Jump to content

BlackΒerry με καρτοκινητή ή δίχως Data Plan


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στα GPRS settings θα βάλεις τα αντίστοιχα της wind.

Δεν κατάλαβα τι ρωτάς στο πρώτο, ίσως μια βόλτα απο κατάστημα wind σε κατατοπίσει περισσότερο...

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 52
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εδώ που είμαι (επαρχία και νησί γαρ) και λόγω δουλειάς είναι δύσκολο να μεταβώ σε κατάστημα.

εννοώ αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα συμβολαίου που να προσφέρει και αρκετά μυνήματα και αρκετά λεπτά και να μπορεί να λειτουργεί με την συγκεκριμένη υπηρεσία..

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
καλησπέρα αν και έχω bb εδώ και πολύυυ καιρό αποφάσισα να ενεργοποιήσω τ bis, μίλησα με μια κοπέλα στη vodafone και με είπε πως μπορώ να έχω τις υπηρεσίες και σε καρτοκινητό... δεν με πολυέπεισε είναι η αλήθεια αλλά δεν έχει και κανένας γνωστός μου να ρωτήσω... Ξέρει τπτ κανεις σας σχετικά μ'αυτό????
Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν ισχύει αυτό. Δεν προσφέρονται υπηρεσίες BIS σε κανένα καρτοκινητό στην Ελλάδα, μόνο σε πελάτες συμβολαίου.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Aκόμη και έτσι ποια εταιρεία κατα τη γνώμη σου συμφέρει περισσότερο και αν ξέρεις να με πεις ακριβώς το ποσό για ν τ ενεργοποιήσω???
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω ποια συμφέρει, εξαρτάται πάντα από τον συνδυασμό προγράμματος ομιλίας και δεδομένων που θα κάνεις. Γενικά η Vodafone έχει πιο ευέλικτη πολιτική, αφού συνδυάζει προγράμματα blackberry με τα δεδομένα των unlimited προγραμμάτων χωρίς ουσιαστικά επιπλέον χρέωση. Πρέπει να μιλήσεις και με τους τρεις για να σου δώσουν προσφορά όμως, αφού ενδεχομένως να κάνει κάποιος πάροχος άλλες συνδυαστικές προσφορές.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις προγραμμα με ενσωματομενη χρηση Internet μπορεις να ενεργοποιησεις το bis με ενα απλο τηλεφωνημα στην εξυπηρετηση πελατων για bb.Αυτο ισχυει σιγουρα για vodafone που οπως ειπες εχεις.το εχω κανει και εγω στην vodafone.η καταναλωση mb για την χρηση εμαιλ και σερφαρισμα (σε λογικα παντα πλαισια) ειναι πολυ λιγη.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Έχω σκέψεις κατά πόσον τελικά αξίζει να κρατήσω το Bold 9000 μου (το'χω για πούλημα στις αγγελίες). Έστω πως με την cosmoκάρτα που έχω βάλω ένα πακέτο για 120mb τον μήνα με 3Ε, θα μπορώ να δουλεύω τα προγράμματα που θέλω για mail; GMail, yahoo! mail, δεν ξέρω για hotmail αν υπάρχει ειδικό πρόγραμμα. Για το yahoo πάντως βλέπω πως θέλει να το υποστηρίζει ο πάροχος. Τι παίζει εδώ; το πρόγραμμα για yahoo θέλει BIS μήπως;
Link to comment
Share on other sites

Έχω σκέψεις κατά πόσον τελικά αξίζει να κρατήσω το Bold 9000 μου (το'χω για πούλημα στις αγγελίες). Έστω πως με την cosmoκάρτα που έχω βάλω ένα πακέτο για 120mb τον μήνα με 3Ε, θα μπορώ να δουλεύω τα προγράμματα που θέλω για mail; GMail, yahoo! mail, δεν ξέρω για hotmail αν υπάρχει ειδικό πρόγραμμα. Για το yahoo πάντως βλέπω πως θέλει να το υποστηρίζει ο πάροχος. Τι παίζει εδώ; το πρόγραμμα για yahoo θέλει BIS μήπως;

