Jump to content

Acer F900


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

έχει καταφέρει κανεις να αναβαθμίσει απο 6.1 σε 6.5?ρωτάω γιατί εχω προσπαθήσει αλλα δεν μπορώ να τα καταφέρω. Ή η έκδοση που έχω (ΕΝ_Μ1 στο site της acer την βρήσκω στην singapore) μου κάνει προβλήματα ή κατι δεν κάνω σωστά.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 203
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

έχει καταφέρει κανεις να αναβαθμίσει απο 6.1 σε 6.5?ρωτάω γιατί εχω προσπαθήσει αλλα δεν μπορώ να τα καταφέρω. Ή η έκδοση που έχω (ΕΝ_Μ1 στο site της acer την βρήσκω στην singapore) μου κάνει προβλήματα ή κατι δεν κάνω σωστά.

 

Δες 2 σελίδες πίσω

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3002323#post3002323

 

αλλά εγώ δεν είμαι πλέον με 6,5. Δεν αξίζει τον κόπο.

 

Πλέον έχω βάλει lite rom, + μία πατέντα που βρήκα που σου ελευθερώνει κάπου 10+ MB ram, και spb mobile shell !

 

νομίζω είναι ότι καλύτερο.

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

θες να μοιραστείς την πατέντα σου μαζί μας?

 

προφανώς και δεν είναι δικιά μου πατέντα. Σε κάποιο forum την βρήκα, αλλά ισχύει ΜΟΝΟ για Rom που ΔΕΝ είναι της ACER.

 

Δηλαδή ΔΕΝ πρέπει να το κάνεις κάποιος install σε ROM από την ACER (τις official δηλαδή).

 

θα ψάξω να το βρω και θα δώσω link

 

edit: το βρήκα εδώ: http://www.eten-users.eu/index.php?showtopic=19658

 

εννοείτε πως δεν φέρω καμία ευθύνη για οτιδήποτε κτλ κτλ :P

 

εμένα πάντως μου δουλεύει μία χαρά.

http://farm3.static.flickr.com/2691/4355497255_7c56e0d919_m.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μήπως γνωρίζει κάποιος πως μπορώ να βάλω στο f900 μου accuweather (καιρό) σαν screensaver;

Και κάτι ακόμα, υπάρχει περίπτωση όταν η ram βρίσκεται χαμηλά να κλείνει το κινητό τελείως; (Σαν να βγάζεις την μπαταρία). Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα

Γνωρίζεται από που μπορώ να βρω το SPB Mobile Shell 3.0;

Το βρήκα από κάπου αλλά θέλει κατά την εγκατάσταση περίπου 9MB μνήμη (σωστά;), στο δικό μας κινητό πιστεύω αυτό είναι οριακά λόγω ram.

Όταν το έβαλα και ενώ φάνηκε οτι εγκαταστάθηκε επιτυχώς μετά δεν έτρεχε.

Μήπως φταίει η ανάλυση της οθόνης ή η ram;

Το εγκαθιστούμε στη κάρτα ή στο τηλέφωνο; Εγώ πήγα να το εγκαταστήσω στην κάρτα. Ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Το εγκαθιστάς στην κάρτα. Πόση RAM έχεις ελεύθερα πριν και μετά την εγκατάσταση; Η εφαρμογή πάντως είναι συμβατή με όλες τις αναλύσεις.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Στην κάρτα το εγκατέστησα αλλά τίποτα. Ram έχω μετά από soft reset: 50mb. Έχω βγάλει το acer shell. Μήπως δεν είναι καλή η πηγή που βρήκα το πρόγραμμα σκέφτομαι. Ευχαριστώ..
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Λάθος δικό μου. Αυτά τα προγράμματα τα εγκαθιστάς μόνο στην κύρια μνήμη. Δοκίμασες εκεί και πάλι δεν τρέχει; Επίσης θα σε συμβούλευα να βάλεις την έκδοση 3.5.3.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το Destinator 7 με το skin Panosha: ξεκινάει να φορτώνει η splash screen και αντι να ανοίξει η εφαρμογή εμφανίζει μόνο μια λεπτή λωρίδα στο πάνω μέρος της οθόνης (καλύπτει τη γραμμή του start) και δεν γίνεται τίποτα άλλο.

Η συσκευή παραμένει ενεργή (δέχεται τηλέφωνηματα) ανοίγει το today κλπ αλλά για να κλείσει το Dest πρέπει να κάνω reset...

Μέχρι πριν λίγες ημέρες το πρόγραμμα έπαιζε κανονικά...

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα με το Destinator 7 με το skin Panosha: ξεκινάει να φορτώνει η splash screen και αντι να ανοίξει η εφαρμογή εμφανίζει μόνο μια λεπτή λωρίδα στο πάνω μέρος της οθόνης (καλύπτει τη γραμμή του start) και δεν γίνεται τίποτα άλλο.

