Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Πιστεύω ότι το G2 τα πήγε πάρα πολύ καλά . Βγάζει αξιοπρεπέστατες φωτογραφίες για κινητό :)
Θοδωρης
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πολύ ωραίο και το δικό σου συγκριτικό, αν και πιστεύω ότι τα ζόρισες αρκετά σε low light photography! Λοιπόν, δύσκολες φωτογραφίες, η ποιότητα και των δύο ήταν σαφώς καλύτερη στις πρώτες φωτό που ήταν κοντά στην πηγή φωτός. Μετά μειώθηκε σημαντικά (και λογικό, αφού το φως στο καθιστικό είναι μακριά από την κάμερα και μειώνεται ο φωτισμός του αντικειμένου). Μειονέκτημα και των δύο η υπερόξυνση θα έλεγα (πιο πολύ processing από π.χ. το 1020). Η μείωση θορύβου βελτιώνει το αποτέλεσμα για να είναι καλύτερα ορατές (π.χ. οι φωτό έξω στο δρόμο).

 

Ως προς την σύγκριση, αν και ήξερα ήδη ποιο είναι καλύτερο, επιβεβαιώθηκε και εδώ. Το LG σε γενικές γραμμές είναι θαρρώ ο νικητής και αυτό οφείλεται σε πολλούς παράγοντες (το OIS απο τους πιο σημαντικούς). Οι αλγόριθμοι του LG ήταν από τους πιο έξυπνους που έχω δει. Ανεβάζουν την οξύτητα και τη μείωση θορύβου με τέτοιο τρόπο ώστε το αποτέλεσμα να παραμένει ευχάριστο (αν και όχι τόσο φυσικό όσο π.χ. το Ν8). Τα χρώματα επίσης είναι πιο λευκά με το LG, αλλά καλύτερα εσύ να μας πεις ποια ήταν πιο κοντά στην πραγματικότητα.

 

Αρκετά αξιόπιστες πάντως και οι δύο κάμερες, βγάζουν αξιοποιήσιμες φωτογραφίες έστω κι αν τις θεωρείς κατώτερες από το 1020 ή το 808 (ίσως να υστερούν σε ανάλυση και ποιότητα λεπτομέρειας, αλλά και πάλι μια χαρά είναι).

 

Ευχαριστούμε πολύ για το συγκριτικό το οποίο φαινόταν αρκετά απαιτητικό! Άντε με το καλό να παίρνουν σειρά κι άλλοι!!! :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 85 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδω και τοσα χρονια η Samsung δεν εχει κατορθωσει να βγαλει ενα κινητο που να μπορει να βγαλει νυχτερινες φωτογραφιες...

Το K zoom που έχει εντελώς διαφορετικούς αλγορίθμους βγάζει τις πιο φωτεινές low light από την Σάμυ (Ίσως μόνο η HTC να το νικάει)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

H πρωτη η εξωτερικη βραδυνη απο το Note ειναι απλα τραγικη...ενα πασαλειμα βλεπω εγω κατω στο δρομο.

Ξεκαθαρος νικητης το G2 και με διαφορα θα ελεγα. Εαν μπορουσε ν'απουτπωσει και σωστα τα χρωματα το βραδυ θα ηταν κορυφη.

Η τελευταια φωτο θαρρεισ και ειναι monochroma.

Link to comment
Share on other sites

H πρωτη η εξωτερικη βραδυνη απο το Note ειναι απλα τραγικη...ενα πασαλειμα βλεπω εγω κατω στο δρομο.

Ξεκαθαρος νικητης το G2 και με διαφορα θα ελεγα. Εαν μπορουσε ν'απουτπωσει και σωστα τα χρωματα το βραδυ θα ηταν κορυφη.

Η τελευταια φωτο θαρρεισ και ειναι monochroma.

