Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια,ειπα να δοκιμασω κι εγω το Ν97 και ετσι πηρα το μαυρο απο το Mediamarkt Θεσ/νικης:DΤεσπα.Θελω να ρωτησω λοιπον,αν γινεται να μην φορτιζει οταν συνδεεται με τη usb?Σορυ αν εχει απαντηθει,αλλα απ'οτι εψαξα,δεν καταλαβα και πολλα:)Αντε και με για μου!Να δω ποσο θα το κρατησω κι αυτο!!:lol:

Apple iPhone 14 Pro Max

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερα.θελω να ρωτησω κατι και αν ξερει καποιος υπευθυνα ας απαντησει ,οταν ανανεωνω τον καιρο μπαινει μεσω gprs kai oxi wifi. αν σβησω το υηλεφωνο τοτε με ρωταει τι θελω,και αν του πω wifi meta ανανεωνει παντα μεσω wifi εχω δεν εχω δικτυο?τι γινεται δηλαδη οταν δηλωσω πρωτη φορα μετα απο σβησιμο με αυτο ανανεωνει συνεχεια.καμια ιδεα?

ΒΑΣΙΛΗΣ

IPHONE 4 32GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,ειπα να δοκιμασω κι εγω το Ν97 και ετσι πηρα το μαυρο απο το Mediamarkt Θεσ/νικης:DΤεσπα.Θελω να ρωτησω λοιπον,αν γινεται να μην φορτιζει οταν συνδεεται με τη usb?Σορυ αν εχει απαντηθει,αλλα απ'οτι εψαξα,δεν καταλαβα και πολλα:)Αντε και με για μου!Να δω ποσο θα το κρατησω κι αυτο!!:lol:

 

Το έψαξα και εγώ γιατι τώρα που είναι οι πρώτες φορτίσεις θέλω να τελειώνει πρώτα η μπαταρία :worry:, δε βρήκα καμία επιλογή στο τηλέφωνο αλλά αυτό που κάνω είναι να το συνδέω στην usb του πληκτρολογίου η οποία δεν έχει αρκετό ρεύμα για να το φορτίζει :D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα.θελω να ρωτησω κατι και αν ξερει καποιος υπευθυνα ας απαντησει ,οταν ανανεωνω τον καιρο μπαινει μεσω gprs kai oxi wifi. αν σβησω το υηλεφωνο τοτε με ρωταει τι θελω,και αν του πω wifi meta ανανεωνει παντα μεσω wifi εχω δεν εχω δικτυο?τι γινεται δηλαδη οταν δηλωσω πρωτη φορα μετα απο σβησιμο με αυτο ανανεωνει συνεχεια.καμια ιδεα?

 

την ιδια απορια εχω και εγω αλλα δεν εχω παρει απαντηση

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Το έψαξα και εγώ γιατι τώρα που είναι οι πρώτες φορτίσεις θέλω να τελειώνει πρώτα η μπαταρία :worry:, δε βρήκα καμία επιλογή στο τηλέφωνο αλλά αυτό που κάνω είναι να το συνδέω στην usb του πληκτρολογίου η οποία δεν έχει αρκετό ρεύμα για να το φορτίζει :D

 

 

Αν θυμαμαι καλα απο οσο εχω διαβασει εδω, δεν υπαρχει επιλογη απενεργοποιησης φορτισης απο usb.

 

καλημερα και απο μενα. Ετρεξα σημερα στα γρηγορα στην περιοχη του κεντρου για να βρω το κινητο. Μερικες διαπιστωσεις: στο (μικρο πλεον) πλαισιο της στουρναρη δεν το ειχε, το ξεπουλησε, εφερε σημερα 2 κομματια και πανε και αυτα:lol::lol: Θα φερει αλλα μαλλον απο δευτερα. Στο nokia shop στην καννιγκος, ξεπουλησε, θα φερει απο δευτερα. Κατι αλλο σημαντικο κατα τη γνωμη μου, απο οτι καταλαβα κυκλοφορουν αυτα απου ειναι ελληνικα απο alpha copy, και τα ευρωπαικα που τα φερνει η vodafone, το eshop για το συγκεκριμενο κινητο τα φερνει απο βονταφον. Εχει μηπως κανεις ιδεα να ψαξω σημερα σαββατο καπου στο κεντρο να βρω το κινητο;; (το ελληνικο θα προτιμουσα):O:O

 

 

Αυτο ειναι εξακριβωμενο ???

