Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την επιλογη για το ποιος θα κανει την μετατροπη συναλλάγματος την εχεις αμέσως μετα την συνδεσης σου στο παυπαλ για την πληρωμη αυτου που αγόρασες.

 

Για τον κωδικο περιμενε 3-4 μερες.

 

Δεν το 'χω βρει ποτέ αυτό. Προχθές για προϊον 20€ πλήρωσα 60c παραπάνω στη μετατροπή...

 

Λοιπόν σήμερα έκανα μια αγορά δες πως γίνεται.

 

Αγοραζεις το αντικείμενο, εννοείτε σε διαφορετικό νομισμα απο το δικο σου, πας να το πληρώσεις στο παυπαλ, δίνεις κωδικούς κλπ και μπαίνεις τοτε εμφανίζεται αυτη η οθόνη

http://img593.imageshack.us/img593/6706/paypal1kn.png

 

Αν τώρα πατήσεις "Other conversion option" τοτε εμφανίζεται η παρακάτω οθονη, οπου και επιλέγεις ποιος θα κανει την μετατροπή

http://img36.imageshack.us/img36/5645/paypal2j.png

 

 

To αποτέλεσμα

 

Η κάπρου χρέωσε

http://img26.imageshack.us/img26/1851/kyprou.png

 

Το xe το δίνει

http://img52.imageshack.us/img52/4467/63457566.png

 

Το δε παυπαλ

http://img202.imageshack.us/img202/2562/paypalxe.png

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Νίκο. Πάνω από 1000 αγορές, και τα περισσότερα μεγάλα ποσά, και να πληρώνω συνέχεια χαράτσι είναι βλακεία. Κερνάω καφέ...:p
Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ πολύ Νίκο. Πάνω από 1000 αγορές, και τα περισσότερα μεγάλα ποσά, και να πληρώνω συνέχεια χαράτσι είναι βλακεία. Κερνάω καφέ...:p

 

Τιποτα, και βέβαια ειναι βλακεία!! Πληρώνει που πληρώνει ο πωλητής κερατιάτικα να πληρώνει και ο αγοραστής και μάλιστα αδιαφανείς χρεώσεις όπως αυτή παει πολύ. Απλώς απορώ πως δεν το ήξερες.

 

ΥΓ αν είναι για καμιά μπύρα μέσα:D

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα ενεργοποιηση της ΧΡΕΩΣΤΙΚΗΣ Πειραιως που την εχω συνδεσει με τον τραπεζικο μου λογ/σμο.

Η ερωτηση μου ειναι για να αγορασω κατι , μια υπηρεσία ας πουμε, να κλεισω ενα δωματιο σε ξενοδοχειο, πως θα πρέπει να το κανω αυτο? Πρεπει να παω στο Top Up και να μεταφέρω χρηματα απ τον λογαριασμο μου στο λογ/σμο Paypal και μετα?

Αυτο δεν καταλαβαίνω.

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εκανα ενεργοποιηση της ΧΡΕΩΣΤΙΚΗΣ Πειραιως που την εχω συνδεσει με τον τραπεζικο μου λογ/σμο.

Η ερωτηση μου ειναι για να αγορασω κατι , μια υπηρεσία ας πουμε, να κλεισω ενα δωματιο σε ξενοδοχειο, πως θα πρέπει να το κανω αυτο? Πρεπει να παω στο Top Up και να μεταφέρω χρηματα απ τον λογαριασμο μου στο λογ/σμο Paypal και μετα?

Αυτο δεν καταλαβαίνω.

 

Βηματα

1.Αγοραζεις

2.Πατας πληρωμη με παυπαλ

3.συνδεεσαι στο παυπαλ

4.αποδοχη της πληρωμης

τελος

 

Το παυπαλ θα τραβήξει τα χρηματα απο την καρτα σου.

Link to comment
Share on other sites

Βηματα

1.Αγοραζεις

2.Πατας πληρωμη με παυπαλ

3.συνδεεσαι στο παυπαλ

4.αποδοχη της πληρωμης

τελος

 

Το παυπαλ θα τραβήξει τα χρηματα απο την καρτα σου.

 

Αρα το μονο που χρειαζεται ειναι να εχω το ποσό στον τραπεζικο λογαριασμό που συνδέεται η χρεωστική και τέλος. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Κάνω χθες αγορά από ένα eshop στην Ασία. Πληρωμή με paypal. ελεγε για πολύ φθηνά μεταφορικα οπότε τον προτίμησα. Μου στέλνει μετά email ότι τα μεταφορικά αυτά ειναι για εντός της χώρα του και ότι πρέπει να πληρώσω 30$ παραπάν περίπου. Του λέω να μου επιστρέψει το ποσό και το κάνει γαργάρα. Του ξαναστέλνω σήμερα email και μου επιστρέφει 5$ λιγότερο με την αιτιολογία του servrice charge. Του είπα ότι αν δεν επιστρέψει όλο το ποσό, θα κάνω dispute. Γαργάρα ο τύπος...

