Jump to content

[Επίσημο] Samsung Omnia Pro (B7610)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Administrators
παιδια συχνα πυκνα μου βγαζει προβλημα κατα την διαρκεια μιας κλησης. ειτε ανα 5 δευτερολεπτα υπαρχει ενα κενο την ωρα της ομιλιας ειτε καμια φορα με περνουν τηλεφωνο και δεν ακουω τιποτα οταν παταω απαντηση. εχει τυχει και σε σας??

 

Στο κάνει και μετά από hard reset; Ακόμα και αν είσαι σε περιοχή με καλό σήμα;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 933
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους και σε όλες,

το έστειλα για ΤΡΙΤΗ φορά στο service, κατ' ευθείαν στο κεντρικό στο Χαϊδάρι, μου άλλαξαν πλακέτα μετά απο έντονες προσβολές και το πρόβλημα με την SIM φαίνεται πως πέρασε.

Μακάρι να το δει και ο υπολογιστής για να του αλλάξω ROM και μετά θα είμαι χαρούμενος !!!

Edited by airtim

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Στο κάνει και μετά από hard reset; Ακόμα και αν είσαι σε περιοχή με καλό σήμα;

 

το κινητο πριν 7 μερες το πηρα hard reset δεν εχω κανει. ( αν και δεν ξερω καν σαν ενοια τι ειναι). ναι μενω σε μερος με καλο σημα. εψαξα στις ρυθμισεις μπας και εχει καποια επιλογη πατημενη ωστε με αυτο να υπενθυμιζει πως περασανε 10 δευτερα π.χ. αλλα δεν βρικα κατι τετοιο

Link to comment
Share on other sites

φιλε Airtim σε μενα πετυχαν οι ρυθμισεις

 

για το vodafone live δοκίμασα αυτό που προτείνει ένας χρήστης σε μια απο τις πρώτες σελίδες του φόρουμ και δούλεψε :D

όχι άλλα λεφτά σε παρόχους χωρίς λόγο :D:w00t::w00t::up:

πάντως , με τόσο χαζό λογισμικό απο την samsung πρέπει όλοι να αλλάξουμε ROM, ούτε εμένα μου φαίνεται εύκολο, αλλά θα το δοκιμάσω.

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. ειμαι κατοχος του ανωτέρου κινητου εδω και ενα μηνα περιπου.

αυτο το σπαστικο που κανει σε μενα ειναι το εξης:

καποιες φορες οταν το ανοιγο μου κολαει κ δεν πατιεται κανενα κουμπι δλδ εκει που ειναι στο πιν δεν κανει τπτ. επισης το εικονοδιο windows η εικονα αυτη δλδ αυτες τις φορες καθεται για πολυ ωρα.

μετα το κλεινω το ανοιγω καποιες φορες και μετα απο λιγο ολα καλα.

κατι παρομοιο κανεις ?

Link to comment
Share on other sites

για το vodafone live δοκίμασα αυτό που προτείνει ένας χρήστης σε μια απο τις πρώτες σελίδες του φόρουμ και δούλεψε :D

όχι άλλα λεφτά σε παρόχους χωρίς λόγο :D:w00t::w00t::up:

πάντως , με τόσο χαζό λογισμικό απο την samsung πρέπει όλοι να αλλάξουμε ROM, ούτε εμένα μου φαίνεται εύκολο, αλλά θα το δοκιμάσω.

 

 

οταν λεμε αλλαγη rom τι εννοουμε?? αλλαγη λογισμικου??

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
οταν λεμε αλλαγη rom τι εννοουμε?? αλλαγη λογισμικου??

 

Αλλαγή firmware με ίδιο ή διαφορετικό windows mobile build.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

@chris1988gr: Τί εννοείς "ανοίγω" και "κλείνω"; Αν μιλάς για κλείδωμα-ξεκλείδωμα, βγάλε αυτό των wimo 6.5, έχει αποδειχθεί προβληματικό. Επίσης, αν έχεις ανοικτό το wifi και η συσκευή κλειδώσει, το ξεκλείδωμα θέλει απαράδεκτα πολύ χρόνο και σου δίνει την αίσθηση ότι "πάγωσε".

