Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν όντως πρόκειται για την προμήθεια του ΠΠ που μετακυλούν στον πελάτη, θα υποθέσω πως αποτελεί ακόμη μια παράβαση το ότι δεν το αναφέρουν ούτε στη σελίδα τους στο σκρουτζ (το έχω δει σε άλλα μαζαγιά να το αναφέρουν), ούτε στη σελίδα τους στους τρόπους πληρωμής. Δεν ξέρω αν το βγάζει kinder έκπληξη στα τελευταία βήματα πληρωμής, όπως μου έχει τύχει αλλού κι έφαγε άκυρωση η παραγγελία επιτόπου φυσικά, διότι με έχουν αναγκάσει -με παραπλανητική διαφήμιση τελικού κόστους ουσιαστικά- να κάνω εγγραφή, να δώσω στοιχεία και να μου "ξεφουρνίζουν" το έξτρα στα τελευταία βήματα. Ανήθικο το λιγότερο.

 

Και τέλος πάντων, άντε και το 1.80 είναι η προμήθεια του ΠΠ. Την πλήρωσε την πρώτη φορά ο πελάτης όταν κατέθεσε την παραγγελία του, όπως κι αν (αν όντως) του το πλάσαρες. ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ βλ. μη απόθεμα (άλλη παράβαση αν αναγράφανε διαθεσιμότητα την ώρα της παραγγελίας), αδυνατείς να ολοκληρώσεις την παραγγελία και πρέπει να επιστραφεί η πληρωμή. Και το ξαναπερνάς το νταβατζιλίκι στον πελάτη ΚΑΙ αυτή τη φορά ενώ φταις εσύ, λέγοντάς του "έκπτωση next time" που ή δεν θα το κάνει ποτέ έτσι κι αλλιώς, ή θα πιάσει το ψυχολογικό κόλπο να τον αναγκάσεις να επιστρέψει και να σου αφήσει χρήμα. Ενώ του έχεις φερθεί ήδη ανήθικα την πρώτη φορά, ως "έξυπνος" έμπορος.

 

Κι επειδή τα "ανήθικα" και τα "έξυπνος" είναι και κάπως υποκειμενικά, ας παραμείνουμε στο αντικειμενικό της υπόθεσης: AN ισχύει έστω κι ένα από τα του παραπάνω σεναρίου, αποτελούν παραβάση κι ας το επιβεβαιώσει (ένα τηλ. στον Συνήγορο Καταναλωτή δεν είναι κόπος) αν τον ενδιαφέρει να μην τον πιάνουν Κώτσο>>>> "συνήγορος του καταναλωτή... PP case" όπως είπα, και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Και γω κατι τετοιο καταλαβα...Τελοσπαντων με πηρανε και τηλ και μου ειπανε οτι θα μου τα βαλουνε σαν εκπτωση στην επομενη αγορα..Χειροτεροι και απο τους κινεζους ειναι ουτε σωστες πληροφοριες στην διαθεσιμοτητα και πανε να σε κοροιδεψουν κιολας.

 

Αφού παραδέχτηκαν έμμεσα ότι κράτησαν το ποσό, θα τους ζητήσεις να στα επιστρέψουν αμέσως και όχι σαν έκπτωση στην επόμενη αγορά, αλλιώς θα προσφύγεις στις αρμόδιες αρχές και σε fora. Νομίζω ότι η έμμεσα αρνητική αξιολόγηση σε fora για το περιστατικό θα τους υποχρεώσει να σου επιστρέψουν και το υπόλοιπο.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει δυνατότητα να φορτώσεις balance με χρέωση SMS?
Αν δεν κάνεις θυσίες για τις ιδέες σου ή εσύ δεν αξίζεις ή οι ιδέες σου. Έζρα Πάουντ
Link to comment
Share on other sites

Και τέλος πάντων, άντε και το 1.80 είναι η προμήθεια του ΠΠ. Την πλήρωσε την πρώτη φορά ο πελάτης όταν κατέθεσε την παραγγελία του, όπως κι αν (αν όντως) του το πλάσαρες. ΑΠΟ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΥΠΑΙΤΙΟΤΗΤΑ βλ. μη απόθεμα (άλλη παράβαση αν αναγράφανε διαθεσιμότητα την ώρα της παραγγελίας), αδυνατείς να ολοκληρώσεις την παραγγελία και πρέπει να επιστραφεί η πληρωμή. Και το ξαναπερνάς το νταβατζιλίκι στον πελάτη ΚΑΙ αυτή τη φορά ενώ φταις εσύ, λέγοντάς του "έκπτωση next time" που ή δεν θα το κάνει ποτέ έτσι κι αλλιώς, ή θα πιάσει το ψυχολογικό κόλπο να τον αναγκάσεις να επιστρέψει και να σου αφήσει χρήμα. Ενώ του έχεις φερθεί ήδη ανήθικα την πρώτη φορά, ως "έξυπνος" έμπορος.

