Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Δεν προσπαθεί κανείς να επιβάλει άποψη, ούτε ο Moralas το έκανε, νομίζω έχεις άδικο.

Όσο για τα υπόλοιπα, πράγματι είναι off topic, δεν αφορούν το θέμα, αν διαβάσεις τι εξετάζουμε εδώ.

Επίσης, μην κοιτάς με τροποποιήσεις τι κάνει το G2 όταν αναφέρεσαι γενικά, αλλά να εξετάζεις τι κάνει stock.

Edited by keras
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ πάλι νομίζω ότι κρίνουμε επηρεασμένοι από τις προτιμήσεις μας στη μια ή στην άλλη εταιρεία και η κρίση μας δεν μπορεί να είναι ουδέτερη. Δεν μπορώ να βρω κάποιον νικητή με διάφορα μεγάλη. Ίσως θα μπορούσε να μας απαντήσουν αντικειμενικά στο νήμα του ι-κατι
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι νομίζω ότι κρίνουμε επηρεασμένοι από τις προτιμήσεις μας στη μια ή στην άλλη εταιρεία και η κρίση μας δεν μπορεί να είναι ουδέτερη. Δεν μπορώ να βρω κάποιον νικητή με διάφορα μεγάλη. Ίσως θα μπορούσε να μας απαντήσουν αντικειμενικά στο νήμα του ι-κατι

Νομίζω φίλε αν διάβαζες το πρώτο post θα έβλεπες ότι το σχόλιο μου συμφωνεί με το δικο σου δεν βλέπω μεγάλη διαφορά αντίθετα με αλλο σχόλιο που γράφει ακριβώς το αντίθετο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Δεν προσπαθεί κανείς να επιβάλει άποψη, ούτε ο Moralas το έκανε, νομίζω έχεις άδικο.

Όσο για τα υπόλοιπα, πράγματι είναι off topic, δεν αφορούν το θέμα, αν διαβάσεις τι εξετάζουμε εδώ.

Επίσης, μην κοιτάς με τροποποιήσεις τι κάνει το G2 όταν αναφέρεσαι γενικά, αλλά να εξετάζεις τι κάνει stock.

Δεν νομίζω φίλε μου ξαναδιαβασε το post κάτι σου ξεφεύγει και ζήτησα συγγνώμη για το off topic,αλλά ηθελα να ήξερα και θα ρωτήσω τον Γιώργο πόσες φώτο τραβήξατε και πόσες σβήσατε απο κάθε τηλ για να διαλέξετε την καλύτερη γιατί παίζει πολυ μεγάλο ρόλο στην σύγκριση φαντάσου να τραβήξω φώτο κάποιες ωραίες στιγμές τα παιδιά μου και να αναγκαστώ να σβήσω την καλύτερη.

Link to comment
Share on other sites

Για το συγκριτικό, τραβήξαμε 16 φωτογραφίες, ανεβάσαμε τις 8 χαρακτηριστικές και σβήσαμε 2-3 μόνο και αυτό διότι κουνιόταν το χέρι μου απο το κρύο... :)
HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν λες τη γνώμη σου προσπαθείς την επιβάλεις:)

Κάνεις λάθος.

Η άποψη μου είναι οτι όλα τα smartphone είναι στη φωτογραφία κατω του μετρίου ακόμα και το 808,1020 αλλά ρε παιδιά τα smartphone είναι υπολογιστές τσέπης και τηλέφωνα γαι πιο λόγο να πάρω το 808 που ειναι χρόνια πίσω σε όλα ή το 1020 που και αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο αφου μπορώ με 260 ευρώ να έχω το g2 με κορυφαία απόδοση,οθόνη,μπαταρία απίστευτη και κάμερα μέσα στις 3 πρώτες θέσεις αυτή τη στιγμή,πείτε μου ενα λόγο.

Καλά όλα αυτά, αλλά δε μας νοιάζει τι κινητό θα πάρεις σε αυτό το topic. Αν με ρωτούσες προσωπικά σε topic σωστό τι κινητό να πάρεις g2 ή 808, θα σου απαντούσα όπως έπρεπε. Εδώ μιλάμε για άλλο πράγμα.

Επίσης, μην κοιτάς με τροποποιήσεις τι κάνει το G2 όταν αναφέρεσαι γενικά, αλλά να εξετάζεις τι κάνει stock.

