Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα σε ολους

εστειλα χθες mail σε μια γνωστη μου που εχει το 9700 με ελληνκες και αγγλικες λεξεις.το διαβασε κανονικα το mail και οταν μου απαντησε με ελληνικα το απαντητικο mail που μου ηρθε ειχε τις ελληνικες λεξεις με ερωτηματικα

μου απαντησε μετα παλι στα αγγλικα και φαινονταν οι λεξεις κανονικα

γνωριζει καποιος τι μπορει να συμβαινει?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!Ειμαι καινουργια κατοχος blackberry 8520 (μολις χθες το παρελαβα) και αντιμετωπιζω ενα ακρως εκνευριστικο προβλημα!!!Αρχικα θα ηθελα να μου πειτε ποια ακριβως ειναι η λειτουργια του κουμπιου που βρισκεται στο αριστερο πλαινο του berry.Αν καταλαβα καλα απο τις οδηγιες εχει να κανει με την φωνητικη κληση...απενεργοποιησα το κουμπι να μην αντιστοιχει σε καμια λειτουργια γιατι καθε φορα που το παταω με μεταφερει αυτοματα στις επαφες μου αλλα κολλαει αναμεσα σε αυτες που βρισκονται στο "η" και το "θ".Κολλαει εντελως το κινητο και πρεπει να αφαιρεσω την μπαταρια για να το επαναφερω.Ομως ακομα και μετα την απενεργοποιηση του κουμπιου αυτου οταν το παταω κανει ξανα την ιδια διαδικασια και κολλαει!!Ειναι πραγματικα εκνευριστικο και δεν ξερω αν εχω κατι λαθος εγω και το προκλαω αυτο ή αν προκειται για εργοστασιακη βλαβη και πρεπει να το επιστρεψω!!!!!Οποιαδηποτε συμβουλη σας πραγματικα θα με βοηθουσε!!!Σας ευχαριστω προκαταβολικα και περιμενω απαντηση σας!!!
Link to comment
Share on other sites

Το πλήκτρο που αναφέρεις μπορεί να κάνει διάφορες λειτουργίες, ανάλογα με το τι θες - δεν είναι μόνο για τη φωνητική κλήση. Θα πρότεινα να το βάλεις να ανοίγει την έκθεση, οπότε ούτε θα κολλάει (λογικά) ούτε θα σε ενοχλεί αν πατηθεί καταλάθος, απλά θα κλεινεις την έκθεση.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ok παιδιά βρήκα εδώ http://www.blackberrycool.com/2011/03/28/lost-device-and-backup-service-head-to-head-smrtguard-versus-blackberry-protect/#more-24694 ένα πολύ καλό συγκριτικό για το Blackberry Protect kai to SmrtGuard. Ακόμα περιμένω πάντως info για το unistall.
Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να βρω τωρα που το λεει ..ειναι 6,0187 νομιζω της cosmote .

 

Α το είχα και εγώ αυτό το πρόβλημα....και η πλάκα είναι ότι διαβάζοντας τα Forum σχετικά με BB δεν το συνάντησα πουθενά. (Χα ! εκτός πάλι από κάποιον Έλληνα στο *****berry.com. (http://forums.*****berry.com/f219/sms-problem-message-desapperars-o-s-6-0-0-448-a-595832/)

 

Η λύση που έδωσα στο πρόβλημα είναι ότι στα Options έβαλα Always SMS

 

Κοίτα πιστεύω ότι το πρόβλημα γίνοταν επειδή δεν έχω BIS και ίσως τα μεγάλα μηνύματα ή τα μηνύματα με Emoticons (χαμογελάκια κτλ), ίσως να πήγαινε τα στείλει ως MMS και λόγω ανυπαρξίας BIS, κόμπλαρε..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Χθές ηρθε το 1ο μου BB (8320 curve) και έχω πολλές απορίες:

 

1. Πως εγκαθιστώ προγράμματα; Άνοιξα το Desktop Software (ver 6x), επέλεξα απο το μενού αριστερά την επιλογή "Application" αλλά το button "Import Files" είναι απενεργοποιημένο.