 

Δεν πλήρωσε τίποτα ο πελάτης. Την προμήθεια το PP την εισπράττει ως κράτηση επί του ποσού που πληρώνει ο πελάτης και όχι επιπλέον αυτού. Δηλαδή τα λεφτά που χρεώνει ο έμπορος, μπαίνουν στο Paypal account του μειωμένα κατά την προμήθεια. Ο έμπορος όμως πληρώνει ΦΠΑ και φόρο εισόδηματος επί ολόκληρου του ποσού. Είπα είναι λάθος να μην αναφέρεται από τον έμπορο, όπως επίσης είναι ακόμα μεγαλύτερο λάθος να μην έχει σωστό eshop που να είναι απόλυτα ενημερωμένο με τα αποθέματά του.

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει δυνατότητα να φορτώσεις balance με χρέωση SMS?

Οχι

 

Στάλθηκε από το S308 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια....εχω στο balance λεφτα και θελω να τα κανω αναληψη απο την καρτα -λογαριασμο που εχω δηλωμενο...μπορω?

 

Σε καρτα οχι.Σε λογαριασμο(IBAN)Ναι.

Link to comment
Share on other sites

ναι εχω δηλωμενο ΙΒΑΝ...σε ποσο καιρο μπορω να τα παρω και τη ειναι αυτο που λεει κατι για 21 μερες εγγυηση??ευχαριστω παντως

 

Πούλησες κατι και ελαβες τα χρηματα στο paypal?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια....εχω στο balance λεφτα και θελω να τα κανω αναληψη απο την καρτα -λογαριασμο που εχω δηλωμενο...μπορω?επισης μου γραφει στο ποσο ---at hold= και καποιος μου ειπε οτι τα λεφτα τα παιρνω σε 21 μερες...τα λεφτα μπηκαν στις 20 του μηνος ..ποτε θα μπορω να τα παρω...?

 

Τα χρήματα του balance μεταφέρονται είτε σε αντίστοιχο λογαριασμό φίλου, συγγενή, γνωστού, ανέξοδα είτε σε ΙΒΑΝ που έχεις συνδέσει στο paypal (τον ίδιο που αντιστοιχεί στην κάρτα ή άλλον). Σ' αυτή την περίπτωση θεωρούνται ως εισερχόμενο έμβασμα στην τράπεζά σου και σε χρεώνει 3-4€ ως προμήθεια.

Edited by makap
Link to comment
Share on other sites

ναι εχω δηλωμενο ΙΒΑΝ...σε ποσο καιρο μπορω να τα παρω και τη ειναι αυτο που λεει κατι για 21 μερες εγγυηση??ευχαριστω παντως

 

Ακριβώς όποτε σου λέει: σε 21 μέρες από τις 20/1. Δηλαδή στις 10 Φλεβάρη.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σ' αυτή την περίπτωση θεωρούνται ως εισερχόμενο έμβασμα στην τράπεζά σου και σε χρεώνει 3-4€ ως προμήθεια.

 

Αν το ποσό είναι (ή το σπάσει σε ανάλογα εμβάσματα) μέχρι 15€, σε ΕΤΕ και Πειραιώς δεν πληρώνει τίποτα. Αν έχει κάποιον από τους ειδικούς λογαριασμούς που δεν χρεώνουν τα εισερχόμενα εμβάσματα επίσης τίποτα ανεξαρτήτως ποσού. Όπως επίσης αν το στείλει σε λογαριασμό ξένης χώρας εφόσον διαθέτει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς και νωρίτερα αν πούλησες στο Ebay και έλαβες θετική αξιολόγηση .
Link to comment
Share on other sites

απο ebay ειναι φλε μου....πρεπει να περιμενω δηλαδη για να δω αξιολογηση?και αν ξερεις εκει ποσες μερες κανει ...ευχαριστω παντως..

 

Δεν είναι πολύ πιθανό να σου κάνει θετική αξιολόγηση -ειδικά αν είναι Έλληνας- εντός των 21 ημερών. Θα περιμένει να παραλάβει, να δοκιμάσει αυτό που του έστειλες κλπ. οπότε μάλλον θα φτάσεις τις 21 μέρες που θα αποδεσμευτούν τα χρήματα ούτως ή άλλως.