Εμένα με ενδιαφέρει ακόμα και με τροποποιήσεις τι κάνει keras!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε δεν λες τη γνώμη σου προσπαθείς την επιβάλεις:).Η άποψη μου είναι οτι όλα τα smartphone είναι στη φωτογραφία κατω του μετρίου ακόμα και το 808,1020 αλλά ρε παιδιά τα smartphone είναι υπολογιστές τσέπης και τηλέφωνα γαι πιο λόγο να πάρω το 808 που ειναι χρόνια πίσω σε όλα ή το 1020 που και αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο αφου μπορώ με 260 ευρώ να έχω το g2 με κορυφαία απόδοση,οθόνη,μπαταρία απίστευτη και κάμερα μέσα στις 3 πρώτες θέσεις αυτή τη στιγμή,πείτε μου ενα λόγο.

Sorry για ρο off topic.:)

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Συμφωνώ Κώστα 100% μαζί σου αν και έχουμε διαφωνήσει στο παρελθόν 2 τηλέφωνα φωτογραφίζουν εύκολα και γρήγορα αυτή τη στιγμή κάτω από οποιασδήποτε συνθήκες με αξιοπρεπεστατα αποτελέσματα g2 και m8.

 

" και κάμερα μέσα στις 3 πρώτες θέσεις "

Δε νομιζω...πρωτη 10αδα ισως.

1.1020

2.808

3.Note 4 και iPhone 6+

Link to comment
Share on other sites

" και κάμερα μέσα στις 3 πρώτες θέσεις "

Δε νομιζω...πρωτη 10αδα ισως.

1.1020

2.808

3.Note 4 και iPhone 6+

Ή πρώτο ή 3ο θα είναι το τερατακι της Panasonic. Αλλιώς το g2 είναι εύκολα στην 10αδα.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

" και κάμερα μέσα στις 3 πρώτες θέσεις "

Δε νομιζω...πρωτη 10αδα ισως.

1.1020

2.808

3.Note 4 και iPhone 6+

Τα δικά σου κριτήρια είναι αυτά φίλε μου τα 2 πρώτα για μένα είναι εκτός τριάδας τα αλλα δυο δεν τα έχω πιάσει στα χέρια μου και πιστεύω ουτε και εσύ παρόλα αυτά τα βάζεις κάτω από τα nokia σωστή κρίση αμερόληπτη.

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις λάθος.

 

Καλά όλα αυτά, αλλά δε μας νοιάζει τι κινητό θα πάρεις σε αυτό το topic. Αν με ρωτούσες προσωπικά σε topic σωστό τι κινητό να πάρεις g2 ή 808, θα σου απαντούσα όπως έπρεπε. Εδώ μιλάμε για άλλο πράγμα.

 

Εμένα με ενδιαφέρει ακόμα και με τροποποιήσεις τι κάνει keras!

Αν θεωρουσα οτι δεν ειναι ενδιαφερον, δεν θα καναμε το συγκριτικο με τον Γιωργο που εχει modded camera. Αλλο εννοουσα.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Ή πρώτο ή 3ο θα είναι το τερατακι της Panasonic. Αλλιώς το g2 είναι εύκολα στην 10αδα.

Έχω διαβάσει για το panasonic πολύ καλά λόγια αλλά όχι και πρώτο πάνω απο 808,1020 θα πέσει φωτιά να μας κάψει.:p

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά σου κριτήρια είναι αυτά φίλε μου τα 2 πρώτα για μένα είναι εκτός τριάδας τα αλλα δυο δεν τα έχω πιάσει στα χέρια μου και πιστεύω ουτε και εσύ παρόλα αυτά τα βάζεις κάτω από τα nokia σωστή κρίση αμερόληπτη.

Επειδή μάλλον είσαι σε λάθος θέμα, θα σου πω απλά ότι δεν προσπαθούμε να πείσουμε κανέναν (εγώ τουλάχιστον όχι πια). Αν εσύ πιστέυεις ότι έχεις δίκιο σε ότι λες επειδή είδες δύο φωτογραφίες και στα μάτια σου σου άρεσαν περισσότερο, τότε ίσως πιστέυεις και την apple στις διαφημίσεις της ότι έχει την καλύτερη κάμερα σε κινητά.

Δεν είναι λοιπόν δικά του κριτήρια, πίστεψέ με, κάναμε αγώνα να τον φέρουμε στο pureview...

Έχω διαβάσει για το panasonic πολύ καλά λόγια αλλά όχι και πρώτο πάνω απο 808,1020 θα πέσει φωτιά να μας κάψει.:p

Οκ, αν έχεις τέτοια διάθεση πες το μας να σε αγνοήσουμε και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον είσαι σε λάθος θέμα, θα σου πω απλά ότι δεν προσπαθούμε να πείσουμε κανέναν (εγώ τουλάχιστον όχι πια). Αν εσύ πιστέυεις ότι έχεις δίκιο σε ότι λες επειδή είδες δύο φωτογραφίες και στα μάτια σου σου άρεσαν περισσότερο, τότε ίσως πιστέυεις και την apple στις διαφημίσεις της ότι έχει την καλύτερη κάμερα σε κινητά.

