Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχω e-banking, ούτε εκεί φαίνεται κάτι (προς το παρών). Το μόνο που με καθησυχάζει λιγάκι είναι πως απ'ότι έμαθα θέλει 3-4 μέρες να εμφανιστεί καθώς και πως η αγορά αντίστοιχα έχει γίνει και ας μήν έχει γίνει verify αλλά θέλει και αυτό λίγες μέρες..

Ουτε θα φανει. Θα τηλεφωνησεις και θα τους ζητησεις να σου διαβασουν την αιτιολογια απο την σχετικη κινηση της καρτας σου

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Μετά από claim πότε ζητά το PayPal αποδεικτικά στοιχεία? Γιατί εχω κάνει claim για ελαττωματικό κινητό και το status στο PayPal είναι ότι εξετάζει ήδη το claim και θα πάρει απόφαση, χωρίς όμως μέχρι τώρα να μου ζητήσει αποδεικτικά στοιχεία.

 

Send from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, να κάνω μία ερώτηση εχώ βάλει ένα ποσό στην PayPal αλλα στο balance μου βγάζει 0 ευρω ενο στις συναλλαγές δεξιά δείχνει +20 ευρω ξερει κανενας τι παιζει
Link to comment
Share on other sites

Μετά από claim πότε ζητά το PayPal αποδεικτικά στοιχεία? Γιατί εχω κάνει claim για ελαττωματικό κινητό και το status στο PayPal είναι ότι εξετάζει ήδη το claim και θα πάρει απόφαση, χωρίς όμως μέχρι τώρα να μου ζητήσει αποδεικτικά στοιχεία.

 

Send from my Huawei Mate S using Tapatalk

 

ζηταει αποδεικτικα στοιχεια οταν ΔΕΝ το εχεις παραλαβει το προιον που παρηγγειλες, πρεπει να τους αποδειξεις οτι το tracking δεν δειχνει παραδοση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 36 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γεια σας, να κάνω μία ερώτηση εχώ βάλει ένα ποσό στην PayPal αλλα στο balance μου βγάζει 0 ευρω ενο στις συναλλαγές δεξιά δείχνει +20 ευρω ξερει κανενας τι παιζει

Πως εβαλες το ποσο? και η συναλλαγη αυτη τι ακριβως δειχνει?

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

ζηταει αποδεικτικα στοιχεια οταν ΔΕΝ το εχεις παραλαβει το προιον που παρηγγειλες, πρεπει να τους αποδειξεις οτι το tracking δεν δειχνει παραδοση.

 

Το Έχω παραλάβει. Το claim το έκανα γιατί ήταν ελαττωματικό. Έχει status ότι το εξετάζει το claim χωρίς να έχει ζητήσει αποδεικτικά στοιχεία όπως βίντεο, φωτο κλπ. Φοβάμαι μην βγάλει απόφαση χωρίς καν πρώτα να ζητήσει αποδείξεις Γιατί τότε θα είναι υπέρ του πωλητή

 

 

Sent from my Huawei Mate S using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

το ποσο το εβαλα απο εκει που λεει send request payments μετα pay for goods και εκει εβαλα ενα email

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

η συναλλαγή λεει Completed και απο κατω εχει το mail που ζητησα το ποσο και μετα λεει Refund

Link to comment
Share on other sites

Το Έχω παραλάβει. Το claim το έκανα γιατί ήταν ελαττωματικό. Έχει status ότι το εξετάζει το claim χωρίς να έχει ζητήσει αποδεικτικά στοιχεία όπως βίντεο, φωτο κλπ. Φοβάμαι μην βγάλει απόφαση χωρίς καν πρώτα να ζητήσει αποδείξεις Γιατί τότε θα είναι υπέρ του πωλητη

 

Λοιπον αγαπητε φιλε ετσι την επαθα και εγω προσφατα αν και χρονια συναλλασομενος με το Paypal, εχει αλλαξει σιγουρα τη πολιτικη του προς οφελος του πωλητη .Η ιστορια μου προς ενημερωση φιλων εχει ως εξης : Παρελαβα ενα Usb 8pin ( 20ευρω) απο το gearbest.com( μακρια οσο μπορειτε απο το μαγαζι...απάτη σκετη ) ελλατωματικο DOA ,αρχιζει λοιπον η οδυσσεια μου,δεν δεχονται να με αποζημιωσουν dispute ,> claim ,>return item με συστημενο ELTA στη Κινα ( +5,50ευρω) και tracking info απο το 17track.net , τα εστειλα φυσικα στο paypal , KAI προς εκπληξη μου σε 16 μερες φθανει Κινα και μαλιστα αναφερει και επιτυχης παραδοση( delivered) ,παρολα αυτά το paypal αφου μεσολαβει μεγαλο διαστημα που τους ενοχλησα και παλι ,κλεινει την υπόθεση με γελεοια δικaιολογια ( οτι δεν εχει εξακριβωθει η παραδοση ,ενω φαινεται ξεκαθαρα οτι delivered ...) και παιρνω τα $#@$#@$ :blink:

