Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η τεράστια διαφορά (σε μένα τουλάχιστον)είναι στο GPS...σα να μου δώσανε αλλο τηλέφωνο.Πιάνει αμέσως,και κλειδώνει δορυφόρους σε 1 λεπτό.ΚΑΙ μέσα στο σπίτι...ενω πριν χρειαζότανε τουλάχιστον 10 λεπτά,και σε κλειστούς χώρους,ούτε κουβέντα!

 

σε μενα το gps ηταν ικανοποιητικο και μετα την αναβαθμιση παραμενει στα ιδια επιπεδα

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

μολιςεκανα αναβαθμιση.Πωπω 1 αγχος που χα.Τωρα νταξει.Παιδια το βλεπω πιο γρηγορο το τηλεφωνο και μ αρεσει το kinetic scrolling.Αλλα θελω να τσεκαρω την ραμ μου

πως το κανω?

Link to comment
Share on other sites

Μερικές που δείχνουν την διαθέσιμη ram είναι Handy Taskman, Best Taskman, JBTaskman, X-plore. Για περισσότερες πληροφορίες, θα απευθυνθείς στο θέμα των εφαρμογών.
Link to comment
Share on other sites

καλα εγω πρεπει να χω το αρνητικο ρεκορ παντως με 23mb C και 25mb ram...δε με πολυνοιαζει ομως εκτος απο χτες το βραδυ που ηθελα να αλλαξω θεμα και μου εβγαζε ανεπαρκης μνημη κλειστε εφαρμογες και εκανα restart.

 

Πωπω τι γρηγορα που αλλαζει γλωσσα:)

 

και επιμενω για αλλη μια φορα στην ταχυτητα του browser.

 

Αληθεια γιατι εχω τοση λιγη μνημη; ολες οι εφαρμογες δεν ειναι κει, ουτε μηνυματα βαρια εχω, και με καθαρισμενη την cache... Και η ram;; τελοςπαντων...

 

και

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Κάνε φορμάτ σε τηλέφωνο, μαζική και κάρτα μνήμης, επαναφορά δεδομένων χωρίς τις ρυθμίσεις και θα δεις πως θα καθαρίσει το κινητό σου και θα εκτοξευθούν RAM και C.
Link to comment
Share on other sites

μολις βγει το hack μαλλον αυτο θα κανω...

 

ΑΛΗΘΕΙΑ ξερει κανεις, οταν ξαναπερνας τις φωτογραφιες μεσα ανα μηνες ετσι οπως τις ειχε, πως στις εμφανιζει παλι στις ληψεις καμερας????

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα πολλουσ χρηστες να λενε οτι ειδαν σημαντικη βελτιωση στο λοκαρισμα δορυφωρων στο GPS.Ωφειλω να ομολογησω οτι ημουν λιγο δυσπιστος στην αρχη μεχρι που το δοκιμασα.Βγηκα στο ιδιο σημειο που εβγαινα παντα στο μπαλκονι μου για να δοκιμασω το GPS.Παλιοτερα εκανε απο 5-10 λεπτα. Τωρα μεσα σε 2 λεπτα το πολυ ειχε βρει το στιγμα μου και στο Garmin και στο NDrive.Ισωσ παλι να ειναι τυχαιο γεγονος δεν ξερω.Γιατι δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να διορθωθηκε στην ληψη δορυφορων μεσω ενοσ software update.πιστευω οτι το θεμα του GPS ειναι καθαρα θεμα hardware.

 

ΥΓ:δεν εχω ουτε συρματακι,ουτε εχω κατι στον δεκτη απο την Νοκια.Η διαφορα παντως ειναι τρομακτικη.

