Jump to content

Paypal: Χρήση και ΓΕΝΙΚΕΣ ερωτήσεις


evripidis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μήπως την τιμή του κινητού την είδες σε ευρώ στο κατάστημα, αλλά κατα την πληρωμή ζήτησε δολ;

Οι κινέζοι συνηθίζουν, να βάζουν χαμηλότερες τιμές σε ευρώ, απο την πραγματική ισοτιμία, για να τραβήξουν πελατεία, αλλά επειδή στο τέλος πληρώνουμε σε δολάρια, το τελικό ποσό είναι αρκετά μεγαλύτερο απο την αξια σε ευρώ που σου εμφάνιζε ο κινέζος στο e-shop του.

Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ δεν εχεις κρατήσεις, το ποσο επιστρέφει αυτούσιο

 

 

 

Απλα δεν εχεις εμπειρία σε αγορες

 

Αγοράζω σημερα αντικείμενο 100 δολαρια πληρωνω σε ευρω πχ 95

Αν παραμείνει η ισοτημια στα ιδια θα επιστρέψουν 100 δολάρια και θα χασω καποια λιγα λεπτα απο την αγορά πώληση του νομίσματος

 

Αν αλλαξει η ισοτημια και τα ευρω παει πανω, παλi 100 δολαρια θα επιστραφούν αλλα εγω θα χασω, θα μετατραπουν σε λιγοτερα ευρω δηλαδη

 

Αν ομως το δολαριο ανεβει, τα 100 δολαρια που θα μετατραπουν αντιστοιχουν σε περισσότερα ευρω

 

Αυτα ετσι χοντρικα, δεν χανεις παντα απο τα refund

 

Στο έγραψα και σε προηγούμενο post αλλά προσπάθησες να το αποφύγεις.

Άλλα έγραψες στο πρώτο και άλλα στο δεύτερο, απαντώντας στο ερώτημα του tpal.

 

Η απάντηση στο ερώτημα ποιος έχει εμπειρία στις αγορές από το εξωτερικό βγαίνει πολύ εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

για να κτλβτε τι εννοω...εβαλα 300 στον λογαριασμο μου στην pp(nikostziok που λεει) κ απο κατω τραβηξαν ξανα 269 η εταιρια..http://C

 

----- προσθήκη μηνύματος 93 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

απ οτι διαβασα στο ελληνικο δορουμ της εταιριας,ολοι οτ πηραν τοσο οσο ελεγε σε ευρω...καμια αυξηση,κανενας εξτρα φορος..

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, αν δεν εξηγήσεις λεπτομερώς τι έχει συμβεί, απάντηση δεν πρόκειται να παρεις. Δώσε λίνκ του τι αγόρασες. Πόσα ήταν τα χρήματα σου συνολικά στο balance και τελικά πόσα τράβηξε απο το balance και πόσα απο την κάρτα σου, μπας και καταλάβουμε τι έχει συμβεί.

Με τον τρόπο που τα λες τώρα, μας φώτισες.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τελικά σήμερα ακύρωση παραγγελίας αφού δεν είχε φύγει και έγραφε ότι σε δύο ημέρες θα επιστραφεί το ποσό.

Θα ενημερωσω σχετικά για κρατήσεις κλπ

Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορώ να κάνω εμβάσμα από εθνική και να μπουν τα λεφτά στο balance ??? Επιλέγω αποστολή σε ξένη τράπεζα και μετά τον Iban που μου έχει στο top up . Να σημειώσω ότι στο pay pal έχω λογαριασμό της alpha Edited by dynamic4
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορώ να κάνω εμβάσμα από εθνική και να μπουν τα λεφτά στο balance ??? Επιλέγω αποστολή σε ξένη τράπεζα και μετά τον Iban που μου έχει στο top up . Να σημειώσω ότι στο pay pal έχω λογαριασμό της alpha

Ναι μπορεις. Με τον τροπο που περιγραφεις

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες γύρισαν μόλις τα λεφτά από το refund που εκανα χθες το πρωί. Πολύ γρήγορα.

Δεν έγινε καμία κράτηση πέρασε όλο το ποσό κανονικά στο balance.

