Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

γεια σας...γνωριζει κανεις τι γινεται με το paypal mobile? βασικα εχω ενα mobile site και θελω οι χρηστες που θα μπαινουν να μπορουν να πληρωνουν καποιες συνδρομες. πως μπορει να γινει αυτο...προσπαθησα να το κανω και μου λεει οτι ολο αυτο δε λειτουργει ακομα στην ελλαδα.

 

any help????

Link to comment
Share on other sites

Αύριο-μεθαύριο θα πάω να βγάλω μια προπληρωμένη κάρτα. Μάλλον στην πειραιώς θα πάω. Φαντάζομαι οτι δεν χρειάζεται να έχω λογαριασμό στην πειραιώς για να μου βγάλουν κάρτα..

 

Ερώτηση:

Μπορώ να βάλω όσα χρήματα θέλω ή υπάρχουν στάνταρ ποσά που απλά αγοράζω την κάρτα? Αν ισχύει το πρώτο, πιο είναι το χαμηλότερο ποσό που μπορώ να βάλω? Μπορώ να βάλω πχ 20-30 ευρώ?

Επίσης εφόσον πάρω την κάρτα χρειάζεται να κάνω κάπου εγγραφή για να πληρώνω με paypal?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οκ.. έβγαλα κάρτα.

Έχω κάνει εγγραφή στο site paypal.com αλλά δεν μου έρχεται email ώστε να κάνω επιβεβαίωση. Δοκίμασα πολλές φορές να σταλεί το mail επιβεβαίωσης αλλά τίποτα. Το email μου είναι hotmail.. μήπως φταίει αυτό? Βασικά όπως και να έχει δεν μπορώ να το αλλάξω αν δεν γίνει πρώτα επιβεβαίωση.

 

edit: Έκανα logout, πάω να βάλω τον κωδικό να συνδεθώ και μου λέει οτι είναι λάθος! Πάτησα forgot your password να μου σταλεί.. αλλά πάλι δεν έρχεται mail :mad:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά οκ.. έβγαλα κάρτα.

Έχω κάνει εγγραφή στο site paypal.com αλλά δεν μου έρχεται email ώστε να κάνω επιβεβαίωση. Δοκίμασα πολλές φορές να σταλεί το mail επιβεβαίωσης αλλά τίποτα. Το email μου είναι hotmail.. μήπως φταίει αυτό? Βασικά όπως και να έχει δεν μπορώ να το αλλάξω αν δεν γίνει πρώτα επιβεβαίωση.

 

πολλες φορες καθυστερει να ερθει το μειλ της επιβεβαιωσης. κανε λιγο υπομονη και θα ερθει.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Βασικά την εγγραφή στο site την είχα κάνει από χθες ώστε να είναι έτοιμο! Αλλά τώρα βγήκε κι άλλο πρόβλημα..
Link to comment
Share on other sites

Βασικά την εγγραφή στο site την είχα κάνει από χθες ώστε να είναι έτοιμο! Αλλά τώρα βγήκε κι άλλο πρόβλημα..

 

ενα 24ωρο παιρνει περιπου

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα επειδή εδώ έχει γίνει και συζήτηση για κάρτες μήπως ξέρει κάποιος άμα γίνεται να βγάλω στα 17 προφορτωμένη κάρτα (χρεωστική) περισσότερο για online αλλά και για offline shopping?
Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίξω καινούργιο θέμα επειδή εδώ έχει γίνει και συζήτηση για κάρτες μήπως ξέρει κάποιος άμα γίνεται να βγάλω στα 17 προφορτωμένη κάρτα (χρεωστική) περισσότερο για online αλλά και για offline shopping?