Να τονίσω ότι δεν έχω κάρτα μνήμης στην συσκευή...

Δεν έχω στήσει τους usb drivers που δίνει η RIM στο site της

 

2. Πως αλλάζουμε το shortcut απο το κουμπί που βρίσκεται στην αριστερή πλευρά; (voice dial φορτώνει σαν default)

 

3. Μπορώ να βάλω συντομεύσεις στην αρχική οθόνη; (όχι στην οθονη applications)

πχ "Speed Dial", "Gmail", "Facebook", "twitter";

 

4. To led δεν κάνει τίποτα σε εισερχόμενες κλήσεις - μηνύματα... Είναι λογικό αυτό;

 

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ (που ίσως βοηθήσουν στην διάγνωση σας)

 

* Δεν έχω BIS ή BES account

 

* Κατά το firmware update, το usb αποσυνδέθηκε καμμιά 15αριά φορές, υπάρχει περίπτωση να χάλασε το filesystem?

Τελικά το firmware στήθηκε και αφού έβγαλα την μπαταρία στην άσπρη οθόνη με το hourglass και μετά απο κανα δεκάλεπτο το κινητό άνοιξε (ουφ ουφ)

 

Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια

Δημήτρης.

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες :)

 

1) Το Desktop Software βλέπει κανονικά το τηλέφωνο; Δεν θυμάμαι αν χωρίς BIS σου επιτρέπει να περάσεις εφαρμογές όπως πχ δεν αφήνει να το αναβαθμίσεις με τον παραδοσιακό τρόπο, σε κάθε περίπτωση μπορείς να βάλεις τις εφαρμογές στη μνήμη και να τις τρέξεις από το τηλέφωνο.

 

2) Τι έκδοση λογισμικού έχεις; Το πλήκτρο αυτό αλλάζει από τα options-> screen/keyboard -> left side convenience key

 

3) Συντομεύσεις μπαίνουν μόνο στη μπάρα εφαρμογών, οπότε ουσιαστικά είναι η ίδια η εφαρμογή και όχι συντόμευση. Το μόνο που ίσως μπορεί να γίνει, είναι να βρεις θέμα που να υποστηρίζει κάτι τέτοιο, αλλά δύσκολο το βλέπω.

 

4) Έχω την εντύπωση ότι θα έπρεπε να ενημερώνει για νέα κλήση/μήνυμα. Δε θυμάμαι γιατί πάει καιρός από τότε που το χρησιμοποιούσα. Αν είναι όπως το 8310 μου, μπορείς με κάποια εφαρμογή να το παραμετροποιήσεις, όπως και να προσθέσεις δόνηση μαζί με ήχο, αν δεν υπάρχει επιλογή (λογικά δεν υπάρχει).

 

Γενικά τα blackberry είναι σκυλιά στις αναβαθμίσεις, μην το φοβάσαι. Πολύ δύσκολο να κάνεις κάτι ανεπανόρθωτο.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλώς τα δέχτηκες :)

 

1) Το Desktop Software βλέπει κανονικά το τηλέφωνο; Δεν θυμάμαι αν χωρίς BIS σου επιτρέπει να περάσεις εφαρμογές όπως πχ δεν αφήνει να το αναβαθμίσεις με τον παραδοσιακό τρόπο, σε κάθε περίπτωση μπορείς να βάλεις τις εφαρμογές στη μνήμη και να τις τρέξεις από το τηλέφωνο.

 

2) Τι έκδοση λογισμικού έχεις; Το πλήκτρο αυτό αλλάζει από τα options-> screen/keyboard -> left side convenience key

 

3) Συντομεύσεις μπαίνουν μόνο στη μπάρα εφαρμογών, οπότε ουσιαστικά είναι η ίδια η εφαρμογή και όχι συντόμευση. Το μόνο που ίσως μπορεί να γίνει, είναι να βρεις θέμα που να υποστηρίζει κάτι τέτοιο, αλλά δύσκολο το βλέπω.