Μετριοφροσύνη,είναι η τέχνη,του να επιτρέπεις τους άλλους να ανακαλύψουν μόνοι τους,πόσο υπέροχος είσαι!!!
Link to comment
Share on other sites

παρατηρησα πολλουσ χρηστες να λενε οτι ειδαν σημαντικη βελτιωση στο λοκαρισμα δορυφωρων στο GPS.Ωφειλω να ομολογησω οτι ημουν λιγο δυσπιστος στην αρχη μεχρι που το δοκιμασα.Βγηκα στο ιδιο σημειο που εβγαινα παντα στο μπαλκονι μου για να δοκιμασω το GPS.Παλιοτερα εκανε απο 5-10 λεπτα. Τωρα μεσα σε 2 λεπτα το πολυ ειχε βρει το στιγμα μου και στο Garmin και στο NDrive.Ισωσ παλι να ειναι τυχαιο γεγονος δεν ξερω.Γιατι δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να διορθωθηκε στην ληψη δορυφορων μεσω ενοσ software update.πιστευω οτι το θεμα του GPS ειναι καθαρα θεμα hardware.

 

ΥΓ:δεν εχω ουτε συρματακι,ουτε εχω κατι στον δεκτη απο την Νοκια.Η διαφορα παντως ειναι τρομακτικη.

 

μια απο τα ιδια :confused:

Link to comment
Share on other sites

Κάνε φορμάτ σε τηλέφωνο, μαζική και κάρτα μνήμης, επαναφορά δεδομένων χωρίς τις ρυθμίσεις και θα δεις πως θα καθαρίσει το κινητό σου και θα εκτοξευθούν RAM και C.

 

Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι. Ξέρω πως κάνω format (διάβασα το αντίστοιχο θέμα με τους δύο τρόπους, δηλαδή με χρήση κωδικού και με συνδιασμό πλήκτρων),στο κινητό και στην κάρτα μνήμης. Format στην μαζική αποθήκευση πως κάνω ? Ή γίνεται ταυτόχρονα κάνοντας format στο τηλέφωνο? Εννοώ hard format. Ίσως είναι ηλίθια ερώτηση αλλά δεν το έχω καταλάβει. Sorry :confused:

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι στην εφαρμογη τοποθεσια-δεδομενα gps λειπει η επιλογη κατασταση δορυφορων συμβαινει και σε αλλους αυτο;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι. Ξέρω πως κάνω format (διάβασα το αντίστοιχο θέμα με τους δύο τρόπους, δηλαδή με χρήση κωδικού και με συνδιασμό πλήκτρων),στο κινητό και στην κάρτα μνήμης. Format στην μαζική αποθήκευση πως κάνω ? Ή γίνεται ταυτόχρονα κάνοντας format στο τηλέφωνο? Εννοώ hard format. Ίσως είναι ηλίθια ερώτηση αλλά δεν το έχω καταλάβει. Sorry :confused:

 

Όχι, όταν κάνεις hard format, ΜΟΝΟ το C επανέρχεται στην εργοστασιακή του κατάσταση. Για να κάνεις format και στο Ε, πας Μενού>Εφαρμογές>Γραφείο>Διαχείριση Αρχείων, ανοίγεις το Ε και επιλέγεις Μορφοποίηση.

 

Παρατηρησα οτι στην εφαρμογη τοποθεσια-δεδομενα gps λειπει η επιλογη κατασταση δορυφορων συμβαινει και σε αλλους αυτο;

 

Ούτε σε μένα υπάρχει, αλλά η αλήθεια είναι ότι δε θυμάμαι καν αν υπήρχε πριν γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάτι και για καλύτερη αυτονομία. Όχι ότι υπάρχει πρόβλημα...μου κρατάει 2 μέρες με πολύ χρήση.

Σε λίγο θα περάσω κι εγώ την αναβάθμιση. Προς το παρόν σκέφτηκα ότι για να κρατήσω το hack το καλύτερο θα ήταν να κάνω ένα hardreset και φορματ την μνημη. Να περάσω πάλι το hack και μετά να κάνω την αναβάθμιση μέσω της ενημέρωσης λογισμικού από το κινητό.

Αυτό δεν είναι το καλύτερο;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάτι και για καλύτερη αυτονομία. Όχι ότι υπάρχει πρόβλημα...μου κρατάει 2 μέρες με πολύ χρήση.

