Jump to content

Apple: MacOS / Mac software


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στις 20.50 είχα ήδη το νέο λειτουργικό στον Macbook pro 13" αρχές τού 2011. Ίσως να είμαι και ο πρώτος στην Ελλάδα, που το πέρασε, πάνω από El Capitan σε δίσκο SSD και μιλάμε για το τελικό προϊόν πάντα. Είχα αρχίσει τη λήψη στις 19.45, όταν το είδα στο Apple Store. Για την ώρα είμαι απόλυτα ευχαριστημενός και το Siri εξαιρετικό!

 

Καλησπέρα στην παρέα .

 

Είμαι κάτοχος ενός mac book pro 2010 μοντέλο.

Έχω αναβαθμίσει με SSD καθώς και 2 Χ 4 = 8 ram

 

Να αναβαθμίσω σε sierra ( τώρα τρέχει άριστα με τα capitan ) ή να καθήσω στα αυγά μου ??

Υπάρχει κάποιος φίλος που το τόλμησε σε ίδιο μηχάνημα ??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή σας

Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι μπορείς να αναβαθμίσεις, άφοβα. Έχουμε ακριβώς το ίδιο μηχάνημα με την ίδια hardware αναβάθμιση :)
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να αναβαθμίσεις, άφοβα. Έχουμε ακριβώς το ίδιο μηχάνημα με την ίδια hardware αναβάθμιση :)

 

@DINFUN Thanks !!

Τρέχει απροβλημάτιστα ή .. κομπιάζει ???

Να υποθέσω ότι κάνω time machine back up πρώτα .. Σωστά???

Δεν νομίζω να έχω θέματα με τα αποθηκευμένα ( φωτό κτλ) στο σκληρό ??

 

Τελικά , εσύ που το έχεις κάνει ήδη , αξίζει γενικά σαν αναβάθμθιση ?? ( αναφέρομαι σε χαρακτηριστικά του sierra Vs Capitan )

Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

@DINFUN Thanks !!

Τρέχει απροβλημάτιστα ή .. κομπιάζει ???

Να υποθέσω ότι κάνω time machine back up πρώτα .. Σωστά???

Δεν νομίζω να έχω θέματα με τα αποθηκευμένα ( φωτό κτλ) στο σκληρό ??

 

Τελικά , εσύ που το έχεις κάνει ήδη , αξίζει γενικά σαν αναβάθμθιση ?? ( αναφέρομαι σε χαρακτηριστικά του sierra Vs Capitan )

 

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα από El Capitan. Αντίγραφο ασφαλείας επιβάλλεται πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα από El Capitan. Αντίγραφο ασφαλείας επιβάλλεται πάντα.

 

ok , θα προχωρήσω το ΣΚ που θα έχω χρόνο.

 

Thanks !:)

Θανάσης
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλη ανασταση,

 

Ελπιζω να αναστησω και το Μακ μου.

 

Κολλησε χθες και το εκλεισα απο το κουμπι.

Δεν ξεκιναει εκτοτε.

 

Δοκιμασα να μπω σε recovery, internet recovery, single user για fsck, τιποτα.

Οταν κανω boot με alt φαινεται να υπαρχει το recovery partition παντως.

 

Εκανα reset τη ραμ, τιποτα.

 

Στο single user φαινεται να βρισκει το σκληρο αλλα δεν τον κανει mount.

 

Καμια ιδεα?

 

Εχω και καμμενο superdrive και δεν μπορω να τρεξω το cd για να κανω re-install το OS.

 

Ευχαριστώ.

 

Macbook Pro Mid-2009 15" (os x Yosemite)

 

--------

 

Το ειχε ξανακανει αυτο πριν τα χριστουγεννα. Το πηγα σε ενα "apple service" (επισημο ή οχι δεν ξερω) (τοτε ημουν αθηνα, τωρα ειμαι επαρχια και με ζοριζει το σερβις που δεν υπαρχει)

 

Το αφησα δυο μερες μου ειπε δε διαβαζει το διαγνωστικο τον σκληρο (αντικατάσταση).