Δεν το περιμενα αυτο ,κατι γινεται ...σιγουρα ,επισης πολλοι εδω μεσα εχουμε εκρρεμη παραλαβη απο vickmall απο τα μεσα Μαρτιου ...τα πακετα μαλλον χαθηκαν,κλαπηκαν δε ξερω τι.. ( SG POST) και φυσικα συμπληρωνονται 2 μηνες πλεον και ειμαστε στον αερα...δυστυχώς δεν ξερω τι συμβαινει ,οποιος φιλος γνωριζει ας ποσταρει σχετικά ,προσοχή παιδια πλέον...!

ευχαριστώ

Edited by tpapo
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αγαπητε φιλε ετσι την επαθα και εγω προσφατα αν και χρονια συναλλασομενος με το Paypal, εχει αλλαξει σιγουρα τη πολιτικη του προς οφελος του πωλητη .Η ιστορια μου προς ενημερωση φιλων εχει ως εξης : Παρελαβα ενα Usb 8pin ( 20ευρω) απο το gearbest.com( μακρια οσο μπορειτε απο το μαγαζι...απάτη σκετη ) ελλατωματικο DOA ,αρχιζει λοιπον η οδυσσεια μου,δεν δεχονται να με αποζημιωσουν dispute ,> claim ,>return item με συστημενο ELTA στη Κινα ( +5,50ευρω) και tracking info απο το 17track.net , τα εστειλα φυσικα στο paypal , KAI προς εκπληξη μου σε 16 μερες φθανει Κινα και μαλιστα αναφερει και επιτυχης παραδοση( delivered) ,παρολα αυτά το paypal αφου μεσολαβει μεγαλο διαστημα που τους ενοχλησα και παλι ,κλεινει την υπόθεση με γελεοια δικaιολογια ( οτι δεν εχει εξακριβωθει η παραδοση ,ενω φαινεται ξεκαθαρα οτι delivered ...) και παιρνω τα $#@$#@$ :blink:

Δεν το περιμενα αυτο ,κατι γινεται ...σιγουρα ,επισης πολλοι εδω μεσα εχουμε εκρρεμη παραλαβη απο vickmall απο τα μεσα Μαρτιου ...τα πακετα μαλλον χαθηκαν,κλαπηκαν δε ξερω τι.. ( SG POST) και φυσικα συμπληρωνονται 2 μηνες πλεον και ειμαστε στον αερα...δυστυχώς δεν ξερω τι συμβαινει ,οποιος φιλος γνωριζει ας ποσταρει σχετικά ,προσοχή παιδια πλέον...!

ευχαριστώ

Κατ εμε το pp ειναι οτι να ναι στο θεμα των disputes. Απο gearbest οντως προσοχη γτ το μαγαζι ειναι μαυρο χαλι οσο αφορα το after sales support. Το PP ζητα περαιτερω στοιχεια οταν μια υποθεση δεν ειναι ξεκαθαρη, και το οτι εκλεισε το θεμα υπερ του gb φταιει το ιδιο το gb, που σιγουρα ενημερωσε το pp οτι προφανως παρελαβε το ελλατωματικο αλλα μαλλον με προβλημα συσκευασιας, μου το εχουν κανει και εμενα οι μ@κ@κες εκει και τα πηρα, αμεσως επικοινωνια με το pp μεσω message center κραξιμο και μου εδωσαν πισω τα χρηματα. Οσο για τα δεματα που ηρθαν απο sgpost τελη μαρτιου ακομη περιμενουμε διοτι δειχνουν arrived at overseas αλλα κανεις δεν εχει παραλαβει ουτε η 4px (carrier) ξερει τι εχει συμβει, το pp παντως εμενα με αποζημιωσε διοτι το vickmall, ενταξει μαγαζι σοβαρο και σωστο, εστειλε εντολη προς το pp οτι θα επρεπε να εχω παραλαβει. Φυσικα το vickmall πληρωνει ασφαλεια δεματος στο pp γι αυτο και θα παρατηρησετε ολοι οταν σας κανει refund το pp απο vickmall, αναγραφει ξεκαθαρα οτι αυτο το refund δεν επηρρεαζει τον πωλητη.

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα υπαρχει περιπτωση να εχω προβλημα με το παυπαλ αν κανω dipute και συνεχεια claim, σε δεμα που δεν εχω παραλαβει κοντα 50μερες ,ο λογος της ερωτησης ειναι οτι ηδη προχθες πηρα επιστροφη απο μη παραλαβη κινητου το ποσο που ειχα διαθεσει (50€),εχω 3χρονια λογαριασμο και ετυχαν 2μαζεμενες παραγγελειες που δεν εχω παραλαβει.
Link to comment
Share on other sites

ζηταει αποδεικτικα στοιχεια οταν ΔΕΝ το εχεις παραλαβει το προιον που παρηγγειλες, πρεπει να τους αποδειξεις οτι το tracking δεν δειχνει παραδοση.

