Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χμμμ... βασικά τώρα τέτοια πληροφορία δεν έχω καθώς το έχω παραδόσει το κινητό αλλά έχω το κουτί αν υπάρχει εκεί κάποια πληροφορία. Δεν ξέρω αν το IMEI ή κάτι άλλο που φαίνεται στο κουτί αν βοηθάει...

Το product code πάντως είναι 0576474 και το κινητό είναι από τα πρώτα λευκά που κυκλοφόρησαν εν Ελλάδι και δυστυχώς από ό,τι φαίνεται κληρονόμησε και τα προβλήματά τους.

 

Τώρα όσον αφορά τη χρήση, ίσα ίσα που το πρόσεχα σα κόρη οφθαλμού, οπότε τα παραπάνω προβλήματα θα μου έκανε μεγάλη έκπληξη να ήταν δικό μου φταίξιμο.

 

Όσον αφορά σε επισκευές του τύπου συρματάκι για το GPS και μαρκαδόρος για την ασπρίλα στις φωτογραφίες, τις γνωρίζω αυτές τις λύσεις αλλά τουλάχιστον όσο είμαι στην εγγύηση αρνούμαι να τις προτιμήσω.

 

 

edit:

Από το ΙΜΕΙ τα ψηφία 7 και 8 είναι 0 και 3, κάτι που σημαίνει χώρα παρασκευής Κορέα σύμφωνα με το παρακάτω link. Δεν ξέρω αν βοηθάει κάπου αυτό.

Edited by andrewstas
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Χμμμ... βασικά τώρα τέτοια πληροφορία δεν έχω καθώς το έχω παραδόσει το κινητό αλλά έχω το κουτί αν υπάρχει εκεί κάποια πληροφορία. Δεν ξέρω αν το IMEI ή κάτι άλλο που φαίνεται στο κουτί αν βοηθάει...

Το product code πάντως είναι 0576474 και το κινητό είναι από τα πρώτα λευκά που κυκλοφόρησαν εν Ελλάδι και δυστυχώς από ό,τι φαίνεται κληρονόμησε και τα προβλήματά τους.

 

Τώρα όσον αφορά τη χρήση, ίσα ίσα που το πρόσεχα σα κόρη οφθαλμού, οπότε τα παραπάνω προβλήματα θα μου έκανε μεγάλη έκπληξη να ήταν δικό μου φταίξιμο.

 

Όσον αφορά σε επισκευές του τύπου συρματάκι για το GPS και μαρκαδόρος για την ασπρίλα στις φωτογραφίες, τις γνωρίζω αυτές τις λύσεις αλλά τουλάχιστον όσο είμαι στην εγγύηση αρνούμαι να τις προτιμήσω.

 

οχι

αυτα τα στοιχεια τα βλεπεις πανω στο σκελετο εσωτερικα της συσκευης

αυτο ομως προυποθετει οτι γνωριζεις τι κανεις οταν το ανοιξεις

τα προβληματα υπαρχουν μεχρι το revision 3 του σκελετου

 

σε σχεση με τα δικα σου προβληματα

 

γρατσουνιες στη καμερα= αλλαγη στο καπακι

χαμηλο σημα gps = τοποθετηση σπογγοδους υλικου μεταξυ κεραιας gps και φωτ.μηχανης

leak στο φλας= καλυπτεις με μαρκαδορο συγκεκριμενη περιοχη(δεν ξερω αν βγηκε ποτε official workaround το ειχα πουλησει)

usb charging=σε αυτο δεν μπορω να απαντησω γιατι απλα δεν γνωριζω

Δεν επιτρέπονται βίντεο στην υπογραφή.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά τα παιδιά στο Π.Φάληρο έκαναν άψογη δουλειά όσον αφορά κάμερα και GPS. Το είχαν έτοιμο το κινητό μέσα σε 2 μέρες. :cool:

Αυτό που με ταλαιπωρεί όμως ακόμα είναι το θέμα της μπαταρίας. Για να μην τα πολυλογώ, μου είπαν ότι η μπαταρία είχε πρόβλημα καθώς μια καινούρια τη φόρτιζε κανονικά το κινητό.