Το S5 είναι πολύ καλύτερο από το Note3 από ό,τι έχω δει αλλού, αλλά και πάλι δεν ενδείκνυται για low-light photography... Και πάλι μπορεί τα G2/G3 να είναι καλύτερα σε χαμηλό φωτισμό από το S5... Μόνο το K zoom ξεχωρίζει στο σκοτάδι...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Φίλε demon εγώ παρατήρησα ότι η Note 3 βγάζει photo ''θερμές'' ενώ το G2 ποιο κοντά στης πραγματικές συνθήκες φωτισμού...! επίσης το Note 3 κάποια αντικείμενα τα κάνει σαν από ''χαρτόνι'' δεν βρήκα πλησιέστερη λέξη...:lol: Η διαφορές είναι εμφανείς.

 

Ευχαριστούμε για άλλη μια φορά...!:thanks:

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Για μένα και τα δυο υστερούν. Οι διάδοχοι τους τα πάνε πολύ καλύτερα.

Η samsung ως γνωστόν έχει επιλέξει να δώσει όλο το βάρος στις ημερησιες φωτογραφίες, οπου τα καταφέρνει θαυμάσια.

 

Το Note 4 με βάση τα δειγματα που είδα στο phonearena αλλά και τις φώτο που μου έστειλε φίλος, σε γενικη βαθμολογία είναι κορυφη μεταξύ android και iphone.

Βεβαια και πάλι χάνει στις βραδινές από το G3 αλλά μόνο εκεί.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο συγκριτικό.

Το note 3 βλέπω στις πρώτες κοντινές όλες έχουν βγει θολές. Μάλλον έχει θέμα σε χαμηλό φωτισμό και κοντινή λήψη. Πάντως στις συγκεκριμένες κοντινές φωτογραφίες δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο ο οπτικός σταθεροποιητής, διότι βλέπω βγήκαν με ταχύτητα 1/33.. 1/30 η οποία είναι υπεραρκετή.

Σαφώς το lg είναι ανώτερο σε όλες τις φωτογραφίες, αλλά ένα θέμα με τα χρώματα υπάρχει. Από τη μία το note με τα υπερβολικά χρώματα κι από την άλλη το lg με τα λίγο άτονα χρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ προσωπικά όλους όσους διαθέτουν τον χρόνο για να ανεβάσουν έτσι αναλυτικά συγκριτικά. Όντως, ξεκάθαρα το G2 μπροστά. Βέβαια από όσα έχω διαβάσει το note3 είχε πολλά θέματα με την κάμερα του και κρίμα που δεν έχουν ξεπεραστεί 1+ χρόνο από την κυκλοφορία του. Ίσως να είναι θέμα hardware και όχι software

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω ολους για τα σχολια σας. Χαιρομαι που υπαρχει ανταποκριση και δεν παιδευτηκα τσαμπα να τα ανεβασω.

Θα προσπαθησω να απαντησω σε καθε εναν σας ξεχωριστα:

@Mivas ναι οντως τα ζορισα απλα προσπαθησα να το παω απο το πιο φωτεινο στο πιο σκοτεινο για να δω πως ανταποκρινονται σε διαφορετικες πηγες φωτος και φυσικα ολες τεχνητες. Ο λογος ενας και μοναδικος για να δω σε εσωτερικο χωρο με τεχνητο φωτισμο (π.χ. φωτογραφιες με μια παρεα η το παιδι μας η οτιδηποτε) χωρις φλας που κατ'εμε χαλαει τα παντα σε μια φωτογραφια (εκτος xenon) πως θα αποδωσουν κ τα 2 κινητα.

Τα χρωματα οπως ειπες και εσυ ναι ειναι πιο λευκα και ειναι πολυ κοντα στην πραγματικοτητα στο lg. Στο note δυστυχως ηταν σαν να ειχες βαλει την ρυθμιση "cloudy-συννεφια" με μια αποχρωση κιτρινου θερμου στα παντα. Σε ολες τις φωτο που βλεπετε τα χρωματα ανταποκρινονται οπως τα βλεπετε στο lg (εκτος του δρομου που χανουν και τα 2 κινητα). Ναι θεωρω οτι ειναι κατωτερες και οι 2 εναντι 1020-808 χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν ειναι καλες καμερες απλα αλλη κατηγορια ;)

 

@paok εχεις δικιο απλα για να εξαλειψει τον θορυβο το note εχει υπερβολικα επιθετικο Noise reduction με αποτελεσμα να εχουμε αυτο το πασαλειμα που λες. Στα χρωματα οντως και τα 2 ειναι εκτος με πιο κοντα στην πραγματικοτητα αυτες του lg. (οι λαμπες δρομου εχουν κιτρινο χρωμα).