Edited by tpal
Θοδωρής
Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια τι γινετε με βαρεθηκα να ανοιγω υποθεσεις στο e bay εχω παραγγείλει 3 διαφορετικα απο διαφορεκους πωλητες εδω και περισσοτερο απο 2 μηνες και τιποτα
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπορώ να κάνω εμβάσμα από εθνική και να μπουν τα λεφτά στο balance ??? Επιλέγω αποστολή σε ξένη τράπεζα και μετά τον Iban που μου έχει στο top up . Να σημειώσω ότι στο pay pal έχω λογαριασμό της alpha

 

Σ' αυτό τον οδηγό θα βρεις τα βήματα με εικόνες που πρέπει να κάνεις για το έμβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα Εμβασμα και μεταφορά σε ξένη τράπεζα και έβαλα τον αριθμό Iban που έχει στο top up. Μετά μου ζήτησε * τρόπο εκτέλεσης εμβάσματος* και επέλεξα ( με χρήση του μηνιαίου ορίου 500 ευρώ ).Τα έκανα σωστά??? Αν Ναι τα λεφτά θα πάνε στο balance ? Και σε πόσες μέρες?
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς ότι έστειλες έμβασμα στην Deustche Bank και στο λογαριασμό που σου έδωσε το paypal;

 

Μέσω ποιας τράπεζας το έστειλες και ποιες επιλογές είχε η ερώτηση "τρόπος εκτέλεσης εμβάσματος";

Link to comment
Share on other sites

Εκανα Εμβασμα και μεταφορά σε ξένη τράπεζα και έβαλα τον αριθμό Iban που έχει στο top up. Μετά μου ζήτησε * τρόπο εκτέλεσης εμβάσματος* και επέλεξα ( με χρήση του μηνιαίου ορίου 500 ευρώ ).Τα έκανα σωστά??? Αν Ναι τα λεφτά θα πάνε στο balance ? Και σε πόσες μέρες?

 

Σωστά τα έκανες. Οι άλλες επιλογές είναι για εμπόρους που παίρνουν ειδική έγκριση, για χρήματα που τυχόν έχουν εισαχθεί στο λογαριασμό σου από το εξωτερικό και για άλλες ειδικές κατηγορίες.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά τα έκανες. Οι άλλες επιλογές είναι για εμπόρους που παίρνουν ειδική έγκριση, για χρήματα που τυχόν έχουν εισαχθεί στο λογαριασμό σου από το εξωτερικό και για άλλες ειδικές κατηγορίες.

 

Τα λεφτά θα πάνε στο balance?? Αν Ναι σε πόσες μέρες?

Link to comment
Share on other sites

Τα λεφτά θα πάνε στο balance?? Αν Ναι σε πόσες μέρες?

 

Στο balance θα πάνε. 2-3 μέρες μέχρι να ολοκληρωθεί το έμβασμα.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα με πήραν το πρωί από Πειραιώς Τράπεζα ότι έγινε απόπειρα χρήσης της χρεωστικής μου χωρίς να την έχω χάσει! Αυτόματα η Πειραιώς μου την έχει προσωρινά μπλοκάρει αλλά καλό είναι μου είπαν αύριο να την αλλάξω.

το ερώτημα είναι, αυτή η κάρτα ήταν η βασική μου στο PayPal, εάν την αντικαταστήσω αύριο θα με αφήσει το PayPal να εισάγω την αντικαταστάτρια κάρτα;(λόγω capital controls λέω).

Link to comment
Share on other sites

σήμερα με πήραν το πρωί από Πειραιώς Τράπεζα ότι έγινε απόπειρα χρήσης της χρεωστικής μου χωρίς να την έχω χάσει! Αυτόματα η Πειραιώς μου την έχει προσωρινά μπλοκάρει αλλά καλό είναι μου είπαν αύριο να την αλλάξω.

το ερώτημα είναι, αυτή η κάρτα ήταν η βασική μου στο PayPal, εάν την αντικαταστήσω αύριο θα με αφήσει το PayPal να εισάγω την αντικαταστάτρια κάρτα;(λόγω capital controls λέω).

