Jump to content

Ποιο κινητό βγάζει τις καλύτερες φωτογραφίες; (Νο2)


 Κοινοποίηση

Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;  

1.622 members have voted

  1. 1. Ποια εταιρεία βγάζει τα καλύτερα cameraphones;

    • Alcatel
      6
    • Apple
      107
    • HTC
      44
    • LG
      102
    • Motorola
      13
    • Nokia
      551
    • Samsung
      290
    • Sony Ericsson
      376
    • ...άλλη εταιρεία
      58
    • ΔΞ/ΔΑ
      75


Recommended Posts

Αλλοι πανε σαφαρι για να βγαλουν φωτογραφιες, δεν ξερουν οτι οι πραγματικοι κινδυνοι ειναι στα μπαλκονια μας! :lol: Thanks :)

 

Ωραια η φωτογραφια, προσωπικα θα εκανα λιγο πιο "σκληρο" το ασπρομαυρο για να δινει ενα πιο downιαρικο τονο στη φωτογραφια.

 

PS: Mηπως να ανοιξουμε κανενα θεμα με "αρτιστικ" φωτογραφιες μεσω κινητου? Δηλαδη φωτογραφιες που δεν ταιριαζουν εδω ειτε λογω επεξεργασιας ειτε επειδη δεν αναδεικνυουν τις δυνατοτητες του κινητου αλλά εχουν μια γοητεια.

 

Αυτή είναι μια ιδέα πολύ ενδιαφέρουσα και ελκυστική πάντα!

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 10,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αλλοι πανε σαφαρι για να βγαλουν φωτογραφιες, δεν ξερουν οτι οι πραγματικοι κινδυνοι ειναι στα μπαλκονια μας! :lol: Thanks :)

 

 

 

Ωραια η φωτογραφια, προσωπικα θα εκανα λιγο πιο "σκληρο" το ασπρομαυρο για να δινει ενα πιο downιαρικο τονο στη φωτογραφια.

 

PS: Mηπως να ανοιξουμε κανενα θεμα με "αρτιστικ" φωτογραφιες μεσω κινητου? Δηλαδη φωτογραφιες που δεν ταιριαζουν εδω ειτε λογω επεξεργασιας ειτε επειδη δεν αναδεικνυουν τις δυνατοτητες του κινητου αλλά εχουν μια γοητεια.

Για το ασπρόμαυρο ίσως έχεις δίκιο..Για την πρόταση που κανείς, ναι γιατί όχι..

 

----- προσθήκη μηνύματος 20 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

21704913329_78ea99c426_k.jpgWP_20151002_09_07_14_Pro by takis glossidis, on Flickr. Σήμερα το πρωί γύρω στις 10:00 είδα το φως στην πολυκατοικία και τράβηξα αυτή την φωτογραφία, ISO 64 και όλα τα άλλα στο αυτόματο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστός.

Αλλα ο παοκ έβγαλε πολλές βραδινές οπότε δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές. Το σκοτάδι είναι ίδιο, ο φωτισμός ίδιος κλπ. Ίσως βέβαια σε κάποιες υπάρχει φεγγάρι να φωτιζει ενώ σε άλλες όχι αλλα πιστεύω πως ο παοκ είναι ρομαντικός και δεν θα καθόταν να βγάζει φωτογραφίες αλλα θα έπαιρνε το κορίτσι του να καθίσουν κάπου ήσυχα να το απολαύσουν......:lol: :lol:

 

Ωρες ωρες ειμαι ρομαντικος.Παιρνω την κοπελα μου και πηγαινουμε στην Opel...και βλεπουμε τα Astra :lol:

 

Sad dog

21909939731_ce1ceb0ee2_c.jpg20151002_173013_HDR by foxy4270, on Flickr

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Ωρες ωρες ειμαι ρομαντικος.Παιρνω την κοπελα μου και πηγαινουμε στην Opel...και βλεπουμε τα Astra :lol:

 

Sad dog

21909939731_ce1ceb0ee2_c.jpg20151002_173013_HDR by foxy4270, on Flickr

 

Κλαίω.....:lol:

Σύντομα δείγματα από την νέα μου κάμερα......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια στα γρήγορα.....

Στο κινητό που την βλέπω δεν υπάρχει θολούρα.

https://www.flickr.com/photos/101745424@N08/21910786675/

21910786675

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια στα γρήγορα.....

