Jump to content

[Επίσημο] Samsung M8910 Pixon 12


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ετσι ε? Πραγματη μεγαλη βλακεια...... δεν υπαρχει αλλος τροπος? με wifi μηπος γινεται?

φυσικά και μπορείς μέσω wifi

΄΄η ΑΕΚ είναι κυρίως ιδέα. Και αι ιδέαι δεν αποθνήσκουν΄΄

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

member since: September 2003

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 899
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

SOS SOS SOS SOS SOS SOS

 

Π Ρ Ο Β Λ Η Μ Α ...

 

Η συσκευή μου δεν μπορεί να φορτιστεί όταν είναι ανοιχτή.

Πρέπει να την κλείσεις και μετά να την ανοίξεις με συνδεδεμένο το φορτιστή για να ξεκινήσει να φορτίζει. Αν την συνδέσεις ανοιχτή στο φορτιστή, δεν φορτίζεται...

 

 

ΤΟ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΙ?

:O Ποτέ μην αφήνεις για αύριο ό,τι μπορείς να...... το αφήσεις για μεθαύριο!!! :O
Link to comment
Share on other sites

Πρωτη φορα το ακουω! Τι σκαλωμα εφαγε το Pixonακι;;; Δοκιμασε να του κανεις hard reset...

 

Δεν έχω ιδέα... Το βάζω στο φορτισή ανοιχτό και δεν φορτίζει! Το κλείνω με το φορτιστή συνδεδεμένο και αρχίζει και φορτίζει... Το ανοίγω με το φορτιστή συνδεδεμένο και εξακολουθεί να φορτίζει... Αποσυνδέω και ξανασυνδέω το φορτιστή και πάλι δεν φορτίζει!!!!

 

Του έχω βγάλει την μπαταρία μήπως και επανέλθει αλλά τίποτα...

 

To hard reset γίνεται μάλλον ως εξής όπως έγραψε κάποιο μέλος στο forum...

παιδια εκανα αναβαθμιση πριν λιγο στο pixon μου την καινουργια M8910XXIK1 και εχει και ελληνικα μεσα.Πριν κανετε οτιδηποτε πρωτα βγαζετε την sim και καρτα μνημης και κανετε hard reset με κωδικο:*αστερακι2767*3855# τα αρχεια ειναι:Drivers:http://www.megaupload.com/?d=5OCJII9O Αναβαθμιση:http://netload.in/datei1txpg7NnUi.htm loader:http://www.4shared.com/file/108661971/26431632/MultiLoader_V556.html Οδηγιες:πρωτα εγκαθιστουμε τους drivers...κλεινουμε το τηλ. και παταμε συγχρονως volume down+camera button+κουμπι on-off της συσκευης και το τηλ. μπαινει σε κατασταση αναβαθμισης (μαυρη οθονη) και συνδεουμε το καλωδιο usb.ΣΗΜΕΙΩΣΗ:μετα την διαδικασια αναβαθμισης το τηλ. θα αναψει μονο του πιο πριν δεν αποσυνδεουμε το καλωδιο για κανενα λογο.Στον loader ΔΕΝ τσεκαρουμε τα:boot change-full download-differences only.Επισης στο κουμπι boot δεν το τσεκαρουμε και δεν βαζουμε τα αρχεια boot......Τσεκαρουμε απο:Amss μεχρι Factory fs και βαζουμε τα αναλογα αρχεια στο καθενα.Επισης στο κουμπι RSRCI2 επιλεγουμε την επιλογη LOW στο αρχειο και τιποτε αλλο στο αρχειο που θα βαλουμε........Διαλεγουμε μετα την port και μετα download.......ΚΑΛΟ ΦΛΑΣΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ...

 

Αλλά φοβάμαι να το κάνω γιατί η διαδικασία φαίνεται πολύπλοκη... και δεν ξέρω κιόλας μήπως μου επηρεάσει την εγγύηση τέτοια επέμβαση...

