Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και τα δύο!

 

Προσωπικά, έχω σε Vodafone ένα Storm 2 & ενα 9780. Νομίζω ότι είναι κρίμα να πληρώσω και Mobile Ιντερνετ εαν μπορεί να συνδεθεί ένα απο τα 2 αυτά τηλέφωνα στο laptop και να κάνω χρήση του Data plan μου.

 

Ευχαριστώ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Για τη συμπίεση κανείς δεν ξέρει με βεβαιότητα. Για να μπεις στο ίντερνετ όμως, δε χρειάζεται να πληρώσεις tether, υπάρχει ενσωματωμένη αυτή η λειτουργία στο desktop software. Προσωπικά το χρησιμοποιώ 2 χρόνια τώρα αυτό περιστασιακά και τρώει κανονικά τα δεδομένα από το data plan, χωρίς άλλη χρέωση (μιλάω πάντα για vodafone, στις άλλες εταιρείες έχει παρατηρηθεί χρέωση).

 

Θα πας κάτω αριστερά "mobile internet" και θα φτιάξεις ένα νέο προφίλ, αφού δεν υπάρχει της Vodafone GR. Add λοιπόν, και βάζεις όνομα ό,τι θες, όνομα χρήστη "user" και κωδικό "pass", access point "internet.vodafone.gr" (χωρίς εισαγωγικά όλα). Το αποθηκεύεις και συνδέεσαι.

 

Εάν δε σε συνδέει, τότε πήγαινε στο device manager του υπολογιστή και βρες στο standard modem. Φρόντισε στην καρτέλα "advanced" να γράφει

+cgdcont=1,"IP","internet.vodafone.gr"

(όπως στο δίνω, με εισαγωγικά όπου έχει).

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Είσαι άψογος, σε ευχαριστώ!! Θα το δοκιμάσω άμεσα και θα ενημερώσω για όποιο πρόβλημα παρουσιαστεί.

Και πάλι ευχαριστώ για την βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.. πρώτη φορά γράφω σε forum.. χρειάζομαι βοήθεια (εάν υπάρχει).. έχω μόλις αποκτήση το Blackberry Storm 2 (σε εταιρικό λογαριασμό στην Vodafone).. προσπαθώντας να μπω σε Wifi δίκτυο (δεν μπορεσα), ενημερώθηκα από την Vodafone, ότι θα πρεπει να πληρώσει η εταιρεία μου 10 ευρώ το μηνα επιπλέον για να έχω σύνδεση με Internet (λέγοντας ότι είναι χρήματα που ζητάει η ίδια η Blackberry).. δηλαδή έχω ασύρματο internet στο σπίτι, ή τελος πάντων όπου βρίσκω WIFI και δεν μπορώ να συνδεθώ με Internet? Please Help..
Link to comment
Share on other sites

Με wifi μπαίνεις internet (αρκεί να κάνεις σωστά την διαδικασία) αλλά θα πρέπει να κατεβάσεις το opera mini. Ο δικός του browser και γενικά τα blackberry χρειάζονται να γίνουν register με το δίκτυο δηλαδή πρέπει να έχεις την υπηρεσία BIS ή BES που είναι περίπου στα 10 ευρώ ανά μήνα. Είναι γνωστό αυτό.

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

παιδια οποιος εχει το προβλημα που αναφερεται παραπανω, και θελει να στελνει με 70 χαρακτηρες ανα sms (Ελληνικα), μπορει απλα να κατεβασει ενα ωραιο προγραμματακι που βγεικε και λεγεται crunchsms. το κατεβαζετε απο το blackberryapps και ειναι δωρεαν για την αρχη. μετα θα σας ζητησει 5ευρο για αγορα αλλα αξιζει!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, χρειαζομαι και παλι την βοηθεια σας!! Εχω ενα ΒΒ 9000 και αγορασα το 9780 το οποιο περιμενω σε λιγες μερες... Γινεται τα αρχεια, τις επαφες και τα μνμτα που εχω κανει μπακ απ στο 9000 να τα περασω μεσω του Protect στη νεα συσκευη? Σας ευχαριστω πολυ!!!
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου μπορεις να το κανεις και μεσω του blackberry desktop manager πιστευω οτι ειναι πολυ πιο απλα και πιο δοκιμασμενο
Link to comment
Share on other sites

