Jump to content

Πούλησαν το σπίτι που νοικιάζω!


Dimis13
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα Guys,

 

Πριν δύο μήνες νοίκιασα ένα σπίτι, υπέγραψα κανονικα το συμβόλαιο κτλ κτλ κτλ.

Χτες με παίρνει τηλέφωνο η ιδιοκτήτρια και μου είπε ότι το πούλησε! Αμέσως μετά με πήρε ο νέος ιδιοκτήτης και μου ζήτησε να φύγω μέσα σε ένα μήνα. Μέχρι τα τέλη Σεπτέμβρη δεν μπορώ να βρω πάλι χρήματα για εγγυήσεις, μετακόμιση κτλ.

Ο ίδιος δηλώνει πως το θέλει για ιδιοκατοίκηση όμως πολύ αμφιβάλω.... Από την στίγμή που έχω συμβόλαιο για 10 ακόμα μήνες τι γίνεται; Είμαι καλυμμένος ή πρέπει να τα μαζέψω και να φύγω;

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο ξερω επιγραμματικα ο ιδιοκτητης υποχρεουται να σου βρει σπιτι και ισως να σε καλυψει οικονομικα.Ρωτα ενα δικηγορο να σαι σιγουρος για τις κινησεις σου.

 

Παντως το δικιο ειναι με το μερος σου 100% ,μενει να το βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Άν έχεις συμβόλαιο τον κρατάς στα χέρια σου! Φυσικα πρέπει να σου δώσει τα λεφτά σου πίσω... Φυσικά ομως πρεπει να βρεις και νέο σπιτι.. Καλό ψάξιμο.
Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως αν φυγεις θα παρεις εγγυησεις πισω αλλα δεν βλεπω τον λογο που πρεπει να φυγεις.

Να μην στο νοικιαζε αν ηθελε να στο πουλησει εσυ τι φταις?

Απο την στιγμη που το συμβολαιο λεει 12 μηνες αυτους τους 12 μηνες εσυ εχεις την χρηση του σπιτιου.

Οπως ειπαν πιο πανω τα παιδια ρωτα και ενα δικιγορο γιατι εσυ εχεις δικιο οπως και ναχει.

Link to comment
Share on other sites

Μιλησα με εναν συγγενη δικηγορο και μου ειπε οτι μπορώ να μεινω μεχρι τη λήξη του συμβολαίου (δεν το εχω σκοπο περιμενω απλα να φυγει το καλοκαιρι για να εχω την οικονομικη δυνατοτητα για νεα μετακομιση). Επίσης τονισε οτι δεν τιθεται καν θεμα να αποχωρήσω και πως μπορει να λεει οτι θελει. Τωρα αν θελει να μου πληρωσει την μετακομιση και ολα τα εξοδα εγω φευγω και αυριο :p
Link to comment
Share on other sites

Μονο στην ταλαιπορια να πακεταρεις να μαζευεις και να πας στο αλλο σπιτι και να τα ξαναστηνεις ειναι μεγαλη διαδικασια και δεν γινεται ετσι επειδη του ηρθε του αλλου.

Αν εσυ θεσ ενταξει φευγεις αλλα θα πρεπει με καποιο τροπο να σε αποζημιωσει. Εστω πληρωνοντας την μετακομιση σου.

Link to comment
Share on other sites

O νεος ιδιοκτητης σου λεει να φυγεις μεσα σε ενα μηνα, οποτε του λες οτι επειδη νομικα εισαι καλυμενος να σου πληρωσει τη μετακομιση η οποιαδηποτε αλλα εξοδα η αλλιως μπαστακωνεσε για 10 μηνες :up: και ασ τον να τα βρει με τον προηγουμενο κατοχο,πιθανοτατα γνωριζε οτι το σπιτι νοικιαζεται οποτε θα πρεπει να υποστει τις συνεπειες.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

O νεος ιδιοκτητης σου λεει να φυγεις μεσα σε ενα μηνα, οποτε του λες οτι επειδη νομικα εισαι καλυμενος να σου πληρωσει τη μετακομιση η οποιαδηποτε αλλα εξοδα η αλλιως μπαστακωνεσε για 10 μηνες :up: και ασ τον να τα βρει με τον προηγουμενο κατοχο,πιθανοτατα γνωριζε οτι το σπιτι νοικιαζεται οποτε θα πρεπει να υποστει τις συνεπειες.

