Jump to content

[iOS 3] Activate / Jailbreak / Unlock για iPhone 2G/3G/3GS


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όχι και γιαυτό είπα να κάνει με το Redsnow. Δεν το διευκρίνισα σωστά όταν είπα (αν δεν θέλει για κάποιο λόγο) με το redsnow το έκανα..

 

Δηλαδή με το redsn0w μπορεί κανείς να κάνει jailbreak την εργοστασιακή 3.1.3 στο iPhone 3GS με την παλιά bootrom?

 

Επειδή στην σχετική ανακοίνωση αναφέρεται κατηγορηματικά πως δεν γίνεται κάτι τέτοιο.

 

iPhone 3GS users (regardless of unlock) should stay away from this and all 3.1.3 jailbreak tools unless you know you have your “SHSH hashes” backed up via Cydia. That’s because if you make a mistake you may find yourself stuck at official 3.1.3 with no way to jailbreak or come back down to 3.1.2 to jailbreak.

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδιά έχετε δίκιο τα έχω μπερδέψει με τόσα που έχω κάνει...

 

Το iPod 2G έκανα με το redsnow 0.9.4 σε εργοστασιακή 3.1.3 το 3Gs δεν ήθελε με τίποτα και στα καπάκια έκανα σε ένα 2G με το Pwn. Συγνώμη για την μπερδεψούρα...

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχετε δίκιο τα έχω μπερδέψει με τόσα που έχω κάνει...

 

Το iPod 2G έκανα με το redsnow 0.9.4 σε εργοστασιακή 3.1.3 το 3Gs δεν ήθελε με τίποτα και στα καπάκια έκανα σε ένα 2G με το Pwn. Συγνώμη για την μπερδεψούρα...

 

Τώρα μιλάς σωστά...... :p

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μιλάς σωστά...... :p

 

Με τόσα που έχουμε να κάνουμε φίλε Αρτέμη, έχουμε χάσει την μπάλα..:wacko:...:happy:

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω κι εγω μια ερωτηση..Οσο κι αν εψαξα απαντηση δεν πηρα..

Πηρα το 3GS δεκεμβρη κι εχω λογω μ@λ@κι@ς μου την 3.1.3 τωρα μετα απο restore που του εκανα απο την 3.1.2

Oμως ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ αν ειχα κρατησει τα shsh με το cydia για να ξαναπαω στην 3.1.2

Υπαρχει κανας τροπος να το δω αυτο...

ps καπου διαβασα οτι ο saurik κρατει με τη νεα version του cydia τα shsh αυτοματα..

Ισχυει αυτο????

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να κανω κι εγω μια ερωτηση..Οσο κι αν εψαξα απαντηση δεν πηρα..

Πηρα το 3GS δεκεμβρη κι εχω λογω μ@λ@κι@ς μου την 3.1.3 τωρα μετα απο restore που του εκανα απο την 3.1.2

Oμως ΔΕ ΘΥΜΑΜΑΙ αν ειχα κρατησει τα shsh με το cydia για να ξαναπαω στην 3.1.2

Υπαρχει κανας τροπος να το δω αυτο...

ps καπου διαβασα οτι ο saurik κρατει με τη νεα version του cydia τα shsh αυτοματα..

Ισχυει αυτο????

 

Φίλε μου ο μόνος τρόπος να το μάθεις είναι να χρησιμοποιήσεις τον οδηγό για να κάνεις downgrade στην 3.1.2.

 

Οδηγός downgrade σε περιβάλλον Windows :

http://www.iClarified.com/entry/index.php?enid=7557

 

Οδηγός downgrade σε περιβάλλον mac :

http://www.iClarified.com/entry/index.php?enid=7556

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Αρτέμη τον έχω φτιαγμένο στα Ελληνικά τον οδηγό ;)
Link to comment
Share on other sites

Αρτέμη τον έχω φτιαγμένο στα Ελληνικά τον οδηγό ;)

 

Νίκο έχεις απόλυτο δίκιο. Με την δικιά σου συγκατάθεση θα τον ανεβάσω και στο σχετικό section του myphone με τους οδηγούς. Σε κάθε περίπτωση ο αναλυτικός οδηγός του Νίκου βρίσκεται εδώ :

 

How to downgrade iPhone 3GS into older firmware

Edited by DjArte

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Απο χτες ειμαι κ εγω κατοχος ενος iphone 3GS. Θελω να κανω jailbreak το τηλεφωνο αλλα θα ηθελα μερικες πληροφοριες πριν προχωρησω.

