Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μπορείς δυστυχώς. Ακόμα και αν έχεις λογαριασμό σε GBP στην Ελλάδα , το Paypal στην Ελλάδα στέλνει μόνο Ευρώ.
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να κάνω send money...απ'οτι κατάλαβα από to customer support παίζει ρόλο η ώρα που στέλνεις τα χρήματα

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατάφερα να κάνω send money...απ'οτι κατάλαβα από to customer support παίζει ρόλο η ώρα που στέλνεις τα χρήματα

 

Δηλαδή; Αργά τη νύχτα δεν δέχεται να μεταφέρει ενώ πρωί δέχεται ή το αντίστροφο; Μου φαίνεται εντελώς παράλογο και άνευ νοήματος κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

μια ερωτηση ,εχει αλλαξει την σελιδα της η paypal ?

 

Μπορεις ομως να κρατησεις το παλιο look αμεσως αφου κανεις login ... εγω αυτο εκανα το καινουργιο δεν το βρισκω πιο ευκολο απο το προηγουμενο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή; Αργά τη νύχτα δεν δέχεται να μεταφέρει ενώ πρωί δέχεται ή το αντίστροφο; Μου φαίνεται εντελώς παράλογο και άνευ νοήματος κάτι τέτοιο...

 

 

 

Δεν είναι καθόλου παράλογο. Έχει να κάνει με τα τραπεζικά διαθέσιμα, που προφανώς τα ελέγχουν ανά ημέρα! Εκεί καταντήσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου παράλογο. Έχει να κάνει με τα τραπεζικά διαθέσιμα, που προφανώς τα ελέγχουν ανά ημέρα! Εκεί καταντήσαμε.

 

"Τραπεζικά διαθέσιμα" ως προς τι; Ή φόρτιση του paypal balance δε νομίζω να λογίζεται ως συναλλαγή και μάλιστα εξωτερικού. Αν ήταν τέτοια, τότε απλά θα κοβόταν ανεξαρτήτως ώρας. Άσε που αν ήταν έτσι θα είχαμε τότε περιορισμούς ανάλογα την ώρα και στις άλλες συναλλαγές εσωτερικού με paypal (π.χ. ανανέωση χρόνο ομιλίας καρτοκινητού), πράγμα το οποίο σε καμία περίπτωση δεν συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ξαναδοκίμασα να στείλω ένα μικρο ποσό από υπολογιστή κ δεν μ'αφηνε.....δοκίμασα από την εφαρμογή του κινητού όπως κ το πρωί κ το έστειλε κανονικά το ποσό τι να πω ότι να ναι...

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ξαναδοκίμασα να στείλω ένα μικρο ποσό από υπολογιστή κ δεν μ'αφηνε.....δοκίμασα από την εφαρμογή του κινητού όπως κ το πρωί κ το έστειλε κανονικά το ποσό τι να πω ότι να ναι...

 

"Friends or family" βάζεις θέλω να πιστεύω. Έτσι δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

"Τραπεζικά διαθέσιμα" ως προς τι; Ή φόρτιση του paypal balance δε νομίζω να λογίζεται ως συναλλαγή και μάλιστα εξωτερικού. Αν ήταν τέτοια, τότε απλά θα κοβόταν ανεξαρτήτως ώρας. Άσε που αν ήταν έτσι θα είχαμε τότε περιορισμούς ανάλογα την ώρα και στις άλλες συναλλαγές εσωτερικού με paypal (π.χ. ανανέωση χρόνο ομιλίας καρτοκινητού), πράγμα το οποίο σε καμία περίπτωση δεν συμβαίνει.

 

 

 

Τραπεζικά διαθέσιμα κεφαλαια για αποστολή στο εξωτερικό.

 

 

 

Capital controls, σημαίνει έλεγχος κεφαλαίων. Ως εκ τούτου οι τράπεζες έχουν περιορισμένα χρήματα που μπορούν να βγουν στο εξωτερικό απο τους καταθέτες. Οπότε, όταν αυτο το ποσο συμπληρώνεται, απλά μπλοκάρουν τις υπόλοιπες συναλλαγές.

