Jump to content

[S60 3rd Edition] Nokia Messaging Service


alany
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Nokia Messaging

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=14647&d=1254210029

 

Η Nokia προσφέρει στους χρήστες Symbian συσκευών την δυνατότητα να λαμβάνουν τα e-mail τους αμέσως στο κινητό τους. Το μόνο που θα πρέπει να κάνουν είναι να μπουν στην διεύθυνση http://email.nokia.com από το pc τους (μέχρι στιγμής η υπηρεσία δεν μπορεί να ενεργοποιηθεί μέσω κινητού τηλεφώνου για την Ελλάδα) να κάνουν έγγραφη και στην συνέχεια να στείλουν με sms την εφαρμογή στο κινητό τους τηλέφωνο.

 

Αφού εγκαταστήσουν την εφαρμογή και βάλουν τους δικούς τους κωδικούς που έχουν από την έγγραφη που έκαναν πιο πάνω θα μπορούν να λαμβάνουν άμεσα τα e-mail τους στο κινητό τους τηλέφωνο. Το σημαντικό είναι ότι μπορούν να λαμβάνουν άμεσα τα e-mail τους ταυτόχρονα από 10 διαφορετικές e-mail διευθύνσεις.

 

Η εφαρμογή δουλεύει ακόμα και όταν δεν είναι ενεργή αρκεί να μην έχει γίνει αποσύνδεση και να υπάρχει σύνδεση στο internet. Μέχρι στιγμής η εφαρμογή είναι χωρίς χρέωση και το μόνο που χρεώνεται ο χρήστης είναι τα πακέτα δεδομένων (HSDPA/3G/GPRS) που απαιτούνται για τη σύνδεση του κινητού με τον server. Φυσικά η σύνδεση μπορεί να επιτευχθεί και μέσω WiFi (ασύρματου δικτύου) ώστε να μην υπάρχει καμία χρέωση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η υπηρεσία έχει ακόμα ΠΑΡΑ πολλά προβλήματα δυστυχώς. Δοκιμάζω αυτές τις ημέρες το τελευταίο version της και απλά κάποια στιγμή ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ να δουλεύει και να κάνει monitor το account που του έχεις ορίσει. Το ίδιο πρόβλημα έχει πολύς κόσμος, απότι είδα στα forums της Nokia. Γενικά δεν είναι καθόλου αξιόπιστη λύση ακόμα, ενώ όταν θα βγει από την beta φάση της, θα απαιτεί συνδρομή για να το χρησιμοποιείς.
Link to comment
Share on other sites

Η υπηρεσία έχει ακόμα ΠΑΡΑ πολλά προβλήματα δυστυχώς. Δοκιμάζω αυτές τις ημέρες το τελευταίο version της και απλά κάποια στιγμή ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ να δουλεύει και να κάνει monitor το account που του έχεις ορίσει. Το ίδιο πρόβλημα έχει πολύς κόσμος, απότι είδα στα forums της Nokia. Γενικά δεν είναι καθόλου αξιόπιστη λύση ακόμα, ενώ όταν θα βγει από την beta φάση της, θα απαιτεί συνδρομή για να το χρησιμοποιείς.

 

Έγινε αναβάθμιση της εφαρμογής που διορθώνει αρκετά πράγματα http://betalabs.nokia.com/betas/view/nokia-messaging-s60-5th-edition

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Για πόσο καιρό είναι trial η έκδοση; Γιατί βλέπω ότι χρησιμοποιούν δικό της σέρβερ. Πάντως δοκιμαστικά το έβαλα και είδα να λειτουργεί άψογα. Μόνο που θα φανεί πόσο γρήγορα καταναλώνει την μπαταρία.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μία ερώτηση όμως να κάνω και συγνώμη που ξαναρωτάω απλά επειδή μπορεί κάποιος που ξέρει να μην το είδε, όταν πατάω στο πληκτρολόγιο το κουμπί για τα emails μου, συνδέεται και μπαίνει κανονικά, τα βλέπω, αλλά μετά από κανά λεπτό αποσυνδέεται και χρειάζεται να πατήσω πάλι από τις επιλογές "σύνδεση". Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό? Ευχαριστώ kαι κατι ακομα παρακαλω! οταν ψαχνω για εικονες στο google πως γινεται να τισ αποθηκευσω? δεν ειναι στις επιλογες η επιλογη "αποθηκευση."

