Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@demon2411 μπράβο για τα ωραία σου συγκριτικά.

Το noise reduction είναι τραγικότερο στο ONE. Επίσης τα χρώματα αν και δεν είμαι εκεί για να δω ποιο είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα, στις περισσότερες εσωτερικές το ONE φαίνεται να είναι εκτός πραγματικότητας και ειδικά στην τελευταία όπου τα πορτοκάλια έχουν πάρει το χρώμα λεμονιού. Εκτός αν όντως είναι λεμόνια και έχει κάνει λάθος το G2. :p

Link to comment
Share on other sites

Οι συγκεκριμένες φώτο του Μ7 είναι χάλια. Όμως δεν προκύπτουν γενικά συμπεράσματα.

Δεν ξέρω τι του φταίει αλλά είναι out σε όλα.

Το δικό μου Μ8 ακόμα και από φωτογραφία που τράβηξα στην οθόνη του iPad αποδίδει σωστά τα χρώματα :)

 

IMAG0826

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι θυμαμαι θα σου πω πρεπει να υπαρχουν και αλλα, htc one m7,nokia lumia σχεδον ολα (920-925-1020-930), lg g2, note 4,iphone 6 xperia z2 κτλ.

Δες ποιο σου κανει και google να δεις αν εχει.

 

Το z3, oppo find 7/7a, htc m8 έχουν???

Realme X2 pro/Sam Note 9/Mate 20 pro/ Sam s9 plus/Mate 10 pro/Sam s7 edge/ZTE Axon 7/Huawei P9 Plus/Xiaomi Note 3 Pro/Galaxy Note 5/Mate 8/Meizu Pro 5/Nokia 950 XL/Oppo R7 Plus/Meizu MX5/LeTV LE1 X600/Meizu M1 Note/Lenovo K3 Note/Asus ZenFone 2/Jiayu S3 Advanced/Huawei Honor 6 Plus/Huawei P8/Galaxy S6 Edge/Lenovo Vibe Z2 Pro/LG G3/Mate 7/Xperia Z3/Oppo Find 7/Oneplus One/Galaxy Note 3/Galaxy s3/Xperia S
Link to comment
Share on other sites

Υπ όψη έχει και το ΟΝΕ night mode :)

 

"Στο one ασχοληθηκα περισσοτερο και τραβηξα τις διπλες φωτο με auto + night αντιστοιχα. Διαλεξα τις καλυτερες και σας τις ανεβαζω."

Κωστα στο night τα πραγματα καλυτερευαν (οι μισες ειναι night και οι αλλες auto) αλλα το focus πολυυυυ αργο (6-8 sec).

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

@demon2411 μπράβο για τα ωραία σου συγκριτικά.

Το noise reduction είναι τραγικότερο στο ONE. Επίσης τα χρώματα αν και δεν είμαι εκεί για να δω ποιο είναι πιο κοντά στην πραγματικότητα, στις περισσότερες εσωτερικές το ONE φαίνεται να είναι εκτός πραγματικότητας και ειδικά στην τελευταία όπου τα πορτοκάλια έχουν πάρει το χρώμα λεμονιού. Εκτός αν όντως είναι λεμόνια και έχει κάνει λάθος το G2. :p

 

Σε ευχαριστω. Ναι το one ειναι εκτος στα χρωματα, (πρασινιζει πολυ) το g2 ειναι πιο κοντα ΑΛΛΑ και τα 2 για μενα ειναι off.(το g2 κοκκινιζει).

Επειδη τις τραβηξα εγω εβλεπα ταυτοχρονα και την πραγματικοτητα. Ρυθμισεις πολλες δεν ειχε το one οπως ουτε και το g2. Το κακο με το one ειναι οτι δεν επετρεπε περιθωρια βελτιωσης δυστυχως. (αν και δεν ξερω αν συμφωνειτε 1-2 απο αυτες που ανεβασα του g2 βλεπονται για νυχτερινες.) Oχι πορτοκαλια ειναι...:p

 

----- προσθήκη μηνύματος 117 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οι συγκεκριμένες φώτο του Μ7 είναι χάλια. Όμως δεν προκύπτουν γενικά συμπεράσματα.

Δεν ξέρω τι του φταίει αλλά είναι out σε όλα.

Το δικό μου Μ8 ακόμα και από φωτογραφία που τράβηξα στην οθόνη του iPad αποδίδει σωστά τα χρώματα :)

 

IMAG0826

 

Κωστα εν μερει συμπερασμα εβγαλα εγω. Εν μερει ομως. Μην συγκρινεις το m8 θεωρω οτι ειναι πολυ καλυτερο στην καμερα. Απλα περιμενα το one να περασει μπροστα τουλαχιστον απο το g2 το οποιο δεν προτεινεται για νυχτερινες.