 

@mariodj ναι Μαριε το note ηταν πολυ θερμο και εκτος. Τσεκαρα 3 φορες το white balance στα μενου για να σιγουρευτω οτι δεν ειναι σε κανενα mode vintage η οτιδηποτε αλλο. Δυστυχως ηταν στο auto. Αυτο σημαινει οτι δεν μπορουσε να ανταποκριθει σωστα και να ρυθμισει την θερμοκρασια αναλογα με τον φωτισμο. Ακομα και στο μπανιο που εβγαλα μερικες με αρκετο φως (θα τις ανεβασω και αυτες στο τελος) παλι ειναι πολυ θερμες. Δεν χρειαζεται να ευχαριστεις για τιποτα. ;)

 

@Te_salat το note 4 θα συμφωνησω οτι τα παει πολυ καλυτερα, το g3 θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω. Εχει θεμα με το laser focus στις νυχτερινες και στις low light και μελος που τα ειχε και τα 2 δυσκολευομασταν πολυ να βρουμε τις διαφορες στις ημερησιες.

Συμφωνω σε αυτο που λες με την samsung. Eχει δωσει ολο το βαρος στις ημερησιες οπου και διαπρεπει. Πιστευω οτι θα ειναι καλυτερο απο το g2. Συντομα θα βρω χρονο και θα το ξανακλεψω το note για ημερησιες και θα ανεβασω νεο συγκριτικο αν θελετε βεβαια (μην γεμιζω και ολο το thread).

 

@navi πιστεψε με το παλεψα πολυ να μην βγουν θολες. Αυτες που βλεπεις ειναι οι καλυτερες που εβγαλε. Πολλες φορες μας δυσκολεψε το note γιατι δεν μπορουσε να νεταρει με τιποτα. Ολες στο note βγηκαν διπλη φορα για να ειμαι σιγουρος και ευτυχως.

Ναι εχεις δικιο για τα χρωματα η samsung ακολουθει over-saturated καταστασεις σε ολα τα κινητα της ενω η lg τα "ξεπλυμενα".

 

@saint το Note3 ειναι αγορασμενο απο cosmote (εκει δουλευει ο κατοχος του) και ειναι τελευταια παρτιδα με τελευταια αναβαθμιση.

Σας παραθετω και τις 2 τελευταιες που ανεβασα μεσα στο μπανιο με φωτισμο απο 2 λαμπες 45 watt. Στα ματια μου το φως ηταν αρκετο για καλες ληψεις και φαινοταν απο τα iso που επελεξαν τα κινητα καθως και απο το ποσο γρηγορα νεταραν. Το note δεν επελεξε night mode (δεν εχει οπως το s4 ξεχωριστο night αλλα ενσωματομενο. Οταν ενεργοποιειται αναβει στην οθονη το κλασσικο "φεγγαρακι".

Φυσικα απο ενα συγκριτικο δεν πρεπει να λειπει και μια φωτο με φλας! Ετσι σας ανεβαζω και την τελευταια κατω κατω που ειναι με φλας.

 

N3

15456841979_e0353b0968_o.jpgNOTE 3 SAMPLE 4 by drizosg, on Flickr

 

G2

15023185923_66f172bcd7_o.jpgG2 SAMPLE 2 by drizosg, on Flickr

 

N3

15022751874_5f95653d55_o.jpgNOTE 3 SAMPLE 5 by drizosg, on Flickr

 

G2

15457376367_a41b3f33e2_o.jpgG2 SAMPLE 3 by drizosg, on Flickr

 

N3 FLASH

15457314028_8d3f62f1bf_o.jpgNOTE 3 SAMPLE 3 by drizosg, on Flickr

 