Σε λίγο θα περάσω κι εγώ την αναβάθμιση. Προς το παρόν σκέφτηκα ότι για να κρατήσω το hack το καλύτερο θα ήταν να κάνω ένα hardreset και φορματ την μνημη. Να περάσω πάλι το hack και μετά να κάνω την αναβάθμιση μέσω της ενημέρωσης λογισμικού από το κινητό.

Αυτό δεν είναι το καλύτερο;

 

Ναι, φυσικά, αν θέλεις να παραμείνει hackαρισμένο το τηλέφωνό σου και μετά την αναβάθμιση. ;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα οτι στην εφαρμογη τοποθεσια-δεδομενα gps λειπει η επιλογη κατασταση δορυφορων συμβαινει και σε αλλους αυτο;

 

Ναι η επιλογή αυτή έχει αφαιρεθεί. Στο κάτω - κάτω αυτό που ενδιαφέρει είναι να κλειδώνει γρήγορα. Τώρα πόσους δορυφόρους κλειδώνει μάλλον είναι αδιάφορο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα με το αρστερο ηχειο οταν πας στις ρυθμισεις μουσικης και επιλεξεις να παιζει μονο το αρστερο αυτο ακουγετε πολυ χαμηλα σε σχεση με το δεξι, το πηγα σε nokia και μου αλλαξαν το ηχειο αλλα παλι τα ιδια. Σε σας δουλευουν το ιδιο καλα και τα δυο ,τι μπορει να φταιει;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Μη με παρεξηγήσετε καθώς είμαι λίγο έως πολύ άσχετος!

 

Μερικές παρατηρήσεις και από εμένα:

Έκανα hard format και στην C και στη μαζική μνήμη.

Κατά τη μορφοποίηση στη μνήμη, μου έβγαζε ότι υπάρχουν ανοιχτές εφαρμογές που χρησιμοποιούν τη μνήμη! Όσο και να έψαξα δεν βρήκα κάτι ανοιχτό!

Πέρασα την αναβάθμιση, και μετά πήγα να ρίξω το back up που είχα πάρει αλλά χωρίς τις ρυθμίσεις. Προσπάθησα 5 φορές (ξανέκανα hard format και στην C και στη μαζική μνήμη και ξαναπέρασα την αναβάθμιση!) και κάθε φορά δε μου πέρναγε τους χάρτες, τα τραγούδια και τις φωτογραφίες καθώς και το Ελληνικό λεξικό. Επίσης, τα μηνύματα, τα πέρασε την C και όταν πήγα και άλλαξα από τις ρυθμίσεις την επιλογή αποθήκευσης και έβαλα την Ε, με ρώτησε αν ήθελα να μεταφερθούν τα μνμ από τη C στην Ε. Αφού το έκανα, παρατήρησα ότι δεν μου δίνει τη δυνατότητα της απάντησης στα είδη αποθηκευμένα μνμ!!!

Ένα άλλο πρόβλημα που είχα και συνεχίζω να έχω, είναι ότι κατά τη χρήση της ταχείας κλήσης, μου ανοίγει πολλές φορές από πίσω, άλλες εφαρμογές όπως το μητρώο τις επαφές.

Πλέον δεν υπάρχει η δυνατότητα καθορισμού χρόνου κλειδώματος. Αν επιλέξεις το αυτόματο κλείδωμα, με το που σβήσει η οθόνη, κλειδώνει.

 

Ευχαριστώ και ελπίζω να μη σας κούρασα.

 

 

988

Link to comment
Share on other sites

Μερικές παρατηρήσεις και από εμένα:

Έκανα hard format και στην C και στη μαζική μνήμη.

Κατά τη μορφοποίηση στη μνήμη, μου έβγαζε ότι υπάρχουν ανοιχτές εφαρμογές που χρησιμοποιούν τη μνήμη! Όσο και να έψαξα δεν βρήκα κάτι ανοιχτό!

 

Μπορεί κάποια εφαρμογή που ήταν εγκατεστημένη στο E να λειτουργούσε ως system ή ως hidden και έτσι να μη μπορούσες να την εντοπίσεις.

