Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πήγαινε σε ένα κατάστημα κινητής. Πάρε ένα Xiaomi 4X. Με την Sim ζήτησέ τους να κάνουν εκείνοι ότι χρειάζεται.

 

https://www.skroutz.gr/s/11407670/Xiaomi-Redmi-4x-16GB.html

 

 

Επίσης, πέτα στα σκουπίδια το Blackberry που σου έστειλαν. Είναι μπελάς. Τη δουλειά σου δεν την κάνει. Όσο και να ασχοληθείς μαζί του είναι χαμένος χρόνος.

Edited by Stratosnen
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε σε ένα κατάστημα κινητής. Πάρε ένα Xiaomi 4X. Με την Sim ζήτησέ τους να κάνουν εκείνοι ότι χρειάζεται.

 

https://www.skroutz.gr/s/11407670/Xiaomi-Redmi-4x-16GB.html

 

 

Επίσης, πέτα στα σκουπίδια το Blackberry που σου έστειλαν. Είναι μπελάς. Τη δουλειά σου δεν την κάνει. Όσο και να ασχοληθείς μαζί του είναι χαμένος χρόνος.

 

Σοβαρά!!! :blink:

Τόσο άχρηστο είναι το ΒΒ?...για μένα εννοώ.

Όμως με όλα αυτά τα καινούργια smart phones θα χάσω το 37-χρονια νούμερο μου αν το αλλάξω σε micro SIM. Και επιπλέον, δεν ξέρω, μήπως υπάρχει και πρόβλημα με το πακέτο που εχω (Vodafone καρτοπρόγραμα/οικογενειακό) με ακόμα δέσμευση μέχρι 1/2019???

OK, θα το μελετήσω. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

:thanks:...for any help, και συγχωρέστε τα άσχημα Eλληνικά μου.
Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά!!! :blink:

Τόσο άχρηστο είναι το ΒΒ?...για μένα εννοώ.

Όμως με όλα αυτά τα καινούργια smart phones θα χάσω το 37-χρονια νούμερο μου αν το αλλάξω σε micro SIM. Και επιπλέον, δεν ξέρω, μήπως υπάρχει και πρόβλημα με το πακέτο που εχω (Vodafone καρτοπρόγραμα/οικογενειακό) με ακόμα δέσμευση μέχρι 1/2019???

OK, θα το μελετήσω. Σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Πήγαινε στην Vodafone. Ζήτησέ τους αλλαγή κάρτας Sim. Απλά θα σου αλλάξουν την κάρτα. Το τηλεφωνικό σου νούμερο και η σύνδεσή σου θα μείνουν απολύτως ανεπηρέαστα. Κοστίζει λίγα ευρώ.

 

Το Blackberry είναι μία πολύ κακή συσκευή, για τη σημερινή εποχή και δε θα σου επιτρέψει να κάνεις αυτά που χρειάζεσαι, όπως πρέπει. Θα σε ενοχλήσει τόσο πολύ που απλά θα σταματήσεις να κάνεις τη δουλειά σου. Είναι μεγάλος μπελάς. Ειλικρινά δεν αξίζει τον κόπο.

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην Vodafone. Ζήτησέ τους αλλαγή κάρτας Sim. Απλά θα σου αλλάξουν την κάρτα. Το τηλεφωνικό σου νούμερο και η σύνδεσή σου θα μείνουν απολύτως ανεπηρέαστα. Κοστίζει λίγα ευρώ.

 

Το Blackberry είναι μία πολύ κακή συσκευή, για τη σημερινή εποχή και δε θα σου επιτρέψει να κάνεις αυτά που χρειάζεσαι, όπως πρέπει. Θα σε ενοχλήσει τόσο πολύ που απλά θα σταματήσεις να κάνεις τη δουλειά σου. Είναι μεγάλος μπελάς. Ειλικρινά δεν αξίζει τον κόπο.

 

H micro-Sim μονο κάνει λίγα € το ξέρω, ομως να παραμείνει το "πακέτο" μου όπως είναι, επειδή μέσα είναι και τα κινητά του άνδρα μου μεχρι 1/2019.

οκ thanks, θα μιλήσω με την Vodafone πρωτα, και μετα θα αποφασίσω. :wacko:

:thanks:...for any help, και συγχωρέστε τα άσχημα Eλληνικά μου.
Link to comment
Share on other sites

H micro-Sim μονο κάνει λίγα € το ξέρω, ομως να παραμείνει το "πακέτο" μου όπως είναι, επειδή μέσα είναι και τα κινητά του άνδρα μου μεχρι 1/2019.

