Jump to content

Η ώρα της Γης: 8:30μμ, Σάββατο 28 Μαρτίου 2009


greatst
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Και όμως υπάρχουν κάποιοι που πιστεύουν ότι αυτή η κίνηση αποτελεί κομμάτι μιας στρατηγικής σκοταδισμού των απλών ανθρώπων που δεν είναι υπεύθυνοι για την καταστροφή του περιβάλλοντος. Το κεφάλαιο φταίει που έχει εργοστάσια και δεν επενδύει σε μη ρυπογόνες μορφές ενέργειας για να κερδίζουν οι κυβερνήσεις των χωρών και να παίζουν ένα παιχνίδι πάνω στην πλάτη του απλού και αθώου πολίτη...

διαβασα και εγω αυτο το κειμενο και νιωθω λες και ειμαι στη μεση και με τραβανε απο δυο μεριες!!Αλλα δεν θα κατσω να σκασω αντι να μεινω σπιτι σαββατιάτικα να αναρωτιεμαι τι να κανω θα βγω εξω να διασκεδασω:p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 88
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και όμως υπάρχουν κάποιοι που πιστεύουν ότι αυτή η κίνηση αποτελεί κομμάτι μιας στρατηγικής σκοταδισμού των απλών ανθρώπων που δεν είναι υπεύθυνοι για την καταστροφή του περιβάλλοντος. Το κεφάλαιο φταίει που έχει εργοστάσια και δεν επενδύει σε μη ρυπογόνες μορφές ενέργειας για να κερδίζουν οι κυβερνήσεις των χωρών και να παίζουν ένα παιχνίδι πάνω στην πλάτη του απλού και αθώου πολίτη...

 

http://olympia.gr/2009/03/22/deny-earth-hour/

 

Η ανωτέρω περίληψη είναι δικιά μου... Είναι ότι κατάλαβα από τα λίγα που διάβασα... Είμαι γραφείο και έβαλα τα γέλια... μην χάσω και την δουλειά μου...

Τι τα βάζεις εδώ μέσα αυτά...

Γίνονται γνωστά και τους δίνουμε και hits.Αν είναι δυνατόν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμμετεχω σε παγκοσμιοποιημενες,χαζοαμερικανικης νοοτροπιας γιορτες. Παρολα αυτα δεν θελω να γεμισω αρνητισμο καποιον που θελει να συμμετασχει, όλες οι απόψεις ειναι σεβαστες και ο καθενας πράτει όπως νομίζει.
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να τρέχει τίποτα...μάλλον δεν μπορούμε να δούμε τον αγώνα στο σκοτάδι...ααα ένας γείτονας έκλεισε το φως και άναψε κεριά. Αυτός κάτι ίσως κάνει...
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

βγηκε ενας γειτονας και αρχισε να φωναζει"τα φωτα ρε ζωααααααααααα.σβηστε τα για το περιβαλλον..."
:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

βγηκε ενας γειτονας και αρχισε να φωναζει"τα φωτα ρε ζωααααααααααα.σβηστε τα για το περιβαλλον..."

Η δική μου γειτονιά πάντως δε φαίνεται να είναι πολύ ευασθητοποιημένη για το περιβάλλον:p

Βγήκα στο μπαλκόνι και λίγοι μόνο τα είχαν κλειστά.Μια απέναντι έκλεισε όλα τα φώτα αλλά άφησε τη τηλεόραση ανοιχτή:lol::p

Έσβησε και ο Λευκός Πύργος είδα στις ειδήσεις.Πάντως αποδέχομαι το συμβολικό αυτής της πράξης αλλά πιστεύω ότι δεν βοηθάει σε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Η δική μου γειτονιά πάντως δε φαίνεται να είναι πολύ ευασθητοποιημένη για το περιβάλλον:p

Βγήκα στο μπαλκόνι και λίγοι μόνο τα είχαν κλειστά.Μια απέναντι έκλεισε όλα τα φώτα αλλά άφησε τη τηλεόραση ανοιχτή:lol::p

Έσβησε και ο Λευκός Πύργος είδα στις ειδήσεις.Πάντως αποδέχομαι το συμβολικό αυτής της πράξης αλλά πιστεύω ότι δεν βοηθάει σε τίποτα.

 

ετσι ειναι. οποιος θελει βοηθαει καθημερινα οικολογικα κ οικονομικα, τον εαυτο του πρωτα κ εμμεσα τη φυση. η κινηση ηταν μονο συμβολικη ωστε να δειξει ποσο αναγκαιο ειναι να γινεται σε καθημερινη βαση μια συνετη χρηση του ρευματος. το ιδιο ισχυει κ για το νερο.

ουτε χρειαζεται η ουγκα-ουγκα αντιδραση κανοντας το αντιθετο.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ πάντως σε μένα πολλοί ήταν αυτοί που είχαν τα φώτα κλειστά (πάνω από 8 στους 10)

 

Η ευαισθησία για το περιβάλλον καλό είναι να αρχίζει με αυτές τις συμβολικές κινήσεις, αλλά φυσικά να μην μένει μόνο σε αυτές.

