Jump to content

Μετανάστευση στην Αμερική


corkala
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το άλλο καλοκαίρι μάλλον θα πάω για κανα δυο μήνες.

αλλά εντάξει άλλο διακοπές και άλλο να ζεις εκεί.

γιαυτό θα ήθελα να διαβάσω απόψεις από άτομα που είχαν προσωπική εμπειρία.

και ζήσαν για ένα διάστημα αμερική.

 

για αυτο και τα άρθρα της cute eye ναι μεν ενδιαφέρον αλλά είναι πιο γενικά..

 

όταν λες λίστα με επαγγέλματα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 189
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Για μετανάστευση στην αμερική, εξειδικευμένα επαγγέλματα έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες, όπως χημικοί, μηχανικοί, νοσοκόμοι, καθηγητές σε πανεπιστήμια κλπ και όχι πράγματα όπως business, marketing, hospitality, real estate κ.α.

 

Αν έχεις κάποια συγκεκριμένη ερώτηση, μπορείς να ρωτήσεις, μένω στις ΗΠΑ πάνω από δέκα χρόνια.

 

το άλλο καλοκαίρι μάλλον θα πάω για κανα δυο μήνες.

αλλά εντάξει άλλο διακοπές και άλλο να ζεις εκεί.

γιαυτό θα ήθελα να διαβάσω απόψεις από άτομα που είχαν προσωπική εμπειρία.

και ζήσαν για ένα διάστημα αμερική.

 

για αυτο και τα άρθρα της cute eye ναι μεν ενδιαφέρον αλλά είναι πιο γενικά..

 

όταν λες λίστα με επαγγέλματα;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αν θέλει κάποιος να μεταναστεύσει στην Αμερική για μεγάλο χρονικό διάστημα και να βρει κάποια εργασία για να μείνει εκεί κάποιο διάστημα ποιά διαδικασία πρέπει να ακολουθήσει?

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει πρώτα να βρεις προσφορά εργασίας ή νύφη.

 

Αν θέλει κάποιος να μεταναστεύσει στην Αμερική για μεγάλο χρονικό διάστημα και να βρει κάποια εργασία για να μείνει εκεί κάποιο διάστημα ποιά διαδικασία πρέπει να ακολουθήσει?
Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει πρώτα να βρεις προσφορά εργασίας ή νύφη.

 

Χαχαχα, νύφη, μακριά από μας, έχω έναν γνωστό μου με μεγάλο εστιατόριο, μπορεί να μου κάνει αυτός κάποια "προσφορά"? Στη συνέχεια τι γίνεται>?

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να αποδείξει ότι δεν υπάρχει κανένας αμερικανός με τα δικά σου προσώντα (πράγμα αδύνατο για δουλειά σε εστιατόριο) και στην συνέχεια θα πρέπει να πάρεις σειρά προτεραιότητας - για δουλειές που δεν απαιτούν μεταπτυχιακούς τίτλους αλλά απαιτούν πανεπιστημιακές σπουδές η αναμονή για μετανάστευση είναι επτά χρόνια αυτήν την στιγμή.

 

Χαχαχα, νύφη, μακριά από μας, έχω έναν γνωστό μου με μεγάλο εστιατόριο, μπορεί να μου κάνει αυτός κάποια "προσφορά"? Στη συνέχεια τι γίνεται>?
Link to comment
Share on other sites

Για άλλες χώρες ισχύει το ίδιο? Επίσης αν θέλω να πάω για μεταπτυχιακές σπουδές ή σπουδές γενικότερα μπορώ να εργαστώ ταυτόχρονα? Για την ειδική περίπτωση που δεν έχω κάποιο πτυχίο από σχολές της Ελλάδας μπορώ να μεταβώ εκεί για να αποκτήσω ένα πτυχίο? Ισχύει αντίστοιχη σειρά προτεραίοτητας?