Στο κινητό που την βλέπω δεν υπάρχει θολούρα.

https://www.flickr.com/photos/101745424@N08/21910786675/

21910786675

 

καμια σχεση με πριν....τωρα εισαι στα επιπεδα του daemon

Link to comment
Share on other sites

καμια σχεση με πριν....τωρα εισαι στα επιπεδα του daemon

 

Δεν μετράει η γνώμη σου γιατί είσαι ρομαντικός....:lol: :lol:

Ευχαριστώ;)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια είναι η απαντηση στην ερώτηση του φόρουμ... τα κινητά που έχουν φακούς Zeiss και pure view!!! Άντε και οπτικό ζουμ... ;) :lol:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Μια είναι η απαντηση στην ερώτηση του φόρουμ... τα κινητά που έχουν φακούς Zeiss και pure view!!! Άντε και οπτικό ζουμ... ;) :lol:

Η μόνη εταιρεία που τα εφάρμοσε όλα αυτά που λες ήταν η Νόκια, αν και τα έβαλε σε διαφορετικά μοντέλα (παλιά οπτικό ζουμ 3Χ και Carl Zeiss και τέλος έβαλε και PureView, αλλά έβγαλε το ζουμ!) Αν συνέχιζε θα βλέπαμε τώρα τα καλύτερα της παλιάς τεχνολογίας με νέες δυνατότητες σε διάφραγμα και software. ;)

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Μια στα γρήγορα.....

Στο κινητό που την βλέπω δεν υπάρχει θολούρα.

https://www.flickr.com/photos/101745424@N08/21910786675/

21910786675

 

Αλλαξες φακο κι εγινες ανθρωπος...τοσο καιρο ζουσες με αναπηρικο 1020 :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη εταιρεία που τα εφάρμοσε όλα αυτά που λες ήταν η Νόκια, αν και τα έβαλε σε διαφορετικά μοντέλα (παλιά οπτικό ζουμ 3Χ και Carl Zeiss και τέλος έβαλε και PureView, αλλά έβγαλε το ζουμ!) Αν συνέχιζε θα βλέπαμε τώρα τα καλύτερα της παλιάς τεχνολογίας με νέες δυνατότητες σε διάφραγμα και software. ;)

 

Το ζουμ το υιοθέτησε μετά και η Samsung! Αν και νομίζω ότι και η Sharp είχε βγάλει ένα με οπτικό ζουμ, αλλά έμεινε στην αγορά της Ασίας μονο!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Το ζουμ το υιοθέτησε μετά και η Samsung! Αν και νομίζω ότι και η Sharp είχε βγάλει ένα με οπτικό ζουμ, αλλά έμεινε στην αγορά της Ασίας μονο!

Zoom (3Χ) έβαλε και η Asus στο Zenfone zoom με παρόμοια εμφάνιση με το 1020. Απλά τα στοιχεία που ανέφερες (Pureview, Zeiss, zoom), όλα μαζί κατά καιρούς, τα χρησιμοποίησε μόνο η Nokia... Π.χ. δεν υπάρχει αλλού η τεχνολογία PureView...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

για black and white η για street photography δεν ενδεικνυνται τα κινητα...

 

Μου εκανε εντυπωση αυτο, γιατι δεν κανουν τα κινητα?

Link to comment
Share on other sites

αν ασχοληθεις με dslr και εναλλαξιμους φακους,θα το καταλαβεις

 

Φανταζομαι πως ναι αλλά υπαρχουν πολλοι street photographers που χρησιμοποιουν κινητα για αυτο με καταπληκτικα αποτελεσματα μαλιστα. O Michael Christopher Brown που καλυψε το πολεμο στη Λιβυη με iphone (επειδη η dslr του εσπασε) ειχε πει “Using a phone has brought my attention less to the craft and more to what I am photographing and why. So, the question becomes not where I see the phone taking my work, but where the work will take me.” Παει λιγο στο φιλοσοφικο της υποθεσης το θεμα βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

ωραία η ιδέα για ένα νεο thread με artistic φωτο, πιστευώ θα δώσει νέα ώθηση στην συζήτησή μας.

@montoya Πιστεύω ότι πλέον η καμερά σου είναι πολύ καλλίτερη. Τι άλλαξαν ακριβώς, όλο το module; Και πόσο σου το κράτησαν; Γιατί με ενδιαφέρει και μένα να πάω να το ελέγξω, μήπως θέλει αλλαγή...

Τι λέτε γι αυτή;

21678161029_092dfd9b8d_c.jpgWP_20150930_18_30_18_Pro by Dimitris Karachalios, on Flickr

Illusionary profit !
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι χρειάζεται ένα νέο ξεχωριστό thread. Ήδη άλλοι είχαν φαγωθεί να δημιουργηθεί thread ειδικά για αυτόματες ρυθμίσεις. Ούτε οι ίδιοι δεν ανεβάζουν....
Link to comment
Share on other sites

Zoom (3Χ) έβαλε και η Asus στο Zenfone zoom με παρόμοια εμφάνιση με το 1020. Απλά τα στοιχεία που ανέφερες (Pureview, Zeiss, zoom), όλα μαζί κατά καιρούς, τα χρησιμοποίησε μόνο η Nokia... Π.χ. δεν υπάρχει αλλού η τεχνολογία PureView...

