Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Η διαφορα της τιμης iso, ειναι η διαφορα στην ευασθησια του αισθητηρα στην ληψη φωτος, καθε φορα που διπλασιαζεις την τιμη iso, ο αισθητηρας χρειαζεται την μιση ποσοτητα φωτος, αρα διπλασιαζεται και η ταχυτητα του κλειστρου, ομως καθε φορα που διπλασιαζεις την τιμη iso κυριως στα κινητα, ακομα και τα καλυτερα με μεγαλους αισθητηρες, δημιουργειται θορυβος, αυτη ειναι και μια απο διαφορες που εχουν σε σχεση με τις mirrorless μηχανες και τις dslr κυριως τις full frame, ενδεικτικα μια dslr με crop αισθητηρα φτανει ακομα και στα 1300 iso χωρις σημαντικο θορυβο και μια full frame φτανει ακομα και στα 2800 iso.

 

Οσο για την φωτομετρηση, νομιζω ειναι αρκετα κατανοητο απο μονο του, κεντροβαρης αν θελεις να ειναι στο κεντρο, π.χ. ενα προσωπο, μεση οταν υπαρχει μεγαλη διαφορα στο καδρο σου, απο την μια σκοτεινα σημεια απο την αλλη πολυ φωτεινα και σημειακη μοιαζει με την κεντροβαρη αλλα ειναι πολυ μικροτερο το κομματι που χρησιμοποιειται, καταλληλη για να βγαλεις π.χ μια πολυ φωτεινη πηγη σε ενα σκοτεινο καδρο, ας που μια λαμπα, χωρις να ειναι υπερφωτισμενη.

 

ααα καταλαβα, ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Μπράβο RaZoR333 που ασχολήθηκες και απάντησες αναλυτικά στο ερώτημα του φίλου panos_27, τέτοιες αναφορές πιστεύω πρέπει να γίνονται εδώ και όχι μόνο να ποσταρουμε φωτογραφίες απλά.
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

......................................

το ιδιο αποτελεσμα μπορουν να πετυχουν και τα Νοκια Ν8 και 808

 

 

Η μοναδικοτητα του 1020 ισχύει διότι είναι το μοναδικό σύγχρονο κινητό που βγάζει τέτοια φωτο με τέτοια καθαρότητα πιανοντας την στιγμή και με τέτοια ποιότητα και ανάλυση.

Δεν θα πάρει κάποιος εύκολα σήμερα πια ούτε το Ν8 ούτε το 808 σαν κινητό καθημερινής χρήσης.

Μην μπερδεύουμε τον κόσμο.

Τα έχω πάρει και δοκιμασει και τα δυο, όπως και όλα τα κινητά με καλή κάμερα που έχουν κυκλοφορήσει έως τώρα. Ξέρουμε και έχουμε πει για το καθένα, το Ν8 χάνει στις βραδινές και στο βίντεο και το 808 είναι σχετικά δυσκολότερο για να βγάλεις αριστη φωτο. Εμένα προσωπικά δεν με ενθουσίασε, καλύτερο θεωρώ το 1020. Σε κάθε περίπτωση όμως δεν είναι για τα επιλέξει ως κινητά η πλειοψηφία των χρηστών. Αναγκαστικά ακολουθούμε τις εξελίξεις, δεν μένουμε πίσω.

Το Nokia Lumia 1020 είναι ένα σύγχρονο κινητό με εξαιρετικές επιδόσεις και ως φωτογραφικό.

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κάποια σύγκριση ανάμεσα σε Samsung K zoom και Nokia 1020 μπορούμε να έχουμε σε σχέση με την ποιότητα τις φωτογραφίας ?
Κώστας :cool:
Link to comment
Share on other sites

Σε προηγούμενες σελίδες έχω κάνει συγκριτικό.