Ειπα οχι γιατι νο κας.

Δε με χρεωσε κατι!

 

Το πηρα δεδομενο οτι δε θα ανοιξει ο υπολογιστης (δηλαδη δε θυμαμαι αν το δοκιμασα μολις γυρισα σπιτι, για να δω αν δουλευει).

Οποτε, το πρωτο που εκανα, έβγαλα τον σκληρο και πηγα σε ενα φιλο που ειχε SATA USB για να δω μηπως παρω backup γιατι δεν τους εμπιστευθηκα. Καταφερα τον διαβασε και βρηκα τα αρχεια ολα κομπλε. Πηρα οτι ηθελα.

Το ειχα αφησει στην ακρη.

 

Μετα απο λιγο καιρο πηρα μια ραμ και αναβαθμισα στο νετμπουκ το πατερα, και απο περιεργεια ανοιξα το μακ να δω τις ραμ του. Εβγαλα τη μια, την ξαναβαλα, ακουμπησε λιγο το κατσαβιδακι καπου και σπινθηρισε(ειχα αφησει τη μπαταρια πανω). Παω να το ανοιξω μετα και δουλεψε κανονικα.

 

Δεν ξερω αν ειχαν κανει κατι αφοτου τους ειπα οτι δεν μπορω αντικατάσταση. Αν απλα δεν ειχε τιποτα, ηταν μονο θεμα λογισμικου. Αν ηταν κατι απο αυτα που εκανα εγω. Δεν ξερω τι γινεται πραγματικα.

 

Τοτε βεβαια, εμπαινε και στο single user και ειχα τρέξει και το fsck. Αν και συνεχιζε να μην μπουταρει μετα.

 

Αλλα το οτι τωρα δεν μπαινει ουτε recovery με τρομαζει ασχημα.

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Καλη ανασταση,

 

Ελπιζω να αναστησω και το Μακ μου.

 

Κολλησε χθες και το εκλεισα απο το κουμπι.

Δεν ξεκιναει εκτοτε.

 

Δοκιμασα να μπω σε recovery, internet recovery, single user για fsck, τιποτα.

Οταν κανω boot με alt φαινεται να υπαρχει το recovery partition παντως.

 

Εκανα reset τη ραμ, τιποτα.

 

Στο single user φαινεται να βρισκει το σκληρο αλλα δεν τον κανει mount.

 

Καμια ιδεα?

 

Εχω και καμμενο superdrive και δεν μπορω να τρεξω το cd για να κανω re-install το OS.

 

Ευχαριστώ.

 

Macbook Pro Mid-2009 15" (os x Yosemite)

 

--------

 

Το ειχε ξανακανει αυτο πριν τα χριστουγεννα. Το πηγα σε ενα "apple service" (επισημο ή οχι δεν ξερω) (τοτε ημουν αθηνα, τωρα ειμαι επαρχια και με ζοριζει το σερβις που δεν υπαρχει)

 

Το αφησα δυο μερες μου ειπε δε διαβαζει το διαγνωστικο τον σκληρο (αντικατάσταση).

Ειπα οχι γιατι νο κας.

Δε με χρεωσε κατι!

 

Το πηρα δεδομενο οτι δε θα ανοιξει ο υπολογιστης (δηλαδη δε θυμαμαι αν το δοκιμασα μολις γυρισα σπιτι, για να δω αν δουλευει).

Οποτε, το πρωτο που εκανα, έβγαλα τον σκληρο και πηγα σε ενα φιλο που ειχε SATA USB για να δω μηπως παρω backup γιατι δεν τους εμπιστευθηκα. Καταφερα τον διαβασε και βρηκα τα αρχεια ολα κομπλε. Πηρα οτι ηθελα.

Το ειχα αφησει στην ακρη.

 

Μετα απο λιγο καιρο πηρα μια ραμ και αναβαθμισα στο νετμπουκ το πατερα, και απο περιεργεια ανοιξα το μακ να δω τις ραμ του. Εβγαλα τη μια, την ξαναβαλα, ακουμπησε λιγο το κατσαβιδακι καπου και σπινθηρισε(ειχα αφησει τη μπαταρια πανω). Παω να το ανοιξω μετα και δουλεψε κανονικα.