 

Το φλασάρισμα της ROM είναι μια διαδικασία που σου παίρνει λιγότερο από μισή ώρα με οδηγίες λεπτομερέστατες που βρίσκονται στα sites που έχω προαναφέρει.Δυστυχώς ή ευτυχώς η αλλαγή ROM είναι μονόδρομος για αυτή τη συσκευή. Δυστυχώς γιατί πρέπει (να βρεις!) και να ξαναφλασάρεις την επίσημη αν το πας στο service με κίνδυνο να χάσεις την εγγύηση. Ευτυχώς γιατί έχεις την εναλλακτική λύση ώστε το Β7610 να είναι όπως θα έπρεπε να είναι. Δηλαδή να ΜΗΝ έχει:

- Κάκιστη διαχείριση μνήμης, με τη RAM να χάνεται στο πουθενά και το κινητό να χρειάζεται επανεκκίνηση κάθε 48 ώρες για να τρέξει π.χ. ένα browser της προκοπής όπως ο OPERA.

- Υπερβολικά "βαρύ" και αργό το touchwiz 2, όταν μάλιστα το έστησε η ίδια η Samsung για τη δικιά της συσκευή και τη στιγμή που ο ανταγωνισμός (βλ. HTC) έχει το Sense σε συσκευές θεωρητικά υποδεέστερες. Τώρα που θυμήθηκα, από αυτά τα άθλια widgets του touchwiz, έχετε δοκιμάσει τον καιρό (accuweather); Είναι σαν ανέκδοτο, συγκριτικά με τον showeaco weather (titanium plugin), δεν συγκρίνω καν τον 3d weather του Sense. Και μιλάω μόνο για windows mobile.

- ...

- ...

Είναι και άλλα που θα βρω το χρόνο και την όρεξη να τα γράψω αργότερα, όμως το συμπέρασμα είναι ότι όταν τη βγάλεις από το κουτί η συσκευή συμπεριφέρεται σαν PDA με wince (αρχές '90)...

Edited by me00016
Philips Savvy->Panasonic GD93->Ericsson T20e->Motorola T2288 Talkabout->Mitsubishi M342i->Nokia N70->LG KS20->HTC P3470 Pharos->Samsung B7610 OMNIA PRO->Samsung i9000 Galaxy S->Samsung i9100 Galaxy SII->NOKIA LUMIA 930>LG G6+HUAWEI WATCH 2 LTE>Xiaomi Mi 9
Link to comment
Share on other sites

με τόσο χαζό λογισμικό απο την samsung πρέπει όλοι να αλλάξουμε ROM, ούτε εμένα μου φαίνεται εύκολο, αλλά θα το δοκιμάσω.

 

 

 

τι εννοείς που λες χαζό λογισμικό από την samsung????

 

επειδή το ακούω συχνά αυτό το πράγμα (δεν μιλαω τώρα προσωπικά στον φίλο airtim αλλά γενικότερα) γιατί να αλλάζουμε rom , γιατί κολλαει συνέχεια και τα υπόλοιπα προβλήματα που έχουν οι win mobile συσκευές ,

θέλω να ρωτήσω κάτι ,δεν σας ενημέρωσε κανείς ότι η συσκευή που παίρνετε είναι πρώτα από όλα υπολογιστής και τα υπόλοιπα και ότι απλά παίρνει και τηλέφωνο???

 

σε αυτό που έχετε απόλυτο δίκιο είναι ότι η μαμά samsung το έχει αφήσει τελείως το β7610 και δεν βγάζει καμία μαμά αναβάθμιση μακάρι να είχε την υποστήριξη που έχει η nokia στα κινητά της

Link to comment
Share on other sites

@chris1988gr: Τί εννοείς "ανοίγω" και "κλείνω"; Αν μιλάς για κλείδωμα-ξεκλείδωμα, βγάλε αυτό των wimo 6.5, έχει αποδειχθεί προβληματικό. Επίσης, αν έχεις ανοικτό το wifi και η συσκευή κλειδώσει, το ξεκλείδωμα θέλει απαράδεκτα πολύ χρόνο και σου δίνει την αίσθηση ότι "πάγωσε".

