Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με ένα πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε τις δύο τελευταίες ημέρες. Ενώ μέχρι προχθές συνδεόμουν μέσω ασύρματης σύνδεσης στο ιντερνετ - εδώ και δύο ημέρες μου βγάζει το μύνημα " Μη έγκυρος διακομιστής". ΄Πρέπει να κάνω καμμία ρύθμιση ? - αν και δεν έχω πειράξει τίποτα από τις ρυθμίσεις που είχα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Άκυρο παιδιά - το ρπόβλημα το δημιουργούσε ένα θέμα - το οποίο απεγκατέστησα και όλα λειτουργούν ο.κ.

Edited by samichri
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ρε παιδιά το συρματάκι πως το βάζετε κ κατά πόσο είναι "καλή" λύση?

 

αν πειραξεις το κινητο χανεις αυτοματα την εγγυηση. σκεψου το καλα πριν το κανεις

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

σημερα δουλεψα ενα χαλασμενο νοκια ν97 μινι:lol::lol:

για λιγο.....

για λεπτομερειες εδω....

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=251831&page=34

αχχχ...:lol:

τεσπα οσο μπορεσα να το δουλεψω χωρις την οθονη αφης..

με την ιδια καρτα σιμ κανενα προβλημα στο σημα..φουλ παντου...

ουτε αν το πιανεις να πεφτουν οι γραμμες ουτε απο πανω ουτε απο κατω...κτλ κτλ...

αρα το δικο μου ν97 ηταν προβληματικό...

σημα gps λιγο που το δοκιμασα πιανει σε κλάσματα δευτερόλεπτου......

ποιοτητα κατασκευης κλάσεις ανώτερη απο το ν97.....

λαθος επιλογη λοιπον προσωπικά εκανα απο την αρχη...αν και για να πω την αληθεια η οθοναρα του ν97 μου ελειψε σε σχεση με το μινι.......

αλλα μικρο το κακο μπροστα σε ολα τα αλλα.....

Link to comment
Share on other sites

Το gps παιδιά τελικά μετά απο service είναι ανάλογα με τα κέφια του.Πάλι πιάνει όποτε θέλει.Σήμερα το δοκίμασα 3 φορές στον δρόμο σε διαδρομή και δεν έπιανε καθόλου σήμα.Έκλεισα το κινητό το ξανα άνοιξα και πάλι τα ίδια.Το να μου άλλαξαν μόνο την πλακέτα κινητού δεν νομίζω πως θα έληνε το πρόβλημα.Το θέμα είναι να αλλαζαν τον δέκτη gps ή κάτι σχετικα με την ισχύ του σήματος του.Οπότε σκέφτομαι να κάνω καταγγελία για αντικατάσταση όπως έκανε κάποιος απο 'δω μέσα και πήρε νέα συσκευή.Εσείς τί προτίνετε;Γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να κινηθώ αρχικά;

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με αυτό, και τα διαπιστευτήρια της Nokia, θα ξεκινήσει μια ενδιαφέρουσα συζήτηση:

 

"Η Nokia παραδέχεται ότι το N97 ήταν αποτυχία, πλήρης αποτυχία"

Edited by Venus_Is_A_Boy

His wicked sense of humour /// suggests exciting sex

his fingers focus on her /// touches /// Venus is a boy

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με αυτό, και τα διαπιστευτήρια της Nokia, θα ξεκινήσει μια ενδιαφέρουσα συζήτηση:

 

"Η Nokia παραδέχεται ότι το N97 ήταν αποτυχία, πλήρης αποτυχία"

Στο software αναφέρεται. Λέει πως μετά τη v21 τα προβλήματα έχουν λυθεί (και δεν έχει άδικο, όσον αφορά το software).

 

Το gps παιδιά τελικά μετά απο service είναι ανάλογα με τα κέφια του.Πάλι πιάνει όποτε θέλει.Σήμερα το δοκίμασα 3 φορές στον δρόμο σε διαδρομή και δεν έπιανε καθόλου σήμα.Έκλεισα το κινητό το ξανα άνοιξα και πάλι τα ίδια.Το να μου άλλαξαν μόνο την πλακέτα κινητού δεν νομίζω πως θα έληνε το πρόβλημα.Το θέμα είναι να αλλαζαν τον δέκτη gps ή κάτι σχετικα με την ισχύ του σήματος του.Οπότε σκέφτομαι να κάνω καταγγελία για αντικατάσταση όπως έκανε κάποιος απο 'δω μέσα και πήρε νέα συσκευή.Εσείς τί προτίνετε;Γνωρίζει κάποιος πώς μπορώ να κινηθώ αρχικά;

