Jump to content

Apple: MacOS / Mac software


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

λογικό .. έτσι το είχα παλιά κι εγώ .. όμως .. μάλλον είχα κάνει εγώ τη βλακεία και κρατούσε backup μόνο το σκληρό του mac .. όχι backup και του εξωτερικού .. κι έτσι έχασα τα πιο σημαντικά μου έγγραφα ..

 

Αα... :( Δεν ξέρω να σου πω περαιτέρω... Δεν ξέρω να σου πω. Μέχρι εκεί φτάνω.

 

Αν χαλάσει ο εξωτερικός.. Πάάάειειει... Απλά θα φροντίσω να υπάρχουν και κάπου αλλού, σε κάποιο DVD κιόλας... Αλλά χαλάνε τόσο εύκολα οι σκληροί;:cry: Νομίζω πως όχι...

 

Ίσως τότε να κρατήσω και δεύτερο backup, τα αρχεία που θα μπουν χύμα στον MyPass...:cry:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ για το MacBook Pro που έχει σκληρό 320GB

έχω κάνει το εξής :

 

- Πήρα αυτόν σε άσπρο/ασημί

- Τον χώρισα στη μέση, δυο partitions, 320 GB το καθένα

- Το πρώτο partition το έκανα format σε MAC Extended journaled (έχει καλύτερη απόδοση και περισσότερες δυνατότητες σε OS X απο το FAT32) και το έχω ορίσει σαν backup disk στο timemachine

- To δεύτερο το έκανα format σε FAT32 για να το χρησιμοποιώ για ανταλλαγή αρχείων μεταξύ υπολογιστών (είτε Windows είτε MAC).

Link to comment
Share on other sites

Δες τι εννοώ...:

http://img25.imageshack.us/img25/6008/screenshot20100119at354.th.png http://img59.imageshack.us/img59/6008/screenshot20100119at354.th.png

 

από τα 500GB, 200 πιάνει το backup και έχει δημιουργήσει αυτά τα αρχεία μέσα σε έναν φάκελο. Από εκεί και πέρα εγώ σκοπεύω, αφού οργανώσω λίγο τα πράγματα, να τα βάλω όλα εκεί!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειναι το σωστo section αλλα ελπιζω πως ναι....(αν οχι ζηταω συγνωμη).

Εχω κατεβασει το snow leopard και ειναι ενα αρχειο dmg.Τετοια αρχεια απο οσο ξερω τρεχει το macinotsh.Εγω ειμαι σε Windows 7 και προσπαθω να το δοκιμασω να τρεξει σε Vmware machine για να ξερω οτι θα δουλεψει και στo pc.....ελα ομως που εχω κανει του κοσμου τις μετατροπες.....με το magic iso με το dmg2img με το dmg2iso με το anytoiso με το οτιδηποτε....δεν εχω καταφερει ομως να το κανω να τρεξει συνεπως και να ανοιξει το dmg να δω τα αρχεια του.Υπραχει δυνατοτητα προσβασης σε iMac αν απο εκει καταφερω να το κανω bootable.....αν απο macintosh μπορω τοτε θα δοκιμασω απο εκει αν γινεται και απο windows 7 και ξερει καποιος θα ηταν ακομα καλυτερα...

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δες τι εννοώ...:

http://img25.imageshack.us/img25/6008/screenshot20100119at354.th.png http://img59.imageshack.us/img59/6008/screenshot20100119at354.th.png

 

από τα 500GB, 200 πιάνει το backup και έχει δημιουργήσει αυτά τα αρχεία μέσα σε έναν φάκελο. Από εκεί και πέρα εγώ σκοπεύω, αφού οργανώσω λίγο τα πράγματα, να τα βάλω όλα εκεί!

 

Πήγα από το disk utility να κάνω format το WD (σύμφωνα με την χθεσινοβραδινή συνομιλία μας) .. κάνει κανονικά format σε Mac OS X journalled .. και guess what..!??

Το vcd WD SmartWare είναι στο Desktop .. και αυτή τη φορά δουλεύει αναγνωρίζοντας το σκληρό δίσκο (δεν μου βγάζει δηλαδή μηνύματα του τύπου κλειδωμένο, κτλ) και με ρωτάει αν θέλω να κάνω Βackup Files ..

