Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

μια ερώτηση.

Πούλησα σε κάποιον εκτός Ελλάδας(για την ακρίβεια Νιγηρία) κάτι και θέλω να μου βάλει τα χρήματα στην κάρτα που έχω για το paypal.

Στο υπ'οψιν ότι είναι απλή κάρτα της πειραιώς δλδ αν δεν έχει χρήματα μέσα δεν μπορώ να αγοράσω και όταν μου κάνουν refund μπαίνουν πάλι στην κάρτα και δεν μαίνουν στο λογαριασμό του paypal.

Πως θα γίνει αυτό και πόσο αξιόπιστο είναι?

Σας ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων.

Επειδή δεν μπορώ να το παρακολουθώ αν είναι εύκολο ΠΜ.

Καταρχήν αν πούλησες σε Νιγηριανό , κατά 99.99 % είναι απάτη .

Δεύτερον αυτό που ζητάς δεν γίνεται . Τα χρήματα θα σου τα βάλει στο PAYPAL .

Μετά εσύ μπορείς από το PAYPAL να τα κατεβάσεις στον προσωπικό σου λογαριασμό στην τράπεζα.

Πρόσεξε , ότι τα χρήματα πρέπει να μπουν στον λογαριασμό σου .

Αν έρθουν με έμβασμα ή γενικά είναι σε κατάσταση Pending ΜΗΝ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ .

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που τα βαζει συνηθως κανουν 3 μερες να φανουν στο λογαριασμο του paypal

 

Sent from my MB525 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να μου εξηγήσει τη διαφορά PayPal και PayPal Pro...

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

Τι ειναι αυτο καινουργια κολπα??

 

Κατα πασα πιθανοτητα ειναι για πωλητες, λιγοτερες χρεωσεις κατα 16% και αποφυγή των κρυφων χρεωσεων (εδω γελαμε χαχαααα :D)

 

 

 

 

Website Payments Pro: Everything You Need without the Extra Fees

View Demo View Demo

Process credit cards directly on your website with Website Payments Pro, our merchant account and gateway in one.

Accept VISA MASTERCARD AMEX DISCOVER PAYPAL

Clear pricing, no hidden fees (See Pricing)

No long-term commitments or monthly minimums

Works with most popular shopping carts

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Έχει κάνει κάποιος αγορά τις τελευταίες 24 ώρες με paypal??? Πάω να συνδεθώ για να πληρώσω και μου βγάζει..

 

""Return to eBay

 

At this time, we are unable to process your request. Please return to eBay and try another option.""

 

έχω από χτες το βραδυ που παλεύω και μου βγάζει αυτό συνεχεια....τι διάολο γίνετε???

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, πούλησα κάτι στο ebay, και ο πωλητής πλήρωσε άμεσα (buy it now). έχει λίγες αξιολογήσεις, και μου έστειλε σε μύνημα τώρα να στήλω το πακέτο σε άλλη διεύθυνση από αυτήν που μου έστηλε το paypal και επίσης μου λέει θα μου δώσει και άλλα λεφτά αν το στήλω με γρήγορη υπηρεσία πχ DHL για να το έχει αυτή την εβδομάδα.

 

εδώ κάτι μου βρομάει ρε παιδιά, αποκλείεται να στήλω σε άλλη διεύθυνση γιατί τότε δεν θα έχω την προστασία του paypal, αλλά και αυτό το να μου δώσει και άλλα χρήματα δεν μάρεσε καθόλου.

 

να ρωτήσω και κάτι άλλο που έχω απορία: αν πάρει το λάπτοπ αφου το στήλω κανονικά υπάρχει περίπτωση να μου κάνει μα****** και να κάνει case στο paypal λέγοντας ότι δεν είναι όπως το περιγράφω, ή να γράψει ότι έστηλα κάτι άλλο, η ακόμα και να πει ότι έσπασε για να πάρει πίσω τα χρήματά του και να του μείνει κιόλας?? :wacko: δεν ξέρω αν πέζει ρόλο αλλά δεν έχω επιλογή στο ebay ότι δέχομαι να πάρω πίσω αυτό που έστηλα (returns not accepted)

 

τι να κάνω τώρα? να του στήλω refund με τα χρήματα πίσω? η να το στείλω?

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια περίεργη περίπτωση με εbay-PayPal. Το ποσό είναι μικρό, αλλά άνοιξα case για να δω αντίδραση από το PayPal.