Στείλε μου το email σου αν θέλεις με ΡΜ να σου στείλω link του φακέλου dropbox να τα δεις

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Η μοναδικοτητα του 1020 ισχύει διότι είναι το μοναδικό σύγχρονο κινητό που βγάζει τέτοια φωτο με τέτοια καθαρότητα πιανοντας την στιγμή και με τέτοια ποιότητα και ανάλυση.

Δεν θα πάρει κάποιος εύκολα σήμερα πια ούτε το Ν8 ούτε το 808 σαν κινητό καθημερινής χρήσης.

Μην μπερδεύουμε τον κόσμο.

Τα έχω πάρει και δοκιμασει και τα δυο, όπως και όλα τα κινητά με καλή κάμερα που έχουν κυκλοφορήσει έως τώρα. Ξέρουμε και έχουμε πει για το καθένα, το Ν8 χάνει στις βραδινές και στο βίντεο και το 808 είναι σχετικά δυσκολότερο για να βγάλεις αριστη φωτο. Εμένα προσωπικά δεν με ενθουσίασε, καλύτερο θεωρώ το 1020. Σε κάθε περίπτωση όμως δεν είναι για τα επιλέξει ως κινητά η πλειοψηφία των χρηστών. Αναγκαστικά ακολουθούμε τις εξελίξεις, δεν μένουμε πίσω.

Το Nokia Lumia 1020 είναι ένα σύγχρονο κινητό με εξαιρετικές επιδόσεις και ως φωτογραφικό.

Τη συγκεκριμένη τη βγάζεις άνετα με το 808, μη σου πω και καλύτερα. Έχει πολύ δυνατότερο xenon και όποτε ανάψει σε φωτογραφία φλας απλά ξεχνάμε τα υπόλοιπα κινητά (που δεν έχουν xenon). Δεν έχει σχέση αν το αγοράσει κανείς πλέον ή όχι. Ο paok είναι λίγο ... αγροίκος, οι τρόποι του δεν είναι και οι καλύτεροι για να σου δείξει ακριβώς τι εννοεί όταν λέει κάτι ορθά κοφτά, το ξέρουμε. Και ξέρουμε ότι δεν παρεξηγείται που το ξέρουμε αυτό...

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω οτι την βγάζεις και με το 808 και ίσως καλύτερα.

Έχει σχέση αν το αγοράζει κάποιος, πως δεν έχει. Αναγκαστικά, αν θες, ακολουθούμε τις εξελίξεις, πρέπει να αξιολογούμε πρώτα τα σύγχρονα μοντέλα και μετά τα παλαιά που δεν βγαίνουν πια. Λογικό είναι νομίζω. Δεν γράφουμε εδώ για ιστορικούς λόγους. Άλλωστε το 808 το πήρα κι εγώ πρόσφατα, οπότε νομίζω καταλαβαινόμαστε.

Δεν με ενδιαφέρει αν ο paok ή οποιοσδήποτε άλλος είναι "λίγο ...αγροίκος", εδώ έχουμε κάποιους κανόνες που καθορίζουν το ύφος μας.

Ούτε κανένας χρειάζεται δικηγόρο, δεν είμαστε μόνοι μας εδώ μέσα για να "ξέρουμε" ή οχι, δεν αφορά όποιους διαβάζουν αν κάποιος παρεξηγείται ή όχι και γιατί.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω οτι την βγάζεις και με το 808 και ίσως καλύτερα.

Έχει σχέση αν το αγοράζει κάποιος, πως δεν έχει. Αναγκαστικά, αν θες, ακολουθούμε τις εξελίξεις, πρέπει να αξιολογούμε πρώτα τα σύγχρονα μοντέλα και μετά τα παλαιά που δεν βγαίνουν πια. Λογικό είναι νομίζω. Δεν γράφουμε εδώ για ιστορικούς λόγους. Άλλωστε το 808 το πήρα κι εγώ πρόσφατα, οπότε νομίζω καταλαβαινόμαστε.

