Jump to content

[Επίσημο] Nokia E72


Werra
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

.εχω βαλει το wlan στην προβολη διαθεσιμοτητας ποτε., τεστ συνδεσιμοτητας με διαδ. ποτε.καθε λιγο κ λιγακι βγαινει μηνυμα wlan συνδεση.πως το σταματαω αυτο μου λετε?

μου εχει σπασει τα νευρα

επισης προσπαθω ενω εχω βαλει τα στοιχεια μου στο ovi να στειλω κανα παιχνιδι στο κινητο. τις περισσοτερες φορες δεν ανταποκρινεται και 1 πρωινο χαραματα κυριακης ανταποκριθηκε, ειπε οτι θα σταλθει μηνυμα στο κινητο αλλα π@π@ρι@...

τι κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κάποια εφαρμογή σου κάνει τη δουλεία.

Έλεγξε όλες τις εφαρμογές που απαιτούν σύνδεση δεδομένων ώστε να ενημερώνονται.

Αυτές συνήθως είναι η Ενημέρωση λογισμικού, το E-mail, προγράμματα καιρού κλπ...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές είχα το συγκεκριμένο πρόβλημα, έφταιγε το worldmate. Μήπως το έχεις εγκατεστημένο;
Link to comment
Share on other sites

.εχω βαλει το wlan στην προβολη διαθεσιμοτητας ποτε., τεστ συνδεσιμοτητας με διαδ. ποτε.καθε λιγο κ λιγακι βγαινει μηνυμα wlan συνδεση.πως το σταματαω αυτο μου λετε?

μου εχει σπασει τα νευρα

επισης προσπαθω ενω εχω βαλει τα στοιχεια μου στο ovi να στειλω κανα παιχνιδι στο κινητο. τις περισσοτερες φορες δεν ανταποκρινεται και 1 πρωινο χαραματα κυριακης ανταποκριθηκε, ειπε οτι θα σταλθει μηνυμα στο κινητο αλλα π@π@ρι@...

τι κανω λαθος?

εντα ξει το βρηκα απο την σελιδα του Ε5. το ε μαιλ την εκανε την δουλεια.οσο αφορα το οvi ξερει κανεις τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Εκανα την αναβάθμιση.

Προβλήματα:

-Απο τις ρυθμίσεις του προγράμματος οδήγησης στο μενού που επιλέγεις σύνδεση, εχει standar web vodafone και δεν μου δίνει καμία άλλη επιλογή.

-Δεν μου βρίσκει το bluetooth ακουστικό μου. (πριν λειτουργούσε κανονικά)

-Επιλέγοντας τους χάρτες στο GPS με ξαναγυρίζει στην οθόνη αναμονής.

 

Πάντως σε γενικές γραμμές δεν είμαι ευχαριστημένος με το Ε 72, (το Ε 71 πιστεύω οτι ήταν οτι καλύτερο είχα) και σε μερικούς μήνες θα περάσω σε adroid κινητό.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους . εχω ενα θεμα με το νοκια ε72 μου .μου αναβοσβηνει κατω στην οθονη ενας φακελος ο οποιος δεν ειναι μηνυμα , ουτε email και δεν ξερω τι ειναι ουτε πως να το σταματησω .αν ξερει καποιος ας με βοηθησει !ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Σημαίνει πως η κάρτα SIM είναι γεμάτη από sms.

Πήγαινε στα Μηνύματα > Επιλογές > Μηνύματα SIM και σβήσε μερικά.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

εντα ξει το βρηκα απο την σελιδα του Ε5. το ε μαιλ την εκανε την δουλεια.οσο αφορα το οvi ξερει κανεις τι γινεται?

 

τελικα δεν ηταν το mail. παλι μου βγαινει και μου τα σπαει...ξερει τελικα κανεις τι γινεται με το ovi και δεν μου στελνει στο κινητο καποιο απο τα free παιχνιδια?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ζητήσω μια χάρη? Μπορεί κάποιος που ξέρει ποια είναι τα ουσιαστικά προβλήματα της συσκευής να μου τα παραθέσει? (Αν υπάρχουν) Γιατί εγώ παρακολουθώντας εδώ και λίγο καιρό το thread και διαβάζοντας και πολλές από τις παλαιότερες αναρτήσεις δε βλέπω κάτι τρελό. Το μόνο που λένε πολλοί, "Το Ε71 μου δεν το έκανε αυτό!". Τείνω στο να μείνω χωρίς συσκευή και δεν ξέρω αν μπορώ να περιμένω για το Ε7, αλλά και από οικονομικής απόψεως! Ευχαριστώ!

