Jump to content

Qtek 8080


PanagiotaroS
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Katevaste oloi to smart explorer 2.0.1 beta, ypostirizei metafora opoioudipote arxeiou mesw bluetooth, kai ipostirizei kai ta zip (zip, unzip)! gia apoious pou paraponethikan pio panw
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά, το μόνο που φαίνεται να με ενοχλεί προτού πάρω το κινητό τώρα είναι ότι δεν υποστηρίζει να γράφεις ελληνικά. Όμως, στο μέλλον που θα βγει αναβαθμισμένο το κινητό με υποστήριξη ελληνικών, θα μπορώ να αναβαθμίσω το παλιό 8080 ώστε να υποστηρίξει τα ελληνικά, και πώς/πού?

 

Επίσης, επειδή δεν έχω δει καμία φωτογραφία του κινητού από την πίσω μεριά, είναι καλή/εμφανίσιμη ή όχι? (πώς φαίνεται η κάμερα?)

Link to comment
Share on other sites

To mono pou h8ela na rothso einai se ena xrhsth kanoniko pou milaei peripou 15 lepta thn hmera me metria xrhsh tou thlefonou, h mpataria poso krataei peripoy?8elo na paro ena thlefono kai xreiazomai mia boh8eia..oti protaseis exete eyxaristos na mou peite.Pandos einai oreo thlefonaki
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Kingherc ( 8 Φεβ. 2004 , 10:10)

 

Ρε παιδιά, το μόνο που φαίνεται να με ενοχλεί προτού πάρω το κινητό τώρα είναι ότι δεν υποστηρίζει να γράφεις ελληνικά. Όμως, στο μέλλον που θα βγει αναβαθμισμένο το κινητό με υποστήριξη ελληνικών, θα μπορώ να αναβαθμίσω το παλιό 8080 ώστε να υποστηρίξει τα ελληνικά, και πώς/πού?

 

Τα Ελληνικά θα μπορείς να τα εγκαταστήσεις μόνος σου από το PC όταν βγούνε. Το ίδιο μπορείς και με τα firmware updates (όταν βγούνε και αυτά)

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Τα χαιρετίσματα μου σε όλους στο forum αυτού του υπέροχου κινητού. Είμαι ένα βήμα πριν την αγορά του και θα ήθελα να ρωτήσω τους ήδη κατόχους για κάποια χαρακτηριστικά που εδιαφέρουν εμένα κυρίως σε κινητό

1) Την στιγμή που χτυπά σε κάποια εισερχόμενη κλήση υπάρχει η δυνατότητα να μπει στην κατάσταση του αθόρυβου;

2) Η αθόρυβη κατάσταση υπάρχει σαν ξεχωριστή επιλογή ή πρέπει να ενεργοποιείται κάθε φορά με την επιλογή του κατάλληλου προφίλ;

3) Στο review του myphone αναφέρεται (σαν μικρό μειονέκτημα) το γεγονός πως κάποιες βασικές επιλογές (πχ ενεργοποίηση irDA, bluetooth) είναι "βαθιά χωμένες" μέσα στα μενού και απαιτούν 4-5 κλικ για να τις βρεις. Θέλω να ρωτήσω αν είναι όντως έτσι δεν υπάρχει η δυνατότητα δημιουργίας συντόμευσης ή κάποιου άλλου τρόπου για γρήγορη μετάβαση;

4) Γνωρίζει κάποιος (λίγο δύσκολο) αν υπάρχει συμβατότητα με τα ήδη υπάρχοντα bluetooth ακουστικά; Είμαι κάτοχος του BT400-GII bluetooth headset το οποίο συνεργάζεται άψογα με όλα τα υπάρχοντα κινητά ανεξαρτήτου κατασκευαστή

5) Στο review αναφέρεται πως η απόκριση των μενου είναι πολύ γρήγορη. Αυτό όντως αληθεύει;Μια σύγκριση με κάποιο άλλο κινητό θα με βοηθούσε πολύ