 

4) Έχω την εντύπωση ότι θα έπρεπε να ενημερώνει για νέα κλήση/μήνυμα. Δε θυμάμαι γιατί πάει καιρός από τότε που το χρησιμοποιούσα. Αν είναι όπως το 8310 μου, μπορείς με κάποια εφαρμογή να το παραμετροποιήσεις, όπως και να προσθέσεις δόνηση μαζί με ήχο, αν δεν υπάρχει επιλογή (λογικά δεν υπάρχει).

 

Γενικά τα blackberry είναι σκυλιά στις αναβαθμίσεις, μην το φοβάσαι. Πολύ δύσκολο να κάνεις κάτι ανεπανόρθωτο.

 

Φίλε thief καλημέρα!

1. Έβαλα παλιότερη έκδοση desktop software και όλα καλά! Απ ότι διάβασα στο net η 6.x έχει πολλά προβλήματα

2. 4.5 κάτι...

3. Χλωμό το κόβω για συντομεύσεις στην αρχική οθόνη. Anyways I can live with that...

4. Αυτό θέλει ψάξιμο... θα την παλέψω

 

Αυτό με το firmware update μου έκανε ΤΕΡΑΣΤΙΑ εντύπωση...

Οποιοδήποτε άλλο κινητό 4ετίας με τόσα disconnects / βγαλσίματα μπαταρίας κατά το φλασάρισμα θα είχε παραδώσει πνεύμα...

Είναι όντως σκυλί και το σέβομαι!!!

 

Αφού δεν το έσκισα όταν πάνω στην παραζάλη μου (μετά απο 8 ώρες κώδικα - είμαι developer) και ανάμεσα σε 2 μικρά παιδιά (στο σπίτι) όταν του έβαλα στυλό στο μικρόφωνο νομίζοντας πως είναι υποδοχή για reset.... δεν έχει ανάγκη!!! :lol:

 

Η ποιότητα ήχου είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ, η συσκευή είναι ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ και αυτό μετράει (για 2η συσκευή τουλάχιστον)...

Είναι δύσχρηστο 90% και τα γραφικά είναι φρικιαστικά, αλλά δεν είναι δίκαιο να το συγκρίνω (είπαμε 4ετίας) με το Android μου έτσι; :)

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις...

Θα επανέλθω δριμύτερος :rolleyes:

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε όλους

Υπάρχει τρόπος όταν γράφεις μήνυμα ή email να βάζεις τόνους? Έχω το Blackberry Bold 9780 και παρατήρησα ότι έχει ορθογραφικό έλεγχο προτού στείλω το email με επιλογές αυτόματης διόρθωσης αλλά κάποιες λέξεις (όπως το επώνυμο μου ) δεν τις αναγνωρίζει. Μπορώ να βάλω εγώ τον τόνο με κάποιο τρόπο? Με συνδυασμό πλήκτρων για παράδειγμα?

Είναι λίγο χαζό νομίζω όλο το κείμενο να είναι ορθογραφικά σωστό και το όνομά μου να μην έχει τόνους.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα !

ειμαι κατοχος ενος blackberry και εχω προβλημα με τα media . Συγκεκριμενα με την μουσικη και τα βιντεο. οταν προσπαθω να κανω αναπαραγωγη μου εμφανιζει το εξης μυνημα "Unable to play content".

Μπορει καποιος να βοηθησει?

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου . ειναι απολυτως συμβατα γιατι τα αρχεια τα εχω στην sd οσο καιρο εχω την συσκευη (8 μηνες περιπου) και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.

υποψιαζομαι μηπως ευθυνεται το app world που εχω κουμπωσει στην συσκευη για να κατεβαζω εφαρμογες.

παιζει αυτο που σκεφτομαι?

ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν έχει κάποια σχέση το AppWorld. Δε μπορώ να φανταστώ τι μπορεί να φταίει. Υποθέτω battery pull έχεις κάνει...

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

οχι φιλε μου . ειναι απολυτως συμβατα γιατι τα αρχεια τα εχω στην sd οσο καιρο εχω την συσκευη (8 μηνες περιπου) και δεν ειχα ποτε κανενα προβλημα.