 

Πέρασα την αναβάθμιση, και μετά πήγα να ρίξω το back up που είχα πάρει αλλά χωρίς τις ρυθμίσεις. Προσπάθησα 5 φορές (ξανέκανα hard format και στην C και στη μαζική μνήμη και ξαναπέρασα την αναβάθμιση!) και κάθε φορά δε μου πέρναγε τους χάρτες, τα τραγούδια και τις φωτογραφίες καθώς και το Ελληνικό λεξικό.

 

Το backup αναφέρεται σε δεδομένα που έχεις αποθηκεύσει στο C. Οτιδήποτε υπάρχει στο Ε γίνεται backup όπως θα γινόταν σε κάθε άλλη κάρτα μνήμης, μέσω PC για παράδειγμα.

 

 

Επίσης, τα μηνύματα, τα πέρασε την C και όταν πήγα και άλλαξα από τις ρυθμίσεις την επιλογή αποθήκευσης και έβαλα την Ε, με ρώτησε αν ήθελα να μεταφερθούν τα μνμ από τη C στην Ε. Αφού το έκανα, παρατήρησα ότι δεν μου δίνει τη δυνατότητα της απάντησης στα είδη αποθηκευμένα μνμ!!!

 

Αυτό είναι πολύ περίεργο... Δοκίμασες να κάνεις επανεκκίνηση στη συσκεύη και αν δεις αν το πρόβλημα παραμένει; Διαφορετικά, θα μπορούσες να αλλάξεις πάλι τη μνήμη αποθήκευσης στο C και μετά πάλι στο Ε, μήπως και στρώσει.

 

Πλέον δεν υπάρχει η δυνατότητα καθορισμού χρόνου κλειδώματος. Αν επιλέξεις το αυτόματο κλείδωμα, με το που σβήσει η οθόνη, κλειδώνει.

 

Ναι, το έκαναν έτσι γιατί είχε δημιουργηθεί σύγχυση επειδή κλείδωνε η οθόνη πριν κλείσει ο φωτισμός και μετά έπρεπε να σύρεις 2 φορές το διακόπτη για να φωτιστεί και πάλι, κάτι τέτοιο..

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμενα η δυσλειτουργια του gps αφορουσε παντα το χασιμο/ευρεση των δορυφορων και οχι το γρηγορο λοκαρισμα. Λοκαρε και λοκαρει σε 10-20δλ αλλα εξακολουθει να χανει/βρισκει δορυφορους με αποτελεσμα να μην υπαρχει αξιοπιστη λειτουργια σε κανενα επιπεδο.

 

Η κατασταση δορυφορων υπηρχε πριν γιατι την χρησιμοποιουσα για να ελεγξω το χασιμο/ευρεση των δορυφορων.

 

Ενα ευχαριστο που απο οτι ειδα δεν εχει αναφερθει απο κανεναν, ειναι οτι απο οτι φαινεται η ανοικτη ακροαση λειτουργει πλεον κανονικα,δηλαδη ακους και σε ακουνε.

 

Διαβασα πιο πανω για αρνητικο ρεκορ μνημης, το οποιο νομιζω κερδιζω επαξια με 3.1 C. Φυσικα με τετοια επιπεδα μνημης δεν μπορω να εκτιμησω την ταχυτητα, αφου προγραμματα οπως το garmin σερνονται. Θα περιμενω ομως το καινουργιο hack, (αφου καλομαθα πλεον) για να προχωρησω σε hard format. Φανταζομαι ομως οτι θα υπαρχει προβλημα αν το κανω μονο στο C (ελεγα μηπως και γλυτωνα την επανεγκατασταση των εφαρμογων στο Ε), αφου και οτι εγκαθισταται στο Ε ενημερωνει και στο C.