Και δεν ειναι μονο τα χρωματα αλλα και η λεπτομερεια. (α ρε ipad οθοναρα!!!)

Δικια μου αποψη-κριτικη για τις παραπανω φωτο, εκτος απο αυτες τραβηξα αρκετες με προσωπα. Το one τους εβγαζε ολους πρασινους και αχρωμους. Το g2 κοκκινιζε ελαφρως αλλα παλευοταν για indoor. Αυτο που με κουρασε με το one ηταν το πολυ αργο focus και ο ois ο οποιος στο g2 δουλεψε υποδειγματικα ενω στο one δυστυχως οχι. Επισης το g2 ηταν Set 9 mp οχι 13.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το z3, oppo find 7/7a, htc m8 έχουν???

 

Ολα αυτα που αναφερεις δεν εχουν ois. Επισης http://www.google.com ;)

Edited by demon2411
Link to comment
Share on other sites

Aπο οτι θυμαμαι θα σου πω πρεπει να υπαρχουν και αλλα, htc one m7,nokia lumia σχεδον ολα (920-925-1020-930), lg g2, note 4,iphone 6 xperia z2 κτλ.

Δες ποιο σου κανει και google να δεις αν εχει.

iphone 6 plus, όχι το "μικρό".

Το z3 έχει ois, το compact όχι.

 

Ευχαριστούμε για το συγκριτικό, το G2 σαφώς υπερτερεί σε όλες τις φωτογραφίες που βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ G2 ψηφίζω εδώ :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Κλεινοντας το συγκριτικο μερικες σημερινες indoor μερα, και μεσα απο τζαμι καφετεριας. Οι 2 απο αυτες φωτογραφιες "παγιδα" μιας και ημουν σε νορμαλ φωτισμο και εβγαζα πολυ ηλιοφανεια, με μερικα σημεια "δεσμες" ηλιου. Αυτο μπερδευει την καμερα μιας και εχει να αντιμετωπισει διαφορετικα σημεια φωτισμου στο ιδιο πλανο. Ολα καλα θεωρω, εκτος απο την hdr του One που ειναι overexposure. Η ταμπελα του μαγαζιου "Ja" ειναι ενα καλο μετρο για να δουμε αν με hdr θα γινει το χρωμα fluo και πιο εντονο απο το κανονικο.

Ομολογω τα πηγε πολυ καλυτερα απο τις βραδυνες το one.!

Ξανατονιζω, πρεπει να τις δειτε full screen και οχι thumbnails. Δεν εχει καμια σχεση αυτο που βλεπετε στο νημα με αυτο που ειναι πραγματικα.

Δεν χρειαζεται να τις κατεβασετε απλα ανοιξε τις και πατηστε στον μεγεθυντικο φακο.

Επισης ειναι σημαντικη η γνωμη σας για μενα και καλο θα ηταν να συμμετεχουμε οσο περισσοτεροι γινεται τουλαχιστον να "πιανει τοπο" ο κοπος μου γιατι πιστεψτε με ειναι χρονοβορο και βαρετο με τα links...

 

 

ONE AUTO

https://farm8.staticflickr.com/7486/15505430337_bb0f33e64b_o.jpghtc one medium light by drizosg, on Flickr

 

G2 AUTO

https://farm4.staticflickr.com/3947/15505852860_b17502fcbf_o.jpgg2 indoor medium light by drizosg, on Flickr

 

ONE AUTO

https://farm6.staticflickr.com/5597/15071317993_9c70d2630f_o.jpghtc one auto by drizosg, on Flickr

 

 

G2 AUTO

https://farm6.staticflickr.com/5615/15070729474_12449c34a3_o.jpgg2 auto by drizosg, on Flickr

 

 

ONE HDR

https://farm6.staticflickr.com/5605/15071314863_9e43691953_o.jpghtc one hdr by drizosg, on Flickr

 

 

G2 HDR

https://farm4.staticflickr.com/3947/15071283583_c7bd6d75fd_o.jpgg2 hdr by drizosg, on Flickr

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι για σας το καλυτερο καμεροφωνο;Εχω το s4 zoom και λεω να παω σε 1020.Ειναι καλυτερο;
Link to comment
Share on other sites