Ναι ξέρω ότι τα είχε η Nokia και τα τρία! Nokia N93i που έμοιαζε με βιντεοκάμερα χεριού!

Αυτή τη στιγμή Zeiss και pure view τα έχει η MS μονο! Το οπτικό ζουμ το παράτησαν όλοι τωρα, μαζί με το xenon!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Oσο με παιρνει ως νεο μελος και απλα για να ακουστει και μια αλλη αποψη δεν θα ειναι ωραιο ενα νεο thread.

 

Aπλα θα σπασει το παρων και αργοτερα απλα θα αποδυναμωθουν και τα 2.

 

Χωρια οτι εχω και καποιες ενστασεις ως προς το τι θεωρει artistic καποιος.

Πχ το να κανεις μια τυχαια φωτογραφια BW δεν τη κανει "artistic".

Και επειδη εχει γινει κατι τετοιο αντιστοιχα σε αλλο forum λιγο δυσκολο να θεωρησει καποιος οτι η φωτο του δεν ειναι αρτιστικ/καλυτερη/whatever. Kοινως ολοι θα ποσταρουν στο "αναβαθμισμενο" thread και οχι σε αυτο σχεδον οτι φωτογραφια τραβηξουν.

Οχι οτι δεν υπαρχει προσπαθεια απο αρκετα μελη για κατι καλυτερο. Απλα οποια φτογραφια βλεπετε εδω πλεον θα τη βλεπετε σε αλλο thread.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

ωραία η ιδέα για ένα νεο thread με artistic φωτο, πιστευώ θα δώσει νέα ώθηση στην συζήτησή μας.

@montoya Πιστεύω ότι πλέον η καμερά σου είναι πολύ καλλίτερη. Τι άλλαξαν ακριβώς, όλο το module; Και πόσο σου το κράτησαν; Γιατί με ενδιαφέρει και μένα να πάω να το ελέγξω, μήπως θέλει αλλαγή...

Τι λέτε γι αυτή;

21678161029_092dfd9b8d_c.jpgWP_20150930_18_30_18_Pro by Dimitris Karachalios, on Flickr

 

Ναι, μου άλλαξαν ολόκληρη την κάμερα.

Και κάπου εδώ να ευχαριστήσω τον Κωνσταντίνο (keras) που μου έδωσε πολύτιμες οδηγίες για το που να πάω και πως να κινηθώ.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Oσο με παιρνει ως νεο μελος και απλα για να ακουστει και μια αλλη αποψη δεν θα ειναι ωραιο ενα νεο thread.

 

Aπλα θα σπασει το παρων και αργοτερα απλα θα αποδυναμωθουν και τα 2.

 

Χωρια οτι εχω και καποιες ενστασεις ως προς το τι θεωρει artistic καποιος.

Πχ το να κανεις μια τυχαια φωτογραφια BW δεν τη κανει "artistic".

Και επειδη εχει γινει κατι τετοιο αντιστοιχα σε αλλο forum λιγο δυσκολο να θεωρησει καποιος οτι η φωτο του δεν ειναι αρτιστικ/καλυτερη/whatever. Kοινως ολοι θα ποσταρουν στο "αναβαθμισμενο" thread και οχι σε αυτο σχεδον οτι φωτογραφια τραβηξουν.

Οχι οτι δεν υπαρχει προσπαθεια απο αρκετα μελη για κατι καλυτερο. Απλα οποια φτογραφια βλεπετε εδω πλεον θα τη βλεπετε σε αλλο thread.

 

θα συμφωνησω...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μου άλλαξαν ολόκληρη την κάμερα.

Και κάπου εδώ να ευχαριστήσω τον Κωνσταντίνο (keras) που μου έδωσε πολύτιμες οδηγίες για το που να πάω και πως να κινηθώ.

 

Χαρά μου, ούτε να το συζητάς.

@agamithite

Πολύ ωραία η φωτό σου!

@xteacher

Έτσι που το θέτεις συμφωνώ κι εγώ.

HP 5710 θα την θυμάμαι πάντα...
Link to comment
Share on other sites

Την καλησπερα μου στο αγαπητο νημα. Ζητω συγγνωμη που ειμαι απων τοσο καιρο, αλλα εχω παρα πολυ δουλεια στο μαγαζι...

Σημερα περασα την τελευταια developer preview windows 10 στο 1020 για να δω τι κανει η καμερα.

Αν σας ενδιαφερει μπορω να ανεβασω δειγματα και να σας πω τι βλεπω. Σαφως θα με ενδιεφερε πολυ η αποψη σας.

 

@Paok συνεχιζεις σταθερα με lg βλεπω...δεν υπαρχει και λογος αλλαγης εδω που τα λεμε. (βγαινει το pro οπου να ναι)

@montoya καλοριζικη η καμερα ;)

@tanglos φιλε μου το χεις με την φωτογραφια...μπραβο σου.

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...