Ναι απλά έχει ξαναειπωθεί το συγκεκριμένο ζήτημα. Καταλήξαμε στο να περιοριστούμε στον τίτλο του θέματος. Δεν προτείνουμε αγορά.

Δεν με ενδιαφέρει αν ο paok ή οποιοσδήποτε άλλος είναι "λίγο ...αγροίκος", εδώ έχουμε κάποιους κανόνες που καθορίζουν το ύφος μας.

Ούτε κανένας χρειάζεται δικηγόρο, δεν είμαστε μόνοι μας εδώ μέσα για να "ξέρουμε" ή οχι, δεν αφορά όποιους διαβάζουν αν κάποιος παρεξηγείται ή όχι και γιατί.

Φυσικά και έχεις δίκιο, δε το έπαιξα δικηγόρος του (αυτό μου έλειπε). Απλά αποκρυπτογράφησα τι ήθελε μάλλον να πει...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Ναι απλά έχει ξαναειπωθεί το συγκεκριμένο ζήτημα. Καταλήξαμε στο να περιοριστούμε στον τίτλο του θέματος. Δεν προτείνουμε αγορά.

.............................

 

Σύμφωνοι, δεν προτείνουμε αγορά, αλλά κάποιος που θέλει να πάρει καλό ή το καλύτερο φωτογραφικό, που θα διαβάσει; Το θέμα αυτό προφανώς. :)

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνοι, δεν προτείνουμε αγορά, αλλά κάποιος που θέλει να πάρει καλό ή το καλύτερο φωτογραφικό, που θα διαβάσει; Το θέμα αυτό προφανώς. :)

Ακριβώς. Και θα δει ότι πλέον κυκλοφορεί αυτό και αυτό και θα διαλέξει. Δε γίνεται να διαλέξει κάτι που δεν πωλείται. Όπως και να έχει αυτά δε μας απασχολούν εδώ. Αυτός που θέλει να πάρει κάτι θα ανοίξει αντίστοιχο θέμα και θα του γίνουν προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην λέει ο αγροίκος πως πάσχουμε στις κοντινές.....

15712052217_f9af0db697_o.jpg

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις κοντινές είχε γίνει πρόσφατα στο smartcam club, συγκριτικό ανάμεσα σε 11 συσκευές! Σαφώς η λιγότερο κοντινή απόσταση εστίασης ανήκει στο 808 και η αμέσως επόμενη στο 1020. Επομένως για πολύ κοντινές καλύτερα π.χ. κάποιο LG...

 

Για τις διαμάχες και το ό,τι θέλουν κάποιοι να αποκλείσουμε τα 808, το θεωρώ παράλογο. Δεν προτείνουμε συσκευές για αγορά. Το θέμα είναι οι φωτογραφικές δυνατότητες γενικότερα. Το 1020 άλλωστε είναι επίσης παλιό, αφού υπάρχουν τα 930, 830 ή και το 1520, με πολύ καλύτερα specs. Δηλαδή να αποκλείσουμε και το 1020? Σύγχρονα είναι το Z3, iphone 6/6+ και το 830. Αν είναι να μιλάμε μόνο για αυτά. Α, και το Panasonic Lumix CM1, που κυκλοφορεί πια Γερμανία και Γαλλία και κάνει 900 ευρώ. Έχει τον μεγαλύτερο αισθητήρα, πολυτελή σχεδιασμό, αλλά δεν έχει φλας ξένου.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τις κοντινές είχε γίνει πρόσφατα στο smartcam club, συγκριτικό ανάμεσα σε 11 συσκευές! Σαφώς η λιγότερο κοντινή απόσταση εστίασης ανήκει στο 808 και η αμέσως επόμενη στο 1020. Επομένως για πολύ κοντινές καλύτερα π.χ. κάποιο LG...