Xiaomi Mi Air 13.3 W10

Samsung Galaxy Note 9 Stock Android 10

Link to comment
Share on other sites

Ως γνωστόν είμαστε πολύ ψείρες οι περισσότεροι! Εγώ έχω το Ε72 εδώ και 1 χρόνο περίπου και μπορώ να σου πω ότι είναι ένα πάρα πολύ καλό κινητό! Σπάνια θα κολλήσει, πολύ δυνατή μπαταρία, καλή ακουστική, ικανοποιητική πλοήγηση στο ιντερνετ, emails, συμπαθητική καμερούλα και video, εμφανίσημο κινητό, είναι πιστεύω κάποια καλά χαρακτηριστικα του.Δεν είχα το Ε71 αλλά και το Ε72 εμένα μου φαίνεται πολύ ποιοτικής κατασκευής τηλέφωνο.Εγώ θα το ξανάπαιρνα πάντως.
Link to comment
Share on other sites

Μια πολύ καλή συσκευή, για μένα το καλύτερο Symbian χωρίς οθόνη αφής.

Εφόσον βγήκε αντίστοιχη συσκευή με S40 τα touch and type, πιστεύω ότι θα βγάλουν και Ε6 π.χ. με οθόνη αφής σε αντίστοιχο σχήμα με τα Ε71,72 με Symbian S^3. Αν δεν το βιάζεσαι, μέσα στο επόμενο τρίμηνο, πιστεύω να έχει βγει.

Με καθαρά οικονομικά κριτήρια, εγώ θα την έψαχνα ή μεταχειρισμένη, ή θα έπαιρνα το Ε5 τώρα. Στο χέρι σου είναι, να δεις και τα δύο και να αποφασίσεις.

Επίσης, (τώρα που έπεσε η τιμή του) με είχε βολέψει πολύ και το Nokia X6 λόγω της capacitive οθόνης. Πολύ γρήγορη πληκτρολόγηση με το Τ9.

Λέω να δώσω το δικό μου πάντως, για να πάρω Ν8. Είναι πλήρες κι άριστο, αν σε ενδιαφέρει, pm...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ πρόβηλμα με το hotmail μου. Ακολούθησα τις οδηγίες του forum και το εγκατέστησα, όμως παρόλο που έχω μπει μέσα στο interface και με ρωτάει και σε ποιο wlan να συνδεθεί, δε συνδέεται.

 

Μπορεί να βοηθήσει κάποιος? Θέλει κάποια extra ρύθμιση? Το δοκίμασα και σε 2 διαφορετικά δίκτυα και πάλι τίποτα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

To θέμα αυτό έχει συζητηθεί (και λυθεί) πολλές φορές σε αναφορές Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου-Μαρτίου.Κάνε τον κόπο, πήγαινε αρκετές σελιδούλες πριν και θα το βρείς.Αν όχι, τα ξαναλέμε!
Link to comment
Share on other sites

To θέμα αυτό έχει συζητηθεί (και λυθεί) πολλές φορές σε αναφορές Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου-Μαρτίου.Κάνε τον κόπο, πήγαινε αρκετές σελιδούλες πριν και θα το βρείς.Αν όχι, τα ξαναλέμε!

 

Φίλε μου σευχριστώ καταρχ΄ς για την απάντηση. Βασικά τις διάβασα ξανά αυτές τις σελίδες και δε βρίσκω κάτι που να μου λύνει το πρόβλημα. Ακολούθησ ατις λεπτομερείς οδηγίες που λένε να βάλω στην αρχή το μέιλ μου με ένα γράμμα αλλαγμένο και να το διορθώσω μετά κτλ κτλ. αλλά το πρόβλημα παραμένει. Δημιουργείτα ιγραματοκιβώτιο hotmail κανονικά αλλά δε συγχρονίζεται κανένα μέιλ.

 

Αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω θα με διευκόλυνε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχει δει κανείς να πωλείται κάπου το καφέ;

Κάποια στιγμή το έβλεπα στο multirama

αλλά τώρα που το ψάχνω χάθηκε.

