Jump to content

[Επίσημο] HTC Hero


NTROPIC
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

perfect timming...

για οσους το θελουν η θα το αγορασουν...

να μας πουν και εντυπωσεις για το 2.0

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,1χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τπτ καλυτερο απο μια light ρομ σε αυτες τις συσκευες πιστευω.

 

Το κακο ειναι πως πρεπει να το κανεις μονος σου.

 

Το καλο ειναι οτι γινεται σχετικα ευκολα:happy:

 

θα ηταν καλο να εχουμε εντυπωσεις απο το νεο update του hero απο τους κατοχους του οταν βγει..

 

Θα ειναι πιστευω ενα καλο σημειο αναφορας στο τι εχει επιτευχθει μεχρι τωρα σε αυτην την πλατφορμα λειτουργικου. Ελπιω μονο μην πανε να φορτωσουν κι αλλο το ηδη παραφορτωμενο UI του Htc Sence....

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Ο γερμανος οχι και στο λεω με σιγουρια γιατι προχθες ρωτησα μιας και επειδη εχω ανανεωση σε μερικες μερες ελεγα να την εκμεταλευτω παιρνοντας τον ηρωα..

 

Αλλα δεν το εχει καθολου σαν συσκευη...

 

Μολις επικοινωνησα με Γερμανο και μου ειπαν οτι δεν σκοπευουν να το φερουν.Υπαρχει παντα η επιλογη να παρω ειτε τον ηρωα ειτε το HD2 και με καλυτερες τιμες απο ιντερνετ χωρις συνδεση ομως(εχω ακομα καρτοκινητο:O).Πιστευετε οτι αξιζει να εχεις μια τετοια συσκευη χωρις ιντερνετ?

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις wind ή Voda υπαρχουν προσφορες εστω για καποια ΜΒ καθαρου ιντερνετ τον μηνα που πιστεψε με ειναι αρκετα και μια χαρα...

μιλαω παντα για καρτοκινητο.

 

για ΚΟΤΕ ακομα δεν το εχω ψαξει.

 

προφανως χωρις ιντερνετ ειναι σαν αμαξι χωρις ροδες...

 

απλα το κοιτας...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

.Πιστευετε οτι αξιζει να εχεις μια τετοια συσκευη χωρις ιντερνετ?

 

OXIIIIIIIIII

 

:D

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Τοτε θα παραγγειλω απο expansys η το HD2 η το Hero και θα κανω μια συνδεση Cosmote στο προγραμμα i20(50 λεπτα,50 sms,250Mb internet 20€/μηνα).Θα χασω βεβαια την οποια εκπτωση θα ειχα στην συσκευη :(

Και κατι αλλο,βλεπω οτι συζητατε πολυ για το Αndroid 2.0,πιστευετε οτι το Hero θα γινει κατα πολυ καλυτερο απ'οτι ειναι τωρα?Εψαξα λιγο στο νετ αλλα δεν βρηκα τι καινουριο θα υπαρχει στο Android 2.0.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και κατόχους του Hero. Αναζήτησα λέξεις-κλειδιά εδώ στο thread αλλά δεν βρήκα αναφορά/λύση...

 

Παρέλαβα προχθές το (επίσημα ελληνικό) HTC Hero από την Wind (σε αντικατάσταση χρήσης του iPhone 2G που είχα) και ήθελα να μεταφέρω όπως ήταν φυσικό τις επαφές μου όλες από το Mac στο HTC Hero μέσω Google Mail. Όλες οι επαφές μου έχουν τα στοιχεία στα Ελληνικά.

 

Με λύπη διαπίστωσα πως η μπάρα (στο πλάι) γρήγορης ανεύρεσης και πρόσβασης δεν λειτουργεί για ελληνικά ονόματα. Φτάνω στο (λατινικό) Z και μετά, το χάος.

 

Απορώ πώς είναι δυνατόν να γίνεται ντόρος για τον εξελληνισμό της συσκευής/ROM (και όλοι να επιδιώκουν την ελληνική ROM) και το βασικότατο (πλέον των ελληνικών μενού που έχουν πολλά λάθη και κομμένες λέξεις) που είναι ο τηλεφωνικός κατάλογος, να μην υποστηρίζουν Ελληνικά!

