Jump to content

Φήμες και μελλοντικά μοντέλα Maemo/Meego


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Meego πέθανε...Ζήτω το Tizen!!!!

 

https://meego.com/community/blogs/imad/2011/whats-next-meego

 

Fail ... Το MeeGo δεν πέθανε, ούτε το Maemo, και αυτή η διαφήμιση των Linux έχει αρχίσει να γίνεται ενοχλητική .... Και το Android Linux Based είναι, θέλει περισσότερους πόρους από NetBook ....

 

Αν το Tizen είναι καλό, σίγουρα θα βγει ως bootable στο n9 και εκεί θα φανούν όλα, αν όχι, τότε λυπάμαι, γιατί θα το βρει ο ψόφος σύντομα ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 589
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@kaluas Το android ειναι χτισμενο πανω java. Δεν θα μπορουσε να μη ειναι βαρυ. Δεν θα μπορουσα να φανταστω ελαφρυ λειτουργικο γραμμενο ετσι για pc, ποσο μαλλον για φορητη συσκευη. Και αν το solaris που ειχα δοκιμασει καποτε ηταν γραμμενο σε java , τοτε δεν χωρα αμφιβολια για εμενα. Εχω παψει εδω και καιρο να θεωρω Linux ο,τι εχει απλα τον kernel.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγο διάβασμα αυτής της σελίδας, ξεκινάω και διακρίνω το point ... Τα πράγματα είναι απλά : Επειδή έχει πέσει ο καθένας, σχετικός ή άσχετος, για να κρίνει το MeeGo με ένα σωρό διάφορα λογάκια, προκειμένου να αντλήσει προσοχή, με ατάκες τύπου "Το MeeGo πέθανε, το n9 είναι DOA, δεν θα υπάρχουν apps, η αγορά σκοτώνει το 4ο λειτουργικό " και η λίστα συνεχίζεται, συν και η τεράστια έλλειψη επαγγελματικότητας που καθορίζει τις πράξεις του τωρινού CEO της Nokia, δηλώνοντας επανελειμμένα πως το MeeGo θα είναι το μοναδικό στο είδος του, έχουν δημιουργήσει ένα αρνητικό κλίμα, τόσο για τους πιθανούς αγοραστές όσο και για τους πιθανούς developers .... Δεν χωράει αμφιβολλία όμως πως το κινητό έχει αποκτήσει από τώρα το δικό του φανατικό κοινό, οπότε θέλουν να κρατήσουν το καλό κοινό κάνοντας μία νέα αρχή .... Αυτό είναι το Tizen ...

 

Μπορεί να φαίνεται longshot, αλλά εγώ πιστεύω το n9 θα αποκτήσει Tizen boot, έτσι για να χουμε επιλογές :D .... Το MeeGo όχι μόνο δεν είναι DOA, αλλά έχει να προσφέρει πραγματικά πάρα πολλά στην αγορά !!!!!!!!

 

 

Εχω παψει εδω και καιρο να θεωρω Linux ο,τι εχει απλα τον kernel.

 

Δεν θα μπορούσα παρά να ασπαστώ και εγώ την άποψή σου : )

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Δεν χωράει αμφιβολλία όμως πως το κινητό έχει αποκτήσει από τώρα το δικό του φανατικό κοινό, οπότε θέλουν να κρατήσουν το καλό κοινό κάνοντας μία νέα αρχή .... Αυτό είναι το Tizen ...

 

Μπορεί να φαίνεται longshot, αλλά εγώ πιστεύω το n9 θα αποκτήσει Tizen boot, έτσι για να χουμε επιλογές :D .... Το MeeGo όχι μόνο δεν είναι DOA, αλλά έχει να προσφέρει πραγματικά πάρα πολλά στην αγορά !!!!!!!!

 

 

 

Χμμμμ.......

Μια και το ανέφερες.....

Θυμίζω πως και το Ν900 ακολούθησε τα ίδια (στραβο)πατήματα.

Είχε το φανατικό κοινό του, κάποιους developers και ναι «θα κρατούσαν το καλό κοινό για μια νέα αρχή» με το maemo5

 

Τελικά, το maemo5 πάγωσε.

Λίγους μήνες μετά την παρουσίαση του Ν900.

Και όλοι οι «καλοί πελάτες» περίμεναν να συνεχιστεί από την κοινότητα η «καλή αρχή» (και μέχρι ενός σημείου, ευτυχώς, συνέχισε) και να αποκτήσουν και meego boot, έτσι για να έχουν επιλογές!!

 

Τώρα, ας ξεκλειδώσουμε το Ν900 που λειτουργεί πλήρως ως κινητό, και πάμε....

menu-->settings-->General

 

Πατάμε «about product» και ΩΩΩωωωωω...τι λέει? Maemo5

Πατάμε «about Community SSU» και ΩΩΩωωωωω...τι λέει? πάλι maemo!!