 

Δεν ξερω αν ειχαν κανει κατι αφοτου τους ειπα οτι δεν μπορω αντικατάσταση. Αν απλα δεν ειχε τιποτα, ηταν μονο θεμα λογισμικου. Αν ηταν κατι απο αυτα που εκανα εγω. Δεν ξερω τι γινεται πραγματικα.

 

Τοτε βεβαια, εμπαινε και στο single user και ειχα τρέξει και το fsck. Αν και συνεχιζε να μην μπουταρει μετα.

 

Αλλα το οτι τωρα δεν μπαινει ουτε recovery με τρομαζει ασχημα.

 

Χρόνια πολλά, από τη στιγμή που έχει επέμβει χέρι μη ειδικού, θα πρέπει να μεταφερθεί σε επισκευαστικό κέντρο. Δεν μπορείς να κάνεις υποθέσεις. αρχικά θα σου έλεγα πως το πρόβλημα είναι ενεργειακό, αλλά επίσημη διάγνωση θα κάνει τεχνικός. :)

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά, από τη στιγμή που έχει επέμβει χέρι μη ειδικού, θα πρέπει να μεταφερθεί σε επισκευαστικό κέντρο. Δεν μπορείς να κάνεις υποθέσεις. αρχικά θα σου έλεγα πως το πρόβλημα είναι ενεργειακό, αλλά επίσημη διάγνωση θα κάνει τεχνικός. :)

 

Ειχα παει σε καποιον, τοπικα, και μου κολλησε το magsafe το μαγνητακι μπροστα που ειχε κοπει. Να φταιει αυτο δηλαδη?

 

Αα επισης και μπαταρια στα τελευταια της.

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παει σε καποιον, τοπικα, και μου κολλησε το magsafe το μαγνητακι μπροστα που ειχε κοπει. Να φταιει αυτο δηλαδη?

 

Αα επισης και μπαταρια στα τελευταια της.

Μη πως έχει έρθει η ώρα να πάρεις καινούριο λέω εγώ;

Link to comment
Share on other sites

Μη πως έχει έρθει η ώρα να πάρεις καινούριο λέω εγώ;

 

Πληρωνεις? :Ρ

 

Εχω υπολογισει γενικο ρεκτιφιε περιπου στο 200αρι αν χρειαστει και σκληρο. Και γινεται σαν καινουριο. ;)

 

@dinfun Για το ενεργειακο αν θες εξηγησε το. Γιατι οπως ειπα. Ειχε παει σε apple service. Και ηταν δυο μερες σε διαγνωστικο!

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Πληρωνεις? :Ρ

 

Εχω υπολογισει γενικο ρεκτιφιε περιπου στο 200αρι αν χρειαστει και σκληρο. Και γινεται σαν καινουριο. ;)

 

@dinfun Για το ενεργειακο αν θες εξηγησε το. Γιατι οπως ειπα. Ειχε παει σε apple service. Και ηταν δυο μερες σε διαγνωστικο!

 

Αναφέρομαι στο κύκλωμα τροφοδοσίας, δεν είμαι τεχνικός. Από το service τι σου αναφέρανε; ποια ήταν η διάγνωση;

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στο κύκλωμα τροφοδοσίας, δεν είμαι τεχνικός. Από το service τι σου αναφέρανε; ποια ήταν η διάγνωση;

 

Τιποτα, μονο για τον σκληρο μου ειχε πει.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλησπέρα σας, μηπως έχετε υπόψη σας κάποιο καλό ελληνοαγγλικό λεξικό για mac?

 

MAGENTA :: Dictionaries Explorer :)

 

Είναι και Αγγλοελληνικό και ΕλληνοΑγγλικό...

Linux myphone υπογραφή.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Σε μηχάνημα που μπορεί να πάρει ως el Capitan ποιες ελλείψεις θα υπάρχουν;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Σε μηχάνημα που μπορεί να πάρει ως el Capitan ποιες ελλείψεις θα υπάρχουν;

 

Σχετικά με τι?