6) Ποιος έιναι ο χρόνος μιας πλήρης φόρτισης της μπαταρίας;

7) Η φώτο αυτού που σε καλεί είναι κανονική στο μέγεθος ή εμφανίζεται σαν thumbnail; Στα μηνύματα υπάρχει η δυνατότητα εμφάνισης της φώτο;

8) Κατά την πληκτρολόγηση (χωρίς Τ9) όταν πατάς πολλές φορές ένα πλήκτρο για να αλλάξεις χαρακτήρα, υπάρχει αρκετός χρόνος μεταξύ των εναλλάγών για να προλάβεις να δεις το γράμμα ή αλλάζουν πολύ γρήγορα (όπως πχ στο siemens st55 που είναι πολύ ενοχλητικό);

 

Παιδιά συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά επειδή το ποσό απόκτησης του κινητού δεν είναι ευκαταφρόνητο όσα περισσότερα μου απαντήσετε τόσο θα με διευκολύνετε.

Link to comment
Share on other sites

paidia to kinito einai trello! paizei mp4 ringtones. Afiste tous p900akides (prwin p900akias imoun kai egw) me ta mp3. Kaliteri sympiesi, kalitero apotelesma. Koitakste sto thread mp4 ringtones tou modaco.com kai katevaste to dbpowerAmp. Tha trelatheite!!! OLA TA MP3,WAV, WMA, KAI OTI ALLO FORMAT FANTASTEITE TO METATREPEI SE MP4 TO OPOIO SKIZEI SE AKOUSTIKI KAI SYMPIESI! TREXTE NA PROLAVETE.
Link to comment
Share on other sites

Wirelessly posted (Siemens SX1: SIE-SX1/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Paidia otan akous mp3 kai kaneis kai kati allo parallila kollaei to mp3?

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Thx για την προηγούμενη απάντηση στο ερώτημα μου! Κι εγώ είμαι ένα βήμα πριν να αγοράσω τη συσκεύη που φαίνεται να σκίζει. Απ' ό,τι έχω καταλάβει η συσκευή, δυστυχώς (μάλλον επειδή δεν υποστηρίζει πλήρως τα ελληνικά ακόμη), δεν έχει βγει στην αγορά σε καταστήματα όπως vodafone, telestet κ.α. που να το προσφέρουν με προσφορά σύνδεσης... Αλλά, δεν με χαλάει καθόλου, γιατί εγώ θέλω να κρατήσω την προηγούμενη.

 

Θα ήθελα κάποιος που να έχει χειρειστεί το 8080 και το siemens sx1 να μου πει πλζ αν το 8080 είναι καλύτερο! Thx 2 every1 who replies!

Link to comment
Share on other sites

1) Την στιγμή που χτυπά σε κάποια εισερχόμενη κλήση υπάρχει η δυνατότητα να μπει στην κατάσταση του αθόρυβου;

Πατάς το πάνω ή κάτω του volume control

2) Η αθόρυβη κατάσταση υπάρχει σαν ξεχωριστή επιλογή ή πρέπει να ενεργοποιείται κάθε φορά με την επιλογή του κατάλληλου προφίλ;

Power button->Silent. Το Silent είναι προφίλ που μπορείς να αλλάξεις τις παραμέτρους!

3) Στο review του myphone αναφέρεται (σαν μικρό μειονέκτημα) το γεγονός πως κάποιες βασικές επιλογές (πχ ενεργοποίηση irDA, bluetooth) είναι "βαθιά χωμένες" μέσα στα μενού και απαιτούν 4-5 κλικ για να τις βρεις. Θέλω να ρωτήσω αν είναι όντως έτσι δεν υπάρχει η δυνατότητα δημιουργίας συντόμευσης ή κάποιου άλλου τρόπου για γρήγορη μετάβαση;

Το bluetooth το βρίσκεις γρήγορα κρατώντας πατημένο το Home button->Bluetooth. Για το infrared πρέπει να πας από το settings. Δεν υπάρχει τρόπος να κάνεις συντόμευση από το τηλέφωνο.