 

Σε γενικες γραμμες και απο αυτα που διαβασα αλλα και απο αυτα που προλαβα να δω στη συσκευη μου, νομιζω πως εχει γινει ενα σημαντικο βημα εξορθολογισμου και βελτιωσης τοου λογισμικου της συσκευης. Αν η Νοκια αναλαβει και τις ευθυνες της σε οποια σημεια τεχνικα υπολοιπεται, νομιζω οτι δεν θα υπαρχει πλεον τιποτα περισσοτερο να ζητησει κανεις.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Διαβασα πιο πανω για αρνητικο ρεκορ μνημης, το οποιο νομιζω κερδιζω επαξια με 3.1 C. Φυσικα με τετοια επιπεδα μνημης δεν μπορω να εκτιμησω την ταχυτητα, αφου προγραμματα οπως το garmin σερνονται. Θα περιμενω ομως το καινουργιο hack, (αφου καλομαθα πλεον) για να προχωρησω σε hard format. Φανταζομαι ομως οτι θα υπαρχει προβλημα αν το κανω μονο στο C (ελεγα μηπως και γλυτωνα την επανεγκατασταση των εφαρμογων στο Ε), αφου και οτι εγκαθισταται στο Ε ενημερωνει και στο C.

 

Εγώ όταν έκανα format έκανα μόνο στο C. Παρόλα αυτά ελάχιστες από τις εφαρμογές που είχα στο Ε διασώθηκαν. Νομίζω ότι είναι μονόδρομος: όταν κάνεις format στο C καλύτερα να κάνεις και στο Ε, γιατί το τελευταίο δε μπορεί να λειτουργήσει αυτόνομα έτσι κι αλλιώς.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Αλλωστε μην ξεχναμε κατι: Οτι ειναι η τελευταια version της S60 πλατφορμας...Η οποια αφησε το στιγμα της...Οσο και εαν δουλευουν στο λειτουργικο του Ν900,δεν πιστευω να την αφησουν να παει στραφει...Ειδωμεν βεβαια...

 

Που το διάβασες αυτό; :blink::blink::blink: Επειδή ετοιμάζει ένα κινητό με maemo δε σημαίνει πως παρατάει το symbian... μη ξεχνάς τα $$ που έδωσε πριν λίγους μήνες για να έχει το 100% του symbian...

 

Σχετικά με τη διαθέσιμη μνήμη, μην τρελένεστε με το αν έχετε 40 ή 41mb ελεύθερα, σημασία έχει πως άλλαξε ο τρόπος που χρησιμοποιούν την μνήμη οι εφαρμογές με αποτέλεσμα να χρειάζονται λιγότερη μνήμη σε σχεση με το προηγούμενο firmware, ώστε να μην εμφανίζονται τα γνωστά "δεν υπάρχει ελεύθερη μνήμη, κλείστε εφαρμογές, κτλ".

 

Συμφωνώ με το εφέ του kinetic όταν φτάνεις στο τέλος/αρχή της λίστας - στην αρχή είχε ...πλάκα, αλλά τώρα μου φαίνεται λίγο ενοχλητικό! Αλλά είναι θέμα συνήθειας υποθέτω, ακόμα πηγαίνω στην scroll bar...

 

Για την ταχύτητα που λέτε δεν είδα καμία φοβερή διαφορά, και ο photo browser συνεχίζει να είναι η χειρότερη εφαρμογή της nokia (εδώ και χρόνια... :( :( )

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά όταν σβήνει η οθόνη και το κινητό δεν είναι κλειδωμένο δεν θα έπρεπε να ξανανοίγει με ένα άγγιγμα στην οθόνη; Οι οδηγίες έτσι λένε. Εμένα ξανανοίγει μόνο αν πατήσω το πλήκτρο για το μενού ή το κουμπί για το κλείδωμα.
Link to comment
Share on other sites

με το menu ανοίγει και εμένα όταν δεν είναι κλειδωμένο, αλλά το προτιμώ έτσι και δεν έχω ψάξει αν υπάρχει κάποια άλλη επιλογή =)

 

είχες 10mb ελεύθερα; στο c εννοείς ή μνήμη; φαντάζομαι c για να λες πως απελευθερώθηκαν μετά από format. Να σου προτείνω να επιλέξεις μυνήματα/επαφές/φωτογραφίες/εφαρμογές/κτλ να αποθηκεύονται στο e και όχι στο c και το μόνο που να εγκαταστήσεις στο c να είναι το theme που χρεισιμοποιείς

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...