 

Εστειλε κάτι ο πωλητής, το προ|ϊόν δεν ήρθε. Τον ρώτησα τι συμβαίνει και μου στειλε με email αποδεικτικό αποστολής, το οποίο γράφει το ονοματεπώνυμό μου, το ονοματεπώνυμο μιας άλλης, και μια σφραγίδα από τα αυστραλέζικα ταχυδρομεία. Πουθενά όμως δεν έχει αριθμό αποστολής.

 

Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας σημερα αντιμετωπιζω τρομερα προβληματα με το paypal πηγα σημερα να κανω μια καταθεση στην bwin μεσω paypal με την πιστωτικη μου παταω pay now και μιυ βγαζει αυτο το μυνημα " You cannot complete this action on the card you have selected. Please select another card." και ενω εχω δηλωμενη και μια πιστωτικη Mastercard δεν υπαρχει σαν επιλογη πληρωμης στα funding options μου βγαζει μονο την visa Επικοινωνησα με το paypal για το θεμα της visa και μου απαντησαν αυτο

Dear ΧΧΧΧ

 

 

 

 

Thank you for contacting PayPal regarding your payment with your card ending 'ΧΧΧΧ'

 

 

 

We’re sorry for the difficulty you experienced with this credit card payment. Your transaction was denied due to a problem with your credit card company’s processing server. You can try to complete the payment again. If this issue continues, you may also want to contact your credit card company for further support.

 

Alternatively, you can use or add another credit card to your PayPal account to complete the payment.

 

 

Please let us know if you require any further assistance.

υπογραφή εκτός ορίων
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας σημερα αντιμετωπιζω τρομερα προβληματα με το paypal πηγα σημερα να κανω μια καταθεση στην bwin μεσω paypal με την πιστωτικη μου παταω pay now και μιυ βγαζει αυτο το μυνημα " You cannot complete this action on the card you have selected. Please select another card." και ενω εχω δηλωμενη και μια πιστωτικη Mastercard δεν υπαρχει σαν επιλογη πληρωμης στα funding options μου βγαζει μονο την visa Επικοινωνησα με το paypal για το θεμα της visa και μου απαντησαν αυτο

 

Tι να σου πουμε εμεις? τα λεει ολα το παυπαλ, εκανες αυτο που σου λεει με την πιστωτική σου?

Link to comment
Share on other sites

Και μην ξεχνάς την απεργία των τραπεζών

Δημιούργησε πολλά προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σε ολους!

Εκανα κανονικα την ενεργοποιηση της υπηρεσιας, και θα φορτωνω καρτα με λιγα ευρωπουλα καθε φορα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.. Αν πραγματοποιησω αγορα μεσω της υπηρεσιας λιγων μονο ευρω, θα λαβω αποδειξη κανονικη μετα απο καποιο χρονικο διαστημα, ή απλα ενα email σε ψηφιακη μορφη;; Πως με εξασφαλιζει δηλαδη;

Μιας και δηλωνω κανονικα τα στοιχεια μου οταν κανω εγγραφη. Δηλαδη δ/νση κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σε ολους!

Εκανα κανονικα την ενεργοποιηση της υπηρεσιας, και θα φορτωνω καρτα με λιγα ευρωπουλα καθε φορα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.. Αν πραγματοποιησω αγορα μεσω της υπηρεσιας λιγων μονο ευρω, θα λαβω αποδειξη κανονικη μετα απο καποιο χρονικο διαστημα, ή απλα ενα email σε ψηφιακη μορφη;; Πως με εξασφαλιζει δηλαδη;

Μιας και δηλωνω κανονικα τα στοιχεια μου οταν κανω εγγραφη. Δηλαδη δ/νση κ.ο.κ.

To paypal είναι απλά μέσο πληρωμής.

Αν επιθυμείς αποστολή του νόμιμου φορολογικού παραστατικού, θα πρέπει να απευθυνθείς στον έμπορο αυτόν καθ' αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια επειδη εχω κανει λιγες αγορες μεσω ιντερνετ και λεω να τις αυξησω σιγα σιγα θα ηθελα να μου εξηγησετε πως ακριβως γινεται η επιστροφη χρηματων αν το προιον που αγορασα ερθει και ειναι κατεστραμενο ή χαλασμενο πχ...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδες,

σημερα αντιμετωπισα κατι που δεν περιμενα οτι θα μου συμβει ποτε χρησιμοποιωντας paypal !

απο τις 20 Σεπτεμβρη εχω αγορασει κατι αξιας 380€ και για να μου το δωσει τοσο ο πωλητης που ειχα βρει στο ebay συμφωνησαμε να τον πληρωσω εκτος ebay μεσω paypal.Ετσι και εγινε οπως εχω κανει και πολλες φορες αλλωστε για να παζαρεψω πιο κατω την τιμη αλλα παντα μεσω paypal ετσι ωστε να εχω το buyer protection του paypal !