 

4) Γνωρίζει κάποιος (λίγο δύσκολο) αν υπάρχει συμβατότητα με τα ήδη υπάρχοντα bluetooth ακουστικά; Είμαι κάτοχος του BT400-GII bluetooth headset το οποίο συνεργάζεται άψογα με όλα τα υπάρχοντα κινητά ανεξαρτήτου κατασκευαστή

Παίζει με Sony Ericsson πάντως... Δε βρίσκω λόγο να μη δουλεύει με το δικό σου...

7) Η φώτο αυτού που σε καλεί είναι κανονική στο μέγεθος ή εμφανίζεται σαν thumbnail; Στα μηνύματα υπάρχει η δυνατότητα εμφάνισης της φώτο;

Υπάρχουν templates που ορίζεις πως θα βγαίνει η φωτογραφία. Μπορείς να έχεις κάποια animations μαζί με τη φωτογραφία ή χωρίς animations ορίζεις που να εμφανιστεί. Full screen δε βγαίνει πάντως η φωτογραφία αλλά thumbnail.

8) Κατά την πληκτρολόγηση (χωρίς Τ9) όταν πατάς πολλές φορές ένα πλήκτρο για να αλλάξεις χαρακτήρα, υπάρχει αρκετός χρόνος μεταξύ των εναλλάγών για να προλάβεις να δεις το γράμμα ή αλλάζουν πολύ γρήγορα (όπως πχ στο siemens st55 που είναι πολύ ενοχλητικό);

Όχι είναι απολύτως φυσιολογικά και γράφεις χωρίς πρόβλημα...

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος manos the greek ( 8 Φεβ. 2004 , 18:25)

 

Wirelessly posted (Siemens SX1: SIE-SX1/1.0 SymbianOS/6.1 Series60/1.2 Profile/MIDP-1.0 Configuration/CLDC-1.0)

 

Paidia otan akous mp3 kai kaneis kai kati allo parallila kollaei to mp3?

 

 

Ούτε το mp3, ούτε το τηλέφωνο!

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος murdof ( 8 Φεβ. 2004 , 19:29)

 

 

 

 

 

 

 

Υπάρχουν templates που ορίζεις πως θα βγαίνει η φωτογραφία. Μπορείς να έχεις κάποια animations μαζί με τη φωτογραφία ή χωρίς animations ορίζεις που να εμφανιστεί. Full screen δε βγαίνει πάντως η φωτογραφία αλλά thumbnail.

 

 

 

 

nomizw den toxeis psaxei kala! h fwtografia den vgainei full screen alla sto photo contacts an pas sto display option boreis na ry8miseis na vgainei mono h foto xwris animation kai na allaxeis to megethos ths se 176x132 pou kaliptei etsi ta 3/4 ths othonhs!

only Apple
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος GTV ( 8 Φεβ. 2004 , 23:32)

 

nomizw den toxeis psaxei kala! h fwtografia den vgainei full screen alla sto photo contacts an pas sto display option boreis na ry8miseis na vgainei mono h foto xwris animation kai na allaxeis to megethos ths se 176x132 pou kaliptei etsi ta 3/4 ths othonhs!

 

 

Ναι.. Αυτό εννούσα το χωρίς animations (δηλαδή χωρίς templates). :cool:

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην το κινητό είναι το καλύτερο που έχω χρησιμοποιήσει,αλλά έχω να ρωτήσω τα εξής:

 

1.Στο review του myphone αναφέρεται οτι υποστηρίζει java...

