μπορει εδω στην ελλαδα σχεδον τα παντα να μην ειναι καλυτερα απο το us, αλλα εγω και μονο που θα πατουσα το ποδι μου στη πατριδα, θα ενιωθα ανακουφιση. Τωρα αμα θες την δικη μου αποψη, αμα εχεις κανει το κουμαντο σου οικονομικα, ελα, αν οχι, ασ΄το καλυτερα...
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Δεν μιζεριαζουμε καθόλου φιλε μου ή τουλάχιστον πιστεύω οτι δεν μιζεριαζουμε ολοι εμεις που έχουμε ταξιδέψει εκτός Ελλαδας και εχουμε δει "πολιτισμο"!

Η Αμερική ειναι "land of opportunity" και οσο και να μη θελεις να το πιστέψεις, ειναι η αληθεια.

Ναι, δουλεύουν το 8ωρο τους, πληρώνονται πιο καλά, το ΚΡΑΤΟΣ (σου θυμίζει κατι αυτη η λέξη??:cry:) τους παρέχει "ΤΑ ΠΑΝΤΑ", δεν τους γδύνει με φόρους και προσαυξήσεις, έχει πανεπιστήμια, εχει δρόμους, εχει προϊόντα για ΟΛΟΥΣ, εχει σωστό SERVICE (ειτε πας για καφέ ειτε για φαγητό... οχι όπως εδω που σε κοιτάνε με μισο μάτι) και αν μη τι άλλο χαρούμενους ανθρώπους που σου λένε μια "καλήμερα" το δρόμο και ας μη σε ξέρουν!

Δεν θελω να μπω σε Vs για το τι κανει ο Προεδρος τους σε αλλες χωρες - αλλα η καφρίλα που ζουμε - οσοι ζουμε στην Ελλαδα - πρεπει να γινει Case Study για την ...NASA!:lol:

 

Η Ελλαδα ειναι μονο για διακοπες 2 εβδομαδες το χρονο. ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!

 

Είπαμε είμαστε ομαδικά UFΟ, αλλά εσύ δίνεις υλικό για sequel στα X-Files :p

 

Πέρα από την πλάκα διαφωνώ πως οι άνθρωποι εκεί είναι "πιο χαρούμενοι και θα σου πουν και μια καλημέρα στο δρόμο".

Όσοι γνωστοί μου έχουν ζήσει στην Αμερική - και μιλάμε για ανθρώπους άσχετους και άγνωστους μεταξύ τους - μου έχουν πει το ίδιο πράγμα: ακόμα και οι φίλοι σου σε μετράνε ανάλογα με το πορτοφόλι σου και η Έλλαδα είναι από τα λίγα μέρη όπου υπάρχει ακόμα η αγνή έννοια της φιλίας.

 

Παρόλα αυτά - ακόμα και αν τα πιστεύω αυτά - δε νομίζω πως μιζεριάζω ή γίνομαι ξενομανής όταν λέω πως η κατάσταση στη χωρα μας είναι, με μια λέξη, χάλια. Θεωρούμε τόσο φυσικά πως είμαστε ανώτεροι όλων και ξεχνάμε πως δεν είμαστε τίποτα παραπάνω - ίσως, κάποτε κάποιοι πριν από εμάς να ήταν "λαμπρά παραδείγματα" πολιτισμού αλλά εμείς είμαστε μονάχα... ό,τι απέμεινε.

 

Έχουμε γεμίσει Ελληνάρες που θεωρούν ότι είναι μια κλάση ανώτεροι από όλους. Στη δουλειά σήμερα μπήκαν 4 ξένοι - 2 Αμερικάνοι, 1 Γερμανός και μια Γαλλίδα. Και οι τέσσερις ήταν ευγενέστατοι - οι δύο μάλιστα είχαν και πρόβλημα με ένα προϊόν και μετά από ώρα και προσπάθεια το λύσαμε. Και μετά...σκάει ο μύτη ο Έλληνας ο ορίτζιναλ, που σκάει το χέρι του στο γραφείο λες και είμαστε κοτέτσι και κάνει "λέγε, φιλαράκο, πόσο μου το αφήνεις το μηχανηματάκι;".