Για άλλες ερωτήσεις, υπάρχει θέμα τόσο για το Blackberry Protect όσο και για γενικές απορίες.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας και ΠΑΛΙ!!! Προσπαθω να συνδεσω το ΒΒ μου στο pc για να κανω back up τα αρχεια μου αλλα δειχνει οτι δεν συνδεεται.... Εχω προσπαθησει με διαφορετικα καλωδια, εχω βγαλει και εχω ξαναεγκαταστησει το desktop manager, εκανα τα παντα!! Οταν το συνδεω δειχνει κανονικα οτι φορτιζει απο τον υπολογιστη, αλλα δεν δειχνει συσκευη συνδεδεμενη με το pc! Εχει κανενας καμια ιδεα? Ευχαριστω!!!
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάνει κάποιο battery pull στη συσκευή; Όταν το συνδέεις, σε ρωτάει εάν θες να λειτουργήσει ως mass storage device (αυτό θα το κάνει μόνο αν το έκανε και παλιότερα, ίσως να το έχεις απενεργοποιημένο).

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Πως γινεται να μεταφερω τις τηλεφωνικες επαφες και τα μηνυματα μου στη νεα ΒΒ συσκευη? Εκτος απο τη χρηση ντεσκτοπ μανατζερ, γιατι παρουσιαζεται προβλημα με το κινητο!!! Υπαρχει καποιος τροπος? Ευχαριστω πολυ!!
Link to comment
Share on other sites

Μόνο μέσω DM

 

Δεν χρειάζεται να ανοίγεις συνέχεια νέο θέμα

 

Δες εδώ ώστε να λυθεί το πρόβλημά σου

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

οχι.. με αυτο το προγραμμα γραφεις με μικρα, και τα στελνει με μικρα, κανονικα! ειναι 70 χαρακτιρες ανα sms.
Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να είμαι on topic κατα αρχήν. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με την εναλλαγή συσκευών blackberry "switch new device". Χρησιμοποιώντας το DM για αυτο το σκοπό. Όταν ερωτηθούμε να συνδέσουμε τη νέα συσκευή, πρέπει να εισάγουμε και την κάρτα sim στη νέα συσκευή ή απλά τη συνδέουμε έχοντας την ανοικτή? Ευχαριστώ ! Καλές διακοπές!
BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , νομιζω σου λεει τι να κανεις , αλλα νομιζω οτι εχεις δεν την εχεις μεσα ειναι το ιδιο , μετα θα την βαλεις ουτως η αλλως...εγω αν θυμαμαι καλα την ειχα βαλει απο την αρχη στην νεα συσκευη , αλλα αν κανεις ενα search στο γοογλη εχει καπου τις αναλυτικες οδηγιες για την αλλαγη , και καπου τις εχει παρει το ματι μου και εδω τις οδηγιες αλλα δεν θυμαμαι που ... εχουν γινει και τα νηματα τεραστια πια
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Κάπου διάβασα ότι υπάρχουν όντως οδηγίες κατα τη διάρκεια της μεταφοράς!. Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

 

ΒΒ9000 προς Bold 9780 :)

BB 9000 / 9780, Samsung Galaxy S III min, Samsung I9505 Galaxy S4, Note 8.0, Blackberry Z3
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να υπάρχει κάρτα σιμ σε καμία από τις δύο συσκευές, δεν είναι απαραίτητο.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει δυνατότητα για λειτουργία hotspot στα ΒΒ? δλδ. το κινητό να μπορεί να γίνει hotspot και να μπορούν να συνδεθούν επάνω του φορητά και PC και να παίρνουν internet ασύρματα μέσω wi-fi?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας σχετικά με την blackberry συσκευή μου, γιατί έπαθα μια αρκετά μεγάλη ζημιά.