Τελικά η λύση που ακολούθησα ήταν να φορτίσω την μπαταρία που ήδη είχα με εξωτερικό φορτιστή αλλά παρουσιάστηκε άλλο θεματάκι. :(

Ενώ πριν το πρόβλημα της μη-φόρτισης η μπαταρία κράταγε άνετα 2,5 μέρες με τη χρήση που έκανα, πλέον η μπαταρία εκφορτίζεται μέσα σε 4-5 ώρες απλά με το κινητό να είναι στην αναμονή. :wacko: Επόμενο αυτής της γρήγορης εκφόρτισης είναι η θέρμανση του κινητού. Δεν ζεματάει αλλά είναι ζεστό κάτι που φυσικά δεν είναι φυσιολογικό.

Δοκίμασα και μπαταρία φίλου και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Οπότε εύλογα υπέθεσα ότι μάλλον είναι πρόβλημα της συσκευής και όχι της μπαταρίας.

Σήμερα ξαναέδωσα το κινητό στα παιδιά στο NOKIA Care ώστε να προλάβω την εγγύηση σε περίπτωση που πρόκειται για πρόβλημα στη συσκευή και όχι στην μπαταρία.

Έχει τύχει σε κανέναν θέμα θέρμανσης ή υπερθέρμανσης της συσκευής; Και αν ναι, ποιο ήταν το πρόβλημα;

Βέβαια μου έλεγαν ότι είναι θέμα μπαταρίας και ότι με μια καινούρια (42 ευρώ) θα λυθεί το πρόβλημα, αλλά δεν μπορούσα να καθησυχαστώ καθώς είχα δοκιμάσει και τη μπαταρία του φίλου μου.

Οπότε πλέον αναμένω και πάλι τα νέα από το service.

 

Ένα θεματάκι με την εγγύηση τώρα γιατί δεν είμαι σίγουρος. Εφόσον τους το παρέδωσα σήμερα το πρωί Παρασκευή 18/11 και η εγγύηση λήγει Κυριακή 27/11 υπάρχει περίπτωση να μην προλάβω την εγγύηση;

Μου είπαν ότι είναι πολύ οριακό. Θα το πάνε λέει στα κεντρικά την Τετάρτη 23/11 (άρα πάνε χαμένες τουλάχιστον οι 3,5 μέρες από τις 6 εργάσιμες που έχω διαθέσιμες) και θα πρέπει να το δει κάποιος το αργότερο την Παρασκευή στις 25/11.

Τι γίνεται εδώ σε περίπτωση που τους πει ο τεχνικός ότι το κινητό δεν το καλύπτει πλέον η εγγύηση, εφόσον το δει μετά τις 28/11 παρόλο που τόσο εγώ όσο και το Nokia Care τους το έχει στείλει πριν τις 27/11;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες...λοιπον θελω να μου δωσετε 1-2 λινκ για να μπορω να κατεβασω εφαρμογες για το ν97 ή να μου πειτε αμα μπορω να κανω τ οβι στορ να αποθηκευει στην καρτα μνημης...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες...λοιπον θελω να μου δωσετε 1-2 λινκ για να μπορω να κατεβασω εφαρμογες για το ν97 ή να μου πειτε αμα μπορω να κανω τ οβι στορ να αποθηκευει στην καρτα μνημης...

Μόλις κάνεις είσοδο απ'το κινητό σου στο Ovi πας Επιλογές-Λογαριασμός-Ρυθμίσεις-Προτιμήσεις Εγκατάστασης και διαλέγεις που θές.

 

 

 

Παιδιά καλημέρα.Ξαφνικά στο κινητό μου δεν υπάρχει δόνηση στην οθόνη και όταν επίσης με καλούσαν ο ήχος ακουγόταν πολύ σιγά και βραχνά.Τώρα του κάνω ένα restore μπας και στρώσει.Ξέρει κανείς τίποτα?

Edited by Itchrist86
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μόλις κάνεις είσοδο απ'το κινητό σου στο Ovi πας Επιλογές-Λογαριασμός-Ρυθμίσεις-Προτιμήσεις Εγκατάστασης και διαλέγεις που θές.

 

 

 

Παιδιά καλημέρα.Ξαφνικά στο κινητό μου δεν υπάρχει δόνηση στην οθόνη και όταν επίσης με καλούσαν ο ήχος ακουγόταν πολύ σιγά και βραχνά.Τώρα του κάνω ένα restore μπας και στρώσει.Ξέρει κανείς τίποτα?