Δεν είναι λοιπόν δικά του κριτήρια, πίστεψέ με, κάναμε αγώνα να τον φέρουμε στο pureview...

 

Οκ, αν έχεις τέτοια διάθεση πες το μας να σε αγνοήσουμε και τέλος.

Καλά ρε φίλε κάνετε πλάκα εδώ δεν ξανασχολιαζω και σβήνω το νημα που θα πρέπει να λέγεται αν δεν έχεις nokia μην ποσταρεις,βάζει 3 θέση τηλέφωνα που δεν έχει χρησιμοποιήσει και τον δηκαιολογεις.Σας αφήνω στην ησυχία σας να είστε καλά.

 

Και για τη apple φιλε αν και δεν τη γουστάρω στα δικά μάτια που ίσως δεν είναι και τόσο καλά οσο τα δικά σας το 5s από το 1020 βγάζει καλύτερες φώτο στις περισσότερες περιπτώσεις και πολυ πιο εύκολα και πίστεψε με τα έχω δουλέψει και τα 2.

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε φίλε κάνετε πλάκα εδώ δεν ξανασχολιαζω και σβήνω το νημα που θα πρέπει να λέγεται αν δεν έχεις nokia μην ποσταρεις,βάζει 3 θέση τηλέφωνα που δεν έχει χρησιμοποιήσει και τον δηκαιολογεις.Σας αφήνω στην ησυχία σας να είστε καλά.

Αν αυτό έχεις καταλάβει από όσα λέω, πάω πάσο. Καλό σου βράδυ.

Και για τη apple φιλε αν και δεν τη γουστάρω στα δικά μάτια που ίσως δεν είναι και τόσο καλά οσο τα δικά σας το 5s από το 1020 βγάζει καλύτερες φώτο στις περισσότερες περιπτώσεις και πολυ πιο εύκολα και πίστεψε με τα έχω δουλέψει και τα 2.

Εντάξει!

Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε φίλε κάνετε πλάκα εδώ δεν ξανασχολιαζω και σβήνω το νημα που θα πρέπει να λέγεται αν δεν έχεις nokia μην ποσταρεις,βάζει 3 θέση τηλέφωνα που δεν έχει χρησιμοποιήσει και τον δηκαιολογεις.Σας αφήνω στην ησυχία σας να είστε καλά.

 

Και για τη apple φιλε αν και δεν τη γουστάρω στα δικά μάτια που ίσως δεν είναι και τόσο καλά οσο τα δικά σας το 5s από το 1020 βγάζει καλύτερες φώτο στις περισσότερες περιπτώσεις και πολυ πιο εύκολα και πίστεψε με τα έχω δουλέψει και τα 2.

 

Καλλίτερες οι φωτό του 5s από του 1020? Μπα, δεν νομίζω...

Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Καλά ρε φίλε κάνετε πλάκα εδώ δεν ξανασχολιαζω και σβήνω το νημα που θα πρέπει να λέγεται αν δεν έχεις nokia μην ποσταρεις,βάζει 3 θέση τηλέφωνα που δεν έχει χρησιμοποιήσει και τον δηκαιολογεις.Σας αφήνω στην ησυχία σας να είστε καλά.

 

Και για τη apple φιλε αν και δεν τη γουστάρω στα δικά μάτια που ίσως δεν είναι και τόσο καλά οσο τα δικά σας το 5s από το 1020 βγάζει καλύτερες φώτο στις περισσότερες περιπτώσεις και πολυ πιο εύκολα και πίστεψε με τα έχω δουλέψει και τα 2.

Συγγνώμη που επεμβαίνω, αλλά νομίζω μπήκες κάπως επιθετικά στο θέμα φίλε vag. Ο καθένας λέει την γνώμη του, δεν σημαίνει ότι πρέπει να συμφωνούν όλοι. Απλά κάποια άτομα από προσωπική πείρα έχουν μια γνώμη και την λένε. όλες οι κάμερες έχουν υπέρ και κατά, καμιά τέλεια. Ούτε καν οι κορυφαίες SLR!!! Οπότε ας ηρεμήσουν οι τόνοι από όλους, κουβέντα κάνουμε άλλωστε... Φιλικά. :)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Παοκάρα στη μάχη 1020-z3c, νικητής παραμένει μεν το 1020, δες σε πλήρη ανάλυση τον θόρυβο και την κατώτερη ποιότητα του Z3, αλλά παρόλα αυτά η διαφορά δεν είναι τεράστια. Θα μπορούσε να είναι χαλαρά το Νο 3 μετά το 808 και 1020 και να κοντράρει το 1520 για την τρίτη θέση. Παρόλα αυτά όπως συμφωνείς κι εσύ στο αυτόματο δεν βγαίνει το potential της κάθε συσκευής και το Z3 έχει potential (π.χ. βλέπω καλύτερη φωτό σε σχεση με τις πρώτες που έβγαλες).