 

Αν σου ανοίξουν πολλά dispute, δεν σου κλειδώνουν το λογαριασμό; :devil:

Link to comment
Share on other sites

Κάνω χθες αγορά από ένα eshop στην Ασία. Πληρωμή με paypal. ελεγε για πολύ φθηνά μεταφορικα οπότε τον προτίμησα. Μου στέλνει μετά email ότι τα μεταφορικά αυτά ειναι για εντός της χώρα του και ότι πρέπει να πληρώσω 30$ παραπάν περίπου. Του λέω να μου επιστρέψει το ποσό και το κάνει γαργάρα. Του ξαναστέλνω σήμερα email και μου επιστρέφει 5$ λιγότερο με την αιτιολογία του servrice charge. Του είπα ότι αν δεν επιστρέψει όλο το ποσό, θα κάνω dispute. Γαργάρα ο τύπος...

 

Αν σου ανοίξουν πολλά dispute, δεν σου κλειδώνουν το λογαριασμό; :devil:

 

Εσυ δεν επιτρεπετε να κανεις τετοιο λαθος, αν εχουμε αμφιβολίες για το οτιδοιποτε πρωτα επικοινωνούμε με τον πωλητη και μετα αγοράζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ δεν επιτρεπετε να κανεις τετοιο λαθος, αν εχουμε αμφιβολίες για το οτιδοιποτε πρωτα επικοινωνούμε με τον πωλητη και μετα αγοράζουμε.

Είχε μία τιμή για τα μεταφορικά, δεν έγραφε 10$ Ασία, 40$ Ευρώπη και 60$ Αμερική. Για του λόγου το αληθές:

 

Hello,As you've ordered me the polo shirt.The shipping cost $2.67 is a local cost[domestic].

 

 

In fact the shipping cost to Greece is 1,100 baht[$40] for EMS 2-3 days or normal 900 baht[$30] about 1 week.

And the service charge for paypal is $5

 

 

Please transfer me 40+5-2.67=$42

 

 

Thank You.

 

Από τα $17.67 που είχε το μπλουζάκι, μου έστειλε τα $12.67. Μετά μου είπε ότι τώρα έχει αρνητικό υπόλοιπο και τρίχες κατσαρές.

Link to comment
Share on other sites

για να μου στειλουν χρηματα απο εξωτερικο μεσω παυπαλ,χρειαζονται απλως το email μου απο ο,τι τσεκαρα,σωστα?Το παυπαλ γνωριζετε αν κανει καποια κρατηση?Επισης τα λεφτα που θα μπουν θα παραμεινουν στο παυπαλ λογαριασμο μου για μελλοντικη αγορα ή θα μπουν μετα απο επιλογη δικια μου σε μια απο τις 3 καρτες που εχω δηλωμενες εκει?Ευχαριστω παρα πολυ
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα, και βέβαια ειναι βλακεία!! Πληρώνει που πληρώνει ο πωλητής κερατιάτικα να πληρώνει και ο αγοραστής και μάλιστα αδιαφανείς χρεώσεις όπως αυτή παει πολύ. Απλώς απορώ πως δεν το ήξερες.

 

ΥΓ αν είναι για καμιά μπύρα μέσα:D

 

Φίλε Νίκο Καλλιθέα σε ευχαριστούμε για τα screenshots. Επειδή δεν σκαμπάζω στα μαθηματικά το συμπέρασμα είναι ότι πρέπει να βάζουμε το paypal να κάνει το conversion ή όχι; ευχαριστώ

Ζητείται άτομο με πρόγραμμα cosmote gigamax unlimited για να του δίνω €10 τον μήνα για να αποκτήσω 1 extra sim στο συμβόλαιό του
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Νίκο Καλλιθέα σε ευχαριστούμε για τα screenshots. Επειδή δεν σκαμπάζω στα μαθηματικά το συμπέρασμα είναι ότι πρέπει να βάζουμε το paypal να κάνει το conversion ή όχι; ευχαριστώ

Λαθος

Ακριβως το αντιθετο, δηλαδη πρεπει να εχεις μαρκαρισμενο αυτο που εχω και εγω στο screenshots μου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Έχω ένα πρόβλημα με τον λογαριασμό paypal. Πριν λίγες ημέρες, έκανα την βλακεία και έπεσα θύμα ηλεκτρονικού ψαρεματος.