G2

15457300347_6738b7c637_o.jpgG2 FLASH SAMPLE 1 by drizosg, on Flickr

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι αυτο που εχει κανει η Nokia me to Lumia 920 ειναι εξωπραγματικο...καμερα με τοσο μικρο σενσορα και να βγαζει τετοια βραδυνη φωτο χωρις θορυβο

 

12213029335_99aeaf887e_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε Κώστα παλιά με κατηγορούσες ότι χρησιμοποιούσα τρίποδο... Τα παιδιά ανεβάζουν σε ψιλοπραγματικές συνθήκες. Η φωτογραφία σου είναι πολύ καλή αλλά δεν είναι "πραγματική". Φυσικά θα ήθελα πέρα από τις πραγματικές συνθήκες να τα δω και όλα σε τρίποδο, αλλά αυτό είναι αλλουνού παπα ευαγγ.
Link to comment
Share on other sites

Ρε Κώστα παλιά με κατηγορούσες ότι χρησιμοποιούσα τρίποδο... Τα παιδιά ανεβάζουν σε ψιλοπραγματικές συνθήκες. Η φωτογραφία σου είναι πολύ καλή αλλά δεν είναι "πραγματική". Φυσικά θα ήθελα πέρα από τις πραγματικές συνθήκες να τα δω και όλα σε τρίποδο, αλλά αυτό είναι αλλουνού παπα ευαγγ.

 

handheld ειναι...δεν ειναι με τριποδα. Μπορω να το αποδειξω κιολας.

Η συγκεκριμενη ειναι τραβηγμενη με ταχυτητα 1/4 και iso 400. Εαν ειχα τριποδα μαζι μου θα ειχα κατεβασει το iso στο 100...για να μην εχω καθολου θορυβο...και θα πηγαινα σε πιο αργη ταχυτητα 1 η 2 δευτερολεπτα.

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχουμε πλακωθει στις νυκτερινές.

Για να είναι ολοκληρωμένο κάποιο συγκριτικό πρέπει να περιλαμβάνει τα πάντα.

 

Αλλοίμονο αν κάνω σύγκριση μόνο σε βραδινά όπου το Μ8 τα πάει πολύ καλά σε σχέση με τα περισσότερα android.

 

Εγώ αυτή την στιγμή θα ήθελα να δω ένα συγκριτικό σε ημερήσιες μεταξύ iPhone 6, Note 4, Oppo A7, Z3 και G3 σε σχέση με το 1020.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Γιώργο (demon) πολύ καλό συγκριτικο! :)

Ανώτερο πράγματι το G2 βλέπω, με λίγο ψυχρα χρώματα όπως πάντα..., αλλά πιο κοντά στην πραγματικότητα.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχουμε πλακωθει στις νυκτερινές.

Για να είναι ολοκληρωμένο κάποιο συγκριτικό πρέπει να περιλαμβάνει τα πάντα.

 

Αλλοίμονο αν κάνω σύγκριση μόνο σε βραδινά όπου το Μ8 τα πάει πολύ καλά σε σχέση με τα περισσότερα android.

 

Εγώ αυτή την στιγμή θα ήθελα να δω ένα συγκριτικό σε ημερήσιες μεταξύ iPhone 6, Note 4, Oppo A7, Z3 και G3 σε σχέση με το 1020.

Ακριβως γιαυτο και ετοιμαζω και συγκριτικο μεταξυ G2 και note 3 σε ημερησιες οπου πιστευω οτι το note θα βγει καλυτερο.

Ο λογος που εβαλα indoor και οχι πολυ νυχτερινες ειναι γιατι ουσιαστικα πιο πολυ χρησιμοποιουμε στην καθημερινοτητα μας στο σπιτι μας και εξω στο φως φωτογραφιες παρα να φωτογραφιζουμε αντικειμενα στο σκοταδι. Στο φιναλε ολα κινητα ειναι και οχι dslr. Ειχα 2 κινητα και ανεβασα δειγματα αν κατσει και καποιο αλλο εννοειται οτι θα το κανω μονο ετσι θα εχουμε εστω και μια μικρη εικονα.