 

Άνοιξα κ εγώ dispute στο pp , για ενα από τα προβληματικά πακέτα που αγνοείται η τύχη τους απο το vickmall , και έβαλα ως αιτία οτι δεν έχει παραδοθεί ακόμα.

 

Μετά από προτροπή της Selina απο το vick , σήμερα προχώρησα σε claim . Έγραψα τον λόγο -μη παραλαβή προϊόντος- και τους έδωσα και το live chat με το μαγαζί , που με προέτρεπαν οι ίδιοι να κάνω claim. Αλλά αποδεικτικά στοιχεία , δεν είχε κάπου η φόρμα από το pp να βάλω ως συνημμένα.

 

Κατόπιν , μου έστειλε το pp μήνυμα οτι εξετάζουν την υπόθεση κ μέσα σε 3 ημέρες θα δουν αν χρειάζονται επιπλέον πληροφορίες από εμένα.

 

Ερώτηση σε κάποιον που ξέρει : Τότε είναι που θα τους δώσω την πορεία του t.n απο τα sg και τα ελτα , όπου φαίνεται οτι όντως δεν έχω παραλάβει τίποτα;

Φοβάμαι μήπως υπήρχε κάπου επιλογή να προσθέσω συνημμένες αποδείξεις και εγώ δεν τις έβαλα , και την πατήσω με το pp και βγεί απόφαση εναντίον μου.

 

Πρώτη φορά φτάνω σε claim και ανησυχώ μην έκανα καμιά πατάτα...

Link to comment
Share on other sites

Και μια αλλη ερωτηση,εχω ενα τεκλαστ ταμπλετ που θελει επισκευη, το εχω 5 μηνες ,οι κινεζοι μου το επισκευαζουν δωρεαν εγω πληρωνω μονο τα εξοδα αποστολης,σε ερωτηση μου τι γινεται αν δεν επισκευαζεται μου ειπαν οτι δινουν 45δολαρια ..μπορω να εχω καλυψη απο το παυπαλ σε περιπτωση μη εφικτης επισκευης;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Κάνω αγορές από εξωτερικό με τους δύο λογαριασμούς paypal και τώρα τελευταία με το revolut. Το να φέρω από το balance μου στο paypal χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό της Ελλάδας γίνεται?
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά. Κάνω αγορές από εξωτερικό με τους δύο λογαριασμούς paypal και τώρα τελευταία με το revolut. Το να φέρω από το balance μου στο paypal χρήματα σε τραπεζικό λογαριασμό της Ελλάδας γίνεται?

 

Γίνετε. Αλλα με την τσουχτερή χρέωση για εισερχόμενο έμβασμα απο την ελληνικη τραπεζα (3-4 ευρω)

Link to comment
Share on other sites

Γίνετε. Αλλα με την τσουχτερή χρέωση για εισερχόμενο έμβασμα απο την ελληνικη τραπεζα (3-4 ευρω)

 

3-4 ευρώ σε κάθε ποσό?

Link to comment
Share on other sites

3-4 ευρώ σε κάθε ποσό?

Νομιζω για ολες η τραπεζες ποσα κατω απο 15 ευρω δεν εχει την χρεωση του εμβασματος.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω για ολες η τραπεζες ποσα κατω απο 15 ευρω δεν εχει την χρεωση του εμβασματος.

 

όσο μεγαλώνει το ποσό μεγαλώνει και η χρέωση?

Link to comment
Share on other sites

όσο μεγαλώνει το ποσό μεγαλώνει και η χρέωση?

 

Οχι ειναι σταθερή η χρέωση μεχρι 12.500 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να αγορασω κατι απο το ebay μεσω paypal με καρτα της alphabank Χρεωστική και συνεχεια με μπλοκαρει.Διαβαζω σε αυτο το ποστ αλλα δεν εχω βγαλει ακρη.

Μπορω να αγορασω οτιδηποτε απο ebay ,ισχυουν τα C.C. ή κανω κατι λαθος(μηπως μου εχουν μπλοκαρει την καρτα και πρεπει να επικοινωνήσω μαζι τους)?

Δεν θελω να μπλεξω με balance και τετοια

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να αγορασω κατι απο το ebay μεσω paypal με καρτα της alphabank Χρεωστική και συνεχεια με μπλοκαρει.Διαβαζω σε αυτο το ποστ αλλα δεν εχω βγαλει ακρη.