 

Επίσης, εντοπίζω λάθη κειμένου ή απόδοσης σε αρκετά μενού (για να μην αναφέρω τις πετσοκομμένες λέξεις).

 

Υπάρχει κάποια λύση για την μπάρα στη λίστα επαφών, ώστε να συνεχίζει στα ελληνικά απ'τα λατινικά, ή έστω να έχει μόνο ελληνικά;

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Btw ξέχασα να το γράψω. Τελευταία εχμ, έχω βρει την ίσως πιο τέλεια λύση (το περίμενα πως όλο και κάποιος θα το κάνει, τελικά όντως έγινε!) σχετικά με εφαρμογές που θέλετε να έχετε στο Hero και δεν έχετε πρόσβαση στο Market (είστε δλδ χωρίς root ώστε να χρησιμοποιήσετε το Market Enabler). Όποιος θέλει pm να στείλω, αφού η λύση, εχμ δεν λέγεται εδώ :)

 

Κατά τα άλλα σχετικά με τις επαφές εγώ προσωπικά δεν βλέπω τι σας λείπει ακριβώς. Μπαίνω στις επαφές, γράφω Σ και μου βγάζει όλους τους φίλους που αρχίζει το όνομα τους από Σ. Τι αλλό χρειάζομαι;;;

---------------

 

https://www.redball.gr = Από οπαδούς, για οπαδούς, μπες στην Γαύρικη παρέα σήμερα!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Konsti δεν καταλαβαινω το προβλημα σου...

 

Στα wm αλλα και στον ηρωα υπαρχει ενα λογισμικο που λεγεται smart dialing.

Τι ειναι αυτο;

Εγω ποτε δεν ανοιγω τις επαφες μου για να βρω ενα ονομα!

απλα ανοιγω το τηλ και παταω τα πρωτα γραμματα του ονοματος που θελω να καλεσω/στειλω μην κλπ.

 

Δλδ για την επαφη «home» παταω 4 6 6 ..

Ειναι μια ευκολια τεραστια που δεν υπαρχει στο μηλοφωνο αλλα μπορεις να την προσθεσεις με την εφαρμογη idialer!

 

Δοκιμασε το και προσπαθησε να το συνηθισεις..αξιζει πραγματικα και καποια στιγμη θα με θυμηθεις:)

 

φιλικα Δημητρης

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Smart Dialing σε ελληνικές επαφές, όπως επίσης και αλφαβητική αναζήτηση σε αυτές (στην πλευρική μπάρα) δε γίνεται στο τηλέφωνο. Κατά τα άλλα η μτφρ είναι όσο καλή μπορεί να γίνει, δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα ή άτσαλη δουλειά. Προτιμώ βέβαια την αγγλική ορολογία που έρχεται πιο φυσική.
Link to comment
Share on other sites

Smart Dialing σε ελληνικές επαφές, όπως επίσης και αλφαβητική αναζήτηση σε αυτές (στην πλευρική μπάρα) δε γίνεται στο τηλέφωνο. Κατά τα άλλα η μτφρ είναι όσο καλή μπορεί να γίνει, δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα ή άτσαλη δουλειά. Προτιμώ βέβαια την αγγλική ορολογία που ;)

έρχεται πιο φυσική.

 

 

Φιλε μου συγγνωμη αλλα θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω..

 

Γινεται και συγκεκριμενα το δοκιμασα χθες σε hero φιλου μου που ειχα στα χερια μου για να το κανω root κ να του φλασαρω μια cooked rom.

 

 

Στις τρεις ρομ που δοκιμασα η αναζητηση επαφων μεσω smart dialing με ελληνικους αλλα και αγγλικους χαρακτηρες γινοταν κανονικα!

 

Η μονη διαφορα ηταν οτι εκανες την αναζητηση ειτε ελληνικων επαφων ειτε αγγλικων με την σειρα που ειναι η αγγλικη αλφαβητος στο πληκτρολογιο και οχι με την ελληνικη!