Link to comment
Share on other sites

νορβηγος....σε μνμα που μιλησα πριν μαζι του μου ειπε μολις παραλαβει και ειναι ολα οκ..θα αποδεσμευτουν τα χρηματα....

αυτο πως μπορω να το κανω και εγω σε αγορες απο ebay για να μην την πατησω...ποτε δεν ξερεις..

 

Αυτο ειναι η προστασια του paypal για προστασία απο απατη σε καινούργιους πωλητές.Δεν εχει να κανει σχεση με τον αγοραστη.

Link to comment
Share on other sites

νορβηγος....σε μνμα που μιλησα πριν μαζι του μου ειπε μολις παραλαβει και ειναι ολα οκ..θα αποδεσμευτουν τα χρηματα....

αυτο πως μπορω να το κανω και εγω σε αγορες απο ebay για να μην την πατησω...ποτε δεν ξερεις..

 

Ωραία συνεννοήση κάνατε... Δεν τα αποδεσμεύει αυτός τα χρήματα. Το Paypal το κάνει αφού παρέλθουν 21 μέρες και δεν δηλώσει αυτός κάποιο πρόβλημα. Αν τώρα σου κάνει θετική αξιολόγηση πριν τις 21 μέρες (όπως σου είπε ο Vasileios), τότε οι 21 μέρες θα είναι λιγότερες (πόσο λιγότερες δεν θυμάμαι). Αυτό έπρεπε να τους πεις λοιπόν με σαφήνεια: "Κάνε μου θετική αξιολόγηση αμέσως μόλις παραλάβεις". Πριν καν παραλάβει να σου κάνει θετική αξιολόγηση ούτε μια πιθανότητα στο εκατομμύριο (πρέπει να είναι ή χαζός ή τρελλός!). Αν το κάνει έχει καλώς. Αν όχι θα περιμένεις μέχρι τις 10/2. Δεν χάλασε κι ο κόσμος...

Edited by theo1973
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, γίνεται να πληρώσω με την κάρτα και όχι το υπόλοιπο του balance;
εσπρεσοσυζητήσεις www.e-spresso.gr
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, γίνεται να πληρώσω με την κάρτα και όχι το υπόλοιπο του balance;

 

Όχι, δεν γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν η αγορά γίνει σε άλλο νόμισμα από το νόμισμα που έχεις στο balance. Μόνο σε αυτήν την περίπτωση θα χρεωθεί κατευθείαν η κάρτα.
Link to comment
Share on other sites

αλλαγή της PRIMARY κάρτας πως γίνεται στο νέο σαιτ του PayPal? επίσης πως γίνεται και απ την εφαρμογή;

 

Sent from my Zopo speed plus 7 via tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θέλω συμβουλή αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία.

Έκανα μια μεγάλη παραγγελία από Geekbuying την οποία στείλανε σε δυο δόσεις. Και τα δυο πακέτα φύγανε με μεγάλη καθυστέρηση, ειδικά όμως το δεύτερο, ενάμιση μήνα μετά και ακόμα ένα tracking number που μου είχαν δώσει δεν είχε φανεί (πέρα το δούλεμα που έφαγα μέχρι να φύγει με προϊόν και καλά που τους χάλασε από την μεταφορά και δεν είχαν άλλο και τέτοιες χαζομάρες).

Το πρώτο πακέτο έφτασε Χριστούγεννα και είχα μέσα δυο αντικείμενα της παραγγελίας: ένα σφραγισμένο αντικείμενο που είχα πάρει και ένα άδειο κουτί ταμπλετ. Όπως πάντα φυσικά είχα κάνει unboxing και όταν είδα ότι παίχτηκε μ@@@α, μιας δεν είχε φανεί και το δεύτερο κουτί έκανα dispute στο παυπαλ. Λινκ για το unboxing έβαλα στο dispute αλλά το βίντεο είναι μεγάλο για να ανέβει. Στο μεταξύ εμφανίστηκε και το δεύτερο κουτί. Και τώρα το Paypal ου ζητάει το εξής:

"In order to continue this investigation, a police report must be filed with your local law enforcement agency and a copy of the report must be faxed to PayPal.

Contact your local police department and obtain a police/incident report. This report should be on the law enforcement agency's letterhead or stamped police documentation and clearly explain the details of your issue. This documentation must include the department/officer's contact information, the reporting officer's name, badge number and signature."

