Jump to content

[Επίσημο] HTC Magic


miky7
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πολύ καλή μου φαίνεται για τόσο νωρίς.. :) Θα τη δοκιμάσω προφανώς το βράδυ που θα έχω χρόνο και θα σου πω εντυπώσεις.. Ελληνικά έχεις βάλει με το locale; Στα μηνύματα γράφει κανονικά 160;

 

ελληνικά έχει απο μόνη της. ελληνικό πληκτρολόγιο δεν έχει αλλά έχω εγκαταστήσει το HTC_ime.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

Το EboBirthday κάνει αυτή τη δουλειά... Το είχα χρησιμοποιήσει μια φορά και όσες επαφές σου έχουν γενέθλια ή γιορτή στις εμφανίζει και έχεις επιλογές για ειδοποιήσεις, νέες γιορτές και γενέθλια και διάφορα άλλα.. Η εφαρμογή είναι free στο market.

 

καλημερα μανο.. δεν υπαρχει φιλος στο market! πρεπει να το εχουν σβησει πλεον θα το βρω απο εκτος μαρκετ! thanks παντως!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Με το HTC_ime γράφει κανονικά 160 χαρακτήρες; Τι προβλήματα παίζουν με το orientation που έχεις παρατηρήσει; Αξίζει λες να τη βάλω τώρα ή να περιμένω update;
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και συγχαρητήρια για το site!

Δυστυχώς από δική μου βλακεία στην προσπάθεια να εγκαταστήσω το sense ui σε vodafone branded 32A κινητό καταφερα να κολλήσω το magic μου.Συγκεκριμένα ειχα κανει τη διαδικασια με την goldcard κι επειδη δεν με ενδιεφερε αν κλειδωσει το κινητο μου σε perfected spl 1.76.0009 πήγα να εγκαταστήσω αμέσως το επισημο αρχείο της htc (3.05.401.3). Η εγκατάσταση ξεκίνησε κανονικά, αλλά σταμάτησε σε κάποιο σημείο βγάζοντας το παρακάτω μηνυμα : ΣΦΑΛΜΑ 131.ΣΦΑΛΜΑ ID ΠΕΛΑΤΗ. Απο εκείνη τη στιγμη το κινητό εχει κολλήσει στην παρακάτω οθόνη,χωρίς να μπορώ να κάνω απολύτως τίποτα:

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H

HBOOT-1.76.0009 (SAPP10000)

CPLD-12

RADIO-6.35.08.29

Dec 8 2009,17:38:48

 

RUU

Στο κάτω μέρος της οθόνης έχει ένα σύμβολο το οποίο δε μου αρέσει καθολου(ειναι κάτι σαν τσιπάκι μέσα σε απαγορευτικό)

δεν μπορώ να μπω ούτε σε fastboot ούτε τίποτα.

Όταν πάω να κάνω την εγκατάσταση απο την αρχή δείχνει μια μπάρα να φορτώνει στο πλάι η διαδικασια γίνεται κανονικα και κολλάει στο ίδιο σημείο.μου βγάζει το ίδιο σφάλμα που έγραψα παραπάνω και μου λέει να βάλω κάποια άλλη rom που είναι κατάλληλη για το μοντέλο μου.

Από τι κατάλαβα εχει κλειδωσει σε 1.76 spl και υποθέτω πως η μόνη λύση είναι να περιμένω μια αναβάθμιση με sense από τη vodafone.

 

Συγγνώμη αν σας ζάλισα.ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

RUU

Στο κάτω μέρος της οθόνης έχει ένα σύμβολο το οποίο δε μου αρέσει καθολου(ειναι κάτι σαν τσιπάκι μέσα σε απαγορευτικό)

δεν μπορώ να μπω ούτε σε fastboot ούτε τίποτα.

Όταν πάω να κάνω την εγκατάσταση απο την αρχή δείχνει μια μπάρα να φορτώνει στο πλάι η διαδικασια γίνεται κανονικα και κολλάει στο ίδιο σημείο.μου βγάζει το ίδιο σφάλμα που έγραψα παραπάνω και μου λέει να βάλω κάποια άλλη rom που είναι κατάλληλη για το μοντέλο μου.

Από τι κατάλαβα εχει κλειδωσει σε 1.76 spl και υποθέτω πως η μόνη λύση είναι να περιμένω μια αναβάθμιση με sense από τη vodafone.