 

Καλημέρα και καλο μήνα. Εννοω οτι : απενεργοποιω το κινητο μου. το ενεργοποιώ και καποιες φορες κολαει στο μενου εκει που ειναι να βαλω το πιν. δεν πατιεται τιποτα στην οθονη λες και ειναι κολλημένη.το κλεινω παλι και το ξανανοιγω και μετα οκ. καποιες φορες το κανει καποιες οχι.

απο οτι εχω παρατηρησει οταν του βαζω διαφορα προγμραμματα μεσα το κανει αυτο.πχ εβαλα το χαρτη της ndrive οχι το τελευταιο αλλα ποιο παλια εκδοση (την πρηγουμενη) και μου το εκανε. μολις το ανοιξα την εβγαλα και εβαλα την καινουργια ολα ρολοι.

τι κουλο ειναι αυτο ?

 

 

ερωτηση Νο 2 !

για φλασαρισμα της ρομ , την φλασαρω με ρομ την οποιοα αν παει ετσι στο σερβις δεν καλυπτεται απο εγγυηση σωστα ?

Link to comment
Share on other sites

η rom της απαντησης 615 απλα την μεταφερουμε μεσω usb στο κινητο μεσα και το τρεχουμε μετα?? τα υπαρχοντα αρχεια και προγραμματα και επαφες θα σβιστουν??
Link to comment
Share on other sites

έχετε να προτείνετε καμιά καλή θήκη (όχι ακριβή) για το κινητό ? Κατά προτίμηση e-shop ή πλαίσιο.
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Γιατί δεν ρίχνεις μια ματιά στο ebay; Θα βρεις μακράν μεγαλύτερη ποικιλία και σε μακράν καλύτερες τιμές.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Γιατί απλά θέλω να πάω να πάρω μία αύριο κι'όλας.
Link to comment
Share on other sites

η rom της απαντησης 615 απλα την μεταφερουμε μεσω usb στο κινητο μεσα και το τρεχουμε μετα?? τα υπαρχοντα αρχεια και προγραμματα και επαφες θα σβιστουν??
Link to comment
Share on other sites

έχετε να προτείνετε καμιά καλή θήκη (όχι ακριβή) για το κινητό ? Κατά προτίμηση e-shop ή πλαίσιο.

 

 

εγώ του πήρα μια τύπου << κάλτσας>> από το media markt με 10 ευρώ αν θυμάμαι καλά…

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σιγά σιγά αρχίζει να με εκνευρίζει πολύ το όμορφο κινητάκι μου..Όταν βάλω ξυπνητηρι και το απενεργοποιήσω αλλα φυσικά εχω βάλει το αυτόματη ενεργοποίση στο ον αυτό που κάνει είναι απλά την ώρα που είναι να χτυπήσει το κιν απλά ανοίγει αθόρυβα και περιμένει να πατήσεις το pin για να ανοίξει..αν δε το κάνεις φυσικά κ δεν χτυπάει..Δηλ θα πρέπει ή να το αφήνω ανοιχτό για να μου χτυπησει το ξυπνητήρι ή να μυρίσω τα νύχια μου κ να το ανοίξω όταν αυτό "ξυπνήσει" ωστε να χτυπήσει..αλλά εγώ θα έχω ξυπνήσει ήδη τότε κ σιγά μην ξυπνήσω πριν το ξυπνητήρι εγώ τότε ποιο το νόημα να βάλω ξυπνητήρι..Αρχικά αυτό είναι το προβλημά μου να μου πείτε αν σας το κάνει κ σας ή αν κάνω εγώ κτ λά8ος που δε νομίζω..μετά εχω να ρωτησω κ αλλα..
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Στα windows mobile δεν λειτουργεί το ξυπνητήρι με το τηλέφωνο εντελώς κλειστό. Αν θέλουμε να είναι "κλειστό" το βάζουμε σε flight mode.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

αααααα οκ!!ωραία πάει το πρώτο..τις επαφές μου πως μπορώ να τις περάσω στο pc??