Εγω αυτο ακριβως θα εκανα...προσεχε μην σε τουμπαρει:shifty:

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις συμβολαιο δεν σε κουναει τιποτα. ρωτα και ενα δικηγορο βεβαια να εισαι καλλυμενος.
Link to comment
Share on other sites

αν δε κανω λαθος σε τετοιες περιπτωσεις σου δινουν 3 μηνες προθεσμια και οχι 1!!

 

σιγουρα πρεπει να παρεις τα λεφτα σου πισω απο τον προηγουμενο ιδιωκτητη. Να μεινεις 10 μηνες δεν εχεις το δικαιωμα απο τη στιγμη που το πουλησε, το συμβολαιο το κανες με τον πρωην οχι με τον νυν ιδιωκτητη...

I don't live in Greece, Greece lives in me...
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria
Αν δεν κάνω λάθος, αν ο νέος ιδιοκτήτης το θέλει όντως για ιδιοκατοίκηση, νομίζω ότι δεν μπορείς να μείνεις...Με κάθε επιφύλαξη αυτό, αλλά νομίζω έτσι είναι...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Guys,

 

Πριν δύο μήνες νοίκιασα ένα σπίτι, υπέγραψα κανονικα το συμβόλαιο κτλ κτλ κτλ.

Χτες με παίρνει τηλέφωνο η ιδιοκτήτρια και μου είπε ότι το πούλησε! Αμέσως μετά με πήρε ο νέος ιδιοκτήτης και μου ζήτησε να φύγω μέσα σε ένα μήνα. Μέχρι τα τέλη Σεπτέμβρη δεν μπορώ να βρω πάλι χρήματα για εγγυήσεις, μετακόμιση κτλ.

Ο ίδιος δηλώνει πως το θέλει για ιδιοκατοίκηση όμως πολύ αμφιβάλω.... Από την στίγμή που έχω συμβόλαιο για 10 ακόμα μήνες τι γίνεται; Είμαι καλυμμένος ή πρέπει να τα μαζέψω και να φύγω;

 

υποχρεουται να σου δωσει 3 μηνες το λιγοτερο για αν βρεις νεα στεγη.αν επιμεινει για πιο συντομα μπορεις να το κυνηγησεις νομικα το ζητημα...

 

επισης εντυπωση μου κανει(δε το αναφερω για εσενα) το γεγονος πως οταν σας "βγαζει" ο ιδιοκτητης κυνηγατε τα δικαιωματα σας,οταν ομως σπατε εσεις το συμβολαιο και φευγετε δεν τρεχει καστανο...:mad:

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

παιδιά,γιατί είχα την εντύπωση οτι το πρώτο συμβόλαιο που υπογράφεται είναι τριετούς ισχύος;

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά,γιατί είχα την εντύπωση οτι το πρώτο συμβόλαιο που υπογράφεται είναι τριετούς ισχύος;

 

Τα μισθωτήρια για κατοικία έχουν διάρκεια ετών ετών από το νόμο, ακόμα και αν συμφωνηθούν για λιγότερο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

επισης εντυπωση μου κανει(δε το αναφερω για εσενα) το γεγονος πως οταν σας "βγαζει" ο ιδιοκτητης κυνηγατε τα δικαιωματα σας,οταν ομως σπατε εσεις το συμβολαιο και φευγετε δεν τρεχει καστανο...:mad:

 

Όταν σπάει κάποιος το συμβόλαιο ο ιδιοκτήτης δεν διεκδικεί τα δικαιώματά του;

Link to comment
Share on other sites

Όταν σπάει κάποιος το συμβόλαιο ο ιδιοκτήτης δεν διεκδικεί τα δικαιώματά του;

Και αμα τα βρει ποτε γραψε μου.

Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου

http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Link to comment
Share on other sites

Καλά εγώ έχω μπλέξει με μεγάλο καραγκιόζη... Επικοινώνησε σήμερα τον ενημερωσ πως εγώ δεν εχω σκοπο να αποχωρησω ακομα και πως εχω ηδη επικοινωνησει με το δικηγόρο μου και η απάντηση του ηταν "Τι με νοιαζει? Εγω αν θελω σε πετάω έξω και αύριο".... Μιλαμε για μεγαλο νουμερο.
Link to comment
Share on other sites

Αρχισα να ψιλο ανησυχω παντως, ο τυπος απο οτι εμαθα ειναι πολυ ανάποδος...