 

ειμαι σιγουρος οτι μπορεις να βγαλεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά μετά από αυτά τα προβλήματα που είχα.. δημιούργησα νέο λογαριασμό δίνοντας ακριβώς τα ίδια στοιχεία και email. Μόλις το έκανα αυτό ήρθε κατευθείαν μειλ επιβεβαίωσης. Τώρα περιμένω να περάσουν 2-3 μέρες να πάρω τον 4ψήφιο κωδικό.
Link to comment
Share on other sites

Οταν κάνω verified στο paypal με τον 4ψήφιο κωδικο που 'ερχεται με την χρέωση του 1,5 ευρώ , αυτός ο κωδικός δεν μου χρειαζεται πλέον ή είναι απαραίτητος για κάθε συναλλαγή που θα κάνω?
Link to comment
Share on other sites

Οταν κάνω verified στο paypal με τον 4ψήφιο κωδικο που 'ερχεται με την χρέωση του 1,5 ευρώ , αυτός ο κωδικός δεν μου χρειαζεται πλέον ή είναι απαραίτητος για κάθε συναλλαγή που θα κάνω?

 

Δεν σου χρειάζεται πλέον! ;)

Link to comment
Share on other sites

Οταν έκανα verified στο paypal με τον 4ψήφιο κωδικο που έρχεται με την χρέωση του 1,5 ευρώ , εκτός από την χρέωση του 1,5 ευρω το οποίο ήδη επιστράφηκε , έγινε και μια χρέωση 1 ευρω το οποιο η τράπεζα μου λέει ότι είναι δεσμευμένο . Τι χρέωση είναι αυτή γνωρίζει κανεις?
Link to comment
Share on other sites

Οταν έκανα verified στο paypal με τον 4ψήφιο κωδικο που έρχεται με την χρέωση του 1,5 ευρώ , εκτός από την χρέωση του 1,5 ευρω το οποίο ήδη επιστράφηκε , έγινε και μια χρέωση 1 ευρω το οποιο η τράπεζα μου λέει ότι είναι δεσμευμένο . Τι χρέωση είναι αυτή γνωρίζει κανεις?

 

Κάθε φορά που κάνεις κατάθεση κάποιο ποσόν στην κάρτα η τράπεζα σου κρατάει 1 ευρουδάκι;)

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να αλλάξω το επίθετό μου? Στην αρχή είχα βάλει το κανονικό. Αλλά μετά έβαλα κάτι άκυρο. Τώρα θέλω πάλι να βάλω το κανονικό μου αλλά δεν το βρίσκω να το αλλάξω. Δεν μπορεί να μην υπάρχει αυτή η επιλογή!!
Link to comment
Share on other sites

Οταν έκανα verified στο paypal με τον 4ψήφιο κωδικο που έρχεται με την χρέωση του 1,5 ευρώ , εκτός από την χρέωση του 1,5 ευρω το οποίο ήδη επιστράφηκε , έγινε και μια χρέωση 1 ευρω το οποιο η τράπεζα μου λέει ότι είναι δεσμευμένο . Τι χρέωση είναι αυτή γνωρίζει κανεις?

 

Και σε μένα είχε γίνει δέσμευση 1 ευρώ (όχι χρέωση) και με την πρώτη αγορά έγινε αποδέσμευση του 1 ευρώ και συμψηφισμός του 1,5 ευρώ με την αξία της παραγγελίας.

 

Κάθε φορά που κάνεις κατάθεση κάποιο ποσόν στην κάρτα η τράπεζα σου κρατάει 1 ευρουδάκι;)

 

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ χρεωστική κάρτα με απλό λογαριασμό ταμιευτηρίου της Πειραιώς και δεν χρεώνομαι τίποτε.

(πιθανολογώ οτι το ίδιο συμβαίνει και με άλλων τραπεζών)

Link to comment
Share on other sites

Πώς μπορώ να αλλάξω το επίθετό μου? Στην αρχή είχα βάλει το κανονικό. Αλλά μετά έβαλα κάτι άκυρο. Τώρα θέλω πάλι να βάλω το κανονικό μου αλλά δεν το βρίσκω να το αλλάξω. Δεν μπορεί να μην υπάρχει αυτή η επιλογή!!

