Jump to content

[Επίσημο] Nokia N86


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και μένα με παίδευε πολύ να κλειδώσει, μέχρι που κατάλαβα ότι το a-gps είναι απαραίτητο. Το έχεις ενεργοποιημένο (και σωστά ρυθμισμένο το κινητό για internet...) ?

 

..

 

 

οταν λες σωστα ρυθμισμενο για ιντερνετ?? εκει πρεπει να χω κανει τη λαλακια μ...

Sagem MY V-75/ Nokia n70/ Sony Ericsson K750i/ Sony Ericsson G900/ Nokia N86/ ZtE Blade/ Samsung galaxy SII/ Vodafone smart II/ Samsung galaxy SIV....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Κοίτα εμένα με vodafone τις πήρε μόνο του τις ρυθμίσεις ("vodafone web"), οπότε απλά για το access point στο a-gps επέλεξα αυτό το προφίλ και δουλεύει μια χαρά...
Link to comment
Share on other sites

μηπως παιζει κ κανα site για download θεματων κ παιχνιδιων για s60? oxι το zedge....

 

φιλε thanx αλλα δεν εβγαλλα ακρη.... :( θα το παω σε κανα γερμνο η ΝΟΚΙΑ να μ το φτιαξουν

Sagem MY V-75/ Nokia n70/ Sony Ericsson K750i/ Sony Ericsson G900/ Nokia N86/ ZtE Blade/ Samsung galaxy SII/ Vodafone smart II/ Samsung galaxy SIV....
Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 3rd Edition Platform FAQ:

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2253365#post2253365

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

φιλε σε εξωτερικο χωρο ειμαι κ πιγαινω στουσ "χαρτες" κ μου βγαζει διπλα απο το δορυφορο μια κιτρινι γραμμη να αναβοσβηνει κ μ λεει μια φωνη "no gps signal" οταν πιγαινω απο τισ εφαρμογες στα δεδομενα "gps" μ λεει αναμονη gps κ δεν αλλαζει ποτε

 

πατα το κεντρικο κουμπι και επελεξε περπατηστε εδω!

Link to comment
Share on other sites

Είχα το N95, πήρα το N95 8GB, έχω το C905 επίσης (2ο). Άλλαξα το N95 8GB για το N86. Η αίσθησή του είναι εξαιρετική. Είναι πολύ πιο γρήγορο (εκτός από τις 3D java και games που το υποστηρίζουν). Εξαιρετικά καλύτερες φωτογραφίες, με φοβερά leds (σχεδόν σαν xenon). Πάρα πολύ καλό slide (όσα λένε για το τζόγο που χρειάζεται είναι ακριβώς έτσι), πολύ καλή μπαταρία. Και φυσικά: ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΟΘΟΝΗ.

Μειονεκτήματα (σε σχέση με το N95 8GB):

Η οθόνη (2.6) είναι και φαίνεται μικρότερη. Ενοχλεί λίγο.

Λείπει το πλήκτρο για να πάμε κατευθείαν στην έκθεση. Επίσης, λείπουν το "μολύβι" (αν και αντικαθίσταται με το #), και το multimedia πλήκτρο, με το οποίο κρατώντας το πατημένο πηγαίναμε κατευθείαν στη μουσική.

ΒΕΒΑΙΑ:

Έχουν πει πολύ ότι είναι πλέον δύσκολη η αλλαγή γλώσσας, λόγω έλειψης το "μολυβιού". Όχι: κρατήστε πατημένο το * και το # και θα βγει το ίδιο μενού!

Επίσης, πατώντας το Play από τα ειδικά πλήκτρα, επίσης πάμε κατευθείαν στην μουσική.

Δυστυχώς, παραμένει αργό το GPS, λίγο πιο γρήγορο από το N95 8GB, αρκετά πιο αργό από το N82.

 

Είναι ό,τι καλύτερο για όλους τους Nokiάδες.

 

http://www.symbian-freak.com

 

Ξερει κανεις ποτε περιμενουμε καινουρια αναβαθμιση,γιατι βγαζει αρκετα χαλια φωτο σε χαμηλο φως-σκοταδι γεματες θορυβο και αν διορθωθει?...:(

 

Υπάρχουν άπειρα τεστ για τις νυχτερινές φωτό τον N86. Είναι πάρα πολύ καλές, και με τίποτα δεν είναι "χάλια". Ο θόρυβος είναι ελάχιστος συγκριτικά και με το καλύτερο σε φωτό C905.

Αναβάθμιση χρειάζεται, για κάποια μικρά bugs και μικροβελτιώσεις που έχουν αναφερθεί.