Το τηλεφωνο εχει την εκδοση 3.1.2 (7D11). Πρεπει να κανω καποιο backup πριν προχωρησω; Ψαχνωντας στο φορουμ ειδα μερικοι να λενε κατι για "shsh" αλλα ουτε που καταλαβα τι ειναι αυτο. Μπορει να ακουγεται χαζο αυτο που ρωταω αλλα ξαναλεω μολις χτες πηρα το τηλεφωνο.

Ρωταω για να μην κανω καμια βλακια και χασω την εγγυηση.

Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Απο χτες ειμαι κ εγω κατοχος ενος iphone 3GS. Θελω να κανω jailbreak το τηλεφωνο αλλα θα ηθελα μερικες πληροφοριες πριν προχωρησω.

Το τηλεφωνο εχει την εκδοση 3.1.2 (7D11). Πρεπει να κανω καποιο backup πριν προχωρησω; Ψαχνωντας στο φορουμ ειδα μερικοι να λενε κατι για "shsh" αλλα ουτε που καταλαβα τι ειναι αυτο. Μπορει να ακουγεται χαζο αυτο που ρωταω αλλα ξαναλεω μολις χτες πηρα το τηλεφωνο.

Ρωταω για να μην κανω καμια βλακια και χασω την εγγυηση.

Κάνοντας το jailbreak(προτείνω το Blackra1n tool), στο Cydia έχει επιλογή για να κρατήσεις αυτά τα SHSH αρχεία στον server του Saurik. Τα εν λόγω αρχεία χρησιμεύουν στο downgrade από την έκδοση 3.1.3 σε 3.1.2 και εξηγούμαι. Κάνοντας το jailbreak, όντας στην 3.1.2 που είσαι τώρα, φαινομενικά χάνεις την εγγύηση σου. Εάν λοιπόν θέλεις να την "ξαναποκτήσεις" θα χρειαστεί να κάνεις restore. Κάνοντας όμως restore, το iTunes, θα σε μεταφέρει στην 3.1.3 η οποία είναι έκδοση που δεν επιδέχεται jailbreak. Σε αυτό ακριβώς το σημείο θα σου χρειαστούν αυτά τα SHSΗ αρχεία ώστε να κάνεις downgrade από την 3.1.3 στην 3.1.2 για να μπορέσεις να το ξανακάνεις jailbreak.

Και για να σου ξεκαθαρίσω για την εγγύηση, κάνοντας απλά και μόνο restore θα έχεις την εγγύηση σου.;) Απλά να σου πω, μην κάνεις ΚΑΝΕΝΑ restore τώρα πριν κάνεις jailbreak γιατί δεν θα υπάρχει γυρισμός. Πρέπει πρώτα να το κάνεις τώρα, να κρατήσεις τα SHSH αρχεία και μετά να κάνεις ό,τι θέλεις με restore κλπ.;)

Edited by eatmydust

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να κρατήσεις πλέον το SHSH της 3.1.2

 

Το Cydia θα σου κρατήσει της τρέχουσας έκδοσης μόνο (3.1.3).

Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας το jailbreak(προτείνω το Blackra1n tool), στο Cydia έχει επιλογή για να κρατήσεις αυτά τα SHSH αρχεία στον server του Saurik. Τα εν λόγω αρχεία χρησιμεύουν στο downgrade από την έκδοση 3.1.3 σε 3.1.2 και εξηγούμαι. Κάνοντας το jailbreak, όντας στην 3.1.2 που είσαι τώρα, φαινομενικά χάνεις την εγγύηση σου. Εάν λοιπόν θέλεις να την "ξαναποκτήσεις" θα χρειαστεί να κάνεις restore. Κάνοντας όμως restore, το iTunes, θα σε μεταφέρει στην 3.1.3 η οποία είναι έκδοση που δεν επιδέχεται jailbreak. Σε αυτό ακριβώς το σημείο θα σου χρειαστούν αυτά τα SHSΗ αρχεία ώστε να κάνεις downgrade από την 3.1.3 στην 3.1.2 για να μπορέσεις να το ξανακάνεις jailbreak.

Και για να σου ξεκαθαρίσω για την εγγύηση, κάνοντας απλά και μόνο restore θα έχεις την εγγύηση σου.;) Απλά να σου πω, μην κάνεις ΚΑΝΕΝΑ restore τώρα πριν κάνεις jailbreak γιατί δεν θα υπάρχει γυρισμός. Πρέπει πρώτα να το κάνεις τώρα, να κρατήσεις τα SHSH αρχεία και μετά να κάνεις ό,τι θέλεις με restore κλπ.;)

 

OK σε ευχαριστώ πολύ!

Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω κι εγώ το iPhone 3gs εδώ και 3 μέρες και έχει την έκδοση 3.1.3, μήπως ξέρετε το ποτέ θα βγει jailbreak?
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

αν κανουμε απο τις ρυθμισεις->γενικα->εναφορα->περιεχομενο και ρυθμισεις, επιρεαζει το jb? επανερχεται μετα? η θα θελει restore και θα βαλει την 3.1.3?
Link to comment
Share on other sites

απο την εμπειρια σας ποια ειναι η πιο ασφαλη μεθοδος ???? πλεονεκτει καποια σε σχεση με καποια αλλη ???
LG G4
Link to comment
Share on other sites

αν κανουμε απο τις ρυθμισεις->γενικα->εναφορα->περιεχομενο και ρυθμισεις, επιρεαζει το jb? επανερχεται μετα? η θα θελει restore και θα βαλει την 3.1.3?

 

δεν επηρεάζει το jailbreak αλλά διαγράφει όλες τις εργοστασιακές ρυθμίσεις παραμένοντας jailbroken.

στην ουσία θα είναι σαν να έχεις μόλις πάρει το κινητό και να το έσπασες απευθείας.

 

απο την εμπειρια σας ποια ειναι η πιο ασφαλη μεθοδος ???? πλεονεκτει καποια σε σχεση με καποια αλλη ???

 

ασφαλείς είναι όλες οι μέθοδοι jailbreak. το πλεονέκτημα μπορεί να είναι μόνο ένα, κι αυτό για τη μέθοδο του blackra1n... ότι είναι η πιο σύντομη και έυκολη μέθοδος.:)

Siemens C10, Nokia 3210, Sony Ericsson T68i, Nokia 6600 Original Black, Nokia N70 Music Edition, Nokia 6300 Original White, Apple iPhone 3GS White, Apple iPhone 4S,

Apple iPhone 4, Nokia 6700 Slide Petrol Blue

Link to comment
Share on other sites

Το blackra1n όντως είναι μια πολύ εύκολη μέθοδος για jailbreak.

 

Εγώ έχω την έκδοση 3.1.3 στο iPhone 3gs και είναι καινούργιο, άρα δεν μπορώ να κάνω jailbreak στην συσκευή μου γιατί δεν είχα κάνει και παλαιότερα jailbreak, αλλά ούτε από 3.1.3 να την κάνω 3.1.2, αν κατάλαβα καλά, και θα πρέπει να περιμένω να βγει jailbreak για την συγκεκριμένη έκδοση.

 

ένας φίλος μου, μου είπε ότι σε 10 περίπου μέρες θα βγει jailbreak για την έκδοση 3.1.3

ισχύει κάτι τέτοιο?

My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Στο πρώτο είσαι σωστός. Για το δεύτερο δεν ξέρει κανείς και είναι όλα υποθέσεις. Εμένα θα μου έκανε εντύπωση αν δώσουν JB για την 3.1.3 που είναι ένα ασήμαντο update κινδυνεύοντας να κλείσει το exploit η Apple σε επερχόμενη αναβάθμιση του OS.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αυτό που θέλεις να πεις είναι ότι μπορεί και να μην μπορείς στο καινούργιο iPhone να κανείς jailbreak?
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Εννοώ ότι δεν ξέρει κανείς αν σε συσκευές που πωλούνται με 3.1.3 θα δούμε jailbreak πριν βγει καινούρια αναβάθμιση λειτουργικού.
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει κατάλαβα τώρα. Μακάρι πάντως να βγει αυτές τις μέρες jailbreak για την 3.1.3 γιατί χωρίς jailbreak δεν λέει και τόσα πολλά.
My phone: iPhone 3gs 32 giga black.. Samsung s3-s4 -note 3.. Nokia 1020...Samsung S8...New iPad ( ΔΗΜΗΤΡΗΣ )
Link to comment
Share on other sites

Αντε κάναμε και λίγο o/c το iPhone μας...

Αλλά δεν ανεβαίνει άλλο μάλλον δεν πάει πάνω από 519MHz

Εδώ http://modmyi.com/forums/general-iphone-chat/643551-iphone-overclocking.html λέει ότι πάει και 550MHz και παραπάνω... Πως να το πάω παραπάνω?

Γιατί το Plist αρχείο όσο και να το αλλάξω δεν ανεβαίνει...

 

 

_______________________________________

http://img688.imageshack.us/img688/9751/dsc01007.jpg

 

Ωραία πως θα κανουμε και εμείς λόγο Ο/C, ποιό plist πειράζουμε...???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...