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Είχες στο κάποια συγκεκριμένη χώρα υπόψιν σου? Η μετανάστευση για έλληνες πολίτες είναι εύκολη μόνο εντός του Ευρωπαικού Οικονομικού Χώρου+Ελβετία. Όσο για όσους σπουδάζουν στις ΗΠΑ με φοιτητική βίζα..μπορούν να δουλέψουν ταυτόχρονα μόνο για το πανεπιστήμιο στο οποίο σπουδάζουν. Όσο για την σειρά προτεραιότητας, δεν έχει σημασία που απέκτησες το πτυχίο.

 

Για άλλες χώρες ισχύει το ίδιο? Επίσης αν θέλω να πάω για μεταπτυχιακές σπουδές ή σπουδές γενικότερα μπορώ να εργαστώ ταυτόχρονα? Για την ειδική περίπτωση που δεν έχω κάποιο πτυχίο από σχολές της Ελλάδας μπορώ να μεταβώ εκεί για να αποκτήσω ένα πτυχίο? Ισχύει αντίστοιχη σειρά προτεραίοτητας?
Link to comment
Share on other sites

Είχες στο κάποια συγκεκριμένη χώρα υπόψιν σου? Η μετανάστευση για έλληνες πολίτες είναι εύκολη μόνο εντός του Ευρωπαικού Οικονομικού Χώρου+Ελβετία. Όσο για όσους σπουδάζουν στις ΗΠΑ με φοιτητική βίζα..μπορούν να δουλέψουν ταυτόχρονα μόνο για το πανεπιστήμιο στο οποίο σπουδάζουν. Όσο για την σειρά προτεραιότητας, δεν έχει σημασία που απέκτησες το πτυχίο.

 

Αρχική μου ιδέα ήταν οι ΗΠΑ μιας και έχω αρκετούς συγγενείς εκεί και μπορώ να βολευτώ πιο εύκολα. Γενικότερα στην Ευρωζώνη δεν έχω κάτι στα υπόψιν. Αν ψάξω από εράσμους το χειμώνα που σκέφτομαι θα έχω μια καλύτερη εικόνα για την Ευρώπη και αν θα μου άρεσε να μεταναστεύσω κάπου εκεί.

 

Σειρά προταιρεότητας ρώτησα αν υπάρχει για να ματαναστεύσεις ως φοιτητής στις ΗΠΑ, όχι για το ποιο πτυχίο έχεις πάρει πρώτα. Σόρρυ αν δεν το διατύπωσα σωστά:p

Μέλος της θεατρικής

ομάδας Όχι Παίζουμε

 

"Ποτάμι: Διολίσθηση ύδατος εντός χάντακος ούτινος διαμορφούνται δύο όχθε εκατέρωθεν"

Link to comment
Share on other sites

Η φοιτητική ιδιότητα δεν σου δίνει το δικαίωμα να μεταναστεύσεις στις ΗΠΑ - παρά μόνο να αποκτήσεις μη-μεταναστευτική φοιτητική βίζα για προσωρινή παραμονή κατά την διάρκεια των σπουδών σου στις ΗΠΑ.

 

Αρχική μου ιδέα ήταν οι ΗΠΑ μιας και έχω αρκετούς συγγενείς εκεί και μπορώ να βολευτώ πιο εύκολα. Γενικότερα στην Ευρωζώνη δεν έχω κάτι στα υπόψιν. Αν ψάξω από εράσμους το χειμώνα που σκέφτομαι θα έχω μια καλύτερη εικόνα για την Ευρώπη και αν θα μου άρεσε να μεταναστεύσω κάπου εκεί.

 

Σειρά προταιρεότητας ρώτησα αν υπάρχει για να ματαναστεύσεις ως φοιτητής στις ΗΠΑ, όχι για το ποιο πτυχίο έχεις πάρει πρώτα. Σόρρυ αν δεν το διατύπωσα σωστά:p

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλει κάποιος να μεταναστεύσει στην Αμερική για μεγάλο χρονικό διάστημα και να βρει κάποια εργασία για να μείνει εκεί κάποιο διάστημα ποιά διαδικασία πρέπει να ακολουθήσει?