ευχαριστω και παλι.

Edited by Itchrist86
Συνεχόμενα μηνύματα. Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Πάντως παιδιά, αν και τις λιγες μέρες που έχω το Ε72 είμαι πολύ ευχαριστημένος, σήμερα είδα πρώτη φορά live το Blackberry 9000! Πολυ καλό κινητό! Δε λέω, και το δικό μας σκίζει, αλλά το trackball που έχει λειτουργεί τέλεια, εχει πολύ καλή οθόνη και πολυ ποιοτική κατασκευή.Το 9700 που βγήκε πρόσφατα το βλέπω χειρότερο από το 9000! Καλά, το 9000 πόσο καιρό έχει βγεί? Ακόμα 480 Ευρώ κάνει? Και να ρωτήσω κάτι...Η Διαφορα blackeberry από το δικό μας ποια ειναι όσον αφορά τα emails? Ποτέ δεν κατάλαβα.Γιατί όλοι οι επιχειρηματίες παίρνουν blackberry? Βέβαια από κάμερα και βιντεο δεν λεει κάτι αλλά κάτι ξέρουν όσοι το παίρνουν.Νομίζω ότι δεν ειναι απλώς μια αμερικανίστικη μόδα σαν το iphone.

 

 

Μία ερώτηση όμως να κάνω και συγνώμη που ξαναρωτάω απλά επειδή μπορεί κάποιος που ξέρει να μην το είδε, όταν πατάω στο πληκτρολόγιο το κουμπί για τα emails μου, συνδέεται και μπαίνει κανονικά, τα βλέπω, αλλά μετά από κανά λεπτό αποσυνδέεται και χρειάζεται να πατήσω πάλι από τις επιλογές "σύνδεση".Ξέρει κανείς γιατί γίνεται αυτό? Ευχαριστώkαι κατι ακομα παρακαλω!οταν ψαχνω για εικονες στο google πως γινεται να τισ αποθηκευσω?δεν ειναι στις επιλογες η επιλογη "αποθηκευση."ευχαριστω και παλι.

 

Μπες εδώ: http://email.nokia.com/account/home.action

Κάνε sign up.

Δήλωσε τους λογαριασμούς email που έχεις.

Κατέβασε στο κινητό σου την εφαρμογή (όχι απευθείας από το κινητό, αλλά δίνεις τον αριθμό τηλεφώνου σου και σου στέλνουν με μήνυμα στο κινητό το λιγκ. Μπαίνεις και το κατεβάζεις).

 

Μετά, δεν θα έχεις καμία διαφορά με τα bb.

Το 9000 είναι όντως πολύ καλή συσκευή.

Αλλά υστερεί σε μπαταρία,σε μέγεθος και επίσης το καπάκι της μπαταρίας έχει λίγο τζόγο...

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ DDR2!

Τίποτα, να σαι καλά.

Αυτή η εφαρμογή αξίζει πάρα πολύ, γιατί βλέπεις τα μειλ σου σαν μειλ και όχι σαν sms.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

την εφαρμογή αυτή τη βγάζω αν δεν μου αρέσει? Και τα εμαιλς έρχονται όταν μπω στο ιντερνετ ή σαν sms?Ευχαριστώ!

 

"Πόσο κοστίζει το Nokia Messaging;

Ενδέχεται να προκύψουν χρεώσεις από τη μεταφορά και λήψη δεδομένων στο κινητό σας τηλέφωνο που μπορεί να μην συμπεριλαμβάνονται στο πρόγραμμα ενιαίας τιμολόγησης δεδομένων. Επικοινωνήστε με την εταιρεία κινητής τηλεφωνίας για να ενημερωθείτε σχετικά με τις χρεώσεις. "

 

Αυτο το είδα στο σιτε της Νοκια! Κοστιζει εξτρα από το πακέτο ΜΒ που έχω?