Αρκετερς μερες μετα και ο πωλητης δεν μου ειχε δωσει tracking number ουτε και απαντουσε στα ημεηλ εκτος απο μια φορα που ηταν κυριακη και μου ειπε οτι δεν ειναι στο πισι του γραφειου και οτι λογικα πιστευει πως τα πραγματα εχουν φυγει,καποιες μερες μετα και τιποτα παλι,του εστελνακ ια απαντηση μηδεν μεχρι μια κυριακη που παλι μου ειπε ακριβως την ιδια δικαιολογια.μετα απο 3-4 μερες και αφου παλι δεν εστειλε απαντηση με σιγουρια για το τι γινετε με το δεμα ανοιξα στην paypal ενα dispute για να αποζημιωθω.

Ξεκινησαν ολες οι διαδικασιες οπως παντα και εντελει αυτος τους ειπε οτι λογω προβληματος με τα τελωνεια δεν τα εστειλε και εδωσε εντολη αποζημειωσης οποτε και η paypal μου ειπε οτι εντος καποιων ημερων τα χρηματα μου θα μπουν στον λογαριασμο μου(κλασσικη διαδικασια).

Σημερα μου ερχεται ενα email απο την paypal που λεει τα εξης :

Hello *******************,

 

The refund sent by Richard Schubert (rschubert69@sbcglobal.net) did not clear from the sender's bank. You have not received funds for this payment in your PayPal account.

 

Please contact Richard Schubert regarding this refund.

 

Στην ουσια δηλαδη με αδειαζει κανονικα !!!!

 

Πριν του απαντησω λεω ας στειλω και σε αυτον ενα μεηλ τελευταιο μπας και....

και το μεηλ δεν εφτασε ποτε,delivery failure notice !

Αυτα ειναι σκεφτηκα !!! Τον ηπι@με...

Εχω στειλει ενα μεηλ στην paypal και περιμενω απαντηση αλλα ειμαι ψυχολογικα χαλια μιας και τα χρηματα δεν ειναι καθολου λιγα !!! Δεβ περιμενα ποτε οτι θα ειχα προβλημα με αποζημειωση,την στιγμη που κιολας και αυτος παραδεχεται οτι δεν τα εστειλε !

 

Εχετε καμια ιδεα?????? Εχετε αντιμετωπισει κατι παρομοιο ???

Help pleaseeeeeee......

 

Παω να σκασω απο το μεσημερι που εγιναν ολα αυτα........... :cry:

 

**Ζητω συγνωμη για το πολυ μεγαλο ποστ αλλα επρεπε να τα εξηγησω λιγο**

Edited by dimitris_coupe
Link to comment
Share on other sites

@dimitris_coupe Θα σε απογοητεύσω, μια και το ποσόν είναι αρκετά μεγάλο, άλλα το παυπαλ δεν μπορεί να ανακτήσει τα κεφάλαια από τον λογαριασμό του πωλητή, είναι και αυτό μια πιθανότητα στις 100 που μπορεί να σου συμβεί, ο πωλητής εξαφανίστηκε

....οπότε δυστυχώς ήσουν άτυχος.

Link to comment
Share on other sites

Δε σε "άδειασε" το paypal αλλά δυστυχώς ένας, προφανώς, απατεώνας πωλητής...

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

τι νοημα εχει το buyer protection τοτε ρε παιδες ???

πως μας καλυπτει υποτιθεται το paypal ?

παλαιοτερα που ειχα χασει λεφτα και εχει εξαφανιστει ο πωλητης τοτε τα ειχα παρει πισω κανονικα,εντωμεταξυ τωρα ο πωλητης τους ειπε οταν ανοιξα το θεμα οτι δεν τα ειχε στειλει αρα και αυτοι ξερουν οτι οντως εγω δεν εχω παραλαβει κατι που εχω πληρωσει....

Link to comment
Share on other sites

Δε σε "άδειασε" το paypal αλλά δυστυχώς ένας, προφανώς, απατεώνας πωλητής...

 

Δεν θα συμφωνήσω.

 

Το παυπαλ θα έπρεπε να εξασφαλίσει τα κεφάλαια ώστε σε περίπτωση προβλήματος να τα επιστρέψει στον δικαιούχο, άλλωστε αυτή είναι και η κύρια υπηρεσία που προσφέρει.