Αυτο το γνωριζω φιλε μου..αλλα αν προσεξεις στο ινσταλλ παλι τρωει μνημη απο το κινητο(δηλαδη τον C)..!!το τεσταρα με πολλες εφαρμογες και με αλλο ν97!

 

Αυτο το γνωριζω φιλε μου..αλλα αν προσεξεις στο ινσταλλ παλι τρωει μνημη απο το κινητο(δηλαδη τον C)..!!το τεσταρα με πολλες εφαρμογες και με αλλο ν97!

 

Σε αυτο το θεμα που λεει ο φιλος με την δονηση και τον ηχο το ειχα εγω με την εκδοση 22...γενικα κολουσε..εκανα hard reset γινοταν για λιγο και μετα παλι τα ιδια!

Edited by stendor
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το γνωριζω φιλε μου..αλλα αν προσεξεις στο ινσταλλ παλι τρωει μνημη απο το κινητο(δηλαδη τον C)..!!το τεσταρα με πολλες εφαρμογες και με αλλο ν97!

 

Οι περισσότερες εφαρμογές τρώνε μόνο ελάχιστα kb τα οποία χρειάζονται για αρχεία εγκατάστασης/απεγκατάστασης ρυθμίσεων και CRC checking. Οι εφαρμογές Qt όμως θα χρειαστούν πακετάκια επιπλέον τα οποία εγκαθιστώνται πάντα στο C όπως επίσης και κάποιες άλλες εφαρμογές που πιθανόν να χρειάζονται άλλα libraries. Υπάρχουν βέβαια και ορισμένες που είναι προγραμματισμένες να εγκαθιστώνται μόνο στο C όπως όλες σχεδόν οι βαριές εφαρμογές της Nokia η το γνωστό Whatsapp. Στα Whatsapp και Qt υπάρχουν πακετάκια πειραγμένα που μπορείς να τα εγκαταστήσεις παντού. και γλυτώνεις μπόλικα MB από το C έτσι.

 

Αν κάνεις όλα τα libraries εγκατάσταση στο Ε/F με πειραγμένα (repacked) πακετάκια sis και ιδιαίτερα το Qt και το Python που τρώνε το περισσότερο τότε άνετα καταφέρνεις να έχεις 40-50MB ελεύθερα στο C με 200+ εφαρμογές εγκατεστημένες στην καρτούλα MicroSD ή στα 32gb του κινητού. Εκτός κι αν κάνεις εγκατάσταση παιχνίδια N-Gage τα οποία αν κάνεις όλα τα υπάρχονται παιχνίδια N-Gage εγκατάσταση θα σου φάνε άλλα 10ΜΒ περίπου από το C για κάποια αρχεία που πρέπει να είναι στο C.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότερες εφαρμογές τρώνε μόνο ελάχιστα kb τα οποία χρειάζονται για αρχεία εγκατάστασης/απεγκατάστασης ρυθμίσεων και CRC checking. Οι εφαρμογές Qt όμως θα χρειαστούν πακετάκια επιπλέον τα οποία εγκαθιστώνται πάντα στο C όπως επίσης και κάποιες άλλες εφαρμογές που πιθανόν να χρειάζονται άλλα libraries. Υπάρχουν βέβαια και ορισμένες που είναι προγραμματισμένες να εγκαθιστώνται μόνο στο C όπως όλες σχεδόν οι βαριές εφαρμογές της Nokia η το γνωστό Whatsapp. Στα Whatsapp και Qt υπάρχουν πακετάκια πειραγμένα που μπορείς να τα εγκαταστήσεις παντού. και γλυτώνεις μπόλικα MB από το C έτσι.

 

Αν κάνεις όλα τα libraries εγκατάσταση στο Ε/F με πειραγμένα (repacked) πακετάκια sis και ιδιαίτερα το Qt και το Python που τρώνε το περισσότερο τότε άνετα καταφέρνεις να έχεις 40-50MB ελεύθερα στο C με 200+ εφαρμογές εγκατεστημένες στην καρτούλα MicroSD ή στα 32gb του κινητού. Εκτός κι αν κάνεις εγκατάσταση παιχνίδια N-Gage τα οποία αν κάνεις όλα τα υπάρχονται παιχνίδια N-Gage εγκατάσταση θα σου φάνε άλλα 10ΜΒ περίπου από το C για κάποια αρχεία που πρέπει να είναι στο C.

