Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

και μια ερωτηση απο μενα.....μετα απο ωρα λειτουργιας τα 2 widget facebook,accuweather σταματανε να αποκρινονται... αλλα αν μπω απο τα μενου λειτουργουν κανονικα. Υποψιν εχω κανει αναβαθμιση στο νεο firmware...αλλα το εκανε κ πριν. Καποιος με το ιδιο προβλημα?? η καποια λυση?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ωραία. Κατι αρχιζει και γίνεται. Πρώτα απ'ολα αν εχεις WPA κλειδωμα δοκιμασε να ξαναπερασεις τον κωδικό σου. Πολλες φορες αν μπει διαφορετικο case στους χαρακτηρες αλλα σωστο γραμμα συνδέεται μεν στο δικτυο αλλά δεν μπορει να ανταλλαξει δεδομενα. Επισης δοκιμασε εναλλαγη μεταξυ TKIP και AES στο router. Με αυτά τα 2 λογικα θα λυθει το προβλημα του σπιτιου. Απο κει και περα θα σου προτεινα να στειλεις τις ρυθμισεις της voda ΟΤΑ μεσω του site της nokia..

Ωχ...., όταν μου ζητούσε τον κωδικό του wlan, το πληκτρολογούσα με μικρά γράμματα αντί για κεφαλαία. Λες αυτό δηλαδή να παίζει ρόλο;

Τίποτα, ούτε και με κεφαλαία δούλεψε.

Τι είναι αυτά τα ΤΚΙΠ και ΑΕΣ ??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οταν κανετε browsing στο internet, και κανετε zoom, γινεται αναδιπλωση κειμενου;

H πηγαινετε δεξια-αριστερα για να δειτε ολο το κειμενο στη σελιδα;

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα.

Εκανα και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αλλά ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη.

Με βλέπω να επιστρέφω στα windows mobile

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ωχ...., όταν μου ζητούσε τον κωδικό του wlan, το πληκτρολογούσα με μικρά γράμματα αντί για κεφαλαία. Λες αυτό δηλαδή να παίζει ρόλο;

Τίποτα, ούτε και με κεφαλαία δούλεψε.

Τι είναι αυτά τα ΤΚΙΠ και ΑΕΣ ??

 

Γιατι δεν δημιουργεις απο την συνδεσιμοτητα μια καινουργια συνδεση που θα την ονομασεις ας πουμε "σπιτι" και θα εχει ολα τα στοιχεια του ρουτερ σου. Ετσι θα επιλεγεις καθε φορα απλα σημειο χωρις να χρειαζεται να πληκτρολογεις κωδικους. Ετσι το εχω κανει με 4 διαφορετικα σημεια σε ολες μου τις συσκευες και δεν ειχα ποτε προβλημα.

 

Στο μετωπο της αναζητησης της συσκευης τωρα, αφου βρεθηκα στην Αθηνα για λιγο ειπα να περασω απο καταστημα vodafone (Π. Φαληρου) να δω τι λενε εδω. Κατα τα λεγομενα τους λοιπον η διαθεσιμοτητα τους μετατεθηκε για τις 16-17 Ιουλιου. Σε ερωτηση μου αν η συσκευη θα ειναι ανοιχτη η branded, πηρα την καταπληκτικη απαντηση οτι οι ελαχιστες που εχουν διατεθει μεχρι τωρα ηταν ανοιχτες αλλα ισως οι επομενες να ειναι vodafone live για αυτο και ισως καθυστερουν λιγακι, επειδη τις "επεξεργαζεται" η vodafone......

 

--Μα εγω δεν θελω κλειδωμενη συσκευη, θελω να ειναι ανοιχτη, να μπορω να κανω οτι θελω.

 

--Ναι κυριε αλλα ετσι μπορει να εχετε προβληματα, ενω με τη συσκευη που θα σας δωσει η vodafone θα εχει επιλεξει τα καλυτερα για σας.

 

--Μα ακριβως εκει ειναι το θεμα, θελω μονος μου να επιλεξω.

