Jump to content

USB device remove


pavlidisc
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Όταν συνδέεις π.χ ένα usb stick σε PC με Windows, κάτω δεξιά στην μπάρα (δίπλα στο ρολόι) εμφανίζεται ένα βελάκι. Πρίν βγάλεις το usb stick, κάνεις δεξί κλικ και επιλέγεις Ασφαλή Κατάργηση. Έτσι το PC κόβει την τροφοδοσία του USB (εάν δεν υπάρχει λειτουργία στο παρασκήνιο) και σου λέει οτι μπορείς να βγάλεις το USB stick με ασφάλεια.

Για κάποιον περίεργο λόγο, αυτό το βελάκι σταμάτησε να βγαίνει. Ξέρεται πώς θα το επαναφέρω; :O

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

πουλάω την παλιά-μικρή μου συλλογή: nokia: 3210, 5110, 5140, 5210, 6110, 6111, 6150, 7360, 8850 ericsson: T18, A2618s, R380s

sony ericsson: Z200, K700i, W300i, T650i, F500, K300i

siemens: M45i, M55, S35i, A55, SL55

Link to comment
Share on other sites

τι σου είναι το ιντερνετ ε?

πουλάω την παλιά-μικρή μου συλλογή: nokia: 3210, 5110, 5140, 5210, 6110, 6111, 6150, 7360, 8850 ericsson: T18, A2618s, R380s

sony ericsson: Z200, K700i, W300i, T650i, F500, K300i

siemens: M45i, M55, S35i, A55, SL55

Link to comment
Share on other sites

Μόλις έκανα επανεκκίνηση ... ... εξαφανίστηκε πάλι...! :mad:

iPhone 15 Pro Max - Apple Watch 7 - Mac mini M1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
κάνε ένα sortcut στην επιφάνεια εργασίας με την εντολή να την έχεις έυκολη....

πουλάω την παλιά-μικρή μου συλλογή: nokia: 3210, 5110, 5140, 5210, 6110, 6111, 6150, 7360, 8850 ericsson: T18, A2618s, R380s

sony ericsson: Z200, K700i, W300i, T650i, F500, K300i

siemens: M45i, M55, S35i, A55, SL55

Link to comment
Share on other sites

Όταν συνδέεις π.χ ένα usb stick σε PC με Windows, κάτω δεξιά στην μπάρα (δίπλα στο ρολόι) εμφανίζεται ένα βελάκι. Πρίν βγάλεις το usb stick, κάνεις δεξί κλικ και επιλέγεις Ασφαλή Κατάργηση. Έτσι το PC κόβει την τροφοδοσία του USB (εάν δεν υπάρχει λειτουργία στο παρασκήνιο) και σου λέει οτι μπορείς να βγάλεις το USB stick με ασφάλεια.

 

Μιας και αναφέρθηκε σαν θέμα, εγώ έχω μια άλλη, παραπλήσια ερώτηση: Όταν κάνεις "ασφαλής κατάργηση", κόβεται η τροφοδοσία και σβήνει το λαμπάκι λειτουργίας από το στικάκι.

 

Στους φορητούς, γιατί δεν γίνεται αυτό; Δηλαδή, κάνεις ασφαλή λειτουργία αλλά το λαμπάκι παραμένει αναμένο... :blink:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και γω μια παρεμφερή ερώτηση..

έχω βάλει ένα reader σε θήκη 3.5" και όταν κάνω ασφαλή κατάργηση από το πράσινο βελάκι κόβεται η τροφοδοσία και μετά δεν μπορώ να ξαναδουλέψω τον reader πριν να κάνω επανεκκίνηση.Πως γίνεται να του ξαναδώσω ρεύμα χωρίς να γίνει επανεκκίνηση; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Μιας και αναφέρθηκε σαν θέμα, εγώ έχω μια άλλη, παραπλήσια ερώτηση: Όταν κάνεις "ασφαλής κατάργηση", κόβεται η τροφοδοσία και σβήνει το λαμπάκι λειτουργίας από το στικάκι.

 

Στους φορητούς, γιατί δεν γίνεται αυτό; Δηλαδή, κάνεις ασφαλή λειτουργία αλλά το λαμπάκι παραμένει αναμένο... :blink:

Αυτό το πράγμα ρυθμίζεται από τις ιδιότητες των Root Hub στο Device Manager. Στα XP είναι ρυθμισμένο να κόβει το ρεύμα, στα Vista όχι. Δεν γνωρίζω αν υπάρχει ξεχωριστή ρύθμιση για τα Laptop και τα Desktops.

Κοίταξέ το πάντως.

 

Να κάνω και γω μια παρεμφερή ερώτηση..

έχω βάλει ένα reader σε θήκη 3.5" και όταν κάνω ασφαλή κατάργηση από το πράσινο βελάκι κόβεται η τροφοδοσία και μετά δεν μπορώ να ξαναδουλέψω τον reader πριν να κάνω επανεκκίνηση.Πως γίνεται να του ξαναδώσω ρεύμα χωρίς να γίνει επανεκκίνηση; :confused:

Θα πρέπει να κάνεις disable και reenable τον Root Hub του card reader.

Πάλι από το Device Manager, δεξί κλικ στο Root Hub (αν έχει πολλά θα πρέπει να βρεις ποιό είναι), Disable και ακολούθως Enable.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...