Μπορω να αγορασω οτιδηποτε απο ebay ,ισχυουν τα C.C. ή κανω κατι λαθος(μηπως μου εχουν μπλοκαρει την καρτα και πρεπει να επικοινωνήσω μαζι τους)?

Δεν θελω να μπλεξω με balance και τετοια

 

Κάι εγώ πήγα να αγορασω από eBay και δεν μπόρεσα και πήγα από άλλο σίτε έκανα κανονικά αγορά.στο eBay από ότι κατάλαβα νομίζω υποθέτω η προπληρωμένη καρτα που εχω είναι μαστερκαρτ και κάποιοι πωλητές δεν δέχονται μαστερκαρτ και έτσι δεν μπορείς να αγοράσεις.

Xiaomi Mi mix 2 4G+@ phone LETV LeEco Le Max 2 X820 @

Case @ thermaltake full tower @ Psu @ 1000 watt

Cpu @ AMD FX-4350 4.2GHZ 4-CORE Box over clocking to 5.0ghz

RAM @ 16 gb ram 1600mhz @ Watercooling CORSAIR CPU COOLER HYDRO H80iMobos @ gigabyte 990xa-ud3 version 3.0 @ Gpu @ asus R9 270-dc2oc 2gb @SSD SANDISK ULTRA II 240GB SATA3

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ταμπλετ που θελει επισκευη, το εχω 5 μηνες ,οι κινεζοι μου το επισκευαζουν δωρεαν... εγω πληρωνω μονο τα εξοδα αποστολης,σε ερωτηση μου τι γινεται αν δεν επισκευαζεται μου ειπαν οτι δινουν 45δολαρια ..μπορω να εχω καλυψη απο το παυπαλ σε περιπτωση μη εφικτης επισκευης;
Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ταμπλετ που θελει επισκευη, το εχω 5 μηνες ,οι κινεζοι μου το επισκευαζουν δωρεαν... εγω πληρωνω μονο τα εξοδα αποστολης,σε ερωτηση μου τι γινεται αν δεν επισκευαζεται μου ειπαν οτι δινουν 45δολαρια ..μπορω να εχω καλυψη απο το παυπαλ σε περιπτωση μη εφικτης επισκευης;

Όχι δεν έχεις, μέχρι 180 μερες σε καλύπτει. Πρέπει να τα βρεις με τον κινέζο.

 

Sent from my Onda V975m using Tapatalk

The day is my enemy, the night my friend
Link to comment
Share on other sites

οποτε αγορες απο το ebay τις ξεχναμε...

κανενα αλλο site που να εχει το περιεχομενο του ebay αλλα να δεχεται τις καρτες μας?

 

Αντιστοίχου βεληνεκούς πλατφόρμα με το ebay δεν υπάρχει. Υπάρχουν λύσεις όμως: κάρτες εξωτερικού. Το έχουμε λύσει αυτό το πρόβλημα εδώ και πολλούς μήνες κάποιοι. Πάψτε να ασχολείστε με τις Ελληνικές κάρτες. Skrill, Revolut, Leupay, Number26 (έχει κλείσει τις εγγραφές της από Ελλάδα προσωρινά), Viabuy κι άλλες. Φορτίζεις με εμβάσματα και παύει να σε απασχολεί το τι θα κάνουν οι χρεωκοπημένες Ελληνικές τράπεζες με τα capital controls τους και δεν "μπλέκεις" (όπως λες σωστά με φορτίσεις του Paypal balance με τα πολλά μειονεκτήματα απου αυτό έχει). Google them.

Link to comment
Share on other sites

οποτε αγορες απο το ebay τις ξεχναμε...

κανενα αλλο site που να εχει το περιεχομενο του ebay αλλα να δεχεται τις καρτες μας?

American express από την αλφα μπανκ περνάνε

Link to comment
Share on other sites

Αντιστοίχου βεληνεκούς πλατφόρμα με το ebay δεν υπάρχει. Υπάρχουν λύσεις όμως: κάρτες εξωτερικού. Το έχουμε λύσει αυτό το πρόβλημα εδώ και πολλούς μήνες κάποιοι. Πάψτε να ασχολείστε με τις Ελληνικές κάρτες. Skrill, Revolut, Leupay, Number26 (έχει κλείσει τις εγγραφές της από Ελλάδα προσωρινά), Viabuy κι άλλες. Φορτίζεις με εμβάσματα και παύει να σε απασχολεί το τι θα κάνουν οι χρεωκοπημένες Ελληνικές τράπεζες με τα capital controls τους και δεν "μπλέκεις" (όπως λες σωστά με φορτίσεις του Paypal balance με τα πολλά μειονεκτήματα απου αυτό έχει). Google them.

 

χρησιμοποιω balance εδω και 20 χρονια, ποια ειναι τα μειονεκτηματα του.....??

With great power, comes great responsibility...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...