 

Καλησπέρα παιδιά, διάβασα τυχαία τα post που έχετε κάνει και σκέυτηκα να σας πω και εγώ την γνώμη μου, καταρχάς μένω Αθήνα και όχι ΗΠΑ, σκέφτομαι όμως να ξεκινήσω Master αυτόν το Σεπτέμβριο στο Lincoln University στην California, να κάνω MBA, λοιπών αυτό το πανεπιστήμιο είναι πολύ φτηνό, για το Ι-20 ζητάει $17.300 και είναι 2 χρόνια ($17.300 Χ 2), μετά την ολοκλήρωση του πρώτου έτους δουλεύεις έξω σε εταιρία για 2 χρόνια με αμοιβή κανονικά, αφού το πανεπιστήμιο σου προσφέρει CPT έτσι μπορεί να γνωριστείς και να σε κρατήσει η εταιρία, να σου προσφέρει visa H1B αργότερα δηλαδή.

 

Εάν θέλει κανένας να πάμε παρέα θα ήταν ωραία, γιατί από εκεί δεν γνωρίζω κανένα και θα ερχόταν και ποιο φτηνά γιατί θα μοιραζόμασταν το κόστος του σπιτιού.

 

http://www.lincolnuca.edu/

 

 

Φιλικά,

 

Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν F-1 βίζα για ένα χρόνο ή περισσότερο δικαιούνται Optional Practical Training μετά τις σπουδές τους και η διάρκεια του είναι 12 μήνες για όσους δεν σπουδάζουν στις θετικές επιστήμες. To CPT είναι άδεια εργασίας κατά την διάρκεια των σπουδών, όταν η εργασία απαιτείται για το πτυχίο.

 

Στην πράξη είναι εξαιρετικά δύσκολο για κάποιον αλλοδαπό να βρει δουλειά στις ΗΠΑ, εκτός έχει ιδιαίτερα προσώντα ή είναι διατεθειμένος να πάρει δουλειά με χαμηλότερο μισθό - όπου ο εργοδότης ουσιαστικά εκμεταλεύεται το γεγονός ότι ο αλλοδαπός δεν έχει άλλες επιλογές.

 

Το πανεπιστήμιο Lincoln είναι άγνωστο στις ΗΠΑ και φαίνεται να ειδικεύεται στους αλλοδαπούς φοιτητές - θα ήμουν ιδιαίτερα επιφυλακτικός για το κατά πόσον αξίζει να πάει κανείς εκεί για σπουδές.

 

Καλησπέρα παιδιά, διάβασα τυχαία τα post που έχετε κάνει και σκέυτηκα να σας πω και εγώ την γνώμη μου, καταρχάς μένω Αθήνα και όχι ΗΠΑ, σκέφτομαι όμως να ξεκινήσω Master αυτόν το Σεπτέμβριο στο Lincoln University στην California, να κάνω MBA, λοιπών αυτό το πανεπιστήμιο είναι πολύ φτηνό, για το Ι-20 ζητάει $17.300 και είναι 2 χρόνια ($17.300 Χ 2), μετά την ολοκλήρωση του πρώτου έτους δουλεύεις έξω σε εταιρία για 2 χρόνια με αμοιβή κανονικά, αφού το πανεπιστήμιο σου προσφέρει CPT έτσι μπορεί να γνωριστείς και να σε κρατήσει η εταιρία, να σου προσφέρει visa H1B αργότερα δηλαδή.

 

Εάν θέλει κανένας να πάμε παρέα θα ήταν ωραία, γιατί από εκεί δεν γνωρίζω κανένα και θα ερχόταν και ποιο φτηνά γιατί θα μοιραζόμασταν το κόστος του σπιτιού.

