Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλη χρονια σε ολους! Καινουριος χρονος καινουριο κινητο. :)

 

LG G3 low light, στο auto.

http://i1372.photobucket.com/albums/ag340/razorh333/20150101_171143_HDR_zps58ef60da.jpg

Link to comment
Share on other sites

https://flic.kr/p/qn6kFV

 

Λίγο βιαστικά βγαλμένη γιατί με τράβαγε να φύγουμε η μικρή. :-D

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιο....hdr του oneplus one, πιο λογικό το g3.

 

Ναι οντως το oneplus one εχει αρκετα εντονο hdr που σε πολλες περιπτωσεις βγαζει αφυσικα αποτελεσματα, το lg γυρναει μονο του σε hdr και πολλες φορες ουτε που το καταλαβαινεις εκτος απο τον σωστο τονισμο σε ολο το καδρο. Παντως το oneplus one εχει επιλογη και για raw αρχειο, κατι που δεν εχω δει και σε πολλες συσκευες.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως το oneplus one εχει αρκετα εντονο hdr που σε πολλες περιπτωσεις βγαζει αφυσικα αποτελεσματα, το lg γυρναει μονο του σε hdr και πολλες φορες ουτε που το καταλαβαινεις εκτος απο τον σωστο τονισμο σε ολο το καδρο. Παντως το oneplus one εχει επιλογη και για raw αρχειο, κατι που δεν εχω δει και σε πολλες συσκευες.

 

το 1+1 ειναι out of focus.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

LG G2 hdr

16153783731_7aac3aa811_c.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι οντως το oneplus one εχει αρκετα εντονο hdr που σε πολλες περιπτωσεις βγαζει αφυσικα αποτελεσματα, το lg γυρναει μονο του σε hdr και πολλες φορες ουτε που το καταλαβαινεις εκτος απο τον σωστο τονισμο σε ολο το καδρο. Παντως το oneplus one εχει επιλογη και για raw αρχειο, κατι που δεν εχω δει και σε πολλες συσκευες.

 

Για hdr στο 1+1 πλέον γυρίζω στην google camera. Πιο ανθρώπινα αποτελέσματα :)

Περιμένοντας καινούργιες συσκευές πριν μερικά χρόνια: πω πω, άραγε τι ωραία καινούρια χαρακτηριστικά θα έχουν!! Περιμένοντας καινούργιες συσκευές σήμερα: πωωω, άραγε ποια χρήσιμα χαρακτηριστικά θα κόψουν...

--Motorola M3588 > Ericsson T65 > Sharp GX25 > Sony Ericsson T650i > Samsung Jet > Samsung Galaxy S > OnePlus One > Samsung Galaxy S9+ > Samsung Galaxy S21FE

--GPad 8.3 > Galaxy Tab S6

Link to comment
Share on other sites

το 1+1 ειναι out of focus.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

LG G2 hdr

16153783731_7aac3aa811_c.jpg

Από το κινητό φαίνεται σαν φυσική φωτογραφία... Ίσως να είμαι εγώ περίεργος αλλά θα ήθελα το hdr να έδινε ένα πιο σουρεαλ αποτέλεσμα.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

το 1+1 ειναι out of focus.

 

Τωρα που βλεπω τις φωτο στο 100% μαλλον ειναι ghosting στο νερο, τραβηξα αρκετες φωτο σε ολες δινει αυτο το αποτελεσμα.

 

Στο g2 εχεις πολυ καλο για τα γουστα μου hdr παντως.

Link to comment
Share on other sites

παοκτζη ποιο ειναι καλυτερο αναμεσα σε lg2 και 1020 στις ημερησιες?

 

εαν εξαιρεσεις την αναλυση...LG G2 χαλαρα.