οκ thanks, θα μιλήσω με την Vodafone πρωτα, και μετα θα αποφασίσω. :wacko:

Μην ανησυχείς για τα συμβόλαια! Δεν θα αλλάξει τίποτα. Η αμοιβαία δέσμευση δεν επηρεάζεται από την αλλαγή ενός εξαρτήματος... :)

Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς για τα συμβόλαια! Δεν θα αλλάξει τίποτα. Η αμοιβαία δέσμευση δεν επηρεάζεται από την αλλαγή ενός εξαρτήματος... :)

 

Σε ευχαριστω... :) τωρα νιώθω πιο ασφαλής...μην γνωρίζοντας πως είναι τα πράγματα με τα provider στην Ελλάδα το πλήρωσα πολύ ακριβά...για την ίδια ερώτηση πείρα κάθε φορα μια άλλη απάντηση...μονο ο λογαριασμός που μου στείλανε μετά, αυτό ήταν έγκυρη! :(

:thanks:...for any help, και συγχωρέστε τα άσχημα Eλληνικά μου.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
Έχεις κάνει install στο PC το αντίστοιχο device software για το 8900?

 

Δες εδώ: http://www.blackberryfaq.com/index.php/BlackBerry_Operating_System_Downloads

 

Και αυτό το thread ίσως σε βοηθήσει: http://supportforums.blackberry.com/t5/BlackBerry-Bold-9700-smartphone/Nuked-Bold-9700-Pls-Help/m-p/486943

 

Είναι πολύ παλιό το thread...αλλα τι να κάνω, ελπίζω να πάρω απάντηση:

στο link που έδωσες για download device sofware, όταν διαλέγω Vodafone Greece δεν μου δείχνει την option για Torch 9810, μονο για 9800. (Wind και Κοσμοτέ την έχουν) Τι να κάνω? Είναι το ίδιο για 9800 kai 9810? :cry:

:thanks:...for any help, και συγχωρέστε τα άσχημα Eλληνικά μου.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχουν πλέον τέτοια ζητήματα. Τα ΒΒ10 δεν χρησιμοποιούν BIS, λειτουργούν όπως οποιαδήποτε συσκευή. Αν βάλεις sim εξωτερικού που υποστηρίζει data, θα λειτουργεί κανονικά. Σαν αποτέλεσμα όμως, στο BB10 δεν έχουμε τα υψηλά επίπεδα συμπίεσης που είχαμε παλαιότερα.

Το BIS ήταν απαραίτητο για τις προηγούμενες γενιές Blackberry, πλέον όχι. Δεν χρειάζεται να ενημερώσεις τον πάροχο ούτε να κάνεις κάποια κίνηση/αλλαγή στο πακέτο σου.

:!: Εδώ έχω μια απορία: :!:

Ξέρω…το torch 9810 είναι πλέον "αντίκα"...αλλά μου αρέσουν όλα τα αντίκα, και έτσι έβαλα προς το torch που πείρα (sentimental) δώρο για μερικές δουλειές στην Ελλάδα. Για δουλειές που έκανα μέχρι πρόσφατα με ένα Νοκια6700s, δλδ. talk, SMS, MMS, WIFI/WLΑΝ, bluetooth για φωτογραφίες BB<=>PC, ημερολόγιο και ελάχιστη χρίση internet (π.χ. ενα επείγον facebook message).

Έχω καταφέρει μόνη μου να λειτουργεί εδώ και 2 μηνες το torch(OS last version) μια χαρά (για μένα) με το Ελληνικό

SIM/πακέτο/καρτοπρόγραμα, που έχει και 150MB που με περισσεύουν κιόλας.

Εκτός να κάνω MMS, δεν το κατάφερα. :rolleyes:

Επικοινώνησα με την Vodafone.gr, και μου λένε:

- δεν υπάρχει MMS-ρύθμιση για BB, και

- δεν υπάρχει ΒΒ με καρτοπρόγραμα.

Δεν το καταλαβαίνω, την SIM εχω 15 χρόνια σε διάφορες συσκευές μέχρι to Νοκια6700s, και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα. Δεν μπορώ να διαλέγω την συσκευή μου πια, δλδ. και ένα BB? Για της ίδιες υπηρεσίες ξαφνικά δεν κάνει το Ελληνικό καρτοπρόγραμα επειδή είναι για BB? Τι πρόβλημα έχουν?