Edited by SoKoFLiKo
:O Ποτέ μην αφήνεις για αύριο ό,τι μπορείς να...... το αφήσεις για μεθαύριο!!! :O
Link to comment
Share on other sites

*2767*3855# και επαναφερει τις ρυθμισεις που ειχε οταν το ανοιξες για πρωτη φορα(τις εργοστασιακες δηλ.) Δεν χανεις την εγγυηση απ΄οσο ξερω. Μονο που σβηνονται ολα τα αρχεια που εχεις αποθηκευσει στη μνημη του τηλεφωνου(η καρτα μνημης δεν επηρεαζεται!) Νομιζω οτι δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις...

(Το εχω κανει σε προηγουμενο Samsung S7350 που ειχε προβλημα με το video και διορθωθηκε!)

Link to comment
Share on other sites

*2767*3855# και επαναφερει τις ρυθμισεις που ειχε οταν το ανοιξες για πρωτη φορα(τις εργοστασιακες δηλ.) Δεν χανεις την εγγυηση απ΄οσο ξερω. Μονο που σβηνονται ολα τα αρχεια που εχεις αποθηκευσει στη μνημη του τηλεφωνου(η καρτα μνημης δεν επηρεαζεται!) Νομιζω οτι δεν χανεις τιποτα να δοκιμασεις...

(Το εχω κανει σε προηγουμενο Samsung S7350 που ειχε προβλημα με το video και διορθωθηκε!)

 

Ευχαριστώ αδερφέ για την βοήθειά σου... Θα επιβεβαιώσω τα περί εγγύησης, θα σώσω τα αρχεία (και κυρίως τις επαφές μου στη μνήμη ή αλλού) και θα επανέλθω...

 

Ευτυχώς διαπίστωσα ότι το κινητό φορτίζεται και όταν είναι ανοιχτό... απλά η ένδειξη της μπαταρίας παραμένει στάσιμη δείχνοντας ότι δεν φορτίζει... Είναι προφανώς θέμα λειτουργικού και στάνταρ χρειάζεται αναβάθμιση...

 

Θα επανέλθω... :O

:O Ποτέ μην αφήνεις για αύριο ό,τι μπορείς να...... το αφήσεις για μεθαύριο!!! :O
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ αδερφέ για την βοήθειά σου... Θα επιβεβαιώσω τα περί εγγύησης, θα σώσω τα αρχεία (και κυρίως τις επαφές μου στη μνήμη ή αλλού) και θα επανέλθω...

 

Ευτυχώς διαπίστωσα ότι το κινητό φορτίζεται και όταν είναι ανοιχτό... απλά η ένδειξη της μπαταρίας παραμένει στάσιμη δείχνοντας ότι δεν φορτίζει... Είναι προφανώς θέμα λειτουργικού και στάνταρ χρειάζεται αναβάθμιση...

 

Θα επανέλθω... :O

 

Τιποτα. Μαλλον εφαγε σκαλωμα το κινητο και θελει επαναφορα. Μακαρι να υπηρχε και καποια καινουργια αναβαθμιση που να διορθωνει το βιντεο! Το εχω λατρεψει το Pixon..δυσκολα θα το δωσω για καποιο αλλο...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς που στο καλό γίνεται να αγοράσω μια μπαταρία για το κινητό? Νομίζω ότι τα έχει φτύσει η δική μου.
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμένα...έχει βρεί κανείς κάποια καλή anti-glare προστασία οθόνης για το κινητάκι μας???στον ήλιο είναι σχεδον αδύνατο να διαβάσεις τι σου γράφουν ή να απαντήσεις σε κάποιο μύνημα....
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και απο εμένα...έχει βρεί κανείς κάποια καλή anti-glare προστασία οθόνης για το κινητάκι μας???στον ήλιο είναι σχεδον αδύνατο να διαβάσεις τι σου γράφουν ή να απαντήσεις σε κάποιο μύνημα....

 

Δεν υπάρχει.... Το ίδιο πρόβλημα με τον ήλιο έχουν όλα τα κινητά.... Το ζήτημα είναι αν υπάρχει καμιά καλή μεμβράνη προστασίας οθόνης σε νορμάλ τιμή γιατί 4 και 5 ΕΥΡΩ που πουλάνε την κάθε μία στην Ελλάδα είναι σκέτη κλοπή...