Στο σύνολο πιάνει 160 MB .. αλλά μου κάνει εντύπωση που ενώ έκανα format το σκληρό κράτησε το partition με το vcd...

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Λογικό. Format έκανες, όχι repartitioning.

Μα, Partition έκανα ... και μάλιστα το έκανα και 2 φορές .. γιατί τελικά πρέπει να έχει και δεύτερο partition ο σκληρός για να μου κρατάει backup και για τον εσωτερικό και για το άλλο partition (που έχω τα αρχεία μου) ..

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω να κανω μια ερωτηση?

Εχω ενα MacBook Pro 17' with dvi output και θελω να ενωσω 2 μονιτορ για μονταζ με final cut pro 7! Δλαδη στο ενα μονιτορ να βλεπω το preview και στο αλλο μονιτορ να βλεπω το timeline? Πως θα το κανω καπως φθηνα? Υπαρχουν λυσεις απο την Matrox αλλα ειναι ακριβες λυσεις!!!!!!

Edited by digigram
Link to comment
Share on other sites

Από τότε που έβαλα το snow τι πράμα είναι αυτό!!!!!!!

Ο υπολογιστής έχει γίνει απίστευτα αργός. Ο Safari (χωρίς πρόσθετα) σέρνεται, ιδιαίτερα σε σελίδες flash και το ανεμιστηράκι ουρλιάζει. Ο finder καθυστερεί χαρακτηριστικά και γενικά όλη η εικόνα του υπολογιστή είναι ααα ααα ργή, πολύ αργή.

Διάβασα στο φόρουμ της apple πάρα πολλούς και με πιο νέα από το δικό μου macbook να έχουν το ίδιο πρόβλημα.

Όλα έχουν γίνει με clean install.

Έχετε καμία ιδέα;;;; :(

http://briefcases.pathfinder.gr/download/597036If you are not paying for it, you're not the customer; you're the product being sold.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω να κανω μια ερωτηση?

Εχω ενα MacBook Pro 17' with dvi output και θελω να ενωσω 2 μονιτορ για μονταζ με final cut pro 7! Δλαδη στο ενα μονιτορ να βλεπω το preview και στο αλλο μονιτορ να βλεπω το timeline? Πως θα το κανω καπως φθηνα? Υπαρχουν λυσεις απο την Matrox αλλα ειναι ακριβες λυσεις!!!!!!

 

Και εγώ πριν κάτι χρόνια έψαχνα τέτοια λύση για μοντάζ σε Avid, και όπως λες ήταν του πανάκριβου και έτσι σύνδεσα μία 22" και είχα την timeline σε αυτή, και τα preview στο laptop...

 

Τώρα πια το έστησα στο νέο mac mini που έχει δύο εξόδους, και κάνω την δουλειά μου άνετα σε δύο οθόνες!! Και σε εξωτερικά έκτακτα μοντάζ στο 15"bookpro..

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,προσπαθω να κανω εγκτασταση τα Office 2008(trial 30 days)απο τη Microsoft και οταν ολοκληρωνεται και παω ν'ανοιξω το word πχ.δεν μου ανοιγει και παει ν'ανοιξει η βοηθεια,η κατι τετοιο και λεει να το κανω reopen,αλλα και παλι δεν ανοιγει!Και μου βγαζει καποιο μηνυμα σφαλματος.Ειμαι σχετικα καινουργιος σε μακ και δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει!Να πω οτι εχω macbook Snow leopard 10.6. Edited by petran66

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Μου έστειλαν ένα powepoint αρχείο το οποίο έχει και μουσική! Το άνοιξα και με pages και με openoffice αλλά μουσική εγώ δεν ακούω .. ξέρετε τι παίζει ... ; (όχι ότι καίγομαι να πω την αλήθεια, αλλά εν πάση περιπτώσει .. θα ήθελα να ξέρω ότι ό,τι έχω πάνω είναι 100% λειτουργικό).