Το 2013 που είχα πάει στην αστυνομία για παρόμοιο περιστατικό με είχαν στείλει στην ΔΗΕ από όπου με ενημέρωσαν ότι μόνο μήνυση μπορώ να κάνω, δεν υπάρχει κάτι άλλο. Τελικά το dispute τότε ακυρώθηκε αλλά ευτυχώς είχα πληρώσει με κάρτα και είχα πάρει τελικά τα λεφτά μετά από αμφισβήτηση στην τράπεζα. Τώρα όμως ήταν από το υπόλοιπο που είχα στο παυπαλ και παίζιε να χάσω 180$ + αν υπάρχει κανένα θέμα με το δεύτερο πακέτο. Το geekbuying κάνει φυσικά την πάπια!

Έχει κανείς εμπειρία με κάτι παρόμοιο ή μήπως ξέρει κανείς αν άλλαξε κάτι (με εμπειρία ο ίδιος); (βρίσκομαι εξωτερικό οπότε έχω θέμα επικοινωνίας άμεσης με τις αρχές)

Link to comment
Share on other sites

Θέλω συμβουλή αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία.

Έκανα μια μεγάλη παραγγελία από Geekbuying την οποία στείλανε σε δυο δόσεις. Και τα δυο πακέτα φύγανε με μεγάλη καθυστέρηση, ειδικά όμως το δεύτερο, ενάμιση μήνα μετά και ακόμα ένα tracking number που μου είχαν δώσει δεν είχε φανεί (πέρα το δούλεμα που έφαγα μέχρι να φύγει με προϊόν και καλά που τους χάλασε από την μεταφορά και δεν είχαν άλλο και τέτοιες χαζομάρες).

Το πρώτο πακέτο έφτασε Χριστούγεννα και είχα μέσα δυο αντικείμενα της παραγγελίας: ένα σφραγισμένο αντικείμενο που είχα πάρει και ένα άδειο κουτί ταμπλετ. Όπως πάντα φυσικά είχα κάνει unboxing και όταν είδα ότι παίχτηκε μ@@@α, μιας δεν είχε φανεί και το δεύτερο κουτί έκανα dispute στο παυπαλ. Λινκ για το unboxing έβαλα στο dispute αλλά το βίντεο είναι μεγάλο για να ανέβει. Στο μεταξύ εμφανίστηκε και το δεύτερο κουτί. Και τώρα το Paypal ου ζητάει το εξής:

"In order to continue this investigation, a police report must be filed with your local law enforcement agency and a copy of the report must be faxed to PayPal.

Contact your local police department and obtain a police/incident report. This report should be on the law enforcement agency's letterhead or stamped police documentation and clearly explain the details of your issue. This documentation must include the department/officer's contact information, the reporting officer's name, badge number and signature."

Το 2013 που είχα πάει στην αστυνομία για παρόμοιο περιστατικό με είχαν στείλει στην ΔΗΕ από όπου με ενημέρωσαν ότι μόνο μήνυση μπορώ να κάνω, δεν υπάρχει κάτι άλλο. Τελικά το dispute τότε ακυρώθηκε αλλά ευτυχώς είχα πληρώσει με κάρτα και είχα πάρει τελικά τα λεφτά μετά από αμφισβήτηση στην τράπεζα. Τώρα όμως ήταν από το υπόλοιπο που είχα στο παυπαλ και παίζιε να χάσω 180$ + αν υπάρχει κανένα θέμα με το δεύτερο πακέτο. Το geekbuying κάνει φυσικά την πάπια!

Έχει κανείς εμπειρία με κάτι παρόμοιο ή μήπως ξέρει κανείς αν άλλαξε κάτι (με εμπειρία ο ίδιος); (βρίσκομαι εξωτερικό οπότε έχω θέμα επικοινωνίας άμεσης με τις αρχές)

 

Πρέπει να ξέρουμε τα εξής, το πρώτο δεμα, ήταν ένα οκ, το δεύτερο δέμα τι περιέχει, και τέλος πάντων τι λειπει από την παραγγελία, το μύνημα του ππ είναι για πολιτισμένες χωρες, μην περιμένεις από το ελληνικό πολις τέτοιες τρέλες.

 

Αν τελικά το ππ δεν βγάζεις άκρη κάνε το ίδιο, αμφισβήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν γινόταν αμφισβήτηση δεν θα έσκαγα. Από το υπόλοιπο του παυπαλ μου έγινε η αγορά οπότε τον ήπια...