Είσαι σίγουρος πως το κάνεις σωστά; Το GPS θέλει κάποια ώρα για να λοκάρει (ιδίως αν έχεις απενεργοποιημένο το A-GPS). Καλό είναι μέχρι να λοκάρει να μείνεις ακίνητος σε σημείο όπου δεν υπάρχουν εμπόδια προς τον ουρανό. Το να το ανοιγοκλείνεις δε βοηθάει, καλύτερα κάτσε και περίμενε. Ή ενεργοποίησε το A-GPS για να λοκάρει αμέσως. Σε χρεώνει ελάχιστα, μην το φοβάσαι. Ούτε 0,01€.

Link to comment
Share on other sites

Στο software αναφέρεται. Λέει πως μετά τη v21 τα προβλήματα έχουν λυθεί (και δεν έχει άδικο, όσον αφορά το software).

 

 

Είσαι σίγουρος πως το κάνεις σωστά; Το GPS θέλει κάποια ώρα για να λοκάρει (ιδίως αν έχεις απενεργοποιημένο το A-GPS). Καλό είναι μέχρι να λοκάρει να μείνεις ακίνητος σε σημείο όπου δεν υπάρχουν εμπόδια προς τον ουρανό. Το να το ανοιγοκλείνεις δε βοηθάει, καλύτερα κάτσε και περίμενε. Ή ενεργοποίησε το A-GPS για να λοκάρει αμέσως. Σε χρεώνει ελάχιστα, μην το φοβάσαι. Ούτε 0,01€.

 

Φίλε το άφησα ακίνητο σίγουρα 10 λεπτά και δεν βρήκε.Και το A-GPS δεν το ανοίγω ακόμα επειδή απλά θέλω να δοκιμάσω αρχικά το gps αν όλα είναι καλά με το κιητό όσο αφορά το υλικό,όχι για την χρέωση.Αν πιστώ ότι δουλεύει ρολόϊ τότε σαφώς και θα το ανοίγω όταν χρειαστώ πλόήγηση.Θα πάω και στο Nokia Store που το είχα δώσει να το δοκιμάσουμε και εκεί.Θα το κρατήσω ανοιχτό ώρα έξω απο το μαγαζί να δώ.Απλα κολάω όπως κι άλλοι εδω μέσα στο οτι αφού παίρνουμε μια τοσο ακριβή συσκευή θέλω όλα να δουλεύουν σωστά.Και μετά από Service.Τουλάχιστον απο υλικο.Το λογισμικο με updates στρώνεται

 

edit:Δεν καταλαβαίνω ρε φίλε.Κοίτα τώρα τί έγινε.Πρίν λίγο το άφησα έξω στην ταράτσα για 10 λεπτα ακίνητο.Δεν έβρησκε σήμα.Με το που το ακουμπάω και το σηκώνω λίγα εκατοστά επάνω βρήκε σήμα.Το κράτησε σταθερά.Μετά το έκλεισα.Το ξανα άνοιξα.Και βρήκε σε ούτε 10 δευτερόλεπτα σήμα.Τι ακριβώς γίνεται με την όλη φάση ρε; :wacko: Τί πιστεύεις εσύ.Είναι οκ το gps του;Ή αυτή η αστάθια σημαίνει κάτι;

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το άφησα ακίνητο σίγουρα 10 λεπτά και δεν βρήκε.Και το A-GPS δεν το ανοίγω ακόμα επειδή απλά θέλω να δοκιμάσω αρχικά το gps αν όλα είναι καλά με το κιητό όσο αφορά το υλικό,όχι για την χρέωση.Αν πιστώ ότι δουλεύει ρολόϊ τότε σαφώς και θα το ανοίγω όταν χρειαστώ πλόήγηση.Θα πάω και στο Nokia Store που το είχα δώσει να το δοκιμάσουμε και εκεί.Θα το κρατήσω ανοιχτό ώρα έξω απο το μαγαζί να δώ.Απλα κολάω όπως κι άλλοι εδω μέσα στο οτι αφού παίρνουμε μια τοσο ακριβή συσκευή θέλω όλα να δουλεύουν σωστά.Και μετά από Service.Τουλάχιστον απο υλικο.Το λογισμικο με updates στρώνεται

