Jump to content

VOIP (skype/voipbuster) ΧΩΡΙΣ υπολογιστή ανοιχτό!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οπως γράφω και σττον τίτλο, αφού έχω πλέον μια καλή γραμμή ίντερνετ ψάχνω να βάλω κάποια συσκευή που να λειτουργεί σαν σταθερό τηλέφωνο και να μιλάω απο skype χωρίς ανοιχτό τον υπολογιστή.

Ξέρω πως υπάρχουν δύο βασικά πρωτόκολλα, το SIP και αυτό του SKYPE. Του SIP τα τηλέφωνα είναι αρκετά πιο φθηνά.

 

:wacko: Ποιά είναι η πιο φτηνή λύση για συσκευή??? (Δέν θέλω ασύρματο ούτε usb απλά να συνδέεται σε ethernet!)

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=3498

αυτή δουλεύει με skype?

 

:cool: Έχω συνηθίσει σε skype αλλά εάν είναι να γλυτώσω τα λεφτά ακριβής συσκευής μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο άλλο πρόγραμμα με SIP?

Link to comment
Share on other sites

όχι αυτό δεν δουλεύει με skype...

 

για skype τηλέφωνα δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=144043

 

έχει και η Netgear ένα dect, αλλά δυστυχώς δεν έχω πρόχειρο το link.

 

Και τα δύο είναι dual, δηλαδή μπορούν να κάνουν κλήσεις και μέσω skype και μέσω γραμμής PSTN.

Important things for a happy relationship:

 

1. It is important to find a woman that cooks and cleans.

2. It is important to find a woman that makes good money.

3. It is important to find a woman that likes to have sex.

4. It is important that these three women never meet.

Link to comment
Share on other sites

΄Ημουν στη forthnet και παράλληλα με την κύρια σύνδεση είχα και δεύτερη γραμμή voip και πλήρωνα περίπου 10 Ε το μήνα.Τώρα είμαι στην Hol και μου είπαν ότι επειδή η σύνδεσή μου είναι POTS (The POTS network is also called the public switched telephone network (PSTN). ) δεν μπορούν να μου παρέξουν voip αλλά μου προτείνουν ένα πακέτο δεύτερης γραμμής με 19,90 Ε το μήνα.Εγώ θέλω βασικά μια γραμμή ωστε να μπορώ να παίρνω ή να με παίρνουν όταν η κύρια γραμμή είναι απσχολημένη.Υπάρχουν κάποιες προτάσεις?

Πάντως η ίδια γραμμή ήταν και με την forthnet και είχα voip.

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους

εχω αγοράσει το παραπάνω μοντέλο αλλά δυστυχώς ενώ καλώ σε σταθερά, δε μπορώ να καλέσω σε skype επαφές.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Είναι θέμα κάποια ρύθμισης του τηλεφώνου ίσως? Δεν ξέρω!

ευχαριστώ προκαταβολικά

λια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
΄Ημουν στη forthnet και παράλληλα με την κύρια σύνδεση είχα και δεύτερη γραμμή voip και πλήρωνα περίπου 10 Ε το μήνα.Τώρα είμαι στην Hol και μου είπαν ότι επειδή η σύνδεσή μου είναι POTS (The POTS network is also called the public switched telephone network (PSTN). ) δεν μπορούν να μου παρέξουν voip αλλά μου προτείνουν ένα πακέτο δεύτερης γραμμής με 19,90 Ε το μήνα.Εγώ θέλω βασικά μια γραμμή ωστε να μπορώ να παίρνω ή να με παίρνουν όταν η κύρια γραμμή είναι απσχολημένη.Υπάρχουν κάποιες προτάσεις?

Πάντως η ίδια γραμμή ήταν και με την forthnet και είχα voip.

 

VIVAAAAAAAA!!!!!!

 

Πάρε από το Viva.gr έναν αριθμό με 1-2 ανα μήνα και κάνε τη δουλειά σου !!!

Link to comment
Share on other sites

Σου συνιστώ και εγώ ανεπιφύλακτα το http://www.viva.gr

Επιπροσθέτος, 5/7 12/7 κυλοφόρησε μαζί με την Καθημερινή της Κυριακής κουπόνι το οποίο σου δίνει δωρεάν όλες τις δυνατότητες του viva phone για 4 μήνες.