Δεν θέλω και δεν χρειάζομαι κιόλας BIS/BES, δεν θελω/κάνω e-mail, άλλα Apps κλπ. Kαι ξέρω definitely ότι σε άλλες ΕΕ-χώρες η Vodafone με καρτοπρόγραμα (με 24 μήνες δέσμευση) ανοίγει τα MMS για τα BB χωρίς BIS/BES.

>>>Γιατί αυτός ο "πατερναλισμός" στην Ελλάδα ποια συσκευή να διαλέγω?

>>>Υπάρχει ένα "workaround" για MMS που μπορώ να κάνω? ….και θα το καταφέρω?

Δεν είμαι και Einstein στα BB, είναι το πρώτο μου, και τώρα από πείσμα θέλω να το καταφέρω χωρίς την Vodafone.gr :angry:

…δλδ. με την βοήθεια σας. :wacko:

:thanks:...for any help, και συγχωρέστε τα άσχημα Eλληνικά μου.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ασχολειτε κανεις ακομα? Εχω μια παλιο συσκευη με BB7 OS, Και θελω να τη χρησιμοποιησω σαν bluetooth keyboard για windows υπολογιστη

 

Θυμαμαι παλια κατι λεγαν μεσω BB Bridge Και Passthrough απο playbook, μετα ειπαν οτι δε χρειαζεται κανα το playbook να μεσολαβει, και επειτα επαψα να ασχολουμαι.

 

Επειδη θα θελα για μια υλοποιησω να το κανω, ξερει κανεις σημερα τι ισχυει και πως μπορω να το κανω αυτο που ζητω

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Ασχολειτε κανεις ακομα? Εχω μια παλιο συσκευη με BB7 OS, Και θελω να τη χρησιμοποιησω σαν bluetooth keyboard για windows υπολογιστη

 

Θυμαμαι παλια κατι λεγαν μεσω BB Bridge Και Passthrough απο playbook, μετα ειπαν οτι δε χρειαζεται κανα το playbook να μεσολαβει, και επειτα επαψα να ασχολουμαι.

 

Επειδη θα θελα για μια υλοποιησω να το κανω, ξερει κανεις σημερα τι ισχυει και πως μπορω να το κανω αυτο που ζητω

 

Αν μιλάμε για win10, ξέχνα το bridge πια, δεν παίζει να το κάνεις να συγχρονιστεί με τίποτα, εδώ το Link άρχισε να μην αναγνωρίζει τις συσκευές με OS10..

Link to comment
Share on other sites

Θενξ φιλε μου μηπως τοτε ξερεις καποιο τροπο αλλο για να κανω αυτο με το πληκτορλογιο

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Εχω συγκεκριμενη συσκευη που ηθελα να δοκιμασω δεν υπαρχει λογοε να αγορασω νεα.

 

Αυτο ηθελα απο και ενα sip client.

 

Για το δευτερο εχουμε κατι; παλιοτερα δουλευα join και mobilevoip αν δε κανω λαθος

 

Οπως καταλαβες θελω να ξεθαψω ενα παλιο και αγαπημενο blackberry με OS7 απο το συρταρι και να ζησω τις μερες τις νοσταλγίας και για συγκεκριμενο σκοπο

 

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Γεια σας έχω ένα ασύρματο τηλέφωνο πανασονικ και εδώ και λίγες μέρες έχω το εξής πρόβλημα ενώ λειτουργεί κανονικά στην οθόνη ανάβει το φως αλλά την ημερομηνία και την ώρα που το έχω ρυθμίσει να δείχνει δεν φαίνονται ,μπορώ να κάνω κάτι εγώ για να το φτιαξω,θέλω της σημβουλες σας ευχαριστώ .
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Επανέρχομαι σε ένα θέμα που είχε απασχολήσει και στο παρελθόν τους κατόχουσ ΒΒ και αναφέρομαι στη διαγραφή των περιεχομένων του Auto Text αρχείου (493 εγγραφες) με τον Desktop Manager 6.0.

Με τη νέα έκδοση του DM δεν υπάρχει η δυνατότητα να εφαρμόσεις αυτό γιατί απλούστατα δεν υπάρχει η επιλογή <Advanced> στην δημιουργία αντιγράφων ασφαλείας.