 

 

 

 

Με άλλα λόγια? Το «καλό» «φανατικό» κοινό ξεπέρασε το στάδιο beta tester των αναβαθμίσεων της Nokia, μπήκε στο πραγματικά καλό (έστω και με μικροθεματάκια) τμήμα/συμμετοχή στην εξέλιξη της κοινότητας και....τέλος!!

 

Αλήθεια, ως πελάτης της Nokia, μετά το Βατερλώ της Symbian S90, της εγκατάλειψης του maemo5 λίγο μετά την γέννησή του και του εμβρυϊκού θανάτου του meego, τι ακριβώς πρέπει να περιμένω και κυρίως να πληρώνω?

 

Η ίδια η «μαμά» τους τα «πουλάει» και μάλιστα όχι απολύτως υγιή!!

Εγώ τι ακριβώς θα παριστάνω?

Το ίδρυμα που θα βάζει και από την τσέπη του? :X :blink:

Γιάννης! :)
Link to comment
Share on other sites

Θυμίζω πως και το Ν900 ακολούθησε τα ίδια (στραβο)πατήματα.

Είχε το φανατικό κοινό του, κάποιους developers και ναι «θα κρατούσαν το καλό κοινό για μια νέα αρχή» με το maemo5

 

Με άλλα λόγια? Το «καλό» «φανατικό» κοινό ξεπέρασε το στάδιο beta tester των αναβαθμίσεων της Nokia, μπήκε στο πραγματικά καλό (έστω και με μικροθεματάκια) τμήμα/συμμετοχή στην εξέλιξη της κοινότητας και....τέλος!!

 

΄Ετσι όπως τα λες, βάσει παραπόνων και επιθυμιών σου, εγώ προσωπικά θα σου πρότεινα να πας για Mac ... Δεν θα είσαι πλέον beta tester, θα είσαι αυτό ακριβώς που θες : terminal : )

 

Για να απαντήσω στο θέμα μας, η Nokia δήλωσε πως το MeeGo του n9 θα αναβαθμίζεται κανονικότατα ... Οπότε μπορεί να πάρει και Tizen επίσημα εν τέλει .... Πάντως έχει επίσης δηλώσει πως χαρακτηριστικά του SwypeOS θα υοθετηθούν και για τα λοιπά της λειτουργικά .... Πες το και κλώνο έμβρυο για δωρεά οργάνων, το MeeGo εξακολουθεί να είναι ένα φοβερό λειτουργικό που έχει αφήσει μερικές φοβερές εντυπώσεις ...

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγο διάβασμα αυτής της σελίδας, ξεκινάω και διακρίνω το point ... Τα πράγματα είναι απλά : Επειδή έχει πέσει ο καθένας, σχετικός ή άσχετος, για να κρίνει το MeeGo με ένα σωρό διάφορα λογάκια, προκειμένου να αντλήσει προσοχή, με ατάκες τύπου "Το MeeGo πέθανε, το n9 είναι DOA, δεν θα υπάρχουν apps, η αγορά σκοτώνει το 4ο λειτουργικό " και η λίστα συνεχίζεται, συν και η τεράστια έλλειψη επαγγελματικότητας που καθορίζει τις πράξεις του τωρινού CEO της Nokia, δηλώνοντας επανελειμμένα πως το MeeGo θα είναι το μοναδικό στο είδος του, έχουν δημιουργήσει ένα αρνητικό κλίμα, τόσο για τους πιθανούς αγοραστές όσο και για τους πιθανούς developers .... Δεν χωράει αμφιβολλία όμως πως το κινητό έχει αποκτήσει από τώρα το δικό του φανατικό κοινό, οπότε θέλουν να κρατήσουν το καλό κοινό κάνοντας μία νέα αρχή .... Αυτό είναι το Tizen ...

 

Εννοείται ότι το N9 (όχι τόσο το Meego) έχει αποκτήσει το δικό του φανατικό κονό και δικαιολογημένα

Εννοείται ότι το Ν9 είναι επαναστατικό κινητό και μπορεί κάλεστα να συγκριθεί με τον ανταγωνισμό

Εννοείται ότι το Ν9 θα μπορέσει να bootαρει Tizen (Το θέμα είναι πότε?????????? Σε 3 χρόνια χαίρω πολυ)

Εννοείται ότι το Ν9 θα κάνει out of the box ότι δεν κάνουν πολλά κινητά του ανταγωνισμού και είναι ολοκληρωμένο εξαρχής

Εννοείται ότι το Ν9 για το κοινό που προορίζεται (κατά ένα ποσοστό) δεν ενδιαφέρει να έχει πολλές εφαρμογές

 

Το Ν9 φαίνεται να έχει την μοίρα του Ν900 (όχι ότι είναι άσχημη άλλα σε σχέση με τις δυνατότητες του είναι τραγική)

Το Meego πέθανε όπως αναγράφεται απο το ίδιο το Meego community "...I want to personally thank everyone who has participated in MeeGo over the past year and a half, and I encourage you to join us at Tizen.org" Εσύ τι καταλαβαίνεις απο αυτό?????Και όνομα μόνο να αλλάζει πάλι το Meego πέθανε ζήτω το Tizen.....