Δλδ το Ζ πχ, ειναι στο 9 και οχι στο 3 καη ουτω καθεξης στα υπολοιπα γραμματα.

Δοκιμασε το και στο δικο σου γιατι μου φαινεται περιεργος ακομη και αυτος ο τροπος που δουλευε...

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες είναι κάτι που νομίζω ότι το έβγαλε πρώτη η HTC στα πρώτα Qtek με windows. Είναι φοβερό να ψάχνεις έτσι επαφές. Το πρόβλημα είναι ότι παρ' όλο το εξελληνισμένο μενού και πληκτρολόγιο του HERO, αυτό στο αριθμητικό πληκτρολόγιο (όταν δηλαδή πατήσεις "Τηλέφωνο" από την home screen) το Smart Dialing δεν λειτουργεί για ελληνικούς χαρακτήρες αλλά μόνο για αγγλικούς. Και αυτό νομίζω πως μπορεί να το φτιάξει μόνο η ΑCE HELLAS με κάποιο update, αλλά που? Μιλάω για την Original ROM.

 

Και κάτι άσχετο... Μπορεί να μου λύσει κανείς την απορία γιατί το iPhone παρ' όλο που έχει μικρότερη κάμερα σε χώρους με χαμηλό φωτισμό παίρνει ικανοποιητικές φωτογραφίες, ενώ το HERO με την 5Μp κάμερα δεν φαίνεται τίποτα? Μιλάω για χαμηλό έως μέτριο φωτισμό σε εσωτερικό χώρο και όχι για βράδυ έξω. Μου έκανε τρομερή εντύπωση αυτό με την κάμερα του iPhone. Μήπως πρέπει να κάνω καμιά ρύθμιση στην κάμερα που δεν ξέρω? Σημείωση, έχω βάλει και το Camera Zoom FX αλλά καμιά βελτίωση σε εσωτερικούς χώρους με μέτριο φωτισμό.... Kαι μόλις βρήκα αυτό. Κρίμα τα 5Μp....

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου συγγνωμη αλλα θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω..

 

Γινεται και συγκεκριμενα το δοκιμασα χθες σε hero φιλου μου που ειχα στα χερια μου για να το κανω root κ να του φλασαρω μια cooked rom.

 

 

Στις τρεις ρομ που δοκιμασα η αναζητηση επαφων μεσω smart dialing με ελληνικους αλλα και αγγλικους χαρακτηρες γινοταν κανονικα!

 

Η μονη διαφορα ηταν οτι εκανες την αναζητηση ειτε ελληνικων επαφων ειτε αγγλικων με την σειρα που ειναι η αγγλικη αλφαβητος στο πληκτρολογιο και οχι με την ελληνικη!

Δλδ το Ζ πχ, ειναι στο 9 και οχι στο 3 καη ουτω καθεξης στα υπολοιπα γραμματα.

Δοκιμασε το και στο δικο σου γιατι μου φαινεται περιεργος ακομη και αυτος ο τροπος που δουλευε...

 

Έχεις δίκιο παρασύρθηκα επειδή το έχω στα αγγλικά (πιο συγκεκριμένα locale English(Greece)). Αυτό με την πλευρική μπάρα εξακολουθεί να ισχύει.

Link to comment
Share on other sites

η εντολή Wipe SD: ext partition

τι ακριβως κανει;

 

εννοω, καθαριζει απο την καρτα μνημη μονο οτι εχει να κανει με παλια rom και προγραμματα εγκαταστημενα σε ενα συγκεκριμενο σημειο η σβηνει τα παντα σα το format?

 

το εχω απορια γτ στην καρτα μνημης εχω το backup απο το nandroid και επιπλεον τα αρχεια για αλλαγη rom.