 

edit:Δεν καταλαβαίνω ρε φίλε.Κοίτα τώρα τί έγινε.Πρίν λίγο το άφησα έξω στην ταράτσα για 10 λεπτα ακίνητο.Δεν έβρησκε σήμα.Με το που το ακουμπάω και το σηκώνω λίγα εκατοστά επάνω βρήκε σήμα.Το κράτησε σταθερά.Μετά το έκλεισα.Το ξανα άνοιξα.Και βρήκε σε ούτε 10 δευτερόλεπτα σήμα.Τι ακριβώς γίνεται με την όλη φάση ρε; :wacko: Τί πιστεύεις εσύ.Είναι οκ το gps του;Ή αυτή η αστάθια σημαίνει κάτι;

 

Το GPS της συσκεύης σου πιθανότατα είναι ΟΚ.

Δεν υπάρχει λόγος να "βασανίζεσαι" έχοντας κλειστό το A-GPS.

Η Nokia σου έδωσε αυτή τη δυνατότητα για κάποιο λόγο.

Όταν είναι απενεργοποιημένο, την πρώτη φορά που θα ψάξει σήμα θα αργεί πολύ.

Τελεία και παύλα.

Και ξαναλέω ότι ο καθένας μπορεί να λέει ότι το δικό του κινητό, χωρίς A-GPS, χωρίς GPS :p, βρίσκει σήμα από 200 δορυφόρους σε 1 milisecond :p :p

αλλά η αλήθεια είναι ότι με ενεργοποιημένο το A-GPS λογικά μέσα σε 1 λεπτό το πολύ θα έχεις σήμα.

Όταν έχεις πολλές ώρες να το ανοίξεις, αργεί γιατί κάνει cold-start, γι αυτό αν το ανοίξεις μέσα σε σύντομο διάστημα βρίσκει σε 10 δευτερόλεπτα σήμα.

Κάνε τη ζωή σου πιο απλή: κατέβα από την ταράτσα, ενεργοποίησε το A-GPS και την επόμενη φορά που θα χρειαστείς πλοήγηση, όλα θα πάνε καλά. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω να αναφέρω κάτι προφανώς σημαντικό.Πρίν από λίγο πήγα στο Nokia Store που πηγαίνω ως συνήθως και το παλικάρι που είναι εκεί μου είπε το εξής.Πώς σήμερα διέκοψε τελικά η Nokia με την Alpha Copy και λόγο αυτού η Alpha Copy δεν δέχεται πλέον κινητά.Γιατί πήγα να δώσω το δικό μου.Έτσι για την ώρα όσα κινητά ήταν να σταλουν σήμερα στην Alpha Copy,βρίσκονται στα Nokia Stores και περιμένουν τι θα αποφασίσει η Νοκια στις επόμενες 10 μέρες για το ποιός θα είναι ο αντιπρόσωπος ή συνεργάτης της που θα επισκευάζει τα κινητά στην Ελλάδα και αν θα έχουν επίσης το δικαίωμα για πιό εξιδικευμένο service σε σχέση με πρίν.Όπως π.χ να γίνεται αντικατάσταση του gps και του καλύματος της κάμερας εδώ στα Nokia Stores.Άν και για αρχή ακούγεται ότι τα κινητά θα στέλνονται ακόμα στο εξωτερικό.Η αναμονή κυρίως είναι τώρα για το ποιός θα είναι ο νέος αντιπρόσωπος-συνεργάτης Nokia.Οπότε όποιος θέλει να στείλει το κινητό του για service αυτον τον καιρό καλύτερα να μην το επιχιρήσει διότι δεν θα το στείλουν για τον λόγο που ανέφερα. Τέλος η παραλαβή συσκευών απο την Alhpa Copy Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το άφησα ακίνητο σίγουρα 10 λεπτά και δεν βρήκε.Και το A-GPS δεν το ανοίγω ακόμα επειδή απλά θέλω να δοκιμάσω αρχικά το gps αν όλα είναι καλά με το κιητό όσο αφορά το υλικό,όχι για την χρέωση.Αν πιστώ ότι δουλεύει ρολόϊ τότε σαφώς και θα το ανοίγω όταν χρειαστώ πλόήγηση.Θα πάω και στο Nokia Store που το είχα δώσει να το δοκιμάσουμε και εκεί.Θα το κρατήσω ανοιχτό ώρα έξω απο το μαγαζί να δώ.Απλα κολάω όπως κι άλλοι εδω μέσα στο οτι αφού παίρνουμε μια τοσο ακριβή συσκευή θέλω όλα να δουλεύουν σωστά.Και μετά από Service.Τουλάχιστον απο υλικο.Το λογισμικο με updates στρώνεται