Διαβάστε λεπτομέρειες στο http://www.symbian-freak.com

 

εγω παλι δεν ειμαι και πολυ θετικος απο το gps του. αργει πολυ να κλειδωσει και εχτες εκανα το εξης τεστ. εχω n82 kai n86. παω σε ενα σημειο τα ανοιγω και τα 2 και περιμενω να κλειδωσουν δορυφορους. φευγω μετα και παω στο χωριο μου, 30χλμ περιπου πιο μακρια απ το αρχικο σημειο και τα ανοιγω παλι. το ν82 εκανε 47 δευτερολεπτα και το ν86 2λεπτα και 20 δευτερολεπτα! (garmin ιδια εκδοση, και στα 2 ανοικτο το agps me cosmote kai ta 2!) ελεος! ξενερωσα απ αυτο το θεμα! Παντως γενικες εντυπωσεις, μ αρεσει σαν τηλεφωνο...

 

Συμφωνώ. Αργό GPS.

 

Πρόβλημα αντιμετώπισα στη μεταφορά δεδομένων (τηλ. καταχωρίσεις ημερολογίου). ενώ ξεκινούσε η διαδικασία κανονικά μετά τον εντοπισμό της άλλης συσκευής (Ν96, Ν95 ... τίποτα.

Η μεταφορά μου δούλεψε μόνο όταν τη ξεκίνησα από την άλλη συσκευή.

 

Στην εφαρμογή ομιλία δεν μου ξεκινάει καθόλου η λήψη γλωσσών.

 

Είχα ακριβώς τα ίδια θέματα. Επίσης, δεν τρέχει η Ομιλία αυτόνομα. Μόνο μέσα από τα emails. Θα διορθωθούν όμως αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι νομίζω ότι ο τζόγος έχει αρχίσει να αυξάνεται αισθητά. Το GPS πάλι κλειδώνει σε χρόνο dt
Link to comment
Share on other sites

Ένα πράγμα με ενοχλεί λίγο. Οι OLED οθόνες δεν χρειάζονται backlight. Άρα θα περίμενα όταν ενεργοποιείται ο screen saver (ημερομηνία και ώρα στην περίπτωσή μου), να φωτίζουν μόνο τα leds των χαρακτήρων. Κι όμως, αν δείτε την οθόνη σε απόλυτο σκοτάδι, όταν μπαίνει σε screen saver mode, υπάρχει ένα ελαφρό backlight, το οποίο σίγουρα καταναλώνει μπαταρία. Προσωπικά με ενόχλησε, με αποτέλεσμα να μην βάζω καθόλου screen saver. Επίσης, έχει ενδιαφέρον που λόγω έλειψης backlight, σε screen saver mode αυτά που εμφανίζονται έχουν φως κανονικά! (αφού είναι leds!). Στα N95 απλά ήταν άσπρα τα αντίστιχα κρυσταλάκια. Είναι ενδιαφέρον και φαίνεται αμέσως η διαφορά των δύο τεχνολογιών!

 

Εμένα πάλι νομίζω ότι ο τζόγος έχει αρχίσει να αυξάνεται αισθητά. Το GPS πάλι κλειδώνει σε χρόνο dt

 

Για το GPS, με ενεργοποιημένο το A-GPS οκ, όμως χωρίς αυτό αργεί. Κι εγώ ενεργοποιημένο το έχω, αλλά ψυχολογικά θα ήθελα να κλειδώνει γρήγορα και χωρίς αυτό (αφού όπως είδαμε από το N82, γίνεται).

 

Ο τζόγος σε εμένα δεν αυξήθηκε. Όταν είναι κλειστό το slide, δεν κουνιέται καθόλου. Όταν είναι ανοιχτό το πληκτρολόγιο, επίσης καθόλου. Ο τζόγος υπάρχει μόνο όταν είναι ανοιχτό αντίστροφα. Αν ψάξετε στα αμερικάνικα forums, εκεί εξηγούν πλήρως γιατί χρειάζεται αυτός ο τζόγος μακροπρόθεσμα. Το C905 μου που στην αρχή δεν είχε καθόλου τζόγο, τώρα έχει, και κάνει και μικρό θόρυβο.

Link to comment
Share on other sites

Και το δικό μου κουνιέται αρκετά όταν είναι κλειστό το slide. Ανοικτό σχεδόν καθόλου. Κάθε n86 είναι μοναδικό :p

 

Ok, άρα είναι τυχαίο. Πάντως, θυμάμαι και στο N95, και στο N95 8GB είχα ακολουθήσει τις οδηγίες στο Internet για διόρθωση του slide (με ταινία σε ένα σημείο). και το slide ήταν τέλειο για 1,5 χρόνια! Αν χρειαστεί μελλοντικά, περιμένω αντίστοιχο βίντεο για το N86. Είδα όμως τα επίσημα service manuals, και φαίνεται πιο δύσκολο στο N86. Θα δούμε.

Link to comment
Share on other sites

προτηματε καποιο προγραμμα για να μετατρεψετε τα mp4 video σε καποια αλλη μορφη συμβατη στα windows ?

ειτε WMP ειτε AVI ...

εκανα καποια δοκιμη με καποιο αλλα ειδα οτι χανει αρκετα σε ποιοτητα απο αυτο που βλεπεις με το προγραμμα (video manager) που δινει η nokia.

Link to comment
Share on other sites

προτηματε καποιο προγραμμα για να μετατρεψετε τα mp4 video σε καποια αλλη μορφη συμβατη στα windows ?