 

το λογικο ειναι πως δε πειραζει τα παραπανω αρχεια καθως και οτ ιαλλο εχουμε βαλει εμες αλλα θα ηθλα μια επιβεβαιωση αν καποιος ξερει

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

η εντολή Wipe SD: ext partition

τι ακριβως κανει;

 

εννοω, καθαριζει απο την καρτα μνημη μονο οτι εχει να κανει με παλια rom και προγραμματα εγκαταστημενα σε ενα συγκεκριμενο σημειο η σβηνει τα παντα σα το format?

 

το εχω απορια γτ στην καρτα μνημης εχω το backup απο το nandroid και επιπλεον τα αρχεια για αλλαγη rom.

 

το λογικο ειναι πως δε πειραζει τα παραπανω αρχεια καθως και οτ ιαλλο εχουμε βαλει εμες αλλα θα ηθλα μια επιβεβαιωση αν καποιος ξερει

 

ειναι must do ενεργεια πριν απο καθε φλασαρισμα ρομ που εχει ολοκληρο system update. συνηθως αναφερεται οτι πρεπει να γινει!!

και αυτο γιατι καθαριζει οτι υπαρχει απο την προηγουμενη ρομ στο partition της καρτας μνημης που χρησιμοποιειται για την εγγραφη καποιων απαραιτητων αρχειων του λειτουργικου :)

δεν θα σου πειραξει το nandroid backup μην ανυσηχεις αλλα ουτε και την ρομ που εχεις για εγκατασταση ;)

 

φυσικα ενα backup στον υπολογιστη απο την καρτα μνημης πριν απο καθε τετοια διαδικασια δεν εβλαψε ποτε κανεναν!

""η ικανοποιηση του να μοιραζεσαι και να κανεις τους αλλους χαρουμενους ειναι η καλυτερη πληρωμη""

"""""""Δημητρης¨¨¨¨¨¨¨¨MY YouTube ¨[sIGPIC][/sIGPIC] My blog

Link to comment
Share on other sites

μμμ οκ, ευχαριστω :)

όνειρα σα τα καράβια

στα ρηχά ξεπέσατε

σας τα πήραν τα ταξίδια

και στην άμμο δέσατε

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω το εξής πρόβλημα: Ενώ μου δείχνει ότι στέλνει ΜΜS κανονικά αυτοί που τα στέλνω ή δεν τα παίρνουν καθόλου ή όταν τα παίρνουν τους βγάζει μύνημα άγνωστο περιεχόμενο ή κάτι τέτοιο και δεν μπορούν να τα ανοίξουν.

Μήπως ξέρει κανείς τι συμβαίνει? Η' αν έχει κανείς το ίδιο πρόβλημα και έχει βρει λύση ας ενημερώσει...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Παιδια υπαρχει το Hero στην Wind?Θα ηθελα να το δοκιμασω.

 

Παρήγγειλα χθες 1 από τα 4 που είχαν διαθέσιμα στην κεντρική αποθήκη και το περιμένω σε λίγο. Δεν ξέρω αν υπάρχει διαθέσιμο παντού στα καταστήματα (εμείς τα παραγγέλνουμε σαν εταιρικοί πελάτες).

:)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Ποσο το πηρες φιλε?Θα κανω μια βολτα το απογευμα στην Wind.

 

Δεν ξέρω ακόμη μέχρι να έρθει το τιμολόγιο. Νομίζω όμως πως θα είναι τιμή χονδρικής.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό tip: Αν θέλετε να εμφανίζονται τα μηνύματα απο το GMail στο People (Προσωπα), δημιουργήστε νέο GMail POP λογαριασμό στο Mail App. Ξέρω, σπαστικό, ελπίζω να διορθωθεί στο επόμενο firmware...

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Ένα μικρό tip: Αν θέλετε να εμφανίζονται τα μηνύματα απο το GMail στο People (Προσωπα), δημιουργήστε νέο GMail POP λογαριασμό στο Mail App. Ξέρω, σπαστικό, ελπίζω να διορθωθεί στο επόμενο firmware...

 

pop τώρα στα γεράματα? Δεν παίζει imap κλπ?

:)

Link to comment
Share on other sites

Και IMAP μπορεί να βάλεις. Εγώ δοκίμασα με POP

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...