Edited by geram
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου σευχριστώ καταρχ΄ς για την απάντηση. Βασικά τις διάβασα ξανά αυτές τις σελίδες και δε βρίσκω κάτι που να μου λύνει το πρόβλημα. Ακολούθησ ατις λεπτομερείς οδηγίες που λένε να βάλω στην αρχή το μέιλ μου με ένα γράμμα αλλαγμένο και να το διορθώσω μετά κτλ κτλ. αλλά το πρόβλημα παραμένει. Δημιουργείτα ιγραματοκιβώτιο hotmail κανονικά αλλά δε συγχρονίζεται κανένα μέιλ.

 

Αν γνωρίζεις κάτι παραπάνω θα με διευκόλυνε πολύ.

Koίτα, εγώ απλά ακολούθησα βήμα βήμα ό,τι μου έλεγε το κινητό για να φτιάξω ένα λογαριασμό email.Μετά μπαίνεις στο email σου επιλέγεις από τις επιλογές την επιλογή "Συγχρονισμός".Μπορείς νομίζω να φτιάξεις email και από το site της nokia στο http://email.nokia.com/account/home.action

Tώρα όσον αφορά τις ρυθμίσες για την πρόσβαση στα emails διάβασε τα παρακάτω: (Σε συμβουλεύω αν δεν έχεις πακετάκι internet με την εταιρία σου να βάλεις.Εγώ εχω με 5 Ευρώ το μήνα για 100mb και μου είναι αρκετά.Γιατί αν μπεις στο internet χωρίς προπληρωμένο όγκο δεδομένων, τα πράγματα είναι πολύ πιο ακριβά.)

Για να μην βγάζει μηνύματα πώς θες να συνδεθείς, κλπ,

δοκίμασε το εξής:Ρυθμίσεις > Σύνδεση > Προορισμοί > και έχει μετά:

α)Σημείο πρόσβασης

β) Διαδίκτυο

γ)...

δ)...

ε)...

Πάτα "Επιλογες" και ρύθμισε το α και το β πατώντας προεπιλεγμένη σύνδεση.

Εκεί εγώ έχω βάλει "Ερώτηση μία φορά".

Με αυτές τις ρυθμίσεις δεν μπάινει μόνο του στο ιντερνετ όπως και σε μένα προσπαθούσε τις πρώτες μέρες. Μην αγχώνεσαι. Οι πρώτες 2-3 μέρες είναι λίγο δύσκολες μέχρι να ρυθμίσεις το κινητάκι σου και μετά θα μπορείς να το απολαύσεις. Κι εγώ στην αρχή, μια που ομολογώ δεν ξέρω και πολλά, είχα πελαγώσει.Α, και κάτι άλλο. Όταν πατήσεις για εγκατάσταση του email σου ώστε να μπαίνεις από το πλήκτρο που είναι στο πληκτρολόγιο, κάνε τα εξής γιατί παρατηρήθηκε ότι το κινητό ρωτάει κάθε τόσο πώς να μπει στο ιντερνετ από μόνο του:Ρυθμίσεις,γραμματοκιβωτίου, βάζεις το email σου κλπ, και μετά πας στις "ΠΡΟΧΩΡΗΜ.ρυθμίσεις, και πας στα εισερχόμενα:Εκεί βάζεις στο "σημείο πρόσβασης" την επιλογή¨ΟΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΗ.Μετά αν θες πάς εκεί που λέει για το συγχρονισμό και επιλέγεις να ανακτά τα email σου όταν θες εσύ.Δηλαδή από μόνο του το κινητό να μπαίνει στο ιντερνετ και να σου κατεβάζει μόνο τα emails κάθε 1 ώρα, ή 4 ώρες, η μη αυτόματα, ή 1 φορά την ημέρα, όποτε θες εσύ.Μπορείς και καθόλου.Έτσι, πατώντας το κουμπί με τα emails στο πληκτρολόγιο θα βλέπεις τα νέα εισερχόμενα αλλά και θα συνδέεται για να δεις τα καινούρια.Καλή προσπάθεια!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ενώ έχω μπει μέσα στα μέιλ μου δε μου βγάζει στις επιλογές το "συγχρονισμός". Όταν πατάω επιλογές μου βγάζει τα εξής:

δημιουργία μην μέιλ

σύνδεση

ρυθμίσεις

βοήθεια

έξοδος

 

πατάω το σύνδεση, βρίσκει το ασύρματο του σπιτιού, του λέω οκ μπες εδώ, και μετά ε ξαναγυρίζει στην αρχική οθόνη χωρίς να έχει συνδεθεί (στη γωνία πάνω δεξιά έχει ένα κόκκινο Χ μέσα σε κύκλο.