 

 

 

Βέβαια, δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να μη σε αφήνει πχ να κανεις αγορά με χρεωστική, ενω μπορείς να κανεις έμβασμα σε άλλη τραπεζα. Μυστήριο πράγμα.

Link to comment
Share on other sites

"Friends or family" βάζεις θέλω να πιστεύω. Έτσι δεν είναι;

 

ναι αυτο το βγάζει στο app

IPhone 15 Pro 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τραπεζικά διαθέσιμα κεφαλαια για αποστολή στο εξωτερικό.

Capital controls, σημαίνει έλεγχος κεφαλαίων. Ως εκ τούτου οι τράπεζες έχουν περιορισμένα χρήματα που μπορούν να βγουν στο εξωτερικό απο τους καταθέτες. Οπότε, όταν αυτο το ποσο συμπληρώνεται, απλά μπλοκάρουν τις υπόλοιπες συναλλαγές.

 

Μου επισημαίνεις πράγματα που γνωρίζω. Η φόρτιση του paypal balance όμως, -προφανώς- δεν ισοδυναμεί με αποστολή εμβάσματος στο εξωτερικό! Προφανώς το paypal είτε έχει λογαριασμό και στην Ελλάδα, οπότε "δέχεται" να πιστώσει το balance του κάθε πελάτη του ακόμα κι αν τα χρήματα αυτά δε μπορεί να τα πάει -άμεσα- στο Λουξεμβούργο που είναι η έδρα του ή κάτι παρόμοιο. Υπενθυμίζω ότι τα send/request money λειτουργούσαν από τις πρώτες μέρες της επιβολής των cc. Η δυνατότητα εμβασμάτων ως 500€/μήνα όμως άνοιξε πολύ αργότερα γύρω στα τέλη Σεπτεμβρίου. Πως θα μπορούσε να συμβαίνει αυτό σύμφωνα με το σκεπτικό σου τότε τον Ιούλιο-Αϋγουστο όταν τα "τραπεζικά διαθέσιμα" για τους ιδιώτες και χωρίς ειδική έγκριση ήταν μηδέν; Άσε που δεν έχει αναφερθεί από κάποιον να τον "έκοψε" το paypal εφόσον προσπάθησε να στείλει στο balance άλλου λογαριασμού paypal ποσά >500€/μήνα.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει αλλά μπορεί να σου δεσμεύσει τα χρήματα για 21 ημέρες όπως κάνει στους νέους πωλητές.Καλύτερα να κάνεις Send Money .
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

Πρόσθεσα μια νέα κάρτα στο PayPal και απ' ότι είδα είχε επιλογή να προσθέσεις και τραπεζικό λογαριασμό. Ποια ακριβώς είναι η χρηστικότητα αυτής της επιλογής; Μπορείς να τον χρεώσεις όπως χρεώνεις την κάρτα; Ή μήπως με κάποιο τρόπο να μεταφέρεις χρήματα απο τον τραπεζικό λογαριασμό στο PayPal Balance;

Thanks!!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Το send money ομως, απαιτει να εχεις 2 paypal accounts?

Ναι2 λογαριασμούς θέλει

Καλημέρα,

Πρόσθεσα μια νέα κάρτα στο PayPal και απ' ότι είδα είχε επιλογή να προσθέσεις και τραπεζικό λογαριασμό. Ποια ακριβώς είναι η χρηστικότητα αυτής της επιλογής; Μπορείς να τον χρεώσεις όπως χρεώνεις την κάρτα; Ή μήπως με κάποιο τρόπο να μεταφέρεις χρήματα απο τον τραπεζικό λογαριασμό στο PayPal Balance;

Thanks!!

Αν πουλήσεις κάτι και λάβεις χρήματα , μπορείς να τα κατεβάσεις στον τραπεζικό σου λογαριασμό. Αυτή είναι η μόνη του χρησιμότητα .