 

Προσοχή θα κυκλοφορήσει και στην ίδια εφημερίδα 19/7/2009 το ίδιο κουπόνι όπως ξέρω από προσωπική ενημέρωση. Δεν διαφημίζεται στην αρχική σελίδα αλλά είναι ενσωματωμένο στο περιοδικό "Κ" που υπάρχει και στην απλή έκδοση των 2 ευρώ (δεν χρειάζεται να πληρώσεις για τα DVD).

 

Ενώ λοιπόν και στο viva.gr λέει μόνο για δωρεάν φαξ, δουλεύει για όλα. Μου έδωσε νούμερο, έχει τηλεφωνητή, εκτροπή , Follow me κλπ.

 

Μου δουλεύει με πολύ καλή ποιότητα με x-lite (δεν το έχω με voip τηλέφωνο).

 

Eπίσης μια ακόμα είδηση είναι ότι μπορεί να ενεργοποιηθεί έως 31/12/09. Έτσι πήρα 2 κουπόνια ώστε μόλις λήξει το 4 μηνο να ενεργοποιήσω το 2ο τετράμηνο (στο ίδιο ή σε άλλο account).

 

Για να μπορείς να καλείς ή να στέλνεις φαξ χρειάζεται να προσθέσεις μονάδες (5,95 ευρώ min)

 

Τον Αύγουστο που θα λείπω θα κάνω εκτροπή του σταθερού μου στο νούμερο που ου δώθηκε και θα λαμβάνω τις κλήσεις μου δωρεάν στην χίο (έχω στο σπίτι τα υπεραστικά δωρεάν).

Επίσης και για φοιτητές μοιάζει τέλειο καθώς θα τους καλούν σε αστικό και θα χτυπά στην Ν.Ιόρκη. Τέλος είναι καλό για αγγελίες καθώς το έχεις ανοιχτό μόνο τις ώρες που θες και δεν σε ξυπνάνε ότι ώρα τους έρθει.

 

Μου κάνει εντύπωση πάντος που ακόμα και στο viva.gr δεν το διαφημίζον αρκετά. τα ανωτέρω τα έμαθα μόνος μου, με τηλεφωνήματα κλπ. Έτσι πχ στην αρχή δεν αγόρασα την εφημερίδα γιατί δεν το είδα στα πρόσθετα της αρχικής σελίδα. Επίσης στην διαφήμιση που έχουν νομίζεις ότι θα δουλέυει μόνο σαν φαξ. Τέλος δεν αναφέρει σε ποια φύλλα της εφημερίδας θα υπάρχει ......

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Οπως γράφω και σττον τίτλο, αφού έχω πλέον μια καλή γραμμή ίντερνετ ψάχνω να βάλω κάποια συσκευή που να λειτουργεί σαν σταθερό τηλέφωνο και να μιλάω απο skype χωρίς ανοιχτό τον υπολογιστή.

Ξέρω πως υπάρχουν δύο βασικά πρωτόκολλα, το SIP και αυτό του SKYPE. Του SIP τα τηλέφωνα είναι αρκετά πιο φθηνά.

 

:wacko: Ποιά είναι η πιο φτηνή λύση για συσκευή??? (Δέν θέλω ασύρματο ούτε usb απλά να συνδέεται σε ethernet!)

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=3498

αυτή δουλεύει με skype?

 

:cool: Έχω συνηθίσει σε skype αλλά εάν είναι να γλυτώσω τα λεφτά ακριβής συσκευής μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο άλλο πρόγραμμα με SIP?

 

Έχω να σου προτείνω το VPE200 της Crypto, το οποίο συνδέεται στο κανονικό τηλεφωνικό δίκτυο (PSTN) αλλά και σε SIP.

http://www.skroutz.gr/s/56222/Crypto-VPE-200.html

 

Συνδέεται πάνω στο router μέσω ethernet και στην κανονκή πρίζα του τηλεφώνου και η επιλογή για χρήση κλασικής τηλεφωνίας ή voip γίνεται απλά μέσω ενός κουμπιού. Το έχω πάνω από 6 μήνες και δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το Skype δεν υποστηρίζει sip protocol...
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Οπως γράφω και σττον τίτλο, αφού έχω πλέον μια καλή γραμμή ίντερνετ ψάχνω να βάλω κάποια συσκευή που να λειτουργεί σαν σταθερό τηλέφωνο και να μιλάω απο skype χωρίς ανοιχτό τον υπολογιστή.