Link to comment
Share on other sites

http://s9.postimg.org/xgkumegst/IMG_20150104_123758.jpg

http://s9.postimg.org/4bmowqqvh/IMG_20150104_124338.jpg

http://s9.postimg.org/e004zvlot/IMG_20150104_124839.jpg

Hdr auto Huawei P7

 

Καλη χρονια σε ολους!!!

Edited by gjimmys
Link to comment
Share on other sites

εαν εξαιρεσεις την αναλυση...LG G2 χαλαρα.

 

Πραγματικη αναλυση, artifacts, συμπιεση, υπερβολικη επεξεργασια στο jpeg, ελειψη raw αρχειου (οχι οτι θα ειχε και σημασια), το 1020 ειναι θυμα της ταχυτητας του, εκει ξεκινανε ολα τα προβληματα του, κυριως για τον χρηστη που μενει στο κινητο και μονο, ειναι ανουσια σχεδον ολα οσα του προσφερει, πλην της νυχτερινης και παλι με πολλα θεματα και του xenon flash.

Link to comment
Share on other sites

Και Μια από εμένα με την ολοκαίνουργια κάμερα της oppo

Μια από το πρώτο σετ ρυθμίσεων και Μια με το hdr σε λειτουργεια..

Φιλικά Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

εαν εξαιρεσεις την αναλυση...LG G2 χαλαρα.

Παοκάρα σιγά σιγά τα λένε αυτά! Θα το δούνε Lumiaνάκηδες αυτό και θα σε κράζουνε! :lol:

 

Πέρα από την πλάκα είναι θέμα γούστου. Οι φωτό του G2 μου είχαν αρέσει από την στιγμή που κυκλοφόρησε. Σαν εικόνες όμως. Γιατί η υπερβολική επεξεργασία (που υποχώρησε στο G3) δημιουργούν εικόνες ψεύτικες σαν ζωγραφιά! Χάνει σε λεπτομέρεια που σε ορισμένες περιπτώσεις μόνο το 808 μπορεί να φτάσει (Στο 1020 κάποιες φωτό βγαίνουν σαν ξέπλυμα κυρίως στα πλάγια, λόγω πολύ μικρών pixels + αλγορίθμων). Το G2 ναι βγάζει πολύ όμορφες φωτογραφίες, χάρη στους έξυπνους αλγορίθμους του (έντονη οξύτητα + μέτρια-αυξημένη ελάττωση θορύβου), αλλά όχι και τόσο ρεαλιστικές. Εκεί πας πρώτα σε 808 και σαν 2η επιλογή στο 1020.

 

Παοκάρα, αν έχεις την δυνατότητα προσπάθησε να πάρεις από έξω, το Panasonic Lumix DMC-CM1. Είναι χαλαρά ο βασιλιάς στα ανδροειδή και διεκδικεί πρωτιά έναντι του 808 και του 1020. Πούλα τα όλα εκτός από το 1020 και πάρτο! Έχω δει δείγματα και όντως φαίνεται να νικάει όλα τα άλλα! Φυσικά δεν είναι τέλειο, αλλά σαν πρώτη προσπάθεια της Panasonic κατάφερε ήδη να είναι στα κορυφαία! Από ρυθμίσεις? Επαγγελματική κάμερα και βάλε! Αισθητήρας? Ο μεγαλύτερος ever! 1 ίντσα όσο και το Sony RX100! Αφού έχεις το μικρόβιο προσπάθησε να το βρεις. Για να μην φωνάζει κι ο Montoya (:lol:), επαναλαμβάνω ότι δεν είναι τέλειο, αλλά απο τα συγκριτικά και τις ανασκοπήσεις που έχω δει, αξίζει τον κόπο να το αποκτήσεις! ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Παοκάρα σιγά σιγά τα λένε αυτά! Θα το δούνε Lumiaνάκηδες αυτό και θα σε κράζουνε! :lol:

 