 

Για τις διαμάχες και το ό,τι θέλουν κάποιοι να αποκλείσουμε τα 808, το θεωρώ παράλογο. Δεν προτείνουμε συσκευές για αγορά. Το θέμα είναι οι φωτογραφικές δυνατότητες γενικότερα. Το 1020 άλλωστε είναι επίσης παλιό, αφού υπάρχουν τα 930, 830 ή και το 1520, με πολύ καλύτερα specs. Δηλαδή να αποκλείσουμε και το 1020? Σύγχρονα είναι το Z3, iphone 6/6+ και το 830. Αν είναι να μιλάμε μόνο για αυτά. Α, και το Panasonic Lumix CM1, που κυκλοφορεί πια Γερμανία και Γαλλία και κάνει 900 ευρώ. Έχει τον μεγαλύτερο αισθητήρα, πολυτελή σχεδιασμό, αλλά δεν έχει φλας ξένου.

 

Μην παρανοούμε τα γραφόμενα των άλλων. Ο keras δεν αποκλείει κανένα κινητό με την ενοια που το θέτεις. Απλά, με την λογική ότι κάποιος δεν ενδιαφέρεται για τα φωτογραφικά αποτελέσματα συσκευών που δεν μπορεί να αγοράσει σήμερα, τα εξαιρεί. Δεν λέει όμως εσένα κι εμένα να σταματήσουμε να ανεβάζουμε πχ απο 808 και Ν8. Απλα αυτός δεν θέλει να ασχοληθεί με συσκευές που δεν υπάρχουν στο εμπόριο. Εχει κσι αυτο την λογική του. Ο παραλληλισμός με το 1020 είναι άστοχος γιατι όσο κι αν υστερεί σε specs ή όσο παλιό κι αν θεωρείται, υπάρχει ακόμη στην αγορά και μάλιστα σε τιμή μούρλια..... Υπο αυτο το πρίσμα (της διάθεσης δηλαδή) μπορεί να προτείνεται σε φωτογραφικες συγκρίσεις για όσους ψάχνουν την απάντηση στο πιο είναι το καλύτερο εν ενεργεία φωτογραφικό κινητό. Βέβαια μάλλον ειναι λίγα τα ψωμιά του μιας και κατά τον Μάρτιο θα έχουμε τον αντικαταστάτη του....;)

Υ.Γ. Μια ακόμη βασική παράμετρος που μπορεί κάποιος να μην ασχοληθεί με τις φωτογραφικές ικανότητες των 808 και Ν8 ειναι το λειτουργικό τους το οποίο δυστυχώς εφονευθη, ενω το 1020, όσο παλιό κι αν είναι, θα συνεχίσει να υποστηρίζεται και θα πάρει και τα windows 10.

Προσωπικά θέλω να βλεπω φωτογραφίες απο 808 και Ν8 αλκα κατανοώ κι αυτούς που δεν τους απασχολεί.

 

----- προσθήκη μηνύματος 98 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Απο τις καλυτερες φωτογραφιες που εχω βγαλει με το 1020...

15898200775_e82aa8f0a0_c.jpg

 

Εμ βέβαια, πίσω βρίσκεται η γνωστή εκκλησία......:lol:

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

15600114992_d09c5e4241_c.jpg20141012_104620 by best photos, on Flickr Edited by fotisk13
Ιστορικό: Ericsson T28s, Nokia 3330, Sony ericsson T630,K750i, K800i, Motorola V3x, Sony ericsson w950i, Nokia n95 8gb, Sony ericsson vivaz , Nokia Ν8 , iphone 4 , Samsung Galaxy SIII , Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy S7 και τώρα Samsung Galaxy Νοte10 Plus + Samsung galaxy tab s2 8" 4G 2016
Link to comment
Share on other sites

LG G2 Συννεφιά, απόγευμα...!

