Jump to content

Device OS 4.7/5.0.0.xx (95xx)


hellsangel81
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 423
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Θα πρέπει να περάσεις στην συσκευή σου κάποιο multilanguage OS. Θα το βρεις κάνοντας μια αναζήτηση στο google.

 

Ακολουθείς τα βήματα που σου λέει και στο παράθυρο που επιλέγεις τις εφαρμογές που θα περάσουν στη συσκευή σου επιλέγεις και τα ελληνικά.

 

Αγαπητέ φίλε Hellsangel,ευχαριστώ για τον χρόνο σου αλλα δυστυχώς δεν κατάφερα να κάνω κατι σημαντικό.

Θα σου πώ αναλυτικά τις κινήσεις πού έκανα...και αν μπορεις...με βοηθάς!

Λοιπόν,κατέβασα απο το site της BB το τελευταίο multilanguage OS που δίνει για το 9520 οπου εχω εγώ. Το αρχείο ονομάζετε (501_b049_multilanguage)και ειναι 258mb.

Το εκανα extract λοιπόν στον υπολογιστή μου(C:\Program Files\Common Files\Research In Motion\Shared\Loader Files\(os Folder)\Java) χωρίς να εχω το κινητό συνδεμένο.

Αφού εγινε η εγκατάσταση,πήγα και έσβησα το Ventor.xml μετα σύνδεσα το κινητο και έτρεξα τοLoader. Ολα καλα νομιζα μέχρι που μου έδειξε αναλυτικά τις γλώσσες.

Υπαρχουν σχεδον ΟΛΕΣ οι γλώσσες να διαλέξω εκτος απο τα Ελληνικα.

Έλενξα τον φάκελο Java και τα Ελληνικα υπάρχουν μεσα.

Τι να πω....δεν ξέρω.

Αν μπορεις να με βοηθησεις καπως.

Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε Hellsangel,ευχαριστώ για τον χρόνο σου αλλα δυστυχώς δεν κατάφερα να κάνω κατι σημαντικό.

Θα σου πώ αναλυτικά τις κινήσεις πού έκανα...και αν μπορεις...με βοηθάς!

Λοιπόν,κατέβασα απο το site της BB το τελευταίο multilanguage OS που δίνει για το 9520 οπου εχω εγώ. Το αρχείο ονομάζετε (501_b049_multilanguage)και ειναι 258mb.

Το εκανα extract λοιπόν στον υπολογιστή μου(C:\Program Files\Common Files\Research In Motion\Shared\Loader Files\(os Folder)\Java) χωρίς να εχω το κινητό συνδεμένο.

Αφού εγινε η εγκατάσταση,πήγα και έσβησα το Ventor.xml μετα σύνδεσα το κινητο και έτρεξα τοLoader. Ολα καλα νομιζα μέχρι που μου έδειξε αναλυτικά τις γλώσσες.

Υπαρχουν σχεδον ΟΛΕΣ οι γλώσσες να διαλέξω εκτος απο τα Ελληνικα.

Έλενξα τον φάκελο Java και τα Ελληνικα υπάρχουν μεσα.

Τι να πω....δεν ξέρω.

Αν μπορεις να με βοηθησεις καπως.

Ευχαριστω και παλι.

 

Φιλε montsalvat, το 501_b049_multilanguage δεν ειναι OS, ειναι η desktop εφαρμογη των blackberry για το pc. Αυτο που ψαχνεις ειναι το OS και θα το βρεις https://www.blackberry.com/SoftwareDownload/index.jsp?client=HZMHZfRPj . Οταν το κατεβασεις κανε το install και ακολουθησε ακριβως την διαδικασια οπως αναφερεται πιο πανω. Επισης το 501_b049_multilanguage κανε το install επισης με doubleclick. αν δεν τα καταφερεις εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε montsalvat, το 501_b049_multilanguage δεν ειναι OS, ειναι η desktop εφαρμογη των blackberry για το pc. Αυτο που ψαχνεις ειναι το OS και θα το βρεις https://www.blackberry.com/SoftwareDownload/index.jsp?client=HZMHZfRPj . Οταν το κατεβασεις κανε το install και ακολουθησε ακριβως την διαδικασια οπως αναφερεται πιο πανω. Επισης το 501_b049_multilanguage κανε το install επισης με doubleclick. αν δεν τα καταφερεις εδω ειμαστε.