 

edit:Δεν καταλαβαίνω ρε φίλε.Κοίτα τώρα τί έγινε.Πρίν λίγο το άφησα έξω στην ταράτσα για 10 λεπτα ακίνητο.Δεν έβρησκε σήμα.Με το που το ακουμπάω και το σηκώνω λίγα εκατοστά επάνω βρήκε σήμα.Το κράτησε σταθερά.Μετά το έκλεισα.Το ξανα άνοιξα.Και βρήκε σε ούτε 10 δευτερόλεπτα σήμα.Τι ακριβώς γίνεται με την όλη φάση ρε; :wacko: Τί πιστεύεις εσύ.Είναι οκ το gps του;Ή αυτή η αστάθια σημαίνει κάτι;

 

Μάλλον δεν έχεις καταλάβει πώς λειτουργεί το GPS. Χωρίς παρεξήγηση, αν δεν στο εξηγήσει κάποιος σίγουρα υπάρχουν παρανοήσεις.

Πολύ απλά, χωρίς A-gps (η όποια συσκευή) περιμένει να λάβει μέσω δορυφόρου μια σειρά πληροφορίες για το πού είναι οι δορυφόροι την κάθε στιγμή. Οι πληροφορίες αυτές είναι αναγκαίες για να κάνει τον υπολογισμό θέσης.

Αυτό μπορεί να κάνει και 20 λεπτά και είναι φυσιολογικό. Είναι το λεγόμενο cold start. Αν κλείσεις και ξαναανοίξεις το gps οι πληροφορίες υπάρχουν από την προηγούμενη χρήση και θα κλειδώσει σε δευτερόλεπτα. (hot start)

Αν κινείσαι, η διαδικασία αργεί. Επίσης το hot start δεν γίνεται αν έχεις απομακρυνθεί σημαντικά από το τελευταίο σημείο που είχε "κλειδώσει" το gps

Οι πληροφορίες αυτές μεταφέρονται πιο γρήγορα με το a-gps μέσω δικτύου κινητής και επιταχύνουν την διαδικασία.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι με αυτό, και τα διαπιστευτήρια της Nokia, θα ξεκινήσει μια ενδιαφέρουσα συζήτηση:

 

"Η Nokia παραδέχεται ότι το N97 ήταν αποτυχία, πλήρης αποτυχία"

 

φαντασου τι κραξιμο εχουν φαει για το 97....για να κανουν τετοιες δηλωσεις....

απο πελατες απο εταιρίες κινητης τηλεφωνιας που το πουλουσανε(αρχισαν να κατηγορουν μεχρι και τα δίκτυα οτι δεν δουλευουν σωστα σε πολλα φορουμς)...

πο πο πο.......και ποσος κοσμος τραβολογιέται ακομη στα διαφορα αλφα κοπυ του πλανητη για να λυθουν τα προβληματα του...

εύγε.....

 

Παιδιά έχω να αναφέρω κάτι προφανώς σημαντικό.Πρίν από λίγο πήγα στο Nokia Store που πηγαίνω ως συνήθως και το παλικάρι που είναι εκεί μου είπε το εξής.Πώς σήμερα διέκοψε τελικά η Nokia με την Alpha Copy και λόγο αυτού η Alpha Copy δεν δέχεται πλέον κινητά.Γιατί πήγα να δώσω το δικό μου.Έτσι για την ώρα όσα κινητά ήταν να σταλουν σήμερα στην Alpha Copy,βρίσκονται στα Nokia Stores και περιμένουν τι θα αποφασίσει η Νοκια στις επόμενες 10 μέρες για το ποιός θα είναι ο αντιπρόσωπος ή συνεργάτης της που θα επισκευάζει τα κινητά στην Ελλάδα και αν θα έχουν επίσης το δικαίωμα για πιό εξιδικευμένο service σε σχέση με πρίν.Όπως π.χ να γίνεται αντικατάσταση του gps και του καλύματος της κάμερας εδώ στα Nokia Stores.Άν και για αρχή ακούγεται ότι τα κινητά θα στέλνονται ακόμα στο εξωτερικό.Η αναμονή κυρίως είναι τώρα για το ποιός θα είναι ο νέος αντιπρόσωπος-συνεργάτης Nokia.Οπότε όποιος θέλει να στείλει το κινητό του για service αυτον τον καιρό καλύτερα να μην το επιχιρήσει διότι δεν θα το στείλουν για τον λόγο που ανέφερα. Τέλος η παραλαβή συσκευών απο την Alhpa Copy