 

-- Αν ειναι ετσι τοτε κυριε......τι να σας πω

 

(Βεβαια η συζητηση αφορουσε στο μαυρο, το λευκο δεν υπαρχει ουτε σαν κωδικος).

 

Απογοητευμενος λεω ας παω 2 στενα πιο κατω ειναι το Nokia Shop Π. Φαληρου που ειχα διαβασει καποιες καλες κουβεντες αν δεν απατωμαι.....

Καλα οι ανθρωποι δεν παιζονται.....Μολις ζητησα το Ν97 ως δια μαγειας εμφανιστηκε ενα στα χερια του. Παει κατευθειαν να το τιμολογησει, ωπα λεω να ρωτησω ηθελα πρωτα. να το δω κτλ. Ασπρο ποτε περιμενετε ?

 

--Ασπρο θελετε ? (Εμφανιζεται αλλο κουτι) Οριστε....(φωνες απο μεσα) Και θηκη να παρεις, τωρα τις φεραμε.

 

--Μισο λεπτο ρε παιδια να το σκεφτω, να δω τι χανω απο τη vodafone (επιδοτηση) ....

 

--Καλα αν περιμενεις την vodafone, σε κανενα μηνα με δυο και αυτες θα ειναι live . (Ωπα ειπα απο μεσα μου...πολυ συχνα ακουω σημερα για vodafone live).

 

Ενταξει λεω παιδια δωστε τη μου, μονο θελω τιμολογιο και στη Παρο εχει 13%.

 

Και εμενα τι με νοιαζει η συσκευη εχει 656.

 

Ναι ρε παιδια αλλα το 656 βγαινει απο μια αξια οπου προσθετεις 19 % Φπα. Ε τωρα θα προσθεσεις 13% στην αξια και θα βγει ενα λιγο μικροτερο ποσο.

 

Ε ρε και αρχιζει μια κλαψα απο πισω (οι φωνες που ειπα πιο πανω), τι το προγραμμα δεν τους το επιτρεπει, τι που να μπλεκουμε τωρα (οι συσκευες εντω μεταξυ εχουν εξαφανισθει επισης ως δια μαγειας), ωχ καναμε λαθος και η συσκευη ειναι κλεισμενη, που να βρουμε το λογιστη τετοια ωρα να τον ρωτησουμε..... Οταν τους ειπα πως ειμαι Λογιστης (δεν ειμαι ) και οτι ετσι ειναι τα πραγματα, εφοσον ζητησω τιμολογιο ειναι υποχρεωμενοι, αυτο να κοπει με το Φπα του πελατη, τοτε αρχισαν (οι φωνες) τα, μα καινουργια συσκευη ειναι, εδω αλλοι παρακαλανε και πληρωνουν παραπανω και εγω να παρω λιγοτερα, κτλ

 

Τους εδωσα συγχαρητηρια και εφυγα. Ειναι κριμα παντως νεοι ανθρωποι να ανοιγουν καταστηματα και να προσπαθουν να επιβιωσουν με τετοιες πρακτικες.

 

Πηγαινοντας ομως αργοτερα στο Media Markt Φαληρου το βρηκα (λευκο παρακαλω) σαν δειγμα και ασχοληθηκα μαζι του για καμμια ωρα περιπου. Κατα δηλωση του πωλητη πουληθηκαν 4 απο χθες μεχρι σημερα και προσπαθησε εντονα να μου πουλησει το δειγμα ως τελευταιο κομματι. Του εξηγησα οτι αυτο πλεον ηταν μεταχειρισμενο και εγω ηθελα σφραγισμενη συσκευη και με αφησε ησυχο να παιξω για καμμια ωρα. Τουλαχιστον μου περασε λιγο ο "καημος" της αποκτησης του.....

 

Εχω παντως την αισθηση πως πολυς κοσμος εχει σπευσει να το αγορασει ασχετα με τις δυνατοτητες/αναγκες του και ετσι βλεπω συντομα να γεμιζουν οι αγγελιες πωλησης.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Τίποτα.