Η vodafone κανει δικη της εισαγωγη ???

Σε σχετικη ερωτηση που τους ειχα κανει μου ειχαν απαντησει πως φερνουν απο Alpha Copy για αυτο και υπαρχει η ελλειψη, επειδη δεν εχουν να τους παραδωσουν τις ποσοτητες που ζητουν. Απο την αλλη τωρα που το σκεφτομαι η vodafone δεν διαθετει το λευκο ενω οι αλλοι συνεργαζομενοι το φερνουν.

Γνωριζει καποιος πιο εγκυρα τι ακριβως συμβαινει τελικα ?

Οσοι εχουν αγορασει απο vodafone ειχαν στο πληκτρολογιο τους και Ελληνικα γραμματα ???

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Και μια που λέμε για αυτά, ας καταθέσω κι εγώ την προσωπική μου εμπειρία απόκτησης του κινητού!

Το βλέπω την Πέμπτη στο κατάστημα Πλαίσιο στο The Mall, το περιεργάζομαι και αποφασίζω ότι μετά από 2 χρόνια είχε έρθει η ώρα να αλλάξω το Samsung SGH-i620 μου με ένα άλλο άσπρο smartphone!

Μου λένε ότι δεν υπάρχει πουθενά, ήρθαν λίγα κομμάτια και έφυγαν αμέσως.

Φυσικά, δεν βασίζομαι και πολύ στα λόγια του πωλητή και παίρνω τηλέφωνο στα κεντρικά του Πλαισίου στη Μεταμόρφωση, αλλά προωθούσε η κοπέλα την κλήση μου στο τμήμα τηλεφωνίας και δεν το σήκωνε κανείς. Με συνδέουν με το Πλαίσιο Συντάγματος, όπου ψάχνοντας, μου λένε ότι υπάρχουν 2 στο κατάστημα Αγίας Παρασκεύης. Παίρνω εκεί τηλέφωνο μου λέει μια -ελαφρώς αγενής- κοπέλα ότι υπάρχει αλλά το δίνουν μόνο με σύνδεση Vodafone, σε όποιο πρόγραμμα θέλω, αλλά όχι σκέτη συσκεύη. Και μάλιστα, επειδή μου φάνηκε πολύ περίεργο, τη ρωτάω πότε θα διατεθεί σαν σκέτη συσκεύη και μου λέει -φανερά ενοχλημένη από την ερώτηση- ότι δεν γνωρίζει αν θα συμβεί αυτό και πότε!! Ξαναπαίρνω τηλέφωνο στο Σύνταγμα και του λέω τι μου είπαν από την Αγία Παρασκεύη και διαψεύδουν φυσικά το ότι το τηλέφωνο δεν πωλείται ως σκέτη συσκεύη και ψάχνοντας εκ νέου στο σύστημα, με πληροφορούν ότι τώρα δεν υπάρχει πουθενά το τηλέφωνο!

Απελπίζομαι με το Πλαίσιο και παίρνω τηλέφωνο στο Nokia Shop Αγίας Παρασκεύης, όπου με πληροφορούν ότι δεν υπάρχει εκεί, αλλά υπάρχει ένα κομμάτι στο Χαλάνδρι.

Παίρνω τηλέφωνο εκεί, μου επιβεβαιώνει ο -ευγενέστατος- πωλητής ότι υπάρχει ένα τελευταίο κομμάτι, του ζητάω να μου το κρατήσει για 1 ώρα ώστε να πάω να το πάρω.

Πράγματι, λοιπόν, πήγα στο Χαλάνδρι (τι κίνηση αυτή στην Εθνικής Αντιστάσεως!!!!) και το πήρα!

Συμπέρασμα: το Πλαίσιο είναι εντελώς ανοργάνωτο και χαώδες!!! :lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χωρίς να έχω κλείσει την συσκευή, πέρασα από το Πλαίσιο Μεταμόρφωσης (εκεί που όλα πηγαίνουν καλύτερα από τα υπόλοιπα μαγαζιά της αλυσίδας), ο πωλητής επέμενε να μου το δώσει με σύνδεση vodafone και με καλύτερη έκπτωση, εγώ επέμενα να μείνω στην cosmote και να πληρώσω 60€ περισσότερα, τελικά το πήρα με τους δικούς μου όρους, και όλα ΟΚ.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ χωρίς να έχω κλείσει την συσκευή, πέρασα από το Πλαίσιο Μεταμόρφωσης (εκεί που όλα πηγαίνουν καλύτερα από τα υπόλοιπα μαγαζιά της αλυσίδας), ο πωλητής επέμενε να μου το δώσει με σύνδεση vodafone και με καλύτερη έκπτωση, εγώ επέμενα να μείνω στην cosmote και να πληρώσω 60€ περισσότερα, τελικά το πήρα με τους δικούς μου όρους, και όλα ΟΚ.