Το θεμα μου εμενα ειναι οτι δεν εχω βρει ακομα ενα site ή οτιδηποτε αλλο για να μπορω να βρω τα προγραμματα που θελω..ή εστω ενα ποσοστο απο αυτα...για αυτο ακομα δεν εχω βαλει τιποτα και ρωταω...γιατι δοκιμασα μερικα σε ενα αλλο ν97 φιλου..και τρωνε αρκετα mb απο τον C με αποτελεσμα το κινητο να κολλαει ασχημα πολλες φορες..!

Edited by tonyarvanitis
Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε ρε παιδιά.Ενώ έχω αποθηκευμένο αριθμό σε επαφή όταν με καλεί βγάζει μόνο τοω αριθμό χωρίς όνομα.Τι γίνεται?:blink:
Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε ρε παιδιά.Ενώ έχω αποθηκευμένο αριθμό σε επαφή όταν με καλεί βγάζει μόνο τοω αριθμό χωρίς όνομα.Τι γίνεται?:blink:
Μάλλον το έχεις αποθηκεύσει και 2η φορά με άλλο όνομα. Για σβήσε την επαφή που λες και πες να σε ξανακαλέσουν να δεις με τι όνομα βγαίνει.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το έχεις αποθηκεύσει και 2η φορά με άλλο όνομα. Για σβήσε την επαφή που λες και πες να σε ξανακαλέσουν να δεις με τι όνομα βγαίνει.

 

Έχεις δίκιο.Την είχα δυο φορές.Ευχαριστώ.:)

Link to comment
Share on other sites

Τι γινετε παιδες?να κανω μια ερωτηση?μπορει να μπει το λογισμηκο απο το ν97 μινι στο ν97?εχει δοκιμαστει ποτε?δουλευει?
Link to comment
Share on other sites

Τι γινετε παιδες?να κανω μια ερωτηση?μπορει να μπει το λογισμηκο απο το ν97 μινι στο ν97?εχει δοκιμαστει ποτε?δουλευει?

 

Δε δουλεύει αλλά υπάρχουν CFW από την κοινότητα που φέρνουν όλα τα χαρακτηριστικά των νέων εκδόσεων κι όχι μόνο στο N97 Classic. Οι πρώτοι που το προσπάθησαν πάντως brickαραν το κινητό τους. Θα κάνω μια δοκιμή ελπίζω σύντομα να δω αν μπορώ να το αλλάξω. Σκοπεύω πάντως στην έκδοση 3 του CFW μου να στηρίζεται πλήρως στο firmware του N97 mini αλλά έχουμε ακόμα καιρό μέχρι τότε.

 

Αν δε το καταφέρω πες μου απλά ποια χαρακτηριστικά θέλεις τα οποία δεν υπάρχουν στο υπάρχον (c6 based) αλλά υπάρχουν στο N97 mini.

Edited by MemphisX
Link to comment
Share on other sites

Δε δουλεύει αλλά υπάρχουν CFW από την κοινότητα που φέρνουν όλα τα χαρακτηριστικά των νέων εκδόσεων κι όχι μόνο στο N97 Classic. Οι πρώτοι που το προσπάθησαν πάντως brickαραν το κινητό τους. Θα κάνω μια δοκιμή ελπίζω σύντομα να δω αν μπορώ να το αλλάξω. Σκοπεύω πάντως στην έκδοση 3 του CFW μου να στηρίζεται πλήρως στο firmware του N97 mini αλλά έχουμε ακόμα καιρό μέχρι τότε.

 

Αν δε το καταφέρω πες μου απλά ποια χαρακτηριστικά θέλεις τα οποία δεν υπάρχουν στο υπάρχον (c6 based) αλλά υπάρχουν στο N97 mini.

Μπα..ακομα δεν εχω καποιο προβλημα...απλος το ρωτησα γιατι εχουν ακριβως τα ιδια χαρακτηριστηκα...και λεω μηπως μπαινει!προς το παρον δουλευει πολυ καλα με το φιρμ σου!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τα παιδιά στο Π.Φάληρο έκαναν άψογη δουλειά όσον αφορά κάμερα και GPS. Το είχαν έτοιμο το κινητό μέσα σε 2 μέρες. :cool:

Αυτό που με ταλαιπωρεί όμως ακόμα είναι το θέμα της μπαταρίας. Για να μην τα πολυλογώ, μου είπαν ότι η μπαταρία είχε πρόβλημα καθώς μια καινούρια τη φόρτιζε κανονικά το κινητό.