 

Επίσης, θα πουλήσω τον έναν εξωτερικό γιατί δεν το χρειάζομαι (και κρίμα να πιάνει τζάμπα χώρο και να σκονίζεται) .. για να διαγράψω τελείως αυτά που'χει μέσα θα θα κάνω erase και μετά partition σωστά; (θα το δώσω στη συγκάτοικο που έχει κι αυτή mac)

Το Zero Data Erase σαν option είναι ασφαλές .. ; πρέπει να το είχα κάνει πολύ παλιά και θυμάμαι ότι είχε πάρει κάμποσες ώρες .. γι'αυτό λέω πάλι στο zero να καταλήξω.. γιατί αν το πάμε αναλογικά η τελευταία επιλογή (και καλά η πιο ασφαλής δεν θυμάμαι πόσο λέει τώρα) μπορεί να κάνει και μέρες!! και δεν λέει ... !

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Μπορεί κάποιος να μου λύσει μια απορία?

Γιατί όταν κάνω σε ένα αρχείο δεξί κλικ και compress μου βγάζει ένα συμπιεσμένο αρχείο το οποίο είναι ίδιου μεγέθους με το αρχικό? Μια φωτό πχ που είναι 3ΜΒ θα την συμπιέσει και θα είναι 3ΜΒ πάλι... ???????????

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αν είναι συμπιεσμένη (jpeg πχ), δε μπορεί να τη συμπιέσει κι άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,προσπαθω να κανω εγκτασταση τα Office 2008(trial 30 days)απο τη Microsoft και οταν ολοκληρωνεται και παω ν'ανοιξω το word πχ.δεν μου ανοιγει και παει ν'ανοιξει η βοηθεια,η κατι τετοιο και λεει να το κανω reopen,αλλα και παλι δεν ανοιγει!Και μου βγαζει καποιο μηνυμα σφαλματος.Ειμαι σχετικα καινουργιος σε μακ και δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει!Να πω οτι εχω macbook Snow leopard 10.6.

 

Παιδια,δεν ξερει κανεις?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Αν είναι συμπιεσμένη (jpeg πχ), δε μπορεί να τη συμπιέσει κι άλλο.

Το ίδιο κάνει και στα mp3...

Για μεγαλύτερη συμπίεση πρέπει να χρησιμοποιήσω άλλο πρόγραμμα?

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Το JPEG και το MP3 χρησιμοποιούν απωλεστικούς αλγόριθμους συμπίεσης που έχουν αναπτυχθεί βάσει κάποιων ιδιοτήτων των αρχείων αυτών. Αυτό σημαίνει ότι ήδη έχουν χαθεί δεδομένα από το πρωτότυπο αρχείο που δεν είναι δυνατόν να ανακτηθούν. Για να συμπιεστούν κι άλλο πρέπει να χαθούν κι άλλες πληροφορίες, δηλαδή θα προκύψουν χειρότερες φωτογραφίες και ήχος αντίστοιχα. Οι συνηθισμένοι τρόποι συμπίεσης που μπορούν να συμπιέσουν όλα τα είδη αρχείων δεν είναι απωλεστικοί και δεν μπορούν να συμπιέσουν περισσότερο αυτά τα αρχεία. Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Το JPEG και το MP3 χρησιμοποιούν απωλεστικούς αλγόριθμους συμπίεσης που έχουν αναπτυχθεί βάσει κάποιων ιδιοτήτων των αρχείων αυτών. Αυτό σημαίνει ότι ήδη έχουν χαθεί δεδομένα από το πρωτότυπο αρχείο που δεν είναι δυνατόν να ανακτηθούν. Για να συμπιεστούν κι άλλο πρέπει να χαθούν κι άλλες πληροφορίες, δηλαδή θα προκύψουν χειρότερες φωτογραφίες και ήχος αντίστοιχα. Οι συνηθισμένοι τρόποι συμπίεσης που μπορούν να συμπιέσουν όλα τα είδη αρχείων δεν είναι απωλεστικοί και δεν μπορούν να συμπιέσουν περισσότερο αυτά τα αρχεία.

Ουόου!

Ευχαριστώ!

"Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better." Samuel Beckett
Link to comment
Share on other sites

Παιδια,δεν ξερει κανεις?

 

Λοιπον,σε safe mode λειτουργει κανονικα,αλλα μετα σε κανονικη λειτουργια,παλι τα ιδια:mad:Τι μπορει να συμβαινει?