Η συσκευή παραμένει ενεργή (δέχεται τηλέφωνηματα) ανοίγει το today κλπ αλλά για να κλείσει το Dest πρέπει να κάνω reset...

Μέχρι πριν λίγες ημέρες το πρόγραμμα έπαιζε κανονικά...

 

Έχεις δύο επιλογές. Η' να σβήσεις τα MMS που έχεις στη συσκευή σου, ή να σβήσεις το αρχείο smsmodule.dll που υπάρχει στον φάκελο του Destinator. Φυσικά προτείνω το δεύτερο.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους από έναν νέο στο forum σας!!

Καταρχήν συγχαρητήρια για τη δουλειά σας και για τη βοήθεια που μας παρέχετε! Σας παρακολουθώ αρκετό καιρό και με βοηθήσατε να καταλήξω στην αγορά του πρώτου μου PDA, του F900 από το expansys. Όλα καλά λοιπόν, εδώ και 3 μήνες.... μέχρι πριν από λίγες μέρες. Το τηλέφωνο άρχισε στο άσχετο να κολλάει, δεν έκανε ούτε soft reset και μόνο με cold boot μπορούσε να ανοίξει ξανά. Το θέμα είναι ότι χρειαζόταν αρκετές επανεκκινήσεις μέχρι να καταφέρει να bootάρει στα windows. Για κάποιες μέρες στη συνέχεια δεν είχε πρόβλημα, αλλά από εχθές δεν μπορεί καν να ανοίξει και εξηγώ. Ανοίγοντας το τηλέφωνο εμφανίζεται κανονικά το λογότυπο της acer, περιμένεις..., αλλά το τηλέφωνο το μόνο που κάνει είναι να σβήνει και να ξεκινάει από την αρχή.

Προσπάθησα να κάνω clean boot, να κάνω ξανά εγκατάσταση τη ROM από την SD αλλά τίποτα δεν δούλεψε.

 

Έχει κανείς σας καμία ιδέα για το τι μπορεί να συμβαίνει?? Έχω απηυδήσει ο άνθρωπος!

 

Σας ευχαριστώ και συγνώμη αν σας κούρασα με το κείμενο μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators

Είσαι σίγουρος ότι κάνεις σωστά τη διαδικασία για Hard reset (cold boot);

 

http://www.4winmobile.com/forums/e-ten-acer-support/20754-f900-clean-boot-hard-reset-correct-way.html

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι κάνεις σωστά τη διαδικασία για Hard reset (cold boot);

 

http://www.4winmobile.com/forums/e-ten-acer-support/20754-f900-clean-boot-hard-reset-correct-way.html

 

Λογικά σωστά γίνεται η διαδικασία, αφού γράφει και με κόκκινα γράμματα clean boot, αλλά δυστυχώς δεν έχει κάποιο αποτέλεσμα! Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 7 months later...
καλησπερα παιδια εχω το κινητο αυτο με αγγλικο μενου κτλ πως μπορω να το κανω ελληνικο ή να περασω την 6.5 με ελληνικα αν υπαρχει καποια τέτοια rom.
Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει καποιος που να εχει το συγκεκριμενο κινητο με ελληνικο μενου? και αν ναι πως? με ενδιαφερει να ειναι ολα σε ελληνικα οχι μονο μυνηματα κτλ.
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
καλησπερα παιδια ειναι το πρωτο μου ποστ εδω.....προσφατα αποκτησα και εγω το f900 με την εκδοση 6.1 και χθες λογικο ηταν να την αναβαθμισω με την 6.5....εχοντας διαβαση ολα τα αλλα ποστ το προβλημα μου ειναι οτι η μνημη χωρις το acer shell ειναι περιπου απο 15 εως 20 το πολλη αλλα και με ενεργοποιημενενο το shell την ιδια μνημη εχω....ξαναεκανα εγκατασταση χωρις καν να εγκαταστησω το shell και παλι το ιδιο η μνημη στα ιδια επιπεδα μολις το χρησημοποιησω και λιγο πεφτει στο 10......το θεμα ειναι οτι στην 6.1 ειτε με το shell ειτε οχι η μνημη πεταγε δεν επεφτε κατω απο 45....ξερει κανεις τι παιζει???
Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα χθες να περασο τα 6.1 που κατεβασα απο την ασερ αλλα το θεμα ειναι οτι γινεται μεσω συχγρονισμου στον υ/η και μολις ξεκινηση να φορμαρεται το κινητο χανετε η συνδεση με το usb πως αλλιως μπορο να την ξαναπερασω?
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δοκίμασε και σε άλλη θύρα στο PC σου, η διαδικασία είναι απλή και συγκεκριμένη. Μήπως πρέπει να δοκιμάσεις με άλλη rom (ανάλογα από το που προέρχεται η συσκευή σου);

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Acer F900

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...