 

Το λοιπον Giannis_lo τελικα αφου καταλαβα ποσο ασχετος ειμαι ακολουθησα τις οδηγιες σου .

Σε ευχαριστω πολυ.

Πηγα στο site και κατεβασα το OS το τελευταιο (9520M_PBr5.0.0_rel721_PL4.2.0.189_A5.0.0.436_Vodafone_UK).

Μετα ακολουθησα τις οδηγιες εγκαταστασης και πηγαν ολα καλα.

Το κινητο εκανε επανεκινηση μονο του και ο setup wizard πηρε εμπρος.

Τα κανονισα ολα και ΒΡΗΚΑ και τα Ελληνικα.

Ολα δουλευουν ρολοι εκτος απο 2 θεματα.

Το 1ο:Εξαμφανιστηκε απο την επιφανεια εργασιας ο φακελος των e-mail.Τα e-mail μου ερχονται κανονικα και μπορω καιν τα βλεπω απο τον φακελο των μηνυματων(Υπηρχαν 3 φακελοι,ενας sms+mms,ενας μονο για e-mail και ενας γενικων μηνυματων).

To 2o Οταν γραφω Email ή MMS στα Ελληνικα ολα καλα.Λαμβανετε απο τον δεκτη στα Ελληνικα,οταν ομως στελνω Sms,Το λαμβανουν ως ερωτηματικα ......ΕΚΤΩΣ κι αν το πρωτο γραμμα του μηνυματος ειναι στα Αγγλικα και μετα συνεχίσω στα Ελληνικα τοτε ολα καλα.

Καμια ιδεα???

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους, να ρωτήσω το εξής.....

Χθές έβαλα το desktop manager να κάνει update στο BB (9500 storm), μου εμφανίζει οτι υπάρχει μια νεα έκδοση και μια παλαιώτερη.Συνεχίζω στην αναβάθμιση της νεας έκδοσης και μου ''βγάζει'' ενα μύνημα οτι για να κατεβεί η νεα έκδοση θα πρέπει πρώτα να κάνω εναν λογαριασμό εδώ....''http://na.blackberry.com/eng/ownerslounge/signup.jsp''. Το οποίο ζητάει τα πάντα: αρ τηλ / ΙΜΕΙ / διευθύνση κατοικίας κλπ. Το έχει συναντήση και κάποιος άλλος?Αν ναι είναι ασφαλές?Ή θα με κατακλείσουν σε διαφημιστικά sms και καμία περίεργη χρέωση?

 

Ευχαριστώ

Πάνος

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ψευδή στοιχεία και να τελειώνεις. RIM είναι αυτή, όλα ασφαλές είναι :)

 

Με τον Desktop Manager δεν θα σου εγκαταστήσει το τελευταίο OS που κυκλοφορεί αλλά το τελευταίο επίσημο από τον πάροχο σου.

 

Η τελευταία έκδοση που έχει κυκλοφορήσει για το 9500 είναι η .484

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσα να ρωτήσω και κάτι άλλο?Αν το ρωτάω σε λάθος section πείτε μου το....

Όποτε αλλάζω theme και ενεργοποιώ κάποιο που είναι εκτός απο αυτά που είχε μέσα το BB απο την αρχή....δεν έχω ήχο στα εισερχόμενα μυνήματα!Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Την .484 περνάει και ο DM, μιας και είναι επίσημο release της Vodafone GR.

 

Έχω καιρό βλέπεις να ασχοληθώ με το 9500 μου :D

 

Θα μπορούσα να ρωτήσω και κάτι άλλο?Αν το ρωτάω σε λάθος section πείτε μου το....