 

Μια χαρα θα δουλεψει το bb και χωρις BIS αν του κατεβασεις το logic mail. Ειναι ενα προγραμμα που μπορεις να βαλεις τα email που θελεις διοτι δουλεουνε με imap. Η version 2 του Logic Mail υποστηριζει και ελληνικα αν θυμαμαι καλα

 

Φυσικά δεν θα εχεις push email, θα πρεπει να μπαινεις στο Logic Mail ειτε μεσω WiFi, ειτε μεσω του προγραμματος ιντερνετ του παροχου σου και να ελεγχεις αν εχεις νεα μηνυματα, αλλα μικρο το κακο

 

Θα σου ελεγα πρωτα απο ολα να αναβαθμισεις το 9000 σε νεα εκδοση λογισμικου αν δεν το εχεις ηδη κανει. Θα παιζει καλυτερα. Εδω σου γραφω το link που θα βρεις τη πιο νεα εκδοση

http://www.multiupload.com/E39KCVRHOA

 

Πηγαινε μετά εδω απο το Browser του κινητου σου και κατεβασε over the air την εκδοση αναλογα με το ποια εκδοση λογισμικου εχεις στο 9000.

http://logicmail.org/ota/

 

Βαλε και τον νεο opera mini 6, διοτι ειναι κλασεις ανωτερος απο τον browser του 9000 και θα εχεις ενα τηλεφωνο που θα πεταει.

mini.opera.com απο τον browser του 9000 να πας για να κανεις εγκατασταση

Link to comment
Share on other sites

Με το ShangMail πάντως θα έχεις ΚΑΙ push mail, δοκιμασμένο από εμένα σε 9000 και λειτουργεί

Και ναι, εννοείται κράτησέ το! Το 9000 είναι κορυφαίο, όπως και να έχει

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΩΣ ΣΑΣ ΒΡΙΣΚΩ , ΑΓΟΡΑΣΑ ΤΟ 8520 , ΕΧΩ WIND ΚΑΡΤΑ ΚΑΙ ΥΣΕΡΑ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ ΨΑΞΙΜΑΤΟΣ ΚΤΛ , ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΘΗΚΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ BIS ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΣΥΝΔΕΣΗ .

 

ΕΓΩ ΣΥΝΔΕΣΗ ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΛΙΣ ΒΓΗΚΑ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΗΡΕΜΗΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΡΤΑ .

 

ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ? ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΕΧΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ , ΤΟ ΣΥΝΔΕΣΑ ΜΕ ΤΟ WIFI , ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ - ΤΗΝ ΠΙΟ ΑΠΛΗ ΠΧ ΤΟ FB- ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥ - ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟ BIS , ΤΟ MAIL ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ ΚΑΝ ...

 

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΗΝ ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ , ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΒΙΣ ΜΕΣΩ ΚΑΡΤΑΣ ? ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ Η WIND ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΜΕ 5 ΕΥΡΩ 500ΜΒ , ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΜΕ ΠΑΡΕΧΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ...:shock:

 

ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΥ ΝΕΥΡΙΑΣΜΕΝΟΣ , ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΟ ΠΗΡΑ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΟ ΚΙΝΗΤΟ , ΕΙΧΑ ΕΝΑ 3ΑΡΙ ΠΟΥ ΟΣΟΥΣ ΡΩΤΗΣΑ ΜΕ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΩΣΩ , ΤΕΛΙΚΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ 5 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑΤΙ BLACKBERRY ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΜΟΥ , ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΠΤ .

 

ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΑΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ , ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

ΠΑΙΔΙΑ ΕΠΑΝΕΡΧΟΜΑΙ ....