 

Έχω το blackberry Curve 8310. Είχα βάλει κωδικό ασφαλείας στην οθόνη ώστε να μην μπορεί να μπει κάποιος άλλος στο menu. Είχα την συσκευή στην τσέπη μου και πατιόντουσαν κουμπιά με αποτέλεσμα να μπει 5 φορές λάθος κωδικός ασφαλείας και το κινητό να κλειδώσει.

Μου έβγαλε ένα μήνυμα να γράψω την λέξη blackberry και μετά ένα άλλο μήνυμα να γράψω τον κωδικό ασφαλείας. Εγώ σαν κωδικό ασφαλείας έβαλα αυτόν που είχα για να ξεκλειδώνει το πληκτρολόγιο αλλά μάλλον ήθελε άλλον.

 

Να μην τα πολυλογώ το κινητό ξεκίνησε μια διαδικασία που την ονόμαζε scrubbing (κάπως έτσι, δεν θυμάμαι ακριβός) που κράτησε πάνω από δέκα λεπτά. Όταν το κινητό άνοιξε ξανά δεν υπήρχε μέσα τίποτα. Σαν να είχα στα χέρια μου μια καινούργια συσκευή.

 

Υπάρχει τρόπος να επαναφέρω τα μηνύματα και τα τηλέφωνα που είχα μέσα στην συσκευή; Λογικά τα έχει κρατήσει κάπου. Και το λέω αυτό γιατί, όταν αντάλαζα μηνύματα με μια φίλη μου, κάποιες φορές μαζί με το μήνυμα που της έστελνα, μπερδευόταν μέσα του κι άλλο μήνυμα από αυτά που είχα ήδη στείλει. Και το ίδιο έγινε και σήμερα, παρ όλο που στα απεσταλμένα δεν υπάρχουν παλιότερα μηνύματα.

 

Άρα κάπου τα έχει κρατήσει.

Σας παρακαλώ βοηθήστε με.

Ευχαριστώ πολύ.

Samsung Note 4

Samsung Galaxy S3

Samsung Tab S 8.4"

Samsung Gear 2

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλε

 

Λυπαμαι για αυτο που θα σου πω αλλα απο το κινητο σου σβηστηκαν ολα. Αν δεν ειχες κρατησει καποιο backup δε προκειται να βρεις τιποτα

 

Η διαδικασια που εγινε λεγεται <<wiping>> και ειναι κατι σα format που κανουμε στα pc. Σβηνει ολα τα δεδομενα και γινεται για λογους ασφαλειας οταν βαζεις πολλες φορες λαθος το password. Θεωρει το τηλεφωνο οτι καποιος στο εχει κλεψει και προσπαθει να διαβασει τα δεδομενα σου, οποτε <<αυτοκαταστρεφεται>>

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει δυνατότητα. δοκίμασε να κάνεις pair τις συσκευές μέσω bluetooth και ίσως να παίξει έτσι (δεν το έχω δοκιμάσει και φαντάζομαι ότι εξαρτάται και από την απέναντι συσκευή).
Link to comment
Share on other sites

Θέλω τη βοήθεια ενός mac user απο 'δω μέσα.

 

Προσπαθώ να κάνω sync το BB tour μου μέσω desktop manager στο mac.

Και έχω παρατηρήσει οτι όταν μια επαφή έχει παραπάνω απο ένα νούμερο κινητού τότε αυτό δν συγχρονίζεται στο BB.

Εάν είναι αριθμός κινητού και σταθερού σε μια επαφή, περνάει μια χαρα.

Εάν όμως είναι παραπάνω απο ένα αριθμός κινητού τότε θα περάσει μόνο ΕΝΑΣ αριθμός κινητού και ένας σταθερού.

Τα email και όλα τα άλλα τα περνάει κανονικά, όσα και αν είναι!

 

Τις επαφές μου τις έχω στο address book. Ξέρει κανείς τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...