 

εγω το πηρα απο το πλαισιο στην θεσσαλονικη. επι 15 λεπτα ο πωλητης μου προτεινε διαφορα προγραμματα vodafone, στην αρχη αρνιομουνα ευγενικα. μετα απο ενα τεταρτο πρηξιματος με πολυ ακομψο τροπο του ειπα οτι θεωρω γελοια την vodafone και οτι προτιμω να διατηρησω το καρτοκινητο μου wind και αποφασισε να σταματησει την πιεση που μου ασκουσε, εμφανως ενοχλημενος απο τον τροπο που του μιλησα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω τόσες μέρες όλα αυτά τα μηνύματα που στέλνετε για τα προβλήματα που αντιμετωπίσατε για την απόκτηση του κινητού και ειλικρινά είχα προετοιμαστεί ψυχολογικά για το τι θα πω στον πρώτο πωλητή που θα βρισκόταν μπροστά μου - όταν θα αποφάσιζα να πάρω το συγκεκριμένο κινητό. (Σαν το ανέκδοτο ... αει .... εσύ και ο γρύλος σου). Έτσι την Παρασκευή το μεσημέρι βρέθηκα στο Παγκράτι για ένα επαγγελματικό ραντεβού και πέρασα εμπρός από ένα κατάστημα OTESHOP στην Υμηττού. Σας πληροφορώ ότι όχι μόνο το κινητό υπήρχε σαν δείγμα για όποιον ήθελε να το περιεργαστεί, αλλά υπήρχε και ετοιμοπαράδοτο το κινητό (το οποίο και αγόρασα επί τόπου). Οι υπάλληλοι ευγενέστατοι και πολύ εξυπηρετικοί. Το κινητό Ελληνικότατο (έβαλα τον πωλητή να ανοίξει την συσκευασία για να το διαπιστώσω) και μάλιστα μου ζητήσαν πλήρη στοιχεία για την εγγύηση του κινητού - επειδή είναι ακριβή συσκευή. Τέλος δεν προσπάθησαν να μου "πουλήσουν" νέα σύνδεση και δεν με ρώτησαν ούτε σε ποιά εταιρία έχω. Βγήκα από το κατάστημα με το κινητό στα χέρια και νόμιζα ότι είχα ψωνίσει από κατάστημα εξωτερικού. Αυτά λοιπόν και ... με γειά μου.
Link to comment
Share on other sites

την ιδια απορια εχω και εγω αλλα δεν εχω παρει απαντηση

 

Το εχουμε ξανασυζητησει στο παρελθον. Εχει να κανει με την σειρα προτιμησης που έχεις αναθέσει στα APs της συσκευης σου. Για να τις βρεις πηγαινε ρυθμισεις --> συνδεσιμοτητα --> προορισμοι δικτυου --> διαδικτυο. Αν το GPRS εχει μικροτερο αριθμο προτεραιοτητας απο αυτον του wlan ειναι λογικό να το χρησιμοποιεί πριν ψαξει για WLAN. Ακομη αν δεν θες να χρησιμοποιει το GPRS αυτοματα μπορεις να το αλλαξεις αλλαζοντας στις ρυθμισεις του συγκεκριμενου τον τροπο συνδεσης απο αυτοματα σε "με επιβεβαιωση".

.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

Το εχουμε ξανασυζητησει στο παρελθον. Εχει να κανει με την σειρα προτιμησης που έχεις αναθέσει στα APs της συσκευης σου. Για να τις βρεις πηγαινε ρυθμισεις --> συνδεσιμοτητα --> προορισμοι δικτυου --> διαδικτυο. Αν το GPRS εχει μικροτερο αριθμο προτεραιοτητας απο αυτον του wlan ειναι λογικό να το χρησιμοποιεί πριν ψαξει για WLAN. Ακομη αν δεν θες να χρησιμοποιει το GPRS αυτοματα μπορεις να το αλλαξεις αλλαζοντας στις ρυθμισεις του συγκεκριμενου τον τροπο συνδεσης απο αυτοματα σε "με επιβεβαιωση".