 

ΒΡΗΚΑ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΟ TCP/IP TO ΑΡΝ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ ΚΑΙ ΣΕΡΦΑΡΕΙΣ ΑΠΟ ΕΚΕΙ , ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΟ ΒΙΣ .

 

ΚΑΤΕΒΑΣΑ ΤΟ ΒΒ STORE ΜΕΣΩ ΤΟΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤ , ΕΚΑΝΑ ΑCCOUNT ΚΑΙ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΕΤΣΙ ΤΙΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ....

 

ΚΑΠΟΙΟ ΣΧΟΛΙΟ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΙΔΙΚΟΣ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΠΛΣ ? ΝΑ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΩ ΕΤΣΙ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΤΣΙ ? ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ? ΠΑΝΤΩΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΟ 8520 ;)

 

49 εμφανισεισ , 0 απαντησεις ...

 

:confused:

Edited by thief
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα - Απαγορεύεται η γραφή με αποκλειστική χρήση κεφαλαίων χαρακτήρων.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

επειδή είσαι νέος χρήστης θα ήθελα να σε παρακαλέσω να ρίξεις μια ματιά στους Όρους Πρόσβασης και Χρήσης. Καλό είναι να μην γράφεις με κεφαλαία, γιατί είναι σαν να φωνάζεις. Επιπλέον, δεν χρειάζεται να κάνεις συνεχώς νέες αναρτήσεις, μπορείς να επεξεργάζεσαι την τελευταία σου.

 

Γενικά για τις απορίες σου μπορείς να χρησιμοποιείς τα ήδη υπάρχοντα θέματα - δεν υπάρχει λόγος να ανοίγεις νέο κάθε φορά που έχεις κάποια απορία, εκτός κι αν δεν υπάρχει κάποιο κατάλληλο. Επομένως μετέφερα τις ερωτήσεις σου στο κατάλληλο θέμα.

 

BIS στην Ελλάδα δεν παρέχεται από κανέναν πάροχο σε χρήστες καρτοκινητής, παρά μόνο σε συμβόλαια. Δεν μπορείς λοιπόν να το ενεργοποιήσεις στη γραμμή σου, ούτε υπάρχει κάποιος τρόπος παράκαμψης.

 

Μέσω wifi θα μπορέσεις να βρεις κάποιες εφαρμογές και να πλοηγείσαι στο ίντερνετ. Επίσης, μέσω του ΑΡΝ που ανέφερες, θα μπορείς να χρησιμοποιείς κάποιες εφαρμογές και χωρίς wifi, λογικά και πλοήγηση, αν όχι μέσω BB browser σίγουρα μέσω Opera για παράδειγμα. Προσοχή όμως, γιατί ενδέχεται ο πάροχός σου να μην σου αφαιρεί ΜΒ από τα δωρεάν, αλλά να σε χρεώνει. Επίσης, οι περισσότερες επίσημες εφαρμογές για ΒΒ (πχ live messenger, maps κλπ) δεν θα λειτουργήσουν με το ΑΡΝ, απαιτούν BIS.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

ο λογος που χρεωνουν οι παροχοι ειναι γιατι ολη η κινηση μεσω BIS (δηλ Blackberry Internet Service) περναει μεσv σερβερ της rim που επυτυχανει καλυτερη συμπιεσης δεδομενων και ο παροχος μεταφερει το κοστος στον καταναλωτη.στο εξωτερικο μπορεις να εχει bis σε καρτα.αλλες αγορες αλλα ηθη.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ

 

Δυστυχως τώρα προσπαθώ να ανοίξω κάνω download μέσω wifi από το opera το logicmail που διάβασα σε άλλο post και με εμφάνιζει"you are not currently in an area that can handle data communication . As a result , the broswer cannot retrieve any web pages" . Γιατί το βγάζει τώρα αυτό ? :(

 

Επίσης ενώ τις προάλλες άνοιγε το blackberry app world , τώρα εμφανίζει "the data service is not operational " .