Ο απατεώνας μου έκλεψε τα στοιχεία του λογαριασμού στο paypal (όπου είχα προπληρωμένη) και τα άλλαξε, έτσι δεν μπορώ να μπω

 

Ευτυχώς δεν είχα τίποτα σπουδαίο και μου βούτηξε 25 ευρώ.

Προσπαθώ να τα πάρω πίσω, αλλά τέλοσπάντων.

 

Έχω άλλη απορία.

Άνοιξα νέο λογαριασμό paypal με νέα προπληρωμένη. Θέλω να ακυρώσω μια αγορά που έκανα πριν λίγες ημέρες, αλλά τα χρήματα θα επιστραφούν στην προηγούμενη κάρτα που την έχω ακυρώσει.

Πως μπορώ να πάρω τα χρήματα στην νέα μου κάρτα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.

 

Έχω ένα πρόβλημα με τον λογαριασμό paypal. Πριν λίγες ημέρες, έκανα την βλακεία και έπεσα θύμα ηλεκτρονικού ψαρεματος.

Ο απατεώνας μου έκλεψε τα στοιχεία του λογαριασμού στο paypal (όπου είχα προπληρωμένη) και τα άλλαξε, έτσι δεν μπορώ να μπω

 

Ευτυχώς δεν είχα τίποτα σπουδαίο και μου βούτηξε 25 ευρώ.

Προσπαθώ να τα πάρω πίσω, αλλά τέλοσπάντων.

 

Έχω άλλη απορία.

Άνοιξα νέο λογαριασμό paypal με νέα προπληρωμένη. Θέλω να ακυρώσω μια αγορά που έκανα πριν λίγες ημέρες, αλλά τα χρήματα θα επιστραφούν στην προηγούμενη κάρτα που την έχω ακυρώσει.

Πως μπορώ να πάρω τα χρήματα στην νέα μου κάρτα;

Εχω την εντύπωση οτι τα χρήματα θα τα χασεις δεν εχει νόημα η ακύρωση, χάρισε τα στον πωλητή οχι στον κλέφτη, προσπάθησε να μιλήσεις με το παυπαλ και να πάρεις πισω τον ελεγχο του λογαριασμού σου ή να σου δώσουν αυτοί μια λύση.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με το paypal και περιμένω.

 

Βασικά αγόρασα ένα λογισμικό και θέλω να το επιστρέψω (δεν με βόλεψε) για να μου δώσει ο πωλητής άλλο, παρόμοιο.

Ο άνθρωπος συμφωνεί, αλλά πρέπει να μου επιστρέψει πρώτα αυτά που του έδωσα, γιατί κάνει η εταιρεία τις συναλλαγές μόνο μέσω paypal.

 

Το κακό είναι πως η συναλλαγή κολλάει ακριβώς εκεί, δηλαδή στο ότι αν μου επιστρέψει χρήματα για να κάνω την άλλη αγορά, αυτά θα επιστραφούν στην ακυρωθείσα κάρτα και δεν θα μπορώ να κάνω τίποτα.

 

Πήγα και στην τράπεζα να αμφισβητήσω την αγορά που έκανε ο απατεώνας με την παλιά προπληρωμένη.

Άραγε έχω ελπίδες;

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με το paypal και περιμένω.

 

Βασικά αγόρασα ένα λογισμικό και θέλω να το επιστρέψω (δεν με βόλεψε) για να μου δώσει ο πωλητής άλλο, παρόμοιο.

Ο άνθρωπος συμφωνεί, αλλά πρέπει να μου επιστρέψει πρώτα αυτά που του έδωσα, γιατί κάνει η εταιρεία τις συναλλαγές μόνο μέσω paypal.

 

Το κακό είναι πως η συναλλαγή κολλάει ακριβώς εκεί, δηλαδή στο ότι αν μου επιστρέψει χρήματα για να κάνω την άλλη αγορά, αυτά θα επιστραφούν στην ακυρωθείσα κάρτα και δεν θα μπορώ να κάνω τίποτα.

 

Πήγα και στην τράπεζα να αμφισβητήσω την αγορά που έκανε ο απατεώνας με την παλιά προπληρωμένη.

Άραγε έχω ελπίδες;

 

Για αυτο δεν εχω ιδεα, μιας και πρωτη φορα ακουω κλοπη λογαρισμου του παυπαλ.

 

Αυτο που δεν καταλαβαινω είναι αντε και του εδωσες μαιλ και κωδικο για το παυπαλ, πως σου κλειδωσε το παυπαλ, και πως αλλαξε κωδικο και αντε τον αλλαξε εσυ γιατι δεν μπορεις να παρεις πισω τον ελεγχο?