 

1η θέση 808

2η θέση 1020

3η θέση 1520 & Ζ2/Ζ3 (+ c)

 

Αυτό είναι το δικό μου top 3, αλλά έχει και άλλα κοντά στην 3η θέση όπως K zoom, G2, One και Find να ακολουθούν.

 

Το πολυτελές πανέμορφο και πανάκριβο Panasonic CM1 δεν το βάζω στην λίστα γιατί δεν έχω δει εκτεταμένα review ή συγκρίσεις. Πιθανά να είναι στην 3άδα, ίσως και πρώτο, αλλά δεν το γνωρίζω ακόμη...

Edited by Mivas

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ας γράψω μερικά σχόλια για το συγκριτικό του demon με την σειρά που φαίνονται οι φωτογραφίες.

 

Μέρος 1ο

1) Το 808 έχει λίγο άτονα χρώματα, το G2 αρκετά κόκκινα. Σε ποιότητα το 808 είναι καλύτερο. Αν δείτε τις φωτογραφίες σε πραγματικό μέγεθος στον αφρό του καφέ θα δείτε ότι το G2 από την επεξεργασία έχει ενοποιήσει πολλά σημεία!

 

2) Εδώ το 808 βγήκε out of focus? Κουνημένη? Πάντως δεν μου αρέσει. Προτιμώ του G2. Σε πραγματικό μέγεθος βλέποντας τον πίνακα δεξιά το "TITANIC" στο G2 είναι πολύ πιο καθαρό. Επίσης προτιμώ και τα χρώματα εδώ του G2.

 

3) 808 με διαφορά.... Για κάποιο λόγο εδώ δεν φαίνεται το exif του G2. Ήταν στη νυχτερινή λήψη? Πάντως γενικά με το G2 απ' ότι βλέπω δεν το έχει και πολύ σε μεγάλο iso. Κάνει υπερβολική επεξεργασία. Αν κάνετε ζουμ πχ σε αυτόν με την κόκκινη μπλούζα δεν ξεχωρίζουν τα χαρακτηριστικά του προσώπου. Επίσης τα χρώματα ξεπλυμένα.. Το 808 με iso 640 διατηρεί πολύ καλό βάθος χρώματος.

 

4) 808 ΩΘΗΣΑΤΕ PUSH. G2 ΩΘΗΣΑΤΕ ???? Προτιμώ εδώ το 808 και σε ποιότητα και σε χρώματα. Το G2 νομίζω δεν δείχνει τις πραγματικές συνθήκες φωτισμού εδώ. Επίσης πάλι δεν φαίνεται το exif.

 

Μέρος 2ο

1) Το 808 έχει εστιάσει πιο χαμηλά σε σχέση με το G2. Η ζάχαρη που είναι στο τραπεζάκι φαίνεται πιο καθαρά στο 808, ενώ στο G2 φαίνονται πιο καθαρά οι από πάνω.. Στην συγκεκριμένη κοντινή επειδή είναι και πολύ χαμηλό το iso τις θεωρώ και τις 2 καλές, αλλά το 808 κερδίζει σε χρώματα.

 

2) Άλλη μία φωτογραφία που δείχνει την υπερβολική επεξεργασία στο G2, αλλά στην συγκεκριμένη φωτογραφία φαίνεται σε πάρα πολλά σημεία. Στην τέντα που γράφει Ελ. Βενιζέλου 6, στα τουβλάκια στον τοίχο, στο μηχανάκι, στο περίπτερο, παντού. Επίσης καλύτερα χρώματα εδώ το 808.

 

3) Εδώ καλύτερο το G2! Σε χαμηλό iso (200) δείχνει πόσο καλά τα πάει! Δεν υπάρχει μεγάλη επεξεργασία και τα χρώματα δείχνουν πιο ζωντανά.

 

4) Το 808 εδώ είναι στο αυτόματο? Βλέπω ταχύτητα 1/2! Ρυθμίζει από μόνο του το κινητό τέτοιες ταχύτητες? Έχει βγει κουνημένη και φαίνεται σε σημεία, πχ σε γράμματα πάνω στο μηχανάκι, όπου εκεί το G2 φαίνεται πιο καθαρό. Βέβαια το G2 από την επεξεργασία έχει χάσει σε άλλα σημεία, στα κάγκελα στο βάθος, στον τοίχο πάνω δεξιά κλπ. Επίσης έχει λίγο πιο ξεθωριασμένα χρώματα και πάλι δεν φαίνεται το exif.