 

Νομίζω θέλει φωτοτυπία ταυτότητας υπεύθυνη δήλωση

 

Στείλε ενα εμαιλ και ρώτα τους, η διαδικασία δεν είναι και τόσο απλή όσο προσπαθείς να την κάνεις ..και δεν μπορώ να καταλάβω πως κάνετε τέτοια λάθη.

Link to comment
Share on other sites

Όταν πρόκειται για αγορα/πώληση ή οτιδήποτε έχει να κάνει με χρήματα, το να μην δίνεις τα πραγματικά σου στοιχεία δεν σε βοηθάει πουθενά. Αντίθετα έχει επιπτώσεις στην αξιοπιστία σου. Λογικό είναι να σου ζητάνε έγγραφα για να αλλάξεις αυτά τα στοιχεία.
Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλά γιατί δεν εμπιστεύομαι να δίνω τα πραγματικά μου στοιχεία οπουδήποτε στο ίντερνετ!

 

Εδώ δεν μπορείς να το αποφύγεις γιατί έτσι και αλλιώς με τον λογαριασμό σου συνδεεις την πιστωτική σου οπότε τα στοιχεία σου είναι πάντα διαθέσιμα στο ebay-paypal.

 

Εξ άλλου το paypal είναι μια χρηματοπιστωτική εταιρεία δεν μπορείς να γράφεις ότι θέλεις

 

Εδιτ γιατί γράφαμε μαζί

Το να σβήσω τον λογαριασμό μου και να φτιάξω νέο είναι πιο απλό πάντως.

 

Αν έχεις συνδέσει ήδη την κάρτα με τον λογαριασμό σου, εχε υπόψιν σου οτι και νέο να ανοίξεις με άλλο όνομα πάλι πρόβλημα θα έχεις γιατί θα σε βρει απο τον αριθμό της κάρτας.

 

Είναι αρκετά δύσκολο αν οχι αδύνατον να ξεπεράσεις με Ελληνικά τερτίπια τέτοιου είδους συστήματα.

ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΕΙ ΟΛΑ

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το paypal δεν θέλει να γράφουμε ότι θέλουμε.. τότε αυτό θα έπρεπε να το ζητάει εξαρχής, τα έγγραφα και τις φωτογραφίες.

Όταν δίνουμε τα στοιχεία της κάρτα, δεν μπορούν να δουν το πραγματικό όνομα? Και τους είπα κι όλας ότι το επίθετο που έχω βάλει είναι διαφορετικό από αυτό της κάρτας.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το paypal δεν θέλει να γράφουμε ότι θέλουμε.. τότε αυτό θα έπρεπε να το ζητάει εξαρχής, τα έγγραφα και τις φωτογραφίες.

Όταν δίνουμε τα στοιχεία της κάρτα, δεν μπορούν να δουν το πραγματικό όνομα? Και τους είπα κι όλας ότι το επίθετο που έχω βάλει είναι διαφορετικό από αυτό της κάρτας.

 

Κατ αρχήν γράφεις για το ίδιο πρόβλημα σε δυο θέματα.

Δευτερον και τέλος.

 

Ξέρουν ποιος είσαι να είσαι σίγουρος, απλώς την πρώτη φορά δείχνουν κάποια ελαστικότητα και σε εμπιστεύονται.

 

Ο έλεγχος των αλλαγών όμως σε ονόματα και χαρακτηριστικά του λογαριασμού σου πάνω απο ολα προστατεύει εσένα και εχει να κάνει με κανόνες ασφάλειας

Link to comment
Share on other sites

1)για να πληρωσω μεσω του paypal κατι πρεπει να κανω λογαριασμο;

2)τα στοιχεια που δινω θα τα κρατησει κ για το μελλον;

3)για να πληρωσω σε αμερικανικα δολλαρια, πρεπει να εχω στον λογαριασμο μου usd ή γινεται μετατροπη απο την τραπεζα;

Link to comment
Share on other sites

1)Ναι πρεπει

2)Για παντα. Μεχρι να το διαγραψεις εσυ

3) Η μετατροπη γινεται αυτοματα απο το paypal.

Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...