Δεν μπορω να σου δωσω συγκριτικο απο τα παραπανω γιατι δεν τα εχω δυστυχως...:p

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γιώργο (demon) πολύ καλό συγκριτικο! :)

Ανώτερο πράγματι το G2 βλέπω, με λίγο ψυχρα χρώματα όπως πάντα..., αλλά πιο κοντά στην πραγματικότητα.

 

Ευχαριστω Κωνσταντινε να σαι καλα! Ναι για τα χρωματα ειναι οπως το ειπες. :)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως γιαυτο και ετοιμαζω και συγκριτικο μεταξυ G2 και note 3 σε ημερησιες οπου πιστευω οτι το note θα βγει καλυτερο.

Ο λογος που εβαλα indoor και οχι πολυ νυχτερινες ειναι γιατι ουσιαστικα πιο πολυ χρησιμοποιουμε στην καθημερινοτητα μας στο σπιτι μας και εξω στο φως φωτογραφιες παρα να φωτογραφιζουμε αντικειμενα στο σκοταδι. Στο φιναλε ολα κινητα ειναι και οχι dslr. Ειχα 2 κινητα και ανεβασα δειγματα αν κατσει και καποιο αλλο εννοειται οτι θα το κανω μονο ετσι θα εχουμε εστω και μια μικρη εικονα.

Δεν μπορω να σου δωσω συγκριτικο απο τα παραπανω γιατι δεν τα εχω δυστυχως...:p

 

----- προσθήκη μηνύματος 65 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Ευχαριστω Κωνσταντινε να σαι καλα! Ναι για τα χρωματα ειναι οπως το ειπες. :)

Καλά έκανες και έβγαλες indoor.

Το θέμα είναι ότι εγώ δε περίμενα τέτοιο αποτέλεσμα απ το G2.

Και αυτό επειδή τα είχα και τα δύο ταυτόχρονα αλλά G2 είχα έως περίπου πριν ένα χρόνο θυμάμαι και μου είχε κάνει αρνητική εντύπωση η δυσκολία του στα εσωτερικά ειδικά στο φόκους.

Βέβαια όταν κατάφερνε να εστιάσει τότε όλα οκ.

Αλλά τόσο μεγάλη βελτίωση και αλλαγή δε τη περίμενα.

Γιαυτό θέλω να σε ρωτήσω αν το G2 που είχες εστίαζε γρήγορα ή είχε κόπο να πάρεις μια καλή φωτο από αυτό?

Παντα φιλικα Μανος

Παρε το Nexus στα δικα σου χερια

Link to comment
Share on other sites

Καλά έκανες και έβγαλες indoor.

Το θέμα είναι ότι εγώ δε περίμενα τέτοιο αποτέλεσμα απ το G2.

Και αυτό επειδή τα είχα και τα δύο ταυτόχρονα αλλά G2 είχα έως περίπου πριν ένα χρόνο θυμάμαι και μου είχε κάνει αρνητική εντύπωση η δυσκολία του στα εσωτερικά ειδικά στο φόκους.

Βέβαια όταν κατάφερνε να εστιάσει τότε όλα οκ.

Αλλά τόσο μεγάλη βελτίωση και αλλαγή δε τη περίμενα.

Γιαυτό θέλω να σε ρωτήσω αν το G2 που είχες εστίαζε γρήγορα ή είχε κόπο να πάρεις μια καλή φωτο από αυτό?