 

Μέρος 3ο

Είναι λίγο δύσκολο να κάνεις σύγκριση για φωτογραφία σε κίνηση, διότι είναι λίγο δύσκολο να προσαρμόσεις το χέρι σου ακριβώς στις ίδιες κινήσεις. Με ταχύτητα 1/17 που έβγαλε το 808 δεν είναι χαμηλή. Το G2 έβγαλε με 1/12. Το ois σταθεροποιεί την κίνηση που προκαλείται από την θέση που βρίσκεται το κινητό και όχι από το τοπίο που βλέπει. Όπως και να 'χει το G2 πολύ καλύτερο εδώ, πιο φωτεινή φωτογραφία χωρίς υπερβολές και με καλύτερα χρώματα.

 

Πολύ καλό συγκριτικό για αυτόματες ρυθμίσεις. Το G2 έχει αρκετά αξιόλογη κάμερα το οποίο κατά τη γνώμη μου θέλει έναν περιορισμό στο iso μέχρι 400 (άρα και χειροκίνητες ρυθμίσεις σε χαμηλό φωτισμό) και επίσης χρειάζεται και μία διόρθωση στο θέμα του wb για να μην βγαίνουν τόσο κόκκινες.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Πάμε:

z1c 1 crop

http://i60.tinypic.com/20zofv6.jpg

lumia 1 crop

http://i57.tinypic.com/2lavklw.jpg

z1c 2 crop

http://i58.tinypic.com/2hi2zgn.jpg

lumia 2 crop

http://i57.tinypic.com/6sq2jp.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά σου κριτήρια είναι αυτά φίλε μου τα 2 πρώτα για μένα είναι εκτός τριάδας τα αλλα δυο δεν τα έχω πιάσει στα χέρια μου και πιστεύω ουτε και εσύ παρόλα αυτά τα βάζεις κάτω από τα nokia σωστή κρίση αμερόληπτη.

 

Εντάξει φίλε μου, πάρε αυτο που θέλεις και κατάταξέ το όπου θέλεις. Ο καθένας με τα κριτήριά του. Εγώ πχ θα απέρριπτα το g2 πρώτα απ ολα λόγω μεγέθους. Γούστα είναι αυτά. Και κάτι ακόμη. Τα δυο πρώτα παραμένουν στην κορυφή των φωτοκινητων, είτε τα θεωρείς εσυ smartphones είτε όχι. Και δεν είναι η γνώμη μου που προσπαθώ να σου επιβάλω (γιατί να με ενδιαφέρει άλλωστε η γνώμη σου και σένα η δική μου) αλλά είναι το συμπέρασμα της πλειοψηφίας....;)

Φιλικά και χωρίς ίχνος αντιπαράθεσης.

Υ.Γ. Πάντως αν είσαι σε φάση αναζήτησης της επόμενης συσκευής σου, άνοιξε ένα καινούριο θέμα στο σωστό τοπικ ώστε να συνεχίσουμε να ασχολούμαστε εδω με το κεντρικό θέμα που δεν ειναι αλλο απο την φωτογραφική ικανότητα των κινητών....;)

Edited by montoya_42

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παοκάρα στη μάχη 1020-z3c, νικητής παραμένει μεν το 1020, δες σε πλήρη ανάλυση τον θόρυβο και την κατώτερη ποιότητα του Z3, αλλά παρόλα αυτά η διαφορά δεν είναι τεράστια. Θα μπορούσε να είναι χαλαρά το Νο 3 μετά το 808 και 1020 και να κοντράρει το 1520 για την τρίτη θέση. Παρόλα αυτά όπως συμφωνείς κι εσύ στο αυτόματο δεν βγαίνει το potential της κάθε συσκευής και το Z3 έχει potential (π.χ. βλέπω καλύτερη φωτό σε σχεση με τις πρώτες που έβγαλες).

 

1η θέση 808

2η θέση 1020

3η θέση 1520 & Ζ2/Ζ3 (+ c)

 

Αυτό είναι το δικό μου top 3, αλλά έχει και άλλα κοντά στην 3η θέση όπως K zoom, G2, One και Find να ακολουθούν.

 

Το πολυτελές πανέμορφο και πανάκριβο Panasonic CM1 δεν το βάζω στην λίστα γιατί δεν έχω δει εκτεταμένα review ή συγκρίσεις. Πιθανά να είναι στην 3άδα, ίσως και πρώτο, αλλά δεν το γνωρίζω ακόμη...