 

ωχ θεε μου........:rolleyes::rolleyes:

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Το GPS της συσκεύης σου πιθανότατα είναι ΟΚ.

Δεν υπάρχει λόγος να "βασανίζεσαι" έχοντας κλειστό το A-GPS.

Η Nokia σου έδωσε αυτή τη δυνατότητα για κάποιο λόγο.

Όταν είναι απενεργοποιημένο, την πρώτη φορά που θα ψάξει σήμα θα αργεί πολύ.

Τελεία και παύλα.

Και ξαναλέω ότι ο καθένας μπορεί να λέει ότι το δικό του κινητό, χωρίς A-GPS, χωρίς GPS :p, βρίσκει σήμα από 200 δορυφόρους σε 1 milisecond :p :p

αλλά η αλήθεια είναι ότι με ενεργοποιημένο το A-GPS λογικά μέσα σε 1 λεπτό το πολύ θα έχεις σήμα.

Όταν έχεις πολλές ώρες να το ανοίξεις, αργεί γιατί κάνει cold-start, γι αυτό αν το ανοίξεις μέσα σε σύντομο διάστημα βρίσκει σε 10 δευτερόλεπτα σήμα.

Κάνε τη ζωή σου πιο απλή: κατέβα από την ταράτσα, ενεργοποίησε το A-GPS και την επόμενη φορά που θα χρειαστείς πλοήγηση, όλα θα πάνε καλά. ;)

 

Απλά το σκαλίζω τόσο πολύ γιατί όταν είχα το Ν96 πάντα έπιανε σήμα γρήγορα χωρίς a-gps.Και το χρησιμοποιούσα συχνά

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω να αναφέρω κάτι προφανώς σημαντικό.Πρίν από λίγο πήγα στο Nokia Store που πηγαίνω ως συνήθως και το παλικάρι που είναι εκεί μου είπε το εξής.Πώς σήμερα διέκοψε τελικά η Nokia με την Alpha Copy και λόγο αυτού η Alpha Copy δεν δέχεται πλέον κινητά.Γιατί πήγα να δώσω το δικό μου.Έτσι για την ώρα όσα κινητά ήταν να σταλουν σήμερα στην Alpha Copy,βρίσκονται στα Nokia Stores και περιμένουν τι θα αποφασίσει η Νοκια στις επόμενες 10 μέρες για το ποιός θα είναι ο αντιπρόσωπος ή συνεργάτης της που θα επισκευάζει τα κινητά στην Ελλάδα και αν θα έχουν επίσης το δικαίωμα για πιό εξιδικευμένο service σε σχέση με πρίν.Όπως π.χ να γίνεται αντικατάσταση του gps και του καλύματος της κάμερας εδώ στα Nokia Stores.Άν και για αρχή ακούγεται ότι τα κινητά θα στέλνονται ακόμα στο εξωτερικό.Η αναμονή κυρίως είναι τώρα για το ποιός θα είναι ο νέος αντιπρόσωπος-συνεργάτης Nokia.Οπότε όποιος θέλει να στείλει το κινητό του για service αυτον τον καιρό καλύτερα να μην το επιχιρήσει διότι δεν θα το στείλουν για τον λόγο που ανέφερα. Τέλος η παραλαβή συσκευών απο την Alhpa Cop

 

 

 

ωχ θεε μου........:rolleyes::rolleyes:

 

ενω οταν το στελναν alpha copy δεν επικαλουμαστασν τον Θεο??