Link to comment
Share on other sites

Δουλεύει αλλά μπορεί να σου δεσμεύσει τα χρήματα για 21 ημέρες όπως κάνει στους νέους πωλητές.Καλύτερα να κάνεις Send Money .

 

Εγω στο pp:

- εχω μονο το ρολο του αγοραστη (παντα)

- και εχω account εδω και μια τετραετία

 

Έχει αναφερθει ποτε προβλημα σε περιπτωσεις οπως η δικη μου, που ειναι και η μεγαλη πλειοψηφια νομιζω,

ή τα προβλήματα που εχουν αναφερθει στο request money, οντως εντοπιστηκαν μονο σε (1)νεους (2)πωλητες;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι νέος πωλητής. Θα σου τα δεσμεύσουν για 21 ημέρες.
Link to comment
Share on other sites

Είσαι νέος πωλητής. Θα σου τα δεσμεύσουν για 21 ημέρες.

 

Προφανως δεν απαντας σε εμενα.

Γι'αυτο χρειαζεται τελικα το quote. Παμε ξανα.

 

 

Εγω στο pp:

- εχω μονο το ρολο του αγοραστη (παντα)

- και εχω account εδω και μια τετραετία

 

Έχει αναφερθει ποτε προβλημα σε περιπτωσεις οπως η δικη μου, που ειναι και η μεγαλη πλειοψηφια νομιζω,

ή τα προβλήματα που εχουν αναφερθει στο request money, οντως εντοπιστηκαν μονο σε (1)νεους (2)πωλητες;

Link to comment
Share on other sites

Σε εσένα απαντάω : Είσαι νέος πωλητής εφόσον δεν είχες ποτέ τον ρόλο του πωλητή. Θα σου δεσμεύσουν τα χρήματα για 21 ημέρες.
Link to comment
Share on other sites

Σε εσένα απαντάω : Είσαι νέος πωλητής εφόσον δεν είχες ποτέ τον ρόλο του πωλητή. Θα σου δεσμεύσουν τα χρήματα για 21 ημέρες.

 

Μα πως ειμαι πωλητης αφου μονο αγοραζω και ποτε δεν πουλαω;

Ειμαι πελατης, αγοραζω.

Link to comment
Share on other sites

Απλό είναι φίλε μου. Κάντο και όταν στα δεσμεύσουν κάνε την ερώτηση σου στο Paypal . Μπορείς να δοκιμάσεις με 1 ευρώ.

Εγώ δεν είμαι αντιπρόσωπος του PayPal, Ούτε είμαι εδώ για να δικαιολογώ τις πολιτικές του .

Πάντως πρέπει να κατανοήσεις ότι από την στιγμή που ζητάς χρήματα είσαι πωλητής. Οι αγοραστές δεν δέχονται χρήματα , στέλνουν χρήματα.

Και μάλιστα ΝΕΟΣ πωλητής αφού δεν έχεις πουλήσει ποτέ μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Απλό είναι φίλε μου. Κάντο και όταν στα δεσμεύσουν κάνε την ερώτηση σου στο Paypal . Μπορείς να δοκιμάσεις με 1 ευρώ.

Εγώ δεν είμαι αντιπρόσωπος του PayPal, Ούτε είμαι εδώ για να δικαιολογώ τις πολιτικές του .

Πάντως πρέπει να κατανοήσεις ότι από την στιγμή που ζητάς χρήματα είσαι πωλητής. Οι αγοραστές δεν δέχονται χρήματα , στέλνουν χρήματα.

Και μάλιστα ΝΕΟΣ πωλητής αφού δεν έχεις πουλήσει ποτέ μέχρι τώρα.

 

Α τωρα καταλαβα...

Ζητας χρηματα...εισαι πωλητης....οκ

 

Δηλαδη, το ΄κολπο' μας τελειωσε.

Link to comment
Share on other sites

Α τωρα καταλαβα...

Ζητας χρηματα...εισαι πωλητης....οκ

 

Δηλαδη, το ΄κολπο' μας τελειωσε.

 

Δουλεύει ακόμα κανονικά το send money και φυσικά η revolut

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...