υποψιαζομαι μηπως ευθυνεται το app world που εχω κουμπωσει στην συσκευη για να κατεβαζω εφαρμογες.

παιζει αυτο που σκεφτομαι?

ευχαριστω!!!

 

Αν θέλεις πες μας σε τι αρχείο συγκεκριμένα στο κάνει αυτό. Είναι δικά σου, από μετατροπή, της κάμερας του κινητού κτλ

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά, εδώ και κάποιες μέρες αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα με την αποστολή SMS μηνυμάτων του BB 9800. Όταν το μήνυμα είναι με ελληνικούς χαρακτήρες και ξεπερνά τη μία γραμμή, με το που πατάω enter για αποστολή, το μήνυμα εξαφανίζεται και φυσικά δεν αποστέλλεται..! Είμαι Voda, φοράω το τελευταίο unofficial 6.0.0.526 και οι ρυθμίσεις είναι Max, Text, UCS2, Circuit Switched. Να προσθέσω ότι το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζω αρκετό καιρό και με το 9700 το οποίο φορούσε και εκείνο το τελευταίο unofficial και χθες έπειτα από wipe και εγκατάσταση του τελευταίου official 6.0.0.461, εξακολουθεί να έχει πρόβλημα. Το έχει αντιμετωπίσει κάποιος..? Ευχαριστώ…

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στις ρυθμισεις μηνυματων και βαλε always sms

 

Ωραίος, ευχαριστώ..! :D

BB 8900 -> BB 9700 -> BB 9800 -> ΒΒ 9900 -> ΒΒ Ζ10 STL100-2 -> BB Passport -> BB KeyOne

BB PlayBook 32GB

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, καλησπέρα.

 

1.υπάρχει κάποιο πρόγραμμα με το οποίο να κρατάμε image της συσκευής;

 

2. Υπάρχει τρόπος στην λίστα του τηλεφωνικού καταλόγου να εμφανίζει και τις φώτος της επαφής;

 

3. υπάρχει συνδυασμός πλήκτρων που να κλειδώνει το πληκτρολόγιο;

 

4. Υπάρχει κανένα καλό πρόγραμμα για full screen caller;

 

5. Υπάρχει κανένα προγραμματάκι που να μετράει χρόνο εξερχομένων και data;

 

Πρέπει να έχω και άλλες απορίες αλλά δεν τις θυμάμαι αυτή την στιγμή... Θα επανέλθω δριμύτερος ;)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Τι συσκευή έχεις και τι λειτουργικό φοράει?

 

1.Image/backup κρατάει το DM

2.Στο 6άρι OS ΝΑΙ

3.Το αστεράκι παρατεταμένα αλλά και πάλι ανάλογα το λειτουργικό, υπάρχει και το πάνω αριστερό κουμπί

4.Όχι

5.Υπάρχει αλλά δεν σου χρειάζεται γιατί είναι τέτοια η συμπίεση δεδομένων που κάνει η RIM που δεν θα φτάσεις ποτέ τα MB

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Τι συσκευή έχεις και τι λειτουργικό φοράει?

 

1.Image/backup κρατάει το DM

2.Στο 6άρι OS ΝΑΙ

3.Το αστεράκι παρατεταμένα αλλά και πάλι ανάλογα το λειτουργικό, υπάρχει και το πάνω αριστερό κουμπί

4.Όχι

5.Υπάρχει αλλά δεν σου χρειάζεται γιατί είναι τέτοια η συμπίεση δεδομένων που κάνει η RIM που δεν θα φτάσεις ποτέ τα MB

 

Καλημέρα! (Σχεδόν Σαββατοκύριακο :) )

1. Bkup ναι, image όχι...

2. 4,5 φοράω (curve 8320)

3. Νο Luck με αστεράκι...

4. Βρε υπάρχει, άλλα δεν είναι free :lol:

5. Δεν έχω BIS... Βέβαια δεν με απασχολούν τόσο τα MB όσο τα εξερχόμενα...