 

μην απανταμε κατι εαν δεν ξερουμε.και εγω και το αλλο παιδι εννοουμε μονο για καιρο.σε ολα τα αλλα ισχυει αυτο που λες αλλα οχι για τον καιρο.

ΒΑΣΙΛΗΣ

IPHONE 4 32GB

Link to comment
Share on other sites

μην απανταμε κατι εαν δεν ξερουμε.και εγω και το αλλο παιδι εννοουμε μονο για καιρο.σε ολα τα αλλα ισχυει αυτο που λες αλλα οχι για τον καιρο.

 

Θες να προσδιορισεις λίγο το "δεν ξέρουμε"? Η απαντηση μου ειναι βάση της εμπειριας μου. Εχεις καποια διαφορετικη λύση βαση της δικιας σου εμπειριας? Μηπως ο "καιρος" εχει καποια διαφορετικα settings τα οποια εγω δεν εχω δει?

.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς από ΝΟΚΙΑ SHOP. Οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι. Δεν έπρεπε να με ενημερώσουν αν ήθελα να αγοράσω από παραεισαγωγή; Υποτίθεται πας εκεί για να πάρεις εγγυημένη συσκευή. Θα πάω τη Δευτέρα και θα γίνει πανηγύρι... Aν το αγόρασες από Nokia Shop ή Πλαίσιο, σου προτείνω να τους το πας πίσω και να απαιτήσεις να σου δώσουν ελληνική συσκευή.

 

Αν το έχεις πάρει από κάποιο άλλο κατάστημα, άλλαξε προχώρα στην αλλαγή product code.

 

Το παραπάνω είναι απάντηση στον mirrorofsorrow. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς από ΝΟΚΙΑ SHOP. Οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι. Δεν έπρεπε να με ενημερώσουν αν ήθελα να αγοράσω από παραεισαγωγή; Υποτίθεται πας εκεί για να πάρεις εγγυημένη συσκευή. Θα πάω τη Δευτέρα και θα γίνει πανηγύρι... Aν το αγόρασες από Nokia Shop ή Πλαίσιο, σου προτείνω να τους το πας πίσω και να απαιτήσεις να σου δώσουν ελληνική συσκευή.

 

Αν το έχεις πάρει από κάποιο άλλο κατάστημα, άλλαξε προχώρα στην αλλαγή product code.

 

Τελικά αν ένα νοκια έχει ελληνικό πληκτρολόγιο είναι 100% από alpha copy?

Link to comment
Share on other sites

μετα απο μια βδομαδα χρησης μπορω να πω οτι με εχει ικανοποιησει η συσκευη σε ολους τους τομεις και μερικα προβληματακια/κολληματα σιγουρα θα λυθουν με τις επομενες αναβαθμισεις ομως κατι που με εχει ''κατσει '' ειναι οτι μετα απο μια βδομαδα ο μιχανισμος εχει ηδη εμφανισει ενα μικρο κενο/τζογο στο κατω μερος η αν προτιματε οταν ειναι ανοιχτο το πληκτρολογιο στο δεξι μερος. Ειναι κατι που με ψιλοχαλασε και αλπιζω να μην ειναι κατι που θα γινει πιο εντονο
Link to comment
Share on other sites

Θες να προσδιορισεις λίγο το "δεν ξέρουμε"? Η απαντηση μου ειναι βάση της εμπειριας μου. Εχεις καποια διαφορετικη λύση βαση της δικιας σου εμπειριας? Μηπως ο "καιρος" εχει καποια διαφορετικα settings τα οποια εγω δεν εχω δει?

 

δεν θελω να αντιπαρατεθω μαζι σου. την βοηθεια σου ζηταω. η λυση που προτεινεις παραπανω δεν ειναι η σωστη. στους προορισμους δικτυου εχω βαλει σε πρωτη προτεραιοτητα το wlan. το wind plus, για καποιο λογο που δεν ξερω, δεν αποθηκευεται σαν σημειο προσβασης στο διαδικτυο, για να το βαλω σε δευτερη προταιρεοτητα μετα το wlan, αλλα στο χωρις κατηγορια. υπαρχει τροπος να το μεταφερω σαν σημειο προσβασης στο διαδικτυο?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε κανείς πρόβλημα κατά την φόρτιση του κινητού;

Το έβαλα να φορτίσει στις 19:20 πήγα να το δω στις 22:00 και είχε κολλήσει στην 2η γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε κανείς πρόβλημα κατά την φόρτιση του κινητού;

Το έβαλα να φορτίσει στις 19:20 πήγα να το δω στις 22:00 και είχε κολλήσει στην 2η γραμμή.