 

πας εδω http://www.samsung.com/gr/support/detail/supportPrdDetail.do?menu=SP01&prd_ia_cd=01011300&prd_mdl_cd=GT-B7610OKAVGR&prd_mdl_name=GT-B7610&prd_ia_sub_class_cd=P

 

πατάς εκεί που λέει Λογισμικό και κατεβάζεις το καινούριο SAMSUNG New PC Studio PC Sync , μετά κάνεις εγκατάσταση το πρόγραμμα , και στην συνέχεια θα το βρεις θα κάνεις συγχρονισμό από το κινητό στο pc

Link to comment
Share on other sites

[αιδια εχω ενα προβλημα. δεν μπορω να δω βιντεο οταν συνδεομαι στο ιντερνετ. μου βγαζει ενα μακρυσκελες μυνημα. εχει τυχει και σε αλλους αυτο το προβλημα??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και όλες, καλό χειμώνα.

έχω μερικά θέματα με το omnia pro, παρακαλώ βοήθεια (φοβάμαι θα είναι μεγάλο μήνυμα)

 

1. όταν πρωτοέβαλα την κάρτα μνήμης, κάτι μου είπε για N-Drive, λογισμικό N-Drive δεν υπήρχε στην κάρτα μνήμης (χωρίς να είμαι σίγουρος), του είπα να μην γίνει καμία εγκατάσταση. όποτε βάζω την κάρτα μνήμης στο κινητό (χωρίς λογισμικό N-Drive) μου λέει ότι η εφαρμογή N-Drive δεν έχει εγκατασταθεί καθόλου. στα "εγκατεστημένα στοιχεία" δεν υπάρχει τίποτα, πως θα γίνει να μην μου λέει καθόλου τίποτα ποτέ για το N-Drive?

 

2. όπως έχω ξανα γράψει, το pc μου (win 7) δεν βλέπει το κινητό :(

το συνδέω κανονικά με usb(εκεί συνδέω όλα τα περιφερειακά και όλα δουλεύουν μια χαρά), όμως, ούτε το Windows Mobile Device Center ούτε το Samsung pc studio δεν το βρίσκουν, τι μπορεί να φταίει? netbook με ΧΡ και laptop με win7 το βλέπουν κανονικά, τι μπορεί να λείπει απο το windows 7 desktop Μου? το ίδιο πρόβλημα υπήρχε και όσο είχα τα ΧΡ.

 

what to do? what to do? τι να κάνω? :cry::cry:

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Το λογισμικό NDrive είναι στην κάρτα μνήμης και το setup του είναι σε στυλ autorun όταν βάζεις την κάρτα πάει να εγκατασταθεί. Όταν ξαναβάλεις την κάρτα ίσως στο ξαναρωτήσει.

Και αν δεν το ρωτήσει ψάχνεις το αρχείο του setup και το εγκαθιστάς.

Link to comment
Share on other sites

Το λογισμικό NDrive είναι στην κάρτα μνήμης και το setup του είναι σε στυλ autorun όταν βάζεις την κάρτα πάει να εγκατασταθεί. Όταν ξαναβάλεις την κάρτα ίσως στο ξαναρωτήσει.

Και αν δεν το ρωτήσει ψάχνεις το αρχείο του setup και το εγκαθιστάς.

 

Θέλω να βάλω άλλο λογισμικό GPS, θέλω να βγάλω εντελώς το NDrive από την συσκευή, αλλιώς θα του είχα κάνει κανονική εγκατάσταση και θα είχα διαφορετικές απορίες. πάντως σε ευχαριστώ μεγάλε, νομίζω κατάλαβα τι θες να μου πεις

SKY is_the LIMIT

STOP C.I.S.P.A.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...