:)

Link to comment
Share on other sites

Στη γειτονιά μου δεν είδα κανέναν να τα σβήνει.Βέβαια,πιο κάτω,είδα ακόμα και καφετέρια με σχεδόν σβησμένα τα φώτα (που πάντα τα έχει ανοιχτά)...

 

Ξαναλέω ότι η κίνηση αυτή ήταν συμβολική και στόχευε στο να ευαισθητοποιήσει περισσότερους ανθρώπους.Και μάλλον τα κατάφερε.'Εστω και ένας να άλλαξε μυαλά,καλό είναι.

Link to comment
Share on other sites

εστω και ενας τι?να αλλαξει μυαλο για μια ωρα??

 

ειναι σα τις νηστειες που οι περισσοτεροι με το που θα σημανει ληξη νηστειας,πλακωνονται στα κρεατικα και γαλακτοκομικα σα λιμασμενοι...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έπαιρνα μέρος στην "Ώρα της Γής" αν γινόταν καλοκαίρι.Τώρα μέσα στο χειμώνα στις 20:30 είναι βράδυ,ενώ το καλοκαίρι 20:30 είναι ακόμα μέρα.Μπορείς να καθήσεις και έξω ενώ τώρα δεν μπορείς.:)
Link to comment
Share on other sites

εστω και ενας τι?να αλλαξει μυαλο για μια ωρα??

 

Φαντάζομαι εννοεί έστω κι ένας να άλλαξε μυαλό και να ευαισθητοποιήθηκε γενικότερα, όχι για 1 ώρα μόνο ... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έπαιρνα μέρος στην "Ώρα της Γής" αν γινόταν καλοκαίρι.Τώρα μέσα στο χειμώνα στις 20:30 είναι βράδυ,ενώ το καλοκαίρι 20:30 είναι ακόμα μέρα.Μπορείς να καθήσεις και έξω ενώ τώρα δεν μπορείς.:)

 

Μα γι αυτο δεν το καναν καλοκαιρι....για να ειναι νυχτα και να χρειαστει να σβησουν τα φωτα!:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

γιατι εχετε την εντυπωση πως παντου ηταν νυχτα χτες??

παγκοσμια κινηση ηταν, οχι πανελλαδικη.

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Μα γι αυτο δεν το καναν καλοκαιρι....για να ειναι νυχτα και να χρειαστει να σβησουν τα φωτα!:rolleyes:

Ναι,αλλά που να κάθεσαι μία ώρα μέσα στο σκοτάδι.Βλακεία.:)

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και οχι Freak...αλλωστε δεν ειναι παντου στην Γη χειμωνας...και φυσικα αυτη η κινηση ειχε 24ωρη εξελιξη εως οτου ολοκληρωθηκε, μεχρι να περασει απο ολη την υδρογειο η ωρα 8,30!Παντος ακομα και καλοκαιρι να ειναι,(π.χ Αυστραλια) απο εκεινη την ωρα και μετα αρχιζει και πεφτη ο ηλιος(Αν ειδες και εικονες απο Αυστραλια που και εκει ειχε νυχτωσει)!
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αχμ....20:30-21:30 εκλεισαν τα φωτα σε ολο τον κοσμο??

η απλα συνεπεσε εκεινη η ωρα να ηταν η δικη μας?

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

ε οποτε σε αλλες χωρες δεν ηταν βραδυ...

 

Aκριβώς το ανάποδο από αυτό που κατάλαβες. :p

 

20:30 τοπική σε κάθε χώρα, δλδ όχι ταυτόχρονα σε όλο τον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

ε οποτε σε αλλες χωρες δεν ηταν βραδυ...

 

oχι βρε freak!Περασε το 8.30 απο ολους!:rolleyes:

Οπως το λεει ο gmac

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ε οποτε σε αλλες χωρες δεν ηταν βραδυ...

 

Είμαστε σχεδόν πάνω στην ισημερία, άρα σε όλο τον κόσμο ήταν περίπου το ίδιο βράδυ με μας. Περίπου γιατί οι ζώνες ώρας κάνουν και κάτι περίεργα ζικ ζάγκ...

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Σε κάτι τέτοιους τζερτζελέδες είμαστε πρώτοι.

 

Πρώτοι να υπογράψουμε, να δηλώσουμε αφορίωση και δέσμευση, να "στείλουμε μηνύματα". Προφανώς, γιατί αυτό δεν κοστίζει, και μας τρέφει ψευδαισθήσεις οικολογικής συμπεριφοράς.

 

Δυστυχώς όμως, καμία συμμετοχή σε ώρες της Γης δεν σημαίνει οικολογική συνείδηση.

 

Αν θες να λέγεσαι οικολόγος, άναψε λιγότερο το καλοριφέρ, σκάσε μερικά € παραπάνω να αγοράσεις INVERTER A/C, παράτα το αυτοκίνητο και πάρε καθημερινά μέσα μαζικής μεταφοράς, σταμάτα να βυθίζεις το γκάζι όταν βλέπεις σε 100μ να έχει κόκκινο φανάρι.

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...