 

http://www.lincolnuca.edu/

 

 

Φιλικά,

 

Χρήστος

Edited by dreamercon
Link to comment
Share on other sites

Όσοι έχουν F-1 βίζα για ένα χρόνο ή περισσότερο δικαιούνται Optional Practical Training μετά τις σπουδές τους και η διάρκεια του είναι 12 μήνες για όσους δεν σπουδάζουν στις θετικές επιστήμες. To CPT είναι άδεια εργασίας κατά την διάρκεια των σπουδών, όταν η εργασία απαιτείται για το πτυχίο.

 

Στην πράξη είναι εξαιρετικά δύσκολο για κάποιον αλλοδαπό να βρει δουλειά στις ΗΠΑ, εκτός έχει ιδιαίτερα προσώντα ή είναι διατεθειμένος να πάρει δουλειά με χαμηλότερο μισθό - όπου ο εργοδότης ουσιαστικά εκμεταλεύεται το γεγονός ότι ο αλλοδαπός δεν έχει άλλες επιλογές.

 

Το πανεπιστήμιο Lincoln είναι άγνωστο στις ΗΠΑ και φαίνεται να ειδικεύεται στους αλλοδαπούς φοιτητές - θα ήμουν ιδιαίτερα επιφυλακτικός για το κατά πόσον αξίζει να πάει κανείς εκεί για σπουδές.

 

Το πανεπιστήμιο αυτό είναι σχετικά μικρό, έχει εθνική και όχι γεωγραφική αναγνώριση, έτσι το ξέρουν ελάχιστοι φοιτητές. Σου παρέχει 2 χρόνια CPT, επίσης οι εργοδότες και το κράτος δεν το κατατάσουν σε χαμηλότεροι κατηγορία επειδή έχει εθνική αναγνώριση και όχι γεωγραφική. Το σχολείο αυτό είναι στην ίδια κατηγορία με τα εξής πανεπιστήμια:

 

Coleman University

Sullivan University

 

Εάν είχε γεωγραφική αναγνώριση(regional) δεν θα είχε $7.000 τον χρόνο, αλλά 17.000.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έχω και εγώ μια απορία. Με ενδιαφέρει να κάνω μακροπρόθεσμες διακοπές από 6 μήνες έως και 2 χρόνια αν είμαι τυχερός και δεν τύχει κάτι έκτακτο που με αναγκάσει να έρθω ελλάδα. Είναι εφικτό κάτι τέτοιο? Με ενδιαφέρει επίσης να νοικιάσω σπίτι στο όνομα μου είτε στο όνομα μου (φυσικό πρόσωπο) είτε στο όνομα της εταιρείας μου (νομικό πρόσωπο). Ξέρει κανείς αν είναι εφικτό κάτι τέτοιο και ποια είναι η διαδικασία?

Αφιερωμένο στους ερωτευμένους του myphone.

I believe i can fly

www.youtube.com/

watch?v=AYq6bdJF4ts

Μαρία είσαι το άλλο μου μισό. :love:

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια χώρα θέλεις να κάνεις μακροπρόθεσμες διακοπές? Στις ΗΠΑ δεν μπορείς να μείνεις πάνω από 90 μέρες αν έρθεις με το visa waiver. Να νοικιάσεις σπίτι σε άλλη χώρα βεβαίως και γίνεται, βέβαια αν δεν έχεις επάγγελμα και είσαι από μια χώρα με κακό ιστορικό, ο ενοικιαστής μπορεί να σου ζητήσει να καταθέσεις ένα ποσό ως εγγύηση. Οι διπλωματες τις ελλάδας στην Κορέα έπρεπε να καταβάλουν $50,000 ως εγγύηση για να νοικιάσουν διαμέρισμα, για παράδειγμα, αφού το όνομα της ελλάδας είναι μειον.