 

http://s1.postimg.org/5gqvkcpbj/20141119_130952.jpg

how to take screenshots

 

284285df2da60877fb17f4243f5013c1.gif

Link to comment
Share on other sites

Μην παρανοούμε τα γραφόμενα των άλλων. Ο keras δεν αποκλείει κανένα κινητό με την ενοια που το θέτεις. Απλά, με την λογική ότι κάποιος δεν ενδιαφέρεται για τα φωτογραφικά αποτελέσματα συσκευών που δεν μπορεί να αγοράσει σήμερα, τα εξαιρεί. Δεν λέει όμως εσένα κι εμένα να σταματήσουμε να ανεβάζουμε πχ απο 808 και Ν8. Απλα αυτός δεν θέλει να ασχοληθεί με συσκευές που δεν υπάρχουν στο εμπόριο. Εχει κσι αυτο την λογική του. Ο παραλληλισμός με το 1020 είναι άστοχος γιατι όσο κι αν υστερεί σε specs ή όσο παλιό κι αν θεωρείται, υπάρχει ακόμη στην αγορά και μάλιστα σε τιμή μούρλια..... Υπο αυτο το πρίσμα (της διάθεσης δηλαδή) μπορεί να προτείνεται σε φωτογραφικες συγκρίσεις για όσους ψάχνουν την απάντηση στο πιο είναι το καλύτερο εν ενεργεία φωτογραφικό κινητό. Βέβαια μάλλον ειναι λίγα τα ψωμιά του μιας και κατά τον Μάρτιο θα έχουμε τον αντικαταστάτη του....;)

Υ.Γ. Μια ακόμη βασική παράμετρος που μπορεί κάποιος να μην ασχοληθεί με τις φωτογραφικές ικανότητες των 808 και Ν8 ειναι το λειτουργικό τους το οποίο δυστυχώς εφονευθη, ενω το 1020, όσο παλιό κι αν είναι, θα συνεχίσει να υποστηρίζεται και θα πάρει και τα windows 10.

Προσωπικά θέλω να βλεπω φωτογραφίες απο 808 και Ν8 αλκα κατανοώ κι αυτούς που δεν τους απασχολεί.

............................................

 

Ακριβώς. Με έπιασες απόλυτα, με τη διαφορά οτι δεν εξαιρώ κανένα, λέω πάλι, οτι πριν λίγες ημέρες πήρα για πρώτη φορά το 808 και το δοκίμασα. Το οτι δεν με ενθουσίασε, δεν σημαίνει οτι δεν θέλω να ασχοληθώ σε καμία περίπτωση διότι σέβομαι και εμπιστεύομαι την άποψη αυτών που το έχουν ψάξει πολύ. Ούτε πάλι οτι δεν θέλω να ασχοληθώ μαζί του, ίσα-ίσα, δεν θα το έπαιρνα απλά :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακριβώς. Και θα δει ότι πλέον κυκλοφορεί αυτό και αυτό και θα διαλέξει. Δε γίνεται να διαλέξει κάτι που δεν πωλείται. Όπως και να έχει αυτά δε μας απασχολούν εδώ. Αυτός που θέλει να πάρει κάτι θα ανοίξει αντίστοιχο θέμα και θα του γίνουν προτάσεις.

Με το ανωτέρω δεν πολυσυμφωνώ, διότι απλά, θα γράφουμε εδώ και θα είμαστε στον κόσμο μας...

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Με έπιασες απόλυτα, με τη διαφορά οτι δεν εξαιρώ κανένα, λέω πάλι, οτι πριν λίγες ημέρες πήρα για πρώτη φορά το 808 και το δοκίμασα. Το οτι δεν με ενθουσίασε, δεν σημαίνει οτι δεν θέλω να ασχοληθώ σε καμία περίπτωση διότι σέβομαι και εμπιστεύομαι την άποψη αυτών που το έχουν ψάξει πολύ. Ούτε πάλι οτι δεν θέλω να ασχοληθώ μαζί του, ίσα-ίσα, δεν θα το έπαιρνα απλά :)

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Με το ανωτέρω δεν πολυσυμφωνώ, διότι απλά, θα γράφουμε εδώ και θα είμαστε στον κόσμο μας...