 

TO MONO που δεν θέλω να κάνω είναι να αντλήσω προσοχή...Δεν είμαι 12 χρονων να το νομίζω αυτό....

 

Φιλικά πάντα

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Μετα απο πολυ καιρο, καταφερα να πιασω ενα :p

http://i.imgur.com/T2nAal.jpg

http://i.imgur.com/qwUJUl.jpg

 

Σορρυ για τις αθλιες φωτο, αλλα οπως μπορειτε να δειτε και στην αντανακλαση στην πρωτη φωτογραφια, τις τραβηξα με το αρχαιο Ν91 :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ρε καψωνω! :O αν και λατρευω το n9 μου...αλλα καψωνω πως να το κανουμε!! βλεπω βιντεακια με n9 vs n950! δεν μπορω! η θα μου δωσετε ενα n950 η θα βγαλετε και αλλες συσκευες με meego..πολλα ζηταω :cry:

 

(και με ενα λευκο n9 βολευομαι..:lol:)

Link to comment
Share on other sites

Let it go... let it go... :p

Οφφτοπικ βεβαια, αλλα αφου παιζει ανδροιδ στο Ν9, γιατι να μην παιζει meego στα android?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αν ασχοληθει κανενας developer λογικα γινεται..κατι προσπαθειες ειχαν γινει στα nexus one & hd2 αλλα δεν προχωρησαν δυστυχως..
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

 

τελικα παει για κλεισιμο...η εξαγορα...τελειωσε η Nokia η τουλαχιστον οπως την ξεραμε

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα μου ειναι αδιαφορη η Νοκια πλεον.

Να ειναι καλα τα Ν8, Ν9, Ν900 που εχει βγαλει και θα τα "απολαμβανω" για παρα πολυ καιρο ακομα.

 

Απο τη μια ****κια στην αλλη. Οι ανθρωποι ειναι ανεκδιήγητοι...

 

**η φωτο ειναι απο το thread που δινω στο λινκ. την ανεβασα εδω γιατι εχει πολυ γελιο.

Edited by paidi_8auma
Link to comment
Share on other sites

εμενα οχι..αληθεια δεν θα εχω μετα να παρω κατι..

εχω συνηθισει με maemo/meego και δεν θελω να το αλλαξω..θα παρω δευτερο n900(πληρως λειτουργικο) και μαλλον αυτο..

τωρα το καλοκαιρι μπορει να ασχοληθω και με την Qt,αν μπορεσω δηλαδη δεν εχω ιδεα..αλλα εχω ορεξη

δεν θελω ομως να πουληθει ρε...καλυτερα να κλεισει..παρα να την παρουν ετσι.

λογικα αυτες τις μερες θα ακολουθησουν πολλα,βλεπουμε..

 

ακομα ομως πιστευω οτι θα βγει εστω και μια νεα meego συσκευη,δεν ξερω γιατι!

Link to comment
Share on other sites

Eνα ειναι σιγουρο... η υπογραφη σου ειναι πιο επικαιρη απο ποτε και δεν περιγραφει καποιες Νοκια συσκευες μονο.. αλλα την ιδια την εταιρια
Link to comment
Share on other sites

 

Τότε τι το πήρατε; Άντε η Nokia είναι πλέον για «φούντο», το έρμο το Meltemi τι χρώσταγε;;; :(

plankton69 - Χρήστος 

iPhone XS 64GB / iPhone 4 8GB 

Link to comment
Share on other sites

μπορει και να εχει δικιο ο eldar

το βρηκα στο link που ανεβασε το paidi_8auma

 

edit: στο link αυτο γραφει πολυ ενδιαφεροντα πραγματα για την συμφωνια με την Microsoft αλλα και για το 808

ε ρε τι γινεται..ολα αμερικανικα στο τελος

Edited by Dark_ds
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

[wish] ας ειναι το Ν950, ας ειναι το Ν950, ας ειναι το Ν950, ας ειναι το Ν950, ας ειναι το Ν950, ας ειναι το Ν950, ας ειναι το Ν950, ας ειναι το Ν950 [/wish]:luck:

 

Διαφορετικα, εξωτερικα τι παιζει να ειναι?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Πιο πολύ φαντασία μου κάνει παρά πραγματικότητα. Το άρθρο εντωμεταξύ είναι εντελώς κακογραμμένο αν δεν είναι google μεταφραση !

Back to basics

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλα σιγουρα το πιο πιθανο ειναι να ειναι ψεμα δεν ειπε κανεις το αντιθετο..αλλα αστο να πλανιεται σαν φημη,ποτε δεν ξερεις! Edited by Dark_ds
Link to comment
Share on other sites

Έρχεται ένα WP Fanboy στο θέμα με τα μελλοντικά μοντέλα Maemo/MeeGo και λέει

 

καποιος σας τρολαρει :lol:

 

 

:lol::lol::lol:

Nokia N9 & S.E.X. Play User x )

 

Απελπισμένες ρητορικές διαστρεβλώσεις !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...