Foul η έλλειψη του μήλου... Ούτε γω πάω την απλ αλλά είναι εξαιρετική η κάμερα του.

images?q=tbn:ANd9GcSajrrZEo6APx0nLGx13EufEf6HGZt6oIMxyclgz-36fQJFB7gC

could you do it again?

ThL W8 Beyond , OnePlus 3T

Link to comment
Share on other sites

Foul η έλλειψη του μήλου... Ούτε γω πάω την απλ αλλά είναι εξαιρετική η κάμερα του.

Για το μήλο πραγματικά δεν έχω πλήρη άποψη, γι αυτό δεν το έβαλα, όπως και το CM1. Έχω δει ελάχιστα συγκριτικά αλλού (δεν ξέρω αν έβαζαν κι εδώ παλιότερα), καλό φαίνεται στο αυτόματο, ίσως στο ίδιο επίπεδο με G2/S5 ίσως και καλύτερο ανάλογα με την περίπτωση. Οπότε ναι εντός της 10άδας φυσικά μπαίνει και το iphone 6+ με το OIS. Απλά εδώ βλέπω μόνο ανδροειδή και Νόκια και δεν έχω πλήρη εικόνα του μήλου.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Aπο το μεσημερι που ανεβασα το συγκριτικο τωρα καταφερα να κατσω σε υπολογιστη. Ειναι πολλα τα μηνυματα δεν μπορω να απαντησω σε ολα απλα με στεναχωρει το γεγονος οτι υπαρχουν εντασεις και εν μερει "βαμμενοι" με τις μαρκες. Με τον Keras φαγαμε χ χρονο ταλαιπωρηθηκαμε στο κρυο για να βγαλουμε χ φωτογραφιες να τις δειτε εσεις και να φτιαξουμε ενα συγκριτικο.

με τον Κωνσταντινο ξερουμε πολυ καλα στα ματια μας ποια ειναι καλυτερη καμερα. Δεν διαφωνησαμε σε καμια φωτογραφια ποια ειναι καλυτερη η χειροτερη. Δεχομαι οτι οσο περισσοτερες αποψεις υπαρχουν τοσο μεγαλυτερη ενταση αλλα οκ.!

Δεν μπορω να σταθω στο καθε post που διαβασα γιατι ειναι αρκετα θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο συντομος γινεται. (αν και δεν το βλεπω...)

 

@Μιvas συμφωνω για την αλλοιωση χρωματων στον εσωτερικο χωρο που εχει το g2. Δεν συμφωνω με το σχολιο σου οτι ειναι αρκετα κατωτερο απο το 808 γιατι δεν ειναι. Και μπορω να στο αποδειξω. Στο συνολο το 808 απεδωσε καλυτερα, αλλα οχι με την ενταση που το περιγραφεις. :) θα αναφερθω στις φωτο σε λιγο.

Επισης στις 2 τελευταιες φωτο (μηχανακι και δρομος) αναφερεις οτι ειναι ανωτερο το 808. Διαφωνω δυστυχως και εδω. Θεωρω και στις 2 οτι ειναι ανωτερο το g2 και οχι γιατι ειναι κουνημενες αυτες του 808. Ανοιξτε τις full size και θα καταλαβετε τι εννοω. (εβαλα crops)

Επισης καλο θα ηταν να γνωριζετε κατι. To lg εχει αυτοματο focus πολλαπλων σημειων. Αυτο σημαινει οτι αν δεν κανεις touch + focus νεταρει οπου νομιζει αυτο καλυτερα. Καλο γιατι νεταρει σε πολλα σημεια, κακο γιατι αυτο που αφηνει απ'εξω το χαλαει. Ολες οι φωτο βγηκαν ετσι στο g2 εκτος απο την φωτο με το μηχανακι οπου νεταρα στο μηχανακι με touch + focus (εξου και @navi ειναι θολο το background οπως πολυ σωστα αναφερεις). Eπισης δεν ξερω τι βλεπεις με τα exif ισως φταιει το upload. Εχω και εγω και ο Keras τα original αρχεια και σε dropbox.

Στις φωτο τωρα.

1) καφες. Τα χρωματα ειναι και στα 2 κινητα off με καλυτερη ομως απεικονιση τα χρωματα στο 808. To 808 εδω ειναι νικητης με μικρη διαφορα ομως. Στην λεπτομερεια δεν μπορω να σταθω ιδιαιτερα (αφρος) γιατι το lg εχει νεταρει σχεδον παντου.

 

2) φωτο με ρολοι. Περισσοτερη λεπτομερεια απο το g2 στο ρολοι, τα χρωματα παλι πιο θερμα. Στο 808 τα χρωματα πρασινιζουν εχει ομως καλυτερες σκιες. Τεχνικα το 808 ειναι εν μερει πιο σωστο, σαν φωτο προτιμω ομως του g2 γιατι ειναι πιο φωτεινη και πιο γηινη, και βλεπω πραγματα που δεν βλεπω στο 808. Μιας και αναφερομαστε σε λεπτομερειες, η δεξια εφημεριδα ειναι υπερ του g2 η αριστερη υπερ του 808.