Χαρά στο κουράγιο σου για το πολύ καλό συγκριτικό ! Νομίζω το htc one m7 έχει αρκετά χειρότερα αποτελέσματα σε σχέση με το g2. Στην λειτουργια hdr έχει κάψει όλα τα highlights αντί να τα μειώσει. Αυτό από μονο του είναι τραγικό για το αποτέλεσμα (hdr). Αντίθετα έχει αυξήσει σωστά τα shadows και εκεί όπου την αριστερή πλευρά την έβγαλε πολύ σκοτεινή στο auto εδώ την αναδεικνύει (hdr). H auto δεν είναι ούτε αυτή σωστη, λόγω της πολύ σκοτεινής αριστερής πλευράς. Επίσης στο τραπέζι με τους καφέδες η πορσελάνη και το χαρτί σχεδόν φωσφορίζουν και έχουν μπλε απόχρωση. Στο g2 τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα με σωστό hdr, auto και καλύτερο white balance.
Link to comment
Share on other sites

iphone 6 plus, όχι το "μικρό".

Το z3 έχει ois, το compact όχι.

 

Ευχαριστούμε για το συγκριτικό, το G2 σαφώς υπερτερεί σε όλες τις φωτογραφίες που βλέπουμε.

 

Κανένα της Sοny δεν έχει OIS. Ακόμα και τα καινούργια έχουν πρακτικά τους φακούς + αισθητήρες των Z2/Ζ1/Z1c, μόνο που εδώ πλέον έχουμε και ISO 12800.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

@@Demon

Πραγματικά εντελώς χάλια το one. Στο Μ8 δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ night mode.

To HDR παραμένει κακό και στο Μ8. Βοηθά μόνο σε πολύ σκοτεινές καταστάσεις.

Εγώ παίζω κυρίως με ISO και exposure. H ταχύτητα στο auto πιάνει πάντα τις σωστές τιμές οπότε δεν χρειάζεται να ασχοληθώ.

 

Και κάτι off topic. Για πρώτη φορά στα τόσα χρόνια είδα σωστή απόδοση σε led φλας σε κινητό. Πρόκειται για το Lenovo S960.

Σε δωμάτιο με μέτριο φωτισμό λάμπας φθοριου, δίνει καταπληκτική λεπτομέρεια, χωρίς να αλλοιώνει τα χρώματα και να κοκκινιζει τα ματιά.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ποιο ειναι για σας το καλυτερο καμεροφωνο;Εχω το s4 zoom και λεω να παω σε 1020.Ειναι καλυτερο;

Πάνε στο Νόκια 808! :p Χωρίς πλάκα, τα καλύτερα θεωρούνται το 808 και το 1020, χωρίς φυσικά κάποιο από τα δύο να είναι τέλειο. Και τα δυο έχουν αδυναμίες. Και φυσικά τα S4 και K zoom είναι τα μόνα με αξιοσημείωτο οπτικό ζουμ (μικρότερο ζουμ, είχαν παλιά μοντέλα της Νόκια, αλλά το εγκατέλλειψαν, λόγω pureview)

 

Αν δεν σε απασχολεί τόσο η μεγάλη απόσταση, τα καλύτερα σε γενικές γραμμές είναι τα δυο Νοκια που ανέφερα...

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μπράβο και για το συγκριτικό του φίλου πιο πάνω! Πράγματι το LG έχει καλύτερη ποιότητα (και) την ημέρα από το HTC. Δεν ξέρω αν φταίει το συγκεκριμένο μοντέλο, γιατί ανατρέπει όσα ήξερα για την κορυφαία νυχτερινή κάμερα της HTC...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Πάνε στο Νόκια 808! :p Χωρίς πλάκα, τα καλύτερα θεωρούνται το 808 και το 1020, χωρίς φυσικά κάποιο από τα δύο να είναι τέλειο. Και τα δυο έχουν αδυναμίες. Και φυσικά τα S4 και K zoom είναι τα μόνα με αξιοσημείωτο οπτικό ζουμ (μικρότερο ζουμ, είχαν παλιά μοντέλα της Νόκια, αλλά το εγκατέλλειψαν, λόγω pureview)

 

Αν δεν σε απασχολεί τόσο η μεγάλη απόσταση, τα καλύτερα σε γενικές γραμμές είναι τα δυο Νοκια που ανέφερα...