 

Συγγνώμη αν σας ζάλισα.ευχαριστώ

 

Απ' όσο μπορώ να καταλάβω απ' τα γραφόμενά σου, μάλλον δεν δούλεψε η goldcard που έφτιαξες. Το γεγονός ότι επαναλαμβάνοντας τη διαδικασία ξεκινάει η μπάρα, σημαίνει ότι με τη σωστή goldcard θα προχωρήσει η εγκατάσταση κανονικά.

 

Όσο για το αν η Vodafone βγάλει έκδοση με Sense UI, το θεωρώ απίθανο.

Link to comment
Share on other sites

Με το HTC_ime γράφει κανονικά 160 χαρακτήρες; Τι προβλήματα παίζουν με το orientation που έχεις παρατηρήσει; Αξίζει λες να τη βάλω τώρα ή να περιμένω update;

 

γράφει 70 χαρακτήρες. το πρόβλημα έχει διορθωθεί στην έκδοση 2 και 2fst καθώς και το ΒΤ. στην 2 την πρώτη φορά μου κύλαγε πολύ, και σε άλλους μετά έβγαλε την 2Fst η οποία έχει έναν απλό Launcher στην 2 όπως και στην 1 έχει το Launcher του nexus one!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

Πιστεύω ότι η goldacard που έφτιαξα δουλεύει,κι ότι έκανα κάποιο λάθος στα παρακάτω βήματα.

Πάντως και με goldcard που δουλεύει στα σίγουρα δεν νομίζω ότι μπορώ να κανω κάτι γιατι δεν μπορώ να μπω σε fastboot ¨οτι και να κάνω.(Με το που βάλω την μπαταρία και πατήσω το πίσω και το power μου βγάζει την οθόνη που αναφέρω στο παραπάνω μήνυμα)

Όταν είπα ότι φορτώνει η μπάρα, αυτό γίνεται μόνο όταν τρεχω κάποιο αρχείο RUU απο τον υπολογιστή.Από την συσκευη δεν μπορω να κάνω τίποτα :(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση

Πιστεύω ότι η goldacard που έφτιαξα δουλεύει,κι ότι έκανα κάποιο λάθος στα παρακάτω βήματα.

Πάντως και με goldcard που δουλεύει στα σίγουρα δεν νομίζω ότι μπορώ να κανω κάτι γιατι δεν μπορώ να μπω σε fastboot ¨οτι και να κάνω.(Με το που βάλω την μπαταρία και πατήσω το πίσω και το power μου βγάζει την οθόνη που αναφέρω στο παραπάνω μήνυμα)

Όταν είπα ότι φορτώνει η μπάρα, αυτό γίνεται μόνο όταν τρεχω κάποιο αρχείο RUU απο τον υπολογιστή.Από την συσκευη δεν μπορω να κάνω τίποτα :(

 

Κατάλαβα αυτό που είπες για την μπάρα. Σε αυτή τη θέση που βρίσκεται το κινητό σου μόνο με RUU αρχείο μπορεί να γίνει κάτι. Ακόμα κι αν το fastboot δούλευε, από τη στιγμή που έχει αλλάξει το SPL σε 1.76.0009 δε θα μπορούσες να κάνεις κάτι. Υποθέτω ότι ούτε το HBOOT δουλεύει (volume down+power). Αν δουλεύει μπορείς να χρησιμοποιήσεις το sappimg.zip που έφτιαξα και για το οποίο γράφω εδώ. Μπορεί αυτό να σου επιτρέψει να παρακάμψεις το RUU.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα αυτό που είπες για την μπάρα. Σε αυτή τη θέση που βρίσκεται το κινητό σου μόνο με RUU αρχείο μπορεί να γίνει κάτι. Ακόμα κι αν το fastboot δούλευε, από τη στιγμή που έχει αλλάξει το SPL σε 1.76.0009 δε θα μπορούσες να κάνεις κάτι. Υποθέτω ότι ούτε το HBOOT δουλεύει (volume down+power). Αν δουλεύει μπορείς να χρησιμοποιήσεις το sappimg.zip που έφτιαξα και για το οποίο γράφω εδώ. Μπορεί αυτό να σου επιτρέψει να παρακάμψεις το RUU.