Έχετε καμιά άλλη λύση εκτός απο τη χειροκίνητη διαγραφή των 493 περιεχομένων του AUTO TEXT γιατί είναι εκνευριστικό να προσπαθείς να γράψεις ένα email και να σου διορθώνει τις λέξεις με βάση το αστείο περιεχόμενο ενός αρχείου.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.appvalley tutuapp tweakbox

Edited by FinnAntonio
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χαιρετώ όλο το forum ,

 

να με συμπαθά η διαχείριση αλλά δεν βρήκα θέμα τώρα στα πρόσφατα.

Αν υπάρχει , παρακαλώ να συγχωνευτεί

 

Η βοήθεια που ζητώ είναι για ένα 8900 Curve χωρίς αναβαθμίσεις.

Έχω πάρει ήδη ένα πρώτο IPD αρχείο αλλά όλα είναι στα Ελληνικά

οπότε όταν προσπαθώ να το διαβάσω και οι 2500+ επαφές βγαίνουν ακαταλαβίστικες.

https://trackeasy.fun/usps/ https://showbox.tools/

 

Έχω παίξει με το ABC Blackberry Converter και δοκίμασα και του jimmys αλλά δεν καταλαβαίνει

Ελληνικά.

 

ANY THOUGHTS PLEASE?

Edited by GeorgeLuis
Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές χρειάστηκε να κάνω στην δουλειά το έκανα με trial and error ο μόνος τρόπος που βγήκε ήταν με συγχρονισμό στο outlook και από εκεί έγινε μετατροπή (δεν θυμάμαι με ποιο πρόγραμμα αλλά έχει πολύ περρισωτερο πράγμα να βρεις σε σχέση με την μορφή που το έκανες export)
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS
  • 2 years later...

Γεια σας, αγόρασα πρόσφατα το Key2 και ξέρω ότι το λειτουργικό σύστημα δεν μπορεί να αναβαθμιστεί, αλλά αναρωτιόμουν τι σημαίνει αυτό όσον αφορά την ασφάλεια; Είναι κάπως πιο εύκολο να χακάρεις το τηλέφωνο; Φοβάμαι να βάλω το πραγματικό μου e mail ή οτιδήποτε ευαίσθητο εδώ, έτσι θα ήθελα να ρωτήσω την κοινότητα. TIA!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Γεια σας, είμαι νέος στην κοινότητα, πολύ νέος στην πραγματικότητα. Μόλις αγόρασα ένα Q10 για λίγα ευρώ σήμερα και είναι η πρώτη μου συσκευή BlackBerry.

Πρώτον, θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη για αυτό, καθώς φαντάζομαι ότι πολλοί άνθρωποι έχουν ήδη ρωτήσει αυτά τα πράγματα.

Τώρα, ήθελα ένα για λίγο, και ίσως ακόμη περισσότερο μετά την επίσημη εξάλειψη του λειτουργικού συστήματος και της υποδομής εκτός Android στις αρχές του έτους. Σκέφτηκα ότι οι άνθρωποι θα άρχιζαν να προσπαθούν να αντιμετωπίσουν την υπόθεση ότι προσπαθούσαν να χακάρουν τα πράγματα, να εργάζονταν στο ξεκλείδωμα των bootloaders και άλλα τέτοια. Ωστόσο, από ό,τι έχω δει, υπάρχει πολλή γενική απάθεια σχετικά με το ότι μια τέτοια εργασία είναι δυνατή, και η γενική συναίνεση φαίνεται να υποδηλώνει ότι είναι απλά αδύνατο. Επιπλέον, πραγματικά δεν έχω δει πολλές συζητήσεις πρόσφατα, πολλά από τα θέματα του φόρουμ που βρήκα στο διαδίκτυο ήταν από χρόνια πριν.

Οπότε βασικά αναρωτιέμαι - Τώρα η υποστήριξη έληξε επίσημα για το BBOS, πιστεύετε ότι κάποιος θα καταφέρει ποτέ να ξεκλειδώσει ή να παρακάμψει τους bootloaders στις συσκευές BlackBerry ή γενικά να εκτελέσει οποιοδήποτε είδος hacks/mods σε αυτούς; Καταλαβαίνω ότι τα BB θεωρούνταν πάντα καλά για την ασφάλειά τους, αλλά τι είναι αυτό που κάνει τους bootloaders και το υλικολογισμικό τους τόσο ισχυρά;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...