 

Από πότε γίναμε "φιλαράκια"; Και ποιός δίνει σε κανένα το δικαίωμα να μιλάει σαν τον μάγκα του Βοτανικού σε έναν άγνωστο; Και επίσης, ποιός σου έδωσε το δικαίωμα να χτυπάς το χέρι σου στο τραπέζι; Γνωριζόμασταν και χθες;

 

Υπερβολικό το παράδειγμα, αλλά άλλωστε είμαστε και υπερβολικοί οι Έλληνες. Η ζωή δεν είναι το τρίπτυχο "μπάλα-φραπεδιά-ξάπλα" όσο και αν προσπαθεί ο Νοέλληνας να το κάνει σημαία. Φερόμαστε συνεχώς σε όλους, λες και μας χρωστάνε. Κοροϊδεύουμε τους τουρίστες και τους τρώμε τα λεφτά, ψάχνουμε εναγωνίως μια θέση στο δημόσιο για να πάμε να ξαπλάρουμε και μετά να γκρινιάζουμε πως ο Χ δεν κάνει καλά τη δουλειά του, θέλουμε τα πάντα στο χέρι, μα κυρίως νομίζουμε πως μας ανήκουν όλοι και φερόμαστε από γκαρσόνια μέχρι πωλητές σα να είναι οι δούλοι μας.

 

Δε θα κάτσω καν να ασχοληθώ με τα εκατομμύρια προβλήματα σε οικονομία, ποιότητα ζωής, μισθούς, συντάξεις...

 

Αν σε κάποιους φτάνει ο ήλιος, η καφετέρια στο Μπουρνάζι, άντε και στο τσακίρ κέφι ένας Πάζης ή Κιάμος για να νιώσει ποιοτικός, για να είναι ευτυχισμένος χαλάλι. Αλλά όχι να σε λένε και μίζερο επειδή δε μπορείς να δεχτείς το Μεσαίωνα για Αναγέννηση!

"Our lives are not our own.

From womb to tomb, we are bound to others, past and present.

And by each crime and every kindness, we birth our future."

Link to comment
Share on other sites

Όσοι γνωστοί μου έχουν ζήσει στην Αμερική - και μιλάμε για ανθρώπους άσχετους και άγνωστους μεταξύ τους - μου έχουν πει το ίδιο πράγμα: ακόμα και οι φίλοι σου σε μετράνε ανάλογα με το πορτοφόλι σου και η Έλλαδα είναι από τα λίγα μέρη όπου υπάρχει ακόμα η αγνή έννοια της φιλίας.

 

 

Signomi alla stin Ellada nomizeis pos den ginete auto? :worry:

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

just for fun

οσο για το θεμα το να μιλαμε γενικα για μεταναστευση απο μια χωρα σε αλλη, δεν νομιζω να εχει νοημα.εξαρτιεται απο πολλα π.χ. οικονομικη κατασταση,σπιτι εδω+κει,συγγενεις,οικογενεια,δουλεια,μορφωση κ.α.

δεν ξερω αν υπαρχει το "επανεντοπίζατε "μαλλον το επαναπατριζοσασταν θα ηθελες να χρησιμοποιησεις.

Link to comment
Share on other sites

Exo zisi kai steis 2 xores den uparxeia outopia se auton to kosmo. H Ameriki exei kai auti ta meionektimata ths, opos kai h kathe xora.

 

Exo filous pou efigan apo tin Ameriki gia tin Ellada kai den xanapatisan piso pote..

 

Pandos min ksegelieste , giati den einai h ameriki opos ti fandazeste....h opos blepete sto kinimatografo tou hollywood...Sigoura einai to land of opportunity, alla exei kai auti ta strava ths..

 

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» όπως επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλώ διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό είναι κατά την επιστροφή σου να γνωρίζεις ότι θα μπορείς να έχεις δουλειά η οποία να σου προσφέρει καλές αποδοχές.

Σίγουρα τα χρήματα θα είναι λιγότερα από ΗΠΑ, πιθανότατα όμως να είναι απλά πολύ λιγα...