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,σε safe mode λειτουργει κανονικα,αλλα μετα σε κανονικη λειτουργια,παλι τα ιδια:mad:Τι μπορει να συμβαινει?

 

Έχεις εγκατεστημένο το ελληνικό menu...???

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Petran66: Φοβάμαι οτι είναι το Snow Leopard που φταεί καθώς η Microsoft φαίνεται να έχει εγκαταλείψει το Office για Mac στην τύχη του. Δοκίμασε openoffice,που είναι καλό, αξιόπιστο και μπορείς να βρείς και διορθωτή. Καλού κακού πάντως τσέκαρε στο mactopia το support για το Snow Leopard.

 

Mariel19: Για τον ήχο: 1) Έχεις ανοικτή την ένταση; ;-) Βασικά το πρόβλημα με τα powerpoints presentations είναι γνωστό. Τσέκαρε στο system preferences to quicktime settings sto MIME settings αν ειναι όλα τσεκαρισμένα και δεύτερον οτι έχει εγκαταστήσει το Flip4Mac για συμβατότητα με format. Αν και πιστεύω οτι και τα δύο θα είναι εντάξει.

Για το format: Το zero data erase είναι μια φτηνή εύκολη και αξίοπιστη λύση για μόνιμη και οριστική διαγραφή δεδομένων. Πρέπει να πέσει στα χέρια κανενός κολλημένου που θα προσπαθήσει λυσσαλέα για να καταφέρει να επαναφέρει μερικά απο τα δεδομένα. Αν έχεις τέτοιους φόβους κάνε 2-3 φορές zero data format και καθάρισες (και τον δίσκο μαζί)

Fasten Your Seatbelt Dorothy Because Cansas is going Bye Bye
Link to comment
Share on other sites

Έχεις εγκατεστημένο το ελληνικό menu...???

 

Ναι,γιατι?

 

Petran66: Φοβάμαι οτι είναι το Snow Leopard που φταεί καθώς η Microsoft φαίνεται να έχει εγκαταλείψει το Office για Mac στην τύχη του. Δοκίμασε openoffice,που είναι καλό, αξιόπιστο και μπορείς να βρείς και διορθωτή. Καλού κακού πάντως τσέκαρε στο mactopia το support για το Snow Leopard.

Βασικα,θελω τα office πιο πολυ για συγχρονισμο επαφων με το iphone(εκτος του mobile my),αλλα και με αλλα κινητα(συμβατα).Για τα υπολοιπα,μου κανει και το openoffice:)

Edited by mcde

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Ναι,γιατι?

 

Η πηγή της καταστροφής, αν θες να δουλέψουν όλα και χωρίς προβλήματα ξηλωσέτα...

 

Και πριν τα ξηλώσεις άλλαξε την γλώσσα στα αγγλικά και προσπάθησε ξανά να τα ανοίξεις...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Η πηγή της καταστροφής, αν θες να δουλέψουν όλα και χωρίς προβλήματα ξηλωσέτα...

 

Και πριν τα ξηλώσεις άλλαξε την γλώσσα στα αγγλικά και προσπάθησε ξανά να τα ανοίξεις...

 

Και πως να το κάνω αυτό;Και έπειτα τα Ελληνικά,να μη τα βάλω καθόλου;Tο πληκρολογιο θα έχει Ελλην.;

Edited by petran66

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

Και πως να το κάνω αυτό;Και έπειτα τα Ελληνικά,να μη τα βάλω καθόλου;Tο πληκρολογιο θα έχει Ελλην.;

 

Το πως τα βγάζεις δεν θυμάμαι είναι χρόνια αυτή η ιστορία...

 

Πάντως εγώ που ήθελα τότε τα office 2004 είχα το ίδιο πρόβλημα και μόλις τα έβγαλα, η άλλαξα γλώσσα έπαιξαν κανονικά.

 

Και βέβαια θα έχεις ελληνικά για να γράφεις, (εγώ πως γράφω:p) αυτό είναι ήδη στο λειτουργικό και όχι σαν εξτρά.

 

Να παν και να μην ξαναγυρίσουν, μέχρι να αξιωθούν να το βάλουν στα σύστημα..

Edited by avid

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...