Παιδιά το 1020 όπως είπε και κάποιος νωρίτερα, λίγα είναι τα ψωμιά του. Ανήκει σε σειρά η οποία εξελίσσεται. Πολύ πιθανό να δούμε και διάδοχο στο 15. Μετά θα το πετάξουμε? Το 808 όπως και το 1020, ακόμη και το Ν8, είναι κάμερες αναφοράς. Βάση αυτών συγκρίνουμε την εξέλιξη των νεότερων και βλέπουμε ποια πλησιάζουν περισσότερο σε ένα υψηλότερο επίπεδο. Ακόμα και τα 808/Ν8 μπορεί να βρει κάποιος σήμερα ως κύρια ή δεύτερη συσκευή. Θεωρώ ότι δεν πρέπει να αποκλείουμε τίποτα. Εδώ είμαστε στο πρωτάθλημα των φωτογραφιών και σαφώς παλιοί και νέοι πρωταθλητές έχουν θέση.

 

Για να το πάω και στο ποδοσφαιρικό, έστω ότι συνεχίζει την μάχη του ο ΠΑΟΚ και τα καταφέρνει επιτέλους να πάρει πρωτάθλημα. Σημαίνει ότι ο γαύρος των τελευταίων ετών ή ο βάζελος των προηγούμενων έχουν ξοφλήσει? Όλα μέσα στο παιχνίδι είναι. (Μεταξύ μας βεβαια, αν δεν γίνουν μετεγγραφές στον ΠΑΟΚ, θα δυσκολευτεί, αλλά ελπίζω μετά από τόσα χρόνια να τα καταφέρει!) :D

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Με το ανωτέρω δεν πολυσυμφωνώ, διότι απλά, θα γράφουμε εδώ και θα είμαστε στον κόσμο μας...

Αν και έχουμε βγει πολύ εκτός, θα πω ένα τελευταίο πάνω σε αυτό και τέλος. Γνώμη μου είναι ότι αν ακόμα δεν έχει ξεπεραστεί πχ το 808 σε φωτογραφία, θα συνεχίζει να είναι το καλύτερο φωτογραφικό κινητό, οπότε και θα έχει θέση εδώ μέσα. Αν σε 1-2 χρόνια δεν έχει βγει κάτι καλύτερο από το 1020, τι θα κάνουμε? Πισωγύρισμα σε καινούρια συσκευή απλά επειδή είναι καινούρια?

Εν ολίγις: "Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)"

Τα Ν8, 808, Ν86 είναι κινητά. (όχι απαραίτητα nokia, και το satio πχ!) Άρα έχουν θέση εδώ μέσα. Το 808 είναι και σχετικά σύγχρονο οπότε έχει ψωμιά ακόμα στον τομέα φωτογραφία. Αν μη τι άλλο, βλέπουμε και την εξέλιξη των νεότερων σε σχέση με τα καλύτερα παλιά, οπότε μόνο χρήσιμες είναι οι φωτογραφίες τους. Αυτά από εμένα.

Πχ το dynamic range του φακού του Ν8 δεν το φτάνουν άλλα.

Edited by Moralas
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνούμε Moralas. Το θέμα εδώ είναι οι φωτογραφίες. Μετά ο καθένας ψάχνει τα specs του καθενός και επιλέγει αυτό που θέλει σαν σύνολο. Για να επανέλθουμε στις φωτογραφίες, μια βραδινή χεράτη επιστρέφοντας σπίτι, με το 808. Χρώματα ζωντανά, όλα τα άλλα, ISO, έκθεση, ταχύτητα στο αυτόματο.