Όχι δυστυχώς ούτε το ΗΒΟΟΤ δουλεύει

 

Εντάξει το θέμα λύθηκε με τη βοηθεια του φοβερού vman!! Έπρεπε να τρέξω ξανα το RUU έχοντας μέσα την goldcard γιατί για κάποιο λόγο είχε κολλήσει.

Ευχαριστώ πάρα πολυ για την βοήθεια. Χαίρομαι αφάνταστα που έχω το κινητό μου πίσω, και με sense!!!

και πάλι ευχαριστώ!!

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνυμάτων.

Edited by athanaso77
Δεν γράφουμε συνεχόμενα μηνύματα. Κάνε χρήση της "Τροποποίησης" ή της "Πολλαπλής Παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

βασιλη εχω ενα 32Α και θελω να περασω τη επισημη ελληνικη χωρίς κλειδωμένο SPL κατεβαζω HTC_3.05.401.3.rar το πεταω μεσα στη sd και κανω flash??? ή να το κανω καλυτερα σε terminal??? εχω περασει το recovery 6.35-1.5.2 και το radio μου ειναι το 6.35.10,18 και SPL 1.76.2007

 

 

οκ το βρηκα απλα εβλεπα ενα παλιο σου post!!!!thanx man

Edited by triviz
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα σε ολους...Σημερα παρελαβα κι εγω το magik απο τη vodafone και σαν συσκευη εξωτερικα μου αρεσε πολυ....Ακομα δεν καταφερα να την ανοιξω γιατι ειχα καρτα together και δεν την υποστηριζει οποτε την εσπασα σε δυο καρτες και απο ωρα σε ωρα περιμενω να ενεργοποιηθει...Εχω διαβασει κανενα τετραωρο τα ποστ απο την αρχη και εχασα λιγο τη μπαλα γιατι ειμαι ακομα νεοπας...Αυτο που θελω να κανω ειναι προς το παρον να περασω την ελληνικη rom (γιατι με αγγλικα ειναι) αλλα να εχω αργοτερα τη δυνατοτητα να το αναβαθμισω,και να μπορω να το επαναφερω στις εργοστασιακες ρυθμισεις αν χρειαστει....Ας μου πει καποιος ρε παιδες τι να κατεβασω και τι να περασω.....sorry αλλα ακομη δεν κατεχω το αθλημα...ενοειται οτι απο δω και περα θα συμετεχω ενεργα και θα παρω μπροστα....Φοβαμαι μην κανω καμμια μαμακια μιας και ασχετος..Συνεχιστε την καλη δουλεια ειστε φοβεροι...Α και κατι αλλο..πηρα τη vodafone και τους ειπα αν ειχει βγει αναβαθμιση σε ελληνικα...την απαντηση τη φανταζεστε...δεν ακουσα τιποτε μου ειπε..Για γελια και για κλαμματα...Λιγη βοηθεια ρε παιδες...Ευχαριστω εκ των προτερων.
Link to comment
Share on other sites

Σε όσους δε δούλεψαν οι 160 χαρακτήρες εξ αρχής (στην cursorsense), δε δούλεψαν ποτέ. Το θέμα είναι ότι το ίδιο ίσχυσε και όταν εγκατέστησαν την επίσημη αναβάθμιση, γεγονός που μπορεί να υποδηλώνει θέμα hardware.

 

Εγώ είχα 160 χαρακτήρες μόνο με την αρχική rom (αυτή που είχε όταν το αγόρασα) και τη VmAndroid. Βασίλη, μόνο εσύ μπορεί να ξέρεις τι κοινό έχουν αυτές οι δύο rom. Οπότε ίσως βρίσκεται εκεί η απάντηση...