Τελικά η λύση που ακολούθησα ήταν να φορτίσω την μπαταρία που ήδη είχα με εξωτερικό φορτιστή αλλά παρουσιάστηκε άλλο θεματάκι. :(

Ενώ πριν το πρόβλημα της μη-φόρτισης η μπαταρία κράταγε άνετα 2,5 μέρες με τη χρήση που έκανα, πλέον η μπαταρία εκφορτίζεται μέσα σε 4-5 ώρες απλά με το κινητό να είναι στην αναμονή. :wacko: Επόμενο αυτής της γρήγορης εκφόρτισης είναι η θέρμανση του κινητού. Δεν ζεματάει αλλά είναι ζεστό κάτι που φυσικά δεν είναι φυσιολογικό.

Δοκίμασα και μπαταρία φίλου και το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο. Οπότε εύλογα υπέθεσα ότι μάλλον είναι πρόβλημα της συσκευής και όχι της μπαταρίας.

Σήμερα ξαναέδωσα το κινητό στα παιδιά στο NOKIA Care ώστε να προλάβω την εγγύηση σε περίπτωση που πρόκειται για πρόβλημα στη συσκευή και όχι στην μπαταρία.

Έχει τύχει σε κανέναν θέμα θέρμανσης ή υπερθέρμανσης της συσκευής; Και αν ναι, ποιο ήταν το πρόβλημα;

Βέβαια μου έλεγαν ότι είναι θέμα μπαταρίας και ότι με μια καινούρια (42 ευρώ) θα λυθεί το πρόβλημα, αλλά δεν μπορούσα να καθησυχαστώ καθώς είχα δοκιμάσει και τη μπαταρία του φίλου μου.

Οπότε πλέον αναμένω και πάλι τα νέα από το service.

...

Σήμερα παρέλαβα το κινητό.

Τελικά μου ανέφεραν ότι αντικαταστάθηκε ολόκληρο το κινητό με νέο.

Ο υπάλληλος μου είπε: "το στείλαμε στην αντιπροσωπεία και αυτό σου έκαναν. Υπέγραψε για την παραλαβή και είσαι οκ."

Αυτό με την υπογραφή μου το είπε κάπως βιαστικά δίνοντάς μου το χαρτί. Το χαρτί γράφει: "Επισκευή με νέο ΙΜΕΙ" και αναφέρει το παλιό και το νέο ΙΜΕΙ.

Είχα ψιλοχαρεί να πω την αλήθεια, δεν το περίμενα και δεν πέρασαν και πολλές σκέψεις πριν υπογράψω.

Φεύγοντας, πισωγύρισα και ρώτησα αν επεκτείνεται η εγγύηση για 6 μήνες κτλ σε περίπτωση που εμφανιστούν π.χ. πάλι τα προβλήματα με GPS και κάμερα που είχα με την προηγούμενη συσκευή. Μου απάντησε ότι τα ελέγχουν αυτά και δεν πρόκειται αλλά και ότι δε δίνεται περαιτέρω εγγύηση. Με την συζήτηση μου είπε ότι τελικά δίνονται 30 μέρες.

Άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια, αλλά σκέφτηκα ότι θα κάνω εκτενείς δοκιμές πριν περάσει ο μήνας, να είμαι σίγουρος.

Φτάνοντας σπίτι άρχισαν οι εκπλήξεις.

Φορτίζω την μπαταρία και ανοίγω το κινητό.

Είναι όλα με εργοστασιακές ρυθμίσεις και στα αγγλικά που είναι και το φυσιολογικό αν θυμάμαι καλά. Πάω να αλλάξω γλώσσα και βλέπω διαθέσιμα μόνο τα αγγλικά και τα ελληνικά, ενώ θυμάμαι η παλιότερη συσκευή είχε περισσότερες γλώσσες να επιλέξω. Και πάλι όμως δε με πολυπείραξε αυτό αλλά πλέον άρχισα να ψάχνω τα product codes κτλ.

Το κινητό είναι το μοντέλο Ν97-1, τύπου RM-505 και code: 0576474.

http://www.freeimagehosting.net/newuploads/67e1a.jpg

Τα παραπάνω είναι καθησυχαστικά αφού αφορούν το ελληνικό Ν97.