Θα βγαλω νικητη το g2 εδω στα ματια μου.

 

3) Στην τριτη φωτογραφια (@navi το προσωπο καλα ανεφερες οτι ειναι αλλοιωμενο αλλα συνεβη επειδη εκεινη την στιγμη κοιταξε κατω το παλικαρι) οπως και στο προσωπο στο 808 το ιδιο εγινε. Βλεπω τα χρωματα off στο g2 και το 808 εχει καλυτερη λεπτομερεια και καλυτερα χρωματα αν και λιγο κιτρινωπα. Καθαρη νικη εδω το 808.

 

4) Στην τεταρτη ναι μεν το g2 ειναι πιο φωτεινο και βλεπω το mercedes στο βαθος καλυτερα αλλα το 808 εχει καλυτερα χρωματα και καλυτερη λεπτομερεια. Το overprocessing του g2 την χαλασε εδω. Νικη παλι του 808 και εδω.

 

5) Στις φωτο με τις ζαχαρες. Υπεροχη του xenon σαφως, αλλα στην συγκεκριμενη φωτο προτιμω το g2 και σε λεπτομερεια και σε χρωματα. Μπορει να επιβεβαιωσει και ο Keras που ειμασταν μαζι οτι το κιτρινο logo στο κεντρο ηταν πιο κοντα χρωματικα στην πραγματικοτητα και πιο φωτεινη εικονα. Επισης διαβαζονται τα γραμματα στις ζαχαριτσες ενω στο 808 δυσκολευομαι.

Σε σκιες καλυτερο το 808 λογω xenon αλλα θα προτιμησω εδω του g2. Δεν κρινουμε το xenon εδω αλλα την φωτο. Μεχρι και η κουτση μαρια ξερει οτι το xenon ειναι καλυτερο απο το ledaki αν και του g2 ειναι πολυ καλο και δυνατο.

 

6) Στην φωτο με το jeep την εξωτερικη το g2 δεν ειναι πολυ κακο αλλα το 808 πραγματικα ξεφυγε πολυ. Ειναι πολυ καλυτερο στα παντα. Χρωματα ευκρινεια βαθος τα παντα. Ισως ειναι η μοναδικη φωτο που εχει για μενα χαοτικη διαφορα υπερ του.

Πεντακαθαρος νικητης το 808 και με διαφορα εδω.

 

7) Στην φωτο με το μαγαζι (70% αυτοκολλητο) η φωτο του g2 αν και λιγο υπερκορεσμενη ειναι καλυτερη στα σημεια. Σε λεπτομερεια σε σκιες πιστευω οτι ειναι καλυτερη. Νικητης το g2 για μενα εδω.

 

Στις υπολοιπες 2 φωτο η μια με το μηχανακι και η αλλη με τον δρομο δεν ανεβηκαν για συγκριση μιας και ειναι κουνημενες. Μου εκανε εντυπωση ομολογω που καποιοι ειπαν οτι ειναι καλυτερες του 808. Και στις 2 φωτο το 808 ειναι πισω ειδικα σε λεπτομερεια αλλα δεν μπορω να τις λαβω υποψιν γιατι ειναι κουνημενες. Να τονισω οτι για να βγαλουμε το μηχανακι και τον δρομο τραβηξαμε 2-3 φωτογραφιες πανω σε κολωνα και στο γονατο. Πιο ακινητοι ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ. Ηθελε τριποδο η ρυθμισεις. Παρολα αυτα το g2 τις εβγαλε με την μια λογω ois.

Συνολικα λοιπον, βγαινει νικητης για μενα το 808 ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΕ ΧΑΟΤΙΚΗ ΔΙΑΦΟΡΑ μιας και καποιες ειναι καλυτερες του g2 και καποιες του 808. Για μενα επρεπε να αποδοσει το 808 καλυτερα σε ολες αν θεωρειται κορυφη στις night. Και μην αναφερθουμε σε ρυθμισεις και τα 2 κινητα θα απεδιδαν καλυτερα υπο ρυθμισεις φυσικα αλλα και αυτο που προανεφερε ο Keras περι μπαχαλου δεν εχει και αδικο..!!!