Edited by camerakias
Link to comment
Share on other sites

Μπες εδώ: http://email.nokia.com/account/home.action

Κάνε sign up.

Δήλωσε τους λογαριασμούς email που έχεις.

Κατέβασε στο κινητό σου την εφαρμογή (όχι απευθείας από το κινητό, αλλά δίνεις τον αριθμό τηλεφώνου σου και σου στέλνουν με μήνυμα στο κινητό το λιγκ. Μπαίνεις και το κατεβάζεις).

 

Μετά, δεν θα έχεις καμία διαφορά με τα bb.

Το 9000 είναι όντως πολύ καλή συσκευή.

Αλλά υστερεί σε μπαταρία,σε μέγεθος και επίσης το καπάκι της μπαταρίας έχει λίγο τζόγο...

 

 

απλά δεν μπορείς ανανεώσεις τα E-mail μέσω wifi, το οποίο γίνεται μόνο με την στάνταρ εφαρμογή του τηλεφώνου στα μυνήματα.

frastgr
Link to comment
Share on other sites

την εφαρμογή αυτή τη βγάζω αν δεν μου αρέσει? Και τα εμαιλς έρχονται όταν μπω στο ιντερνετ ή σαν sms?Ευχαριστώ!

 

"Πόσο κοστίζει το Nokia Messaging;

Ενδέχεται να προκύψουν χρεώσεις από τη μεταφορά και λήψη δεδομένων στο κινητό σας τηλέφωνο που μπορεί να μην συμπεριλαμβάνονται στο πρόγραμμα ενιαίας τιμολόγησης δεδομένων. Επικοινωνήστε με την εταιρεία κινητής τηλεφωνίας για να ενημερωθείτε σχετικά με τις χρεώσεις. "

 

Αυτο το είδα στο σιτε της Νοκια! Κοστιζει εξτρα από το πακέτο ΜΒ που έχω?

 

Μια εφαρμογή είναι. Αν δεν σου αρέσει, τη βγάζεις.

Τα μειλ έρχονται σαν μηνύματα. Χτυπάει δηλαδή σαν να έχεις μήνυμα. Αλλά όταν πας να τα δεις είναι όπως στο pc, με τις φωτογραφίες τους, με τα όλα τους.(html λέγεται αυτό).

Ρύθμισε από το μενού της εφαρμογής να κατεβαίνουν όλα σου τα εμαιλ και ολόκληρα.

Κρατάει μόνο του τελευταίου μήνα, τα παλιότερα διαγράφονται.

Κατεβάζει αυτόματα μόνο το κείμενο του μειλ. Τα συνημμένα όχι, μόνο τους τίτλους τους. Αυτό γίνεται για ευνόητους λόγους χρέωσης.

Τα συνημμένα, αν θέλεις, τα κατεβάζεις εσύ χειροκίνητα (βλέπεις από πριν τι μέγεθος έχουν).

40-50 mb το μήνα είναι υπεραρκετά, αν δεν κατεβάζεις μεγάλα συνημμένα.

Αυτό το παρακολουθείς και από το μενού μητρώο του κινητού σου.(πόσα mb έχεις χαλάσει συνολικά).

 

Την εφαρμογή μην την κλείνεις, άφηνέ τη να τρέχει στο παρασκήνιο (πάτα απόκρυψη, όχι έξοδο).

Επίσης, είναι χρήσιμο να ρυθμίσεις το πλήκτρο με το φακελάκι της συσκευής σου να ανοίγει την εφαρμογή, για γρήγορη πρόσβαση.

 

Η εφαρμογή αυτή είναι όλα τα λεφτα. Όταν τη συνηθίσεις, δεν μπορείς χωρίς αυτή.

Την έχω βάλει να συγχρονίζει "το συντομότερο" και όλα τα μειλ έρχονται στο τηλέφωνο ΑΜΕΣΩΣ.