 

 

Σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση,κριμα που δεν απαντησαν και αλλοι δεν πιστευω πως ειναι τιποτα να μου πουν την αποψη τους αν τα εχουν δοκιμασει:(

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση,κριμα που δεν απαντησαν και αλλοι δεν πιστευω πως ειναι τιποτα να μου πουν την αποψη τους αν τα εχουν δοκιμασει:(

 

Μα η ερώτηση σου αν δεις και αυτό το thread δεν έχει σαφή απάντηση. Υπάρχουν τα + και τα - σε πολλά καμεροτηλέφωνα. Πρέπει να καταλήξεις μόνος σου βάσει των "θελω" σου. Συνδυασμός λειτουργικού, φορητότητας, μπαταρίας, κάμερας, βιντεοκάμερας, νύχτας, μέρας, συνδεσιμότητας, ταχύτητας, απλότητας, πολυπλοκότητας αλλά ταυτόχρονα υψηλού customization και άλλων πολλών. :)

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Μα η ερώτηση σου αν δεις και αυτό το thread δεν έχει σαφή απάντηση. Υπάρχουν τα + και τα - σε πολλά καμεροτηλέφωνα. Πρέπει να καταλήξεις μόνος σου βάσει των "θελω" σου. Συνδυασμός λειτουργικού, φορητότητας, μπαταρίας, κάμερας, βιντεοκάμερας, νύχτας, μέρας, συνδεσιμότητας, ταχύτητας, απλότητας, πολυπλοκότητας αλλά ταυτόχρονα υψηλού customization και άλλων πολλών. :)

 

Δηλαδη για σενα ποιο ειναι αυτο που εχει τα ποιο πολλα απο αυτα που αναφερεις;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη για σενα ποιο ειναι αυτο που εχει τα ποιο πολλα απο αυτα που αναφερεις;:rolleyes:

 

Κανένα δεν τα έχει όλα :p . Για εμένα ούτε τα πλησιάζει κάποιο όλα.

 

Επίσης ξέχασα να σου αναφέρω πως είναι και ζήτημα του πόσων χρημάτων διαθέτεις.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

Κανένα δεν τα έχει όλα :p . Για εμένα ούτε τα πλησιάζει κάποιο όλα.

 

Επίσης ξέχασα να σου αναφέρω πως είναι και ζήτημα του πόσων χρημάτων διαθέτεις.

 

Χμ διπλωματικη απαντηση:lol:μεχρι 350 διαθετω .Θα μου πεις τωρα την αποψη σου;Δεν θελω κινεζικο;)

Link to comment
Share on other sites

Eλπιζω οταν συμβουλευετε τον φιλο να παρει το 808 που κουβαλαει καποια ετη στην πλατη του, εκτος απο το πλεονεκτημα της καμερας, να του επισημανετε οτι τρεχει ενα παλαιολιθικο λειτουργικο, στην περιπτωση που δεν το γνωριζει,αφου ετσι κ αλλιως εχουμε ως δεδομενο οτι θα περιοριστει η κουβεντα μονο σε ΝΟΚΙΑ..

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Eλπιζω οταν συμβουλευετε τον φιλο να παρει το 808 που κουβαλαει καποια ετη στην πλατη του, εκτος απο το πλεονεκτημα της καμερας, να του επισημανετε οτι τρεχει ενα παλαιολιθικο λειτουργικο, στην περιπτωση που δεν το γνωριζει,αφου ετσι κ αλλιως εχουμε ως δεδομενο οτι θα περιοριστει η κουβεντα μονο σε ΝΟΚΙΑ..

 

Οχι φιλε μου δεν παιρνω το 808 με τιποτα ειμαι αναμεσα σε 1020 και κ ζοομ

Link to comment
Share on other sites

Χμ διπλωματικη απαντηση:lol:μεχρι 350 διαθετω .Θα μου πεις τωρα την αποψη σου;Δεν θελω κινεζικο;)

 

ok, τώρα πρέπει να μας πείς από όσα σου είπα ποιες ειναι οι προτεραιότητες σου :) και τι λειτουργικό θέλεις. Επίσης η λήψη βίντεο είναι σημαντική για εσένα?

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

ok, τώρα πρέπει να μας πείς από όσα σου είπα ποιες ειναι οι προτεραιότητες σου :) και τι λειτουργικό θέλεις. Επίσης η λήψη βίντεο είναι σημαντική για εσένα?

 

Δεν εχω προβλημα με το λειτουργικο τα εχω δοκιμασει ολα αλλα θα προτιμουσα το android,αλλα και παλι δεν με χαλαει το λειτουργικο.Φυσικα και ειναι σημαντικη η ληψη βιντεο για μενα:D

Link to comment
Share on other sites

Οχι φιλε μου δεν παιρνω το 808 με τιποτα ειμαι αναμεσα σε 1020 και κ ζοομ

Οποτε δεν υπαρχει διλλημα, οι 99 στους 100 1020 θα σου πουν (εδω μεσα...) . Αν δεν σε πειραζουν τα windows πηγαινε σε 1020.

galaxy Κ zoom - white

Samsung galaxy s8 - black

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...