Jump to content

Αλκοολούχα ποτά


zaza
 Κοινοποίηση

Ποιό είναι το αγαπημένο σας ποτό? Σε περίπτωση κοκτέιλ, το βασικό συστατικό  

294 members have voted

  1. 1. Ποιό είναι το αγαπημένο σας ποτό? Σε περίπτωση κοκτέιλ, το βασικό συστατικό

    • Ουίσκυ
      52
    • Βότκα
      64
    • Κρασί (λευκό, κόκκινο, ρετσίνα, σαμπάνια και όλες οι παραλλαγές)
      23
    • Ούζο
      7
    • Τσίπουρο
      11
    • Τεκίλα
      17
    • Ρούμι
      27
    • Μπύρα
      44
    • Άλλο (λικέρ, κονιάκ, άψινθος κ.α.)
      24
    • Δεν πίνω αλκοόλ
      25


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 713
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

To Bombay Sapphire που είπα πριν πάντως, έχει ~50%...

47%:)

 

Να ρωτησω:απ'οσο ξερω το dry martini(Μαρουσκα πιασε 2 dry!!!) αποτελειται απο martini κ gin

Επειδη εχω ομως ακουσει οτι σε πολλες περιπτωσεις το φιαχνουν με vodka+martini καθε φορα που θελω να το παραγγειλω το ζηταω ως μηξη : gin martini

Αν ζητησω dry ειναι ξεκαθαρο οτι θα μου το φερουν με gin ή παιζει κ η αλλη εκδοχη?

βασικα λιγο πολυ ισχυουν τα εξης: υπαρχουν 3 γνωστα ''είδη'' μαρτίνι σε μπουκαλι (συνολικα 6!-->rosso, bianco, dry, rosato, d'oro, fiero). Το bianco, το rosso και το dry ειναι τα ποιο γνωστα. Σε αρκετα μαγαζια οταν ζητας μαρτινι dry σου βαζουν απο το αντιστοιχο μπουκαλι (το οποιο δεν εχει καμια σχεση με το κοκτειλ) που υποτηθεται οτι ειναι αυτο που ζητας. Κανονικα το dry γινεται απο 1μερος μαρτινι(bianco)+2μερη τζιν. υπαρχει και το extra dry 1μερος μαρτινι+3μερη τζιν

τωρα με βοτκα,αν και κανονικα γινεται (ετσι το επινε ο james bond) λογικα το μπραμανι εκανε πειραματα ή του τελειωσε το τζιν:lol:

Link to comment
Share on other sites

Το north έχει 20% οινόπνευμα,άρα μάλλον ήταν κάτι άλλο :happy:

 

Μήπως Blue Curacao (30%); Εμένα πάντως μου αρέσει πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί δε ξέρω.Και εγώ όταν ρώτησα μου είπαν ή north ότι ήταν ή blue caracao,πάντως φαινόταν σαν πραγματικό οινόπνευμα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το Dry Martini και το Martini Vodka.

Τώρα αν ζητήσεις Dry κ σου φέρουν με βότκα αντί για τζιν,το πρόβλημα θα το έχει ο μπάρμαν που δεν θα ξέρει που πάνε τα τέσσερα.http://smilies.sofrayt.com/%5E/aiw/tongue.gifΕσύ θα το ζητάς κανονικά. http://smilies.sofrayt.com/%5E/aiw/wink.gif

 

 

Υπάρχει Dry Martini στο λευκό μπουκάλι,Extra Dry Martini στο πράσινο & Vermouth Martini στο πράσινο με τα κόκκινα γράμματα.

άλλο το Dry Martini Cocktail, μην τα συγχέετε.

 

Το dry martini cocktail γίνετε ή με Βοτκα ή με Gin,

οι απόψεις διίστανται για το πως πρέπει πραγματικά να παρασκευάζεται.

αυτό που έμαθα στην σχολή μου,είναι πως το Dry martini cocktail, δεν χτυπιέται ποτέ! στο shaker αλλά αναδεύεται με ελαφρές κινήσεις στο Mixing glass Και σερβίρετε αποκλειστικά στο dry martini Ποτήρι.

Το πλέον εκπληκτικό,Dry martini cocktail Κατ'εμέ,το φτιάχνει ένα Bar-Restaurant το φτιάχνει.Το <<17>> στο Κολωνάκι.(δεν είναι τυχαία άλλωστε η ιδιόχειρη αφιέρωση του ανθρώπου-σύμβολο του Dry martini cocktail, Frank Sinatra Να δηλώνει πως εκεί είχε πιεί το καλύτερο στον κόσμο.)

Τζιν,2 δόσεις 2 σταγόνες Extra Dry Martini, ανακάτεμα στο Mixing glass (πριν το χτυπήσουμε,παγώνουμε με 4-5 παγάκια το ποτήρι.Αδείαζουμε τον πάγο, το σουρώνουμε στο ποτήρι(ποτέ δεν μπαίνει πάγος) και στο θέμα του σερβιρίσματος, επιλέγουμε η ελιά(1-2 καρφωμένες σε οδοντογλυφίδα ή ένα μικρό twist λεμονιού το οποίο το περνούμε απο τα χείλη του ποτηριού και η τελική κίνηση είναι ένα στρίψιμο του λεμονιού για να απελευθερώσει άρωμα και γευση στο ποτό μας.Τέλος ρίχνουμε το twist Μέσα στο ποτήρι.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

pαιδιά ένα μπλέ ποτό διαφανές σαν το οινόπνευμα με αρκετά vol πως λέγεται?

 

λές μάλλον το Blu Curacao, Triple Sec Πορτοκαλι είναι αυτό.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει Dry Martini στο λευκό μπουκάλι,Extra Dry Martini στο πράσινο & Vermouth Martini στο πράσινο με τα κόκκινα γράμματα.