Τρώει πολύ μπαταρία αυτό, αλλά και πάλι 2μιση μέρες μου βγάζει άνετα το Ε71

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Kαλά, θα με βρίσεις τώρα! Μάλλον το έχω ήδη κάνει! Εκτός αν είναι κατι άλλο.Εχω ρυθμίσει το πλήκτρο του emaιl που είναι στο πληκτρολόγιο να μπαίνει κατευθείαν στα εμαιλς μου! Είτε αυτόματα κάθε λίγο, είτε όταν εγώ θέλω.Αυτό είναι το nokia messaging? Sorry αν σας κούρασα, αλλά οκ δεν γεννήθηκαν όλοι με ένα ε72 στο χέρι.Το μαθαίνεις σιγά σιγά αν δεν έχεις άλλη εμπειρία από τέτοια κινητά.Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Kαλά, θα με βρίσεις τώρα! Μάλλον το έχω ήδη κάνει! Εκτός αν είναι κατι άλλο.Εχω ρυθμίσει το πλήκτρο του emaιl που είναι στο πληκτρολόγιο να μπαίνει κατευθείαν στα εμαιλς μου! Είτε αυτόματα κάθε λίγο, είτε όταν εγώ θέλω.Αυτό είναι το nokia messaging? Sorry αν σας κούρασα, αλλά οκ δεν γεννήθηκαν όλοι με ένα ε72 στο χέρι.Το μαθαίνεις σιγά σιγά αν δεν έχεις άλλη εμπειρία από τέτοια κινητά.Ευχαριστώ!

 

Το έχεις ρυθμίσει (από ότι καταλαβαίνω) να μπαίνει στην εφαρμογή μαιλ που έχει προεγκατεστημένη η συσκευή σου. Που βρίσκεται στο μενού των μηνυμάτων. Σωστά?

Ε, αφού κατεβάσεις την εφαρμογή που σου λέω και την εγκαταστήσεις, ρύθμισε το πλήκτρο να μπαίνει στην εφαρμογή nokia messaging. (είτε με απλό, είτε με παρατεταμένο πάτημα). Αυτό στο λέω σαν συμβουλή, δεν είναι υποχρεωτικό.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Koίτα, το έκανα, μου ήρθε μήνυμα στο κινητό αλλά όχι για να κατεβάσω κάποια εφαρμογή.Απλά μου ζήτησε το password για την εγκατάσταση νεου εμαιλ, το έδωσα κι έτσι δημιουργήθηκε 2 φορές το ίδιο εμαιλ! Δεν ξέρω αν έκανα κάτι λάθος.Έτσι έσβησα τον ένα λογαριασμο αφού και οι 2 ήταν ίδιοι.Με το που πατάω το πλήκτρο πάντως μπαίνει κανονικά στα emails μου.Κι αν το βάλω να με ειδοποιεί κάθε χ χρόνο, έρχεται μήνυμα.Να μη σε κουράζω άλλο, κι έτσι όπως είναι καλά είναι! Αλλά μήπως ξέρεις γιατί όταν μπαίνω στα εμαιλς από το κουμπι αυτό μετά από λίγο αποσυνδέεται?Σ'ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

απλά δεν μπορείς ανανεώσεις τα E-mail μέσω wifi, το οποίο γίνεται μόνο με την στάνταρ εφαρμογή του τηλεφώνου στα μυνήματα.

 

Μπορεις μεσω wifi να ανανεωσεις τα mail, αυτο κανω τοσο καιρο στο Ε71 και εχω την τελευταια εκδοση του Nokia Mail.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν ξέρω αν η συσκευή σου έχει vodafon menu αλλά η δική μου που δεν έχει είναι πολύ απλή.Απλά πας εκεί που λέει setup email, δίνεις το email σου και τον κωδικό σου και τελείωσε.Δε νομίζω να σε βοήθησα αρκετά αλλά αν δυσκολεύεσαι πήγαινε σ' ένα nokia shop καλύτερα.Επιτόπου μπορεί να σε βοηθήσουν να βρεις άκρη.Αλλιώς δοκίμασε και το Nokia messaging.Πήγαινε στο site της NOKIA, δώσε τον αριθμό σου και σου στέλνουν την εφαρμογή.Είναι σετάρισμα email βασικά.

http://email.nokia.com/account/home.action

Καμεράκια, εσύ το έφτιαξες?:)

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω, η τελευταια εκδοση ειναι αρκετα σταθερη αν και ακομα δεν μπορω να συγχρονισω φακελους αλλα δεν με απασχολει και πολυ.