:O Ποτέ μην αφήνεις για αύριο ό,τι μπορείς να...... το αφήσεις για μεθαύριο!!! :O
Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει μεμβρανη απο το e-shop στα 3 ευρω αν δεν με απατα η μνημη μου. Ειδα ομως οτι εχει εξαντληθει τωρα. Πιο φθηνη δε νομιζω να βρεις εδω...
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει.... Το ίδιο πρόβλημα με τον ήλιο έχουν όλα τα κινητά.... Το ζήτημα είναι αν υπάρχει καμιά καλή μεμβράνη προστασίας οθόνης σε νορμάλ τιμή γιατί 4 και 5 ΕΥΡΩ που πουλάνε την κάθε μία στην Ελλάδα είναι σκέτη κλοπή...

 

κλοπη τα 4 ευρω..?δηλαδη με ποσο θες να αγορασεις εσυ..?:O

Link to comment
Share on other sites

Κάτι φθηνότερο μόνο στο E-bay

 

Μόλις απάντησες...

 

Βλέπεις δεν είναι τα 3 ευρώ... Είναι ότι με 3 ευρώ παίρνεις 3 ενώ για 3 από Ελλάδα χρειάζεσαι 9 ευρώ... και ΟΚ το κόστος είναι μικρό, αλλά 300% επάνω δεν δικαιολογείται για μια μεμβρανούλα... Και η λογική αυτή στην Ελλάδα υπάρχει σε πολλά... Κι εγώ προσωπικά δεν την επιβραβεύω ούτε στα λίγα... Και πίστεψέ με δεν μου λείπουν 3 ευρώ... ;)

Edited by SoKoFLiKo
:O Ποτέ μην αφήνεις για αύριο ό,τι μπορείς να...... το αφήσεις για μεθαύριο!!! :O
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ευχαριστώ αδερφέ για την βοήθειά σου... Θα επιβεβαιώσω τα περί εγγύησης, θα σώσω τα αρχεία (και κυρίως τις επαφές μου στη μνήμη ή αλλού) και θα επανέλθω...

 

Ευτυχώς διαπίστωσα ότι το κινητό φορτίζεται και όταν είναι ανοιχτό... απλά η ένδειξη της μπαταρίας παραμένει στάσιμη δείχνοντας ότι δεν φορτίζει... Είναι προφανώς θέμα λειτουργικού και στάνταρ χρειάζεται αναβάθμιση...

 

Θα επανέλθω... :O

 

Επανέρχομαι όπως υποσχέθηκα για να κομίσω τα νεότερα...

 

Εν τέλει έβγαλα την μπαταρία από το κινητό και την ξαναέβαλα (ένα μίνι reboot δηλαδή).

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: το κινητό ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

 

Όταν δε το συνδέω στο φορτιστή εμφανίζει το σηματάκι της μπαταρίας που εμφανίζεται όταν φορτίζετε το κινητό κλειστό με τη διαφορά ότι αυτό αφενός δεν γεμίζει και αφετέρου μένει κολλημένο στην οθόνη ακόμα και όταν αποσυνδέσω το φορτιστή...

 

Το κινητό είναι 8 μηνών, δεν έχει χτυπηθεί ποτέ από πτώση ή οτιδήποτε άλλο, κι όμως τα έπαιξε...

 

Αν δεν υπάρχει κουμπάκι από αυτά που με πατάς με την άκρη του στιλό και κάνει reset η συσκευή, το λόγο έχει η αντιπροσωπεία...:mad:

:O Ποτέ μην αφήνεις για αύριο ό,τι μπορείς να...... το αφήσεις για μεθαύριο!!! :O
Link to comment
Share on other sites