 

Το έχω 5 μέρεσ το κινητό και δεν μπόρω να κάνω απολυτώς τίποτα .... μόνο κλήσεις ...

 

Ένα mail θέλω , έστω ας χρεώνεται κάθε φορά που συνδέομαι και να λειτουργεί ο opera , αυτά μέσω APN . Είναι εφικτό ?

 

Σ

Link to comment
Share on other sites

email push αν θέλεις το shangmail έχει χωρίς bis, ψάξτο αν θέλεις
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ ,

 

το κατεβάσα το Hudee , όλα οκ . με εμφάνισε μονο 11 mails από τα αποθηκευμένα που έχω , έκανα ώρα να βρω που τα πέταξε αλλά όλα οκ . να σαι καλά , καλή εβδομάδα

 

υστερογραφο " για skype χωρίς bis γνωρίζει κάποιος καμία εφαρμογή ? επίσης καμιά άλλη εφαρμογή να με προτείνει κάποιος ?

 

ευχαριστώ

Edited by manoliskapa_69
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Μπορει καποιος να με βοηθησει γιατι δεν καταλαβαινω ακριβως και ειναι πολυ ενδιαφερον το ζητημα.

Μου εχει δωσει η Wind δωρο 500mb(γιατι κ καλα δεν μπορουσαν να ενεργοπ bis στo υπαρχον πακετο). Ποιον srvr πρεπει να βαλω στο apn gint ή gwap?

Επισης οταν πρωτοπηρα το κινητο επειδη με εβαζε στο inet εσβησα καποια service books(για Push και wap) ωστε να μην μπαινει χωρις wifi. Πρεπει να τα ξανα περασω και αν ναι που μπορω να τα βρω.

 

Βασικα με ενδιαφερει να δουλευει ο opera , wapp και αν γινεται κ gmaps.

Ελπιζω να μπορει καποιος να μου δωσει τα φωτα του :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
καλησπέρα, μόλις σήμερα απέκτησα (από αγγελία του forum) το 9810 και σε ερώτηση προς την εξυπηρέτηση πελατών ΜΠΟΡΩ να κάνω χρήση των data (100mb) που έχει το Cosmote Bussines 500 χωρίς BIS. Ισχύει ή θα τα φάω στο κεφάλι;;;
'70s
Link to comment
Share on other sites

αν θες τα push notifications δουλευουν μονο με bis , καποιες αλλες λειτουργιες δουλευουν και με το απλο data plan που εχεις.Διαβασε λιγο τα νηματα του blackberry νομιζω καποιος συμφουριτης ειχε γραψει καποιες επιλογες για το πως μπορεις να το δουλεψεις χωρις bis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
καλησπέρα, μόλις σήμερα απέκτησα (από αγγελία του forum) το 9810 και σε ερώτηση προς την εξυπηρέτηση πελατών ΜΠΟΡΩ να κάνω χρήση των data (100mb) που έχει το Cosmote Bussines 500 χωρίς BIS. Ισχύει ή θα τα φάω στο κεφάλι;;;

 

Εαν θέλεις να συγχρονήσεις e-mail και να έχεις push notifications όπως προαναφέρθηκε χρειάζεται BIS. Με το data plan, μπορείς να έχεις απλά πρόσβαση μέσω browser.

 

Βέβαια, για τα email υπάρχει και το Shangmail, δες εδώ: http://bb.anworm.com/?page_id=99

LG Nexus 4 Stock
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
apn: internet.vodafone.gr

 

βαλτο θα πεξει

 

σε ποιο πεδίο το βάζουμε αυτό?

Τι ακριβως θα παιξει? internet μεσω browser? εφαρμογές?

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Settings/APN Θα παιξει και browser και emails

Το εβαλα και μου βγαζει αυτο.

Παρότι μπαινει browser πεταγεται συνεχεια αυτο το μυνημα.Επισης το mail δεν καταφερα να το σετάρω.

 

http://tinypic.com/r/ndvs2/9

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...