Εκανα και επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, αλλά ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη.

Με βλέπω να επιστρέφω στα windows mobile

 

 

ειχα καποτε παρομοιο προβλημα

με ενα n95 ενω εμπαινε δεν κατεβαζε τιποτα.

επειδη δεν εχω nokia τωρα να σου πω ακριβως

δοκιμασε εκει που ειναι τo wlan/επιλογες/

προχωρημενες ρυθμισεις/βαλε απενεργοποιηση

εξοικ.ενεργειας καπως ετσι η το αντιθετο απο τι

το εχεις.:O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν δημιουργεις απο την συνδεσιμοτητα μια καινουργια συνδεση που θα την ονομασεις ας πουμε "σπιτι" και θα εχει ολα τα στοιχεια του ρουτερ σου. Ετσι θα επιλεγεις καθε φορα απλα σημειο χωρις να χρειαζεται να πληκτρολογεις κωδικους. Ετσι το εχω κανει με 4 διαφορετικα σημεια σε ολες μου τις συσκευες και δεν ειχα ποτε προβλημα.

Αυτό δεν το κατάλαβα πως γίνεται;

Το πρόβλημα είναι το εξής:

Βλέπω από το κινητό το wifi δίκτυό μου με το οποίο συνδέομαι κανονικά, όμως

δεν μπορώ να ανταλλάξω δεδομένα, ούτε να κάνω πλοήγηση....

 

 

ειχα καποτε παρομοιο προβλημα

με ενα n95 ενω εμπαινε δεν κατεβαζε τιποτα.

επειδη δεν εχω nokia τωρα να σου πω ακριβως

δοκιμασε εκει που ειναι τo wlan/επιλογες/

προχωρημενες ρυθμισεις/βαλε απενεργοποιηση

εξοικ.ενεργειας καπως ετσι η το αντιθετο απο τι

το εχεις.:O

Δεν έχει πουθενά, προχωρημένες ρυθμίσεις.....:(

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Skiace, για τον ίδιο ακριβώς λόγο έφυγα από Vodafone πριν από δύο χρόνα (μετά από 8 χρόνια σ' αυτούς). Τα νταβατζιλίκια που κάνουν με το Live είναι επιεικώς απαράδεκτα για την εποχή μας και ιδιαίτερα για τέτοιες συσκευές. Οι άνθρωποι νομίζουν πως είμαστε στο 2000. Δες λοιπόν το δικό μου διάλογο:

 

- Γεια σας, έχετε το N95;

- Ναι το έχουμε.

- ΟΚ, θέλω να κάνω ανανέωση συμβολαίου. σε τι τιμή θα το πάρω;

- Τόσο.

- Ωραία, θα το πάρω. Μπορείτε να μου ανοίξετε το κουτί να το δω;

- Βεβαίως. Να το.

- Χμμμ, βλέπω ότι δεν έχει ελληνικά γράμματα στα πλήκτρα, συνεπώς είναι παρεισαγωγή. Έχω διαβάσει σε forums ότι η ελληνική αντιπροσωπεία δεν αναγνωρίζει εγγύηση στις συσκευές οιυ δεν έχουν εισαχθεί από την ίδια.

- Μην ανησυχείτε, σας δίνουμε εγγύηση εμείς.

- Ωραία, προφανώς όμως, εφόσον έχουν εισαχθεί από το εξωτερικό, θα έχουν ξένο product code. Δεδομένου ότι κατά την αναβάθμιση το Nokia Software Updater ελέγχει το product code και βάζει την ανάλογη έκδοση του firmware, μήπως θα βρεθώ τελικά χωρίς ελληνικά στο τηλέφωνό μου;

- Δεν επιτρέπεται να κάνετε αναβάθμιση στο τηλέφωνο.

- ΟΡΙΣΤΕ;;;;;

- Δεν επιτρέπεται να κάνετε αναβάθμιση ή να επεμβείτε με οποιοδήποτε τρόπο στο software της συσκευής. Αν το κάνετε θα χάσετε την εγγύηση της Vodafone.