άλλο το Dry Martini Cocktail, μην τα συγχέετε.

???

Δηλαδή το κανονικο μαρτίνι σε ποιο μπουκάλι είναι???

Link to comment
Share on other sites

Το "κανονικό" είναι το πρώτο, στο λευκό μπουκάλι.

Έ αρα δεν ειναι το dry αυτο στο λευκό μπουκαλι αλλα το bianco οπως εχω γραψει αναλυτικα ποιο πανω. επεισης, ολα τα μαρτίνι είναι vermouth και οχι μονο το κόκκινο!

Link to comment
Share on other sites

Έ αρα δεν ειναι το dry αυτο στο λευκό μπουκαλι αλλα το bianco οπως εχω γραψει αναλυτικα ποιο πανω. επεισης, ολα τα μαρτίνι είναι vermouth και οχι μονο το κόκκινο!

Το ίδιο πράγμα είναι.

Eίναι dry, αλλά επειδή και το cocktail λέγεται έτσι, το λένε bianco.

Επίσης, για να φτιάξεις το cocktail martini, δεν χρειάζεται απαραίτητα να βάλεις martini, αλλά οποιοδήποτε λευκό dry vermouth.

Link to comment
Share on other sites

σωστά.

ακριβώς οι ονομασίες τους είναι Bianco ( Dry ) στο λευκό μπουκάλι, Extra Dry στο πράσινο & Rosso στο κόκκινο.

Κανονικά για το Dry Martini cocktail,θα πρέπει να χρησιμοποίεται το Extra Dry.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Επιτελους μπορω να ξαναπιω αλκοολ. Ξεκινησα με μπυριτσα που τοσο μου ειχε λειψει.:happy:

Προβλεπεται μεθυσμενο καλοκαιρι.:p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ε, όχι και addicted, αλλά το τιμώ συχνά... :p

(το σκέτο, όχι το cocktail...)

 

captum ωραίο είναι σκέτο, αλλά ψάχνω για μια καινούρια παραλλαγή του..έχεις να προτείνεις κάτι;

Link to comment
Share on other sites

captum ωραίο είναι σκέτο, αλλά ψάχνω για μια καινούρια παραλλαγή του..έχεις να προτείνεις κάτι;

 

Βianco & Sparkling water.ανάλαφρο.

"Ash nazg durbatulûk, ash nazg gimbatul,

ash nazg thrakatulûk agh burzum-ishi krimpatul."

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

captum ωραίο είναι σκέτο, αλλά ψάχνω για μια καινούρια παραλλαγή του..έχεις να προτείνεις κάτι;

 

Κοίτα, αν εννοείς να προσθέσεις κάτι άλλο στο martini (εκτός από sprite φαντάζομαι, που είναι το πιο σύνηθες, και υποθέτω είναι παρόμοιο με αυτό που προτεινει ο porcupine), δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι, γιατί απ'όσο ξέρω δεν συνηθίζεται. Τις περισσότερες φορές, όπως αναφέρθηκε πιο πάνω, συνδυάζεται με gin για το cocktail dry martini, το οποίο προσωπικά δεν μου αρέσει τόσο. :)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ... Μια φετούλα λεμόνι; :O

 

Με sprite δεν έχω δοκιμάσει... Καλό ακούγεται :happy:

http://agfacts.tamu.edu/D11/Extension/animal%20science/Kids/072303_baby_sheep.jpg

Άντε πες του ότι ο κόσμος τώρα μπήκε σε κουτάκι, άντε πες του ότι η Dolly δεν είναι προβατάκι...

Link to comment
Share on other sites

comfort sprite,malibu με ανανα, amareto με στιμμενο λεμονι,martini sprite.πολύ βαρια ποτα εεε :P
Υπογραφή....
Link to comment
Share on other sites

comfort sprite,malibu με ανανα, amareto με στιμμενο λεμονι,martini sprite.πολύ βαρια ποτα εεε :P

 

Το Μalibu και το Bombay Sapphire τι ποτά είναι και πώς πίνονται/συνδυάζονται;

Edit: Τι προτείνετε για... καλοκαιρινό σφηνάκι;

...It does not do to dwell on dreams and forget to live...
Link to comment
Share on other sites

Το Μalibu και το Bombay Sapphire τι ποτά είναι και πώς πίνονται/συνδυάζονται;

Το Malibu είναι ρούμι, το οποίο έχει και κάτι από καρύδα. Δεν είναι πολύ βαρύ. Συνδυάζεται με ανανά όπως είπε ο stefanos_79, ή κάποιο άλλο χυμό.

 

Το Bombay Sapphire είναι gin, αλλά δεν ξέρω ακριβώς τι άλλο προσθετικό έχει -προσωπικά τα gin δεν μου αρέσουν.

Link to comment
Share on other sites

Το Μalibu και το Bombay Sapphire τι ποτά είναι και πώς πίνονται/συνδυάζονται;

Edit: Τι προτείνετε για... καλοκαιρινό σφηνάκι;

Κατι σταθερο..και επισης οχι πολλα ρουμια το κκαλοκαιρι γιατι μπορει να εκραγεις.καλυτερα να πιεις μια north σφηνακι...που δεν εχει ζητηση παρα να πιεις οτι αλλο...γιατι το καλοκαιρι η "μπομπα" παιζει δυνατα.:ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

proteinete kati gia kalokairaki giati to ouiski den mporei na sinexistei!! tekila kitrini pinetai aneta ama einai pagomeni

 

λευκη τεκιλα με τονικ κ μια φετα λεμονι κ πολυ πολυ παγο ...

σα νερο πινεται αλλα μετα ...

:D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...