Πριν 3 μέρες καθώς έπινα τη μπυριτσα μου σε μια καφετερια, κάνω μια κίνηση και προσγειώνεται το γεμάτο μπύρα ποτήρι, ακριβώς πάνω στο pixon :cry:. Όταν λέμε ακριβώς , εννοούμε ακριβώς !!! πριν καν το σκουπίσω, ανοίγω και πεταω την μπαταρία έξω. Σήμερα μετά από 3 μέρες έκανα την απόπειρα να το ανοίξω, να δω αν ζει. Τελικά μια χαρα άνοιξε και δεν εντόπισα κανένα πρόβλημα στη λειτουργία του . :yahoo:

 

Eίχα συνηθίσει στο sony ericsson w550 που έτρωγε βουτες απο ψιλα.., είχε πέσει στη θάλασσα.., σε κουβά με νερο.., πέθαινε για 3-4 μέρες και μετά ανασταίνονταν. Θα μου κακοφαινόταν τώρα με ένα ποτηράκι μπύρα να παραδώσει πνεύμα το pixon. :grin:

Link to comment
Share on other sites

SoKoFLiKo εκπλησσομαι γιατι προσωπικα δεν εψαξα ποτε για τετοιο κουμπακι στα κινητα μου, αρα δεν ηξερα καν οτι υπαρχει!!!:p Ο κλασσικος τροπος που ηξερα οταν κολλαγε το κινητο ειναι βγαλσιμο της μπαταριας. Μηπως να δοκιμαζες να το φλασαρεις μεσω pc και να του ξαναπερασεις το firmware? Λεω εγω τωρα. Παντως τυχαινει καποια μοντελα να ειναι ελαττωματικα... περισυ ενα Nokia που ειχα παρει ολοκαινουργιο σφραγισμενο απο δωρο και χωρις καμια πτωση η να βραχει κλπ ξαφνικα μια μερα εσβησε και δεν ξανανοιξε! Δεν ασχοληθηκα γιατι ειχα αλλο. Ειναι να μη σου τυχει ομως.

 

Οσο για τη μπυρα...γεια μααας! (και του κινητου:lol:)

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι όπως υποσχέθηκα για να κομίσω τα νεότερα...

 

Εν τέλει έβγαλα την μπαταρία από το κινητό και την ξαναέβαλα (ένα μίνι reboot δηλαδή).

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ: το κινητό ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

 

Όταν δε το συνδέω στο φορτιστή εμφανίζει το σηματάκι της μπαταρίας που εμφανίζεται όταν φορτίζετε το κινητό κλειστό με τη διαφορά ότι αυτό αφενός δεν γεμίζει και αφετέρου μένει κολλημένο στην οθόνη ακόμα και όταν αποσυνδέσω το φορτιστή...

 

Το κινητό είναι 8 μηνών, δεν έχει χτυπηθεί ποτέ από πτώση ή οτιδήποτε άλλο, κι όμως τα έπαιξε...

 

Αν δεν υπάρχει κουμπάκι από αυτά που με πατάς με την άκρη του στιλό και κάνει reset η συσκευή, το λόγο έχει η αντιπροσωπεία...:mad:

 

Απευθύνθηκα στο σέρβις της SAMSUNG στα Πατήσια (Σπάρτης 8) όπου με ενημέρωσαν ότι θα αποστείλουν τη συσκευή στα κεντρικά service στο Γέρακα Αττικής (όπου δεν μπορούσα να το πάω ο ίδιος, διότι δεν παραλαμβάνουν από ιδιώτες) και ότι θα είχα νεότερα μετά από 10 εργάσιμες ημέρες.

 

Εν τέλει αποφάσισα και παρέδωσα τη συσκευή στη SMARTEC στο Χαϊδάρι Αττικής, όπου επισκευάζουν οι ίδιοι τις συσκευές και με ενημέρωσαν ότι θα έχω νεότερα εντός 2 εργασίμων ημερών.

 

Εν τέλει την 3η εργάσιμη ημέρα από την παράδοση της συσκευής, τηλεφώνησα και με πληροφόρησαν ότι η συσκεή είναι έτοιμη προς παραλαβή άνευ χρεώσεως, καθόσον είναι σε ισχύ η εγγύησή της.