- !!!! Μα αυτό είναι smartphone. Αυτός είναι ο λόγος που δίνω 650€ για να το αγοράσω. Θέλετε να πείτε ότι δε θα μπορώ να του βάλω εφαρμογές;

- Αυτό που σας είπα κύριε. Θα χάσετε την εγγύηση.

- Με άλλα λόγια, εγγύηση από τη Nokia έτσι κι αλλιώς δεν έχω, και από σας θα τη χάσω αν κάνω αναβάθμιση ή αν προσθέσω έστω και μία εφαρμογή. Πολύ ωραία. Μόλις χάσατε ένα πελάτη.

 

Έτσι ακριβώς έγινε. Και ακόμη πιο εξοργιστικό είναι πως ενώ έγινε η μεταφορά σύνδεσης στις 8/8, μου έστειλαν λογαριασμό με πάγια μέχρι τις 31/8!!! Και με έπαιρναν συνεχώς τηλέφωνα επί εξάμηνο για να τους πληρώσω το «χρέος»!!!! Οι άνθρωποι είναι απίστευτοι απατεώνες. Μακριά!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως τελικά θα μπορούσς κάποιος να μου δώσει τι ρυθμίσεις έχει στο δικό του wlan δίκτυο, γιατί ότι κι αν έχω κάνει, δεν έχω καταφέρει να κάνω πλοήγηση παρόλο που το τηλέφωνο βλέπεει το δίκτυο και συνδέεται κανονικά....
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Φίλε terrestial συμφωνούμε σε όλα. Με μια μεγάλη αντίρρηση: δε νοείται σε τηλέφωνο επιπέδου Ν97 να υπάρχει το κατάπτυστο Ovi store. Όχι απλώς δεν απευθύνεται σε power user αλλά η όλη οργάνωση και υποστήριξη του θυμίζει συνοικιακό ψιλικατζίδικο. Το αντίστοιχο της apple είναι μερικές δεκαετίες μπροστά. Και για μένα που γεμίζω εφαρμογές το εκάστοτε κινητό μου, αυτό αποτελεί ένα μεγάλο μείον της συσκευής Ν97, σε σχέση με τον ανταγωνισμό. Μέχρι και το ανύπαρκτο από πλευράς συσκευών android θα μας βάλει τα γυαλιά, αν δεν το έχει ήδη κάνει.
Link to comment
Share on other sites

Βελάκι και Sym.

 

Το βέλάκι οκ αλλα το sym πληκτρο ποιο ειναι? (το κινητό μου ειναι από την Ισπανία που το εχω κανει Ελληνικό)

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 και 16ΚΒytes.
Link to comment
Share on other sites

Το βέλάκι οκ αλλα το sym πληκτρο ποιο ειναι? (το κινητό μου ειναι από την Ισπανία που το εχω κανει Ελληνικό)

 

Διπλα στο πληκτρο του διαστηματος(κενο), δεξια...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πριν τρεις μέρες πήρα το N97. Έχω ένα θέμα όμως. Τρώει κάτι τρελά κολλήαμτα ώρες ώρες. Του στυλ ενώ το πέρνω τηλέφωνο από το σπίτι μου και καλεί , η συσκευή δεν χτυπάει καθόλου ούτε καν δείχνει οτι το καλώ. Επίσης μερικές φορές δεν κλείνει καθόλου !! Το κάνει και σε εσάς; Μήπως πρέπει να το πάω πίσω;
Link to comment
Share on other sites

Αλοίμονο αν τα έκανε σε πολλούς αυτά. Πρόκειται για σοβαρές δυσλειτουργίες. Αν μετά από αναβάθμιση του λειτουργικού συνεχίζει, κατευθείαν πίσω.
Link to comment
Share on other sites

Παντως για μενα ολα μια χαρα. Απλως οταν εγκατεστησα το mini opera προσπαθουσε να μπει συνεχεια μεσω 3g δεν μπορω να βρω settings να μπαινει μεσω wifi.

