Jump to content

Netbook h notebook?


user_13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας?θελω την βοηθεια σας.

 

σκεφτομαι να παρω ενα φορητο υπολογιστη.κυρια χρηση το internet και μετα αρχεια office(επεξεργασια κλπ)αναπαραγωγη dvd αντε και κανενα παιχνιδι(need for speed).

τα λαπτοπ που βρισκω ειναι ψιλοακριβα γυρω στα 750Ε.

εναλλακτικα ψαχνω για netbook.

θα κανει την δουλεια μου το netbook αναπαραγωγη video-games κλπ αν ναι πια προτεινετε?

:)

ευχαριστω!!!!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς πρέπει να αποφασίσεις αν σε βολεύει ή όχι η μικρή οθόνη. Για παιχνίδια δεν ξέρω αν μπορεί να καλύψει κάποιον. Επίσης, λόγω του ότι τα netbooks δεν έχουν DVD θα έχεις παραπάνω φασαρία για να δεις κάποια ταινία. Προσωπική μου γνώμη είναι πως αν δεν "καίγεσαι" για την παραπάνω φορητότητα ενός netbook να επενδύσεις λίγα παραπάνω σε ένα notebook.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Για οτιδήποτε άλλο πέρα από internet και περιστασιακή χρήση εφαρμογών γραφείου, τα netbooks απλά δεν κάνουν. Κάνε υπομονή, συγκέντρωσε περισσότερα χρήματα και πάρε ένα φορητό που να καλύπτει τις ανάγκες σου.
Link to comment
Share on other sites

Ενταξει να μην είμαστε και τόσο απόλυτοι. Σαφώς η ανάλυση και το μεγεθος της οθονης ειναι απαγορευτικα για γενική χρηση, πλην ομως το Acer Aspire One Που έχω τα καταφερε μια χαρα σε editing ενος mp3 διάρκειας σχεδον 1 ωρας στο (βαρυ) Audition... Σιγουρα αποτελει λυση ανάγκης αλλα η φορητοτητα τους απλά ειναι αξεπεραστη!

 

Πάντως αν ειναι να χρησιμοποιηθει σε αναπαραγωγη DVD, δεν θα τα καταφερει γιατι απλα του λειπει το DVD drive, ενω για παιχνιδια παλι δεν μπορει να ανταπεξελθει κυριως λόγω της οθονης χαμηλης αναλυσης (συνηθως 1024x600)...

Link to comment
Share on other sites

συμφορουμιτη user_13 και γω το ειχα αυτο το διλλημα καποτε. τελικα κατεληξα οτι το notebook ειναι η καλυτερη λυση γιατι τα κανει ολα!!! οπως προαναφερθηκε, το netbook ειναι μονο για internet αντε και κανα office, αναπαραγωγη μουσικης και αλλα ψιλοπραματα. για ταινιες, παιχνιδια και λιγο πιο απαιτητικες διαδικασιες, το Notebook ειναι μια χαρα!
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ολους σας!μαλλον με βλεπω να παιρνω καποιο note book γιατι απλα κανει ολα αυτα που θελω.συν της αλλης οσο μεγαλωνω εχω μεγαλυτερη απαιτηση απο την οθονη του υπολογιστη.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ναι, μόνο που έχουν περάσει 2 μήνες από τότε που έκανε το τελευταίο ποστ του ο user_13 και είπε ότι τελικά θα πάρει notebook. Άρα μάλλον θα το έχει πάρει ήδη.

Αλλά ακόμα κι αν έπερνε netbook, δεν χρειάζετε να έχει DVD Reader για να το βάλει. Μπορεί απλά να βάλει το CD σε ένα κανονικό PC (Desktop ή Notebook) και από εκεί να φτιάξει ένα ISO του CD (υπάρχουν πολλά προγράμματα για αυτή τη δουλειά). Βάζει το ISO με ένα memory stick στο netbook, το τρέχει με το DAEMON TOOLS και είναι σαν να βάζει κανονικό CD, απλά όλη η διαδικασία γίνετε εικονικά ;). Το κάνω στο netbook που έχει ο πατέρας μου, γιατί ήθελε να του βάλω κάποια προγράμματα.

Το πρόβλημα όμως δεν είναι πως θα βάλει το CD, αλλά πως θα παίξει το παιχνίδι, με τέτοια χαρακτηριστικά που έχουν τα netbook... ;)

my Desktop PC: Intel Core I7-920 2.66GHz - OCZ Gold Low Voltage 6GB 1600MHz - Sapphire 5850 SVGA 1GB - Asus P6T - 2XWD Caviar Blue 640GB - Windows 7 Professional 64bit GR

my Phones: HTC HD (Dutty's HD WM6.5 Leo Holly Grail R0) - HTC Desire AMOLED (AOSP Oxygen v2.0.3 Android 2.3 Gingerbread)

Σταύρος

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μόνο που έχουν περάσει 2 μήνες από τότε που έκανε το τελευταίο ποστ του ο user_13 και είπε ότι τελικά θα πάρει notebook. Άρα μάλλον θα το έχει πάρει ήδη.

Αλλά ακόμα κι αν έπερνε netbook, δεν χρειάζετε να έχει DVD Reader για να το βάλει. Μπορεί απλά να βάλει το CD σε ένα κανονικό PC (Desktop ή Notebook) και από εκεί να φτιάξει ένα ISO του CD (υπάρχουν πολλά προγράμματα για αυτή τη δουλειά). Βάζει το ISO με ένα memory stick στο netbook, το τρέχει με το DAEMON TOOLS και είναι σαν να βάζει κανονικό CD, απλά όλη η διαδικασία γίνετε εικονικά ;). Το κάνω στο netbook που έχει ο πατέρας μου, γιατί ήθελε να του βάλω κάποια προγράμματα.

Το πρόβλημα όμως δεν είναι πως θα βάλει το CD, αλλά πως θα παίξει το παιχνίδι, με τέτοια χαρακτηριστικά που έχουν τα netbook... ;)

 

Παντως εμενα μια χαρα με βολεuει στα παιχνιδια το net book:cool:

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...