Το τελευταιο πραγμα που θελω ειναι να ερθει και να κανει κανενα σκηνικο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως από όσο ξερω σε καμία των περιπτώσεων δεν εχει δικαίωμα να με διώξει όποτε δεν σκάω. Θελει να ερθει να παρει και το νοικι τωρα.
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το είχα αντιμετωπίσει και εγώ με διαμέρισμα που είχα αγοράσει και δεν έφευγε αυτός που ήταν μέσα (βέβαια αυτός έμενε χρόνια) ο νέος ιδιοκτήτης δεν μπορεί να σε βγάλει από μόνος του έξω. Πρέπει να κάνει αίτηση έξωσης που δικάζεται από το τοπικό ειρηνοδικείο ή πρωτοδικείο ανάλογα με το ύψος του ενοικίου (στα ειρηνοδικεία ορίζεται πιο γρήγορα η εκδίκαση). Μετά θα πρέπει να περιμένει την έκδοση της απόφασης. Μέχρι τότε δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα και είναι υποχρεωμένος να παίρνει το ενοίκιο. Αν αυτός αρνηθεί τότε πάρε από το προηγούμενο ιδιοκτήτη τα στοιχεία του και κατέθετε το ενοίκιο στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων.

Αν αρχίσει απειλές κλπ υπάρχει και η Αστυνομία

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το είχα αντιμετωπίσει και εγώ με διαμέρισμα που είχα αγοράσει και δεν έφευγε αυτός που ήταν μέσα (βέβαια αυτός έμενε χρόνια) ο νέος ιδιοκτήτης δεν μπορεί να σε βγάλει από μόνος του έξω. Πρέπει να κάνει αίτηση έξωσης που δικάζεται από το τοπικό ειρηνοδικείο ή πρωτοδικείο ανάλογα με το ύψος του ενοικίου (στα ειρηνοδικεία ορίζεται πιο γρήγορα η εκδίκαση). Μετά θα πρέπει να περιμένει την έκδοση της απόφασης. Μέχρι τότε δεν μπορεί να σου κάνει τίποτα και είναι υποχρεωμένος να παίρνει το ενοίκιο. Αν αυτός αρνηθεί τότε πάρε από το προηγούμενο ιδιοκτήτη τα στοιχεία του και κατέθετε το ενοίκιο στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων.

Αν αρχίσει απειλές κλπ υπάρχει και η Αστυνομία

 

Hρθε και το πήρε σημερα το ενοικιο αλλα βρε παιδια ειλικρινα νομιζω οτι δεν καταλαβαινει. Να του λεω ήρεμα και ωραία, ανθρωπε μου εχω μιλήσει με τον δικηγορο μου, δεν μπορείς να με διώξεις ετσι και να μου απανταει, ε και εγω τι να κανω χρειάζομαι το σπίτι! Δηλάδη έλεος....

 

Εδώ μου λεει να πάρω τους προηγούμενους ιδιοκτήτες να μου πληρώσουν τα μεταφορικα!

Link to comment
Share on other sites

Hρθε και το πήρε σημερα το ενοικιο αλλα βρε παιδια ειλικρινα νομιζω οτι δεν καταλαβαινει. Να του λεω ήρεμα και ωραία, ανθρωπε μου εχω μιλήσει με τον δικηγορο μου, δεν μπορείς να με διώξεις ετσι και να μου απανταει, ε και εγω τι να κανω χρειάζομαι το σπίτι! Δηλάδη έλεος....

 

Εδώ μου λεει να πάρω τους προηγούμενους ιδιοκτήτες να μου πληρώσουν τα μεταφορικα!

 

Όντως δεν καταλαβαίνει απ' ό,τι φαίνεται. Να του πεις να διαβάσει το συμβόλαιο αγοράς του σπιτιού και τί λέει για την υποχρέωσή του να σεβαστεί την υφιστάμενη μίσθωση. Αν δεν ήξερε για τη μίσθωση όταν το αγόραζε και δεν υπάρχει σχετικός όρος (που κατά 99,9% αποκλείεται αλλά δεν ξέρεις ποτέ) το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να στραφεί κατά των προηγουμένων ιδιοκτητών, εσύ προστατεύεσαι από το νόμο.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Και η ολη πλακα ειναι οτι απλα δεν μπορει να κανει υπομονη ενα μηνα. Θελει το σπιτι τελη Αυγουστου και εγω του λεω τελη Σεπτεμβρη που θα μπορω να μετακομισω. Οσον αφορά το συμβόλαιο δεν υπαρχει κανενας ορος τετοιος εκατσα και το διαβασα χτες. Καμία απολυτως συννενόηση δυστυχώς...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...