 

Ρε παιδιά έχω και εγώ μια απορία. Με ενδιαφέρει να κάνω μακροπρόθεσμες διακοπές από 6 μήνες έως και 2 χρόνια αν είμαι τυχερός και δεν τύχει κάτι έκτακτο που με αναγκάσει να έρθω ελλάδα. Είναι εφικτό κάτι τέτοιο? Με ενδιαφέρει επίσης να νοικιάσω σπίτι στο όνομα μου είτε στο όνομα μου (φυσικό πρόσωπο) είτε στο όνομα της εταιρείας μου (νομικό πρόσωπο). Ξέρει κανείς αν είναι εφικτό κάτι τέτοιο και ποια είναι η διαδικασία?
Link to comment
Share on other sites

Σε ποια χώρα θέλεις να κάνεις μακροπρόθεσμες διακοπές? Στις ΗΠΑ δεν μπορείς να μείνεις πάνω από 90 μέρες αν έρθεις με το visa waiver. Να νοικιάσεις σπίτι σε άλλη χώρα βεβαίως και γίνεται, βέβαια αν δεν έχεις επάγγελμα και είσαι από μια χώρα με κακό ιστορικό, ο ενοικιαστής μπορεί να σου ζητήσει να καταθέσεις ένα ποσό ως εγγύηση. Οι διπλωματες τις ελλάδας στην Κορέα έπρεπε να καταβάλουν $50,000 ως εγγύηση για να νοικιάσουν διαμέρισμα, για παράδειγμα, αφού το όνομα της ελλάδας είναι μειον.

 

Εμένα με ενδιαφέρει να νοικιάσω στην Αμερική. Από εκεί και πέρα θα πρέπει να περάσω τη συνέντευξη μια και θέλω να μείνω πολλούς μήνες ή μπορώ να πάω με το visa waiver και μετά να κάνω κάποια ανανέωση διαμονής?

Αφιερωμένο στους ερωτευμένους του myphone.

I believe i can fly

www.youtube.com/

watch?v=AYq6bdJF4ts

Μαρία είσαι το άλλο μου μισό. :love:

Link to comment
Share on other sites

Είναι πιθανό αυτό που θέλεις να μην γίνεται. Με το visa waiver μένεις μέχρι 90 μέρες και δεν μπορείς να επεκτείνεις την διάρκεια παραμονής σου σε (σχεδόν) καμία περίπτωση. Με τουριστική βίζα μένεις συνήθως μέχρι έξι μήνες - αλλά οι πιθανότητες να σου εγκριθεί τουριστική βίζα όταν δικαιούσαι χρήση του visa-waiver είναι πολύ χαμηλές, εκτός αν είσαι σε ηλικία σύνταξης και μπορείς να δείξεις ότι έχεις μπόλικα λεφτά να καλύψεις τα έξοδα διαμονής σου.

 

Εμένα με ενδιαφέρει να νοικιάσω στην Αμερική. Από εκεί και πέρα θα πρέπει να περάσω τη συνέντευξη μια και θέλω να μείνω πολλούς μήνες ή μπορώ να πάω με το visa waiver και μετά να κάνω κάποια ανανέωση διαμονής?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
καλησπερα καιρο σκεφτομαι την μεταναστευση στην αμερικη.θα ηθελα να μαθω περισσοτερα για την λοταρια (πωσ μπαιναι καποιοσ στην κληρωση,που μπορω να απευθυνθω):)
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ πέρασα στην αμερική σε πανεπιστήμιο (Penn state ) και τώρα περιμένω τα χαρτιά για την VISA από το τμημα των international students! Edited by periklis_pap
Link to comment
Share on other sites

Η λοταρία είναι μόνον ένας από τους τρόπους για να μεταναστεύσεις στις ΗΠΑ.