Βεβαια τωρα που το emoze απο οτι εμαθα εγινε εντελως δωρεαν, θα το δοκιμασω και αυτο, ετσι για μια συγκριση.

 

Άμα κάνεις log in στο λογαριασμό σου από το pc δεν μπορείς να ορίσεις από ποιούς φακέλους θα κατεβαίνουν τα μέιλ σου?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Άμα κάνεις log in στο λογαριασμό σου από το pc δεν μπορείς να ορίσεις από ποιούς φακέλους θα κατεβαίνουν τα μέιλ σου?

 

Ναι στο site τους εχω βαλει, αλλα στην εφαρμογη δεν μου τους εμφανιζει. Εσενα δουλευουν κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι στο site τους εχω βαλει, αλλα στην εφαρμογη δεν μου τους εμφανιζει. Εσενα δουλευουν κανονικα?

Ναι. Στο gmail τουλαχιστον.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

To Nokia messaging δουλεύει με λογαριασμό Gmail και ασύρματη σύνδεση; Με ενδιαφέρει επίσης να μην κατεβαίνουν τα mail μόνον στο pc ή μόνον στο κινητό, καθώς επίσης και να μπορώ να επιλέξω κατά τη διαγραφή να σβήνω τα mail μόνον από το κινητό ή και από το κινητό μαζί με τον server. Edited by OculatusAbis
Link to comment
Share on other sites

To Nokia messaging δουλεύει με λογαριασμό Gmail και ασύρματη σύνδεση; Με ενδιαφέρει επίσης να μην κατεβαίνουν τα mail μόνον στο pc ή μόνον στο κινητό, καθώς επίσης και να μπορώ να επιλέξω κατά τη διαγραφή να σβήνω τα mail μόνον από το κινητό ή και από το κινητό μαζί με τον server.

 

Το ειδος της συνδεση το διαλεγεις ααπο τις ρυθμισεις του προγραμματος. Φυσιικα και λειτουργει.

Για τη διαγραφη δεν ειμαι προχειρος να σου απαντησω.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εγώ εγκατέστησα την εφαρμογή κανονικά σε Ε71 και όταν πάει να κάνει ρύθμιση λογαριασμών e-mail κολάει στο σημείο "δοκιμή συνδέσεων δικτύου". περίμενα ένα τέταρτο σε αυτό το σημείο άλλα τίποτα...τελικά έκανα απεγκατάσταση την εφαρμογή και ησύχασα.
frastgr
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εγώ εγκατέστησα την εφαρμογή κανονικά σε Ε71 και όταν πάει να κάνει ρύθμιση λογαριασμών e-mail κολάει στο σημείο "δοκιμή συνδέσεων δικτύου". περίμενα ένα τέταρτο σε αυτό το σημείο άλλα τίποτα...τελικά έκανα απεγκατάσταση την εφαρμογή και ησύχασα.

 

Χμ, τι είχες βάλει για σημείο πρόσβασης? Έχεις πρόγραμμα με δωρεάν mb internet?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Στο Ε72 δεν κατεβαινει η εφαρμογή την έχει προεγκατεστημενη. Η μόνη διαφορά είναι ότι κάθε φορά πρέπει να επιλέγεις από το μαιλ το html.
Link to comment
Share on other sites

Στο Ε72 δεν κατεβαινει η εφαρμογή την έχει προεγκατεστημενη. Η μόνη διαφορά είναι ότι κάθε φορά πρέπει να επιλέγεις από το μαιλ το html.

:(Προεγκατεστημένη?

Τσάμπα μιλάμε τόσες μέρες?:lol::p

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Χμ, τι είχες βάλει για σημείο πρόσβασης? Έχεις πρόγραμμα με δωρεάν mb internet?

 

Δεν έχω πρόγραμμα αλλά τι εννοείς ρυθμίσεις και που πρέπει να τις κάνω;

frastgr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...