 

Για τη χρέωση δε με απασχολεί γιατί έχω αφαιρέσει από τα σημεία πρόσβασης τα 3g, gprs κτλ και το έχω ρυθμίσει πάντα να με ρωτάει που να συνδεθεί.

 

Θα το χρησιμοποιώ μόνο με wi-fi που έχω στη δουλειά.

 

Δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε συνδέεται.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε απ την αρχική οθόνη στο μενού, και μετά πήγαινε στο email. Οταν ανοίξει σου εμφανίζει το λογαριασμό που έφτιαξες (πχ. hotmail) και δίπλα έχει εικονίδιο "Ρυθμίσεις", "νέο γραμματοκιβώτιο","βοήθεια". Πήγαινε τον κέρσορα στο λογαριασμό σου και μην μπεις, αλλά πάτα επιλογές.Εκεί λέει συγχρονισμός.Για δοκίμασε.

 

Αλλιώς, μπες στο email σου κανονικά και πάτα την επιλογή "Αποστολή και λήψη τώρα".

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε απ την αρχική οθόνη στο μενού, και μετά πήγαινε στο email. Οταν ανοίξει σου εμφανίζει το λογαριασμό που έφτιαξες (πχ. hotmail) και δίπλα έχει εικονίδιο "Ρυθμίσεις", "νέο γραμματοκιβώτιο","βοήθεια". Πήγαινε τον κέρσορα στο λογαριασμό σου και μην μπεις, αλλά πάτα επιλογές.Εκεί λέει συγχρονισμός.Για δοκίμασε.

 

 

Πήγα εκεί ακριβώς και πάτησα επιλογές και μου βγάζει :

άνοιγμα

σύνδεση\

πληροφορίες

βοήθεια και έξοδος

 

 

πατάω σύνδεση, επιλέγω δίκτυο και μετά με ξαναγυρίζει στο ίδιο μενού σα να μην είχα πατήσει τίποτα.

 

Μήπως δε μπορεί να μπει με wi-fi? Δε βλέπω πουθενά τη λέξη συγχρονισμός.

Link to comment
Share on other sites

παιδια γεια σας

 

Σκεφτομαι να πουλησω το htc hd που εχω και να παρω το Ε72.

Ποσο αξιζει να δωσω για μεταχειρισμενο?

Η μπαταρια κραταει οσο λενε?

Εχει βγαλλει προβληματα?

Link to comment
Share on other sites

Πήγα εκεί ακριβώς και πάτησα επιλογές και μου βγάζει :

άνοιγμα

σύνδεση\

πληροφορίες

βοήθεια και έξοδος

 

 

πατάω σύνδεση, επιλέγω δίκτυο και μετά με ξαναγυρίζει στο ίδιο μενού σα να μην είχα πατήσει τίποτα.

 

Μήπως δε μπορεί να μπει με wi-fi? Δε βλέπω πουθενά τη λέξη συγχρονισμός.

 

Eμένα εκεί έχει και την επιλογή "συγχρονισμός".Αν έχεις σύνδεση, όποια εταιρία κι αν έχεις, δε βάζεις ένα πακετάκι Internet μόνο γι'αυτό το μήνα (πάνω από 5 Ευρώ δεν θα έχει) να στρώσεις το κινητό και τον άλλο μήνα να το βγάλεις? Μήπως φταίει αυτό...Αλλιώς κάνε τον κόπο και πήγαινε το σ'ενα κατάστημα NOKIA να σε βοηθήσουν επιτόπου.Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που μπορεί να φταίει...

Link to comment
Share on other sites

Eμένα εκεί έχει και την επιλογή "συγχρονισμός".Αν έχεις σύνδεση, όποια εταιρία κι αν έχεις, δε βάζεις ένα πακετάκι Internet μόνο γι'αυτό το μήνα (πάνω από 5 Ευρώ δεν θα έχει) να στρώσεις το κινητό και τον άλλο μήνα να το βγάλεις? Μήπως φταίει αυτό...Αλλιώς κάνε τον κόπο και πήγαινε το σ'ενα κατάστημα NOKIA να σε βοηθήσουν επιτόπου.Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο που μπορεί να φταίει...