 

Thx για την απάντηση :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, αν και κατά βάθος εννοώ καληνύχτα!

1. Τι εννοείς Image? Στα Blackberry, ένα full backup επαναφέρει το τηλέφωνο στην ακριβώς προγούμενη κατάσταση από κάθε άποψη (επαναφέρει ρυθμίσεις ήχων, ρυθμίσεις τηλεφώνου, δομή φακέλων, λίστες κλίσεων, μηνύματα, ξυπνητήρια, γενικώς τα πάντα).

2. Στη λίστα δε γίνεται, μόνο όταν ανοίγεις την επαφή.

3. Δε θυμάμαι πλέον :P

4. Δε γνωρίζω, ποτέ δε χρησιμοποίησα.

5. Παρομοίως.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

@DimitrisAndNiki

1. Σωστός ο thief.Γι'αυτό σου ανέφερα το DM γιατί το backup που κάνει είναι full image του κινητού

2. Δεν υποστηρίζεται στο 4άρι

3. Πατά το mute παρατεταμένα ή πας options>screen keyboard>convenience key και του βάζεις keyboard lock και κάθε φορά που πατάς το αριστερό πλαινό κουμπάκι κλειδώνει το keyboard ;)

4. Με ρώτησες αν υπάρχει καλό...και σου απαντάω πάλι ότι δεν υπάρχει, άσχετος αν πληρώνεις ή όχι, αυτά που υπάρχουν δεν κάνουν σωστά τη δουλειά. Πρέπει να αντιστοιχίσεις ένα ένα τα ονόματα με τις φωτογραφίες και αυτό τρέχει συνέχεια στο bagkround, δεν "αναβαθμίζει" ας πούμε την ήδη υπάρχουσα εφαρμογή

5. Αφού δεν έχεις bis τι την θες την εφαρμογή που μετράει data? Anyway για δοκίμασε αυτή http://www.turner-tek.com/x_files/x_david/david.asp , νομίζω μετράει και τα υπόλοιπα που ζητάς

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

@DimitrisAndNiki

1. Σωστός ο thief.Γι'αυτό σου ανέφερα το DM γιατί το backup που κάνει είναι full image του κινητού

2. Δεν υποστηρίζεται στο 4άρι

3. Πατά το mute παρατεταμένα ή πας options>screen keyboard>convenience key και του βάζεις keyboard lock και κάθε φορά που πατάς το αριστερό πλαινό κουμπάκι κλειδώνει το keyboard ;)

4. Με ρώτησες αν υπάρχει καλό...και σου απαντάω πάλι ότι δεν υπάρχει, άσχετος αν πληρώνεις ή όχι, αυτά που υπάρχουν δεν κάνουν σωστά τη δουλειά. Πρέπει να αντιστοιχίσεις ένα ένα τα ονόματα με τις φωτογραφίες και αυτό τρέχει συνέχεια στο bagkround, δεν "αναβαθμίζει" ας πούμε την ήδη υπάρχουσα εφαρμογή

5. Αφού δεν έχεις bis τι την θες την εφαρμογή που μετράει data? Anyway για δοκίμασε αυτή http://www.turner-tek.com/x_files/x_david/david.asp , νομίζω μετράει και τα υπόλοιπα που ζητάς

 

Ποιό είναι το mute; :oops:

 

Το ότι δεν έχω BIS δεν σημαίνει ότι αν υπερβώ το όριο των data δεν θα χρεωθώ :-)

 

Αλλη μια ερώτηση...

Μερικές φορές (70%) όταν στήνω εφαρμογές με το BBSAK ενώ δείχνει ότι η εγκατάσταση γίνεται κανονικά δεν εμφανίζει την εφαρμογή στην οθόνη των Applications... Υπάρχει κάποιο κόλπο; Κάτι που δεν κάνω σωστά; Το πρόβλημα αυτό το έχω κυρίως με το filescout

Εκυπακούεται ότι μετά το στήσιμο κάνω restart...

Edited by DimitrisAndNiki
“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...