Μηπως σου εκλεψε και τους κωδικους του εμαιλ σου, γιατι δεν εξηγείται αλλιως.

 

Σορρυ αλλα εχει ενα ενδιαφερον η περιπτωση σου και ειναι καλο να μαθουμε τι ακριβως εγινε.

Link to comment
Share on other sites

Μια φορά είχα στείλει ένα προϊόν σε έναν πελάτη στο ebay. Το προϊόν έκανα το λάθος και δεν το έστειλα συστημμένο. Ο αγοραστής, άνοιξα claim ότι του κλέψανε το λογαριασμό, και πήρανε τα λεφτά από το λογαριασμό μου. Αυτοί μου είπαν να αποδείξω ότι το έστειλα. Εκανα και 2ο λάθος και δεν έστειλα ένα κενό φάκελλο να τους δώσω τον αριθμό αποστολής και να πάρω πίσω τα χρήματά μου.

Σε τέτοιες περιπτώσεις, σχεδόν πάντα κερδίζει ο αγοραστής.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπαθώ να πάρω μια μπαταρία και δεν ξέρω τι να πατηήσω στο paypal εκει που μου λέει κατω απο τα στοιχέια της καρτας και της διευθηνσης μου city/state ...βαζω Athens-Virwnas και μου λέει please enter a valid city ...μηπως ξέρει κανένας τι να κάνω γιατι θα έχω χάσει τα λεφτά που έβαλα στην προπληρωμένη...
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπαθώ να πάρω μια μπαταρία και δεν ξέρω τι να πατηήσω στο paypal εκει που μου λέει κατω απο τα στοιχέια της καρτας και της διευθηνσης μου city/state ...βαζω Athens-Virwnas και μου λέει please enter a valid city ...μηπως ξέρει κανένας τι να κάνω γιατι θα έχω χάσει τα λεφτά που έβαλα στην προπληρωμένη...

 

Να βάλεις BYRON ή VYRON

( και εγώ Βυρωνιώτης είμαι )

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά προσπαθώ να πάρω μια μπαταρία και δεν ξέρω τι να πατηήσω στο paypal εκει που μου λέει κατω απο τα στοιχέια της καρτας και της διευθηνσης μου city/state ...βαζω Athens-Virwnas και μου λέει please enter a valid city ...μηπως ξέρει κανένας τι να κάνω γιατι θα έχω χάσει τα λεφτά που έβαλα στην προπληρωμένη...

 

Πρέπει να ειναι αυτού του φορματ "Greece / Athens / Kallithea" οχι παύλες

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ειναι αυτού του φορματ "Greece / Athens / Kallithea" οχι παύλες

 

στα αρχικά που μόνο του εχει ΝΥ απο new york τι να βάλω?

Το αφήνω κενό και μου λεέι please enter a valid state...

Edited by denkar13
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι για Αμερική... Αν έχεις επιλέξει Ελλάδα, δε θα σου βγάλει επιλογή state.

Πώς θα επιλέξω Ελλάδα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά,

μια ερώτηση.

Πούλησα σε κάποιον εκτός Ελλάδας(για την ακρίβεια Νιγηρία) κάτι και θέλω να μου βάλει τα χρήματα στην κάρτα που έχω για το paypal.

Στο υπ'οψιν ότι είναι απλή κάρτα της πειραιώς δλδ αν δεν έχει χρήματα μέσα δεν μπορώ να αγοράσω και όταν μου κάνουν refund μπαίνουν πάλι στην κάρτα και δεν μαίνουν στο λογαριασμό του paypal.

Πως θα γίνει αυτό και πόσο αξιόπιστο είναι?

Σας ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων.

Επειδή δεν μπορώ να το παρακολουθώ αν είναι εύκολο ΠΜ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,

μια ερώτηση.

Πούλησα σε κάποιον εκτός Ελλάδας(για την ακρίβεια Νιγηρία) κάτι και θέλω να μου βάλει τα χρήματα στην κάρτα που έχω για το paypal.

Στο υπ'οψιν ότι είναι απλή κάρτα της πειραιώς δλδ αν δεν έχει χρήματα μέσα δεν μπορώ να αγοράσω και όταν μου κάνουν refund μπαίνουν πάλι στην κάρτα και δεν μαίνουν στο λογαριασμό του paypal.

Πως θα γίνει αυτό και πόσο αξιόπιστο είναι?

Σας ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων.

Επειδή δεν μπορώ να το παρακολουθώ αν είναι εύκολο ΠΜ.

Δεν καταλαβα τι ζητας να σου βαλει τα χρηματα απ' εθειας στην καρτα ή στο λογαριασμο παυπαλ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...