 

Ναι φιλε μου πολυ καλα θυμασαι. Τα πραγματα εχουν βελτιωθει αρκετα με την kitkat που πριν ενα χρονο δεν υπηρχε ΑΛΛΑ και παλι το κινητο στοκ ακομα και τωρα εχει θεμα. Η λυση ειναι root και περασμα μιας καμερας application. Το αποτελεσμα ειναι χαοτικα καλυτερο φαντασου οτι σε χαμηλο φωτισμο νεταρει τα ιδια και καλυτερα με το note 3. Εχει την μιση ταχυτητα απο τοτε. Ολη η ιστορια ηταν στο software δεν μπορουσε να ρυθμισει γρηγορα το exposure και σερνοταν. Και εγω μαζι σου το ειχα παρει την ιδια περιοδο και το κρατησα ενα 15μερο και το σουταρα. Επειτα διαβαζα μεσα στο νημα οτι εχει μεγαλη βελτιωση ε και ειπα να το διαπιστωσω και μονος μου. Ευτυχως ειναι ετσι οπως τα ελεγαν τα παιδια. Αν πας στο νημα φωτογραφιες με το G2 θα σου λυθουν ολες οι αποριες τα γραφω ολα αναλυτικα. (που να δεις το 4k video που τραβαει ειναι εξαιρετικα καλο..!)

Link to comment
Share on other sites

Σημερα ξαναπηρα για λιγο το Lumia 925 ενος φιλου στη δουλεια και ειπα να το εκμεταλευτω λιγακι. Σας παραθετω μερικα δειγματα ημερησιων καθως και 2 με χαμηλο φωτισμο. Το Lumia 925 φοραει την Cyan και τρεχει την τελευταια Νοκια cam που ειναι σαφως βελτιωμενη απο την stock camera.

Το μονο κακο της υποθεσης λογω περιορισμενου χρονου, ειχα ξεχασει στο G2 να αλλαξω το contrast (ηταν παραπανω) με αποτελεσμα οι φωτο του να βγουν πιο σκοτεινες και να μου καιει τα φωτεινα απο το κανονικο του. Τονιζω οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΙΑ κουνημενη, οπου ειναι θολη ειναι γιατι δεν μπορουσε να νεταρει σωστα.Eπισης στο G2 ειναι στα 9 mp οχι στα 13. Εχω καταληξει και θα σας πω την αποψη μου αφου τις δειτε, και θα παρακαλεσω να μην εχουμε τα ιδια οπως την προηγουμενη φορα.

 

lumia 925

15650366582_c48b95bd72_o.jpgWP_20141028_11_46_02_Pro by drizosg, on Flickr

 

 

G2

15462934789_b830eb16ca_o.jpg20141028_114225 by drizosg, on Flickr

 

 

lumia 925

15463395308_5cc865c38c_o.jpgWP_20141028_11_45_36_Pro by drizosg, on Flickr

 

G2

15649578085_590ed197c7_o.jpg20141028_114155 by drizosg, on Flickr

 

 

lumia 925

15029388423_e2ab660a4e_o.jpgWP_20141028_11_40_29_Pro by drizosg, on Flickr

 

G2

15028826154_3a65232919_o.jpg20141028_113645 by drizosg, on Flickr

 

 

lumia 925

15462904949_41b7bf0a8a_o.jpgWP_20141028_11_39_34_Pro by drizosg, on Flickr

 

G2

15029425393_335969156d_o.jpg20141028_113543 by drizosg, on Flickr

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

lumia 925

15028794854_3348ae8b80_o.jpgWP_20141028_11_39_02_Pro by drizosg, on Flickr

 

G2

15650405532_065b0c85e1_o.jpg20141028_113515 by drizosg, on Flickr

 

 

lumia 925

15463974690_3a40decd65_o.jpgWP_20141028_11_38_55_Pro by drizosg, on Flickr

 

G2

15028832224_9b3bd320df_o.jpg20141028_113503 by drizosg, on Flickr

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

στις indoor πολυ μεγαλο ρολο παιζει και ο φωτισμος του σπιτιου. αν βγαλεις φωτο και εχεις κλασσικες λαμπες η φωτο δεν βγαινει καλη. δοκιμασε με led τελειως διαφορετικο αποτελεσμα.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω να κονταροχτυπιούνται πάντως demon. Πλην της φωτογραφίες με τον καφέ όπου το g2 είναι λίγο καταστροφή, στις υπόλοιπες μια κερδίζει το ένα μια το άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω να κονταροχτυπιούνται πάντως demon. Πλην της φωτογραφίες με τον καφέ όπου το g2 είναι λίγο καταστροφή, στις υπόλοιπες μια κερδίζει το ένα μια το άλλο.