Λαβετε υποψιν (Keras διορθωσε με αν κανω λαθος) οτι προσπαθησαμε και απο μια ευλογη αποσταση να βγαλουμε macro τα τσιγαρα αλλα ΔΕΝ. οσο μεγαλο φακο και να εχει θεωρω απαραδεκτο να μην μπορει να νεταρει με τιποτα σε μια κοντινη οταν η αποσταση απο το αντικειμενο ηταν 10-15 cm περιπου. Και δοκιμασαμε τα παντα. Το g2 κοντευα να το κολλησω πανω στο πακετο και παλι νεταρε σωστα. Αυτο με χαλασε το 808.

Επισης να συμπληρωσω οτι το 808 με βαση τα δειγματα του keras εχει εκπληκτικες ημερησιες. ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΕΣ. Το g2 θεωρω οτι μενει πισω εκει οταν προκειται για μακρινες με τοπια. Σε macro θα σας γελασω δεν ξερω.

Σας ευχαριστω ολους για τα σχολια σας και φυσικα τον Keras για τον χρονο του, και ελπιζω να σας αρεσε το συγκριτικο. :)

 

CROPS 808 FIRST, G2 SECOND.

15107553983_f94bcb017d_o.jpg2014-11-03-0153 by drizosg, on Flickr

 

 

15703227556_7eaf58bf05_o.jpg16 by drizosg, on Flickr

 

15541507908_6e832bc573_o.jpg2014-11-03-0148 by drizosg, on Flickr

 

15541056879_5a5204b9d3_o.jpg14 by drizosg, on Flickr

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Ολες οι φωτο βγηκαν ετσι στο g2 εκτος απο την φωτο με το μηχανακι οπου νεταρα στο μηχανακι με touch + focus (εξου και @navi ειναι θολο το background οπως πολυ σωστα αναφερεις). Eπισης δεν ξερω τι βλεπεις με τα exif ισως φταιει το upload. Εχω και εγω και ο Keras τα original αρχεια και σε dropbox.

 

Δε νομίζω ότι οφείλεται σε θολό background. Πιστεύω ότι είναι αρκετά υψηλό το iso και εδώ και έχει γίνει αρκετή επεξεργασία, όπως και στην φωτογραφία με το τζιπ.

Πάντως αν μπορείς θα ήθελα να μου πεις τα exif για τις φωτογραφίες που ανέφερα (iso και ταχύτητα κλείστρου κυρίως).

 

 

3) Στην τριτη φωτογραφια (@navi το προσωπο καλα ανεφερες οτι ειναι αλλοιωμενο αλλα συνεβη επειδη εκεινη την στιγμη κοιταξε κατω το παλικαρι) οπως και στο προσωπο στο 808 το ιδιο εγινε. Βλεπω τα χρωματα off στο g2 και το 808 εχει καλυτερη λεπτομερεια και καλυτερα χρωματα αν και λιγο κιτρινωπα. Καθαρη νικη εδω το 808.

 

 

 

Ενδεχομένως να φταίει αυτό, αλλά και σε άλλα πρόσωπα η διαφορά είναι μεγάλη. Η συγκεκριμένη φωτογραφία έχει πάρα πολλά σημεία υπερβολικά επεξεργασμένα λόγω υψηλού iso (λογικά).

 

5) Στις φωτο με τις ζαχαρες. Υπεροχη του xenon σαφως, αλλα στην συγκεκριμενη φωτο προτιμω το g2 και σε λεπτομερεια και σε χρωματα. Μπορει να επιβεβαιωσει και ο Keras που ειμασταν μαζι οτι το κιτρινο logo στο κεντρο ηταν πιο κοντα χρωματικα στην πραγματικοτητα και πιο φωτεινη εικονα. Επισης διαβαζονται τα γραμματα στις ζαχαριτσες ενω στο 808 δυσκολευομαι.

Σε σκιες καλυτερο το 808 λογω xenon αλλα θα προτιμησω εδω του g2. Δεν κρινουμε το xenon εδω αλλα την φωτο. Μεχρι και η κουτση μαρια ξερει οτι το xenon ειναι καλυτερο απο το ledaki αν και του g2 ειναι πολυ καλο και δυνατο.

 

Συνέβη αυτό που ανέφερες και στην πρώτη φωτογραφία. Το 808 εστίασε σε συγκεκριμένο σημείο όπου αυτό είναι αρκετά χαμηλά, όπως έγραψα και παραπάνω η ζάχαρη που βρίσκεται κάτω στο τραπέζι φαίνεται πιο καθαρά στο 808. Όπως και να έχει συμφωνώ ότι το 808 έχει θέμα στις κοντινές, όπως επίσης είναι αρνητικό να μην έχει την επιλογή touch to focus.

Για τα χρώματα δεν ξέρω πως φαίνονται στην οθόνη του κινητού, αλλά βλέποντας πχ το πακέτο με τα τσιγάρα φαίνεται πάλι η κόκκινη απόχρωση στο G2.

 

Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...