 

"..Για 100% «καθαρή» ψυχαγωγία, το Qtek 8080 υποστηρίζει την πλατφόρμα MIDP της Java, έτσι είναι σε θέση να «τρέξει» κάθε είδους εθιστικά παιχνίδια ή χρήσιμες εφαρμογές χωρίς κανένα πρόβλημα, μιας και ο επεξεργαστής OMAP 710 a (133 Mhz) της Texas Instruments που διαθέτει, θα αναλάβει εύκολα την «εκτέλεσή» τους, προσφέροντας παράλληλα αρκετά γρήγορο gameplay και πολύ καλά ηχητικά εφέ.."

 

αλλά αφού κατέβασα κάποια java games ανακάλυψα οτι είναι αδύνατο.!?

 

2.Ξέρει κάποιος να μου πεί τις ρυθμίσεις στο κινητό για wap πρόσβαση?.

 

Ευχαριστώ

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους βρήκα ένα τηλέφωνο που ΘΕΛΩ να κρατήσω (ύστερα από καμιά 40αριά που έχω αλλάξει).

 

Είναι γρηγορότατο (έχω χρησιμοποιήσει όλη τη σειρά SPV), στιβαρό, με φοβερό πομποδέκτη και πολύ λειτουργικό μενού και πληκτρολόγιο.

 

Πριν από το QTEK είχα το sx1 το οποίο φοβόμουν μονίμως ότι θα μου πέσει την ώρα που έγραφα.

 

Δουλεύει άψογα με το bluetooth headset μου (bluetrek).

 

Για data τώρα, δεν τα έχω καταφέρει ακόμα με bluetooth αλλά γι αυτό έχει την USB βάση συγχρονισμού :D

 

Εχει απεριόριστο video recording (εννοείται όσο έχεις χώρο στην SD) και σε καλή ποιότητα.

 

Τι άλλο θέλω? (Ελληνικά επειγόντως :( )

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Στελιο,

 

εχεις δικιο το τηλεφωνο ειναι κορυφαιο.

Ξερει κανενας κανα site για να ανεβασουμε τα mp4 ringtones για το Qtekακι? Εχω καμια 20αρια

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια, τι στο καλο συμβαινει? Εγκαθιστω μερικα προγραμματακια, ολα κανονικα, κανω και κανα δυο restart να ελευθερωθει λιγο μνημη, βαζω κανα δυο εφαρμογες ακομα και μετα αν ξανακανω restart.... κολλαει στην οθονη την αρχικη που λεει windows mobile αι δεν ξανανοιγει με τιποτα!!! Εχω κανει τεσσερα hard reset εχρι στιγμης!!! Τι στον διατανο μπορει να συμβαινει????????
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5226DragonTiger.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ili ( 9 Φεβ. 2004 , 16:06)

 

Ρε παιδια, τι στο καλο συμβαινει? Εγκαθιστω μερικα προγραμματακια, ολα κανονικα, κανω και κανα δυο restart να ελευθερωθει λιγο μνημη, βαζω κανα δυο εφαρμογες ακομα και μετα αν ξανακανω restart.... κολλαει στην οθονη την αρχικη που λεει windows mobile αι δεν ξανανοιγει με τιποτα!!! Εχω κανει τεσσερα hard reset εχρι στιγμης!!! Τι στον διατανο μπορει να συμβαινει????????

 

 

Μετά το hard reset η συσκευή αργεί να ξεκινήσει για πρώτη φορά.

Κάνε το hard reset και περίμενε (μπορεί να πάρει και 3 λεπτά).

Προφανώς κατεβάζει κάποια default settings και καθυστερεί...

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος johnykathy ( 9 Φεβ. 2004 , 09:00)

 

Καταρχην το κινητό είναι το καλύτερο που έχω χρησιμοποιήσει,αλλά έχω να ρωτήσω τα εξής:

 

1.Στο review του myphone αναφέρεται οτι υποστηρίζει java...