Link to comment
Share on other sites

Φίλε το άφησα ακίνητο σίγουρα 10 λεπτά και δεν βρήκε.Και το A-GPS δεν το ανοίγω ακόμα επειδή απλά θέλω να δοκιμάσω αρχικά το gps αν όλα είναι καλά με το κιητό όσο αφορά το υλικό,όχι για την χρέωση.Αν πιστώ ότι δουλεύει ρολόϊ τότε σαφώς και θα το ανοίγω όταν χρειαστώ πλόήγηση.Θα πάω και στο Nokia Store που το είχα δώσει να το δοκιμάσουμε και εκεί.Θα το κρατήσω ανοιχτό ώρα έξω απο το μαγαζί να δώ.Απλα κολάω όπως κι άλλοι εδω μέσα στο οτι αφού παίρνουμε μια τοσο ακριβή συσκευή θέλω όλα να δουλεύουν σωστά.Και μετά από Service.Τουλάχιστον απο υλικο.Το λογισμικο με updates στρώνεται

 

edit:Δεν καταλαβαίνω ρε φίλε.Κοίτα τώρα τί έγινε.Πρίν λίγο το άφησα έξω στην ταράτσα για 10 λεπτα ακίνητο.Δεν έβρησκε σήμα.Με το που το ακουμπάω και το σηκώνω λίγα εκατοστά επάνω βρήκε σήμα.Το κράτησε σταθερά.Μετά το έκλεισα.Το ξανα άνοιξα.Και βρήκε σε ούτε 10 δευτερόλεπτα σήμα.Τι ακριβώς γίνεται με την όλη φάση ρε; :wacko: Τί πιστεύεις εσύ.Είναι οκ το gps του;Ή αυτή η αστάθια σημαίνει κάτι;

Στο έχω ξαναγράψει αλλά μάλλον δεν το κατάλαβες. Την πρώτη φορά (cold start) αργεί. Αν το ανοίξεις λίγη ώρα μετά, λοκάρει πολύ πιο γρήγορα (hot start). Υπάρχει και η ενδιάμεση κατάσταση (warm start). Έτσι λειτουργούν όλα τα GPS. Το ότι βρήκε το στίγμα μόλις το ακούμπησες ήταν τυχαίο, θα το έβρισκε ούτως ή άλλως εκείνη τη στιγμή είτε το ακουμπούσες ούτε όχι.

 

Διάβασε σε παρακαλώ προσεκτικά τα παρακάτω, για να καταλάβεις πως λειτουργεί. Σε cold start, ο δέκτης χρειάζεται να κατεβάσει κάποια δεδομένα (almanac & ephemeris) από τους δορυφόρους. Τα δεδομένα αυτά χρειάζονται χρόνο να κατέβουν, γι' αυτό και αργεί να βρει το στίγμα (και όχι το σήμα όπως κακώς πολλοί αναφέρουν). Σε warm start (μερικές ώρες μετά από προηγούμενη χρήση) κατεβάζει μόνο το ephemeris, καθώς το almanac δεν έχει αλλάξει. Σε hot start (μερικά λεπτά μετά από προηγούμενη χρήση) δε χρειάζεται να κατεβάσει τίποτα από τα δύο, οπότε βρίσκει το στίγμα («λοκάρει») ακαριαία. Αυτό που κάνει το A-GPS είναι να κατεβάζει τα almanac και ephemeris μέσω του internet, αντί να περιμένει να κατέβουν από το πολύ πιο αργό κανάλι που υπάρχει μεταξύ του GPS δέκτη της συσκευής σου και του δορυφόρου. Η λειτουργία του GPS δεν αλλάζει σε τίποτα. Συνεχίζει να βλέπει τους ίδιους δορυφόρους και να λαμβάνει τα ίδια δεδομένα χρονισμού από αυτούς. Το μόνο που αλλάζει είναι το αρχικό download των almanac και ephemeris. Συνεπώς, δεν είσαι υποχρεωμένος να απενεργοποιήσεις το A-GPS για να ελέγξεις τη λειτουργία του GPS. Αυτό που πρέπει να ελέγξεις, είναι πόσο ακριβές είναι το στίγμα και αν το διατηρεί καθόλη τη διάρκεια της λειτουργίας του ή το χάνει (με την προϋπόθεση πως δεν υπάρχουν εμπόδια, πχ όταν περνάς κάτω από γέφυρα είναι λογικό να το χάνει).