Εφόσον μπορείς να βρεις στην Ελλάδα δουλειά που να σε ικανοποιεί, η Ελλάδα σχεδόν δεν έχει άλλα μειονεκτήματα.

ΟΚ μπορεί να είμαστε Ταλιμπάν σε πολλά θέματα, αλλά αυτό είμαστε! (νεο)έλληνες!

Εδώ μπορείς να είσαι χαλαρός!

 

ΥΓ. Για αυτό προτού ληφθεί η απόφαση επιστροφής καλό είναι κάποιος να κάνει ένα διάλλειμα περνώντας μερικούς μήνες στην Ελλάδα για να "δοκιμάσει τα νερά".

Ειδικά αν πρόκειται για Έλληνα που έχει γεννηθεί στο εξωτερικό και ό,τι ξέρει για την Ελλάδα είναι αυτά που έχει ακούσει από γονείς και φίλους.

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό είναι κατά την επιστροφή σου να γνωρίζεις ότι θα μπορείς να έχεις δουλειά η οποία να σου προσφέρει καλές αποδοχές.

Σίγουρα τα χρήματα θα είναι λιγότερα από ΗΠΑ, πιθανότατα όμως να είναι απλά πολύ λιγα...

Εφόσον μπορείς να βρεις στην Ελλάδα δουλειά που να σε ικανοποιεί, η Ελλάδα σχεδόν δεν έχει άλλα μειονεκτήματα.

ΟΚ μπορεί να είμαστε Ταλιμπάν σε πολλά θέματα, αλλά αυτό είμαστε! (νεο)έλληνες!

Εδώ μπορείς να είσαι χαλαρός!

 

ΥΓ. Για αυτό προτού ληφθεί η απόφαση επιστροφής καλό είναι κάποιος να κάνει ένα διάλλειμα περνώντας μερικούς μήνες στην Ελλάδα για να "δοκιμάσει τα νερά".

Ειδικά αν πρόκειται για Έλληνα που έχει γεννηθεί στο εξωτερικό και ό,τι ξέρει για την Ελλάδα είναι αυτά που έχει ακούσει από γονείς και φίλους.

 

Symfono ..... Hmouna stin Ellada apo to 05 mexri to 07 kai eida ola ta strava ths Elladas.....alla sigoura zeis pio xalara stin Ellada apo oti zeis stin Ameriki..Kai oso gia ta lefta den einai to pan sth zwh ..

Link to comment
Share on other sites

Η ζωή στην Αμερική είναι ακριβότερη ή φθηνότερη από ότι εδώ? εννοώ σε ενοίκιο, λογαριασμούς, μια βόλτα για ένα καφέ κτλ.

 

???

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται το μέρος!

Νέα Υόρκη τα ενοίκια είναι ασύλληπτα (έδινα 1000 δολλάρια το μήνα σε εστία Πανεπιστημίου με συγκάτοικο!) το σούπερμάρκετ μάλλον πιο φτηνό και ποτό σε μπαρ μάλλον το ίδιο.

Σε άλλες περιοχές με το κόστος που στην Αθήνα αγοράζεις ένα μέσο διαμέρισμα, αγοράζες μονοκατοικία με διπλάσια+ τετραγωνικά σε μεγάλο οικόπεδο.

Όχι απαραίτητα μικρές πόλεις πχ Χιούστον.

 

Επίσης, στη ΝΥ τουλάχιστον το φαγητό στο δρόμο ήταν πιο ακριβό, το πληρωμένο πάρκινγκ από ότι είδα π α ν α κ ρ ι β ο (δε θυμάμαι τιμή αλλά σίγουρα 2-3 φορές πάνω από ότι στο Κολωνάκι) το Μετρό τους 2 δολλάρια. Γενικά η υπηρεσία στις ΗΠΑ (πχ. ταξί) είναι πιο ακριβή*, τα υλικά αγαθά όμως όχι και οι μισθοί τείνουν να είναι διπλάσιοι έως και πολλαπλάσιοι.

 

*λογικό αφού πληρώνονται και ανάλογα, δε γίνεται αλλιώς!

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται το μέρος!