 

Ok φίλε σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου, θα δοκιμάσω και το emoze που διάβασα και κάπου αλλού μήπως βγάλω άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Είμαι νέος στο forum. Πήρα πριν 2 εβδομάδες το Nokia E72 από Plaisio. Βγήκε σήμερα νέα έκδοση Nokia Ovi Suite v3.0.0.284 - Final (Ακόμα δεν το έβαλα) Επειδή δεν το ανέφερε κανείς, είπα να το αναφέρω. Στο site υπάρχει για κατέβασμα. Θέλει απεγκατάσταση το παλιό; Αν ΝΑΙ, θα χαθούν οι λίστες κτλ και θα πρέπει να τα ξανασυγχρωνίσω;

Το μόνο πρόβλημα ας το πω που έχω με το Nokia E72 είναι με το GPS. Ενώ μου δείχνει το που βρίσκομαι όταν δηλώνω προορισμό κάνει συνέχεια αναζήτηση για GPS. Υποτίθεται δουλεύει και εκτός ίντερνετ. Τί κάνω λάθος; Έχω τελευταίο firmware και τελευταίους χάρτες για την συσκευή.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας. Είμαι νέος στο forum. Πήρα πριν 2 εβδομάδες το Nokia E72 από Plaisio. Βγήκε σήμερα νέα έκδοση Nokia Ovi Suite v3.0.0.284 - Final (Ακόμα δεν το έβαλα) Επειδή δεν το ανέφερε κανείς, είπα να το αναφέρω. Στο site υπάρχει για κατέβασμα. Θέλει απεγκατάσταση το παλιό; Αν ΝΑΙ, θα χαθούν οι λίστες κτλ και θα πρέπει να τα ξανασυγχρωνίσω;

Το μόνο πρόβλημα ας το πω που έχω με το Nokia E72 είναι με το GPS. Ενώ μου δείχνει το που βρίσκομαι όταν δηλώνω προορισμό κάνει συνέχεια αναζήτηση για GPS. Υποτίθεται δουλεύει και εκτός ίντερνετ. Τί κάνω λάθος; Έχω τελευταίο firmware και τελευταίους χάρτες για την συσκευή.

 

Κανονικά πρέπει να δουλεύει χωρίς πρόβλημα. Απλά χωρίς το internet κάνει περισσότερη ώρα να κλειδώσει το σήμα.

 

Έχει ένας φίλος μου το Ε72 και αντιμετωπίζει το εξής περίεργο πρόβλημα:

Δεν ακούγεται ο ήχος όταν έρχεται κάποιο μήνυμα. Δοκιμάσαμε τα πάντα... πήγαμε στις ρυθμίσεις για να δούμε ότι ο ήχος των μηνυμάτων ήταν ενεργοποιημένος, αλλάξαμε προφίλ, βάλαμε το τελευταίο firmware, στο τέλος κάναμε και hard reset, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Στις κλήσεις ο ήχος ακούγεται κανονικά, όπως επίσης και όταν έρχεται κάποιο email.

Έχει κανείς κάποια ιδέα???

Link to comment
Share on other sites

Έχει ένας φίλος μου το Ε72 και αντιμετωπίζει το εξής περίεργο πρόβλημα:

Δεν ακούγεται ο ήχος όταν έρχεται κάποιο μήνυμα. Δοκιμάσαμε τα πάντα... πήγαμε στις ρυθμίσεις για να δούμε ότι ο ήχος των μηνυμάτων ήταν ενεργοποιημένος, αλλάξαμε προφίλ, βάλαμε το τελευταίο firmware, στο τέλος κάναμε και hard reset, αλλά το πρόβλημα παραμένει. Στις κλήσεις ο ήχος ακούγεται κανονικά, όπως επίσης και όταν έρχεται κάποιο email.

Έχει κανείς κάποια ιδέα???

 

Λοιπόν τελικά βρήκα τη λύση και τη δημοσιεύω εδώ μπας και αντιμετωπίζει και κάποιος άλλος παρόμοιο πρόβλημα.

Το κινητό φαίνεται ότι αντιμετωπίζει προβλήματα αν ο αριθμός των μηνυμάτων είναι πολύ μεγάλος. Ο φίλος μου έχει 3500 μηνύματα. Δημιούργησα ένα καινούργιο φάκελο και μετέφερα όλα τα μηνύματα εκεί και μετά από μία επανεκκίνηση ο ήχος επανήλθε.

Το ίδιο έκανα και στο δικό μου κινητό (Ε71) όπου είχα χάσει την ενεργό ειδοποίηση των μηνυμάτων στην αρχική οθόνη. (όταν την ενεργοποιούσα και το κινητό πάγωνε και χρειαζόταν να βγει η μπαταρία για να επανεκκινήσει κάθε φορά που ερχόταν ένα μήνυμα). Μετά από τη μεταφορά των μηνυμάτων το πρόβλημα λύθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...