Edited by terrestial
Link to comment
Share on other sites

Στο έχω ξαναγράψει αλλά μάλλον δεν το κατάλαβες. Την πρώτη φορά (cold start) αργεί. Αν το ανοίξεις λίγη ώρα μετά, λοκάρει πολύ πιο γρήγορα (hot start). Υπάρχει και η ενδιάμεση κατάσταση (warm start). Έτσι λειτουργούν όλα τα GPS. Το ότι βρήκε το στίγμα μόλις το ακούμπησες ήταν τυχαίο, θα το έβρισκε ούτως ή άλλως εκείνη τη στιγμή είτε το ακουμπούσες ούτε όχι.

 

Διάβασε σε παρακαλώ προσεκτικά τα παρακάτω, για να καταλάβεις πως λειτουργεί. Σε cold start, ο δέκτης χρειάζεται να κατεβάσει κάποια δεδομένα (almanac & ephemeris) από τους δορυφόρους. Τα δεδομένα αυτά χρειάζονται χρόνο να κατέβουν, γι' αυτό και αργεί να βρει το στίγμα (και όχι το σήμα όπως κακώς πολλοί αναφέρουν). Σε warm start (μερικές ώρες μετά από προηγούμενη χρήση) κατεβάζει μόνο το ephemeris, καθώς το almanac δεν έχει αλλάξει. Σε hot start (μερικά λεπτά μετά από προηγούμενη χρήση) δε χρειάζεται να κατεβάσει τίποτα από τα δύο, οπότε βρίσκει το στίγμα («λοκάρει») ακαριαία. Αυτό που κάνει το A-GPS είναι να κατεβάζει τα almanac και ephemeris μέσω του internet, αντί να περιμένει να κατέβουν από το πολύ πιο αργό κανάλι που υπάρχει μεταξύ του GPS δέκτη της συσκευής σου και του δορυφόρου. Η λειτουργία του GPS δεν αλλάζει σε τίποτα. Συνεχίζει να βλέπει τους ίδιους δορυφόρους και να λαμβάνει τα ίδια δεδομένα χρονισμού από αυτούς. Το μόνο που αλλάζει είναι το αρχικό download των almanac και ephemeris. Συνεπώς, δεν είσαι υποχρεωμένος να απενεργοποιήσεις το A-GPS για να ελέγξεις τη λειτουργία του GPS. Αυτό που πρέπει να ελέγξεις, είναι πόσο ακριβές είναι το στίγμα και αν το διατηρεί καθόλη τη διάρκεια της λειτουργίας του ή το χάνει (με την προϋπόθεση πως δεν υπάρχουν εμπόδια, πχ όταν περνάς κάτω από γέφυρα είναι λογικό να το χάνει).

 

Μάλιστα.Άρα το σημαντικό check είναι όταν βάλω πλοήγηση να ΄δω την ώρα της διαδρομής άν χάνει σήμα ή αν ανταποκρίνεται σωστά ή αν σκαλώνει γενικά κ.τ.λ. Και εσύ τι λές;Να χρησιμοποιώ το Ovi Maps ή προτίνεις κάποιο άλλο πρόγραμμα.Υπάρχει περίπωτση να υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα προγράμματα όσο αφορά την ανταπόκριση λειτουργίας τους;Garmin ή NDrive αξίζει να βαλω ή να σινεχίζω με ovi maps;Έπειτα,πώς ρυθμίζω τους χάρτες να έχουν την λειτουργία "Σε σύνδεση" πάντα ενεργοποιημένη όταν τους ανοίγω ώστε να συνδέεται αυτόματα με a-gps;Η υπηρεσία για το a-gps στην vodafone είναι μέσω VF Live Prepay;Αυτό βάζω στισ ρυθμίσεις;

Edited by gaster

OnePlus 6 Midnight Black 128 SC & 8GB RAM

OnePlus 3T Gunmetal

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καταλάθος διέγραψα την εφαρμογή Facebook.Πού μπορώ να την βρω για να την ξαναπεράσω;

Στο ovi store κοίταξες ? :rolleyes:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.Άρα το σημαντικό check είναι όταν βάλω πλοήγηση να ΄δω την ώρα της διαδρομής άν χάνει σήμα ή αν ανταποκρίνεται σωστά ή αν σκαλώνει γενικά κ.τ.λ. Και εσύ τι λές;Να χρησιμοποιώ το Ovi Maps ή προτίνεις κάποιο άλλο πρόγραμμα.Υπάρχει περίπωτση να υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα προγράμματα όσο αφορά την ανταπόκριση λειτουργίας τους;Garmin ή NDrive αξίζει να βαλω ή να σινεχίζω με ovi maps;Έπειτα,πώς ρυθμίζω τους χάρτες να έχουν την λειτουργία "Σε σύνδεση" πάντα ενεργοποιημένη όταν τους ανοίγω ώστε να συνδέεται αυτόματα με a-gps;Η υπηρεσία για το a-gps στην vodafone είναι μέσω VF Live Prepay;Αυτό βάζω στισ ρυθμίσεις;