 

"..Για 100% «καθαρή» ψυχαγωγία, το Qtek 8080 υποστηρίζει την πλατφόρμα MIDP της Java, έτσι είναι σε θέση να «τρέξει» κάθε είδους εθιστικά παιχνίδια ή χρήσιμες εφαρμογές χωρίς κανένα πρόβλημα, μιας και ο επεξεργαστής OMAP 710 a (133 Mhz) της Texas Instruments που διαθέτει, θα αναλάβει εύκολα την «εκτέλεσή» τους, προσφέροντας παράλληλα αρκετά γρήγορο gameplay και πολύ καλά ηχητικά εφέ.."

 

αλλά αφού κατέβασα κάποια java games ανακάλυψα οτι είναι αδύνατο.!?

 

Γιάννης

 

 

Δεν τρέχει κάθε jar/jad αρχείο που θα του βάλεις φυσικά. Χρειάζεται παιχνίδια ή εφαρμογές compiled για τα Windows, όπως άλλωστε γίνεται και σε άλλα λειτουργικά... Τα παιχνίδια που κυκλοφορούν γιαυτό, (πολλά από αυτά) είναι της ίδιας πλατφόρμας Java, απλά χρειάζονται ξεχωριστή εγκατάσταση μέσο του Active Sync...

 

Μην ψάχνεις με λίγα λόγια να του βάλεις κάποια τυχαία Java games που είχες απο το... Τ610 whatever :)

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Τί είδους memory card παίρνει το κινητό. Βασικά, επειδή θέλω να πάρω κάποια από το http://www.ezshop.gr και δεν θέλω να κάνω λάθος, πείτε μου ακριβώς το όνομα. Να πάρω MultiMediaCard ή SecureDigital? Κάνουν και οι δύο? και ποιά είναι η καλύτερη?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει Java που παίζει midlet και είναι αυτή του Mitac 8380!

Το license της Java το έχει κάνει η Mitac οπότε είναι παράνομη η διανομή του για άλλα smartphone.

Πάντως εγώ που τη δοκίμασα στο 8080 παίζει κανονικά.

 

Για όσους έχουν edonkey/emule:

ed2k://|file|java8380.rar|631564|1623BD24D2EB8C9A5AD764580F40E0F0|/

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Kingherc ( 9 Φεβ. 2004 , 17:42)

 

Τί είδους memory card παίρνει το κινητό. Βασικά, επειδή θέλω να πάρω κάποια από το http://www.ezshop.gr και δεν θέλω να κάνω λάθος, πείτε μου ακριβώς το όνομα. Να πάρω MultiMediaCard ή SecureDigital? Κάνουν και οι δύο? και ποιά είναι η καλύτερη?

 

 

SD είναι πιο γρήγορη και μπορείς να βρείς μέχρι και 512MB!

Εγώ αυτή έχω στο δικό μου και παίζει περίφημα...full στα mp3 :cool:

Χρήστης:

Qtek 2020, Qtek 9090, Qtek 8010, Qtek 8020

hp iPAQ h6340, iPAQ rz1710, iPAQ rx3715, iPAQ hx4700

Παλαιότερα:

Qtek 8080, Mio 8390, MPx200, MPx, P800, 6600, N-Gage, T68i, T68, 6210, 6110 και ούτε καν θυμάμαι πιο παλιά...

 

Το Windows Mobile στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Μονο προσεχε, οσο μεγαλυτερη sd εχεις, και εαν εγκαταστησεις και προγραμματα σε αυτην , ρουφαει κυριολεκτικα τη μπαταρια!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος murdof ( 9 Φεβ. 2004 , 16:10)

 

Μετά το hard reset η συσκευή αργεί να ξεκινήσει για πρώτη φορά.

Κάνε το hard reset και περίμενε (μπορεί να πάρει και 3 λεπτά).

Προφανώς κατεβάζει κάποια default settings και καθυστερεί...

 

 

Εχω την εντυπωση οτι κολλαγε επειδη εκανα restart οταν ηταν πανω στην βαση κ συνδεδεμενο με τον υπολογιστη... Τωρα παιζει κανονικα....

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/5226DragonTiger.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...