Ξέρω πως υπάρχουν δύο βασικά πρωτόκολλα, το SIP και αυτό του SKYPE. Του SIP τα τηλέφωνα είναι αρκετά πιο φθηνά.

 

:wacko: Ποιά είναι η πιο φτηνή λύση για συσκευή??? (Δέν θέλω ασύρματο ούτε usb απλά να συνδέεται σε ethernet!)

 

http://www.play247.gr/index.php?main_page=product_info&products_id=3498

αυτή δουλεύει με skype?

 

:cool: Έχω συνηθίσει σε skype αλλά εάν είναι να γλυτώσω τα λεφτά ακριβής συσκευής μπορείτε να μου προτείνετε κάποιο άλλο πρόγραμμα με SIP?

 

Ποιος ειναι ο πιο φθηνος τροπος για να μιλησω στο εξωτερικο? Ειναι αληθεια οτι με το Low rate VOip μιλαω δωρεαν? εχει καλη ποιοτητα? θα ηθελα περισσοτερες πληροφοριες σχετικα με αυτο

Link to comment
Share on other sites

΄Ημουν στη forthnet και παράλληλα με την κύρια σύνδεση είχα και δεύτερη γραμμή voip και πλήρωνα περίπου 10 Ε το μήνα.Τώρα είμαι στην Hol και μου είπαν ότι επειδή η σύνδεσή μου είναι POTS (The POTS network is also called the public switched telephone network (PSTN). ) δεν μπορούν να μου παρέξουν voip αλλά μου προτείνουν ένα πακέτο δεύτερης γραμμής με 19,90 Ε το μήνα.Εγώ θέλω βασικά μια γραμμή ωστε να μπορώ να παίρνω ή να με παίρνουν όταν η κύρια γραμμή είναι απσχολημένη.Υπάρχουν κάποιες προτάσεις?

Πάντως η ίδια γραμμή ήταν και με την forthnet και είχα voip.

 

Κ εγώ HOL Double Play (lite) έχω.

Έκανα κ ένα λογαριασμό στην easycall.gr, σύνδεσα μια τηλεφωνική συσκευή στη θύρα voip που έχει o router της hol (netfaster) κ έτσι έχω μια 2η γραμμή, για ΠΟΛΥ οικονομικότερες κλήσεις, αλλά κ για όταν είναι απασχολημένη η πρώτη γραμμή. Δεν έχω 2ο αριθμό για εισερχόμενες βέβαια, αλλά αυτό δεν με ενδιέφερε εξ΄αρχής.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Κ εγώ HOL Double Play (lite) έχω.

Έκανα κ ένα λογαριασμό στην easycall.gr, σύνδεσα μια τηλεφωνική συσκευή στη θύρα voip που έχει o router της hol (netfaster) κ έτσι έχω μια 2η γραμμή, για ΠΟΛΥ οικονομικότερες κλήσεις, αλλά κ για όταν είναι απασχολημένη η πρώτη γραμμή. Δεν έχω 2ο αριθμό για εισερχόμενες βέβαια, αλλά αυτό δεν με ενδιέφερε εξ΄αρχής.

 

Φίλε μου γεια σου,έχω κι εγώ το ίδιο πακέτο της hol και θα ήθελα να σε ρωτήσω αν μπορώ να έχω μόνο adsl απο την hol και να κάνω voip κλησεις με την easycall.gr.Το ιντερνετ μόνο της hol είναι 17 ευρώ και γλυτώνουμε άλλα 7 ευρώ που είναι το double play lite .Μπόρω όμως να έχω μόνο ιντερνετ από την hol ή χρειαζεται double play πακέτα?

Link to comment
Share on other sites

VOIP χωρις Η/Υ είναι απλό. ακόμα και με ενα απλο τηλεφωνο και το καταλληλο router μπορείς πλέον να συνδεθείς.

 

Το νινα είναι άψογο πράγματι.

 

Μου κάνει εντύπωση πάντος που ακόμα και στο viva.gr δεν το διαφημίζον αρκετά. τα ανωτέρω τα έμαθα μόνος μου, με τηλεφωνήματα κλπ.

 

Δέν κάνουν διαφήμιση ακόμα, καθως η εταιρία δίνει περισσότερο έμφαση στις υπολοιπες υπηρεσίες που παρέχει. Είναι μεγάλος όμιλος και σιγουρα θα βρεί το δρόμο του σύντομα και στην τηλεπικοινωνία :)

δουλεια δεν είχε ο διάολος....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...