Πέρα από την πλάκα είναι θέμα γούστου. Οι φωτό του G2 μου είχαν αρέσει από την στιγμή που κυκλοφόρησε. Σαν εικόνες όμως. Γιατί η υπερβολική επεξεργασία (που υποχώρησε στο G3) δημιουργούν εικόνες ψεύτικες σαν ζωγραφιά! Χάνει σε λεπτομέρεια που σε ορισμένες περιπτώσεις μόνο το 808 μπορεί να φτάσει (Στο 1020 κάποιες φωτό βγαίνουν σαν ξέπλυμα κυρίως στα πλάγια, λόγω πολύ μικρών pixels + αλγορίθμων). Το G2 ναι βγάζει πολύ όμορφες φωτογραφίες, χάρη στους έξυπνους αλγορίθμους του (έντονη οξύτητα + μέτρια-αυξημένη ελάττωση θορύβου), αλλά όχι και τόσο ρεαλιστικές. Εκεί πας πρώτα σε 808 και σαν 2η επιλογή στο 1020.

 

Παοκάρα, αν έχεις την δυνατότητα προσπάθησε να πάρεις από έξω, το Panasonic Lumix DMC-CM1. Είναι χαλαρά ο βασιλιάς στα ανδροειδή και διεκδικεί πρωτιά έναντι του 808 και του 1020. Πούλα τα όλα εκτός από το 1020 και πάρτο! Έχω δει δείγματα και όντως φαίνεται να νικάει όλα τα άλλα! Φυσικά δεν είναι τέλειο, αλλά σαν πρώτη προσπάθεια της Panasonic κατάφερε ήδη να είναι στα κορυφαία! Από ρυθμίσεις? Επαγγελματική κάμερα και βάλε! Αισθητήρας? Ο μεγαλύτερος ever! 1 ίντσα όσο και το Sony RX100! Αφού έχεις το μικρόβιο προσπάθησε να το βρεις. Για να μην φωνάζει κι ο Montoya (:lol:), επαναλαμβάνω ότι δεν είναι τέλειο, αλλά απο τα συγκριτικά και τις ανασκοπήσεις που έχω δει, αξίζει τον κόπο να το αποκτήσεις! ;)

 

Είπα κι εγώ γιατί έχω λόξιγκα.... Κάποιος με ανέφερε....χαχαχα:lol:

Καλή χρονιά.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ε λίγο υπερβολικός είσαι με το χαλαρά...

 

ενταξει αστο χαλαρα...να σου πω που κερδιζει την ημερα.

Καλυτερο white balance (δες πως βγαζει το ασπρο)

Καλυτερα χρωματα γενικα ...πολύ ρεαλιστικα

iso 50

ελλειψη hdr στο 1020...π.χ αυτη τη φωτο δεν θα τη βγαλει σωστα το 1020 ενω το LG την εβγαλε οπως ειναι στην πραγματικοτητα.

Link to comment
Share on other sites

Moralas το λίγο μπορείς να το παραλείψεις πιστεύω. ;)

 

Montoya είδες που σε πρόλαβα! :D Χαχα!

 

Καλή χρονιά σε όλους!

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερο white balance (δες πως βγαζει το ασπρο)

iso 50

ελλειψη hdr στο 1020...π.χ αυτη τη φωτο δεν θα τη βγαλει σωστα το 1020 ενω το LG την εβγαλε οπως ειναι στην πραγματικοτητα.

 

Κανείς δεν είναι τέλειος! Το 808 άγγιζε την τελειότητα αρχές του 2012 και έκανε το breakthrough, αλλά ακόμη δεν υπάρχει συσκευή να το ξεπεράσει κατά πολύ. Οι κορυφαίες κάμερες απλά το πλησιάζουν περισσότερο και το ξεπερνούν μόνο σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Το 1020 πάντως πολύ πιθανά να πάρει κάποιες βελτιώσεις με τα Denim και αργότερα με τα Windows 10. Ήδη η έντονη κίτρινη απόχρωση, μετά το Black update έχει υποχωρήσει αρκετά.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...