 

Το κινητό παρελήφθη επισκευασμένο (ΑΛΛΑΓΗ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΠΛΑΚΕΤΑΣ) η οποία τα έπαιξα στα καλά του καθουμένου. Ωστόσο η έκθεση επισκευής αναφέρει ως χρονική περίοδο ισχύος της εγγύησης το ΕΝΑ (1) έτος...

 

Προσοχή... Προς δική σας πληροφόρηση, μέσα στη συσκευασία υπάρχει έντυπο για του όρους της εγγύησης, σύμφωνα με το οποίο Η ΧΡΟΝΙΚΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΓΥΗΣΗΣ ΕΙΝΑΙ 24 ΜΗΝΕΣ αρχομένης από την ημερομηνία αγοράς της συσκευής σύμφωνα με την απόδειξη αγοράς της!

 

Αυτό για όσους χρειαστεί να απευθυνθούν στην αντιπροσωπεία για service.

 

Ας έχετε δε υπόψη σας ότι, σύμφωνα με το άρθρο 5 παράγραφος 5 εδάφιο 2 του Ν. 2251/1994 περί προστασίας του Καταναλωτή, όπως τροποποιήθηκε και ισχύει, <<σε περίπτωση αντικατάστασης του προίόντος ή ανταλλακτικού του, η εγγύηση αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια ως προς το νέο προίόν ή ανταλλακτικό>>.

Edited by SoKoFLiKo
:O Ποτέ μην αφήνεις για αύριο ό,τι μπορείς να...... το αφήσεις για μεθαύριο!!! :O
Link to comment
Share on other sites

Έτσι φαίνεται...
:O Ποτέ μην αφήνεις για αύριο ό,τι μπορείς να...... το αφήσεις για μεθαύριο!!! :O
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το κινητό σήμερα ξαναπήγε στην SMARTECH γιατί ο τεχνικός που το επισκεύασε αφαίρεσε την προστατευτική μεμβράνη της οθόνης και την πέταξε με αποτέλεσμα η οθόνη να αποκτήσει μια ευδιάκριτη γρατζουνιά, την οποία βέβαια δεν έκανα εγώ... Σε αυτόν τον τόπο δεν μπορεί να γίνει μιας πεντάρας δουλειά σωστή!!! Μιας πεντάρας δουλειά!!!
:O Ποτέ μην αφήνεις για αύριο ό,τι μπορείς να...... το αφήσεις για μεθαύριο!!! :O
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα ρε γμτ κανουν ο,τι τους καπνισει! Τι τον πειραζε η μεμβρανη και την εβγαλε; Ημαρτον...
Link to comment
Share on other sites

Για τον πέτσο είναι οι τύποι στα service. Τους πας κάτι σαν καινούργιο και στο επιστρέφουν βαριά μεταχειρισμένο. Άσχημη φάρα!
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εν τέλει η επιφάνεια της οθόνης με την εκδορά αντικαταστάθηκε δίχως αντιρρήσεις από μέρους της SMARTECH. Πέρα από αυτό το απρόοπτο και την ταλαιπωρία που υπέστην για να μεταβώ για 2η φορά στο Χαϊδάρι όπου βρίσκεται η εν λόγω αντιπροσωπεία, μπορώ να πω ότι δεν αντιμετώπισα πρόβλημα και με εξυπηρέτησαν άμεσα και γρήγορα... Ως προς τούτο τους ευχαριστώ.

 

Το τηλέφωνο υποστηρίζει FLASH εφαρμογές, ωστόσο τα βιντεάκια του YOUTUBE παίζουν μόνο σε κατάσταση YOUTUBE MOBILE... Υπάρχει κάποια ρύθμιση για να παίζουν και στην κανονική σελίδα (desktop) του YOUTUBE????

 

Επίσης, ξέρει κανείς ποιά έκδοση του OPERA είναι συμβατή με τη συσκευή, για να την εγκαστήσω?

Edited by Tyxerakias
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων: Αν θέλουμε να προσθέσουμε κάτι σε υπάρχον μήνυμα χρησιμοποιούμε το κουμπί τροποποίηση.
:O Ποτέ μην αφήνεις για αύριο ό,τι μπορείς να...... το αφήσεις για μεθαύριο!!! :O
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...