ειτε WMP ειτε AVI ...

εκανα καποια δοκιμη με καποιο αλλα ειδα οτι χανει αρκετα σε ποιοτητα απο αυτο που βλεπεις με το προγραμμα (video manager) που δινει η nokia.

 

Μπες στο http://www.alloksoft.com

και θα βρεις αυτό που ψάχνεις! Έχει κορυφαία προγράμματα.

Εγώ χρησιμοποιώ το Video to MP4 Converter και είναι τέλειο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί να βοηθήσει κανένας;

Συνδέω το καλώδιο usb με το κινητό και τον υπολογιστή και αρχίζει την εγκατάσταση λογισμικού προγράμματος συσκευής. Μετά εντοπίστηκε νέο υλικό, δίνω άδεια να εγκατασταθεί και στο τέλος βγάζει πρόβλημα στην εγκατάσταση.<< Τα windows βρήκαν λογισμικό προγράμματος οδήγησης της συσκευής αλλά αντιμετώπισαν σφάλμα κατά την εγκατάστασή του. Nokia N86 USB Phone parent. Η Καθορισμένη υπηρεσία δεν υπάρχει ως εγκατεστημένη υπηρεσία>> Και πάπαλα. εκεί σταματάμε. Μήπως μπορεί κανείς να πει καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Κάνε πρώτα εγκατάσταση το Nokia PC Suite και μετά σύνδεσε το τηλέφωνο στο pc

 

Επειδή μάλλον δε σκαμπάζω πολλά από τα κινητά, έχω εγκαταστήσει το ovi suite μιας και από ότι κατάλαβα το pc suite δεν είναι συμβατό με το N86. Mετά σύνδεσα το κινητό αλλά δεν έβγαλα άκρη. πού θα βρω το pc suite και ποια έκδοση είναι συμβατή με το Ν86;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον δε σκαμπάζω πολλά από τα κινητά, έχω εγκαταστήσει το ovi suite μιας και από ότι κατάλαβα το pc suite δεν είναι συμβατό με το N86. Mετά σύνδεσα το κινητό αλλά δεν έβγαλα άκρη. πού θα βρω το pc suite και ποια έκδοση είναι συμβατή με το Ν86;

 

Φυσικα και ειναι συμβατο το pcsuite

 

Απο που αλλου ?

http://europe.nokia.com/get-support-and-software/download-software/nokia-pc-suites/compatibility-and-download#30

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση προσεκσα οτι αν κανω κληση απο τα contacts (πχ αννα 693666666666) γραφει αννα στη λιστα κλησεων

αν ομως στο ονομα ειναι μεσα *31#69366666666 τοτε γραφει το νουμερο ετσι το κανει το ν86?γιατι πρωτη φωρα το ειδα ετσι

Link to comment
Share on other sites

επειδή ψάχνω αλλά δε μπορώ να το βρώ! θυμάμαι οτι είχα δει έναν οδηγό για το πώς να αλλάξουμε τις ρυθμίσεις για να σώζει τα πάντα στη μαζική μνήμη (τα εντοιχισμένα 8 γίγα) και όχι στα λίγα μέγα της συσκευής. έχει κανείς το σύνδεσμο? Ευχαριστώ :)
Link to comment
Share on other sites

Πέρασε μια βδομάδα με το κιν στα χέρια μου και ολα καλα. πολύ γρήγορο τέλεια οθόνη και η μπαταρία πάει τρεις μέρες με αρκετή ομιλία. το μόνο που εχω πρόβλημα είναι το gps. δεν κατάφερα να το κάνω να κλειδώσει. εχω ενεργοποιημένο το a-gps αλλά τίποτα (5 λεπτά περίμενα). ξέρουμε που ειναι η κεραία; και αν σε cosmote επιλέγουμε 1. cosmote gprs 2. cosmote mms-gprs ή κάποιο άλλο για την σύνδεση του a-gps. ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Την πρωτη φορα αργει μπορει να κανει και κανα 20 λεπτο.Στο σημειο προσβασης βαζεις cosmote-gprs
Στα Τρικαλα στα δυο στενα σκοτωσανε τον Σακαφλια!!!!![sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

επειδή ψάχνω αλλά δε μπορώ να το βρώ! θυμάμαι οτι είχα δει έναν οδηγό για το πώς να αλλάξουμε τις ρυθμίσεις για να σώζει τα πάντα στη μαζική μνήμη (τα εντοιχισμένα 8 γίγα) και όχι στα λίγα μέγα της συσκευής. έχει κανείς το σύνδεσμο? Ευχαριστώ :)

Υποθέτω πως εννοείς να αλλάξεις τη μνήμη που αποθηκεύονται τα εισερχόμενα μηνύματα, είτε αυτά είναι sms/mms/e-mail είτε αρχεία μέσω Bluetooth.

Πήγαινε στα Μηνύματα > Επιλογές > Ρυθμίσεις > Άλλο > Μνήμη αποθήκευσης.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...