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Γενικά συγκριτικά με high sierra.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Αν και μου φαίνεται εντελώς τρολίστικη η ερώτησή σου, απαντώ.

 

El Capitan τελευταίο συμβατό mac το 2009 αν θυμάμαι καλά (macbook pro που έχω τσεκάρει).

 

Τι περιμένεις να πάρεις έξτρα από High Sierra? Να φυτρώσει Touch Bar?

 

Με το πιο πρόσφατο έχεις απλά υποστήριξη στις αναβαθμίσεις προγραμμάτων για ένα βάθος χρόνου ακόμα. Άλλη διαφορά στο Mac Os τόσα χρόνια, με όλες τις αναβαθμίσεις μία προς μία περασμένες, εκτός από τα γραφικά, δεν έχω δει.

 

ps Χρυσός κανόνας. Κάθε λογισμικό βγαίνει για το συγκεκριμένο μηχάνημα. Σε όλα. Έτσι ρέει το χρήμα.

Οπότε στα νεότερα μπορείς να πεις ότι ΚΑΙ χάνεις (περισσότερο στα κινητά ισχύει).

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Έχω καιρό να ασχοληθώ.

Γι' αυτό η γενική ερώτηση.

Βασικά ίσως το ερώτημα να είναι μηχάνημα με lion ή υπομονή για να παμε μηχάνημα με el Capitan.

 

Βασικά θέλω οπωσδήποτε να παίξω statecraft 2 που απαιτει el Capitan. Αν και βλέπω διάφορα τρικ.

 

Αν δεν ηταν αυτο, σιγουρα με lion θα ημουν ΟΚ.

 

Επίσης iPhone 5S με ios 11 θα συγχρονίζει;

 

Να μην καταφυγω σε dual boot win αν γίνεται.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Και dual boot με παλιά μηχανήματα είναι περίεργη φάση. Και κάθε έκδοση mac OS επιτρέπει και άλλη έκδοση windows βάσανο. Ψάξ'το.

Επίσης δεν καταλαβαίνω τι εννοείς μηχάνημα lion, υπομονή για El Capitan.

 

υγ. Τόσα χρόνια χρήστης εδώ θα έπρεπε να ξέρεις πώς γίνονται αυτές οι ερωτήσεις.

Λες τι μηχάνημα έχεις, τι χρήση θες, για να πάρεις και γρήγορα απάντηση.

 

Εγώ με macbook pro mid 2009 τελευταίο που παίρνω από apple είναι el capitan, late 2010 παίρνει Sierra (όχι high). Δεν έχω κανένα θέμα. Δες στο site της apple τι υποστήριξη έχει το μηχάνημά σου.

Για hacks αν παίρνει νεότερη έκδοση δε με ενδιαφέρει προς το παρόν. Δεν το έχω ψάξει.

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω κάποιο μηχάνημα. Ψάχνω για μεταχειρισμένο. Lion μηχάνημα αυτά που τρέχουν ως lion. El Capitan αυτά που τρέχουν ως El Capitan.

Απέχω αρκετά χρόνια όπως είπα από τα μακ.

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

El Capitan From - To

 

Το δικό μου, που έψαχνα μήπως το πουλήσω, το βρίσκεις κάτω από 400$ (ebay +50 μεταφορικά +~100 τελωνείο). Οπότε αναλόγως το budget βρίσκεις κάτι καλό πιστεύω. Προτείνω κάτι από το 12' πάντως. Κρίνεις και πράττεις.

 

Επίσης για Sierra δε βρίσκω κάτι, πρέπει να το έθαψε η Apple.

Μόνο High Sierra from ...

Edited by konstantinos7

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Iphone 5S με ios 11 θα συχρονιζει με mac που τρέχει lion;

Edit: itunes 12.7 χρειάζεται οπωσδήποτε.

Το οποιο χρειάζεται οπωσδήποτε 10.10.5 Yosemite.

Edited by nikosxeng3

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Πώς μπορούμε να συγχρονιστούμε iOS 11 συσκευή με mac os x lion;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...