Τα διπλοτσέκαρα πατώντας και τα γνωστά *#0000# και *#06#.

Η απογοήτευση ήρθε όμως όταν πήγα να χρησιμοποιήσω το qwerty πληκτρολόγιο.

Δεν υπήρχαν ελληνικοί χαρακτήρες στο πληκτρολόγιο και τα σύμβολα στην 2η και 3η σειρά ήταν άλλα αντί άλλων.

http://www.freeimagehosting.net/newuploads/b84d7.jpg

Τελικά το τηλέφωνο είναι παραεισαγωγής;;;;

Παρόλο που μου το έδωσε η ίδια η ελληνική αντιπρόσωπος επισκευών της ΝΟΚΙΑ (το service του κινητού έγινε στην arvato teleservice όπου εστάλει);;;

Τι να κάνω;

Μπορώ να το ξαναπάω στο NOKIA Care;;;

Κανονικά δε θα έπρεπε να μου δώσουν ίδια ακριβώς συσκευή με αυτή που είχα αγοράσει;;;

 

Βοήθεια παρακαλώ και όποιος μπορεί ας πει κάτι χρήσιμο. Αύριο εκτός απροόπτου θα πάρω τηλέφωνο την arvato και ισως περάσω και από την ΝΟΚΙΑ Care... Θα βγάλω άκρη; Πώς να τους πιέσω;

 

Τελικά δε λέω να ξεμπλέξω με αυτό το κινητό. Απαράδεκτη αυτή η arvato teleservice... :mad:

Edited by andrewstas
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την κάμερα του Ν97 , σε χαμηλό φωτισμό η φωτογραφίες μου βγαίνουν μισή καθαρή και η άλλη μισή ψιλό λευκή σαν να είναι το brightness τέρμα. Μήπως φταεί το κάλυμα γιατί μου φαίνεται σαν να έχει χαρακωθεί το τζαμάκι της κάμερας. Ξέρεις κανείς πόσο κάνει να το φτιάξω ή φταίει η κάμερα του;
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η arvato δέχθηκε να μου αλλάξει το πληκτρολόγιο και το κινητό θα τους σταλεί μέσω Nokia Care.

Αν μάλιστα τους το πήγαινα ο ίδιος θα το έπαιρνα πίσω την ίδια μέρα. Το παρέδωσα σήμερα στο Nokia Care καθώς δεν είχα χρόνο να τρέχω προς τα μέρη τους.

 

Στη Nokia Care μου έλεγαν ότι μόνο Αγγλικά και Ελληνικά έχει η συσκευή για επιλογές γλώσσας. Είναι έτσι ρε παιδιά ή θυμάμαι λάθος ότι είχα κάμποσες γλώσσες να διαλέξω για τη γλώσσα των μενού του κινητού;;;;; :confused:

 

...

 

Τελικά δε λέω να ξεμπλέξω με αυτό το κινητό. Απαράδεκτη αυτή η arvato teleservice... :mad:

Επιφυλάσομαι μήπως και αναθεωρήσω.

Η κυρία με την οποία μίλησα πάντως ήταν εξυπηρετικότατη και προσπάθησε για το καλύτερο.

Μάλιστα μου είπε ότι θα αναλάβει την περίπτωσή μου προσωπικά αν και δε συνηθίζεται...

Σχετικά με την κάμερα του Ν97 , σε χαμηλό φωτισμό η φωτογραφίες μου βγαίνουν μισή καθαρή και η άλλη μισή ψιλό λευκή σαν να είναι το brightness τέρμα. Μήπως φταεί το κάλυμα γιατί μου φαίνεται σαν να έχει χαρακωθεί το τζαμάκι της κάμερας. Ξέρεις κανείς πόσο κάνει να το φτιάξω ή φταίει η κάμερα του;
Θέλει άλλαγμα το κάλυμμα και το καπάκι ώστε να μην γρατζουνάει το τζαμάκι...

Είχα το ίδιο πρόβλημα. Δες εδώ. Τελικά πήρα πίσω το κινητό σε 2 μέρες με τα της κάμερας (καπάκι, τζαμάκι) αλλαγμένα.

Αν σου έχει λήξει η εγγύηση δοκίμασε

. Edited by andrewstas
Link to comment
Share on other sites

Θέλει άλλαγμα το κάλυμμα και το καπάκι ώστε να μην γρατζουνάει το τζαμάκι...