Νέα Υόρκη τα ενοίκια είναι ασύλληπτα (έδινα 1000 δολλάρια το μήνα σε εστία Πανεπιστημίου με συγκάτοικο!) το σούπερμάρκετ μάλλον πιο φτηνό και ποτό σε μπαρ μάλλον το ίδιο.

Σε άλλες περιοχές με το κόστος που στην Αθήνα αγοράζεις ένα μέσο διαμέρισμα, αγοράζες μονοκατοικία με διπλάσια+ τετραγωνικά σε μεγάλο οικόπεδο.

Όχι απαραίτητα μικρές πόλεις πχ Χιούστον.

 

Επίσης, στη ΝΥ τουλάχιστον το φαγητό στο δρόμο ήταν πιο ακριβό, το πληρωμένο πάρκινγκ από ότι είδα π α ν α κ ρ ι β ο (δε θυμάμαι τιμή αλλά σίγουρα 2-3 φορές πάνω από ότι στο Κολωνάκι) το Μετρό τους 2 δολλάρια. Γενικά η υπηρεσία στις ΗΠΑ (πχ. ταξί) είναι πιο ακριβή*, τα υλικά αγαθά όμως όχι και οι μισθοί τείνουν να είναι διπλάσιοι έως και πολλαπλάσιοι.

 

*λογικό αφού πληρώνονται και ανάλογα, δε γίνεται αλλιώς!

 

Μάλιστα... δηλαδή τόσο ακριβό το ενοίκιο ε? κρίμα... :(

Link to comment
Share on other sites

Η ζωή στην Αμερική είναι ακριβότερη ή φθηνότερη από ότι εδώ? εννοώ σε ενοίκιο, λογαριασμούς, μια βόλτα για ένα καφέ κτλ.

 

???

 

εξαρτάται από το μέρος που ζεις, ποσο λεφτά κανεις, και τη ζωή θα κανεις!!

 

Μου κάνει εντύπωση όμως πως πολύ έλληνες νομίζουν μόλις θα πατήσουν το πόδι τους στην αμερική, ξαφνικά θα γίνουνε BILLIONAIRES.

 

aλλο το hollywood και άλλη η πραγματικότητα

 

 

τέλος πάντων, να περνάτε καλά , και καλο καλοκαίρι

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι ότι κάποιοι θεωρούν ότι οι φόροι στις ΗΠΑ είναι λιγότεροι ( ενώ για παράδειγμα στα ακίνητα είναι τουλάχιστον 20πλάσιοι), ότι μπορούν όπως οι Ελληνάρες εδώ να βγάζουν 100 και να δηλώνουν 5, ότι υπάρχουν υπηρεσίες του κράτους (αν αρρωστήσει κανείς είναι προτιμότερο να αυτοκτονήσει ενώ ακόμα και οι φυλακές είναι ιδιωτικές), ενώ στην Ελλάδα είναι χαμηλοί οι μισθοί για τους υπερπτυχιούχους με τα υπερμεταπτυχιακά με τα λεφτά του κράτους και του μπαμπά, που έχουν φτάσει 30, δεν έχουν βγάλει ένα ευρώ, είναι πτυχιούχοι θεολογίας με ειδίκευση στα χερουβείμ , και απορούν πως δεν μπορεί να τους απορροφήσει η αγορά εργασίας!

Καλό καλοκαίρι, καλό άραγμα κάτω από την ομπρέλα, και για όλα φταίει η άτιμη η κενωνία! Και μια συμβουλή στους μικρότερους, σταματήστε να βλέπετε την μιζέρια των καναλιών, σταματήστε να ακούτε τα "χαράτσι 1 τις χιλίοις στα ακίνητα", "χαράτσι 150Ε στα αυτοκίνητα πάνω από 2000κ.ε." και "απεργία πείνας για τη μη μονιμοποίηση 100.000 δημοσίων υπαλλήλων μπλα μπλα μπλα". Είστε και είμαστε καλύτεροι από αυτό, παλέψτε με τις δικές σας δυνάμεις, για να αλλάξει η Ελλάδα, που σίγουρα δεν είναι τέλεια -καμία σχέση-, αλλά η Ελλάδα είμαστε εμείς!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...