 

15658509568_23c2605fee_c.jpg2014-11-15-0369 by mivas@windowslive.com, on Flickr

 

Πέταξε στο αυτόματο υψηλότερο ISO όπως ήταν φυσικό και εμφάνισε κάποιο θόρυβο. Φυσική φωτογραφία με λεπτομέρειες, χωρίς processing κατά τα άλλα. Αν το είχα κάπου σταθερό, θα έβαζα ISO 50 για πεντακάθαρη φωτογραφία. Το 808 απουσία OIS, και με τόσες ρυθμίσεις, θέλει κάποια tricks είναι η αλήθεια.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Το 808 απουσία OIS, και με τόσες ρυθμίσεις, θέλει κάποια tricks είναι η αλήθεια.

Εννοείται. Αν είχε το ois του 1020, θα ήταν η μόνιμη φωτογραφική μου μηχανή... Αλλά με τα αν δε πάμε μπροστά.:)

Δε ξέρω που είναι το iso στη συγκεκριμένη, αλλά μπορείς να επιλέγεις μόνος σου 200-400 σε τέτοιου είδους φωτογραφίες και να παίζεις με την αντιστάθμιση μετά για να μη καις φως. Βρες την ισσοροποία σε αυτές τις ρυθμίσεις ώστε να μη σου βγαίνει κουνημένη με το χέρι και παίρνεις καλύτερο αποτέλεσμα από την αυτόματη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος να έβλεπα την ίδια με το 1020. Θα ήταν καμένες έτσι οι έντονες φωτεινές πηγές;

Μα εκεί κερδίζει το ois του 1020, σε ακριβώς τέτοιες νυχτερινές φωοτγραφίες χωρίς φλας!

Link to comment
Share on other sites

Αν και έχουμε βγει πολύ εκτός, θα πω ένα τελευταίο πάνω σε αυτό και τέλος. Γνώμη μου είναι ότι αν ακόμα δεν έχει ξεπεραστεί πχ το 808 σε φωτογραφία, θα συνεχίζει να είναι το καλύτερο φωτογραφικό κινητό, οπότε και θα έχει θέση εδώ μέσα. Αν σε 1-2 χρόνια δεν έχει βγει κάτι καλύτερο από το 1020, τι θα κάνουμε? Πισωγύρισμα σε καινούρια συσκευή απλά επειδή είναι καινούρια?

Εν ολίγις: "Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)"

Τα Ν8, 808, Ν86 είναι κινητά. (όχι απαραίτητα nokia, και το satio πχ!) Άρα έχουν θέση εδώ μέσα. Το 808 είναι και σχετικά σύγχρονο οπότε έχει ψωμιά ακόμα στον τομέα φωτογραφία. Αν μη τι άλλο, βλέπουμε και την εξέλιξη των νεότερων σε σχέση με τα καλύτερα παλιά, οπότε μόνο χρήσιμες είναι οι φωτογραφίες τους. Αυτά από εμένα.

Πχ το dynamic range του φακού του Ν8 δεν το φτάνουν άλλα.

 

Συμφωνω απολυτως με τους @mivas και @moralas σε οσα ειπαν.

Δεν μ'ενδιαφερει εαν το νοκια 808 βγηκε φετος η το 1970.Μ' ενδιαφερει ο φακος του και τι φωτογραφια μπορει να βγαλει.

Δευτερον σχετικα με τα 808 και 1020 και ποιο ειναι καλυτερο απο τα δυο.

Δεν ειχα ποτε 808 αλλα εχω διαβασει αρθρα και εχω δει απειρες φωτο ....οποτε εχω αποψη.

Θεωρω το 808 καλυτερο στις ημερησιες...και το 1020 καλυτερο στις βραδινες. η πλειοψηφια του κοσμου που τα χρησιμοποιησε τα θεωρει ισαξια.Με λιγα λογια η Nokia Μετα απο δυο χρονια ...απο το πρωτο Pureview...δεν μπορεσε να φτιαξει κατι ανωτερο τεχνολογικα σαν καμερα...που ουσιαστικα καταστραφηκε απο κακο software(1020)

Προσωπικα θεωρω την δημιουργια του 808 ...αυτο που λεμε "Once in a lifetime"

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...