 

ΝΑΙ. Μπορεις ελευθερα να προσθεσεις καρτα στο paypal. Το αν θα περνανε οι συνναλαγες με αυτην , ειναι άλλο θεμα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

ΝΑΙ. Μπορεις ελευθερα να προσθεσεις καρτα στο paypal. Το αν θα περνανε οι συνναλαγες με αυτην , ειναι άλλο θεμα

Α γιατί πριν καμία εβδομάδα έκανα νέο λογαριασμό για την γυναίκα μου αλλά όταν πήγα να προσθέσω την χρεωστική της της αλφα bank δεν την δέχτηκε, μάλλον λόγω capital controls!

λες δηλαδή ότι επειδή ο δικός μου λογαριασμός υπήρχε θα μπορέσω;

Link to comment
Share on other sites

Α γιατί πριν καμία εβδομάδα έκανα νέο λογαριασμό για την γυναίκα μου αλλά όταν πήγα να προσθέσω την χρεωστική της της αλφα bank δεν την δέχτηκε, μάλλον λόγω capital controls!

λες δηλαδή ότι επειδή ο δικός μου λογαριασμός υπήρχε θα μπορέσω;

 

Εγω αυτο ξερω. Οτι μπορεις. Ας μας πει και καποιος αλλος που προσπαθησε προσφατα. Εχω προσθεσει καρτες, δυο πριν ενα μηνα

Μπορεί καποιος να μου πει τους αριθμους της επομενης κληρωσης του τζόκερ;
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο ξερω. Οτι μπορεις. Ας μας πει και καποιος αλλος που προσπαθησε προσφατα. Εχω προσθεσει καρτες, δυο πριν ενα μηνα

 

Προσθεσα prepaid mastercard της viva wallet κανονικά στο paypal πριν 4 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Προσθεσα prepaid mastercard της viva wallet κανονικά στο paypal πριν 4 μέρες.

 

Εγω αυτο ξερω. Οτι μπορεις. Ας μας πει και καποιος αλλος που προσπαθησε προσφατα. Εχω προσθεσει καρτες, δυο πριν ενα μηνα

ωραία θα δοκιμάσω κι εγώ αύριο να περάσω την νέα κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο ξερω. Οτι μπορεις. Ας μας πει και καποιος αλλος που προσπαθησε προσφατα. Εχω προσθεσει καρτες, δυο πριν ενα μηνα

 

Πριν δέκα μέρες, πρόσθεσα κάρτα της εθνικής και έκανα κανονικά όχι μια αγορά, αλλά δύο. Χωρίς κανένα πρόβλημα και τά δύο.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση για χρηστες paypal εξωτερικου.

Σε καποιες χωρες υπαρχει η υπηρεσια Paypal credit.

Απ' οσο καταλαβαινω ειναι μια "αντι-πιστωτικης" λυση που σου επιτρεπει να αγοραζεις με την ασφαλεια του paypal και με την ευχερεια της απο-πληρωμης σε διαφορες δοσεις (6-12, κτλ).

 

Υπαρχει καποιος που εχει χρησιμοποιησει τη συγκεκριμενη υπηρεσία; Μπορει να μου δωσει καποιες πληροφοριες, συμβουλές, κτλ; Γενικότερα ο,τι γνώση υπάρχει καλοδεχουμενη!

 

Ευχαριστώ

Apple Addict&Collector: iPhone 2G, iPhone 4,iPhone 6s, iPod nano 3rd gen, iPod nano 5th gen, iPod shuffle 3rd gen

iPhone 11, MacBook Air(2012) MacMini(2012)

Xiaomi Redmi Note 2 16GB

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ερωτηση για χρηστες paypal εξωτερικου.

Σε καποιες χωρες υπαρχει η υπηρεσια Paypal credit.

Απ' οσο καταλαβαινω ειναι μια "αντι-πιστωτικης" λυση που σου επιτρεπει να αγοραζεις με την ασφαλεια του paypal και με την ευχερεια της απο-πληρωμης σε διαφορες δοσεις (6-12, κτλ).

 

Υπαρχει καποιος που εχει χρησιμοποιησει τη συγκεκριμενη υπηρεσία; Μπορει να μου δωσει καποιες πληροφοριες, συμβουλές, κτλ; Γενικότερα ο,τι γνώση υπάρχει καλοδεχουμενη!

 

Ευχαριστώ

Νομιζω ειναι μονο για USA

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...