 

Επισης μου αρεσε πολυ η ρυθμιση στα light notifications breather light το κουμπι του μενου αναβει πολυ διακριτικα σιγα σιγα καθε μερικα δευτερολεπτα πολυ γαματο. Τελικα και το πενακι αχρηστο ειναι σχεδον αφου ειναι αρκετα καλο το touch screen στην αφη.

Link to comment
Share on other sites

το nokia suite εχει ενα προγγραμα που λεγεται software updater. Καντο μεσω αυτου διοτι μεσω του κινητου λεει δεν βρεθηκανε αναβαθμισεις. Ενω μεσω του software updater βρηκε.

Δεν χάνω εγγύηση αν το αναβαθμίσω έτσι ;; ε;

Link to comment
Share on other sites

εννοειται οχι αφου το κανεις μεσω της νοκια. ΜΗΝ ξεχασεις οτι ενω κανει την αναβαθμιση να μην πειραξεις το κινητο, μην το χρησιμοποιησεις μεχρι να τελειωσει. ακολουθα της οδηγιες που σου λεει.
Link to comment
Share on other sites

Επισης μου αρεσε πολυ η ρυθμιση στα light notifications breather light το κουμπι του μενου αναβει πολυ διακριτικα σιγα σιγα καθε μερικα δευτερολεπτα πολυ γαματο. .

πρέπει να το έχει "ξεχάσει" αυτό το setting, γιατί εμένα είναι μόνιμα σβηστό , που ρυθμίζετε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Βρήκαμε καμία λύση για το πρόβλημα με το wifi?

Εσάς συνδέεται κανονικά;

Μήπως είναι πρόβλημα της συσκευής και πρέπει να το γυρίσω πίσω;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει αν ο Opera όταν κάνεις zoom, κάνει αναδίπλωση κειμένου (για να βλέπεις όλο το κείμενο της ιστοσελίδας στην οθόνη) ή πηγαίνεις δεξιά - αριστερά για να διαβάσεις όλο το κείμενο; Ρωτάω γιατί σε ένα βίντεο, αυτό είχα δει, που δεν είναι και πολύ βολικό.

Eίτε οριζόντια το έχεις είτε κάθετα, ο opera προσαρμόζει το κείμενο στο πλάτος της οθόνης και δεν χρειάζεται σκρολάρισμα δεξιά-αριστερά για να το διαβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

ναι φορτιζει και απο το καλωδιο του υπολογιστη.

Ευχαριστώ.

 

Ποσες μερες αναμονη σας βγαζει με μετρια χρήση?

 

Απο τη στιγμή που μιλάμε για smartphone, 1 ημέρα να βγάζει καλά - άνετα με γερή χρήση, θα ήταν καλά.

 

@mirrorofsorrow: Ευχαριστώ επίσης για την απάντηση

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Όσο αφορά τον πρόβλημα, που θέλει 2 φορές να πατάς το πλήκτρο του ξεκλειδώματος , για να ξεκλειδώνει η οθόνη, παρατήρησα ότι αυτό συμβαίνει μόνο όταν έχω ενεργοποιημένη την αυτόματη περιστροφή οθόνης, όταν απενεργοποιείτε δουλεύει κανονικά .

με την αναβαθμιση δεν λυνετε το προβλημα

Link to comment
Share on other sites

ποιος το λεει αυτο? πως εχει λυθει αυτο το προβλημε σε οσους εχουνε κανει την αναβαθμιση και οχι σε εσενα? Εγω μολις την εκανα εξαφανιστικε
Link to comment
Share on other sites

και στο δικο μου παρα την αναβαθμιση συνεχιζει να θελει 2 φορες για να ξεκλειδωσει,ισως να φταιει η αυτοματη περιστροφη της οθονης που λεει και φιλος παραπανω και παρατηρησα και κατι αλλο με τον browser o οποιος μου κρασαρει συνεχεια
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...