Όποτε αλλάζω theme και ενεργοποιώ κάποιο που είναι εκτός απο αυτά που είχε μέσα το BB απο την αρχή....δεν έχω ήχο στα εισερχόμενα μυνήματα!Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει?

 

Στα ΒΒ μπορείς να έχεις ξεχωριστές ρυθμίσεις για κάθε θέμα. Εικονίδια, φάκελοι και άλλα. Μπορεί να υπάρξουν και μερικοί ήχοι που είναι theme controlled αλλά εμένα δεν μου έχει τύχει.

 

Σίγουρα είναι στο ίδιο προφίλ ήχων; Αν ναι δοκίμασε μετά την αλλαγή να κάνεις ένα battery pull μήπως είναι κάποιο απλό κόλλημα.

Link to comment
Share on other sites

Αλλάζοντας το theme το προφίλ των ήχων παραμένει το ίδιο (π.χ normal),κάνοντας επεξεργασία το προφίλ των ήχων απο το home screen οι ήχοι ακούγονται μια χαρά!Αν όμως έρθει μύνημα δεν ακούγεται τίποτα,μόνο δόνηση.Λέγοντας οτι ''Στα ΒΒ μπορείς να έχεις ξεχωριστές ρυθμίσεις για κάθε θέμα. Εικονίδια, φάκελοι και άλλα'' μπορείς να με κατατοπίσης λίγο?Μήπως υπάρχει κάτι που δεν το ξέρω για αυτό ρωτάω.....

 

thanks

 

Υ.Γ : Έκανα battery pull αλλα και πάλι τα ίδια!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά την εφαρμογή του θέματος, πήγες στις ρυθμίσεις των προφίλ να βάλεις ήχο για τα μηνύματα; Όπως το λες, φαίνεται πως είναι ρυθμισμένο στο να δονείται μόνο όταν έχει νέο μήνυμα. Λίγο κάτω από την επιλογή ήχου μηνύματος, είναι οι επιλογές της δόνησης. Για δες μήπως είναι κάτι λάθος.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Στο κάνει σε συγκεκριμένο θέμα ή σε όλα; Αν θες δοκίμασε κάποιο το οποίο να είναι επίσημα συμβατό με την 5.0 και πες μας τι γίνεται.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Storm με 5.0.0.425...

 

Προχτές που πήγα να στείλω ένα sms με ελληνικό πληκτρολόγιο ( μικρούς χαρακτήρες) (συνήθως στέλνω greeklish λογω βαρεμάρας να αλλάζω πληκτρολόγιο:O ), και όταν το έκανα send το έβγαλε με ???????? και ο παραλήπτης επίσης πήρε ???????....

 

τι άποψη έχετε??

 

Thnx.... :blink:

"Imagination Im More Importnant Than Knowledge"

Albert...

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να επιλέξεις πως θέλεις να στέλνεις τα μηνύματα. Αν θέλεις ελληνικά πρέπει να πάς options-sms text-data coding- UCS2, ενώ αν θέλεις greeklish η επιλογή πρέπει να είναι στο 7bit.

 

Αυτό μπορεί να σου φαίνεται κάπως χαζό αλλά σε συμφέρει γιατί σου δίνει τη δυνατότητα να γράφεις 160 χαρακτήρες είτε σε ελληνικά είτε σε greeklish :D

Link to comment
Share on other sites

Στο κάνει σε συγκεκριμένο θέμα ή σε όλα; Αν θες δοκίμασε κάποιο το οποίο να είναι επίσημα συμβατό με την 5.0 και πες μας τι γίνεται.

 

Θα το κοιτάξω αυτό που λες και θα ψάξω να βρώ θέμα συμβατό με την 5.0, υπάρχει κάποιο που μπορώ να κατεβάσω σε συγκεκριμένο site?

Link to comment
Share on other sites

κατέβασε κάποιο trial της elecite.

 

http://www.elecite.com/

 

Πιο επίσημα συμβατό με 5.0 δεν υπάρχει :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...