Η λοταρία οργανώνεται από το υπουργείο εξωτερικών των ΗΠΑ κάθε χρόνο τον Οκτώβριο και η συμμετοχή είναι δωρεάν. Χιλιάδες sites απατεώνων όμως προσπαθούν να σε παραπλανήσουν για να πληρώσεις και να καταθέσουν αυτοί την αίτηση για σένα - ακόμα και όταν η φετινή λοταρία έχει πια λήξει - και είναι αμφίβολο αν πράγματι καταθέτουν αίτηση για σένα. Το μόνο επίσημο site είναι το www.dvlottery.state.gov/ - η επόμενη κλήρωση θα είναι στα τέλη του 2011. Οι πιθανότητες επιτυχίας περίπου μια στις εξήντα.

 

Άλλος τρόπος να μεταναστεύσεις είναι με εργασία σε αμερικανό εργοδότη ή με συγγένεια με αμερικανό πολίτη.

 

 

καλησπερα καιρο σκεφτομαι την μεταναστευση στην αμερικη.θα ηθελα να μαθω περισσοτερα για την λοταρια (πωσ μπαιναι καποιοσ στην κληρωση,που μπορω να απευθυνθω):)

 

Καλη επιτυχία στις σπουδές σου, για μεταπτυχιακά θα πας? Έχω μείνει πολλά χρόνια στην Pennsylvania αν και δεν έτυχε ποτέ να επισκεφτώ το Penn State.

 

Παιδιά εγώ πέρασα στην αμερική σε πανεπιστήμιο (Penn state ) και τώρα περιμένω τα χαρτιά για την VISA από το τμημα των international students!
Edited by Nikos_s3
Link to comment
Share on other sites

Καλη επιτυχία στις σπουδές σου, για μεταπτυχιακά θα πας? Έχω μείνει πολλά χρόνια στην Pennsylvania αν και δεν έτυχε ποτέ να επισκεφτώ το Penn State.

 

Προπτυχιακές σπουδές με major aerospace engineering !

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω αυτούς που έχουν βρεθεί στις ηνωμένες πολιτείες πρόσφτα..: συννάλαγμα συμφέρει κανείς να ''αλλάξει'' εδώ σε τράπεζα, ή εκεί όταν με το καλό φτάσει? (όχι αναγκαστικά στο αεροδρόμιο που παραδοσιακά είναι ασύμφορο, αλλά και σε άλλα ανταλλακτήρια εκεί)
Link to comment
Share on other sites

Γενικά συμφέρει να αλλάξεις στην ελλάδα ή να πας σε ΑΤΜ στις ΗΠΑ με κάρτα ανάληψης από την ελλάδα.

 

να ρωτήσω αυτούς που έχουν βρεθεί στις ηνωμένες πολιτείες πρόσφτα..: συννάλαγμα συμφέρει κανείς να ''αλλάξει'' εδώ σε τράπεζα, ή εκεί όταν με το καλό φτάσει? (όχι αναγκαστικά στο αεροδρόμιο που παραδοσιακά είναι ασύμφορο, αλλά και σε άλλα ανταλλακτήρια εκεί)
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω αυτούς που έχουν βρεθεί στις ηνωμένες πολιτείες πρόσφτα..: συννάλαγμα συμφέρει κανείς να ''αλλάξει'' εδώ σε τράπεζα, ή εκεί όταν με το καλό φτάσει? (όχι αναγκαστικά στο αεροδρόμιο που παραδοσιακά είναι ασύμφορο, αλλά και σε άλλα ανταλλακτήρια εκεί)

 

εδω αλλαξε ειναι καλυτερα. στην αμερικη θα σε χρεωσουν περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω αυτούς που έχουν βρεθεί στις ηνωμένες πολιτείες πρόσφτα..: συννάλαγμα συμφέρει κανείς να ''αλλάξει'' εδώ σε τράπεζα, ή εκεί όταν με το καλό φτάσει? (όχι αναγκαστικά στο αεροδρόμιο που παραδοσιακά είναι ασύμφορο, αλλά και σε άλλα ανταλλακτήρια εκεί)

 

Αναλήψεις από ATM στις ΗΠΑ με ελληνική κάρτα.

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...