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλησπερα σε ολους...Σημερα παρελαβα κι εγω το magik απο τη vodafone και σαν συσκευη εξωτερικα μου αρεσε πολυ....Ακομα δεν καταφερα να την ανοιξω γιατι ειχα καρτα together και δεν την υποστηριζει οποτε την εσπασα σε δυο καρτες και απο ωρα σε ωρα περιμενω να ενεργοποιηθει...Εχω διαβασει κανενα τετραωρο τα ποστ απο την αρχη και εχασα λιγο τη μπαλα γιατι ειμαι ακομα νεοπας...Αυτο που θελω να κανω ειναι προς το παρον να περασω την ελληνικη rom (γιατι με αγγλικα ειναι) αλλα να εχω αργοτερα τη δυνατοτητα να το αναβαθμισω,και να μπορω να το επαναφερω στις εργοστασιακες ρυθμισεις αν χρειαστει....Ας μου πει καποιος ρε παιδες τι να κατεβασω και τι να περασω.....sorry αλλα ακομη δεν κατεχω το αθλημα...ενοειται οτι απο δω και περα θα συμετεχω ενεργα και θα παρω μπροστα....Φοβαμαι μην κανω καμμια μαμακια μιας και ασχετος..Συνεχιστε την καλη δουλεια ειστε φοβεροι...Α και κατι αλλο..πηρα τη vodafone και τους ειπα αν ειχει βγει αναβαθμιση σε ελληνικα...την απαντηση τη φανταζεστε...δεν ακουσα τιποτε μου ειπε..Για γελια και για κλαμματα...Λιγη βοηθεια ρε παιδες...Ευχαριστω εκ των προτερων.

αρχισε το διαβασμα απο εδω κ πριν κανεισ οτιδηποτε ρωτα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

 

Ναι αλλά θα είναι για 32Β κινητά λογικά. Τα ελληνικά vodafone έχουν 32Α. Το πιο πιθανό είναι να μην την πάρουμε εμείς...

Λεωνίδας
Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον, οι ROMs της Vodafone δεν έχουν Sense UI, αλλά στηρίζονται στον AOSP κώδικα και φυσικά αν θα δοθεί έκδοση 2.0 στην Αγγλία δε σημαίνει ότι θα γίνει το ίδιο και από τη Vodafone Ελλάδας.

 

Το κοινό σημείο ανάμεσα στην αρχική ROM και τη VmAndroid είναι ότι και οι δύο προέρχονται από τον κώδικα του AOSP. Στη Sense η HTC χρησιμοποιεί διαφορετικές βιβλιοθήκες για το πληκτρολόγιο. Ωστόσο, αυτό δε δίνει απάντηση, γιατί, ενώ εσύ Λεωνίδα δεν μπορείς να γράψεις 160 χαρακτήρες, με το ίδιο ακριβώς λογισμικό εγώ μπορώ.

 

@kostgeo

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις σε αυτή τη φάση είναι να διαβάσεις τις FAQs και ιδιαίτερα τις "Συχνές ερωτήσεις για το Magic". Αυτό θα σε βοηθήσει να εξοικειωθείς με κάποιες έννοιες όπως το fastboot ή το recovery, που θα χρειαστούν, για να εγκαταστήσεις την ελληνική αναβάθμιση.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από μένα :-)

 

Μόλις χθές παρέλαβα κι εγώ το magic μου από vodafone και παλεύω λίγο μαζί του. Η αλήθεια είναι οτι απογοητέυτηκα λίγο με την 1.5 αφού έχω κι ένα tattoo με 1.6 που μου φάνηκε πιο σταθερή. Σαν συσκευή όμως, είναι μακράν καλύτερη από το tattoo. Ψάχνω λοιπόν να βρώ έναν τρόπο να περάσω την 2 από το hero και τα βρίσκω λίγο ζόρικα. Έχω βρεί κάποιους οδηγούς για να αλλάξω το radio αλλά στο command prompt μου βγάζει fail. Έχετε υπ'όψιν κάποιον αξιόπιστο οδηγό για vf versions? Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από μένα :-)

 

Μόλις χθές παρέλαβα κι εγώ το magic μου από vodafone και παλεύω λίγο μαζί του. Η αλήθεια είναι οτι απογοητέυτηκα λίγο με την 1.5 αφού έχω κι ένα tattoo με 1.6 που μου φάνηκε πιο σταθερή. Σαν συσκευή όμως, είναι μακράν καλύτερη από το tattoo. Ψάχνω λοιπόν να βρώ έναν τρόπο να περάσω την 2 από το hero και τα βρίσκω λίγο ζόρικα. Έχω βρεί κάποιους οδηγούς για να αλλάξω το radio αλλά στο command prompt μου βγάζει fail. Έχετε υπ'όψιν κάποιον αξιόπιστο οδηγό για vf versions? Ευχαριστώ...

 

το πήρες απο Ελλάδα? είναι 32Α ή 32Β?

Link to comment
Share on other sites

Από Ελλάδα το πήρα, 32Α είναι.