 

Κοιτα να σου πω τι βλεπω εγω. Kαταρχας ισως δεν επρεπε να τις ανεβασω μιας ηταν λαθος το contrast στο g2 και εχανε ειδικα στις μακρυνες. Το lumia χανει παντου σε λεπτομερεια σε ολες τις φωτο. Το g2 χανει σε χρωματα το lumia θεωρω οτι ειναι πιο σωστο.

Η φωτο με τον καφε ειναι απαραδεκτη στο g2. Σε γενικες γραμμες κοντα θα ελεγα, αν και εχω δει δειγματα με ηλιοφανεια οπου και τo g2 ηταν αρκετα καλυτερο. Eπισης και τα 2 κινητα θα μπορουσαν να αποδοσουν καλυτερα υπο αναλογες συνθηκες-ρυθμισεις. π.χ. στο g2 αν εβαζα hdr θα ηταν πιο σωστο στις εξωτερικες πραγμα που το lumia το κανει εν μερει αυτοματα.

Ανεβαζω και λιγες ακομα με διορθωμενο το contrast στο g2 σε ημιφως και πολυ χαμηλο φωτισμο. Εκει λογικα το lumia θα περασει μπροστα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

στις indoor πολυ μεγαλο ρολο παιζει και ο φωτισμος του σπιτιου. αν βγαλεις φωτο και εχεις κλασσικες λαμπες η φωτο δεν βγαινει καλη. δοκιμασε με led τελειως διαφορετικο αποτελεσμα.

 

Σωστος..! ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω να κονταροχτυπιούνται πάντως demon. Πλην της φωτογραφίες με τον καφέ όπου το g2 είναι λίγο καταστροφή, στις υπόλοιπες μια κερδίζει το ένα μια το άλλο.

Συμφωνούμε. Χαρακτηριστική είναι πάντως η υπερόξυνση του G2 που ακολουθεί το trend των σημερινών κινητών. Σε κάποιες περιπτώσεις κάνει πιο ελκυστική τη φωτό, άλλες φορές είναι προτιμότερη η πιο φυσική που ακολουθούσε η Νόκια. Η αυξημένη αντίθεση επίσης αλλάζει το αποτέλεσμα, οπότε ας το λάβουμε υπόψην μας.

 

Ευχαριστούμε πολύ για τα συγκριτικά! :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Θεωρω οτι αυτο που εχει κανει η Nokia me to Lumia 920 ειναι εξωπραγματικο...καμερα με τοσο μικρο σενσορα και να βγαζει τετοια βραδυνη φωτο χωρις θορυβο

 

12213029335_99aeaf887e_c.jpg

Παρακαλούσα κάποιον για βραδυνή με το 920 που ήταν champion! Ίσως το καλύτερο σε χαμηλό φωτισμό από τη Νόκια (εννοώ σε φωτεινότητα, όχι σε ανάλυση). Θα ήθελα να δω μια μάχη Μ8, 920 και K zoom στο σκοτάδι. Πιστεύω ότι αυτές οι τρεις συσκευές βγάζουν τις πιο φωτεινές φωτό χωρίς προσπάθεια!

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδιά έχουμε πλακωθει στις νυκτερινές.

Για να είναι ολοκληρωμένο κάποιο συγκριτικό πρέπει να περιλαμβάνει τα πάντα.

 

Αλλοίμονο αν κάνω σύγκριση μόνο σε βραδινά όπου το Μ8 τα πάει πολύ καλά σε σχέση με τα περισσότερα android.

 

Εγώ αυτή την στιγμή θα ήθελα να δω ένα συγκριτικό σε ημερήσιες μεταξύ iPhone 6, Note 4, Oppo A7, Z3 και G3 σε σχέση με το 1020.

Το K zoom ξέχασες, και τον πρωταθλητή 808 ως αναφορά μαζί με το 1020. Τότε θα είναι κομπλέ! :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition, Nokia 9 Pureview

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Leica Leitz Phone 1, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...