Μεταφορές χρημάτων κάνουν άπειρες εταιρείες-τράπεζες ανά τον πλανήτη αλλά ο κόσμος προτιμάει το παυπαλ για το παραπάνω λόγο και μόνον.

 

Είναι ένα λάθος που μπορεί να προκύψει όταν περάσει αρκετός καιρός από την αγορά και ο πωλητής αποδειχθεί απατεώνας, τότε το παυπαλ αρχίζει και αποζημιώνει με την σειρά τους αγοραστές μέχρι να τελειώσουν τα διαθέσιμα κεφάλαια του πωλητή, εδώ υπάρχει ένα μπακ στο παυπαλ διότι τα κεφάλαια αυτά στην ουσία δεν φτάνουν για να αποζημιωθεί και ο τελευταίος μιας και το παυπαλ αφαιρεί απο τις εκάστοτε μετακινήσεις το ποσοστό του, άρα κάποιοι μένουν στον αέρα.

Αυτό πιστευω έγινε και με τον φίλο. Ουσιαστικά λοιπόν το παυπαλ τον άδειασε έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στην τράπεζα και αρνήσου τη συναλλαγή.

 

Καλη ιδεα αλλα που θα βρει η τράπεζα τα χρηματα για να τα επιστρέψει?

Link to comment
Share on other sites

Καλη ιδεα αλλα που θα βρει η τράπεζα τα χρηματα για να τα επιστρέψει?

Δεν ξέρω, χάνει τίποτα; Γι' αυτό κάτι τέτοιες συναλλαγές τις κάνεις από proxy...

Link to comment
Share on other sites

Μην περιμένετε η paypal να βάλει οικειοθελώς το χέρι στην τσέπη για να καλύψει τον κάθε απατεώνα.

Δεν κάνει αυτό η paypal, και ποτέ δεν το έκανε.

Αυτό που κάνει είναι να αναλαμβάνει τη διαδικασία του διαμεσολαβητή, να κρίνει ποιος έχει δίκιο, και να τα παίρνει από τον πωλητή.

 

Επόμενο βήμα αμφισβήτηση στην τράπεζα. Η τράπεζα θα κάνει την έρευνα της, και αν όλα πάνε κατ' ευχή, θα βρει τα λεφτά να τα δώσει... φυσικά ούτε και αυτή από την τσέπη της, αλλά θα τα πάρει αναγκαστικά από τον τραπεζικό λογαριασμό του paypal.

Link to comment
Share on other sites

τι να πω,μαλλον το ειχα τελειως λαθος στο μυαλο μου !

εγω πιστευα οτι η πεηπαλ σε καλυπτε και σε αποζημιωνε αυτη σε περιπτωση απατεωνιας,για αυτο και την προτιμουσα αλλωστε...

εχω κανει οτι διαδικασιες χρειαζεται,θα παω και απο την Κυπρου και βλεπουμε αν και μαλλον δεν θα γινει τπτ ειδικα απο την μερια της τραπεζας αλλα τελος παντων.....

εντωμεταξυ αν ψαχτειται λιγο στο γκουγκλ θα δειτε σημεια και τερατα για την πεηπαλ,δεν το περιμενα....

παρα μα παρα πολλα παραπονα......

:(

Link to comment
Share on other sites

PayPal Sucks - Pay Pal Lawsuits, PayPal Complaints & Fraud

 

 

Update: Κάνω πριν λίγο μια συναλλαγή από μεγάλο site αθλητικών ειδών στην Αγγλία. Είχε μια προσφορά δύο μπλουζάκι 3 και 4£ έκαστο, και είπα να τα κάνω δώρο. Το κακό είναι οτι δεν μου υπολόγιζε αυτόματα το ποσό των μεταφορικών και περίμενα ότι μόλις πήγαινα στο PayPal θα με ξανάστελνε πίσω στο site για να μου πει το τελικό ποσο. Αμ δε...Σκάει email από το PayPal...

 

You authorized a payment of 17.78 GBP to Lovell Rugby

Your funds will be transferred when the merchant processes your payment. Any money in your PayPal account at that time will be used before any other payment source.

 

Thanks for using PayPal. To see the full transaction details, log in to your PayPal account.

 

It may take a few moments for this transaction to appear in your account.

 

Bγαίνει 10£ παραπάνω. Ηθελα να δω πόσο βγαίνουν τα μεταφορικά, αν ήταν 3-4£ ΟΚ, 10£ παραπάνω όμως είναι πολλά...

 

Τώρα, μόλις εξετάσουν την παραγγελία θα με χρεώσουν να υποθέσω;

Edited by soublaki-3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...