 

για να αλλάξεις radio και SPL εδώ

 

Αλλαγή σε radio 6.35.10.18 και SPL 1.76.2007
Για να μπορέσετε να κάνετε τα παρακάτω θα πρέπει να έχετε περασμένο engineering SPL. Αν δεν ξέρετε τι ακριβώς είναι αυτό ακολουθείστε τις παρακάτω οδηγίες, για να το βρείτε.

  1. Σβήστε το κινητό σας.
  2. Κρατώντας πατημένο το πλήκτρο "Back" πατήστε το πλήκτρο "Power". Θα μπείτε σε μια οθόνη με τρία android robots. Εκεί θα δείτε τις παρακάτω πληροφορίες:

SAPPHIRE PVT 32A SHIP S-ON H
HBOOT-1.33.0009 (SAPP10000)
CPLD-12 RADIO-3.22.20.17
May 8 2009,21:02:32
Εάν στην πρώτη σειρά υπάρχει το S-OFF, έχετε engineering SPL και μπορείτε να προχωρήσετε στην αλλαγή radio και SPL. Εάν υπάρχει το S-ON, τότε χρειάζεται, πριν κάνετε οτιδήποτε άλλο, να περάσετε ένα engineering SPL και μετά να προχωρήσετε παρακάτω.

  1. Κατεβάστε το radio 6.35.10.18 , το SPL 1.76.2007 Engineering (mirror) και τη νέα, τροποποιημένη για radio 6.35.xx.xx recovery ROM του Amon_Ra (mirror)
  2. Αντιγράψτε τα παραπάνω αρχεία στο φάκελο tools του AndroidSDK στο PC σας (C:\androidsdk\tools, εάν ακολουθείτε τους οδηγούς του Magic-Tips).
  3. Σβήστε το κινητό.
  4. Το βήμα αυτό είναι προαιρετικό, ωστόσο συστήνω να το κάνετε.
     Ανοίξτε το κινητό σε fastboot mode, συνδέστε το στο PC με το USB καλώδιο, φορτώστε τη recovery ROM που χρησιμοποιείται συνήθως και κάντε nandroid backup.
  5. Επιστρέψτε σε fastboot mode.
  6. Ανοίξτε ένα τερματικό (command prompt) και γράψτε τις παρακάτω εντολές:

   fastboot flash radio Radio_HTC_PVT_32A_6.35.10.18.img
   fastboot flash hboot hboot-1.76.2007.img
   fastboot erase recovery
   fastboot flash recovery recovery-RA-Magic32A-6.35-v1.5.2.img
   fastboot erase system –w
   fastboot reboot-bootloader

Το κινητό σας θα κάνει επανεκκίνηση και θα μπει σε fastboot mode. Βεβαιωθείτε ότι έχετε το καινούριο radio και SPL. 

απο το blog του vman

 

 

μετά μπορείς να περάσεις ΜΟΝΟ για το καινούργιο radio και SPL. εγω χρησιμοποιώ αυτήν και μάλιστα την έκδοση 2 που είναι λίγο ποιο αργή από την 2fst αλλά είναι ποιο ωραία!

μπορείς να δεις αρκετές μια άλλη καλή αλλά ακόμα μόνο για δοκιμή (κάνει πολλά reboot και FC) είναι αυτή και μία αρκετά σταθερή απλή 2.1 αυτή.

Edited by MALACHASKOS
Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ότι υπάρχει αυξημένη ζήτηση για την εγκατάσταση της ελληνικής αναβάθμισης σε κινητά Vodafone. Οι οδηγίες υπάρχουν διάσπαρτες στο blog μου. Το απόγευμα θα ετοιμάσω έναν οδηγό αποκλειστικά για όσους θέλουν να κάνουν τη συγκεκριμένη εγκατάσταση, ώστε να είναι όλα ξεκάθαρα κι απλά. Υπομονή μερικές ώρες.:D
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ ρε παιδιά! Έχω πολλά χρόνια να ασχοληθώ με radio κλπ λόγω των iPhone και τα βρήκα λίγο σκούρα τώρα!
Link to comment
Share on other sites

ειναι πολυ απλο φιλε μου πιο απλο απο τα wm που λογικα ειχες μαθει

απλα θελει να το συνηθισεις...

σου ξανα λεω βαλε custom recovery και καντα ολα απο εκει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...