Δεν έχω δοκιμάσει τα άλλα για να ξέρω, στο N97 χρησιμοποιώ μόνο το Ovi Maps. Η λειτουργία του GPS είναι όμως θέμα συσκευής, όχι προγράμματος. Τα προγράμματα δεν επικοινωνούν απευθείας με τον δέκτη GPS, αλλά παίρνουν έτοιμα τα δεδομένα θέσης από το αντίστοιχο υποσύστημα του λειτουργικού. Συνήθως όμως διορθώνουν αυτά τα δεδομένα, το καθένα με τον δικό του τρόπο. Για παράδειγμα, επειδή η θέση σου έχει πάντα κάποια απόκλιση από την πραγματική, συνήθως δεν εμφανίζεται πάνω στο δρόμο αλλά κάπου παραδίπλα. Αυτό που κάνει το εκάστοτε πρόγραμμα είναι να παίρνει αυτή τη θέση και να τη μεταφέρει σε κάποιον γειτονικό της δρόμο, ανάλογα με τον αλγόριθμο διόρθωσης που έχει, και λαμβάνοντας υπόψη δεδομένα όπως η προηγούμενες θέσεις σου, οι μονοδρομήσεις (πχ ακόμη κι αν το GPS σε δείχνει στο λάθος ρεύμα, σε δρόμο με νησίδα, το πρόγραμμα συνήθως διορθώνει τη θέση σου λαμβάνοντας υπόψη του την κατεύθυνση της κίνησής σου) κλπ. Όλα αυτά βέβαια στη λειτουργία οδήγησης, γιατί στη λειτουργία πεζού οι διορθώσεις είναι συνήθως μικρότερης κλίμακας.

 

Το A-GPS δεν έχει καμία σχέση με τη λειτουργία του Ovi Maps σε σύνδεση ή όχι. Μπορείς να χρησιμοποιείς το A-GPS ακόμη κι αν το Ovi Maps είναι σε λειτουργία εκτός σύνδεσης. Αρκεί στο «Τοποθεσία/Εντοπισμ. θέσης/Μέθοδοι εντοπ. θέσης» να είναι ενεργοποιημένο το «Υποβοηθούμενο GPS». Η λειτουργία του Ovi Maps σε σύνδεση σημαίνει πως θα λαμβάνει δεδομένα και από το internet (πχ όταν κάνεις search), διαφορετικά θα αρκείται σε όσα περιέχονται ήδη στη συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να χρεωθώ δηλαδή και να το αγοράσω;

 

'Οχι,δωρεάν είναι.

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

ενω οταν το στελναν alpha copy δεν επικαλουμαστασν τον Θεο??

 

το ω θεε μου παει σε αυτους που μπορει να εχουν τωρα προβλημα με τις συσκευες τους...

μη χειροτερα......

φιλε gaster σε μενα λειτουργουσε καλυτερα το garmin...ειχα καλυτερη ακριβεια..και παντα ημουν εκει που επρεπε να ειμαι......στο δρομο δηλαδη και οχι 10 στενα πιο κατω....:lol:

 

μην παιδεύεσαι με ολα τα υπολοιπα...δεν θα βγαλεις ακρη...ειδικα με το ν97....

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους παιδια ειμαι καινουργειος στο forum, και θα ηθελα αν γνωριζει καποιος να μου πει πως μπορω να ρυθμισω το yahoo.mail σε κινητο nokia n97 .

εχω συνδεσει cosmote εχω παρει στην cosmote αλλα δεν γνωρειζουν τιποτα καθε βοηθεια σας θα ηταν πολιτιμοι ευχαριστω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα μπορει να μην ειμαι νεος στο φορουμ αλλα προτη φορα πιανω symbian σισκευη στα χερια ηθελα να ροτισω για το ν97 δε μου φορτιζει τι βαταρια και δε φενονται τα 32GB.. το κινιτο ειναι μεταχιρισμενο μιπος να το παω στο service ?? :) ευχαριστο
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...