Είχα το ίδιο πρόβλημα. Δες εδώ. Τελικά πήρα πίσω το κινητό σε 2 μέρες με τα της κάμερας (καπάκι, τζαμάκι) αλλαγμένα.

Αν σου έχει λήξει η εγγύηση δοκίμασε

.

 

Ευχαριστώ φίλε μου , θα δοκιμάσω αυτό με το μαρκαδόρο αρχικά γιατί η εγγύηση έχει λήξει , το είχα πάρει το Ν97 όταν πρωτοβγήκε με μεγάλη χαρά αλλά στη πορεία απογοητεύτηκα, τσάμπα ναυαρχίδα παρουσιαζόταν.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος έχει πρόβλημα με το ακουστικό να το καθαρίσει με μια οδοντογλυφίδα και μέσα σε μια μικρή τρύπα που έχει , το έκανα και είναι όπως στην αρχή νοκια εγγύηση στο ακουστικό
Link to comment
Share on other sites

Στη Nokia Care μου έλεγαν ότι μόνο Αγγλικά και Ελληνικά έχει η συσκευή για επιλογές γλώσσας. Είναι έτσι ρε παιδιά ή θυμάμαι λάθος ότι είχα κάμποσες γλώσσες να διαλέξω για τη γλώσσα των μενού του κινητού;;;;; :confused:

 

Το official firmware για Ελλάδα που δίνει η Nokia για το N97 έχει μόνο Ελληνικά και Αγγλικά. Για να είχες παραπάνω γλώσσες μάλλον είχες CFW, η απλά μπερδεύεσαι με κάποιο πιο καινούριο Symbian^3 κινητό όπου αυτά έρχονται με αρκετές γλώσσες.

Link to comment
Share on other sites

Το official firmware για Ελλάδα που δίνει η Nokia για το N97 έχει μόνο Ελληνικά και Αγγλικά. Για να είχες παραπάνω γλώσσες μάλλον είχες CFW, η απλά μπερδεύεσαι με κάποιο πιο καινούριο Symbian^3 κινητό όπου αυτά έρχονται με αρκετές γλώσσες.
Thanks για την απάντηση.

CFW δεν είχα βάλει, άρα μάλλον θα με γελά η μνήμη μου. :O

Ανυπομονώ να το πάρω πίσω και να πειραματιστώ με το CFW που αναφέρεις σε προηγούμενο μήνυμα ;)

Όταν έρθει η ώρα ίσως χρειαστώ μια χείρα βοηθείας :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Χρόνια πολλά σε όλους πρώτα απ' όλα.

 

Να ενημερώσω πως δεν έχω παρατήσει το modding απλά μου είχαν τύχει κάποια θέματα με το κινητό και δεν μπορούσα να ασχοληθώ. Πριν λίγες μέρες όμως όλα ήρθαν στα ίσια τους και θα επανέλθω με νέα έκδοση ελπίζω σύντομα. Η νέα έκδοση θα βασίζεται στο IC@Darkstream του IaguCool αλλά θα περιέχει και σχεδόν όλες τις αλλαγές που είχα κάνει στο δικό μου. Επίσης θα προσθέσω στο firmware 2-3 επιπλέον εφαρμογές, ορισμένες αλλαγές στην εμφάνιση ενώ αλλάζει και η γραμματοσειρά από την Segoe UI στην Segoe WP η οποία είναι πιο ελαφριά και κατά πολύ πιο ευανάγνωστη.

 

To IC@Darkstream έχει επιλεκτικά κάποιες αναβαθμισμένες εφαρμογές από C6 με έκδοση 41. Πιο συγκεκριμένα ο Music Player και ο Browser. Έχει όμως και ένα αρνητικό. Έχει μεν ορισμένα πακέτα ενσωματωμένα στο firmware τα οποία χρειάζεται το Qt αλλά δημιουργούν πρόβλημα στο smartinstaller των εφαρμογών. Επειδή το θεωρώ απαράδεκτο δεν θα βγάλω ακόμα την νέα έκδοση μέχρι να το λύσω πλήρως το πρόβλημα.

 

Προς το παρόν όμως απλά ρίχνετε μια ματιά στο thread και θα ενημερώσω για το πότε θα είναι έτοιμο. Έχουν προτεραιότητα κάποιες άλλες υποχρεώσεις που αφορούν και το myphone οπότε υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...