Η μόνη λύση που βλέπω είναι να παίξω μπάλα με Αγγλία, αφού έχουν και εκεί αποθήκες, και να κάνω καταγγελία εδώ: http://www.actionfraud.police.uk/report_fraud

Link to comment
Share on other sites

Αν γινόταν αμφισβήτηση δεν θα έσκαγα. Από το υπόλοιπο του παυπαλ μου έγινε η αγορά οπότε τον ήπια...

Η μόνη λύση που βλέπω είναι να παίξω μπάλα με Αγγλία, αφού έχουν και εκεί αποθήκες, και να κάνω καταγγελία εδώ: http://www.actionfraud.police.uk/report_fraud

Αν το καταστημα εχει διευθνηση σε ευρωπαικη χωρα εχεις δικαιωματα.Οποτε μπορεις να κανεις μια αναφορα στο προστασια του καταναλωτη (Καπως ετσι :p )

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν αρκεί. Θέλει επίσημο police report. Στην Ελλάδα κάτι τέτοιο δεν υπάρχει και η μήνυση θέλει 100ρικο. Στην Αγγλία όμως υπάρχει, όπου και έχουν αποθήκη.
Link to comment
Share on other sites

αλλαγή της PRIMARY κάρτας πως γίνεται στο νέο σαιτ του PayPal? επίσης πως γίνεται και απ την εφαρμογή;

 

Sent from my Zopo speed plus 7 via tapatalk

 

Δεν γίνεται... Απορώ πραγματικά τι είχαν στο μυαλό τους όταν κατέστρεφαν τη δομή του site τους εκεί στην Paypal με αυτό το ανεκδιήγητο "new look"... Πραγματικά έχει γίνει εντελώς μη χρηστικό μόνο και μόνο για να γίνει "ομορφότερο". Εφόσον -προφανώς- είδαν ότι οι πελάτες τους επιλέγαμε συνεχώς το "classic site view" (και άρα πρακτικά απορρίψαμε τη νέα μορφή) όσο το διέθεταν θα έπρεπε να ανακαλέσουν τις αλλαγές.

Πήγαινε εδώ: https://www.paypal.com/am/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-credit-card-new-clickthru&flag_from_account_summary=1&nav=0.3.2

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται... Απορώ πραγματικά τι είχαν στο μυαλό τους όταν κατέστρεφαν τη δομή του site τους εκεί στην Paypal με αυτό το ανεκδιήγητο "new look"... Πραγματικά έχει γίνει εντελώς μη χρηστικό μόνο και μόνο για να γίνει "ομορφότερο". Εφόσον -προφανώς- είδαν ότι οι πελάτες τους επιλέγαμε συνεχώς το "classic site view" (και άρα πρακτικά απορρίψαμε τη νέα μορφή) όσο το διέθεταν θα έπρεπε να ανακαλέσουν τις αλλαγές.

Πήγαινε εδώ: https://www.paypal.com/am/cgi-bin/webscr?cmd=_profile-credit-card-new-clickthru&flag_from_account_summary=1&nav=0.3.2

ευχαριστώ, μου απάντησαν ότι το κατηργησαν! τώρα λέει όταν πάς να πληρώσεις στο τελευταίο βήμα ΤΌΤΕ επιλέγεις την κάρτα για να πληρώσεις! χαζοί είναι;; πήγα να κάνω ανανέωση χρόνου ομιλίας στην κοσμοτε μέσω PayPal και σιγά μην με ρώτησε από ποια κάρτα να πληρώσω! από την primary πλήρωσε.

εντός εαν θεωρούν ότι αγοράζουμε μόνο από eBay(που όντως επιλέγεις στο τελευταίο βήμα ποια κάρτα θα χρησιμοποιήσεις

 

Sent from my Zopo speed plus 7 via tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ, μου απάντησαν ότι το κατηργησαν! τώρα λέει όταν πάς να πληρώσεις στο τελευταίο βήμα ΤΌΤΕ επιλέγεις την κάρτα για να πληρώσεις! χαζοί είναι;; πήγα να κάνω ανανέωση χρόνου ομιλίας στην κοσμοτε μέσω PayPal και σιγά μην με ρώτησε από ποια κάρτα να πληρώσω! από την primary πλήρωσε.

εντός εαν θεωρούν ότι αγοράζουμε μόνο από eBay(που όντως επιλέγεις στο τελευταίο βήμα ποια κάρτα θα χρησιμοποιήσεις

 

Sent from my Zopo speed plus 7 via tapatalk

 

Ακριβώς για αυτό σου έδωσα το direct link για να το αλλάξεις (από το forum του ίδιου του Paypal το βρήκα). Τίποτα δεν κατήργησαν. Απλά είναι κρυμμένο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...