 

εχει παρατηρηθει σε πολλους. αν διαβαζες λιγα ποστ παραπανω θα το διαπιστωνες και απο μονος σου. μπορει να κολλαει στην δευτερη γραμμη αλλα η φορτιση γινεται κανονικα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Έλαβα αρκετά αρχεία με bluetooth τα οποία αποθηκεύτηκαν στο inbox των μηνυμάτων και τώρα μου λέει ότι έχει γεμίσει η μνήμη και να διαγράψω ή να μεταφέρω αρχεία.

 

Πήγα στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων και άλλαξα το "Memory in use" σε E:Mass Memory (έχω το κινητό στα αγγλικά), αλλά το πρόβλημα μου με το μήνυμα που μου εμφανίζει και πως θα ελευθερώσω χώρο στο C δεν ξέρω πως να το λύσω.

 

Δεν βρήκα καμία αντίστοιχη επιλογή για μεταφορά από C -> E

Καμία βοήθεια;

 

Ελπίζω να μην είμαι off topic.

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα αρκετά αρχεία με bluetooth τα οποία αποθηκεύτηκαν στο inbox των μηνυμάτων και τώρα μου λέει ότι έχει γεμίσει η μνήμη και να διαγράψω ή να μεταφέρω αρχεία.

 

Πήγα στις ρυθμίσεις των μηνυμάτων και άλλαξα το "Memory in use" σε E:Mass Memory (έχω το κινητό στα αγγλικά), αλλά το πρόβλημα μου με το μήνυμα που μου εμφανίζει και πως θα ελευθερώσω χώρο στο C δεν ξέρω πως να το λύσω.

 

Δεν βρήκα καμία αντίστοιχη επιλογή για μεταφορά από C -> E

Καμία βοήθεια;

 

Ελπίζω να μην είμαι off topic.

Είναι απλό, θα περάσεις το X-Plore το οποίο θα το βρεις στο θέμα με τις εφαρμογές και από εκεί έχει επιλογή για να δεις τα μηνύματα που έχεις λάβει από ΒΤ και να μπορέσεις να τα μεταφέρεις στην 32αρα μνήμη.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Θες να προσδιορισεις λίγο το "δεν ξέρουμε"? Η απαντηση μου ειναι βάση της εμπειριας μου. Εχεις καποια διαφορετικη λύση βαση της δικιας σου εμπειριας? Μηπως ο "καιρος" εχει καποια διαφορετικα settings τα οποια εγω δεν εχω δει?

 

αν θες ανανεωσε τον καιρο .με τη στον ανανεωσε ας πουμε με wifi.ok κλειστο το router.ανανεωσε και παλι να δεις οτι προσπαθει με wifi να ανανεωσει και ας ειναι κλειστο.δεν πηγαινει στην δευτερη επιλογη.αυτο εννοω.

ΒΑΣΙΛΗΣ

IPHONE 4 32GB

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το NSS (Nemesis Service Suite) υποστηρίζει και το Ν97. Αυτό σημαίνει ότι σε περίπτωση που η συσκευή δεν έχει ελληνικό product code μπορεί κάποιος άνετα να αλλάξει το product code και να φλασάρει τη συσκευή (μέσω NSU) με ελληνική ρομ από το σπίτι και να μην τρέχει στο service center.

Τι γίνεται όμως με την εγγύηση? αναφέρεται ότι η νόκια βλέπει την αλλαγή του product code όταν συνδέεσαι με το Nokia Software Update και ακυρώνεται η εγγύηση. Είναι αλήθεια αυτό?

Ισχύει επίσης το πιο πάνω εάν κάνεις την αλλαγή product code και κάνεις την αναβάθμιση μέσω FOTA ( Firmware over the air)?

Εάν είναι έτσι τότε η επίσκεψη στο service center για αλλαγή product code είναι μονόδρομος.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάστε πριν ρωτήσετε: S60 5th Edition Platform FAQ

Περί παράλληλων εισαγωγών...

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=2840596#post2840596

 

Διάβασε το και θα απαντηθούν οι απορίες σου.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

το διάβασα αλλά δεν απαντάει στο ερώτημα εάν η αλλαγή του product code code σε μη εξουσιωδοτημένα καταστήματα από το σπίτι δηλαδή ακυρώνει την εγγύηση και ως προς το hardware (υλισμικό). Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...